عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی چیست؟ هزینه لابیاپلاستی چقدر است؟

فواید و مزایای لابیاپلاستی چیست ؟ مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی چگونه است؟

لابیا پلاستی یا عمل جراحی زیبایی واژن چیست؟

زیبایی یکی از امیال غریزی انسان‌هاست که بسیاری از افراد با هدف رفع این غریزه و پیداکردن احساس بهتری نسبت به خود، اقدام به انجام عمل‌های زیبایی می‌کنند. در همین خصوص، بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که ظاهر واژن آنها مایه ناراحتی یا خجالت است. اما امروزه چندین روش جراحی زیبایی وجود دارد که می‌تواند اعتمادبه‌نفس و راحتی جسمی خانم‌ها را در این منطقه بهبود بخشد. عمل زیبایی لابیاپلاستی یکی از عمل‌های رایج در ناحیه واژن است که در این مقاله به بررسی جزئی آن پرداخته و سؤالاتی که پیرامون آن شکل ‌گرفته را پاسخ می‌دهیم تا به تصمیم‌گیری شما برای انجام این عمل کمک کنیم.

لابیاپلاستی که به‌عنوان یکی از عمل‌های زیباسازی و جوان‌سازی واژن شناخته می‌شود، به معنای اصلاح فرم و برش بخشی از لب‌های درونی واژن (لابیامینور) و یا لب‌های بیرونی واژن (لابیاماژور) است. اما لابیاپلاستی به‌طور معمول روی بخش لابیامینور واژن که نزدیک‌ترین چین‌ها به کلیتوریس است، انجام می‌شود تا ظاهری مناسب‌تر روی واژن ایجاد کند. هدف از این روش کاهش اندازه‌ لابیامینور به صورتی است تا در زیر قسمت لابیاماژور آویزان نشوند. لابیاپلاستی ممکن است به‌منظور رفع عدم تقارن لابیاها نیز انجام گیرد.

چرا عمل لابیاپلاستی؟

عوامل زیادی مانند زایمان، پیری، فعالیت جنسی و ژنتیک، باعث بزرگ شدن اندازه لابیاها در واژن خانم‌ها می‌شود. اما دلایلی که باعث می‌شود به عمل جراحی لابیاپلاستی روی بیاورند این است که در ورزش‌کردن، موارد بهداشتی، فعالیت جنسی و سایر فعالیت‌های بدنی مشکل دارند، دچار عفونت‌ های واژینال هستند و یا از عدم تقارن و ظاهر لابیاهای خود ناراضی هستند.

همچنین در این میان، برخی از خانم‌ها به سمت عمل‌های زیبایی دیگر واژن نیز کشیده می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به تزریق فیلر یا چربی به ناحیه‌ لابیاماژور اشاره کرد. این عمل باعث برجسته و خوش‌فرم نشان‌دادن واژن و لابیاماژور می‌شود.

 لابیاپلاستی

ارتباط لابیاپلاستی با بارداری و زایمان طبیعی

عمل زایمان طبیعی تنها رویداد مربوط به بارداری نیست که می‌تواند در اندازه و ظاهر لابیاها تأثیر بگذارد. بلکه در طی مراحل آخر بارداری نیز بدن زنان مملو از هورمون‌هایی می‌شود که می‌توانند باعث رشد قابل‌توجه لابیا شوند. این مسئله حتی درمورد زنانی که قسمت زیادی از لابیامینور خود را با عمل جراحی لابیاپلاستی بریده‌اند نیز صادق است. به همین دلیل، بسیاری از زنانی که در گذشته لابیاپلاستی انجام داده‌اند، تمایل به انجام مجدد این عمل پس از هرگونه حاملگی و زایمان طبیعی را دارند.

خوشبختانه درصورت لزوم، تا زمانی که بافت‌های مناسب برای تصفیه و سلامت خوب واژن باقی بماند، جراحی مجدد این ناحیه امکان‌پذیر خواهد بود. در این حالت، می‌توان یک متد جراحی بعد از بارداری را برای انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی انجام داد تا فقط بافت‌های اضافی که توسط هجوم طبیعی هورمون‌ها ایجاد شده است، بریده شوند.

لابیاپلاستی، قبل یا بعد از بارداری

انتخاب زمان انجام لابیاپلاستی درنهایت به خود بیمار بستگی دارد. اما اغلب توصیه می‌شود که زنان برای انجام عمل لابیاپلاستی تا بعد از زایمان و بارداری خود صبر کنند تا مجبور به انجام مجدد این عمل نشوند. با این اوصاف، بسیاری از زنان جوان مایل به انجام هرچه سریع‌تر جراحی لابیاپلاستی هستند تا احساس اعتمادبه‌نفس و راحتی بیشتری پیدا کنند، حتی اگر سال‌ها از بارداری و زایمان فاصله داشته باشند.

مهم‌ترین نکته در خصوص ارتباط لابیاپلاستی با زایمان طبیعی و بارداری این است که هیچ خطر ذاتی در ارتباط با باردار شدن پس از لابیاپلاستی وجود ندارد. به‌علاوه، لابیاپلاستی نه مانع بارداری بیماران می‌شود و نه باردار شدن یا زایمان طبیعی را دشوارتر می‌کند. بااین‌حال، برای بیماران مهم است که درک کنند بارداری پس از لابیاپلاستی ممکن است نتایج اصلی و اولیه حاصل از عمل آنها را به خطر بیندازد و نیاز به لابیاپلاستی مجدد یا ترمیم لابیا به‌وجود بیاید. در حقیقت بارداری و زایمان، دو عامل کشیده‌شدن لابیاها و همچنین دلیلی برای انجام عمل لابیاپلاستی هستند.

از متخصص جراحی لابیاپلاستی سوال بپرس

لابیاپلاستی و بکارت

برخی افراد تصور می‌کنند که لابیاپلاستی می‌تواند به پرده بکارت دختران آسیب برساند؛ اما همان طور که به آن اشاره کردیم، لابیاپلاستی فقط شامل جراحی لابیاماژور یا لابیامینور واژن می‌شود و هیچ ارتباطی با پرده بکارت ندارد، بنابراین آسیبی هم به آن وارد نمی‌کند.

برخی دیگر نیز ممکن است تصور کنند که لابیاپلاستی برای ترمیم بکارت و تنگ کردن واژن انجام می‌شود که باز هم تصور غلطی است. اما از سوی دیگر، واژینوپلاستی عملی است که برای تنگ کردن واژنی که در اثر زایمان طبیعی یا پیری، شل یا سست شده است، به‌کار برده می‌شود.

اگرچه درست است که بافت‌های واژن قابلیت ارتجاعی دارند، اما این بافت‌ها با جراحی، به‌خودی‌خود نمی‌توانند تضمین‌کننده افزایش واکنش و میل جنسی باشد، زیرا میل جنسی و ارگاسم، واکنش‌های بسیار پیچیده و شخصی هستند که در هر فردی با فرد دیگر متفاوت است. لابیاپلاستی می‌تواند به‌تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام شود.

روش‌های جراحی لابیاپلاستی

در ابتدا فقط یک روش واحد برای عمل جراحی لابیاپلاستی وجود داشت که بسیار محبوب بود. اما با گذشت زمان و پیشرفت تکنیک‌های جراحی و تکنولوژی، چندین تکنیک برای این عمل تکامل‌یافته است که دو نمونه از رایج‌ترین روش‌های آن به شرح زیر است:

 • روش Trim

این روش اصلی و پرکاربردترین تکنیک مورداستفاده جراحان برای لابیاپلاستی است. در این روش قسمت اضافی لابیامینور به گونه‌ای برداشته و بخیه می‌شود که با لابیاماژور قرینه شود.

لابیاپلاستی

 • روش Wedge

در این روش یک بخش جزئی از ضخیم‌ترین قسمت لابیامینور برداشته می‌شود و بافت لایه‌ زیرین غشای مخاطی لابیا دست‌نخورده باقی می‌ماند. این روش پس از جراحی نیز با حفظ لبه‌های چروکیده‌ لابیا، جلوه‌ای طبیعی به واژن می‌دهد.

عمل-لابیاپلاستی

 • روش Deepithelialization

در این تکنیک که شبیه به روش Trim است، بافتی که روی لابیامینور قرار دارد با استفاده از چاقوی جراحی یا لیزر برداشته شده و سپس بخیه زده می‌شود. این روش برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ معرفی شد و امروزه محبوبیت آن به اندازه دو روش قبلی است. تفاوت اصلی این روش با Trim این است که به‌جای لبه‌های خارجی لابیامینور، بافت مرکزی آن از بین می‌رود و بافت زیرپوستی تا حد زیادی سالم باقی می‌ماند.

هنگام لابیاپلاستی با لیزر، قسمت‌های اضافی لابیامینور علامت‌گذاری می‌شود، سپس بافت لابیا با یک پنس گرفته می‌شود و بافت علامت‌گذاری‌شده‌ لابیامینور با استفاده از لیزر CO2 از بین می‌رود و درنهایت بخیه زده می‌شود.

چندین روش دیگر نیز برای کاهش اندازه‌ لابیامینور وجود دارد و همه‌ این تکنیک‌ها دارای مزایا و معایب خاصی هستند. بنابراین نکته اصلی برای اطمینان از نتایج مناسب عمل جراحی لابیاپلاستی این است که ابتدا با جراحان پلاستیک متخصص در این روش جراحی، مشورت کنید.

برای آگاهی بیشتر درمورد جراحی لابیاپلاستی، می‌توانید به صورت مشاوره آنلاین عمل لابیاپلاستی با بهترین متخصص جراحی مشورت کنید.

 

فواید و مزایای لابیاپلاستی

لابیاپلاستی فارغ از بی‌هوشی یا بی‌حسی حین عمل، یک عمل سرپایی محسوب می‌شود که یک الی دو ساعت طول می‌کشد و می‌تواند زندگی شما را از بسیاری جهات تقویت کند و برخی از این ناراحتی‌های شما را دراین‌خصوص تسکین دهد. پنج مورد از مهم‌ترین مزایایی که می‌توانید از انجام عمل زیبایی لابیاپلاستی خود به‌دست آورید عبارت‌اند از:

 1. احساس زیبایی بیشتر

درحالی‌که عنوانی به نام «لابیای استاندارد» وجود ندارد اما بعضی از خانم‌ها احساس می‌کنند که لبه‌های واژنشان به طور غیرطبیعی بلند است و لابیا و واژن آنها بعد از انجام عمل لابیاپلاستی، زیباتر می‌شود. بنابراین با انجام این عمل به ایده‌آل خود از شکل ظاهری واژن نزدیک می‌شوند.

 1. افزایش راحتی

گاهی اوقات داشتن لابیاهای بزرگ باعث محدودکردن فعالیت‌های خاص در خانم‌ها می‌شود؛ برای مثال ممکن است هنگام دوچرخه‌سواری، لابیاهای بزرگ باعث احساس درد و ناراحتی شما شوند. اما بعد از جراحی لابیاپلاستی، انجام این نوع فعالیت‌ها راحت‌تر می‌شوند.

 1. اعتمادبه‌نفس بیشتر

زمانی که چیزی درمورد شما وجود دارد که باعث می‌شود نسبت به خود شک و تردید داشته باشید، داشتن اعتمادبه‌‌نفس سخت است. بنابراین پس از لابیاپلاستی، اعتمادبه‌نفسی خواهید یافت که ناشی از پیداکردن قدرت لازم برای حل و فصل مسئله‌ای است که قبلاً شما را آزار می‌داده است.

 1. لذت بیشتر حین رابطه جنسی

لابیاهای بزرگ گاهی می‌توانند باعث ناراحتی یا حتی درد در هنگام رابطه جنسی شوند. بنابراین پس از بهبودی از عمل لابیاپلاستی، افزایش لذت جنسی را تجربه خواهید کرد.

 1. پوشیدن لباس‌های متنوع‌تر

اگر لابیاهای شما تاحدی بزرگ باشد، ممکن است پوشیدن لباس‌های تنگ برایتان دردسرساز و استرس‌آور باشد. اما بعد از عمل جراحی لابیاپلاستی، دیگر این مشکل را نخواهید داشت و می‌توانید از پوشیدن انواع لباس شنا، شلوار یوگا، شلوار استرچ و تنگ و… لذت ببرید.

مشاوره آنلاین عمل لابیاپلاستی

 

جراحی-لابیاپلاستی

خطرات و عوارض لابیاپلاستی چیست؟

خطرات مرتبط با لابیاپلاستی مانند جراحی‌های دیگر شامل خونریزی، لختگی خون، کبودی، تورم و عفونت است. شایع‌ترین عارضه‌ لابیاپلاستی، خشکی مزمن واژن، ایجاد زخم در دهانه واژن و درد هنگام مقاربت جنسی است؛ این عوارض معمولاً هنگامی رخ می‌دهد که مقدار بیش‌ازحدی از لابیا برداشته شود (این در حالی است که برخی از زنان تمایل به کاهش تهاجمی اندازه‌ لابیاهای خود دارند).

همچنین تورم واژن ممکن است به مدت دو الی شش هفته ادامه یابد و برای کنترل هرگونه ناراحتی پس از عمل، داروی مسکن تجویز می‌شود. در نهایت نگران نباشید در مرکز مشاوره پذیرش۲۴ به صورت مشاوره آنلاین از بهترین متخصصان جراحی لابیاپلاستی مشاوره بگیرید.

مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی

همان طور که گفتیم، عمل جراحی لابیاپلاستی معمولاً یک عمل سرپایی محسوب می‌شود؛ به این معنی که شما با استراحت در منزل خود بهبود خواهید یافت، اما این بدان معنا نیست که این عمل سبک است و نیاز به مراقبت ندارد. بیشتر پزشکان برای کاهش خطر عفونت و التهاب واژن و کاهش درد، به بیماران آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. همچنین به افراد توصیه می‌شود که پس از عمل جراحی لابیاپلاستی:

 • حداقل ۳ تا ۷ روز در منزل استراحت کنند.
 • برای جلوگیری از اصطکاک و درد بیش از حد، لباس گشاد بپوشند.
 • تغذیه سالم حاوی میوه و سبزیجات تازه داشته باشند.
 • تا مدتی از انجام ورزش و فعالیت‌های پرفشار خودداری کنند.
 • حداقل ۴ تا ۶ هفته، از مصرف تامپون و رابطه جنسی خودداری کنند.

هزینه عمل لابیاپلاستی

هزینه عمل لابیاپلاستی به تکنیک به‌کاررفته، بیمارستان یا کلینیک، تجهیزات موردنیاز عمل و پزشک موردنظر بستگی دارد؛ بنابراین نمی‌توان هزینه واحدی برای عمل لابیاپلاستی تعیین کرد. اما به‌طورکلی در انجام عمل‌های زیبایی، بهتر است به میزان بالابودن تخصص و مهارت پزشک جراح توجه کنید و موضوع قیمت را در اولویت‌های بعدی قرار دهید.

هزینه-لابیاپلاستی

در ادامه خانم دکتر احیا خان احمدی متخصص زنان و زایمان به سوالات شما در ارتباط با “لابیا پلاستی” پاسخ داده اند. در صورتی که پاسخ سوال خود را نیافتید، می‌توانید در انتهای مقاله ثبت کنید.

لابیا چیست؟

در واقع باوری که هست همه فکر می کنند که عمل لابیا پلاستی فقط جنبه زیبایی دارد، در حالی که گاهی اوقات واقعا جنبه ی درمانی دارد، در بعضی از خانم ها که لابیا هایشان بزرگ هست و یک سری مشکلاتی را برای آن ها ایجاد می کند، عفونت های ادراری و عفونت های واژینال مکرر می گیرند یا فانکشن جنسی آن ها مختل می شود یا اینکه در پوشیدن لباس زیر در بعضی از ورزش ها برای آن ها مشکل ساز می شود، با استفاده از این عمل می توانیم به آن ها کمک کنیم.

لابیا پلاستی با لیزر

در مورد اینکه ما گاهی اوقات می توانیم برشمان را به جای چاقو روی لابیا از لیزر استفاده کنیم و بعد از آن می توانیم بخیه را انجام دهیم .
من بر اساس تجربه شخصی خودم آوتکامی که در مواردی که با تیغ بوده، برش بهتر بوده و قشنگ تر شده است ولی در کل، آن نتیجه کلی را هم در جراحی سنتی و هم در لیزر بدست خواهد آمد .

عوارض لابیاپلاستی چیست؟

در واقع اگر درست انجام شود و آن جراح مهارت کافی را داشته باشد معمولا عوارض خاصی ندارد ولی ممکن است که گاها باعث شود که به خاطر آن هموستات یا آن تکنیک کامل نباشد یا ممکن است هماتوم ایجاد شود، ممکن است از محل برش عمل خونریزی داشته باشد، ممکن است عفونت ایجاد شود و گاهی اوقات تورم ایجاد می شود که این تورم چیز نگران کننده ای نیست، معمولا صرف چهار تا شش هفته کامل آن تورمی که در لابیا ممکن است ایجاد شود، برطرف شود .

عوارض لابیاپلاستی با لیزر چقدر است؟

هزینه عمل لابیا پلاستی بستگی به این دارد که شما در کدام منطقه باشید و کجا این عمل برای شما انجام شود ولی به صورت کلی حدود پنج میلیون تومان است.

جوش در لابیای مینور و لابیای ماژور چیست؟

و در مورد لابیا ماژور هم می توانیم تزریق چربی یا فیله را انجام بدهیم که این هم باعث می شود که حالت پر تری را پیدا کند، فانکشن جنسی بهتر شود، شکل لابیا از حالت چروکیدگی و آتروپی که دارد از بین برود و برطرف شود و خیلی وقت ها همین تزریق فیله یا چربی در ناحیه لابیا ماژور انجام می دهیم باعث می شود به خاطر آن حالت پر شدگی و آن حجم دهندگی در لابیا ماژور ایجاد می شود، لابیا مینور کوچک شوند و دیگر نیازی به عمل پلاستی روی لابیا مینور پیدا نشود .
یکی دیگر از عوارضی که گاهی اوقات بیمار اصرار شدید دارد که کاملا این لابیا ها کوچک شود و برطرف شود و بیش از حد این لابیا ها کوچک می شود ممکن است که یک خشکی مضمن واژن ایجاد شود که موقع رابطه برایشان دردناک می شود و همیشه احساس سوزش و خشکی واژن را دارند به همین دلیل من نظرم این هست که همیشه نتیجه کلی و آن تکنیکی که می خواهید به جراحتان واگذار کنید که هر چیزی که به صلاح تان هست، آن اقدام را انجام دهند .

زمان مراجعه به پزشک برای عمل لابیاپلاستی

اگر باتوجه‌به نکات گفته شده، فکر می‌کنید که عمل جراحی لابیاپلاستی برای شما مناسب است و یا هنوز نمی‌توانید تصمیم قطعی درمورد انجام این عمل بگیرید، باید با یک پزشک متخصص در این زمینه صحبت کرده و مشاوره بگیرید تا بتوانید با دید بهتر و مطمئن‌تری اقدام به انجام عمل لابیاپلاستی کنید. همچنین توجه داشته باشید که سن مناسب برای انجام این عمل پس از ۲۰ سالگی است، زیرا لابیاها به‌اندازه کامل خود رسیده‌اند و رشد آنها متوقف شده است. شما می‌توانید جهت دریافت مشاوره با پزشکان پزشک ۲۴ در ارتباط باشید.

مشاوره آنلاین لابیاپلاستی

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره لابیاپلاستی ، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. متخصصان جراحی پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

 

دکتر احیا خان احمدی

دکتر احیا خان احمدی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی و زیبایی متولد شهریور ۱۳۶۴ هستند. دوره پزشک عمومی را سال ۱۳۸۹ به اتمام رساندندو سال ۱۳۹۶ بورد تخصصی جراحی زنان و زایمان و نازایی را از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران گرفتند و مقالات تخصصی در ژورنال های بین المللی متعددی دارند همچنین دکتر احیا خان احمدی سابقه شرکت و ارائه سمینار در چندین کنفرانس داخلی و بین‌المللی دارند. سابقه جراحی‌های متعدد موفق در زمینه سزارین، اعمال زنان مثل هیسترکتومی، میومکتومی و جراحی‌های زیبایی زنان دارند.

۰/۵ (۰ نظر)

منبع
https://www.nhs.ukhttps://www.plasticsurgery.org

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
موسوی
موسوی
7 روز قبل

سلام میشه بگین ترمیم پرده بکارت هم انجام میدن یانه؟هزینه اش چقد میشه؟؟

جاوید
جاوید
در پاسخ به  موسوی
6 روز قبل

دکتر خوب سراغ دارم

دکمه بازگشت به بالا