کم تحرکی جنین نشانه چیست؟ علت کم تحرکی جنین

آیا کم تحرکی جنین در رحم خطرناک است؟

کم تحرکی جنین نشانه چیست؟ آیا خطرناک است؟

یکی از هیجان‌انگیزترین تجربه‌ها در دوران بارداری این است که برای اولین بار احساس کنید کودکتان حرکت می‌کند. معمولا از ۷ هفتگی حرکات خفیف جنین شروع شده، با شروع هفته ۲۰ ام شدت حرکات بیشتر می‌شود و تا زمان زایمان ادامه می‌یابد.

اصولا پزشکان توصیه می‌کنند که برای اطمینان از سلامت جنین، مادر باید نوع و میزان حرکات را به‌خصوص در سه ماهه سوم، ارزیابی کند. هرگونه کم تحرکی جنین یا کم شدن حرکات جنین می‌تواند باعث نگرانی شود. معمولا در سه ماهه اول و دوم جنین حرکان منظمی ندارد. با پیشرفت بارداری و رسیدن به سه ماهه سوم، احساس می‌کنید که کودکتان به طور منظم حرکت می‌کند. در این مرحله از بارداری باید توجه بیشتری به حرکات کودک خود داشته باشید.

قابل ذکر است که در زایمان اول، مادر شروع حرکات جنین را دیرتر و بین ۲۰ تا ۲۲ هفتگی احساس می‌کند. بنابراین، اگر در هفته ۲۲ بارداری هستید و هنوز هیچ حرکتی از جنین احساس نمی‌کنید، به احتمال زیاد مشکلی وجود دارد و باید توسط پزشک سونوگرافی شوید.

مطمئنا مطالعه این مطلب می‌تواند کمک زیادی به شما برای دریافت پاسخ سوالاتی مانند چرا بعضی روزها حرکت جنین کم می‌شود؟ آیا کاهش حرکات جنین در طی یک روز جای نگرانیست؟ علت کم تحرکی جنین در هفته ۲۵ ممکنه پیچیدن بند ناف باشه؟ جنین تکان نمی‌خورد، آیا ممکن است مرده باشد؟ کند.

حرکات بارز جنین از چه زمانی شروع می‌شوند؟

شما به‌منظور بررسی الگوی حرکات و تشخیص کم تحرکی جنین خود باید از نحوه حرکت یک جنین نرمال آگاه باشید. از اولین حرکات قابل تشخیص جنین توسط مادر می‌توان به حرکتی شبیه به بال بال زدن اشاره کرد.  اگرچه قبل از هفته ۱۶ ام حرکاتی مانند خمیازه کشیدن، مکیدن انگشت و بلعیدن مایع آمنیوتیک وجود دارند، اما معمولا حین سونوگرافی قابل مشاهده هستند. اصولا در هفته ۱۴ تا ۲۰ ام دیگر مادر می‌تواند حرکات شدید جنین را در وجود خود احساس کند.

حرکات جنین در سه ماهه دوم بارداری می‌تواند کمی غیرقابل پیش‌بینی باشد. همانطورکه کودک شما بزرگتر می‌شود، شدت حرکات او نیز بیشتر می‌شود و ممکن است حتی متوجه حرکات کششی و مشت و لگد زدن جنین شوید.

حرکات طبیعی جنین

در سه ماهه آخر بارداری ممکن است متوجه برخی الگوهای حرکتی جدید در حرکات کودک خود شوید. معمولا در این زمان حرکات بزرگتر و شدیدتر به نظر می‌رسند. شاید کودک شما در ساعات خاصی از روز یا شب فعال‌تر شود.

اگرچه در ماه‌های آخر وزن کودک با سرعت زیادی افزایش پیدا می‌کند، محیط رحم برای او کوچک‌تر می‌شود و حرکات جنین کمی محدود می‌شوند، اما این مسئله نباید با تکان نخوردن و کم تحرکی جنین در شکم مادر اشتباه گرفته شود! حرکات کم جنین خطرناک است و مرده‌زایی یکی از خطرات حرکت نکردن جنین است.

به طور کلی، از هفته بیستم تا هفته سی و هفتم عمدتا حرکات ضعیفی وجود دارند. این‌ حرکات به‌تدریج کاهش می‌یابند و در مقابل حرکات قوی و چرخشی افزایش می‌یابند. از هفته سی و هفتم تا زایمان، حرکات قوی و چرخشی دوباره کاهش  و حرکات ضعیف افزایش می‌یابند.

کم شدن حرکات جنین در بارداری به چه علت است؟

برخی از پزشکان توصیه می‌کنند که برای تشخیص تغییرات در برنامه‌های روزمره جنین، تعداد ضربه‌ها و حرکات او را زیر نظر داشته باشید. ممکن است شما زمانی را برای انجام این کار انتخاب کرده‌اید که دقیقا هنگام چرت زدن نوزاد است. مطمئنا در این شرایط جنین حرکت محسوسی نخواهد داشت.

دقت کنید که معمولا شدت حرکات جنین در ساعات خاصی از روز مانند موارد زیر زیاد می‌شود:

 • وقتی ورزش می‌کنید
 • وقتی ماده غذایی شیرین می‌خورید یا مایع سردی می‌نوشید
 • وقتی دراز می‌کشید

پس بهتر است در این زمان‌ها اقدام به شمارش ضربات جنین به‌منظور ارزیابی کم شدن حرکات جنین در ماه هفتم بارداری یا علت کم تکان خوردن جنین در هفته ۳۰ به بعد کنید. زیرا متخصصان توصیه می‌کنند که از هفته ۲۸ ام شمارش تعداد حرکات جنین آغاز شود.

کم شدن حرکات جنین در بارداری

اما دلایل بالقوه جدی‌تری مانند موارد زیر نیز وجود دارند که نشان می‌دهند کودک شما به اندازه کافی حرکت نمی‌کند:

 • ممکن است روند رشد کودک شما به علل مختلفی مانند نارسایی در اثر انسداد عروق خونی جفت، جدا شدن اتصال جفت از رحم و غیره کُند شده باشد. معمولا علت تکان نخوردن جنین در هفته ۲۳ یا دلیل کم شدن حرکت جنین در هفته ۳۱ این مسئله است.
 • ممکن است جفت یا رحم دچار مشکلات فیزیولوژیکی شده باشند. این مشکل اغلب با بزرگتر شدن جنین بروز می‌کند. از دلایل عمده کم تکان خوردن جنین در ماه هشتم یا کم تحرکی جنین در ماه نهم، نارسایی رحم یا جفت است.
 • ممکن است بند ناف کودک شما دور گردن او پیچیده شده باشد. وضعیت خطرناکی که جای نگرانی دارد و معمولا باعث کم شدن حرکات جنین در هفته ۲۵، حرکت کم جنین در هفته ۳۲ یا کم شدن حرکات جنین در هفته ۳۹ می‌شود.

عدم توجه و تشخیص به‌موقع این مشکلات به‌خصوص علت کم شدن حرکات جنین در هفته ۳۷، مطمئنا با خطر مرده‌زایی یا سقط جنین همراه است. به‌همین‌دلیل، پزشک بلافاصله از شما می‌خواهد که نوعی سونوگرافی با عنوان تست بدون استرس (NST) انجام دهید. تست مفیدی که اطلاعات خوبی در مورد ضربان قلب و حرکات کودک ارائه می‌دهد.

اگر خطر انسداد عروق وجود داشته باشد، مطمئنا سونوگرافی سه‌بعدی یا سونوگرافی کالر داپلر انجام خواهد شد. بدین شکل پزشک می‌تواند به‌صورت دقیق حرکات و روند رشد و تکامل جنین را بررسی کند تا مطمئن شود که در مسیر درستی قرار دارند.

نحوه ارزیابی کم تحرکی جنین در منزل

کنگره متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG) به همه خانم‌های باردار توصیه می‌کند که پیش از مراجعه به پزشک، از هفته ۲۶ ام بارداری هر روز این تست را انجام دهند. بدین شکل می‌توان در اولین فرصت متوجه کم شدن حرکات جنین در ماه‌های مختلف بارداری به‌خصوص سه ماه آخر شد و عوارض احتمالی آن را خیلی زود کنترل کرد.

برای بررسی روند حرکات جنین خود در منزل، زمانی از روز را انتخاب کنید و تعداد دفعاتی که کودکتان لگد می‌زند یا حرکت می‌کند، بشمارید. در واقع ببینید که چقدر طول می‌کشد تا به ۱۰ ضربه برسد. اگر کودک شما در عرض یک ساعت ۱۰ بار حرکت کرد یا ضربه زد جای نگرانی نیست و خطر کم تحرکی جنین شما را تهدید نمی‌کند.

اما اگر کمتر از ۱۰ ضربه شد، بهتر است بروید چیزی بخورید. زیرا با خوردن هر وعده غذایی حجم معده مادر زیاد شده و جنین با افزایش حرکت، به کم شدن فضای اطراف خود واکنش نشان می‌دهد. حال به پهلوی چپ بخوابید و دوباره این تست را انجام دهید.

اگر قبل از اتمام یک ساعت بعدی به ۱۰ ضربه رسید، وضعیت شما و نوزاد خوب است. اما اگر طی روزهای آینده متوجه شدید که حرکات جنین به مرور در حال کاهش است، فوراً با پزشک متخصص زنان و زایمان خود تماس بگیرید.

هدف کلی از انجام این تست خانگی این است که در عرض دو ساعت حداقل ۱۰ حرکت جنین را احساس کنید. اگرچه ممکن است این مسئله فقط ۱۵ دقیقه یا کمتر طول بکشد.

نحوه افزایش حرکات جنین در منزل

برای بیشتر تکان خوردن جنین چه بخوریم؟ اگر کمی نگران هستید و می‌خواهید تعداد حرکات کودکتان را افزایش دهید تا خیالتان راحت شود، انجام کارهای زیر موثر است:

 • یک میان‌وعده بخورید یا چیزی شیرین مانند آب‌پرتقال بنوشید.
 • برخیزید و حرکت کنید. ورزش‌های ملایمی انجام دهید.
 • چراغ قوه را روی شکم خود بتابانید.
 • با کودک خود صحبت کنید یا به موزیک گوش کنید.
 • با دست کمی روی شکم خود فشار دهید. البته تا جایی‌که بتوانید کودک خود را احساس کنید.

پس از انجام چند مورد از این کارها، دوباره بنشینید یا دراز بکشید تا ببینید آیا کودک شما شروع به حرکت می‌کند یا خیر. ممکن است کمی طول بکشد تا ضربات منظم او را احساس کنید.

نحوه افزایش حرکات جنین در منزل

برای کنترل و درمان کم تحرکی جنین، چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر پس از انجام تست خانگی ذکر شده، در مورد تعداد ضربات بدست آمده مطمئن نیستید یا نمی‌توانید نگران این وضعیت نباشید، فورا با پزشک خود مشورت کنید. حتی اگر این احتمال وجود داشته باشد که کودک در ساعات دیگری شروع به حرکات طوفانی کند! زیرا در صورت وجود خطر کم تحرکی جنین، حتی یک ثانیه تاخیر زمانی نیز اهمیت دارد.

درمان کم تحرکی جنین

با توجه به اینکه در شرایط بارداری مراجعه حضوری برای شما دشوار است، پیشنهاد می‌کنیم از صدها پزشک آنلاین زنان و زایمان پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر آنلاین زنان و زایمان برای درمان استفاده کنید. در این سامانه، امکان پرسش و پاسخ و مشاهده نظرات در مورد حرکت زیاد جنین وجود دارد.

۳.۶/۵ (۱۸ نظر)

منبع
www.whattoexpect.comwww.verywellfamily.comwww.nhs.ukwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
31 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
عاطفه لالایی
عاطفه لالایی
6 ماه قبل

سلام من تو هفته ۳۹ و ۳ بارداری هستم دوروزی میشه ک حرکاتش کم ولی امروز اصلا تکون نخورده میشه راهنمایی کنید

جعفر سبحانی
جعفر سبحانی
7 ماه قبل

سلام من تو هفته۲۱ و ۵ روز هستم از صبح احساس میکنم بچم تکون نمیخوره چیکار کنم نگرانم

زهره
زهره
7 روز قبل

سلام من در هفته ۲۰بارداری هستم ولی حرکت جنین رو حس نمیکنم آیا جای نگرانی هست؟

زهره
زهره
7 روز قبل

سلام خسته نباشید من الان در هفته۲۰ بارداری هستم ولی هنوز حرکت جنین رو حس نکردم آیا جای نگرانی هست؟

فرزانه راغبی
فرزانه راغبی
10 روز قبل

من امروز رفتم سونو گرافی بچه اصلان پشتش بهم بود وهم شیرینی خوردم هم چیز ترش اصلان تموم نخورد مشکل چیه

المیرا
المیرا
13 روز قبل

در هفته ۲۴بارداری هستم جنین حرکات زیاد داشت بعد از یک بحث و دعوا ۲۴ساعت میشه که جنین حرکتی نداشته

مهردخت عبدی
مهردخت عبدی
27 روز قبل

باسلام جنین من الان دوازده هفته نمیدونم چراتکان نمیخوره آیا عادی یاخطرناکه

علیزاده
علیزاده
29 روز قبل

سلام وقت بخیر هفته نهم بارداری هستم امروز رفتم سونوگرافی جنین هیچ حرکتی نداش ولی ضربان قلبش میزد
دکتر گف بخاطر اینکه ک تازه غذا نخوردی و قند ب جنین نرسیده
ولی من خیلی نگرانم ک نکنه مشکلی باشه؟
آیا حرکت نکردنش طبیعی هس ؟؟؟

فاطمه بردبار
فاطمه بردبار
1 ماه قبل

سلام من ۳۵ هفته باردارم دو روز حرکت جنینم کم شده مشکلی نیست

سمیرا
سمیرا
3 ماه قبل

سلام چرا جنین کم تکان میخورد، خیلی کم

ارزو
ارزو
3 ماه قبل

سلام ببخشید من ۷ ماهگی رفتم کم تکان میخورع

زهرا
زهرا
4 ماه قبل

سلام من هفته نوزدهم بارداری هستم و هیچ گونه تحرکی از جنین حس نمیکنم عادیه؟؟؟؟

رها
رها
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید من هفته ۲۶ بارداری هستم ولی از دیروز تا حالا حرکات جنین کم تر شده و حرکتش مثل قبل محکم نیس چیکار باید بکنم؟

علی
علی
4 ماه قبل

یک دونه از سوال ها رو هم جواب ندادن که ببینیم مشکل چیه.
پس چه فایده از سوال پرسیدن؟!

طیبه
طیبه
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من در هفته ی ۲۸بارداری هستم حرکات جنین کم شده آیا اشکالی داره قبلاً خیلی حرکت می کرد میشه راهنمایی کنید ممنون

غزل
غزل
6 ماه قبل

سلام دختر من در هفته ۱۴ بارداری میباشد والان خیلی نگران چون ۴ روز است که جنین حرکتی نداشته آیا طبیعی است ؟

زهرا
زهرا
6 ماه قبل

ایا جنین در هفته سی ام حرکاتش کم میشه وخودشو خیلی سفت میکنه

آذر
آذر
در پاسخ به  زهرا
6 ماه قبل

با سلام من هفته ۳۵و ۴روز بارداری هستم از ساعت ۲عصر دیروز جنین هیچ تکانی نخورده خیلی نگرانم نمیدونم چیکار کنم؟با اینکه ورزش کردم باهاش صحبت کردم آبمیوه شیرین خوردن…‌ولی روز قبل سونو انجام دادم دکتر گفت دو دور بندناف دور گردن جنین پیچیده؟بنظرتون خطرناکه؟

مهرداد
مهرداد
در پاسخ به  آذر
2 ماه قبل

عزیزم فورا برو دکتر خطر ناکه

Naseri
Naseri
6 ماه قبل

سلام اگر جنین در ماہ نھم در طول یک شبانہ روز ھیچ حرکت نداشتہ باشد چی رخ میدھد؟

محبوبه
محبوبه
7 ماه قبل

سلام من اوایل هفته ۱۷ بارداری هستم.. چند هفته پیش دوسه بار یهویی حرکت بچه م حس کردم ولی تا الان دیگه حرکتی حس نکردم به نظرتون مشکلی هست یا زوده؟؟

زهراعزیزی
زهراعزیزی
در پاسخ به  محبوبه
6 ماه قبل

سلام زهراهستم۳۸سالمه و درهفته ۱۵بارداری هستم دوتاسوال داشتم یکی اینکه تاحالا هیچ حرکتی از جنین حس نکردم و دوم اینکه درآزمایش غربالگری اول جواب ریسک متوسط سندرم داون دریافت کردم ..بنظرشما اینها خطرناکن و جای نگرانی دارن؟؟خواهش میکنم منو از این نگرانی ها دربیارین

......
......
7 ماه قبل

سلام هفته ۳۵باردارداری شیرینی خوردم ب پهلو چپ خوابیدم حرکت نی نی خیلی کمه چکار کنم

Last edited 7 ماه قبل by ......
طیبه
طیبه
7 ماه قبل

من توهفته ۲۳ هستم احساس میکنم بچه ام حرکتی نمیکنه ادرارم زرد پر رنگ هست البته فک کنم دارویی که خوردم علتش باشه خیلی نگرانم چیکا کنم

رهان
رهان
7 ماه قبل

سلام بچه ام دوروزه خیای حرکتش کم شده انروز از دیروز کم تر تکون میخوره باید چه کار کنم د امروز تازه رفتم تو ۳۲هفته

زینب
زینب
8 ماه قبل

سلام من هفته بیستم بارداری ام حرکات جنینم خیلی کم هست وقتی که دراز کشیده ام احساس میکنم میخواستم ببینم مشکلی هست یا نه

زهره
زهره
در پاسخ به  زینب
7 ماه قبل

سلام،من هفته ی بیستم بارداری هستم،ولی اصلا هیچ حرکتی از جنینم احساس نمیکنم،باید چکار کنم؟؟

سمیه
سمیه
در پاسخ به  زهره
5 ماه قبل

سلام من تو سی و دوهفته بارداری هستم چندروز پیش ب علت معده درد شدید بستری بودم ک باسونو ازمایش گفتن کبد چرب داری امپول ریه برا جنینم زده الان چهار روزه مرخص شدم ولی حرکات جنینم از اول خیلی کم شده ایا مشکلی هست

راضیه
راضیه
در پاسخ به  سمیه
4 ماه قبل

سلام من تو ماه چهارم بارداری هستم از امروز هیچ احساسی ندارم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

مریم
مریم
در پاسخ به  راضیه
1 ماه قبل

سلام ۳۴ هفته هستم از صبح تا حالا حرکت جنین تو شکمم حس نکردم

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  مریم
2 روز قبل

سلام من توهفته ی ۳۵ هستم چندروز حرکت بچه کم شده خیلی نگرانم.

دکمه بازگشت به بالا