روانشناسی

شناسایی وسواس از علائم تا درمان آن

وسواس، رفتاری است که بسیاری از مردم در طول زندگی خود با آن روبه‌رو می‌شوند. اگر وسواس، زندگی افراد را دچار اختلال کند، تبدیل به یک بیماری می‌شود، که نیاز به درمان دارد.

تعریف علمی وسواس و یا OCD

اختلال وسواس، یک اختلال روانشناختی است که در هر سنی برای هر فردی می‌تواند، اتفاق بیافتد. این اختلال زمانی رخ می‌دهد، که شخص در چرخه‌ای از افکار و اعمال وسواسی گیر می‌کند.

وسواس نیز مانند خیلی از بیماری‌های دیگر دارای علائم مختلفی است، که در ادامه به بررسی مهمترین این علائم خواهیم پرداخت.

مهمترین علائم وسواس و یا OCD

وسواس با علائم مختلفی می‌تواند بروز کند، که مهمترین آن به شرح ذیل است:

Advertisement
 • وسواس فکری

افکار و تصاویری هستند که مرتبا در ذهن فرد تکرار شده و زندگی او را مختل می‌کند. افکاری مزاحم وعجیب، مانند: نگرانی‌های طولانی به خصوص در مورد یک بیماری مانند سرطان، نگرانی درباره اتفاقات وحشتناکی که ممکن است برای عزیزان منجر شود. مانند تصادف و یا شستن مرتب دستان و یا حتی نگرانی درباره بیماری‌های میکروبی، همه این موارد باعث ایجاد وسواس فکری می‌شود.

 

 • وسواس عملی

وسواس عملی، رفتارهایی است که فرد فکر می‌کند، مجبور است تا مدام آن‌ها را تکرار کند. این رفتارها برای کاهش اضطراب و استرس در فرد به وجود می‌آید. زمانی‌که شما دچار افکار وسواسی می‌شوید، برای رهایی از آن برای خود قوانینی را ایجاد می‌کنید. به عنوان مثال چک کردن مداوم درها، تا مطمئن شوید که درها را قفل کرده‌اید، شستن دست‌ها تا جایی که دستانتان خشک و یا زخم شوند.

 • وسواس جبری

افرادی که دارای وسواس جبری هستند، دارای رفتاری رسمی و خشک بوده و روابط عاطفی کند و یا پرچالشی دارند.

 • وسواس نجسی و پاکی

یکی دیگر از انواع وسواس، وسواس نجسی و پاکی است. اسلام نیز می‌گوید که وسواس نوعی بیماری است. اگر شما به عنوان یک فرد مسلمان، شک کردید که شی و یا فردی نجس است، نباید به آن اعتنا کنید، زیرا شما دچار عمل حرام وسواس شده‌اید.

 • وسواس آلودگی

برخی از افراد فکر می‌کنند که ذره‌ای کوچک، می‌تواند قسمت عظیمی از سطوح را آلوده کند. مثلا اگر از پلاستیک آشغال، قطره‌ای آب آلوده بر روی زمین آشپزخانه بریزد، کل سطح زمین را با وایتکس و محلول‌های ضدعفونی تمیز می‌کنند.

 • وسواس جنسی

وسواس جنسی با کمال طلبی رابطه مستقیمی دارد. مثلا شریک احساسی کمال طلب، فکر می‌کند که همسرش در رابطه عاطفی باید بتواند برای او خانه، ماشین و یا لباس‌های رنگارنگ خریداری کند. اما اگر همسرش نتواند تا توقعات وی را برآورده کند، روابط عاطفی و جنسی آنها صدمه خواهد خورد.

 • وسواس مذهبی

افرادی که دارای وسواس مذهبی هستند، وقتی به اسامی پیامبران و امامان توهین می‌شود، شروع به ذکر و یا توبه کردن می‌کنند. در برخی موارد افرادی که مذهبی هستند از حضور در مجالس شادی، مانند جشن‌ها و یا عروسی‌ها خودداری می‌کنند، زیرا فکر می‌کنند، بنده گناهکار خداوند خواهند شد.

 • وسواس چک کردن

در وسواس چک کردن، افراد هر موضوعی را برای اینکه اشتباه و یا خطایی ایجاد نشود، بارها و بارها چک می‌کنند. به عنوان مثال زمانی‌که از خانه بیرون می‌روند، چند بار قفل در خانه را چک می‌کنند.

 • وسواس تکرار

وسواس تکرار، شامل یک سری افکار تکراری و تصاویر تصادفی که ناخواسته در ذهن انسان تکرار می‌شود و باعث اختلال در روند زندگی افراد می‌گردد.

مطلب مرتبط
اختلال شخصیت | علائم و مهمترین انواع آن

درکشورها توسعه یافته، معمولا اختلال وسواس در کودکی شناسایی شده و توسط درمانگران، درمان می‌شود. اما چگونه می‌توان فهمید که یک کودک دارای اختلال وسواس است؟

وسواس در کودکان

متخصصان علوم رفتاری معتقدند که دلیل اصلی شکل‌گیری وسواس در کودکان، به خاطر روش‌های تربیتی والدین، نابهنجاری‌های خانوادگی و حتی گاهی وراثت، باعث ایجاد این اختلال در کودکان می‌شود. به عنوان مثال، زمانی‌که کودکان از محیط خارج به محیط خانه برمی‌گردند، والدین بارها و بارها به او تکرار می‌کنند که دستهایت را شستی، دستهایت کثیف هستند، این امر در کودک منجر به تشویش و اضطراب شده و زمانی‌که کودک کمی بزرگتر می‌شود، بیماری وسواس در او شکل می‌گیرد.

اما چگونه بفهیم، که کودک ما دچار وسواس فکری شده است؟

وسواس فکری در کودکان

برای اینکه بتوانید تا پی ببرید که آیا کودکان به وسواس فکری دچار شده‌اند و یا خیر، به این نکات توجه کنید.

 • شستن دست و صورت به مدت طولانی
 • گذاشتن زمان طولانی برای انجام تکالیف مدرسه
 • نگران مرتب کردن و گذاشتن اشیاء در جای دقیق آن
 • توجه زیاد به نظم وتقارن وسایل اتاق
 • تکرار برخی از رفتارهای خاص

اما اکنون که فهمیدیم یکی از عزیزانمان و یا کودکمان دچار اختلال و یا بیماری وسواس است، چگونه می‌توانیم به درمان آن کمک کنیم؟

درمان بیماری وسواس

 

زمانی‌که فردی برای درمان یک اختلال روانی مانند بیماری وسواس به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه می‌کند، روانشناس با توجه به عمق بیماری، او را درمان می‌کند. معمولا ترجیح بر این است که از درمان‌های غیرتهاجمی برای افراد استفاده شود. روش‌هایی مانند درمان‌های گفتاری و یا شناختی- رفتاری، درمان دارویی و یا گرفتن برخی از تست‌های روانشناسی مانند تست وسواس برای درمان افراد استفاده می‌شود. اما اگر اختلالات شدت یابند، روانشناس فرد را در بیمارستان بستری کرده و از روش‌هایی مانند شوک درمانی برای درمان بیمار استفاده می‌کند.

رفتار درمانی و درمان شناختی – رفتاری

رفتار درمانی که به آن CBT نیز می‌گویند، در درمان اغلب اختلالات کاربرد دارد. اختلالاتی مانند: افسردگی، پرخاشگری، فوبیا، اختلالات دو قطبی و حتی پرخوری. در این مرحله، درمانگر تلاش می‌کند تا بیمار تفکرات خود را نسبت به خود و دیگران پیدا کند و سپس مسائل و مشکلاتی که باعث ایجاد این اختلالات در وی شده است را پیدا کرده و با روان‌درمانی به حل آن کمک کند.

مطلب مرتبط
استرس و اضطراب | علائم و راههای درمان آن

دارو درمانی

دارو درمانی از جمله درمان‌هایی است که توسط روان‌پزشکان انجام می‌شود. از طریق دارو درمانی تلاش می‌شود تا اختلال‌ها کاهش یابند و یا به طور کامل از بین بروند.

شوک درمانی

همانطور که گفته شد، شوک درمانی برای بیمارانی انجام می‌گیرد که اختلالات روانی عمیقی دارند. معمولا افراد در بیمارستان بستری شده و طی فرایند ۶ جلسه‌ای شوک درمانی انجام می‌پذیرد. این روش، جزوء روش‌های آخری است که در درمان بیمار از آن استفاده می‌کنند، یعنی زمانی که هیچ کدام از انواع درمان‌های دیگر نتوانسته به بهبود بیمارکمک کند.

برای درمان انواع بیماری‌ها و اختلالات روانی، از یک روانشناس و یا روانپزشک راهنمایی بگیرید و اگر علائم ذکر شده را در اطرافیان و یا حتی در خودتان مشاهده کردید، حتما برای درمان بیماری وسواس به یک روانشناس مراجعه کنید.با توجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید با مراجعه به وب ‌سایت و یا اپلیکیشن پذیرش۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ از مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین روانپزشکان و روانشناسان متخصص طلاق و تاثیرات آن تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

 

 

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا