بیماریروانشناسیمحتوای سلامتی

اختلال شخصیت | علائم و مهمترین انواع آن

اختلال شخصیت چیست و چه علائمی دارد و مهم ترین انواع آن کدامند؟

بیماری های روحی روانی در جهان امروزی توسط متخصصان و استادان این حوزه به انواع مختلفی تقسیم بندی شده اند که هر کدام از این مشکلات و اختلالات نیز، دارای انواع مختلفی هستند.

بسته به نوع بیماری روحی روانی که فرد دارد، متخصصان این حوزه، بیمار را در یکی از این گروه ها قرار داده تا به وسیله داروهایی که روانپزشکان برای هر گروه و دسته تجویز می کنند، بیماران روحی و روانی بتوانند تا حدی بیماری خود را کنترل کنند.

اختلال شخصیت از جمله بیماری های روحی روانی است که افراد زیادی را در سطح جهان به خود درگیر کرده است و افراد زیادی از عوارض این بیماری روانی رنج می برند.

بیماری اختلال شخصیت دارای انواع مختلفی می باشد که هر کدام از این دسته ها، علائم خاصی دارند و دکتر آنلاین روانشناس داروهای خاصی را برای درمان و کنترل آن ها تجویز می کند. در این مقاله قصد داریم تا شما را با بیماری اختلال شخصیت آشنا کرده و درباره انواع مختلف این بیماری توضیحاتی را ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

Advertisement
Advertisement

بیماری اختلال شخصیت چیست؟

بیماری اختلال شخصیت در واقع شامل مجموعه ای است از ناسازگاریها و اختلالات روانشناختی که باعث بروز رفتار های غیرعادی در فرد می شود. از جمله رفتار هایی که از بیماران دارای اختلال شخصیت بروز می کند، می توان به رفتار هایی اشاره کرد که کاملا خشک هستند و انعطاف لازم را ندارند.

به عبارت دیگر در مقابل اتفاقاتی که برای آن ها در دنیای بیرون می افتد، عکس العمل خاصی نشان نمی دهند و کاملا خشک و بدون توجه از کنار آن می گذرند.
البته این علائم می تواند در انواع مختلف اختلال شخصیت متفاوت باشد که در ادامه این مقاله به آن ها اشاره می کنیم.

اختلالاتی که در بیماران دارای اختلال شخصیت وجود دارد، می تواند زندگی در اجتماع را برای آن ها سخت و سخت تر کند تا جایی که آن ها شاید از الزاماتی که در جامعه وجود دارد روی گردان باشند و تحمل این شرایط برای آن ها سخت و طاقت فرسا باشد.

علائم اختلال شخصیت چیست؟

اختلال شخصیت که به عنوان یکی از مهم ترین انواع اختلال های روانی شناخته می شود، دارای علائم خاصی است که از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افرادی که دارای اختلال شخصیت هستند، معمولا و در بیشتر موارد شخصیت پایدار و ثابتی ندارند و در رفتار های خود این مورد را نشان می دهند. پرخاشگری از جمله علائم این بیماری است که می تواند به خود بیمار، و یا اشخاصی که اطراف او قرار دارند، صدمه وارد کند.
  احتمال آسیب به افراد حاضر در اطراف بیمار دارای اختلال شخصیت، باعث شده است که اطرافیان این بیماران از آن ها هراس داشته باشند و از این موضوع بترسند که ممکن است از طرف این بیماران آسیبی به آن ها وارد شود.
 • بیماران اختلال شخصیتی معمولا در انجام دادن کار های روزمره خود ناتوانند.
  به این معنی که فرد بیمار نمی تواند وظایف خود را به درستی انجام دهد و به قول معروف از پس کار های خود برآید. این اتفاق به دلیل اختلالی است که بر روان او تاثیر گذاشته است و او را در انجام کارهای روزمره خود ناتوان ساخته است.
  در افرادی که قبلا سالم بوده اند و در اثر حادث شدن اتفاقی در زندگی، به بیماری اختلال شخصیت مبتلا شده اند، این تفاوت در انجام فعالیت های روزانه بسیار واضح تر و مشخص تر می باشد.
 • افراد دارای اختلال شخصیتی، همانطوری که گفتیم شخصیت ثابت و پایداری ندارند. ممکن است در یک لحظه به شدت عصبانی و ناراحت شوند و به خود یا اطرافیان آسیب بزنند، و یا بسیار آرام و گوشه گیر شوند.
  ممکن است هیجان در یک لحظه به آن ها وارد شود و هیجان بالایی را در مدت زمان کوتاهی تجربه کنند که باعث عدم آرامش روانی آن ها خواهد شد.
 • در صورتی که افراد دارای اختلال شخصیتی درمان مناسب و به موقع نگیرند، ممکن است حالات و رفتار های آن ها تشدید شود و جامعه آن ها را قبول نکند و به آسایشگاه های روانی منتقل شوند.
  به عبارت دیگر می توان گفت که علائم بیمار دارای اختلال شخصیت ممکن است آن قدر زیاد شود که جامعه آن را پذیرا نباشد و برای جامعه و افراد جامعه خطرناک باشد.
مطلب مرتبط
داروی ایمی پرامین | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Imipramine

از روانپزشک متخصص بپرس

تست اختلال شخصیت چه نوع تستی است؟

روانشناسان و روانپزشکان و به طور کلی متخصصان این حوزه، برای تشخیص وجود اختلال شخصیتی در بیمار، معمولا تستی را با نام تست اختلال شخصیت روی بیمار انجام می دهند تا به قطعیت برسند که آیا فرد اختلال شخصیت دارد یا خیر؟

معمولا تست های روانشناسی بسیار دقیق و حساب شده طراحی شده اند و با انجام این تست، روانشناس یا روانپزشک با قاطعیت به این نتیجه خواهد رسید که بیمار اختلال شخصیتی دارد یا اینکه سالم است و مشکلی برای جامعه و خود و اطرافیانش نخواهد داشت.

در صورتی که پس از انجام تست اختلال شخصیت، روانپزشک یقین حاصل کند که فرد اختلال شخصیتی دارد، می تواند دارو درمانی را آغاز کرده و بتواند بیماری فرد را کنترل کند و او را به جامعه بازگرداند.

بدترین نوع اختلال شخصیت

همان طوری که قبلا اشاره کردیم، اختلال شخصیت دارای انواع گوناگونی است و هرکدام از آن ها عوارض خاصی دارند و دسته خاصی از افراد را درگیر می کنند. لذا بدترین نوع اختلال شخصیتی را نمی توان به طور دقیق تعیین نمود. چون ممکن است هرکدام از این اختلالات عوارض خاص خود را به دنبال داشته باشند و نتوان بین عوارض ایجاد شده مقایسه ای انجام داد.

انواع اختلال شخصیت

انواع اختلالات شخصیتی

همان طوری که در پاراگراف های قبلی نیز اشاره کردیم، اختلالات شخصیتی شامل انواع گوناگونی می باشند که در زیر به چند مورد از مهم ترین انواع این اختلالات اشاره خواهیم کرد.

 • اختلال چند شخصیتی

یکی از مهم ترین اختلالات شخصیتی، اختلال چند شخصیتی یا اختلال تجزیه هویت می باشد. در این نوع اختلال که از نامش هم برمی آید، معمولا فرد چند شخصیت مختلف را هم زمان دارد.

به این معنی که مثلا شخصیت هایی از قبیل شخصیت عصبانی، مهربان، شخصیت کنترل کننده، شخصیت خود ویرانگر و … را همزمان دارند. لحظه ای شاد و مهربان و شوخ هستند و خود را کنترل می کنند و به نوعی شخصیت آرامی دارند، و لحظه ای شخصیت خشم آلود و عصبانی خود را نشان می دهند که ممکن است به خود یا دیگران آسیب بزنند.

هرکدام از این شخصیت ها فرد را به سویی می کشانند و شخصیتی کاملا تجزیه ای را برای او رقم می زنند. چنین فردی در زندگی خود آرامش ندارد و هیچگاه نمی تواند به شخصیت ثابتی دست پیدا کند و هر لحظه به یک شکل عمل می کند. اینگونه افراد، معمولا در انجام فعالیت های روزانه خود با مشکل مواجه می شوند.

مطلب مرتبط
واکنش در مقابل تجاوز جنسی | مراحل بهبودی پیامد های تجاوز جنسی

همچنین فیزیولوژی بدن این افراد معمولا تفاوت هایی با مردم عادی پیدا می کند. مثلا فشار خون و تعداد تنفس و … در این افراد می تواند تا حدی متفاوت از افراد سالم باشد.

بیماران دارای اختلال چند شخصیتی یا هویت تجزیه ای، معمولا در انجام ورزش هم با مشکل مواجه هستند. زیرا همانطوری که گفتیم ممکن است فیزیولوژی بدنشان با افراد سالم متفاوت باشد و لذا ممکن است در انجام ورزش هایی مثل شنا، ورزش های دو و میدانی و … با مشکل مواجه شوند.

 • اختلال شخصیت پارانوئید

یکی دیگر از اختلالات شخصیتی که افراد زیادی را در سنین مختلف از جمله سنین جوانی به خود درگیر می کند، اختلال شخصیت پارانوئید می باشد. در این نوع اختلال شخصیتی، فرد به اطرافیان خود به چشم ظن و گمان بد نگاه می کند.

هرچقدر هم که اطرافیان به او ثابت کنند که هیچ اتفاقی قرار نیست که بیفتد و به او اطمینان خاطر بدهند، بازهم ظن و شک به دیگران را از خود دور نخواهد کرد.

هر کس از اطرافیان که حرفی بدون قصد و غرض قبلی بزند، ممکن است در نظر بیمار دارای اختلال شخصیت پارانوئید، حرفی کاملا از روی غرض باشد و باعث ناراحتی و عدم اعتماد به فرد مقابل در وی بروز پیدا کند.

چنین شخصی به نوعی می توان گفت که به همه کس و همه چیز بدبین است و نمی تواند به چیز یا کسی به چشم خوشبینانه نگاه کند.

به عبارت دیگر اینگونه افراد همواره نیمه خالی لیوان را می بییند و از نیمه پر آن چشم پوشی می کنند. افراد دارای شخصیت پارانوئید همواره فکر می کنند که اطرافیانشان قصد دارند که از آن ها سوء استفاده کنند و به هیچکس اعتماد ندارند.

کینه توز بودن و نبخشیدن خطا های دیگران از جمله دیگر خصوصیات اینگونه افراد می باشد.

با روانشناس متخصص تلفنی صحبت کن

 • اختلال شخصیت نمایشی

یکی دیگر از مهم ترین اختلالات شخصیتی، اختلال شخصیت نمایشی می باشد. در اینگونه اختلال، فرد می خواهد که همواره و در همه حال مورد توجه دیگران و اطرافیان خود باشد و توجه زیادی روی او باشد. برای اینکه به او توجه کنند، هرکاری می کند و از هیچ عمل درست و نادرستی قباحت ندارد.

به عنوان مثال لباس های عجیب و خاص می پوشد و ممکن است خالکوبی هایی روی بدن خود طراحی کند و یا موهای خود را به صورتی اصلاح کند که توجه دیگران را به خود جلب نماید.

در میان جمع ممکن است در جایی بنشینند که بیشترین توجه روی آن ها باشد. ممکن است با خنده هایی با صدای بلند و نظر دادن راجب هر موضوعی حتی اگر راجب آن موضوع چیزی هم ندانند، به دنبال جلب توجه دیگران باشند. چنین الگویی از اختلال شخصیتی را اختلال شخصیت نمایشی می گویند.

 • اختلال شخصیت مرزی

یکی از خطرناک ترین اختلالات شخصیتی که ممکن است حتی به خودکشی نیز بینجامد، اختلال شخصیت مرزی نام دارد. در این نوع اختلال شخصیت، فرد معمولا همواره خشم شدیدی در درون خود دارد و در برخورد با اطرافیان نیز این خشم خود را نشان می دهد و حتی ممکن است به اطرافیان خود نیز آسیب برساند.

مطلب مرتبط
مشاوره ازدواج چه قدر در زندگی ما اهمیت دارد؟

اینگونه افراد معمولا در نشان دادن عاطفه خود به جنس مخالف و ازدواج ناتوانند زیرا نمی توانند عشق و علاقه خود را به طرف مقابل نشان دهند و خشم درونی آن ها اجازه چنین کاری را به آن ها نخواهد داد.

اختلال شخصیت مرزی

 • اختلال شخصیت ضد اجتماعی

از جمله اختلالات شخصیتی دیگری که طی آن فرد بیمار ممکن است به دیگران آسیب بزند، اختلال شخصیت ضد اجتماعی می باشد. همانطوری که از اسمش برمی آید، فرد در این نوع اختلال برای اجتماع و اطرافیان خود ارزشی قائل نیست و حقوق دیگران را رعایت نمی کند و نسبت به اطرافیان خود سنگدل و بی رحم است.

اینگونه افراد معمولا غرور زیادی دارند و نسبت به دیگران و اطرافیان خشونت نشان می دهند. اینگونه افراد معمولا هیچ گاه از کار هایی که کرده اند پشیمان نیستند و همواره به خود افتخار می کنند که دیگران از آن ها می ترسند و خشونت آن ها مایه افتخارشان است.

این افراد معمولا از هیچ کار خلاف و خطرناکی قباحت ندارند و معمولا جزء دسته افراد شرور جامعه قرار می گیرند.

 • اختلال شخصیت اسکیزوئید

از جمله دیگر اختلالات شخصیتی که افراد زیادی را در سطح جهان به خود درگیر کرده است، اختلال شخصیت اسکیزوئید نام دارد. در این نوع اختلال شخصیتی، فرد بیمار معمولا به کناره گیری از اجتماع روی می آورد و گوشه گیری را بر حضور در اجتماع ترجیح می دهد.

این افراد دوست دارند که کار های خود را بصورت تکی انجام دهند و از حضور در بین گروه های اجتماعی مختلف معمولا سر باز می زنند. این افراد تا جایی این روش از زندگی و کناره گیری از اجتماع را ادامه می دهند که به الگوی شخصیت افسرده می رسند و افسردگی به سراغ آن ها می آید که بر اختلال شخصیت مذکور اضافه خواهد شد.

اختلال شخصیت اسکیزوئید

در این مقاله در ابتدا سعی شد تا شما را با مقوله اختلالات شخصیتی آشنا کنیم و توضیحی مختصر و خلاصه درباره این موضوع بدهیم. در ادامه به تفصیل درباره اختلال شخصیت صحبت کردیم و گفتیم که اختلالات شخصیتی انواع گوناگونی دارند که هرکدام دارای عوارض خاصی می باشد.

در ادامه به چند مورد از مهم ترین انواع اختلالات شخصیتی اشاره کردیم و درباره هرکدام توضیحاتی را ارائه دادیم. امیدواریم این مقاله که در مورد اختلال شخصیت و علائم آن و انواع مختلف آن بود، مورد پسند شما واقع شده باشد.
شما کاربران عزیز می‌توانید در صورت داشتن هرگونه سوالی در باره اختلالات شخصیتی با روانشناس آنلاین متخصص تلفنی و متنی صحبت کنید و نظر ایشان را در باره تشخیص و درمان بیماری بدانید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه اختلال شخصیت و مسائل مربوط به آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. روانشناسان متخصص پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.
 • لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

مشاوره آنلاین روانشناسی

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا