محتوای سلامتیسلامت جنسی

آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک ادامه دارد؟

عوارض خود ارضایی چیست؟

نیاز جنسی یکی از نیازهای طبیعی انسان است که باید توسط شریک جنسی برآورده شود. شرایطی که خود فرد شخصاً نسبت به تامین این نیاز اقدام می‌کند و به ارگاسم می‌رسد را خود ارضایی می‌گویند. این عمل در ادیان ممنوعیت دارد و حرام اعلام شده است، با این‌حال در میان برخی زنان و مردان مشاهده می‌شود. به لحاظ علم پزشکی و روانشناسی باتوجه به این‌که این عمل در رابطه با روند طبیعی و فیزیولوژیک ارضا شدن نیست همراه با عوارض است. عوارض خودارضایی بعد از ترک شامل ابعاد جسمانی و ابعاد روانشناختی است.

عوارض جسمی خود ارضایی

انجام عمل خودارضایی باعث تاثیرات منفی زیادی بر بدن فرد می‌شود که با ترک خودارضایی تحت کنترل قرار می‌گیرد. موارد زیر عوارض جسمی است که با خودارضایی ایجاد می‌شود.

 • ریزش مو

خودارضایی باعث ریزش مو یا کم پشت شدن آن می‌شود. این ریزش از موهای جلوی سر شروع می‌شود و ممکن است در نقاط دیگر هم ایجاد شود. خودارضایی از دو طریق باعث ریزش مو می‌شود. اول این‌که تعادل هورمونی در مردان را بهم می‌زند و بدین ترتیب ریزش مو شروع می‌شود. از طرف دیگر با هر بار ارضا شدن مقادیری از مواد معدنی از طریق مایع منی از بدن دفع می‌شود که موجب می‌شود موها به لحاظ تغذیه در شرایط نامناسبی قرار بگیرند، ضعیف شوند و بریزند.

 • کاهش وزن

 کسانی که به طور دائمی و چند بار در ماه خود ارضایی می‌کنند دچار کاهش وزن و سستی و ناتوانی در بدن می‌شوند. این امر به از دست رفتن مواد معدنی و پروتئین‌ها از بدن ارتباط دارد. بدن نیاز به زمان کافی دارد که بتواند انرژی از دست رفته را تامین کند. با این‌حال برخی گمان می‌کنند خودارضایی باعث لاغری می‌شود و می‌پرسند آیا ترک خودارضایی باعث لاغری می‌شود؟ درحالی‌که ترک خود ارضایی فرصتی را در اختیار بدن قرار می‌دهد که انرژی خود را بازیابد.

Advertisement
 • اختلالات جنسی

یکی از دلایلی که باعث خودارضایی می‌شود این است که افراد از رابطه‌ی جنسی خود رضایت ندارند به همین دلیل به خودارضایی رو می‌آورند. با ادامه دادن این روند تمایل جنسی به شریک جنسی خود را از دست می‌دهند  و دچار سرد مزاجی می‌شوند. اما سرد مزاجی تنها یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای فرد پیش بیاید. یکی دیگر از اختلالات جنسی که با خودارضایی ایجاد می‌شود شرطی شدن ارضای جنسی است. به عبارت دیگر فرد فقط در آن شرایط و با آن وسیله‌ی خاص ارضا می‌شود و تمایلش را به شریک جنسی یا حتی شرایط متفاوت از دست می‌دهد.

  خودارضایی به دلیل این‌که خارج از سیکل طبیعی ارضا شدن است  علاوه بر موارد فوق موجب از دست رفتن قدرت فرد برای انجام عمل جنسی می‌شود. به این صورت که ممکن است میل جنسی تحت تاثیر قرار بگیرد یا فرد دچار مشکلاتی در نعوظ یا رسیدن به ارگاسم یا زود انزالی شود.

 • عفونت‌های ناحیه‌ی تناسلی
مطلب مرتبط
اعتیاد به خودارضایی چیست و چطور می‌توان آن را ترک کرد؟

خودارضایی باعث تحریک بیش از اندازه‌ی پوست ناحیه‌ی تناسلی می‌شود و این امر ممکن است باعث ایجاد سوزش در آن ناحیه شود. همچنین آلوده بودن دست‌ها یا وسایلی که برای خود ارضایی استفاده می‌شود فرد را در معرض ابتلا به قارچ قرار می‌دهد. بنابراین به این افراد توصیه می‌شود درصورت انجام این عمل به موارد بهداشتی دقت کنند. با بروز کوچکترین نشانه از عفونت نیز فرد باید به پزشک مراجعه کند تا از گسترش بیماری جلوگیری شود.

پذیرش ۲۴ با سامانه نوبت دهی آنلاین امکان دسترسی سریع به پزشکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید سوالات خود پیرامون عفونت‌های جنسی را بپرسید. شما می‌توانید به صورت آنلاین یا متنی با پزشک آنلاین کلیه و مجاری ادراری در تماس باشید.

عوارض خودارضایی در مردان

عوارض خودارضایی در مردان

خودارضایی با توجه به آناتومی خاص مردان و زنان مشکل و عوارض متفاوتی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند. در مردان ممکن است خودارضایی سبب شود آلت تناسلی بشکند و باعث پارگی تونیکا آلبوژینا شود. هرچند این عارضه نادر است اما در مواردی که افراد بی احتیاطی می‌کنند مشاهده می‌شود. همچنین تحریک بیش از اندازه‌ی پروستات سبب بی اختیاری ادرار و در مواردی حتی سرطان پروستات می‌شود.

گفتگوی آنلاین با متخصص اورولوژی

عوارض خودارضایی زنان

زنانی که خودارضایی می‌کنند به این شیوه از ارضا شدن عادت می‌کنند و بنابراین در رابطه‌ی جنسی با شریک جنسی لذت کافی را نمی‌برند. در این حالت آن‌ها دچار عارضه‌ای به نام آنورگاسمی می‌شوند. از دیگر عارضه‌هایی که برای خانم‌ها ایجاد می‌شود این است که در اثر بهم ریختن میزان هورمون‌های جنسی عادت‌های ماهیانه آن‌ها بهم بریزد یا حتی خونریزی‌ها تشدید شود.

با توجه به این‌که قسمت اصلی تحریکات جنسی در خانم‌ها به قسمت داخلی اعضای تناسلی ارتباط دارد، خود ارضایی ممکن است باعث آسیب یا خونریزی شود. در دوران بارداری خود ارضایی باعث می‌شود به آسیب و لگن مادرباردار فشار وارد شود و این امر ممکن است موجب آسیب به جنین شود.  از فواید ترک خودارضایی در زنان کاهش آسیب‌های جسمی است.

عوارض روحی خودارضایی

آسیب‌های روحی خود ارضایی در بین خانم‌ها و آقایان مشاهده می‌شود. معمولاً این افراد پرخاشگر یا افسرده می‌شوند و حتی ممکن است آمادگی روحی برای انجام یک رابطه‌ی جنسی سالم را از دست بدهند. این درحالی‌ست که انجام دادن یک رابطه‌ی جنسی سالم فرد را به لحاظ روحی در شرایط نرمال و متعادل قرار می‌دهد. زیرا رابطه‌ی جنسی باعث کاهش هورمون‌های جنسی و ناقل‌های عصبی  و افزایش پرولاکتین و کورتیزول می‌شود.

بنابراین کسانی که خود ارضایی انجام می‌دهند احساس رضایت نخواهند داشت و این باعث می‌شود در فاصله‌ی زمانی کمی مجدداً اقدام به خودارضایی نمایند. به این ترتیب با کم شدن فاصله‌ی زمانی بین دفعات خودارضایی فرد احساس ناراحتی و بی‌قراری بیشتری را تجربه می‌کند.

عوارض خود ارضایی چه زمانی آشکار می‌شود؟

نمی‌توان با قطعیت زمان مشخصی برای آشکار شدن عوارض خودارضایی مشخص کرد. حتی ممکن است برخی افراد ادعا کنند مدتی است که خودارضایی انجام می‌دهند و دچار هیچ عارضه یا آسیبی نشده‌اند. اما این دلیل بی ضرر بودن خود ارضایی نیست. زیرا در صورت تکرار عمل و مداومت بر انجام آن بالاخره عوارض آشکار می‌شود. پس لازم است اقداماتی برای ترک خودارضایی انجام شود.

مطلب مرتبط
اعتیاد به خودارضایی چیست و چطور می‌توان آن را ترک کرد؟

چگونه خودارضایی را ترک کنیم؟

اولین و مهم‌ترین چیز برای ترک خودارضایی این است که اراده به ترک داشته باشید. وقتی برای انجام اقدامی تصمیم بگیرید و بر تصمیم خود پایدار بمانید قطعاً با مشکلات کنار می‌آیید و می‌توانید مشکل را برطرف نمایید. برای ترک خود ارضایی باید در نظر داشته باشید که نمی‌توانید آن را یکباره قطع کنید. بلکه باید به مروز زمان دفعات آن را در روز یا در هفته یا حتی درمه کم کنید تا نهایتا به سلامت جنسی برگردید.

دومین نکته برای کنترل کردن خودارضایی این است که باید فعالیتی را جایگزین کنید. به طور مثال هنگامی که احساس نیاز به خودارضایی دارید ورزش کنید، بدوید یا شنا کنید که انرژی بدن تخلیه شود و حتی بتوانید ذهن را هم کنترل کنید. دوش آب سرد نیز یکی از اقداماتی است که می‌تواند ذهن شما را منحرف کند و با استفاده از آن میل به خودارضایی را کنترل کنید.

روش ترک خودارضایی

آیا عوارض خودارضایی بعد از ترک از بین می‌رود؟

سوال بسیاری از افراد این است که عوارض خودارضایی بعد از ترک قابلیت از بین رفتن دارد یا نه؟ پاسخ به این سوال مثبت است. قطعاً آسیب‌ها و عوارض خودارضایی با ترک آن به مروز کاهش می‌یابد و در نهایت از بین می‌رود. فرد بعد از ترک خودارضایی باید در شرایط ویژه‌ای قرار داشته باشد که بتواند از این بحران عبور کند. موارد زیر شرایط لازم برای از بین رفتن عوارض ترک خودارضایی و فرصت دادن به بدن برای بازگشت به شرایط سالم جنسی است.

 • نداشتن اضطراب و استرس در زندگی عاطفی، جنسی و حتی در شرایط شغلی برای از بین رفتن عوارض خودارضایی ضروری است.
 • داشتن خواب کافی و با آرامش موجب بازگشت بدن به شرایط نرمال می‌شود.
 • تغذیه‌ی مناسب سبب بازیابی قوای از دست رفته بدن و تامین مواد معدنی و ویتامین‌ها می‌شود.

فواید ترک خودارضایی

ترک هر اقدامی که با عارضه همراه است با مزایا و فوایدی همراه است. بازگشت هورمون‌ها به سطح تعادل یکی از فواید خودارضایی است که موجب می‌شود از ریزش مو جلوگیری شود. همچنین رابطه‌ی جنسی فرد دارای ثبات و با لذت بیشتری همراه می‌شود. برخی افراد ادعا می‌کنند خودارضایی باعث به وجود آمدن جوش روی صورت می‌شود. به همین دلیل می‌گویند از فواید ترک خودارضای بر چهره شفاف شدن پوست است.

تغذیه برای ترک خود ارضایی

یکی از عواملی که برای ترک خودارضایی باید کنترل شود تغذیه است. زیرا استفاده از غذاهای محرک و افزایش دهنده میل جنسی موجب بالا رفتن شهوت می‌شود و در برخی افراد متناسب با عادت‌های جنسی منجر به خودارضایی می‌شود. پس برای کنترل خودارضایی می‌توان غذاهای کاهش دهنده‌ی میل جنسی را جایگزین غذاهای محرک و با طبع گرم کرد. در ادامه چند خوراکی مفید که بر ترک خودارضایی موثر است را معرفی می‌کنیم.

 1. لیمو کاهش دهنده‌ی میل جنسی

انواع لیمو از خوراکی‌های مفید برای کاهش شهوت است. کسانی که قصد ترک خودارضایی دارند می‌توانند از لیموعمانی یا لیمو ترش در غذاها استفاده کنند. حتی استفاده از لیمو شیرین در میان وعده‌ها نیز یک تغذیه مناسب برای ترک خودارضایی است.

 1. عدس خوراکی مناسب ترک خودارضایی
مطلب مرتبط
اعتیاد به خودارضایی چیست و چطور می‌توان آن را ترک کرد؟

عدس در گروه حبوبات با طبع سرد قرار دارد. به همین دلیل استفاده کردن ازعدسی می‌تواند کمک موثری برای کنترل  میل جنسی و ترک خودارضایی باشد.

 1. گوشت‌های سرد برای ترک خودارضایی

طب سنتی برای تغذیه برای ترک خودارضایی توصیه می‌کند مصرف گوشت‌هایی مانند کوشت گوساله، بز و گوشت مرغ در رژیم روزانه‌ی افرادی که عادت به خودارضایی دارند تاثیر بسیاری در کنترل شهوت دارد و باید استفاده از آن محدود شود. همچنین بهتر است این افراد گوشت بوقلمون را به دلیل طبع گرم آن استفاده نکنند.

 1. میوه‌های ترش کاهش دهنده شهوت جنسی

استفاده‌ی روزانه از میوه‌های ترش مانند گیلاس، زرشک و تمشک در ترک خودارضایی موثر است. شیوه‌ی استفاده از میوه‌ها به صورت خام، خشک شده یا دمنوش تفاوتی ندارد. به عنوان مثال می‌توانید دو قاشق غذاخوری زرشک خشک را داخل یک لیوان آب جوش بریزید و روی آن یک نعلبکی قرار دهید و به بعد از ۱۵ دقیقه بنوشید. دمنوش زرشک را با حرارت غیر مستقیم روی بخار کتری یا روی توری نیز می‌توانید تهیه کنید.

 1. تخم خیار، خرفه، کدو برای کم کردن شهوت جنسی

استفاده کردن از تخم گیاهانی مانند خیار، خرفه، کدو می‌تواند اقدام موثری برای ترک خودارضایی باشد. شیوه‌ی استفاده از آن‌ها به این صورت است که باید پودر شوند و روی غذا پاشیده شوند یا با استفاده از پودر آن‌ها دمنوش تهیه شود.

 1. سنجد و عناب برای ترک خودارضایی

درصورتی‌که به دنبال تغذیه برای کنترل خودارضایی هستید حتماً از سنجد و عناب استفاده کنید. دمنوش عناب یک نوشیدنی بسیار موثر در ترک خودارضایی است. برای تهیه‌ی این دمنوش باید حدود ۱۰ عدد عناب تازه یا خشک شده را با یک لیوان آب جوشیده سرد شده داخل قوری بریزید و بگذارید با حرارت غیر مستقیم دم بکشد. دمنوش عناب را می‌توان دو بار در روز و هر بار یک فنجان استفاده کنید.

این را هم به خاطر داشته باشید زمانی که قصد دارید خودارضایی را ترک کنید باید از مصرف پسته، بادام، فندق، خرما بپرهیزید. زیرا این خوراکی‌ها طبع گرم دارند و موجب افزایش میل جنسی می‌شوند. مواد غذایی دیگری که در رژیم غذایی باید محدود شود شامل: تخم مرغ، زعفران، پیاز، فلفل، غذاهای چرب و پر انرژی است.

رفع عوارض خودارضایی بعد از ترک

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

کسانی که دچار خودارضایی شده‌اند باید به این نکته توجه داشته باشند این عمل با عوارض جسمی و روحی همراه است. پس ضروری است برای کنترل کردن آن و بازگشت به زندگی جنسی سالم هرچه سریع‌تر این عمل را ترک کنند.

پذیرش ۲۴ یک وب سایت آنلاین است که به شما کمک می‌کند با پزشک متخصص سلامت جنسی در تماس باشید و بتوانید ضمن آگاه شدن از عوارض خودارضایی راه‌های کنترل کردن و ترک آن را یاد بگیرید. همچنین می‌توانید با نصب اپلیکیشن پذیرش ۲۴ روی گوشی هوشمند دسترسی راحت‌تری نسبت به خدمات این سایت داشته باشید.

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.google.comwww.medicalnewstoday.comwww.nytimes.commanmatters.comirsocial.netwww.healthline.comtimesofindia.indiatimes.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا