زنان و زایمانمحتوای سلامتی

چطور با روش‌های طبیعی و خانگی واژن را سفت و تنگ کنیم؟

انواع روش های تنگ کردن واژن، ژل تنگ کننده واژن

سفت و شل بودن واژن

بیشتر زنان برای داشتن رابطه جنسی مطلوب به دنبال سفت و تنگ کردن واژن با روش‌های طبیعی و خانگی می‌گردند. البته این ایده که لزوما واژن سفت برای داشتن رابطه مطلبوب واجب است درست نیست اما به هر حال واژن به اصطلاح عامیانه شل می‌تواند بر سلامتی، راحتی و رفاه جنسی زوجین تاثیر منفی بگذارد.

به همین دلیل زنان اغلب به دنبال راهی برای سفت کردن واژن خود هستند اما باید بدانید که همه روش‌ها کاملا ایمن نیستند و بهتر است قبل از به کارگیری آن‌ها تحقیقات لازم انجام شود.

در ادامه همراه ما باشید تا در مورد تنگ کردن واژن، ایمن‌ترین راه‌ها برای رفع سستی آن و همچنین چگونگی رخ دادن آن بحث کنیم.

آیا امکان دارد واژن سست شود؟

در مورد این اندام باورهای غلط زیادی وجود دارد. به‌عنوان مثال برخی از افراد معتقد هستند واژن بعد از مدتی انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهد و دیگر برای همیشه شل باقی می‌ماند.

Advertisement

اما این باور درست نیست، چون واژن خاصیت الاستیک دارد. یعنی می‌تواند دیواره آن کشیده شود و در مدت زمان کوتاهی دوباره به حالت اولیه خود بازگردد، دقیقا حالتی که در زایمان‌های طبیعی اتفاق می‌افتد.

واژن امکان دارد با بالا رفتن سن و بچه‌دار شدن کمی سست شود اما به‌طور کلی عضلات این ناحیه خود را جمع و منبسط می‌کنند.

به همین دلیل بهتر است این باور همین جا از میان برداشته شود که چیزی به‌عنوان واژن شل وجود ندارد. واژن به‌مرور زمان تحت تاثیر عوامل مختلفی تغییر می‌کند اما کشش خود را برای همیشه از دست نخواهد داد.

این باور که واژن زنان شل می‌شود بیشتر اوقات برای زنان موجب خجالت است، چون حس می‌کنند نمی‌توانند لذت کافی جنسی را برای زندگی خود فراهم آورند.

Advertisement

به هر حال فرقی نمی‌کند که شما چه اندازه رابطه جنسی برقرار می‌کنید و هر چند وقت یک بار این اتفاق می‌افتد، به هر حال نفوذ به درون واژن موجب کشیده شدن دائمی آن نخواهد شد.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

تنگ بودن واژن الزاما کار درستی نیست

از آن‌جایی که بیشتر افراد این تصور را دارند که واژن تنگ خیلی خوب است، جا دارد این موضوع را بیان کنیم که این‌طور نیست و گاهی واقعا نشان‌دهنده یک مشکل اساسی است. به‌ویژه اگر در هنگام نزدیکی درد زیادی دارید.

عضلات واژن به‌طور طبیعی باید هنگام تحریک شل شوند. اگر به اندازه کافی تحریک نمی‌شوید یا آمادگی جسمی کامل برای رابطه جنسی را ندارید واژن شل نخواهد شد و کشش پیدا نمی‌کند.

بنابراین وقتی این حالت برای واژن اتفاق بیافتند، رابطه جنسی را برای شما دردناک و حتی در موارد حاد غیر ممکن می‌کند. تنگی شدید واژن همچنین می‌تواند نشانه واژینیسموس باشد. به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا واژینیسموس اختلال جسمی قابل درمان است و از هر ۵۰۰ زن یک نفر درگیر آن خواهد شد.

واژینیسموس دردی است که قبل یا حین داخل شدن چیزی به واژن اتفاق می‌افتد. این درد می‌تواند هنگام رابطه جنسی، داخل کردن تامپون یا وارد کردن اسپکولوم واژینال توسط پزشک برای معاینه به سراغ فرد بیاید.

مطلب مرتبط
عفونت واژن چیست؟ و دلایل مبتلا شدن به آن؟

اگر با این دردها آشنایی دارید، بهتر است در اسرع وقت با پزشک معالج خود تماس بگیرید. پزشک در این مواقع با ارزیابی علائم شما به تشخیص این مورد کمک خواهد کرد.

علاوه بر این در این جلسات احتمالا پزشک تمرینات خاصی برای کف لگن، دارو یا کرم‌های موضعی برای گشاد شدن واژن یا تزریق بوتاکس برای شل کردن عضلات این ناحیه توصیه می‌کند.

اگر در مورد شروع روند درمان خود سوال دارید، توصیه می‌کنیم به جای مراجعه به دکتر از خدمات متخصصان آنلابن مشاوره زنان و زایمان پذیرش ۲۴  یا دکتر آنلاین مامایی استفاده کنید که در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانند پاسخگوی شما باشند.

مشاوره آنلاین مامایی

شکل واژن

آیا واژن همیشه به یک شکل است؟

فقط دو چیز می‌تواند بر قابلیت ارتجاعی واژن تاثیر بگذارد: سن و زایمان. رابطه جنسی مکرر یا فقدان آن باعث شل شدن واژن و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی آن نخواهد شد.

گذشت زمان، زایمان و سن به‌طور بالقوه می‌توانند باعث شل شدن جزئی و طبیعی واژن شوند. زنانی که بیشتر از یک بار زایمان طبیعی داشته‌اند به احتمال زیاد عضلات واژن ضعیفی دارند. اما به هر حال بالا رفتن سن نیز موجب تضعیف عضلات این ناحیه می‌شود، صرف نظر از این که شما بچه‌دار شده‌اید یا خیر.

سن

امکان دارد از سن ۴۰ سالگی به بعد تغییر را در کشش عضلات واژن خود احساس کنید. چون با ورود به دوران یائسگی سطح استروژن در بدن شروع به کاهش پیدا می‌کند.

از دست دادن استروژن به این معنی است که بافت واژن شما در مقایسه با قبل نازک‌تر و خشک‌تر می‌شود و انعطاف‌پذیری کمتر و سطح اسیدی پایین‌تری خواهد داشت. حال این تغییرات با رسیدن به سن یائسگی کامل بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

عوامل موثر برتغییر شکل واژن

زایمان

علت تنگ شدن واژن بعد از سزارین و زایمان طبیعی؟

طبیعی است که واژن شما پس از زایمان طبیعی تغییر کند. به هر حال، عضلات واژن شما کشیده می‌شود تا کودک بتواند از کانال زایمان عبور کند و از ورودی واژن خارج شود.

بعد از تولد کودک، ممکن است متوجه شوید که واژن شما کمی شل‌تر از شکل معمول همیشگی است و این موضوع کاملا طبیعی است. واژن شما باید چند روز پس از زایمان به داخل فرو برود، اگر چه ممکن است کاملا به شکل اولیه خودش باز نگردد.

اگر چندین زایمان داشته‌اید، به احتمال زیاد عضلات واژن شما کمی کشش را از دست می‌دهند. اگر از این امر ناراحت هستید، می‌توانید برای تقویت عضلات کف واژن خود قبل، تمریناتی حین و بعد از بارداری انجام دهید.

تقویت واژن

چگونه عضلات واژن را تقویت کنیم؟

تمرین‌های ورزشی مخصوص لگن یک روش عالی برای تقویت عضلات کف این بخش از بدن هستند. این عضلات در حقیقت هسته اصلی بدن شما را تشکیل می‌دهند و روی عملکرد صحیح مثانه، راست روده، روده کوچک و رحم تاثیر مثبتی می‌گذارند.

وقتی عضلات کف لگن شما در اثر سن یا زایمان ضعیف می‌شوند، امکان دارد فرد کنترل ادرار خود را نداشته باشد، دائما احساس کند نیاز به تخلیه مثانه دارد در حالی‌که این‌طور نیست، در ناحیه لگن خود احساس درد داشته باشد و رابطه جنسی دردناکی را تجربه کند.

اگرچه که تمرین‌های کف لگن برای درمان بی‌اختیاری ادرار خفیف و تنگ کردن واژن نتیجه مثبتی به همراه دارد اما برای زنانی که بی‌اختیاری شدید ادرار دارند، توصیه نمی‌شوند.

در این مواقع پزشک می‌تواند به کمک شما بیاید و با دادن برنامه درمانی متناسب با بدنتان به حل مشکل شما کمک کند.

مطلب مرتبط
دلیل اصلی و علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی

واژن سالم کلید سلامتی لگن و آسایش کلی فرد است. با سفت و تنگ کردن واژن با روش های طبیعی و خانگی آن هم بدون هیچ دردی بر سستی واژن غلبه کنید. اجازه دهید آن‌ها را بررسی کنیم.

رژیم غذایی و تنگ کردن واژن

رژیم غذایی مناسب

اولین قدم و مهم‌ترین برای سفت شدن واژن داشتن یک رژیم غذایی مناسب است که موجب تقویت قدرت عضلات داخلی و در نتیجه سلامت بهتر واژن می‌شود.

داشتن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از فیبر می‌تواند به حفظ تقویت عضلات کمک کند و همچنین احتمال یبوست مکرر را که می‌تواند باعث تضعیف عضلات لگن شود کاهش می‌دهد.

کف لگن را می‌توان با یک رژیم غذایی دقیق که شامل غذاهای غنی از استروژن مانند انار، دانه‌های سویا، هویج، سیب، توت و مواد غذایی موثر دیگر است، تقویت کرد.

مشاوره آنلاین تغذیه

کنترل استرس و خودداری از برداشتن اجسام سنگین

عضلات کف لگن را می‌توان با کنترل استرس و کاهش فشار غیر ضروری با اجتناب از بلندکردن وزنه‌های سنگین و همچنین چمباتمه زدن در حین یبوست قوی‌تر نگه داشت.

کف لگن بخشی از گروه بزرگ‌تری از عضلات تحت عنوان هسته بدن است. تناسب اندام در کنار عضلات ران و سرینی ممکن است بهترین گزینه برای سلامت این قسمت از بدن شما باشد.

آیا علاقه‌مند به تقویت عضلات کف لگن خود هستید؟ در سطور بعدی چند تمرین را معرفی کردیم که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید و به کمک ورزش تنگ کردن واژن را انجام دهید.

ورزش کگل

تمرینات ورزشی کگل

یکی از توصیه شده‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های سفت شدن واژن، انجام تمرینات ورزشی کگل است که در تاپیک تنگی واژن نی نی سایت نیز مطرح شده است. منقبض کردن و سپس آزاد کردن آن دقیقا بنیاد تمرینات کگل را تشکیل می‌دهد.

ورزش کگل در واقع عضلات کف لگن را درگیر می‌کند، ۵ تا ۱۰ ثانیه باید عضلات این ناحیه را سفت کرده و سپس رها کنید. این کار باید حدودا ۱۰ تا ۱۵ بار پشت سر یکدیگر در طول روز انجام شود. عضلات کف لگن با این کار قوی‌تر می‌شوند و در نتیجه واژن سفت و تنگ خواهد شد.

رابطه جنسی مطلوب

داشتن یک رابطه جنسی عالی برای تقویت عضلات کف لگن فوق العاده است و به اندازه تمرینات کگل برای سفت شدن واژن تاثیرگذار است.

نکات درست و اشتباه قطعی برای لذت بردن از رابطه جنسی وجود ندارد. انقباضاتی که واژن طی رسیدن به ارگاسم تجربه می‌کند یک راه ایده‌آل برای تقویت عضلات این ناحیه است. چون دیواره‌های واژن تقریبا در فواصل ۰.۸ ثانیه‌ای منقبض می‌شوند و بعد از رسیدن به اوج لذت شل خواهند شد.

حرکت اسکات

اسکات

برای تنگ کردن واژن اسکات توصیه می‌شود. برای انجام حرکت اسکات روش‌های متنوعی وجود دارد اما یک روش رایج انجام آن به این شکل است که پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید، سپس مانند وقتی که می‌خواهید روی نیمکت بنشینید پایین بیایید، برای چند ثانیه نگه دارید دوباره بالا بروید.

ورزش کششی لگن

ورزش کششی لگن برای تنگ کردن واژن

کشش لگن را می‌توان برای تقویت عضلات لگن انجام داد. ساده‌ترین روش برای انجام کشش لگن نشستن روی لبه صندلی و باز نگه داشتن پاها، خم شدن به سمت مچ پا در حالی که بازوها به بیرون است، خواهد بود. ناحیه لگن حین این حرکت باید به داخل جمع شود. این ورزش یکی از موثرترین روش‌های تقویت عضلات واژن و تنگ کردن واژن است.

حرکت پل برای سفت کردن واژن

حرکت پل

حرکت پل یا پل گلوت یک ورزش برای سفت شدن واژن محسوب می‌شود. این تمرین را باید در حالت درازکشیده انجام داد.

برای انجام این حرکت به پشت روی زمین دراز بکشید، سپس زانوهای خود را خم کنید تا کف پاها روی زمین صاف قرار بگیرد.

مطلب مرتبط
عوارض کیست بارتولن چیست؟ علائم کیست بارتولن و راه های درمان آن

بازوهای خود را از دو طرف باز کنید، کف دست‌ها را روی زمین قرار دهید. باسن را باید طوری بلند کنید که  بدن شما شبیه پل باشد.

سپس نفس عمیق بکشید و برای ۵ تا ۱۰ ثانیه در همین حالت باقی بمانید. بعد از اتمام این زمان به آرامی باسن خود را روی زمین بگذارید.

شما می‌توانید به‌مرور این مدت زمان نگه داشتن را افزایش دهید، فقط دقت داشته باشید که این حرکت باید به آرامی انجام شود.

تمرین ساق پا

تمرین ساق پا

حرکات ساق پا تمرین خوبی برای تنگ کردن واژن است و به ایجاد قدرت عضلات لگن کمک می‌کند. به پشت دراز بکشید و عضلات شکم را منقبض کنید.

سپس پاها را بدون این‌که زانوهایتان خم شود به سمت بالا بیاورید. می‌توانید هر دو پا را همزمان یا یکی در میان به سمت بالا بیاورید. انجام این کار به تقویت عضلات کف لگن و صحیح نگه داشتن حالت آن‌ها کمک زیادی خواهد کرد.

نشستن با توپ

نشستن با توپ

این مدل روش پیشرفته‌تری برای تنگ کردن واژن است و برای کمک به تکه‌تکه کردن عضلات شکم نیز عالی به نظر می‌رسد.

در حالی که روی زمین نشسته‌اید، زانوها را خم کردید و پاها روی زمین قرار دارد، به حالت خوابیده و به پشت خود را به زمین نزدیک کنید.

این در حالی است که توپ در دست‌های شما قرار دارد و باید دست‌های خود را در هنگام حمل آن بکشید. سپس دوباره به همان حالت اولیه به آرامی بنشینید و به‌تدریج عضلات شکمی را رها کنید.

تنگ شدن واژن با داروهای گیاهی

داروی گیاهی و سفت کردن واژن

سرکه را با آب در وان حمام مخلوط کنید و درون آن بنشینید. این روش یک درمان خانگی و محبوب برای تنگ کردن واژن است.

علاوه بر این، ژل آلوئه‌ورا را می‌توان در یک کاسه آب رقیق کرد و واژن را با آن به‌عنوان یک ماده موثر شستشو داد. در واقع خواص آلوئه‌ورا برای سفت و منقبض شدن بافت‌ها ثابت شده است و سفتی واژن پس از یک دوره زمانی استفاده از این روش باز خواهد گشت.

تمرینات یوگا

تمرین یوگا

مزیت‌هایی که یوگا روی تنگ کردن واژن می‌گذارد، می‌تواند ناشی از اثرات آرامش‌بخش و نحوه تمرکز صحیح روی احساسات باشد تا فرد تصویر بهتری از خود داشته باشد و از لحاظ ذهنی به آرامش کافی برسد.

همان‌طور که متوجه شدید ما در این مطلب به مبحث سفت و تنگ کردن واژن با روش های طبیعی و خانگی پرداختیم، به همین دلیل این راهکارها کاملا بی‌خطر و مناسب است.

حال اگر کسی به دلیل داشتن مشکلات حرکتی یا پوکی استخوان قادر به انجام تمرین‌های ورزشی نیست، بهتر است از یک پزشک کمک بگیرید.

اگر دنبال دلیل شل شدن واژن خود هستید یا به‌طور کلی می‌خواهید این مشکل آزاردهنده را رفع کنید، باید به پیش پزشک متخصص زنان و زایمان بروید.

پزشکان به دلیل داشتن تجربه کافی می‌توانند نگرانی‌های شما را در این مورد برطرف کنند و در مورد راهکارهای اصلی و درمان‌های دارویی کمک شایانی به شما کنند.

اما اگر به پزشک متخصص دسترسی ندارید یا ترجیح می‌دهید ابتدا بدون مراجعه به پزشک در مورد تنگ کردن واژن با یک متخصص حرف بزنید، می‌توانید از مشاوران متخصص زنان و زایمان آنلاین پذیرش ۲۴ استفاده کنید که به شکل‌های گوناگون متنی، صوتی و تلفنی می‌توانند به تمام سوالات و نگرانی‌های شما پاسخ دهند.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

فراموش نکنید لازمه یک زندگی آرام، سلامت اندام جنسی و روحیه جنسی است.

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
zulumedicalcosmetics.comwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
19 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
زهر

سلام میخوام با الوورا رحن تنگ بش روش کارش. چ جوری

دکتر ندا اکتابانی

سلام
در مورد الوورا و تنگی واژن هنوز تحقیقات قطعی وجود نداره، ما توصیه می کنیم بیشتر
از ژل های تنگ کننده مثل : ژل ویرگو استفاده بشه .

فاطمه

سلام خانم دکتر من تو رابطه قبل از ارضا شدن خودم هیچ دردی ندارم و خیلی هم لذت میبرم ولی وقتی ارضا شدم تا وقتی ک شوهرم ارضا بشه دردی کمی را احساس میکنم دلیل این مشکل چیست؟!

دکتر ندا اکتابانی

سلام
عزیزم درد های شما به خاطر انقباضات بعد از ارگاسم هست
مشکل خاصی نیست و جای نگرانی نیست .

سهیلا

سلام خانمی هستم۲۵ساله و ۲زایمان طبیعی داشتم الان خیلی واژنم حس میکنم شل شده وترشحاتم زیاده ازرابطه جنسی هیچ لذتی نمیبرم وهمسرمم ناراضی هستن ازاین وضعیت میشه توروخداکمکم کنیدوبگیدچه داروهایی ایتفاده کنم ممنون

دکتر ندا اکتابانی

سلام
به خاطر عفونتتون میتونید از دارو استفاده کنید ولی شما باید معاینه حضوری بشید تا مشخص بشه شل شدگی واژن در مورد شما وجود داره یا نه
راه های مختلفی هست شما میتونید اگر خیلی شدید نباشه این شل شدگی از لیزر های تنگ کننده استفاده بکنید اگر شدید باشه میتونید جراحی ترمیمی انجام بدید .

عارفه

س من می‌خوام بچه دار بشم الان ۹ ماه ازدواج کردم هنوز بچه دار نشدم میخواستم بدونم این بخاطر چیه تا الان خلیی. کار کردیم ولی نشد

دکتر زهرا بهرامی

سلام
شما تا یکسال فرصت دارین چون هر ماه فقط ۲۵ درصد احتمال بارداری هست، نگران نباشین

پریسا

سلام خوبین خانم دکتر ببخشین من واژنم خیلی گشاده هم خودم ناراضیم هم شوهرم بدش میاد میشه راهنماییم کنین با راه ساده

دکتر ندا اکتابانی

سلام
اول شما باید معاینه حضوری بشید تا ما ببینیم که ضعف عضلات واژن تا چه حدی هست گاهی اوقات اگر کم باشد میشه با یکسرس شیاف ها که الان تو بازار هست مثل شیاف ماریانا به صورت موقت مشکل حل شود
بعضی دستگاه های جدید هستند مثلا دستگاه های تنگ کننده این ها رو هم میتونید امتحان کنید
ولی اگر واقعا گشادی در اثر پارگی باشه این حتما به جراحی نیاز دارد .

ساینا

سلام خسته نباشید واژنم را چگونه ببندم با روش خانگی ؟!

دکتر ندا اکتابانی

سلام متوجه منظور شما نمی‌شوم بستن واژن ؟؟

فاطمه

سلام خانم دکتر عزیز
خانمی هستم ۲۲ ساله
من همیشه بعده رابطه دل درد شدید دارم شوهرمم خیلی نگرانه بعد پاهامم میلرزه علت این چیه خیلی خوشحال میشم میشم کمکم کنید

Last edited 23 روز قبل by فاطمه
دکتر شبنم مددی

با سلام، وجود درد شدید در رابطه طبیعی نیست و بهتر است جهت بررسی دهانه رحم معاینه انجام شود.

فاطمه

علت کشادی واژن هنگام نزدیکی ف

دکتر ندا اکتابانی

سلام دلایل مختلف دارد مثل زایمان و بارداری / پارگی / چاقی و لاغری

معصومه

چگچگونه خراش پرده رو بصورت طبیعیی در مان کنم

دکتر احیا خان احمدی

سلام به صورت طبیعی قابل درمان نیست و پرده خاصیت ترمیم خود به خود ندارد و جاش میمونه

دکمه بازگشت به بالا