عفونت مثانه چیست و چه علائمی دارد؟

عفونت مثانه یکی از بیماری‌های شایعی است که در چند سال اخیر افراد زیادی به آن مبتلا شده‌اند. این بیماری به خصوص در خانم‌ها بیشتر دیده می‌شود.

به طور کلی عفونت مثانه غالباً به دلیل عفونت باکتریایی داخل مثانه به وجود می‌آید. همچنین در افرادی که سیستم ایمنی‌شان ضعیف است عوامل ساده‌تری مانند مخمر نیز می‌تواند منجر به این بیماری بشود.

 عفونت مثانه زیر مجموعه‌ای از عفونت در مجاری ادراری است و به نوعی به عفونت در هر جایی از مجاری ادراری مثل مثانه، کلیه‌ها یا مجاری ادراری اشاره می‌کند.

 بیماری عفونت مثانه یک بیماری کاملا جدی است که به هیچ عنوان سهل انگاری یا ساده انگاری درباره آن نباید اتفاق بیفتد، چرا که ممکن است عوارض جبران ناپذیری را برای فرد بیمار ایجاد کند.

 معمولاً بیشتر موارد عفونت مثانه کاملاً ناگهانی اتفاق افتاده و در صورت عدم درمان، این بیماری خیلی سریع پیشرفت می‌کند و تمام کلیه فرد را درگیر می‌کند. در برخی موارد هم امکان دارد این بیماری به صورت مزمن و در طولانی مدت اثر خود را را نشان دهد.

در هر صورت باید خیلی سریع بیماری را درمان کنید تا دچار عوارض بد و ناخوشایند آن نشوید. در ادامه در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را درباره این بیماری مهم و خطرناک با شما به اشتراک بگذاریم. توصیه می‌کنم خواندن این مطالب مفید را از دست ندهید.

دلایل ابتلا به عفونت مثانه

تمام افراد در هر سن و با هر جنسیتی امکان ابتلا به عفونت مثانه را دارند، اما در این بین برخی دلایلی وجود دارد که می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را در برخی افراد افزایش دهند.

 عفونت مثانه اکثراً زمانی اتفاق می افتد که باکتری‌های مضر روده به مجاری ادراری وارد شده و به مثانه منتقل شوند.

نوشته های مشابه

جالب است بدانید این باکتری‌ها تا زمانی که درون روده باشند هیچ خطری ندارند اما به‌محض انتقال‌شان به سایر نقاط بدن مانند مثانه به یک تهدید بزرگ برای سلامتی تبدیل می‌شوند. از شایع‌ترین علل ابتلا به عفونت مثانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. داشتن رابطه جنسی بدون محافظت

از مهمترین و شایع‌ترین علت‌های ابتلا به عفونت مثانه، داشتن رابطه جنسی بدون رعابت مسائل بهداشتی و محافظت نشده با فردی است که مبتلا به این بیماری باشد. بیشترین درصد انتقال این عفونت از طریق رابطه جنسی است.

۲. عدم رعایت بهداشت

استفاده از دستمال کاغذی و تمیز کردن بدن بعد از هربار دستشویی کردن یکی از توصیه‌های مهم مخصوصا برای خانم‌ها است اما اگر روش درست آن را ندانید و به اشتباه این کار را انجام دهید، می‌تواند به یکی از دلایل ابتلا به بیماری‌های عفونی در بدن شما منجر شود.

هرگز نباید هنگام تمیز کردن خودتان از پشت به جلو این کار را انجام دهید. چراکه ممکن است باکتری‌های مضر با این کار شما به مجاری ادراری‌تان وارد شده و باعث عفونت مجاری ادراری و مثانه بشوند.

۳. نگهداشتن بیش از اندازه ادرار

ادرار حاوی مواد و باکتری‌های مضری است که برای بدن ضرر داشته و باید از بدن خارج شوند. زمانی که شما ادرار خود را بیش از اندازه نگهدارید باعث می‌شوید تا باکتری‌ها به دیواره مثانه بچسبند و تکثیر پیدا کنند و باعث بیماری شما بشوند. این مورد شایع‌ترین دلیل عفونت مثانه در کودکان است.

۴. استفاده از دوش واژینال

عفونت مثانه زنان اکثرا به دلیل استفاده بیش از حد از دوش واژینال، کرم‌های مرطوب‌کننده، سفیدکننده و…، ژل‌های شستشو و مواردی از این قبیل است که احتمال عفونت مثانه و کلیه را در آن‌ها افزایش می‌دهد.

۵. عدم رعایت بهداشت فردی

استفاده از لباس زیر و شلوارهای تنگ و چسبان با جنس‌های غیر نخی هم از جمله دلایل ابتلا به این بیماری می‌باشد. همچنین تعویض نکردن روزانه لباس زیر یا پوشیدن لباس زیر یا شلوار کثیف هم می‌تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت‌های دستگاه تناسلی قرار دهد.

نشانه‌ها و علائم عفونت مثانه

 علائم بیماری عفونت مثانه با توجه به شدت بیماری، مقاومت سیستم ایمنی بدن فرد، تعداد دفعات ابتلا به بیماری و مدت زمانی که از ایجاد بیماری گذشته است؛ از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از رایج‌ترین و بیشترین علائم ثبت شده از این بیماری عبارتند:

 • درد یا سوزش زیاد هنگام ادرار که منجر به سختی ادرار یا عدم توانایی در ادرار کردن می‌شود.
 • وجود خون به صورت رقیق یا لخته‌های خونی در ادرار
 • ادرار تیره‌رنگ
 • داشتن تکرر ادرار
 • ادرار بابوی بسیار نامطبوع
 • گرفتگی عضلانی و شکمی در قسمت کمر یا زیر شکم (زمانی که عفونت مثانه گسترش زیادی در بدن پیدا کند به دستگاه‌ها و اندام‌های مجاور هم منتقل شده و باعث ایجاد احساس درد در اندام‌های کناری مانند کمر خواهد شد.(

عفونت کلیه در اثر گسترش یا عدم درمان عفونت مثانه به وجود می‌آید و باعث ایجاد علائمی مانند: تب، سرد شدن بدن و حالت تهوع و استفراغ در فرد بیمار خواهد شد.

 زمانی که هر کدام از این علائم را در بدن خود یا اطرافیان‌تان مشاهده کردید حتما به دکتر اورولوژی مراجعه کنید. چراکه عفونت‌ مثانه خیلی سریع پیشرفت می‌کند و گسترش می‌یابد و جز به بیماری های خطرناک و جدی محسوب می شود. در صورت عدم درمان و رسیدگی به موقع عوارض زیادی را برای فرد بیمار به وجود خواهد آورد.

چرا درصد ابتلای عفونت مثانه در خانم‌ها بیشتر است؟

 براساس تحقیقات انجام شده و کیس‌های دیده شده این نتیجه به دست آمده است تقریبا از هر دو خانم یکی از آن‌ها در طول زندگی‌اش به بیماری عفونت مثانه دچار می‌شود.

 مهمترین دلیل این درصد زیاد ابتلا به عفونت مثانه در خانم‌ها کوتاه بودن مجرای ادراری آن‌ها و احتمال بیشتر ورود میکروب‌ها و باکتری‌های مضر به دستگاه تناسلی آن‌ها است.

 همچنین از دلایل مهم دیگر ابتلا به عفونت مثانه در خانم‌ها، فشار بسیار زیادی است که در طول مقاربت جنسی به دستگاه ادراری آن‌ها وارد شده و باکتری‌های مضر، عفونت و ضایعات اطراف واژن از این طریق به داخل واژن و دستگاه تناسلی وارد می‌شوند.

 استفاده مکرر و بی‌اندازه از برخی اسپری‌های اسپرم‌کش نیز از دیگر عوامل ابتلای خانم‌ها به عفونت مثانه و مجاری ادراری می‌باشد.

خانم‌هایی که روابط جنسی متعدد با افراد مختلف را تجربه می‌کنند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به بیماری عفونت مثانه هستند.

 از دلایل دیگر ابتلا به این بیماری می‌توان نگه داشتن ادرار برای طولانی‌مدت در مثانه اشاره کرد. زمانی که ادرار برای مدت طولانی‌تر از حالت طبیعی در مثانه نگه داشته شود، باعث کشیدگی جدار مثانه شده و در درازمدت باعث کاهش خاصیت انقباضی مثانه و آسیب دیدن آن می‌شود.

 به‌طوری که مثانه فرد بیمار نمی‌تواند به خوبی از ادرار خالی شود به همین دلیل باکتری‌های مضر در مثانه باقی مانده و تکثیر می‌شوند و عفونت مثانه در خانم‌ها را ایجاد می‌کنند.

همچنین کاهش میزان هورمون استروژن در بدن باعث تغییر محیط زندگی باکتری‌های طبیعی واژن شده و خطر ابتلا به این بیماری را در  خانم‌های یائسه نسبت به سایر افراد افزایش می‌دهد. به‌طور به طور کلی اگر بخواهیم علل عفونت مثانه را به صورت لیست برای شما بگوییم این علل عبارتند از:

 • بیماری دیابت و سنگ کلیه
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن افراد
 • داشتن روابط جنسی متعدد و غیر عرف و بدون محافظت
 • استفاده زیاد و غیر ضروری از کاتتر ادراری
 • استفاده بیش از حد از دوش‌های واژینال
 • استفاده از کرم‌های مختلف
 • عدم رعایت بهداشت فردی
 • عفونت داشتن شریک جنسی
 • انسداد مجاری ادراری در آقایان به علت بزرگ شدن پروستات

چطور از ابتلا به عفونت مثانه پیشگیری کنیم؟

عفونت مثانه یک بیماری دردناک و عذاب‌آور برای فرد مبتلا می‌باشد. حتی زمانی که فرد درمان می‌شود هم همچنان باید مراقبت‌های خاصی را انجام دهد. از این‌رو بهترین و آسان‌ترین راه، پیشگیری از به وجود آمدن این بیماری در بدن است.

 خوشبختانه راه‌حل‌های متعددی برای پیشگیری از ابتلا به عفونت مثانه وجود دارد می توان با استفاده از آنها تا حد زیادی درصد و امکان ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

 روش‌های پیشگیری از ابتلا به عفونت مثانه عبارتنداز:

 • نوشیدن آب به مقدار کافی
 • عدم نگه داشتن ادرار به مدت طولانی
 • عدم استفاده از محصولات بهداشتی مانند: ژل‌های شست‌وشو
 • عدم استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و معطر
 • عدم استفاده از دوش واژینال
 • استفاده نکردن از ژل‌های اسپرم‌کش
 • استفاده از لباس زیر نخی
 • خودداری از پوشیدن لباس زیر تنگ
 • تعویض منظم و روزانه لباس زیر
عفونت مثانه
عفونت مثانه

 مشکلات زمینه‌ای که خطر ابتلا به عفونت مثانه را افزایش می‌دهند کدامند؟

پروستات بزرگ شده

اگر پروستات بزرگ شده باشد، اجازه نمی‌دهد تخلیه درست و کامل ادرار از مثانه انجام شود. به همین دلیل با تجمع ادرار در مثانه و باکتری‌های مضری که در آن وجود دارد درصد احتمال ابتلا به چنین بیماری‌هایی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

 مشکلات مثانه مانند سنگ کلیه یا سنگ مثانه می‌تواند تا حد زیادی امکان ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

داشتن کاتتر ادراری (سوند)

 کاتر یکی لوله نازک توخالی و انعطاف پذیر است ست که از آن برای عبور دادن ادرار از داخل بدن به خارج آن استفاده می‌شود.

 شرایط گوناگونی ممکن است باعث شود تا شما مجبور به استفاده از این دستگاه شوید. اما باید بدانید استفاده بیش از اندازه و مکرر از این دستگاه از شایع‌ترین علت‌هایی است که منجر به عفونت‌های ادراری و مثانه در افراد می‌شود.

ضعیف بودن سیستم ایمنی

ضعف سیستم ایمنی شما را در معرض ابتلا به انواع و اقسام بیماری‌ها قرار می‌دهد که عفونت مثانه هم مستثنی از آن‌ها نیست. خصوصا اینکه به طور کلی امکان ابتلا به بیماری عفونت مثانه به دلیل راه‌های متعدد و گوناگونی که برای ابتلا به آن وجود دارد در حالت عادی هم بیشتر از سایر بیماری‌ها است.

چطور می‌توان عفونت مثانه را تشخیص داد؟

 تشخیص عفونت مثانه تنها با آزمایشات مربوطه و توسط دکتر نفرولوژی انجام می‌شود. البته در حال حاضر با بهوجود آمدن خدمات آنلاین دیگر لازم نیست حتما به مطب دکتر بروید. اگر فکر می‌کنید به این بیماری دچار شده‌اید اما مطمئن نیستید می‌توانید از یک دکتر ارولوژیست آنلاین راهنمایی بگیرید.

 همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم عفونت مثانه در بیشتر اوقات به صورت ناگهانی ایجاد می‌شود. به همین دلیل شما زمانی که یکی از نشانه‌های عفونت مثانه را در بدن خود مشاهده کردید باید به دکتر عفونت مثانه مراجعه کنید.

 در صورتی که پزشک تشخیص عفونت مثانه دهد و یا به چیزی مشکوک شود، پس از انجام معاینات پزشکی آزمایشات تکمیلی‌تر را برای تشخیص صددرصدی بیماری تجویز می‌کند و پس از آن روند درمان را شروع می‌کند.

راه های درمان عفونت مثانه

عفونت مثانه
عفونت مثانه

درمان‌های عفونت مثانه و مجاری ادراری عبارتند از:

 استفاده دوره ای از آنتی بیوتیک‌ها که به سرعت می تواند عفونت ایجاد شده را درمان کند. مدت استفاده و همچنین دوز داروها بستگی به شدت عفونت در فرد بیمار دارد. درمان قطعی عفونت مثانه به خصوص در موارد حاد فقط همین گزینه است.

 معمولاً برای عفونت‌های معمولی که شدید نیستند یک دوره هفت روزه کافی است اما در نهایت تشخیص مدت زمان دوره بر عهده پزشک می‌باشد.

 گاهی اوقات آنقدر این عفونت گسترش پیدا می‌کند و یا دیر برای درمان آن اقدام می‌شود که نیاز است فرد در بیمارستان بستری شده و آنتی‌بیوتیک‌های قوی و تزریقی دریافت کند.

 همچنین گاهی اوقات ممکن است بیماری‌های زمینه‌ای روند درمان بیمار را کند یا حتی مختل کند.

اگر بعد از استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها علائم و نشانه‌های بیماری برطرف نشده باشد و همچنان عفونت مثانه در بدن فرد وجود داشته باشد، مشخص می‌شود که فرد دچار بیماری زمینه‌ای می‌باشد و باید برای درمان آن بیماری اقدام کند.

 برخی مواردی که نشان‌دهنده مشکلات زمین‌های در افراد هستند عبارتند از:

 • علائم و نشانه هایی که مشخص می‌کند عفونت فقط برای مثانه نبوده و تمام کلیه را درگیر خود کرده است (البته تشخیص آن از عهده پزشک برمی‌آید)
 • عفونت‌های ادراری مکرر و پی در پی. اگر فردی بعد از اتمام دوره درمان خود به صورت مکرر مثلاً دو یا سه بار در هر ماه دچار عفونت ادراری شدید شود نشان‌دهنده وجود مشکلات زمینه‌ای در بدن فرد بوده که مانع از درمان کامل آن فرد می‌شود.
 • علائمی که نشان دهنده انسداد مسیر جریان ادرار در بدن فرد می باشد
 • همچنین اگر بعد از اتمام دوره درمان همچنان لخته های خون در ادرار فرد دیده شود و ادرار خونی ادامه‌دار باشد برای تشخیص بیماری زمینه‌‌ای و درمان آن باید به پزشک مراجعه شود.

چه زمانی لازم است برای عفونت مثانه به پزشک مراجعه کنیم؟

معمولا همه عفونت‌ها خیلی حاد نیستند و لازم نیست برای تمام آن‌ها درمان‌های پزشکی و قرص و دارو مصرف کنیم اما بهتر است هر زمانی که چند تا از علائم عفونت مثانه را به صورت همزمان در بدن خود مشاهده کردید، به دکتر کلیه مراجعه کنید.

همچنین اگر مشکلات مثانه و کلیه دارید یا سابقه این نوع بیماری‌ها در خانواده شما وجود دارد، باید بیشتر از سایر افراد حساسیت داشته باشید و مرتبا برای چکاپ  به دکتر اورولوژی مراجعه کنید.

اگر عفونت شما کامل درمان نشده یا مرتبا درگیر بیماری و علائم آن می‌شوید، به هیچ‌وجه بدون مشورت پزشک و سرخود دارو مصرف نکنید و حتما اجازه دهید یک پزشک متخصص شما را معاینه کند.

در نهایت هرکسی از واکنش‌ها و وضعیت بدنی خودش آگاهی بیشتری دارد. بیماری عفونت مثانه در مراحل ابتدایی خیلی بیماری جدی و سختی نیست اما اگر در همان مراحل به درستی درمان نشود می‌تواند به شدن مشکل‌ساز باشد.

پس هرزمانی که خودتان متوجه تغییراتی در بدن‌تان شدید و علائم غیرطبیعی و بی‌سابقه‌ای را مشاهده کردید، برای آسودگی خیال خود و جلوگیری از عوارض سخت آن حتما به صورت آنلاین یا حضوری مشکلات خود را با یک دکتر متخصص درمیان بگذارید.

۳.۱/۵ (۱۷ نظر)

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
45 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
شورش
شورش
6 ماه قبل

من سال ۹۳دچار عفونت ادراری شدم که با تجویز آنتی بیوتیک ها توسط پزشک متخصص ،مشکلم برطرف شد
اما یک مشکلی که سالهاست با آن درگیرم بی اختیاری ادراری وترشح آن در حد چند قطره است که همیشه مرا از لحاظ بو و رطوبت ناشی از آن متأثر کرده است. به توصیه پزشک مدت۴هفته قرص تولترودین ۱مصرف کردم اما به قطع یقین کاملاً مشکل من برطرف نشد

مژگان معصومی
مژگان معصومی
12 روز قبل

سلام دختر من درد مثانه داره الان یک سال وچندماهی هست که دارو استفاده میکنه ولی نتیجه نگرفته لطفا راهنمایی کنید

لیلا
لیلا
22 روز قبل

سلام من چند سال سنگ کلیه دارم گاهی درد میگرفت با مسکن برطرف میشد الان چند ماه گاه گاه ادرار خونی میاد و شکمم و مثانه درد میگیره ممکنه عفونت مثانه داشته باشم درد مثانه شدیدی میگیرم ولی موقع ادرار سوزش ندارم اصلا دکترم رفتم فقط سونو کردن چیزی متوجه نشدن جزسنگ کلیه میشه راهنماییم کنیم ممکنه مشگلم چی باشخ و بشدت تکرور ادرار دارم ممنونتون میشم

مجید
مجید
4 ماه قبل

باسلام حدود ۱۶سال هست که التهاب مثانه دارم مزمن شده ۲بارسیستوسکوپی شدم پروستات نرمال هست ولی مثانه ازتو قرمز شده بوداون زمان تورابطه جنسی زیر قرارگرفتم وزودتر از همسرم ارضا شدم بازگشت منی داشتم وبعدازان سوزش هام شروع شد خیلی دکتررفتم انواع انتی بیوتیکها از سفکسیم وسیپرووفلوماکس وتامسینولون وافلوکساسین ولووافلوکساسین تولترودین وباکلوفن وکلر دیاز پوکساید وایمی پرامین وفنازوپیریدین وپرازوسین وترازوسین وغیره زیاد مصرف کردم همیشه هم ازمایشاتم کشتش جواب منفی بوده سونو هم نرمال ولی توسیستوسکوپی قرمزی مثانه مشهود بوده ۴۲سال سنم هست و۳تافرزنددارم

مهدی مروت زاده
مهدی مروت زاده
5 ماه قبل

با سلام ،مادرم ۸۸ سال دارد در اثر افتادن مهری کمرش شکسته پوکی استخوان شدید دارد،قابل عمل نیست،حدودا یک هفته بعد این اتفاق بی اختیار ادارارش میاد و بوی خیلی تندی داره ،لطف راهنمای کنین سپاس

پری
پری
6 ماه قبل

سلام من الان سه ساله شوزش وتکرار ادار دار هرچه میرم دکتر خوب نمیشم دوبار بعداز چند ماه شروع میشه ولی الان چند وقته خیلی اذیتم میکنه رفتم دکتر ازمایش دادم گفت خون توی ادارته وی عفونت نداری رفتم سونو گرفی گفت نه کلیه سنگ دار نه مثانه علت این خون این تکرار ادرار چه شوزش خیلی اذیتم میکنه باید در طول روز شب من همش اب بخور اگه نخورشوزش بعدی مگیرم

Mary
Mary
در پاسخ به  پری
2 ماه قبل

سلام ببخشید مشکل منم دقیق مثل شماس
تونستین راهکاری پیدا کنین؟؟چون واقعا منم اذیت میشم

اسلام
اسلام
6 ماه قبل

سلام بنده الان دوبار طی یک سال اخیر دچار متورم شدن آلت تناسلی شدم پوست زیر کلاهک متورم میشه به چه علت است میشه راهنمایی بفرمائد

محمد
محمد
6 ماه قبل

سلام من یک اقا ۳۲ سالمه یه مدت است که شب ها ادرار دو سه بار می رم به طوری که از خواب همش بیدار می شم فکر می کنم همین مشکل را دارم

کرد
کرد
6 ماه قبل

باسلام من دختر۲۱ساله هستم مدتیست ادارم کدرهست(زلال نیست)آزمایش وسونودادم کمی عفونت ادراری وسنگریزه توکلیه داشتم دودوردارو مصرف کردم ولی هنوز ادرارم همچنان کدر هست هیچگونه سوزش ادراری ودردکلیه هم ندارم چکار کنم؟؟

لیلا
لیلا
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید من همیشه زیر شکم وکمرم درد میکنه وهمزمان زانو درد زیاد دکتر مراجعه میکنم همش میگن عفونت تا وقتی دارو آنتی بیوتیک استفاده میکنم خوبم وقتی تموم میشه دوباره دردا شروع میشه دیگه خسته شدم لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

فریده مرادی
فریده مرادی
6 ماه قبل

سلام ببخشید من دو روزی هست مثانه میسوزد و ادرارم قطره قطره ای اسن

میربلوچ زهی
میربلوچ زهی
6 ماه قبل

سلام.بنده یک بار سابقه عفونت شدید مثانه و مجاری ادراری را داشتم .الان چند روزی هست احساس گرفتگی در ناحیه کلیه و مثانه دارم و رنگ ادرارم هم تغییر کرده .لطفاً راهنمایی کنید داروی که مفید باشه در این مورد معرفی کنید ممنون از شما.

رویا
رویا
6 ماه قبل

چه دداروهاییبه درمان کمکمیکن

دیلمی
دیلمی
6 ماه قبل

سلام من چندسالی هست سنگ کلیه دارم دوبار هم لیزرکردم هنوز هم سنگ دام اردارم هم دیر به دیرخون میادازخودم هم خسته شدم .

سعیدرحیمی
سعیدرحیمی
6 ماه قبل

عالی، دمتون گرن

سیدنویددرواری
سیدنویددرواری
6 ماه قبل

سلام بنده مدت ۱۲ بیست سال هست تنگی مجرا دارم هرسال برای رفع تنگی مجرا به اتاق عمل میرم تنگی مجرای من بنداول مجراهست یعنی ازسرنوک التم میباشد وهردفعه من عفونت به بدنم دارم هر هفته باید انتی بیوتیک بخورم ایا راه حلی وجود نداره مشکل من حل بشه هردفعه من نزدیکی میکنم ادرارم بند میاد بزور ادرارم میکنم اگر راهنمایم کنید یاعمل جراحی انجام میشه مایلم عمل کنم یا یه تیکه لوله کوچیک تو بند اول بزارید رفع میشه دیگه مردم دارو خوردم سنم ۵۳ وزنم ۷۸

خدامراد ۵۷ساله ازخوزستان شوشتر والان چهارسال است
خدامراد ۵۷ساله ازخوزستان شوشتر والان چهارسال است
6 ماه قبل

سلام آاقای دکترچراکلیه های من سنگ ساز هستندوهرسه یاهارماه یکباربایدبرم وآنهارالیزرکنم تادفع بشه وازنوکلسیم است وهرداروچه گیاهی وشیمیایی کا میخورم تاثیرچندان ازجلوگیری وتولیدسنگ نمیکند

حدیث
حدیث
6 ماه قبل

سلام دخترکوچک من ۶سالشه، شب ادراری داره میخواستم ببینم امکان داره عفونت مثانه داشته باشه؟

ساریه هستم
ساریه هستم
6 ماه قبل

سلام من ۲۸ سال دارم بعضی وقتا درد شکم دارم مثانه هم درد مکند وقتی میخوام دستشوی انجام بدم خیلی عزیت میشم لحظه ی پریود هم درد دارم راهنمایم کنید

سلیمه الفیان
سلیمه الفیان
6 ماه قبل

باسلام من ۳۶دارم داخل خیلی درد دارم حتادرتا زیز ناف هم دردارم مستانه خیلی درد دارم دکتر مامایی زیاد رفتم خوب نشدم

علایی
علایی
6 ماه قبل

سلام۴۷ سالمه سوزش ادرار دارم و گهگاهی از مدفوع خود خون مشاهده میکنم

امیر
امیر
6 ماه قبل

سلام
من چندسال هست وقتی می‌خوام خم بشم زیر دلم سفت میشه . بعضی وقت‌ها هم مثل موقعی که هوا سرد است تند تند میرم دست شوی کنترل برام سخت میشه.وقتی از ۶ساعت میگذره می‌خوابم ی سمت کمرم درد شدید میگیره
شن ۴۲

سعید
سعید
6 ماه قبل

سلام
من ۶۰سال سن دارم فشار ادرارم خیلی کم شده
درمان آن چیست (مذکر)

ناشناس
ناشناس
6 ماه قبل

من چندبار ازمایش ادرار دادم میکروب یا باکتری نبود ولی ادرارم دارای بوی تندی است نظر شما چیست

محمد
محمد
در پاسخ به  ناشناس
6 ماه قبل

سلام من در طرف راست بیصیه یگ قده ای به بزرگی یکی از بیصه هام است قبلند کوچکتر بود وحال بزرکتر شده است خیلی خارش دارد بخصوص با اب گرم راهنمایی کنید

فاطی
فاطی
در پاسخ به  ناشناس
6 ماه قبل

عفونت داری ازمایش کامل انجام بده ببرش پیش دکترخوب

فاطی
فاطی
در پاسخ به  ناشناس
6 ماه قبل

اگرخانمی دباید پیش دکترزنان بری باجواب ازمایشت تامعاینه بشی

ح سی ن ابادی
ح سی ن ابادی
6 ماه قبل

سلام خداقوت من کیستکلیه دارم سالی چندبار هم سوزش ادرار مگیرم میشه مل کیستم باشه

محمدعلی کاظمی.
محمدعلی کاظمی.
6 ماه قبل

دلیل دیده شدن خون در ادرار و تکرر ادرار شبانه و درد در دوطرف ناحیه زیر شکم (گهگاهی) چیست؟

زهرا
زهرا
6 ماه قبل

تغییر رنگ منی در مردان علتش چی می تونه باشه

زهرا
زهرا
6 ماه قبل

علت تغییر رنگ منی در مردان چی می تونه باشه

ارس
ارس
در پاسخ به  زهرا
6 ماه قبل

سلام ببخشین چهل سالمه همیشه منی بیرون میادواقعادیگه خجالت میکشم علتش چیست

غضنفری
غضنفری
در پاسخ به  زهرا
6 ماه قبل

علت نگهداری بیش از اندازه. هر هفته دوبار تخلیه بشه بهتره. البته شنیده ها چنین میگن. شایدم دلیل علمی نداشته باشه

Last edited 6 ماه قبل by غضنفری
کبری. خوشرو
کبری. خوشرو
6 ماه قبل

.سلام من اعصاب زده به مثانه چکار باید بکنم دکتر رفتم فقط یک نوع قرص داد پیش کدام دکتر باید بروم ممنونم

رحمت ساعی ازدرگز
رحمت ساعی ازدرگز
6 ماه قبل

چاره بزرگ شدن پروستات چیه

فاطی
فاطی
در پاسخ به  رحمت ساعی ازدرگز
6 ماه قبل

پیش دکترکلیه خوب ببرش تادارو بنویسه اکر سونو شکمی انجام دادی

..
..
6 ماه قبل

باسلام دختر من ۱۴ سال سن دارد دوسه بار در این دوسال اخیر به عفونت مثانه دچار شده است به دلیل نگه داشتن ادرار الان تحت نظر دکتر ارولوژی میباشد و‌ دچار شب ادراری شده است سوال من از شما این است ایاشب ادراری ممکن است مربوط به عفونت مثانه باشد

محمدعلی کشایی
محمدعلی کشایی
در پاسخ به  ..
6 ماه قبل

سلام.بنده مردی ۵۷ساله ام آخرادرارم مشکل دارم.یعنی راحت تخلیه نمیشودبایدمقداری معطل شوم ودرآخرهم قطره ای می آید.راهنمایی بفرمایید.

فاطی
فاطی
در پاسخ به  محمدعلی کشایی
6 ماه قبل

شایدپروستاتت عفونت کرده سونوگرافی شکمی انجام بده با ازمایش پیش دکتر کلیه خوب ببرش بگم چی میگه

علی
علی
6 ماه قبل

درود درد شکم و کمر دارم ولی در آواز مشکلی ندارم سردردهم دارم

زهرا یاسمن
زهرا یاسمن
6 ماه قبل

باسلام بوی تند ادار مادارچی کار کنیمبوط به عفونت مثانه است ؟

سارا نظری
سارا نظری
6 ماه قبل

باسلام. من خانمی ۵۲ ساله هستم. حدود ده سال هست که وقتی مثانه ام پر میشود احساس سوزش ادار دارم اما وقتی تخلیه میشود مشکلی ندارم و موقع تخلیه هم مشکلی ندارم. اما هر دوسال یکبار سوزش ادار شدید میگیرم امسال سومین بار هست که اینطور شدم

فاطمه
فاطمه
6 ماه قبل

باسلام خدمت شما من چند سال است سوزش ادرادارم هروقت چیزهای سرد میخورم بیشتر میشه

حمید
حمید
6 ماه قبل

سلام آقای دکتر خانم وقت پریودی آن بود که به دلیل رابطه جنسی باهم قرص اورژانسی مصرف کردیم الآنم دچار عقب افتادگی پریود شده است آیا این عفونت ادارای دارد یا اینکه قرص اورژانسی تاثیر در روند پریودی آن گذاشته است ممنون میشم جواب بدین

دکمه بازگشت به بالا