انواع روش‌های پیشگیری از بارداری کدام است؟

آشنایی با روش های جلوگیری از بارداری

انواع روش‌های پیشگیری از بارداری کدام است؟

ازآنجایی‌که بسیاری از زوجین ممکن است در بازه زمانی خاصی تصمیم برای بچه‌دار شدن نداشته باشند، استفاده از روش‌های پیشگیری از بارداری می‌تواند در این زمینه به آن‎ها کمک کند. برخی از این روش‌ها حتی در پیشگیری از بروز عفونت‌های مقاربتی نیز موثر هستند. به‌همین‌دلیل، جمع‌آوری وسایل پیشگیری از بارداری عوارض خطرناک دارد.

هیچ‌کدام از انواع روش‌های جلوگیری از بارداری اثرگذاری ۱۰۰% ندارند و برخی از روش‌ها موثرتر از بقیه هستند. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم که به‌محض شروع زندگی زناشویی برای جلوگیری از بارداری در اولین رابطه با همسر خود مشورت کنید.

مطمئنا پس از مطالعه این مطلب می‌توانید طبق یک جمع‌بندی کلی برای انجام بهترین روش اقدام کنید. مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان به منظور بررسی وضعیت پیشگیری از بارداری شما نیز توصیه می‌شود.

بهترین روش جلوگیری از بارداری برای زوج‌های جوان

در حال حاضر انواع مختلفی از روش‌ها و وسایل پیشگیری از بارداری موجود است که در ادامه به جزئیات هرکدام اشاره خواهیم کرد.

روش های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری طبیعی

زمانی‌که اسپرم که در حین رابطه جنسی آزاد می‌شود، می‌تواند تخمک را بارور کرده و باعث شکل‌گیری نطفه یا تخم شود. پس از گذشت چند روز، تخم رشد کرده و قدرت جایگذاری در دیوراه رحم را پیدا می‌کند. بنابراین برای پیشگیری از بارداری ناخواسته به روش طبیعی یا باید از برقراری رابطه جنسی واژینال اجتناب کرد یا در صورت برقراری رابطه واژینال، مرد باید به‌محض احساس انزال آلت تناسلی خود را از داخل واژن زن خارج کند تا مانع از خروج اسپرم‌ها در دهانه واژن شود.

با توجه به اینکه همه آقایان چنین توانایی را ندارند و احتمال وجود بخشی از مایع منی در لوله اسپرم و خروج آن حین برقراری رابطه وجود دارد، احتمال موفقیت این روش حدود ۸۰ تا ۸۵ درصد است. اما به هر حال روشی است که هزینه و عوارض جانبی خاصی ندارد و همشه قابل اجرا است.

پیشگیری از بارداری با کاندوم

استفاده از کاندوم تنها روش پیشگیری از بارداری است که نه تنها از زوجین در برابر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی محافظت می‌کند بلکه از بارداری زن نیز جلوگیری می‌کند. در حال حاضر دو نوع کاندوم مردانه و کاندوم زنانه وجود دارد که هر دو منعطف، الاستیک و از جنس لاتکس هستند.

کاندوم‌های مردانه روی آلت تناسلی قرار می‌گیرند و مانند یک مانع فیزیکی از عبور مایعات جنسی بین زن و مرد جلوگیری می‌کنند. کاندوم‌های زنانه درست قبل از رابطه جنسی کاملا درون واژن و نزدیک به دهانه قرار می‌گیرند و مانع از ورود اسپرم به رحم می‌شوند.

یک وسیله پیشگیری از بارداری به نام دیافراگم نیز وجود دارد که مشابه کاندوم زنانه است. البته ساختاری محکم‌تر دارد و می‌توانید بعد از هر بار برقراری رابطه آن را بشویید و دوباره استفاده کنید.

اگر کاندوم به‌درستی استفاده نشود، می‌تواند در حین رابطه جنسی پاره شود یا در دیواره واژن گیر کند. برخی از افراد نیز به ماده کاندوم لاتکس حساسیت دارند. میزان موفقیت این روش نیز حدود ۹۵ درصد است.

پیشگیری از بارداری با قرص

پیشگیری از بارداری به کمک مصرف منظم انواع قرص‌های ضد بارداری یکی از رایج‌ترین روش‌ها در بین خانم‌ها است. زیرا احتمال موفقیت آن بالا و حدود ۹۹ درصد است و دیگر نیازی به استفاده از کاندوم یا پیشگیری طبیعی نیست.

برای پیشگیری از بارداری با قرص ال دی، اچ دی یا سایر قرص‌ها حتما با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. زیرا پزشک با توجه به شرایط بالینی شما و عوارض جانبی احتمالی، می‌تواند در یافتن قرصی است که برای شما مناسب‎تر است کمک کند. قرص‌های ترکیبی اصولا حاوی هورمون‌های استروژن و پروژسترون و قرص‌های مینی فقط حاوی یک هورمون یعنی پروژسترون هستند و می‌توانند هر ماه مانع از تخمک‌گذاری زن شوند.

پیشگیری از بارداری با قرص

حلقه واژنی نیز مکانیسمی مشابه قرص‌های ضد بارداری دارد و پس از قرار دادن آن در واژن، به مدت سه هفته هورمون آزاد شده و مانع از بارداری می‌شود. لازم است یک هفته قبل از شروع قاعدگی آن را خارج کنید تا بتوانید پریود شوید.

دقت کنید که استفاده از قرص پیشگیری از بارداری مانع از ابتلا به عفونت‌های مقاربتی نمی‌شود. از طرفی، مصرف نامنظم آن مانع از تاثیرگذاری برای پیشگیری از بارداری می‌شود. برخی از خانم‌ها نیز به‌دلیل بروز عوارض جانبی مانند نفخ، حالت تهوع و استفراغ، افزایش وزن، سردرد و غیره تمایلی به مصرف این قرص‌ها ندارند.

آی یو دی (IUD) یا دستگاه داخل رحمی

این دستگاه کوچک T شکل از مواد حاوی هورمون پروژسترون یا پلاستیک و مس ساخته شده است و توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی در داخل رحم زن نصب می‌شود. در واقع روشی با اثرگذاری طولانی‌مدت و برگشت‌پذیر است که بسته به نوع آن می‌تواند بین ۳ تا ۱۰ سال برای پیشگیری از بارداری با احتمال موفقیت ۹۹ درصد عمل کند.

آی یو دی‌های هورمونی می‌توانند به‌تدریج با آزادسازی هورمون مانع از لقاح اسپرم و تخمک شوند، درحالی‌که آی یو دی‌های مسی با آزاد کردن هورمون مس محیط رحم را برای اسپرم نامناسب می‌کنند.

جالب است بدانید که یکی از موثرترین و بهترین راهکارها برای جلوگیری از بارداری بعد از ریختن اسپرم مثلا در اثر پاره شدن کاندوم، جایگذاری آی یو دی مسی توسط پزشک در عرض پنج روز (۱۲۰ ساعت) پس از داشتن رابطه جنسی است.

ای یو دی

آی یو دی نیز مانند قرص‌های ضد بارداری نمی‌تواند در برابر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی از شما محافظت کند. برخی از خانم‌ها بعد از نصب آن تا شش ماه دچار خونریزی و لکه‌بینی نامنظم می‌شوند. برای برداشتن آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید و به‌نوعی روشی پرهزینه است.

ایمپلنت ضد بارداری

در این روش، یک میله کوچک و انعطاف‌پذیر زیر پوست بازوی زن قرار می‌گیرد و به‌تدریج نوعی هورمون پروژسترون ترشح می‌کند. این هورمون می‌تواند ترشح تخمک را از تخمدان متوقف کند و با غلیظ کردن مخاط دهانه رحم ورود اسپرم به رحم را دشوار کند.

ازآنجایی‌که مصرف نامنظم قرص خطر بارداری را افزایش می‌دهد، توصیه می‌کنیم خانم‌ها از این روش با احتمال موفقیت ۹۹ درصد استفاده کنند. این روش پیشگیری از بارداری اگرچه طولانی‌اثر و برگشت‌پذیر است اما برای نصب ایمپلنت باید به پزشک مراجعه کرد و هر سه سال یکبار نیاز به تعویض دارد.

تزریق داروهای ضد بارداری

در این روش یک نسخه مصنوعی از هورمون پروژسترون به باسن یا بازوی زن تزریق می‌شود و کمک می‌کند تا خانم به مدت سه ماه از مصرف قرص‌های ضد بارداری خلاص شود. البته گاهی تزریق باعث اختلال در روند قاعدگی یا بروز خونریزی نامنظم می‌شود. به‌همین‌دلیل، حتما در این زمینه با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

تزریق داروی ضدبارداری

پیشگیری از بارداری اورژانسی

درشرایطی‌که از هیچ‌‌یک از روش‌های پیشگیری از بارداری استفاده نشده باشد، کاندوم در حین رابطه جنسی پاره شده باشد یا زن مورد تجاوز جنسی قرار گرفته باشد، می‌توان از قرص پیشگیری از بارداری اورژانسی به‌عنوان یکی از راه‌های جلوگیری از بارداری بعد از رابطه استفاده کرد. روش دیگر نصب آی یو دی مسی است که در بخش قبل به آن اشاره شد.

اگرچه قرص‌های اورژانسی می‌توانند تا پنج روز پس از برقراری رابطه جنسی محافظت‌نشده موثر باشند اما هرچه زودتر مصرف شوند بهتر است. اگر در سه روز اول پس از رابطه جنسی مصرف شوند، به احتمال ۸۵٪ می‌توانند از بارداری ناخواسته جلوگیری کنند. اصولا حاوی دوزهای خاصی از هورمون‌های زنانه هستند. از عوارض جانبی احتمالی می‌توان به حالت تهوع، استفراغ و تاخیر یا بروز زودرس پریودی اشاره کرد.

پیشگیری اورژانسی

عقیم‌سازی

عقیم‌سازی فرآیندی است که از طریق جراحی باز یا لاپاروسکوپی، به طور کامل توانایی بدن را برای تولید مثل از بین می‌برد. در واقع یک روش دائمی پیشگیری از بارداری است و برای افرادی مناسب است که مطمئن هستند هرگز بچه نمی‌خواهند. این کار باید در بیمارستان و اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شود.

اصولا عقیم‌سازی زنان یا توبکتومی باید توسط پزشک متخصص زنان و زایمان با هدف بستن لوله‌های رحمی و جلوگیری از ورود اسپرم به رحم انجام شود. عقیم‌سازی مردان یا وازکتومی نیز توسط پزشک متخصص اورولوژی با هدف بستن لوله اسپرم‌بر و ممانعت از خروج اسپرم از طریق مجرای ادراری انجام می‌شود.

بهتر است بدانید که احتمال بازگشت توانایی بچه‌دار شدن در صورت انجام عمل جراحی برای باز کردن لوله رحمی یا لوله اسپرم‌بر، حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد است. بنابراین، پیش از عقیم‌سازی حتما روی تصمیم خود تامل کنید.

عقیم سازی

پیشگیری از بارداری در دوران شیردهی

برخلاف باور بسیاری از خانم‌ها، شیردهی راهکار مطمئنی برای پیشگیری از بارداری نیست و لازم است از روش‌های ذکر شده نیز استفاده شود. به‌خصوص بعد از ۶ ماهگی کودک که سطح برخی از هورمون‌های بدن به حالت عادی باز می‌گردد. توصیه می‌کنیم تا شش هفته اول پس از زایمان از کاندوم و پس از آن از قرص، حلقه واژنی، ایمپلنت، تزریق یا دیافراگم استفاده کنید.

پیشگیری از بارداری در طب سنتی

متخصصان طب سنتی نیز راهکارهای جالبی برای پیشگیری از بارداری دارند. مواردی چون:

  • مصرف روزانه دمنوش گیاه جعفری
  • مصرف روزانه ۲ لیوان چای ریشه گیاه پنبه
  • مصرف منظم ترکیب دانه هویج وحشی با مقدار زیادی آب
  • مصرف داروی گیاهی گلپر دو هفته قبل از نزدیکی
  • استفاده موضعی از اسپرم‌کش‌های طبیعی مانند سرکه سیب یا جوش شیرین هنگام نزدیکی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است پزشک را از روش مورد نظر خود برای پیشگیری از بارداری آگاه کنید. او می‌تواند توصیه کند که بسته به سلامت و سبک زندگی شما کدام گزینه مناسب‌تر است. در حال حاضر بسیاری از روش‌ها مانند قرص‌های ضد بارداری خوراکی باید توسط پزشک تجویز شوند.

درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم از صدها پزشک آنلاین زنان و زایمان پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین تلفنی و متنی بگیرید. مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های بهترین دکتر آنلاین زنان برای درمان استفاده کنید.

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان و زایمان

۳.۷/۵ (۶ نظر)

منبع
www.webmd.comwww.nhs.ukwww.healthdirect.gov.auwww.health.qld.gov.auwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
32 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سلام
سلام
19 روز قبل

سلام

راه دیگرازجلوگیری ازحاملگی
راه دیگرازجلوگیری ازحاملگی
25 روز قبل

راه دیگرجلوگیری ازحاملگی

فریبا نارویی
فریبا نارویی
1 ماه قبل

من همیشه جلوگیری کردم با کاندوم یه بار پاره شده من از قرص استفاده کردم الا چطوری باردار شدم میشه بگین

میثم
میثم
پاسخ به  فریبا نارویی
1 ماه قبل

دلیل باردارشدنتون پارگی کاندوم تنها نبوده بلکه ثانیاً،اول پارگی واژن‌صورت‌گرفده

ببب
ببب
پاسخ به  میثم
18 روز قبل
محمد
محمد
پاسخ به  فریبا نارویی
25 روز قبل

خوب عزیزم منی اونجایی که نباید برسه رسیده و کار تموم شده

ایمان عامری
ایمان عامری
پاسخ به  فریبا نارویی
10 روز قبل

دیر اقدام کرده اید

سارینا
سارینا
2 ماه قبل

سلام آیا مصرف سه بار قرص اورژانسی در یک هفته پس از رابطه فایده ای دارد یا خیر؟

ایمان عامری
ایمان عامری
پاسخ به  سارینا
10 روز قبل

یکبار کافیه بعد از رابطه مصرف شود بانوی عزیز
و شما که هفته ای چندبار نزدیکی دارید بهتره کلی راهش رو ببندی تا هر موقع خواستی بازش کنین

نرگس معمار
نرگس معمار
3 ماه قبل

سلام من دو ماهه بار دار هستم ولی به خونریزی افتادم ولخته دیدم حالا دو روزه که در واژنم یه چیز صفت لمس میکنم باید چکار کنم

مریم قربانی
مریم قربانی
3 ماه قبل

تازه حامله ام نمیخوام الان بارداربشم بچه ام کوچیک تازه دوسال و چند ماهشه

مجتبی
مجتبی
پاسخ به  مریم قربانی
3 ماه قبل

خب حامله ای بزار گیرت بیاد دخترم

محمد
محمد
پاسخ به  مریم قربانی
25 روز قبل

سلام خوب عزیزم چرا گذاشتی منی را خالی کنه داخل واژن

بینظیر احمدی
بینظیر احمدی
6 ماه قبل

سلام امیدوارم حالتون خوب باشه

من دوسال قبل در بازو ام قرص جلوگیری ایمپلنت گذاشتم ولی این ماه رمضان همش لک بینی و خونریزی داشتم رفتم پیش دکتر زنان برام دارو تجویز کردند که قرص جلوگیری ضد بارداری هم بود من با استفاده یک هفته از دارو کاملا خوب شدم و هیچ لک بینی هم ندارم ولی الان نگرانم چون میترسم اون قرص ضد بارداری اثرات قرص جلوگیری ایمپلنت که در بازو ام است رو از بین برده باشه آیا ممکنه؟

یا باید استفاده از قرص ضد بارداری رو قطع کنم چون یک روش جلوگیری دارم دیگه لطفا جواب بدید ممنونم!

مجتبی
مجتبی
پاسخ به  بینظیر احمدی
3 ماه قبل

نه هیچ تا ثیری نداره نگران نباش لک ها هم واسه چن روز پشت هم قرص خوردی اینطوری شدن

قسیم اکبری
قسیم اکبری
7 ماه قبل

سلام خانم من حامله است و ما نمی‌خواهم که الان بچه داره شویم یا کدام قرص وجود داره که بچه را بندازه یاکه از بین ببره چون که سن خانم هنوز خیلی کوچیک است و میترسم که خانم را از دست بتم لطفان به ما کمک کنند

آخرین ویرایش 7 ماه قبل توسط قسیم اکبری
حسین
حسین
پاسخ به  قسیم اکبری
1 ماه قبل

سلام من خانومم الان فهمیدیم بارداره ما چند هفته پیش تقریبا از چهار هفته پیش هر هفته یک بار رابطه. داشتیم و الان بعد چهار هفته فهمیدیم بارداره سن خانومم پایینه و نمیخاییم الان این بارداری ادامه پیدا کنه ممنون میشم کمک کنید❤️

علیرضا
علیرضا
پاسخ به  حسین
16 روز قبل

قرص وجود داره که بخواهید بندازید با دستور العمل البته تا ۶ هفتگی تضمینی هستش

حلما
حلما
پاسخ به  علیرضا
5 روز قبل

این قرص چند است

محمدحسیب
محمدحسیب
7 ماه قبل

اسپرم داخل واژن شده میشودازبارداری جلو گیری کرد کدام راه حل وجود دارد

سحر
سحر
پاسخ به  محمدحسیب
6 ماه قبل

اورژانسی بخوره تا۷۲ساعت بعد از رابطه

مهساامیری
مهساامیری
پاسخ به  سحر
3 ماه قبل

چه قرصی و چن تا

محمدحسیب
محمدحسیب
7 ماه قبل

بعدازنزدیک شدن کدام راه حل وجوددارد که ازباردارشدن جلو گیری گردد

نامدار از کوردستان
نامدار از کوردستان
11 ماه قبل

زنم ١۵روزه رابطه داشتیم ۵روزم از قرص های جلوگیری استفاده کرده الانم دوروز از مریضی ماهانگیش داره میگزره احتمال داره حامله شده باشه یانا
یا از چه چیزی دیگی استفاده کند که حامله نشود ممنون میشم

مجتبی
مجتبی
پاسخ به  نامدار از کوردستان
3 ماه قبل

نه داداش پریود شده. باردار نمیشع

ایلیا
ایلیا
1 سال قبل

مردها بعد از ارضا شدن باید آب منی رو بریزن، اگر قصد حامله کردن ندارن میتونن روی شکم سینه ها ران ها یا روی معقد بریزن. در غیر این صورت کاندوم بزارن بعد سکس کنن.

جعفر
جعفر
پاسخ به  ایلیا
25 روز قبل

آفرین خوب وارد هستی عزیزم

جعفر
جعفر
پاسخ به  ایلیا
25 روز قبل

خوب وارد هستی

مهدی
مهدی
پاسخ به  ایلیا
4 روز قبل

خب داخل واژن حال میده لذتش به همونه

احمد
احمد
1 سال قبل

عصر بخیر
خرید یک بسته کاندوم که قیمت بالایی نداره و بهترین وسیله برای پیشگیری از بارداری است لازمه تا بدون استرس رابطه جنسی لذت بخشی داشته باشیم .

علیرضا
علیرضا
پاسخ به  احمد
16 روز قبل

اگر کسی تا زیر ۴۵ روز فهمید که بار داره توسط بی‌بی چک یا راه دیگه ای تنها راهش استفاده قرصه که هستش اگه اشتباه نکنم تا ۱/۲۰۰ هزینه و دستورالعمل داره و یک روزه بر طرف میشه

سمیرا
سمیرا
پاسخ به  علیرضا
12 روز قبل

اسم قرص رو میشه بگید؟

دکمه بازگشت به بالا