۸ درمان خانگی برای گرفتگی بینی یا کیپ شدن بینی

گرفتگی بینی دلایل زیادی دارد: سرماخوردگی، آنفولانزا و آلرژی. دلیل گرفتن بینی هرچه که باشد، شما شاهد علائم آن خواهید بود. هنگامی‌که سرماخوردگی یا آلرژی دارید، غشاهای پوشاننده مجرای بینی شما ملتهب و تحریک می‌شوند. آن‌ها شروع به تولید مخاط بیشتری می‌کنند تا هر چیزی که باعث تحریک می‌شود، مانند یک آلرژن، خارج شود. در ‌این حالت است که احساس می‌کنید بینی‌ شما گرفته و به سختی می‌توانید نفس بکشید؛ اما در واقع چه چیزی باعث‌این احساس شده است؟ چه قرصی برای گرفتگی بینی خوب است؟ گرفتگی بینی نشانه چیست؟ درمان خانگی گرفتگی بینی چیست؟ در ‌این مقاله می‌خواهیم به تمامی ‌این سؤالات پاسخ دهیم و رو‌ش‌های درمان مؤثر برای گرفتن بینی را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

گرفتگی بینی چیست؟

گرفتگی بینی زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی باعث تحریک بافت‌های داخلی بینی شود. ‌این تحریک یک واکنش زنجیره‌ای التهاب، تورم و تولید مخاط را ‌ایجاد کرده و جذب هوا از طریق بینی را دشوار می‌کند. گرفتگی بینی معمولاً پس از چند روز برطرف می‌شود؛ اما اگر یک هفته یا بیشتر طول بکشد، ممکن است نشانه عفونت باشد. در صورت عدم درمان، گرفتگی بینی ممکن است باعث سینوزیت، پولیپ بینی یا عفونت گوش میانی شود.

گرفتگی بینی که احتقان بینی نیز نامیده می‌شود، اغلب نشانه یک مشکل سلامتی دیگر مانند عفونت سینوسی است. همچنین ممکن است ناشی از سرماخوردگی باشد.

احتقان بینی با علائم زیر مشخص می‌شود:

 • گرفتگی یا آبریزش بینی
 • درد سینوسی
 • تجمع مخاط
 • بافت بینی متورم

درمان خانگی گرفتگی بینی ممکن است به کاهش التهاب و احتقان کمک کند، به خصوص اگر ناشی از سرماخوردگی باشد. با‌ این حال، اگر احتقان طولانی مدت را تجربه کنید، ممکن است به دارو برای گرفتگی بینی نیاز داشته باشید.

گرفتگی بینی کودکان و نوزادان

گرفتگی بینی یک مشکل رایج در کودکان و نوزادان است. با ‌این حال، از آنجایی که نوزادان در چند ماه اول زندگی عمدتاً از طریق بینی خود تنفس می‌کنند و بلد نیستند از دهان خود نفس بکشند، کیپ شدن بینی نوزاد می‌تواند به طور بالقوه در تغذیه اختلال ‌ایجاد کند و باعث مشکلات تنفسی شود؛ اگرچه ‌این امر غیرمعمول است.

اگر بینی نوزاد و کودک شما گرفته باشد، ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • در تنفس از طریق بینی مشکل داشته باشد.
 • دچار آبریزش بینی شده باشد.
 • سعی کند از طریق دهان خود نفس بکشد، زیرا نمی‌تواند از بینی تنفس کند.
 • نوزادانی که گرفتگی بینی دارند، ممکن است در شیردهی یا خوردن شیشه شیر مشکل داشته باشند.

بنا بر این دلایل، اگر نوزاد شما گرفتگی بینی دارد، بهتر است فوراً به دکتر گوش حلق بینی مراجعه کنید. مراجعه به دکتر گوش حلق بینی به ویژه برای نوزادان زیر ۳ ماه و کودکانی که علائم دیگری مانند سرفه مداوم، تب یا مشکلات تنفسی دارند، بسیار مهم است.

گرفتگی بینی در بارداری

التهاب بینی در بارداری نسبتاً رایج بوده و نام پزشکی آن، رینیت بارداری است. گرفتگی بینی در بارداری ممکن است ناشی از چاقی، افزایش وزن بیش از حد در دوران بارداری، افزایش سطح هورمون یا ترکیبی از همه این عوامل باشد.

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ روی ۱۰۰ زن باردار نشان داد که ۳۹ درصد آن‌ها، در مقطعی رینیت بارداری را تجربه کرده اند. ‌این مشکل در عرض ۳ هفته پس از زایمان برطرف می‌شود.

احتقان بینی می‌تواند علائم آپنه انسدادی خواب در دوران بارداری را تشدید کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که آپنه انسدادی خواب با فشار خون بالا، عارضه پره اکلامپسی و عوارض رشد جنین مرتبط است.

به طور کلی، هر خانمی که در دوران بارداری گرفتگی بینی دائمی ‌دارد،‌ بهتر است با دکتر گوش حلق بینی در ارتباط باشد. همچنین شما می‌توانید از متخصص گوش و حلق و بینی آنلاین بهره ببرید.

علت گرفتگی بینی از چیست؟

علت گرفتگی بینی
علت گرفتگی بینی

احتقان زمانی رخ می‌دهد که بینی شما پر از مخاط شده و ملتهب می‌شود. بیماری‌های جزئی شایع‌ترین علت گرفتگی بینی هستند. به عنوان مثال، سرماخوردگی، آنفولانزا و عفونت‌های سینوسی همگی می‌توانند باعث گرفتگی بینی شوند.

احتقان ناشی از بیماری معمولاً در عرض یک الی هفته بهبود می‌یابد.

اگر علائم احتقان بینی بیش از ۱۰ الی ۱۴ روز طول بکشد، اغلب نشانه یک مشکل اساسی سلامتی است. برخی از مهم‌ترین علت گرفتگی بینی در طولانی مدت به شرح زیر است:

 • آلرژی
 • تب یونجه
 • رشد غیرسرطانی به نام پولیپ بینی یا تومورهای خوش خیم در مجرای بینی
 • تومورهای سینوسی (اگرچه نادر است)
 • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی
 • محرک‌های محیطی
 • عفونت سینوسی طولانی مدت که به عنوان سینوزیت و گرفتگی بینی شناخته می‌شود
 • انواع آناتومیک، مانند انحراف سپتوم، هیپرتروفی شاخک تحتانی یا کونکا بولوزا
 • آدنوئیدهای بزرگ‌شده
 • بیماری ریفلاکس معده به مری، به ویژه در نوزادان
 • گرفتگی بینی و تنگی نفس به علت جراحی بینی که باید به دکتر جراحی بینی مراجعه کنید

گرفتگی بینی ممکن است در دوران بارداری، معمولاً در پایان سه ماهه اول، رخ دهد. نوسانات هورمونی و افزایش خونرسانی در دوران بارداری ممکن است باعث ‌این احتقان شود. این تغییرات ممکن است بر روی غشاهای بینی تأثیر بگذارد و باعث ملتهب، خشک‌شدن یا خونریزی آن‌ها شود.

پیشگیری از گرفتگی بینی

موارد زیادی ممکن است باعث گرفتگی بینی شود. به همین دلیل ممکن است نتوانید از ‌این عارضه پیشگیری کنید؛ اما می‌توانید تعداد دفعات بروز ‌این مشکل را کاهش دهید:

 • اگر حساسیت فصلی باعث آبریزش و گرفتگی بینی می‌شود، از پزشک خود در مورد آلرژی‌های فصلی اطلاعاتی بخواهید. آن‌ها به شناسایی آلرژن‌های بالقوه، راه‌های جلوگیری از آلرژن‌ها و درمان علائم کمک می‌کنند.
 • از خود در برابر عفونت‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا محافظت کنید.
 • دست‌ها را مکرر با آب و صابون بشویید.
 • ملحفه‌های تخت را به طور مرتب با آب داغ و مواد شوینده بشویید.
 • در فصول بهار و پاییز پنجره‌ها و درها را بسته نگه دارید.
 • اجتناب از تماس نزدیک با افرادی که بیمار هستند.

گرفتگی بینی را چگونه درمان کنیم؟

اگر می‌خواهید بدانید چه چیزی برای گرفتگی بینی خوب است، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا روش‌های دارویی و خانگی برای درمان سریع گرفتگی بینی را به شما معرفی کنیم. همچنین به یاد داشته باشید که اگر گرفتگی بینی شما به دلیل عمل جراحی زیبایی است، باید به جراح بینی خود مراجعه کنید.

چه دارویی برای گرفتگی بینی خوب است؟

درمان گرفتگی بینی
درمان گرفتگی بینی

این داروها نیازی به نسخه ندارند و می‌توانند به کاهش علائم شما کمک کنند:

ضداحتقان‌ها: ‌این داروها به کاهش تورم مجرای بینی و کاهش گرفتگی و فشار سینوسی کمک می‌کنند. آن‌ها به صورت اسپری بینی مانند نافازولین (پرایوین)، اکسی متازولین (افرین، درستان، نوستریلا، اسپری بینی سینوس ویکس) یا فنیل افرین (نئو سینفرین، سینکس، راینال) عرضه می‌شوند و برای علت گرفتگی یک طرفه بینی هم مؤثر هستند.

همچنین آن‌ها به عنوان قرص، مانند فنیل افرین (Sudafed PE) و pseudoephedrine (Sudafed) عرضه می‌شوند.

در استفاده از داروهای کیپ شدن بینی موارد زیر را رعایت کنید:

 • حواستان باشد که دستورالعمل‌های استفاده از این داروها را دنبال کنید.
 • بیش از یک هفته بدون مشورت با پزشک از داروهای ضداحتقان استفاده نکنید.
 • شما نباید بیش از ۳ روز از اسپری بینی ضداحتقان استفاده کنید؛ در غیر ‌این صورت ممکن است احتقان شما را بدتر کند. همچنین، آن‌ها می‌توانند فشار خون شما را افزایش دهند، بنابراین در صورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی یا مصرف داروهای دیگر، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. هرگز داروهای ضداحتقان یا داروهای سرماخوردگی بدون نسخه را به کودکان زیر ۴ سال ندهید.
 • اگر علت آبریزش و گرفتگی بینی شما آلرژی و حساسیت است، سیتریزین می‌تواند گزینه خوبی برایتان باشد. همچنین اسپری بینی استروئیدی‌ می‌تواند به بهبود احتقان ناشی از آلرژی کمک کند.
 • شما می‌توانید از مسکن‌ها هم استفاده کنید. اگرچه آن‌ها احتقان را از بین نمی‌برند، اما مسکن‌هایی مانند استامینوفن، ‌ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند درد ناشی از فشار سینوسی را کاهش دهند.

درمان خانگی گرفتگی بینی

درمان خانگی باید روی مرطوب نگه داشتن مجاری بینی و سینوس‌ها تمرکز کند تا از تحریک بیشتر جلوگیری شود و علت گرفتگی یکی از سوراخهای بینی را رفع کند. در این قسمت چند روش درمان خانگی گرفتگی بینی را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. از دستگاه بخور استفاده کنید

استفاده از دستگاه بخور در خانه یا محل کار یک راه ساده و مؤثر برای کاهش گرفتگی بینی یا رفع کیپ شدن بینی است. تنفس در هوای مرطوب به تسکین بافت‌های تحریک‌شده بینی، کاهش التهاب سینوس و رقیق‌شدن مخاط کمک می‌کند.

دستگاه‌های بخور گرم و سرد برای افزایش سطح رطوبت و کاهش تراکم به یک اندازه مؤثر هستند. با ‌این حال، همیشه از دستگاه بخور سرد برای کودکان استفاده کنید. آب داغ یا بخار حاصل از یک دستگاه بخور گرم می‌تواند باعث سوختگی کودک شود؛ اگر کودک خیلی به دستگاه نزدیک شود یا اگر دستگاه ضربه بخورد و آب به بیرون بریزد.

هر نوع دستگاهی که انتخاب می‌کنید، حتماً آب آن را روزانه تعویض کنید و دستگاه را طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنید تا از رشد باکتری‌ها و کپک‌ها جلوگیری کنید.

۲. شستشوی بینی را امتحان کنید

شستشوی مجرای بینی می‌تواند به شل‌شدن مخاط غلیظ و حذف محرک‌ها، آلرژن‌ها و میکروب‌ها کمک کند.

۳. برای بهبود کیپ بودن بینی دوش آب گرم بگیرید

آیا تا به حال در هنگام سرماخوردگی، دوش آب گرم را امتحان کرده‌اید؟ با دوش آب گرم در زمان سرماخوردگی احساس خواهید کرد که فرد جدیدی هستید و انگار بار سنگینی را از روی دوش خود برداشته‌اید. دلیل این سبکی و احساس خوب با دوش آب گرم ‌این است که استنشاق بخار، درد و فشار سینوسی را با کمک به تخلیه مخاط کاهش می‌دهد. ‌این امر می‌تواند به تنفس شما کمک کند که حداقل برای مدتی به حالت عادی بازگردد.

همچنین اگر نمی‌توانید دوش بگیرید، می‌توانید سینک روشویی را پر از آب گرم کنید، یک حوله را روی سر خود قرار دهید و سر خود را روی سینک بگیرید، مراقب باشید که خیلی نزدیک نشوید و پوست خود را نسوزانید. انجام ‌این کار چندین بار در روز بی خطر است.

۳. یک ضداحتقان طبیعی را امتحان کنید

درمان خانگی گرفتگی بینی
درمان خانگی گرفتگی بینی

آیا ویتامین C نیز می‌تواند به کاهش احتقان کمک کند؟ در برخی مطالعات نشان داده شده که ویتامین C مدت سرماخوردگی را کوتاه می‌کند و شدت علائم را کاهش می‌دهد؛ اما مستقیماً بر احتقان تأثیر نمی‌گذارد.

با ‌این حال، اگر با کیپ شدن بینی ناشی از سرماخوردگی دست‌وپنجه نرم می‌کنید، مصرف مقداری ویتامین C اضافی ممکن است به شما کمک کند علائم خود را برطرف کنید و کمی‌سریع‌تر بهبود یابید.

۴. از زنجبیل استفاده کنید

مطالعه‌ای نشان داد که دوز روزانه ۵۰۰ میلی گرمی عصاره زنجبیل به اندازه لوراتادین (آنتی هیستامینی مانند کلاریتین) برای احتقان بینی ناشی از آلرژی (رینیت آلرژیک) مؤثر است. بنا بر باور محققان زنجبیل دارای مکانیسم‌های ضدحساسیت و ضدالتهابی است. شما می‌توانید از زنجبیل به صورت دمنوش برای گرفتگی بینی استفاده کنید.

در حالی که مطالعات بیشتری برای ارزیابی اثربخشی عصاره زنجبیل مورد نیاز است، می‌توانید روزانه یک فنجان چای زنجبیل را امتحان کنید تا گرفتگی بینی شما ناشی از آلرژی کاهش یابد.

۵. یک کمپرس گرم را امتحان کنید

اگر در اثر احتقان سردرد یا درد سینوسی دارید، سعی کنید یک کمپرس گرم را مستقیماً روی بینی و پیشانی خود قرار دهید. ‌این کار می‌تواند به کاهش التهاب و فشار بینی کمک کند.

شما می‌توانید یک کیسه آب گرم را خریداری کنید یا به سادگی یک پارچه شستشو یا حوله را با آب گرم خیس کنید، سپس آن را تا کنید و روی بینی، گونه‌ها و پیشانی خود قرار دهید. سعی کنید ‌این کار را به مدت ۲۰ دقیقه انجام دهید و هر چند وقت یک‌بار که لازم است، تکرار کنید.

۶. مصرف مایعات را افزایش دهید

در حالی که مصرف مایعات، راه درمان سریع گرفتگی بینی نیست؛ اما نوشیدن مقدار زیادی مایعات و هیدراته‌ماندن به رقیق‌شدن مخاط در مجرای بینی کمک کرده و تخلیه سینوس‌های احتقانی را آسان‌تر می‌کند.

طی مطالعه‌ای، محققان روی گروهی از افراد مبتلا به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مطالعه کرده و آن‌ها را به دو دسته تقسیم کردند. به دسته اول یک نوشیدنی گرم و به دسته دوم نوشیدنی هم دما با اتاق دادند و هیچ تفاوت قابل ملاحظه‌ای در احتقان بینی پیدا نکردند.

جالب توجه است در گروهی که نوشیدنی گرم مصرف کردند، تسکین ذهنی بیشتری نسبت به علائم سرماخوردگی در مقایسه با گروه دیگر گزارش شد. محققان می‌گویند که ‌این می‌تواند به دلیل گرمای نوشیدنی باشد که می‌تواند طعم و تجربه مصرف یک نوشیدنی را افزایش دهد و احساس بهتری در شما ‌ایجاد کند.

۷. روال خواب شبانه خود را اصلاح کنید

همه افرادی که تا به حال حتی یک‌بار دچار احتقان بینی شده‌اند، تأیید می‌کنند که احتقان اغلب در شب بدتر می‌شود. دلیل بدتر شدن وضعیت گرفتگی بینی در شب، این است که وقتی به پشت دراز می‌کشید، جاذبه باعث می‌شود که مخاط به جای تخلیه، جمع شود یا به عقب برگردد.

برای مبارزه با ‌این مشکل و درمان گرفتگی بینی هنگام خواب، یک یا دو بالش اضافی زیر سر خود قرار دهید تا نیروی جاذبه به نفع شما عمل کند نه بر علیه شما! برای رقیق‌کردن مخاط بینی و تخلیه آن، یک دستگاه بخور سرد را در کنار تخت خود قرار دهید.

همچنین می‌توانید از نوار تنفس بینی استفاده کنید که دو طرف بینی را بلند می‌کند و ممکن است به باز شدن مجاری بینی، تسهیل تنفس در طول شب و درمان گرفتگی بینی هنگام خواب کمک کند.

۸. استفاده از روغن اکالیپتوس برای رفع گرفتگی بینی

روغن اکالیپتوس علائم احتقان سینوسی را تسکین می‌دهد. همچنین می‌تواند به کشتن میکروب‌های داخل و اطراف مجرای بینی کمک کند.

شما می‌توانید روغن اکالیپتوس را با مالیدن آن روی دستمال کاغذی و قرار دادن در کنار بینی خود یا با افزودن آن به آب داغ و استنشاق بخار امتحان کنید. با ‌این حال، حواستان باشد که مخلوط آب داغ و روغن اکالیپتوس را مستقیماً روی پوست خود نمالید، زیرا ممکن است باعث سوختگی شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

درمان خانگی گرفتگی بینی یا کیپ شدن
درمان خانگی گرفتگی بینی یا کیپ شدن

گاهی اوقات، درمان‌های خانگی برای از بین بردن احتقان کافی نیست، به خصوص اگر علائم شما ناشی از بیماری دیگری باشد.

در ‌این موارد، ممکن است به درمان پزشکی نیاز باشد، به خصوص اگر وضعیت به شکلی باشد که در فعالیت‌های روزمره شما اختلال ‌ایجاد کند.

اگر هریک از موارد زیر را تجربه کردید، فوراً به دکتر گوش حلق بینی مراجعه کنید:

 • احتقان بیش از ۲ هفته طول بکشد؛
 • احتقان همراه با تب بالا که بیش از ۳ روز طول بکشد؛
 • ترشح سبز رنگ بینی همراه با درد سینوسی و تب باشد؛
 • سیستم ‌ایمنی ضعیف باشد و دچار آسم یا آمفیزم باشید.

همچنین اگر اخیراً آسیبی به سرتان وارد شده و اکنون ترشحات خونی بینی یا جریان دائمی‌ ترشحات شفاف دارید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر به تازگی عمل جراحی بینی هم انجام داده‌اید و گرفتگی بینی دارید، بهتر است به جراح بینی خود مراجعه کنید.

پذیرش ۲۴ یک سامانه آنلاین نوبت‌دهی است که شما می‌توانید نوبت دکتر گوش حلق بینی را از این سامانه رزرو کنید. شما می‌توانید به صورت شبانه روزی، از پزشک مورد نظر خود، نوبت رزرو کنید. همچنین می‌توانید به صورت آنلاین به مشاوره پزشکی بپردازید یا از خدمات مشاوره تلفنی پزشکان بهره ببرید. با پذیرش ۲۴ دیگر نیازی نیست که به صورت حضوری به بیمارستان‌ها و مطب پزشکان مراجعه کنید و نوبت بگیرید و زمان زیادی را هدر بدهید. شما می‌توانید در چند ثانیه و از منزل یا محل کار خود، نوبت پزشک رزرو کنید.

سؤالات متداول

۱.‌ آیا گرفتگی بینی از علائم COVID-19 است؟

بر اساس تجزیه و تحلیل اخیر سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تنها ۵ درصد از افراد مبتلا به عفونت‌های جدید کروناویروس دچار گرفتگی بینی می‌شوند؛ اما باز هم ممکن است احتقان بینی ناشی از ابتلا به کروناویروس باشد.

۲. چه موقع گرفتگی بینی خطرناک است؟

اگر نوزاد و کودک شما دچار گرفتگی بینی شده، باید آن را جدی بگیرید و در صورت ادامه مشکل بیش از ۱۰ روز، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۳. چه قرصی برای گرفتگی بینی خوب است؟

قرص سیتریزین می‌تواند داروی مناسبی برای احتقان بینی باشد، زیرا ضدحساسیت است و از آبریزش بینی جلوگیری می‌کند.

سخن پایانی

گرفتگی بینی ممکن است از آلرژی، عفونت، ناهنجاری سینوس‌ها، عمل جراحی بینی یا یک مشکل سلامتی در قسمت دیگری از بدن ناشی شود. در بیشتر موارد، احتقان با درمان‌های خانگی و برخی داروهای بدون نسخه برطرف می‌شود. با ‌این حال، اگر احتقان شدید یا مداوم است، به ویژه در دوران بارداری بهتر است با پزشک تماس بگیرید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما متشکریم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید احتقان بینی خود را با راهکارهای ارائه‌شده تسکین دهید.

۳.۸/۵ (۱۰۰ نظر)

منبع
medicalnewstodayeverydayhealthhealthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
229 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
زینب.م
زینب.م
2 روز قبل

کلا چندتا راه کاردادم ک بینی بازبشه،بخوراب گرم درخانه، و پوست پرتقال تازه و اکالیپتوس، زنجفیل بوی تندوتیز دارد،

زینب.م
زینب.م
2 روز قبل

اگر سونا میرید، اسانس اکالیپوتوس تهیه کنید و کمی اکالیپتوس در سونا بو کنید،باعث میشه راه بینی راحت بازبشه،موقع روز ک اذیت میشید.توجه کنید موقع سونا و بدای کودکان مناسب نیست بزرگسال بالای ۱۸ سال

زینب.م
زینب.م
2 روز قبل

کسانی ک دستگاه بخور ندارند میتونن از کتری اب جوش استفاده کنن وبخور گرم بدن ولی ی حوله بندازن روی سر.ولی این بگم ک موقع بخور گرم خلط بینی میاد و فورا با دستمال پارچه ای پاک کنید وبازمیشه.و درکل خانه مرطوب نگه دارید شبها کتری بزرگی بزارین بجوشه اب و بزارین کم کم روی شعله کم بخارش خونه بردار بخار کتری باعث اوردن خلط بینی ب پایین میشه. وراه بینی بازمیشه..راحترین راه کاری کنید ک عطسه بزنید مکیدن چیزی ک عطسه باز کنه مثل زنجفیل ک تند وتیز هست کمی البته ب سمت بینی ببرین و کمی ب بسمت بینی ببمکین.عطسه میزنین ۲،۳بار راه بازمیشه

بهروز
بهروز
5 روز قبل

سلام خسته نباشید
یه مدته که بینیم یا چپش کیپه یا راستش
سمت چپ درست میشه سمت راست کیپ میشه
سمت راست درست میشه سمت چپ کیپ میشه
بنظرتون مشکل جدیی هستش
یه چند وقت پیش بینیم در درگیری اسیب دید ولی دکتر نرفتم
بعد یه مدت ورمش خوابید و همچی اوکی بود تا تازگیا

امین براتی
امین براتی
8 روز قبل

سلام عمل انحراف بینی در چهار روز پیش انجام دادم و باندهای تو بینی ام را دیروز پزشک خارج کرده در ابتدا خونریزی زیادی داشتم و امروز فقط خون آبه کم دارم و بینی هام گرفتگی زیادی دارم و نفس به سختی میکشم چه پیشنهادی دارید متشکرم/امین براتی از اهواز

آتنا
آتنا
پاسخ به  امین براتی
2 روز قبل

اگه فیلتر هاتون دراوردید تنها راهش سرم شستشو با سورنک داخل بینی رو شیتشو بدید ولی اگه فیلتر دارید طبیعیه تنگی نفس

زهرا
زهرا
14 روز قبل

چیکارکنم بینیم باز بشه

فریاد
فریاد
29 روز قبل

جاذبه باعث می‌شود که مخاط به جای تخلیه، جمع شود یا به عقب برگردد شوخی نکن عمو خشی

آخرین ویرایش 29 روز قبل توسط فریاد
محمدرضا
محمدرضا
1 ماه قبل

سلام شبتون بخیر من تابستانها کاملاً دماغم خوب است ولی هوا که سرد باشه دماغم کاملاً کیف می‌شود ۲۰ روز میشه دوباره دماغم کیف شده آیا مشکل چیست لطفاً نظر زدید

زهرا
زهرا
پاسخ به  محمدرضا
14 روز قبل

شما نبات را امتحان کنید

فاطمه
فاطمه
1 ماه قبل

سلام من ۴۵روزاز عمل بینیم میگزره سرماخوردم دکترم رفتم ولی بینیم خیلی کیپ شده ورم کرده چکنم لطفا راهنمایی کنید

زهرا
زهرا
پاسخ به  فاطمه
14 روز قبل

نمیدونم

رها
رها
1 ماه قبل

سلام دخترم گلو درد دارد و دماغش کیپ هست و نمیتوند درست بخوابد

ناشناس
ناشناس
پاسخ به  رها
24 روز قبل

سلام شبا از قلم بینی استفاده کند

رضا
رضا
1 ماه قبل

من هم سینوزیت دارم هم آلرژی ، هم سیتریزین مصرف میکنم هم حوله داغ
ولی هرغلطی میکنم اثری نداره ، دارم میمیرم بخدا

زهرا
زهرا
پاسخ به  رضا
1 ماه قبل

قطره منتول استفاده کنیدبرا گرفتگی بینی عالیه

حسن
حسن
1 ماه قبل

اگه کسی از انحراف بینی و سینوس ها رنج میبره. دواش دست منه .. شب به شب داخل هر سوراخ بینی یک قطره روغن سیاهدانه بریزین و به مدت ۵ دقیقه در حالت سجده بمونید تا قطره بره داخل پیشانی. بعداز دو شب دوقطره کنین .. بعداز یک هفته خوب خوب میشید. اگه خوب شدین برا مرده ها یک فاتحه بخونین.. من دوسال بود که یک نفس هم از راه بینی نمیتونستم بکشم تمام درمان ها رو امتحان کردم . دکتر هم رفتم اما این روش منو خوبم کرد

زینب
زینب
پاسخ به  حسن
28 روز قبل

سلام خوب هستین،این روش برا بچه ها هم میشه؟ شما از کجا این روش بهتون پیشنهاد شده

Par
Par
1 ماه قبل

من سرماخورده ام و مخواهم از دست این گرفتگی دماغ خلاص شم باید چیکار کنم

سحر
سحر
پاسخ به  Par
1 ماه قبل

کشیدن روغن بادام شیرین در بینی و اطراف آن تا حدود زیادی گرفتگی را رفع میکنه

زهرا
زهرا
پاسخ به  Par
1 ماه قبل

قطره منتول استفاده کن

زهرا
زهرا
پاسخ به  Par
14 روز قبل

واقعا منم اونطوری بودم ولی اگر خوابیدنی بینیتون رو با آب گرم بشویید و بعد شستن یکمی الکل زد عفونی روی بینیتون ماساژ بدین فکر کنم درست میشه باید یک هفته این روش انجام دهید اگر درست شد واسه مرده ها یه صلوات بفرستین

جالبه....
جالبه....
1 ماه قبل

من الان که دارم می‌نویسم ساعت ۳ نصفه شبه ….
چون سرما خوردم دماغم گرفته و نمیتونم بخوابم…
چیکار کنم ؟
دارم میمیرم ….خوابم میاد …..فردا مدرسه دارم…..
هر کاری میکنم باز نمیشه :/

منم خوابم نمیبره فردا مدرسه دارم چون بینیم گرفته ب
منم خوابم نمیبره فردا مدرسه دارم چون بینیم گرفته ب
پاسخ به  جالبه....
1 ماه قبل

منم

زهرا
زهرا

وای خدایا منم اونطوریم

فرزاد
فرزاد
پاسخ به  جالبه....
1 ماه قبل

دستمال گرم بزار و سپس یخ بزار باز میشه

آخرین ویرایش 1 ماه قبل توسط فرزاد
Setareh
Setareh
پاسخ به  جالبه....
29 روز قبل

سلام منم الان حال تو رو دارم خیلی سخته، از دهانم نمیتونم نفس بکشم گلوم رو قورت دادنی گوشام گرفته میشه

معصومه
معصومه
1 ماه قبل

اگر فقط‌یک‌یا‌دوتا‌از‌‌این‌علاعم‌راکه‌گفته‌باشید‌داشته‌باشم‌باید
پیش‌دکتر‌بریم

راضیه
راضیه
1 ماه قبل

سلام چندروزی هست پسرم گلودردداردو بینیشم گرفته شباخواب راحتی نداره

مهدی
مهدی
1 ماه قبل

چرا شب ها دماغم کیپ می شود

سپهر
سپهر
پاسخ به  مهدی
1 ماه قبل

احتمالا بخاطر بالشتته

بهار
بهار
2 ماه قبل

سلام من سالهاست درگیر آلژیذفصلی هستم خیلی هم دکتر رفتم اردیبهشت و شهریور عودمیکنه
فکسوفنادین١٨٠روزی١عدد

و شب ها قبل خواب اسپری بینی أکسی نویز در هربینی یک پاف اسپری می کنم و تا صبح راحت می خوابم
من به این روش درمان رسیدم توی این سالها

شیما
شیما
2 ماه قبل

درود. الان دو سال هست که بینی من دچار گرفتگی می شود و قطره های بینی زیادی را هم امتحان کردم. وقتی از قطره استفاده می کنم فقط به مدت ۱ ساعت و ان هم یک طرف بینی ام باز می شود. متاسفانه این مشکل باعث شده است که شب ها نتوانم خوب بخوابم زیرا دچار تنگی نفس می شوم. به دکتر هم بارها مراجعه کردم و متاسفانه از قطره جوابی دریافت نکردم. پزشک گوش و حلق و بینی درمان سلون را به من پیشنهاد کرد. آیا شما از این نوع درمان اطلاعی دارید؟ و آیا مشکل من را برطرف می کند؟ شما چه درمانی را پیشنهاد می دهید؟ ممنونم

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط شیما
Anita
Anita
پاسخ به  شیما
1 ماه قبل

سلام دقیقا من هم مثل شما هستم

کاکا سیاه
کاکا سیاه
پاسخ به  شیما
8 روز قبل

یه سر به دکترای طب سنتی بزن

فرشاد بازوند
فرشاد بازوند
2 ماه قبل

سلام بینی من همیشه گرفتگی دارد بخصوص شبها ؛و در زمستان و پاییز بیشتر علتش چیه و چگونه درمان میشود

حسين
حسين
پاسخ به  فرشاد بازوند
1 ماه قبل

سلام شما تنفس دیافراگمى رو روزى ٣ مرتبه ١٩ سرى انجام بدین

رضا
رضا
پاسخ به  فرشاد بازوند
1 ماه قبل

سینوزیت احتمالا ولی باز برو دکتر یا سی تی اسکن

هلنا
هلنا
2 ماه قبل

سلام همش بینیم گرفته معمولایه طرف ولی بعضی اوقات هم کلادوطرف کیپ میشه بعدش انگارداخل گوشم باد پرمیشه اسپره هم میزنم میره داخل گوشم میمونه خیلی اذیتم میکنه میشه لطف کنید راهنماییم کنید

شگوفه
شگوفه
2 ماه قبل

در حالی که بینی پا کیپ است از کدام روش درمان خانگی می توان استفاده کرد تا زود تر راه بینی باز شود؟

دلاغا سادات
دلاغا سادات
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید آیا تنفس بوی پیاز جوشانده برای گرفتگی مجرای بینی موثر است

اکبر قاسمی
اکبر قاسمی
3 ماه قبل

سلام دو بار عمل جراحی بینی کردم هم باز گرفته گی دارد

کریمی
کریمی
پاسخ به  اکبر قاسمی
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر ببخشید من ۳ روز درگیر گرفتگی بینی شدم چیکار کنم خوب بشه بهتر برم دکتر یا درمان خانگی

نسترن اکسیژن
نسترن اکسیژن
3 ماه قبل

من بینی ام کاملا گرفته چندین ماه . از طریق گوش دارم نفس می کشم فقط
دعا کنین خوب شم .

جالبه....
جالبه....
پاسخ به  نسترن اکسیژن
1 ماه قبل

دعا کردم برات ……ولی چجوری از گوش تنفس می‌کنی ؟

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  نسترن اکسیژن
1 ماه قبل

خدایی؟
مگه میشه؟
انشاالله خوب میشی

باران
باران
پاسخ به  نسترن اکسیژن
3 ساعت قبل

!!یک نفر رفت دکتر گفت ریشم درد میکنه دکتره گفت چی خوردی؟ گفت نان و یخ، دکتره بهش گفت

محمدی
محمدی
3 ماه قبل

سلام
من عمل سوزاندن عروق بینی کرده ام… پس از یک هفته از بیرون دراوردن مش درون بینی، یکی از بینی های من کیپ شده و هر چه شسنشو میکنم باز نمیشه…. لطفا راهنمایی کنید

شیدا
شیدا
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر من ۱۰ سالمه دختر هستم من چند روز هست که دماغم کیپ میگیره و خوب نمیشه انگار یه باد هست لطفا بهم کمک کنید

مریم
مریم
پاسخ به  شیدا
3 ماه قبل

منم همینطوریم قطره ی چشمی نفازولین استفاده کنید در لحظه باز میشه

محمد
محمد
پاسخ به  مریم
2 ماه قبل

دست شما خواهر گرامی درد نکنه دوسالانه روز مشکل تنفس بینی داشتم به خاطر همین وسواس دلهره شدیدی گرفته بودم قطره چشمی نفازولین ۴قطره ریختم در آن لحظه هر دو سوراخ بینی ام باز شد .خیلی ممنون داشتم رنج میبردم

amir00
amir00
پاسخ به  مریم
2 ماه قبل

چشام تو که کارت چیزه دیگه ایه مراقب سلامتیت باش

سیامک
سیامک
پاسخ به  مریم
1 ماه قبل

خدا امواتت رو‌بیامرزه همین الان قطره نفازولین برا بینی استفاده کردیم جواب داد .

جمشیدی
جمشیدی
پاسخ به  مریم
3 روز قبل

سلام به همه همراهان عزیز منم مدت طولانی است دچار گرفتگی بین شده ام دوبار عمل پلیپ کردم بازهم عودت کرده دیگه خسته شدم بس از دهن تنفس میکنم شبها بیشتر زجر میکشم لطفآ مرا هم راهنمای کنید از تجربیاتتون ممنو ن

جالبه....
جالبه....
پاسخ به  شیدا
1 ماه قبل

قطره بریز….یا برو حموم و صورتتو قشنگ با اب گرم بشور (به هیچ وجه شب نرو بد تر میشی )

فاطمه
فاطمه
5 ماه قبل

بینسم بیش از حد گرفته چکار کنم

سجاد
سجاد
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من۳۸سالمه الان پنج ساله گرفتگی بینی دارم هیچ گونه عمل بینی انجام ندادم وتنها یک قطره ناپریزول کیپ بودن بینی ام رو باز میکنه تابتونم نفس بکشم ممنون میشم راهنمایی کنید وکمک کنین تا درمانی همیشگی داشته باشم

مریم
مریم
پاسخ به  سجاد
3 ماه قبل

دقیقا منم مثل شما همین مشکلو دارم

احسان
احسان
پاسخ به  سجاد
3 ماه قبل

بخور هوای گرم خشک،

اکرم
اکرم
پاسخ به  سجاد
21 روز قبل

سلام من هم مثل شما هستم

رهام چوپان
رهام چوپان
5 ماه قبل

سلام به پزشک عزیز
بچه ما بعلت یک هفته زودتر به دنیا امدن آنزیمهای بدنش کامل نبود
اما تا سه سالگی سرما نمی‌خورد
الان بیشتر وقتها بینیش کیپه
آب ریزش بینی نداره
بینیش چرکی نیست
انگار فقط باد تو بینیشه
واین نفس کشیدنشو بخصوص شبها دچار مشکل کرده
چیکار میتونیم برای این بچه
۴ساله انجام بدیم

مهشید عسلی
مهشید عسلی
5 ماه قبل

سلام
پسر یازده ساله دارم یک ساله مرتب دچار عفونت بینی وگرفتگی میشه تقریبا هر یک ماه به یک ماه آنتی‌بیوتیک مصرف میکنه واقعا دیگه از این وضعیت کلافه شدم لطفا راهنمایی بفرمایید که چکار باید بکنم

F......
F......
پاسخ به  مهشید عسلی
5 ماه قبل

سلام من هم دخترم تقریبن یک سال بود که این حالت ها داشت دکتر بردم گفتن سینوزیت بوده درمان نشده و تبدیل به برونشیت ریه شده .الان تحت نظر هست و خیلی بهتر شده

مریم
مریم
6 ماه قبل

سلام.بینی من الان چند ساله کیپ هست و خیلی دارم اذیت میشم ـ چون چند تا دندان پوسیده دارم و بدلیل بی پولی نمیتونم دندونامو درست کنم خجالت میکشم برم دکتر چون میدونم اول دکتر میگه دهانتو باز کن …یه مدت سرخود قرص حساسیت هم خوردم ولی فایده نداشت ـ ممنون میشم اگه راهکاری دارید بفرمایید . خدا عمرتون بده

امیر
امیر
پاسخ به  مریم
3 ماه قبل

والا منم این مشکل روسالهاست دارم یاازنوارتنفس بینی استفاده کن یا وقتی احساس گرفتگی کردی قلم بینی یا پمادویکس استفاده کن

احسان
احسان
پاسخ به  مریم
3 ماه قبل

بخور هوای گرم خشک

جالبه....
جالبه....
پاسخ به  مریم
1 ماه قبل

خجالتتو کنار بزار و برو دکتر …یا میتونی همینجوری ادامه بدی

مبینا نصیری
مبینا نصیری
6 ماه قبل

باسلام وخسته نباشید
دختری ۱۵ ساله دارم cp,
یکمدته بینی هایش گرفته سرما نخورده وخیلی خلط پشت حلق داره لطفا راهنمایی فرمایید . باتشکر

چیتر
چیتر
پاسخ به  مبینا نصیری
6 ماه قبل

مصرف دخانیات داره

سهیلا
سهیلا
پاسخ به  مبینا نصیری
5 ماه قبل

منم اینجوریم‌لطفن کمک کنید

مطهره
مطهره
پاسخ به  مبینا نصیری
2 ماه قبل

سلام دمنوش اویشن سه روز پشت سرهم وروزی یه لیوان عالی جواب میده برا خلط پشت حلق

دوست
دوست
6 ماه قبل

سلام من ۱۴ سالمه هر روز ابریزش بینی دارم هر کاری می کنم بند نمی یاد بهترین و اسان ترین روش چیه

علی
علی
پاسخ به  دوست
6 ماه قبل

از قرص لوراتادین استفاده کن

ناصر
ناصر
6 ماه قبل

سلام من ۲۰ سال ام زمان که سرماخوردگی میگیرد تا یک تا دو ماه بینی من بند میشود میشه راهنمایی کنید
ک

بنده ی خدا
بنده ی خدا
7 ماه قبل

انشاالله خدا همه رو شفا بده

رویا
رویا
7 ماه قبل

سلام من دوساله عمل زیبایی بینی شدم قبلاً گرفتگی آبریزش نداشتم ولی چهارماهه آبریزش گرفتگی دارم باز میشه میگیره چیکارکنم

نوید
نوید
پاسخ به  رویا
6 ماه قبل

سلام منم ۹ ماه بینی عمل زیبایی کردم مدام گرفتس سمت راست بینیم هم داخلش مثل یجوش داره

استاد
استاد
پاسخ به  نوید
2 ماه قبل

عزیزم دماغت عفونت کرده هرچه سریع تر برو دکتر

علی شکو هی
علی شکو هی
پاسخ به  رویا
5 ماه قبل

سلام من شبها بینیم کیپ میشه دارم خفه میشم چکارکنم

علیرضا
علیرضا
پاسخ به  رویا
2 ماه قبل

توکار ه خدا….

بنده خدا
بنده خدا
پاسخ به  رویا
1 ماه قبل

خوب انجام نمیدادی

محمد
محمد
9 ماه قبل

سلام پسر من ۷سالشه کیپی بینی دارد ولی ابریزش بینی وتب ندارد شبها تو خواب خیلی اذیت میشه به طوری که اصلا نمی‌تواند نفس بکشد میشه راهنمایی کنید لطفا

متین
متین
پاسخ به  محمد
17 روز قبل

پسرمنم ۷سالشه همین مشکل رو داره مخصوصا شبا کیپ میشه کمکمون کنید لطفا

فاطمه
فاطمه
9 ماه قبل

سلام من شش ساله ازقطره بینی استفاده میکنم خسته شدم دیگه نمیدونم چکار کنم مخصوصا شب موقعه خواب بدجوری کیپ میشه الان قطره ای که استفاده میکنم هم دیگه نیست بنظرشما چکارکنم ممنون میشم جواب بدین

سعیده
سعیده
9 ماه قبل

سلام خوبین؟ خسته نباشید.پسر من ۵سالشه موقع حرف زدن انگار بین هرجمله اش یه پرده نازک عفونت جلوی دماغشو میگیره راحت نمیتونه حرف بزنه .نمیدونم آلرژی هست یا چی..این مشکل هم بیشتر از ده روز ادامه داره.هر چند به چند دیقه نفسشو از طریق دماغش میده بیرون تا اون پرده نازک به اصطلاح خودم پاره شه تا نفسش به خوبی دم پیاز دم شه.میشه راهنماییم کنید

زهرا
زهرا
10 ماه قبل

سلام من ۱۰ سالمه و کیپی دماغ دارم و آبریزش هم دارم چیکار کنم

علی
علی
پاسخ به  زهرا
5 ماه قبل

بمیر

علی
علی
پاسخ به  علی
3 ماه قبل

عقل و شعور برای هر انسانی خوب چیزیه

دلشکسته
دلشکسته
پاسخ به  علی
2 ماه قبل

بی ادب

جالبه....
جالبه....
پاسخ به  علی
1 ماه قبل

همچنین….(:

اااااا
اااااا
پاسخ به  علی
1 ماه قبل

احمق

سعدی
سعدی
10 ماه قبل

سلام پسر من ۱۵ماه دارد آب ریزش بینی داردوگرفتگی بینی دارد به خوبی نمیتواند نفس بکشد حالا باید چکار کنم ممنون میشم جواب بدی

حنانه
حنانه
10 ماه قبل

سلام دخترم چند سال هست دستش همش تو گوشش هست چکار کنم

ناشناسم
ناشناسم
پاسخ به  حنانه
6 ماه قبل

دستش و بکنه تو بینیش حل میشه

آتنا
آتنا
پاسخ به  ناشناسم
2 ماه قبل
احمد
احمد
پاسخ به  ناشناسم
2 ماه قبل
مبیا
مبیا
10 ماه قبل

سلام من ۱۰ سالمه دختر هستم
مریض شدم و یک لای بینی ام کیپ شده نمی دانم چه کار باید کنم لطفاً راهنمایی کنید
ممنون

مینا
مینا
10 ماه قبل

سلام آمپول دگزا برای گرفتگی بینی کاربرد داره؟

امیر مهدی
امیر مهدی
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر پسرم ۹ ساله هست اسم داره کم خونی ام داره و بینیش کیپ هست نمیتونه نفس بکشه خیلی اذیت میشه تو رو خدا راهنمایی بفرمایید متشکرم

پاسخ دهنده
پاسخ دهنده
پاسخ به  امیر مهدی
9 ماه قبل

به دکتر مراجعه کنید کار این سایت و اون سایت نیست.

پاسخ دهند
پاسخ دهند
پاسخ به  پاسخ دهنده
9 ماه قبل

?ok

محمد
محمد
10 ماه قبل

سلام من دوساله که آسم دارم به تازگی گرفتگی بینی شدیددارم به شکل روده مانند درداخل بینی هست که به خودبینی چسبیده ودرنمیاد ونفس کشیدن رو برام سخت میشه سمت راست سوراخ بینی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

محمد حسن جمالی
محمد حسن جمالی
10 ماه قبل

سلام و درود ، پسر هفت ساله ای دارم بینی اش کییپ میشه جوری که شب‌ها نمیتونه بخوابه حالت نشسته میخوابه ، چند بار هم دکتر بردمش ولی خوب نشده. لطفاً راهنمایی کنید

امیر سام
امیر سام
پاسخ به  محمد حسن جمالی
10 ماه قبل

سلام پسر دوسال ونیمه دارم بینی هاش خیلی گیپ میشن اصلا نمیتونه نفس بکشه

فاطیما مهدی علمدارلو
فاطیما مهدی علمدارلو
پاسخ به  امیر سام
10 ماه قبل

سلام دورودبرشمادختر۴ساله دارم بینی‌ش کیپ میشه نمیتونه بخوابه چکارکنم که بینیش باز بشه نمیتونه بخوابه

مریم
مریم
پاسخ به  محمد حسن جمالی
10 ماه قبل

سلام دختر ۱۶ساله ای دارم که چند ساله گرفتگی بینی دارد شبها هرچی دارو حساسیت میخورد اثر ندارد چکار باید کرد ؟

فاطمه
فاطمه
پاسخ به  محمد حسن جمالی
10 ماه قبل

سلام من را همیشه ریزش میگره و زیاد بینی ام کیپ میشه خواب شده نمیتوانم خیلی اذیت میشوم لطفا یک راهنمایی کنید.

پرنیاااااا
پرنیاااااا
پاسخ به  فاطمه
9 ماه قبل

معلم فارسیت کیه عشخممم

محمد دارابی
محمد دارابی
پاسخ به  پرنیاااااا
2 ماه قبل

سلام من ازاین کامنت خوندنا خسته شدم یمی بگه درمان قطعیش چیه؟

پریسا
پریسا
10 ماه قبل

سلام.من ببنیما ۴سال پیش عمل کردم.شبهابادهان نفس میکشم واذیتمپ.چکاربایدبکنم

Suuun
Suuun
11 ماه قبل

سلام منم این چند وقته وقتی شب میشه میخوام بخوابم بینیم هی کیپ میشه نمیتونم نفس بکشم فقط هم وقتی که میخوام بخوابم پریشب تو خواب خفه شدم راه حل بدین لطفا

سارینا
سارینا
پاسخ به  Suuun
11 ماه قبل

منم اینجوریم حتی الان دارم خفه میشم رفتم دکتر میگه الرزی دارم رنیک الرژیک

دکمه بازگشت به بالا