علت سوزش ادرار در زنان چیست و چگونه سوزش ادرار را از بین ببریم ؟

درباره سوزش ادرار چه می‌دانید؟درمان سوزش ادرار در طب سنتی

سوزش ادرار (Dysuria) اصطلاحی بسیار گسترده است که ناراحتی هنگام ادرار را توصیف می‌کند. این درد ممکن است از مثانه، مجرای ادرار یا میان‌دوراه باشد. همان‌طور که می‌دانید مجرای ادرار لوله‌ای است که ادرار را به خارج از بدن شما منتقل می‌کند. دردناک بودن یا سوزش هنگام ادرار بسیار شایع است و وجود آن نشان دهنده‌ی مشکلاتی است که حتماً باید برای رفع آن با پزشک مشورت کرد. می توانید با متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .

علائم سوزش ادرار

علائم این بیماری در مردان و زنان می‌تواند متفاوت باشد، اما هر دو گروه آن را به صورت سوزش یا خارش توصیف می‌کنند که سوزش رایج‌ترین علامت گزارش شده‌ی آن است. درد یا سوزش می‌تواند هنگام ادرار یا بعد از آن ایجاد شود که سوزش هنگام ادرار اغلب به دلیل عفونت و بعد از آن ممکن است نشانه‌ی مشکلی در مثانه یا پروستات باشد. در مردان درد در آلت تناسلی قبل و بعد از ادرار می‌تواند وجود داشته باشد. همچنین علائم در زنان می‌تواند داخلی یا خارجی باشد که درد داخلی می‌تواند علامت عفونت ادراری بوده و درد خارج از ناحیه‌ی واژن، می‌تواند ناشی از التهاب یا تحریک پوست حساس این ناحیه باشد.

متخصص آنلاین کلیه و مجاری ادرار

علل ابتلا به سوزش ادرار

عفونت‌های دستگاه ادراری

سوزش هنگام ادرار شایع‌ترین علامت عفونت ادراری (UTI) است که عفونت ادراری خود می‌تواند نتیجه‌ی یک عفونت باکتریایی باشد. دیگر دلیل آن نیز می‌تواند التهاب دستگاه ادراری باشد. مجرای ادرار، مثانه، حالب و کلیه‌ها مجاری ادراری شما را تشکیل می‌دهند که التهاب در هر یک از این اجزا می‌تواند سوزش و درد را هنگام ادرار به همراه داشته باشد. زنان به دلیل کوتاه‌تر بودن مجاری ادراری که نسبت به مردان دارند، بیشتر دچار UTI می‌شوند. همچنین در افراد و یائسه خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری افزایش می‌یابد.

علل سوزش ادرار

سوزش ادرار یک بیماری شایع در میان مردان و زنان است.

عفونت‌های مقاربتی (STI)

در صورت ابتلا به عفونت‌های مقاربتی (STI) مانند تب‌خال دستگاه تناسلی، سوزاک و کامیدیا ممکن است هنگام ادرار دچار سوزش شوید. عفونت‌های مقاربتی همیشه علائمی ندارند، بنابراین رسیدگی و بررسی این موضوع به طور مرتب کاری عاقلانه به نظر می‌رسد، خصوصاً افرادی که از نظر جنسی فعال هستند حتماً آزمایش STI را باید انجام دهند.

پروستاتیت Prostatitis

افراد مبتلا به پروستاتیت به دلیل التهاب غده‌ی پروستات ممکن است دچار سوزش و ناراحتی هنگام آن شوند.

سیستیت Cystitis

یک علت سوزش ادرار مکرر التهاب مثانه (IC) است که رایج‌ترین نوع ورم مثانه است. علائم این بیماری شامل درد و حساسیت در مثانه و ناحیه‌ی لگن است. در برخی مواقع نیز پرتو درمانی می‌تواند منجربه درد و سوزش در مثانه و هنگام ادرار شود.

التهاب پیشاب‌راه

این التهاب نشان از عفونت باکتریایی مجرای ادرار دارد که تکرر ادرار و سوزش و درد را به نبال دارد.

بیماری التهابی لگن (PID)

بیماری التهابی لگن می‌تواند بر لوله‌های رحمی، تخمدان‌ها، دهانه‌ی رحم و رحم تأثیر بگذارد که موجب درد در شکم، رابطه‌ی جنسی دردناک و سوزش هنگام ادرار می‌شود. PID یک عفونت جدی است که معمولاً از عفونت‌های باکتریایی اولیه در واژن ناشی می‌شود که بعد از آن به اندام‌های تولید مثلی نیز منتقل می‌شود.

سنگ کلیه

سنگ کلیه یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند علت سوزش ادرار مکرر شما باشد. همچنین سنگ کلیه می‌تواند در ادامه موجب عفونت نیز بشود، بنابراین در صورتی که سوزش و درد هنگام ادرار و به همراه آن سابقه‌ی سنگ کلیه دارید، حتماً به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

مصرف برخی داروها

برخی از داروها مانند داروهای درمانی سرطان و همچنین تعدادی از آنتی‌بیوتیک‌ها، می‌توانند سوزش هنگام ادرار را به عنوان یک عارضه‌ی جانبی به دنبال داشته باشند. درنتیجه در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید از پزشک خود در مورد عوارض جانبی آن اطلاعات به دست بیاورید.

استفاده از محصولات بهداشتی

گاهی اوقات سوزش و درد همراه ادرار به دلیل عفونت نیست. در این موارد دلیل آن می‌تواند ناشی از محصولاتی باشد که در ناحیه‌ی تناسلی خود استفاده می‌کنید. صابون‌ و لوسیون‌ها بافت‌های واژن را به راحتی و به سرعت تحریک می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم در انتخاب محصولات خود با دقت کافی عمل کنید و حتماً مواد تشکیل دهنده‌ی آن‌ها را بررسی کنید.

سوزش مجاری ادرار

در صورت احساس درد یا سوزش هنگام ادرار حتماً با پزشک خود ملاقات کنید.

راه‌های پیشگیری از سوزش ادرار

با انجام تغییراتی در سبک زندگی روزانه‌ی خود می‌توانید از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید که تعدادی از مهم‌ترین‌های آن‌ها را برای شما در اینجا آورده‌ایم.

۱- استفاده از مواد شوینده‌ی معطر را متوقف کنید تا تحریک و حساسیت بدن خود را کاهش داده باشید.

۲- هنگام انجام فعالیت‌های جنسی از کاندوم یا دیگر روش‌های محافظت استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر درباره سوزش ادرار بعد از رابطه مقاله دیگر ما بخوانید.

۳- رژیم غذایی خود را اصلاح کنید تا مواد غذایی و نوشیدنی‌های مصرفی، مثانه‌ی شما را تحریک نکند.

۴- آب بسیار بنوشید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت وقوع هر یک از موارد زیر در اولین فرصت با یک متخصص قرار ملاقات بگذارید.

 • اگر سوزش و درد مداوم یا طولانی مدت دارید.
 • در صورتی که باردار هستید.
 • درد و سوزش شما همراه با تب است.
 • اگر از آلت تناسلی یا واژن خود ترشحاتی دارید.
 • اگر ادرار شما بد بو، دارای خون یا کدر است.
 • اگر سوزش همراه با شکم درد باشد.
 • در صورتی که سابقه‌ی سنگ کلیه دارید.

با مراجعه به پزشک ممکن است متخصص خواستار علائمی دیگر از شما نیز باشد و با انجام چند آزمایش دلیل اصلی را پیدا و اقدام به درمان کند.

تشخیص سوزش ادرار

سوزش هنگام ادرار می‌تواند نشان از بیماری باشد که نیاز به درمان دارد، بنابراین در صورت احساس هرگونه سوزش و درد زمان ادرار خود به متخصص مراجعه کنید که پزشک در ابتدا سابقه‌ی پزشکی شما مانند اختلالات ژنتیکی و نقص ایمنی و همچنین دیابت را بررسی می‌کند. علاوه‌بر آن در موردت سوابق فعالیت جنسی شما نیز سؤالاتی پرسیده می‌شود تا مشخص شود که آیا STI دلیل سوزش است؟ گاهی به آزمایش برای بررسی STI نیاز است خصوصاً اگر مردان از آلت تناسلی و زنان از واژن خود ترشحاتی داشته باشند یا حتی ممکن است آزمایش بارداری نیز برای تشخیص دقیق علت، از شما گرفته شود.

در این زمان توصیه می‌کنم که هرگونه داروی شیمیایی یا گیاهی که مصرف می‌کنید با متخصص خود در میان گذاشته تا در تشخیص علت دچار اشتباه نشده و یا داروهای تجویزی با آن‌ها در تداخل نباشد. نمونه‌ی ادرار شما از نظر گلبول‌های قرمز، گلبول‌های سفید و مواد شیمیایی مورد آنالیز قرار گرفته و با کشت ادراری مبتلا بودن به عفونت شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین می‌توان باکتری‌های ایجاد کننده‌ی این عفونت را مشخص و برای درمان اقدام کرد. با نتایج به دست آمده از تمامی این مراحل متخصص شما می‌تواند آنتی ‌بیوتیک برای سوزش ادرار شما تجویز کرده تا بهترین عملکرد را در رفع داشته باشد.

زنان بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند.

چگونه سوزش ادرار را از بین ببریم ؟

تعیین علت درد اولین مرحله از درمان این بیماری است که این کار باید توسط پزشک با آزمایش صورت گیرد. تجویز آنتی بیوتیک برای سوزش ادرار ممکن است اولین دارویی باشد که پزشک برایتان در نظر می‌گیرد که می‌تواند برخی از عفونت‌های ادراری، باکتریایی و برخی از STI‌ها را درمان کند. همچنین ممکن است پزشک دارویی برای آرام شدن مثانه‌ی تحریک شده‌ی شما تجویز کند. سوزش هنگام ادرار اگر ناشی از عفونت باکتریایی باشد معمولاً پس از شروع مصرف دارو به سرعت از بین می‌رود. فراموش نکنید که همیشه داروها را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید.

اما برخی عفونت‌های دیگر ممکن است روند درمان آهسته‌تری داشته باشد، گاهی ممکن است تا ۴ ماه برای بهبودی مجبور به مصرف دارو باشید.

پماد برای سوزش ادرار

همان‌طور که اشاره کردیم ابتدا باید دلیل سوزش و درد هنگام ادرار مشخص شود تا بتوان بهترین دارو برای برطرف کردن آن تجویز کرد. بنابراین قبل از اینکه بدون نسخه اقدام به تهیه‌ی پماد برای سوزش هنگام ادرار داشته باشید، توصیه می‌کنم با یک پزشک متخصص مشورت کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید.

درمان سوزش ادرار با رژیم غذایی

 • نوشیدن فراوان آب: با نوشیدن فراوان آب به دفع و از بین بردن باکتری‌ها و دیگر عواملی مانند عفونت که موجب سوزش شما شده‌اند کمک خواهید کرد. همچنین اگر دلیل ابتلا به این بیماری در شما سنگ کلیه باشد با نوشیدن زیاد آب و مایعات آن را دفع خواهید کرد. آب میوه‌های تازه مانند آب هویج، آب نارگیل تازه و… برای درمان و تسکین درد شما هنگام ادرار بسیار مفید هستند. همچنین میوه‌هایی مانند سیب، انگور، هلو و آلو نیز می‌توانند کمک کننده باشند.
 • درمان سریع سوزش ادرار با خیار و جوش شیرین: در این قسمت می‌خواهیم در مورد اینکه جوش شیرین برای درمان سوزش ادرار مفید است یا خیر و همچنین خیار، برای این کار صحبت کنیم. هرچند که گفتیم برای درمان این بیماری بهتر است با پزشک مشورت کنید، اما با جوش شیرین نیز می‌توانید تا حدی سوزش هنگام ادرار خود را درمان کنید. مقداری جوش شیرین را در آب ریخته و آن را بنوشید. چندین مرتبه این کار را انجام دهید تا وضعیت شما بهتر شود.

خیار نیز برای درمان این بیماری بسیار مفید است و به دلیل حجم آبی که دارد به تکرر ادرار و دفع مواد سمی از بدن شما کمک می‌کند. درنتیجه به طور روزانه مصرف خیار خود را بالا ببرید.

 • پودر هل به همراه شیر: مقداری پودر هل را با شیر ولرم مخلوط کرده و بنوشید. این ترکیب برای سوزش بسیار مفید است.
 • غذاهایی مانند برنج، ماکارونی، نان سفید، مرغ، تخم‌مرغ، ماهی، کلم بروکلی، هویج و کلم موجب تحریک مجاری ادراری نشده و پیشنهاد می‌شود که در زمان ابتلا، از این مواد استفاده کنید تا حداکثر از تحریک این نواحی جلوگیری کرده باشید.
 • غذاهایی مانند هات داگ، پپرونی، خامه‌ی ترش، فلفل، پیاز، گوجه فرنگی،کیوی، آناناس و شکلات و همچنین نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، نوشابه، شیرشکلات و چای می‌توانند مثانه‌ی شما را تحریک کرده و سوزش هنگام ادرار را تشدید کنند. بنابراین از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
 • خاکشیر برای سوزش ادرار: نوشیدنی خاکشیر با طبع خنکی که دارد و همچنین به دلیل ادرارآور بودن نیز به درمان شما کمک کننده خواهند بود.
 • مترونیدازول برای سوزش ادرار: مترونیدازول یک داروی آنتی بیوتیکی است که برای عفونت و سوزش ادرار مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما توصیه می‌کنم از مصرف داروها بدون تجویز پزشک خودداری کرده و حتماً با یک متخصص مشورت کنید.
 • گلابی، موز، سیب‌زمینی، و آجیل‌ها نیز برای آرام کردن سوزش زمان ادرار مناسب هستند.
 • لوبیا سبز: شما می‌توانید مقداری لوبیا سبز را به مصرف روزانه‌ی خود اضافه کنید. لوبیا سبز را می‌توان به صورت خام، در سالادها و یا کمی با روغن تفت داده و مصرف کرد.

درمان سوزش ادرار

تشخیص علت این بیماری با انجام آزمایش‌های مخصوص انجام می‌شود

دیگر درمان‌های خانگی

فرد مبتلا به این بیماری نباید در معرض تابش خورشید و گرما قرار گیرد. تعریق، آب زیادی از بدن می‌گیرد و ادرار را کم و غلیظ می‌کند. دفع ادرار غلیظ از مجاری ادراری موجب تحریک و سوزش می‌شود.

 • به محض نیاز به ادرار نسبت به تخلیه مثانه خود اقدام کنید تا خطر عفونت و سوزش را کاهش دهید.
 • از خوردن غذاهای پر ادویه و شیرین پرهیز کنید.
 • بهداشت روزانه را رعایت کنید.
 • در زنان بعد از ادرار نحوه‌ی خشک کردن باید از جلو به سمت عقب باشد.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.

التهاب ممکن است در اثر مقاربت جنسی، استحمام، صابون، دستمال توالت معطر و اسپرم‌کش‌ها ایجاد شود که با تشخیص درست و به موقع علت، می‌توان به راحتی آن را درمان کرد.

سوزش ادرار یک بیماری بسیار شایع است که دلایل بسیاری می‌تواند داشته باشد و گاهی این دلایل در مردان و زنان متفاوت است. با توجه به دلیل ابتلا به آن، نوع درمان نیز متفاوت است که در صورت مشاهده‌ی هر یک از علائم بیمار باید سریعاً به پزشک متخصص مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد. حتی اگر در گذشته مبتلا بوده و توسط پزشک درمان شده‌اید در مورد ابتلا جدید نباید از همان داروها استفاده کنید. ممکن است این بار سوزش شما دلیل دیگری داشته و مصرف داروی گذشته برایتان عواقب به دنبال داشته باشد. بنابراین مراجعه به پزشک بهترین و مطمئن‌ترین راهکار در این موضوع است. چنانچه شرایط مراجعه به پزشک را ندارید می‌توانید از طریق پذیرش ۲۴ توسط مشاوره آنلاین متخصصین کلیه و مجاری ادرار با راهکارهای درمانی آشنا شوید.

مشاوره آنلاین پزشک متخصص مجاری ادرار

۲.۹/۵ (۱۵ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
clevelandclinicmayoclinic

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
101 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

سلام من چند روز بعد ادرار سوزش میگیرم.علت آن چیست؟؟ف

اسماعیل
اسماعیل
9 ماه قبل

سلام مادر بنده سوز ادار ازمایش کشت ادار داده عفونت نداره سنگ کلیت نداره پدر م پروستات داره به اون ربط داره سوزش مادر قطع نشده سوزش ادار هم چنان داره چندین دکتر متخصص مراجعه کردیم جواب نگرفتیم ممنون میشم جناب دکتر پاسخ بدید تشکر

نجمه
نجمه
در پاسخ به  اسماعیل
6 ماه قبل

سلام من چند مدتی هست وقتی صبح بیدار میشم بعد از ادرار سوزش شدید دارم و پایین شکمم درد می‌کنه و وقتی این قرص را می‌خورم فنازوپیریدین میخورم خوب میشه همون موقع وای دوباره فردا درد دارم ممنون میشم کمکم کنید

زهرا
زهرا
در پاسخ به  نجمه
1 ماه قبل

سلام من ادرار سوزش دارم وقتی ادرار میکنم میسوزه یا با فشار شلنگ آب میگیرم میسوزه

محمد
محمد
9 ماه قبل

خانومم سوزش ادرار شدید پیدا کرده چیکار باید بکنیم

سپیده
سپیده
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید من هفته پیش رابطه داشتم باکره بودم الان سوزش ادرار دارم دل درد دارم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  سپیده
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

Fati
Fati
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید من از بچگی سوزش ادرار دارم و هر دکتری میرم نتیجه نمی‌گیرم آزمایش هم دادم بهم گفتن عفونت ادراری داری وقتایی ک‌سردم میشه سوزش میگیرم میشه راهنماییم کنید لطفاً خیلی اذیت

زهرت بافنده
زهرت بافنده
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
18 روز قبل

سلام وقت بخیر من در حدود ۱۷روز هست عروسی کردیم و رابطه داریم هر شب ۵روز پیش سوزش ادرار همراه بادرد موقع ادرار وانگار فشار میاد به مثانه داشتم یک روز شد خوب شدم دوبتره بعد از دوروز شروع شده و دو روز هست که همینجورم ادرار که تموم بشه دردی ندارم در ضمن امروز روز سوم عادت ماهانم خست و همیشه موقع پریودی درد زیاد دتذم که با سیاف ساکت میشه ممنون میشم راهنمایم کنید چون عذاب آوره

سکینه سهرابی
سکینه سهرابی
12 روز قبل

سلام من یکسال هست سوزش ادراردارم چندبارهم دکتررفتم ولی نتیجه ن گرفتم من ۴۸سالمه دکترزنان هم رفتم تمام آزمایشات روهم انجام دادم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم لطفاراهنماییم کنید

سریه
سریه
12 روز قبل

من خیلی وقت که ادرار کم دارم کم میرم دستشویی علتش چی میتونه باسه

خالدی
خالدی
25 روز قبل

سلام خسته نباشی
فقط هرماه موقع پریودی زیر دل دردهای شدید دارم و تا پشت لگن ادامه داره و سوزش ادرار شدید هم داره
فقط ۷ روز پریودی اینجورمیشن بقیه ماه خوبن

و دردها از محل بخیه تا پایین و پشت شروع میشود
ازمایش هم دادم گفتن عفونت نداری
لباس زیر نواربهداشتی هم‌چند مدل عوض شده
و مصرف مایعات هم بالا رفته ولی متاسفانه بهترنشوم ممنون پاسخگوباشید

سن۲۲ سال هست ۲ تا زایمان سزارین انجام دادن
ممنون پاسخگوباشید

سمیه
سمیه
25 روز قبل

سلام خانم هستم مدت دوماه هست همش تکرر ادرارهمراه باسوزش خیلی زیادبیشتر صبح زود اینجورمیشوم وقتی هم میرم قطره قطره میاد مجددا بعد ازسه دقیقه همونجوری میشوم دکترهم رفتم دارو داد هیچ تاثیری نذاشت .ممنون میشوم راهنماییم کنید چیکار کنم

شهربانو
شهربانو
27 روز قبل

من هنگام ادرارسوزش ندارم ولی قبل از ادرار سوزش دارم وهمینطور موقع استراحت دلیل آن چیست سپاس گزارم

آصلی مزین
آصلی مزین
29 روز قبل

سوزش شدید همراه با خون دردپهلوندارم

غزل
غزل
1 ماه قبل

من سوزش ادراردارم وازمجرای ادارم خون هم اومد دلیلش چیه وباید چیکارکنم

آیناز
آیناز
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من الان ۲۰روز هستش که سوزش ادرار دارم مترونیدازول، کوتریموکسازول،فلوکساوین خوردم اما بازم هم سوزش کم نمیشه برا چند ساعت خوبم بعد چند ساعت دوباره شروع میشه

فرزانه
فرزانه
2 ماه قبل

خیلی اذیتم چی دارویی بخورم خیلی درد دارم ادرارم میسوزه خیلییی

زهرا
زهرا
2 ماه قبل

سلام احساس ادراردارم ولی تامیروم دستشویی دوقطره میاددیگه نمیاد بهدش دوباره احساس دستشویی دارم وسوزش

زهرا ادیب
زهرا ادیب
در پاسخ به  زهرا
1 ماه قبل

سلام من دو روزه خیلی میرم دستشویی احساس میکنم مثانه ام پر ولی وقتی میرم ندارم

ستاره
ستاره
در پاسخ به  زهرا
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید من این دوروزع سوزش ادار دارم چا درمانی توصیه میکنید

محدثه
محدثه
2 ماه قبل

سلام ببخشید من مثانه ام خارش گرفته و موقع ادرار سوزش میگرد
لطفا راهنمایی کنید که باید چی کار کنم.

طاهره
طاهره
2 ماه قبل

با سلام و خسته نباشید چند روزی است که خارش واژن و تکرر ادرار دارم لطفا راهنماییم کنید

زهره
زهره
2 ماه قبل

سلام دوهفته ای است سوزش ادرار و تکرر ادرار دارم و زیر دلم درد میکنه لطفا راهنمایی کنید

سیراوند
سیراوند
2 ماه قبل

سلام من سوزش دارم هنگام دفع ادرار و رابطه جنسی خیلی دکتر رفتم ولی نتیجه نگرفتم

مینو
مینو
2 ماه قبل

سلام دو روزه هنگام ادرار کردن داخل واژنم میسوزه و‌درد میاد دلیلش چیه؟

زینب
زینب
4 ماه قبل

سلام سوزش ادرار شدید دارم میشه راهنماییم کنید ممنون

فرزانه
فرزانه
4 ماه قبل

فرزانه سلام من همیشه عفونت ادرا دارم چکار کنم

علی
علی
در پاسخ به  فرزانه
3 ماه قبل

بیا برات خوبش کنم

خانم عبدالهی
خانم عبدالهی
4 ماه قبل

خانم هستم درد وسوزش بعد از ادرار

خانم دانایی
خانم دانایی
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چهارساله سوزش ادرار دارم هر چقدرم هم دکتر میرم خوب نمیشه چیکار کنم‌

دکتر عباس
دکتر عباس
در پاسخ به  خانم دانایی
4 ماه قبل

خو دیگه دکتر نرو

هیچ
هیچ
5 ماه قبل

سلام من چند وقت پیش رابطه جنسی داشتم و باکره بودم و الان هم احساس میکنم‌ک مثانه پره ولی چند قطره بیشتر نیس و احساس میکنم‌کامل تخلیه نمیشهسوزش هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

یک زن بدبخت
یک زن بدبخت
در پاسخ به  هیچ
9 روز قبل

سلام خسته نباشید من چندسال است که تکرر اداردارم آزمایش وسونو وپاپیسمیررفتم سالمن دکتردارونوشته فایده نکرد حالا دوروزه شدیدتر شده هم سوزش مثانه دارم هم اینکه همیشه فکرمی‌کنم مثانه ام پره دستشویی دارم درحالی که الان رسیدم خواهش میکنم راهنمایی بفرماییدچکارکنم

همچنین بدبخت
همچنین بدبخت
در پاسخ به  یک زن بدبخت
9 روز قبل

ببخشید چهارباردرشب میرم براادارکمش هفت یا هشت بازهم روز

مهناز
مهناز
6 ماه قبل

سلام من مهناز باقری هستم و تقریبا دو هفته ای هس سوزش ادرار دارم خیلی اذیت میشم نصف شب یهو درد میگیرم لطفا همراهی کنید

صابره
صابره
7 ماه قبل

داروی برای رفع سوزش ادار

لیلا رضایی
لیلا رضایی
در پاسخ به  صابره
4 ماه قبل

سلام من سه ماه سوزش ادرار دارم دکتر ارولوژی رفتم آزمایش کشت ادرار دادم التهاب مثانه بود دکتر داروی لووفلوکساسین تجویز کردند ولی بازهم سوزش دارم بعد دکتر زنان رفتم قرص نیترو فرونتویین دادند ولی باز هم سوزشم برطرف نشده لطفا راهنمایی کنید تشکر

زهرانیک نژاد
زهرانیک نژاد
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید من مدتبه سوزش ادرار میگیرم ودرد به سمت پهلو تا زیر قفسه سینم میزنه باید چی کار کنم

زهرا
زهرا
7 ماه قبل

سلام عفونت شدید سوزش وخارش،همراه بادردزیرشکم ودردپشت چطوردرمان بشه دکتر هم رفته داروداده تشخیص شماچیست؟

الهه
الهه
در پاسخ به  زهرا
7 ماه قبل

سوزش ادرار درد زیر شکم و درد پشت کمر دارم تشخیص شما چیست

مریم
مریم
7 ماه قبل

سلام مادرم امروز دچار سوزش ادرار شدیدشده ودر ادرارش خون دیده ومدام احساس تخلیه ادرار داره اما فقط چند قطره بیشتر نیست ایشون روزه میگیرن نظرتون میفرمایید

ایدا
ایدا
در پاسخ به  مریم
4 ماه قبل

سلام من سوزش ادرار دارم و رنگ ادرارم هم تیره شده موقع ادرار چند قطره هم خون هست چیکار کنم

سمیه
سمیه
9 ماه قبل

سلام
بعضی موقع ها بعد از ادار احساس سوزش می کنم علتش چیست؟

حسین زاده
حسین زاده
در پاسخ به  سمیه
6 ماه قبل

سلام وعرض ادب من چند وقتیه دقیقا محل خروج ادرار کمی سوزش دارم وقتی مایعات زیاد بخورم برطرف میشه البته مدتیه ک ب محص مثانه پر بشه تحمل ندارم وریزش ادرار دارم چ کنم

لیلا
لیلا
9 ماه قبل

سلام من چند روزه بعد از اتمام ادرار سوزش میگیرم کمردرد شدید گرفتم علت کمردرد میتونه این باشه

Last edited 9 ماه قبل by لیلا
سمیه
سمیه
10 ماه قبل

سلام من یه ماهه باردارم تازگی ها سوزش گرفتم بعد ادرار سوزش دارم چیکار کنم ,؟؟

یکتا
یکتا
10 ماه قبل

سلام حدودأدوماهی میشه سوزش گرفتم اگه دستشوییم بگیره نمینونم خودم رونگه دارم چیکارکنم البته دیابت هم دارم ممکنه قندم رفته باشه بالاازاون باشه

دکتر شیرین صادقی گرمارودی
دکتر شیرین صادقی گرمارودی
پزشک متخصص
در پاسخ به  یکتا
10 ماه قبل

شما باید آزمایش ادرار انجام‌ بدین احتمالا عفونت دارید. دیابت باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی شده وارد مستعد عفونت‌های مکرر میشه

غفوری
غفوری
در پاسخ به  یکتا
3 ماه قبل

سلام من بعد از ادرارم خیلی سوزش بعدی پیدا کردم ازچیه وچکار کنم دوروزه اینطوری شدم

لشگری
لشگری
10 ماه قبل

سلام، یک ماه پیش شوزش ادرار شدید گرفتم. پیش دکتر زنان رفتم و تست پاپسمیر دادم . گفت که عفونت دارم ولی جزئی هستش ، به میزان ده روز آنتی بیوتیک و پماد واژینال مصرف کردم و خوب شدم ، الان دوباره سوزش دارم ،خیلی اذیت میشم .خواهش میکنم راهنماییم کنید.

سیمین
سیمین
10 ماه قبل

س وقتتون بخیر ببخشید من چند روزه سوزش ادرار شدید دارم لووفلوکسازین و فنازو پریدین مصرف کردم .لطف کنین راهنمایی کنین خیلی درد دارم

مظفری
مظفری
در پاسخ به  سیمین
9 ماه قبل

سلام.چندوقت پیش سردم شد و کلیه درد شدید گرفتم بعد اینکه خوب شدم سوزش ادرار گرفتم تقریبا ۱۰روزی میشه..چ دارویی استفاده کنم

افسانه
افسانه
در پاسخ به  مظفری
3 ماه قبل

سلام من نزدیک به ۱۴ ساله که ازدواج کردم مدام پشت سرهم سوزش ادرار می گیرم وخیلی خسته کننده شده برام خیلی دکتر رفتم یه مدت خوب میشدم دوباره باز سوزشم شروع میشه حتی سیستوسکپی هم کردم گفتم مشکلی نداری فقط نباید غذاهای تند مصرف کنی به غیر از غذاهای تند یکم که سردم میشه یا موقع گردگیری ویا استفاده از مواد شوینده وخوردن ترشیجات مثل سرکه به شدت سوزش می گیرم جوری که ممکنه حتی خون هم بیاد البته من شوهرمم تراشکاره میشه مشکل از شوهرمم باشه یانه آخرین باری که دکتر رفتم گفتن آزمایشات وسونوگرافیت هیچ مشکلی نداره به احتمال زیاد تبخال داری وتا ۹ ماه باید قرص آسیکلویر مصرف کنی تا کامل خوب بشی اما هنوز این مشکلو دارم ووقتی آب زیاد می خورم سوزشم کمتر میشه یه راهنمایی بکنید دیگه خسته شدم از این مریضی

فریده فقیر حق
فریده فقیر حق
در پاسخ به  سیمین
4 ماه قبل

سلام من زن ۵۲ ساله هستم حدود ۳ ماه است دیگر عادت ماهانه نمی شوم چند روز است که با سوزش و درد در مجاری ادار مواجه شده ام خیلی دردناک است احساس می کنم دستشویی شدید دارم ولی چند قطره بیشتر نمی آید از ادرارم بوی بد می آید لطفاََ راهنماییم کنید

مرادی
مرادی
11 ماه قبل

سلام من ۵۶ ازوقتی یاعسه شدم بزی وقتها سوزش پیدا می کنم ولی چندروزکه وقتی ادرارمی کنم آخرش سوزش دارترشووبوی بدندارم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مرادی
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نسیم
نسیم
1 سال قبل

خواهش میکنم‌ جواب بدید.

نسیم
نسیم
1 سال قبل

سلام ببخشید من تازه ازدواج کردم و در طی این ۷ماه ازدواج بعد از روابط جنسی سوزش ادراری پیدا میکنم پیش دکتر هم رفتم نتیجه ای نگرفتم علت چی میتونه باشه.

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نسیم
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

مسعودی
مسعودی
1 سال قبل

سلام شوزش ادرار دارم سونو وسیتولوژی انجام دادم سالم بود ولی بعد داروژری لاکت مصرف کردم ۹۰درصد کم شد دارورو قط کردم شوزش دوباره شروع شدآقای دکتر ممکنه منو راهنمایی کنید ممنونم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مسعودی
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نضیه
نضیه
1 سال قبل

ادرار سوزیش دارد با خون خارجی میشود

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  نضیه
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

صادقی
صادقی
1 سال قبل

سلام خسته نباشی.. ببخشید من مدتی هست سوزش ادرار دارم کشت ادار دادم منفی بوده معاینه هم شدم هیچ عفونتی نداشتم پماد کتلو تریمازول استفاده کردم یه روز خوبم یه روز بعد خواستم ببینم چیکار کنم در ضمن استرس زیاد دارم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  صادقی
11 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

مینا
مینا
1 سال قبل

سلام. من ی هفته آیی هست خارش کمتر و سوزش دهانه واژن دارم و سوزش و درد موقع دفع ادرار.. از هیچ مواد شونده شیمیایی استفاده نکردم… لطفاً سریعتر جواب بدین. خیلی اذیت میشم

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  مینا
1 سال قبل

.عفونت دارین اگه دختر هستین قرص مترونیدازول ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت یک عدد و کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی هر سه روز یک عدد به تعداد ۴ عدد
ولی اگه منع مصرف واژینال ندارین کرم واژینال کلیندامایسین C و کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی هر سه روز یک عدد به تعداد ۴ مصرف کنید

فریبا رضایی
فریبا رضایی
1 سال قبل

چه دارویی استفاده کنم سوزش بعدازادرارم خوب شه؟

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  فریبا رضایی
1 سال قبل

درود برشما. بایستی ابتدا علت سوزش مشخص شود که لازمه آن انجام ازمایش ادرار هست وسپس درمان مناسب لحاظ شود.

رویا
رویا
در پاسخ به  فریبا رضایی
9 ماه قبل

سلام شبتون بخیر
خانمی ۴۹ ساله ام،۸ماهه پریود نشدم سه بار دچار سوزس ادرا شدم الان بیشتر شده هر دوماه دچار میشم چکار کنم مبتلا نشم اگر شدم چه کنم؟
در آغاز یایسگی هستم.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام،من چند ماهه سوزش ادرار شدید دارم خیلی اذیت میشم نمیدونم چکار کنم و چه دارویی استفاده کنم

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

درود برشما. سوزش ادرار طولانی مدت می تواند به جهت عفونت مثانه، التهاب پروستات و مجرا و… باشد و بایستی ازمایش و معاینه صورت بگیرد.

فاطمه عبادی
فاطمه عبادی
در پاسخ به  زهرا
6 ماه قبل

سلام من خانم ۳۰ ساله هستم که یک هفته است نمیدونم به چه دلیلی دچار سوزش واژن شدم هر چند ساعت ادرار دارم بعد از اتمام ادرار سوزش دارم از مترو و فلوکساسین و پماد واژینال هم استفاده کردم نمیدونم چکار کن البته این شرایط با آغاز پریودی ام بوده

نیره
نیره
در پاسخ به  فاطمه عبادی
5 ماه قبل

سلام من خانمی ۳۱ ساله ،چند روزی میشه که آخر ادرار سوزش دارم و دوروز اول چند قطره خون آخر ادرار مشاهده شد و بعد پریود شدم و سوزش کم شد ولی هنوز ادامه داره دلیلش چیست؟

سمیه حیدری
سمیه حیدری
1 سال قبل

سنگ کلیه دارم وسوزش ادرا ر شدید دارو میخورم خوبم اما تا دارو قطع میکنم شروع میشه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  سمیه حیدری
1 سال قبل

درود برشما. در شرایطی که مصرف دارو داشته این ولی بهبودی حاصل نشده ممکنه به جهت مقاومت عفونت به داروی مصرفی و یا مدت زمان نامناسب دارو باشه. حتما بایستی ازمایش و کشت ادرار انجام بشه تا براساس اون داروی مناسب بهتون معرفی بشه.

الهه
الهه
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
من مشکل عفونتی داشتم و پیش دکتر رفتم بعد معاینه گفتن که زخم شدید دهانه رحم دارم تست پاپ اسمیر هم ازم گرفتن مشکلی نداشتم فقد همون زخم شدید رو مشخص کرد الان ۵ ماهی هست که زیر نظر دکترم قرصو دارو مصرف میکنم هر ماه میرم پیشش ولی درمانم خیلی دیر اتفاق میافته بهم گفتش زخمت سطحی شده ولی اندازش کوچیک نشده چون زایمان نداشتم گفتن که نمیشه با دستگاه زخمو برداشت الانم بهم گفتن که ۳ ماه دارویی مصرف نکنم و بعد سه ماه دوباره برم پیششون برمن سواله درمانش انقد زمان بره؟
بهتر نیس که دکترمو عوض کنم؟چون الان چن ماهه خیلی نتیجه نگرفتم ممنون میشم جواب بدید.

دکتر رسول اسماعیلی
در پاسخ به  الهه
1 سال قبل

درود برشما. لطفا با همکاران متخصص زنان مشاوره شود.

Elahe
Elahe
1 سال قبل

سلام چندروزی هست که خارش وسوزش واژن دارم بهداشتموخیلی خیلی رعایت‌ میکنم اصلا از هیچ موادخوشبوکننده استفاده‌ نمیکنم ازجوش شیرین وسرکه هم استفاده کردم جواب نگرفتم لطفاکمکم کنیدخیلی درددارم

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  Elahe
1 سال قبل

سلام
عفونت قارچی دارین
کپسول فلوکونازول ۱۵۰ میلی هر سه روز یک عدد به تعداد ۴ عدد
و پماد واژینال کلوتریمازول هرشب استفاده کنید

الهه
الهه
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
من مشکل عفونتی داشتم و پیش دکتر رفتم بعد معاینه گفتن که زخم شدید دهانه رحم دارم تست پاپ اسمیر هم ازم گرفتن مشکلی نداشتم فقد همون زخم شدید رو مشخص کرد الان ۵ ماهی هست که زیر نظر دکترم قرصو دارو مصرف میکنم هر ماه میرم پیشش ولی درمانم خیلی دیر اتفاق میافته بهم گفتش زخمت سطحی شده ولی اندازش کوچیک نشده چون زایمان نداشتم گفتن که نمیشه با دستگاه زخمو برداشت الانم بهم گفتن که ۳ ماه دارویی مصرف نکنم و بعد سه ماه دوباره برم پیششون برمن سواله درمانش انقد زمان بره؟
بهتر نیس که دکترمو عوض کنم؟چون الان چن ماهه خیلی نتیجه نگرفتم ممنون میشم جواب بدید.

مهدیه
مهدیه
در پاسخ به  الهه
11 ماه قبل

سلام هرماه چندروزخارش دهانه واژن وسوزش ادرارشدیدپیدامی کنم مشکل چیست بایدازچه دارووکرمی استفاده کنم

شقایق
شقایق
در پاسخ به  مهدیه
3 ماه قبل

سلام شما درمان کردی منم این مشکل دارم

طاهره
طاهره
در پاسخ به  Elahe
3 ماه قبل

سلام خدا قوت من دوهفته میشه سوزش خارش ادرار دارم

زهرا قربانی
زهرا قربانی
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر من حدود یک سال هست سوزش ادار دارم و علاوه بر این موقع پریودی ادرارم خیلی کمه و همش حس میکنم دسشویی دارم خیلی بدنم میسوزه لطفا کمکم کنید

شقایق
شقایق
در پاسخ به  زهرا قربانی
3 ماه قبل

سلام منم همین مشکل دارم شما خوب شدی یا دکتر رفتی

الهام
الهام
4 ماه قبل

سلام من حدود ۴ ماه سوزش ادار و خارش شدید باکمی درد دارم چند بار دکتر رفتم دارو هم مصرف کردم الانم دارو مصرف میکنم ولی هیچ فایده ایی نداره ممنون میشم راهنماییم کنید…..

هستی
هستی
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر باشه
چند روزی هست که الاوه بر تکرر ادرار و سوزش بعد ادرار هم دارم
سمت راست بالای شکمم هم درد میکنه میشه بگید مشکل از کجاست؟

دکمه بازگشت به بالا