رگ به رگ شدن پا و روش های درمان آن

رگ به رگ شدن پا، مشکلی است که در زمان ورزش، افتادن، کشیدگی‌های ناگهانی و یا حتی در زمان خواب، ممکن است رخ دهد. رگ به رگ شدن به طور کلی به معنای کشیدگی یا پارگی رباط‌های دور مفاصل است. این رباط‌ها با اتصال به مفاصل، از حرکت نامناسب مفصل جلوگیری می‌کنند و یکی از بافت‌های مهم بدن ما محسوب می‌شوند.

رگ به رگ شدن پا، می‌تواند به دلایل مختلفی در بخش‌های مختلفی از پا پیش آید. مثلاً رگ به رگ شدن زانو، رگ به رگ شدن مچ پا، رگ به رگ شدن انگشت پا، رگ به رگ شدن پشت زانو، رگ به رگ شدن روی پا، رگ به رگ شدن ساق پا و یا رگ به رگ شدن کف پا، از این مواردند که همه‌ی آنها را به همراه روش‌های درمان، در این مطلب توضیح می‌دهیم.

با ما همراه باشید.

رگ به رگ شدن پا
رگ به رگ شدن پا

علت رگ به رگ شدن پا

به‌طور کلی باید گفت که فشار بیش از حد و نامناسب بر مفصل‌ها، می‌تواند باعث رگ به رگ شدن یا کشیدگی رباط پا شود. این اتفاق می‌تواند بر اثر دویدن با کفش نامناسب، ورزش بدون رعایت اصول و یا در زمان بروز سوانج، مثل لغزیدن و لیز خوردن، رخ دهد.

رگ به رگ شدن پا با علائمی مثل گرفتگی و اسپاسم عضلانی، کبودی و درد عضله‌ای، تورم و کاهش دامنه‌ی حرکات مفصلی، همراه خواهد بود. بهترین راه برای پیشگیری از این مشکل، توجه به عضلات پا و مراقبت در زمان انجام حرکات فیزیکی است.

اگر می‌خواهید در مورد رگ به رگ شدن زانو نی نی سایت یا رگ به رگ شدن پای کودک نی نی سایت بیشتر بدانید، انواع کشیدگی پا را در این مطلب مطالعه کنید.

رگ به رگ شدن زانو

زانو یکی از مفاصل مهم در بدن ماست که وضعیت حرکت پا را کنترل می‌کند. برای محافظت از مفصل زانو، چهار رباط وجود دارد: دو رباط جانبی و دو رباط صلیبی. آسیب‌های شدید ورزشی می‌تواند به این رباط‌ها صدمه بزند. در صورتی که رباط زانو پاره شود، برای درمان نیازمند جراحی خواهیم بود.

در صورت رگ به رگ شدن زانو پا، ریکاوری زمان‌بر خواهد بود.

رگ به رگ شدن زانو
رگ به رگ شدن زانو

رگ به رگ شدن مچ پا

مچ پا فشار زیادی را تحمل می‌کند، به همین دلیل، از بخش‌هایی است که در معرض آسیب قرار دارد. تاب خوردگی و پیچیدن مچ پا، بر اثر فرود نامناسب یا دویدن روی سطوح ناهموار، رایج است. در اغلب سوانح، مچ پا به داخل پیچ می‌خورد که باعث پارگی رباط‌ها و آسیب به تاندون‌ها می‌شود.

رگ به رگ شدن مچ پا و درمان آن، از تخصص‌های دکتر استخوان است.

رگ به رگ شدن انگشت پا

رگ به رگ شدن انگشت پا، به دلیل خم شدن بیش از حد پنجه‌ها رخ می‌دهد و شست پا بیشتر از سایر انگشت‌ها در معرض این آسیب قرار دارد. انگشت‌ها گستره‌ی حرکتی زیادی دارند و می‌توانند تا حد زیادی رو به بالا بچرخند. اما فشار اگر بیش از توان تحمل بدن باشد، رباط ظریفی که زیر انگشت‌های پا قرار دارد، دچار کشیدگی و صدمه می‌شود.

انجام فعالیت‌های ورزشی روی کف مصنوعی، مثل زمین چمن یا سالن تمرین، از شرایط بالقوه‌ای است که می‌تواند آسیب به رباط‌ها و تاندون‌های پنجه‌ی پا را منجر شود.

رگ به رگ شدن ساق پا

گرفتن عضلات پشت ساق پا، از مشکل رایجی است که اغلب بعد از انجام فعالیت‌های شدید ورزشی دیده می‌شود. در این صورت، ممکن است رگ پشت پا دچار گرفتگی شود. این گرفتگی اگر بر اثر خستگی عضلات ایجاد شود، مشکلی خاصی نیست و با استراحت و یخ‌درمانی برطرف می‌شود.

رگ به رگ شدن ساق پا و پشت پا، ممکن است در خواب هم پیش بیاید. برخی، به‌خصوص سالمندان، بعد از بیداری با درد در ناحیه‌ی پشت پا روبه‌رو می‌شوند. دلیل این اتفاق کاملاً مشخص نیست اما با انجام حرکات کششی ملایم قبل از خوابیدن، می‌توان احتمال بروز دردهای عضلانی در ساق پا را کاهش داد.

رگ به رگ شدن پا
رگ به رگ شدن پا

رگ به رگ شدن کف پا

کف پا نقش مهمی در محافظت از ساختار پا دارد و از رباط‌ها و تاندون‌های مختلفی تشکیل شده است. ضربه‌ی مستقیم به پا بر اثر سانحه، یا کشیدگی مداوم رباط‌ها در زمان فعالیت، می‌تواند باعث بروز درد کف پا و کشیدگی رباط‌ها در طرفین استخوان کف پا شود.

درمان رگ به رگ شدن پا

در صورت احساس درد در پا، ابتدا درمان خانگی رگ به رگ شدن پا و سپس درمان‌های پزشکی را امتحان کنید.

استراحت

اولین کاری که در زمان رگ به رگ شدن پا و درمان آن باید انجام دهید، استراحت به عضو آسیب‌دیده است. بدن ما قابلیت خودترمیمی بالایی دارد و اگر آسیب‌دیدگی عمیق نباشد، استراحت از چند روز تا دو هفته، می‌تواند موجب بهبودی آسیب شود.

در این مدت، به ناحیه‌ی آسیب‌دیده فشار نیاورید اما می‌توانید فعالیت‌های بدنی سبک داشته باشید.

یخ‌درمانی

یخ‌درمانی از درمان‌های جدید در کاهش اسپاسم و تورم‌های عضلانی است. اما بیشترین تاثیر این درمان، در اولین ساعات آسیب‌دیدگی خواهد بود. به همین دلیل، در ساعات اولیه‌ی ایجاد درد، از کمپرس یخ یا دوش آب یخ استفاده کنید تا از شدت آسیب کاسته شود. این درمان را می‌توانید هر بار به مدت ۲۰ دقیقه، در ۳ روز نخست آسیب، تکرار کنید.

کش‌های طبی

استفاده از باندها و کش‌های طبی برای بستن عضو آسیب‌دیده توصیه می‌شود. این کش‌ها با گرم نگه داشتن عضو و جلوگیری از حرکت نامناسب آن، روند بهبودی را سرعت می‌بخشند. برای مثال، در زمان رگ به رگ شدن قوزک پا، استفاده از مچ‌‌بند طبی پا، مفید خواهد بود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اگر درمان‌های خانگی موثر نبود و درد در ناحیه‌ی پا بیشتر از دو هفته طول کشید، باید به دکتر ارتوپدی مراجعه کنید تا معاینه‌های پزشکی را انجام دهد. در این صورت، تجویز قرص برای رگ به رگ شدن پا متداول است. پزشک بعد از بررسی عضو آسیب‌دیده، می‌‌تواند داروهای شل‌کننده‌ی عضلات مثل متوکاربامول و داروهای ضدالتهاب مثل ناپروکسن تجویز کند.

برای مشورت پزشکی، دکتر ارتوپد آنلاین نیز در دسترس شما قرار دارد.

در این مطلب، انواع رگ به رگ شدن پا و شیوه‌های معمول درمان آن را بررسی کردیم. در ابتدا درمان‌های خانگی که در بالا ذکر شد را در دستور قرار دهید و در صورتی که بهبودی حاصل نشد، به دکتر کمر درد و یا اگر بیمار خردسال است، به دکتر ارتوپدی کودکان مراجع کنید.

۴.۱/۵ (۸ نظر)

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
16 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
خانوم حسن زاده
خانوم حسن زاده
3 ماه قبل

سلام خسته نباشی برای رگ به رگ شدن پا از کدوم قرص یا آمپول باید استفاده کرد

احسان
احسان
در پاسخ به  خانوم حسن زاده
28 روز قبل

سلام خسته نباشید برای رگبرگ شدن ساق پا باید چه قرصی استفاده کرد

الهه
الهه
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید دکتر من پاک رگ. رگ شده
درد می‌کنه نمیتونم راه برم لطفااا راهنمایی کنید
ممنون میشم

افسرنوری
افسرنوری
3 ماه قبل

سلام خسته نباشیدپشت مچ پامدردمکنی ماشینم پاشدنینمیتوانم راهبرم

بهزاد
بهزاد
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید مدتی هست زانوهام رگ به رگ میشن ازدردش دارم میمیرم نمیتونم وقتی روی پام بایستم لطف درمان آن را برای من بگید هرچی قرص میخورم فایده نداره

الله داد ضابطی
الله داد ضابطی
6 ماه قبل

نرمش دیکس کمر می کنم چند وقط است که وقتی کشش بدن دارم پاهام به رگ می شود

خاتون صمدی
خاتون صمدی
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید موقع راه رفتن انگارزانوم کاملا رگ به رگ میشه توان راه ربتن را ندارم

مهدی
مهدی
6 ماه قبل

سلام دکتر مادرم پایش درد می کرد ولی با حرکات شما خیلی بهتر است دست شما درد نکنه

معصومه حسنزاده
معصومه حسنزاده
8 ماه قبل

با سلام چند روز هست که اعضای بدنم رگ ب رگ میش کاهی پایم وگاهی قسمت دیگر بدنم می خواستم سوال از مواد غذای که استفاده می کنم امکان داره از آن باش

ایلر از گنبد
ایلر از گنبد
در پاسخ به  معصومه حسنزاده
7 ماه قبل

سلام حسته نباشین این رگ برگ شدن زی سینه ساغ پا اینها درمان دارن همه جام با کوچیک ترین حرکت رگ برگ میشه چکارکنم راهنمای

سلام زهراازکرمان هسم ناخن چهاروم پام رگ به رگ شده
سلام زهراازکرمان هسم ناخن چهاروم پام رگ به رگ شده
8 ماه قبل

سلام زهراازکرمان حدوددوماه پیش ناخن چهارم پام رگ به رگ شده رفتم دکترعکس گرفتم ومدت یک ماه هم توگج

معصومه حسنزاده
معصومه حسنزاده

باسلام اعضای بدن من هردفعه یک قسمت رگ بهرگ میش از مصرف نوشابه وشکر میش باش چون چند روزی هست زیاد استفاد می کنم

فریبا کوثری
فریبا کوثری
10 ماه قبل

سلام خسته نباشید دخترم یک سالو دو ماهه
بغل خواهرش بود خیلی بدجور دوتایی افتادن زمین الان دختر کوچکم اصلا پاشو تکون نمیده اگه خودمم پاشو تکون بدم گریه میکنه عکس از پاو زانولگن گرفتن گفتن شکستگی نداره ولی خیلی بی قراره اصلا چهار دستو پایی نمیکنه چکار کنم

سجاد
سجاد
10 ماه قبل

اسم قرص ویا کپسولی که برای درمان رگ به رگ شدن پا ازان استفاده کردچیه،

معصومه سهرابی
معصومه سهرابی
در پاسخ به  سجاد
24 روز قبل

اسم قرص یا کپسولی که برای رگ به رگ شدن پا میشه استفاده کرد چیه؟

معصومه سهرابی
معصومه سهرابی
در پاسخ به  معصومه سهرابی
24 روز قبل

اسم قرص یا کپسولی که برای رگ به رگ شدن پا میشه استفاده کرد چیه؟

دکمه بازگشت به بالا