همه آن چه که درباره بخیه داخل بینی پس از عمل و رفع جای بخیه باید بدانید!!

«زمان افتادن بخیه داخل بینی پس از عمل چه وقت است؟» سوالی پر تکرار و گاهی نگران‌کننده اغلب کسانی است که به تازگی عمل رینوپلاستی را انجام داده‌اند. اگر شما هم به دنبال پاسخ این سوال بوده و از ماندن نخ بخیه در بینی خود نگران هستید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

 

انواع بخیه های عمل رینوپلاستی و نحوه از بین رفتن آن‌ها

در جراحی باز بینی پزشک مجبور است جهت ترمیم بافت‌های برش خورده داخلی و بیرونی را به کمک نخ بهم وصل کند. این کار که در همه‌ی جراحی‌ها مرسوم است بخیه نام دارد. بسته به محلی که قرار است بخیه زده شود دکتر جراحی بینی از بخیه‌های زیر استفاده می‌کند.

 • بخیه‌های قابل جذب
 • بخیه‌های غیرقابل جذب (کششی)
عکس بخیه داخل بینی
عکس بخیه داخل بینی

بخیه های قابل جذب عمل بینی

این دسته از بخیه‌ها خود به خود و به مرور زمان جذب شده و از بین می‌روند. به عبارتی بخیه‌های قابل جذب بینی نیازی به کشیدن ندارند. زمان جذب بخیه های جذبی متفاوت بوده و از ۷ الی ۱۰ روز تا سه ماه پس از عمل متغیر است.

معمولا جراحان از بخیه‌های جذبی برای قسمت‌های برش خورده داخلی بینی استفاده می‌کنند. چرا که پس از دوختن برش بیرونی، امکان دسترسی به این بخش‌های وجود ندارد. نوع و جنس نخ بخیه‌های جذبی متفاوت بوده و در انواع زیر دسته‌بندی می‌شوند:

انواع نخ‌های جذبی مورد استفاده در عمل بینی

مصنوعی (غیرطبیعی)

نخ پلی گلاکتین (ویکریل)VICRL

طبیعی
 1. نخ جذبی کلاژن (Collagen)
 2. نخ جذبی پلین یا ساده (Plain)
 3. نخ جذبی کاتگوت کرومیک یا کرومیک (Chromic)

بخیه های غیرقابل جذب عمل بینی

این نوع از بخیه‌ها که به بخیه‌های کشیدنی نیز معروف هستند، پس ترمیم بافت جذب نشده و باید به اصطلاح کشیده شوند. زمان کشیدن بخیه‌های غیر قابل جذب پس از عمل حدود ۵ تا ۱۰ روز و پس از برداشتن آتل از روی بینی است.

موارد استفاده از بخیه‌های غیر قابل جذب

دوخت کلوملا

در عمل رینوپلاستی، جراح بینی کلوملا (Columella) را برش می‌دهد. کلوملای میانی در قسمت انتهای سپتوم بینی بوده و از بافتی نرم و پوست تشکیل شده است. این بخش در واقع حد فاصل دو سوراخ بینی است. برای دوخت کلوملا از بخیه‌های غیرقابل جذب استفاده می‌شود.

دوختن اطراف پره‌های بینی

در مواردی که نیاز است پره‌های بینی کوچک و دستکاری شوند، برشی در کناره پره‌ها و گونه و بالای لب بالایی داده می‌شود. برای دوخت این قسمت‌ها نیز نخ بخیه‌های کشیدنی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع نخ برای بخیه غیر قابل جذب در عمل بینی

نخ غیر قابل جذب مصنوعی

جنس این نوع از نخ‌های کشیدنی معمولا آبی بوده و در سه نوع زیر در بازار یافت می‌شوند:

انواع نخ مصنوعی غیر قابل جذب بینی
 1. نخ نایلون تک رشته‌ای (Ethilon and Dermalon)
 2. نخ نایلون چند رشته‌ای روکش‌دار (سرجی لون Surgilon)
 3. نخ نایلون چند رشته‌ای بدون روکش (نورالون Nurolon)
نخ غیر قابل جذب طبیعی
 1. نخ پنبه‌ای (Cotton)
 2. نخ سیمی ضد زنگ
 3. نخ سیلک روکش‌دار (Dermal Silk)
 4. نخ سیلک خالص (Virgin Silk)
 5. نخ کتانی (Linen)
نخ برای بخیه غیر قابل جذب در عمل بینی
نخ برای بخیه غیر قابل جذب در عمل بینی

علائم پاره شدن بخیه های داخل بینی چیست؟

معمولا بخیه‌های داخلی از جنس جذبی هستند. بنابراین لازم ات که در هفته‌های ابتدایی بعد از عمل مواظب بود که فشاری بر روی بخیه‌ها وارد نشود. عطسه کردن از طریق دهان، فین نکردن و عدم دستکاری بینی از مهم‌ترین نکات مراقبتی پس از عمل در جهت جلوگیری از پاره شدن بخیه‌ها هستند.

اما مشاهده شده گاهی در اثر سهل انگاری یا دست زدن به داخل بینی، مقداری خون خارج شود که ممکن است نشانه آسیب به بخیه‌ها باشد. در صورت مشاهده خون یا سوزش زیاد در داخل بینی بهتر است جهت معاینه به دکتر گوش و حلق و بینی خود مراجعه کنید.

آیا امکان دارد جای بخیه‌ها پس از عمل باقی بماند؟

بخیه ها از هر نوعی که باشند مهم نیست؛ آن چه حائز اهمیت است مراقبت از بخیه‌های خارج یا بخیه داخل بینی پس از عمل است. عدم رعایت مراقبت‌های پس از عمل و یا دستکاری بینی ممکن است سبب پاره شدن بخیه های بینی، عفونت و یا بر جای ماندن رد بخیه‌ها شود. در این میان یک سری عوامل هستند که در ماندن یا از بین رفتن جای بخیه رینوپلاستی بسیار تأثیرگذار هستند:

مهارت جراح

اولین عاملی که در از بین رفتن جای بخیه‌ها نباید فراموش کرد مهارت و ظرافت کاری جراح بینی ترمیمی است. چرا که هر چه برش‌ها تمیزتر و دوخت بخیه‌های ریزتر و ظریف‌تر باشند، امکان ماندن جای بخیه عمل بسیار کمتر است. پس در مرحله اول در انتخاب پزشک بسیار دقت کنید.

رعایت نکات مراقبتی پس از عمل

مدت زمان عمل رینوپلاستی نهایت ۴ یا ۵ ساعت است و پس از چند ساعت ریکاوری بیمار به خانه، در نهایت پس از یک هفته به روال عادی زندگی برمی‌گردد. آن چه پس از عمل مهم بوده و در رسیدن به نتیجه دلخواه نقش اساسی دارد، رعایت نکاتی است که باید از دوران ریکاوری تا چند ماه پس از عمل انجام داد.

با رعایت این نکات است که می‌توان امیدوار بود نه تنها ردی از بخیه داخل بینی پس از عمل باقی نخواهد ماند؛ بلکه بینی هم فرم زیبایی به خود خواهد گرفت. در مورد بخیه‌ها بعد از عمل رینوپلاستی هم یک سری نکات مراقبتی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند:

رعایت نکات مراقبتی پس از عمل
رعایت نکات مراقبتی پس از عمل

نکات مراقبتی از بخیه‌‌های جراحی بینی

 • از درآوردن باندهای روی بینی پرهیز کرده و منتظر بمانید پزشک این کار را انجام دهد.
 • تا زمان برداشتن کامل باند روی زخم، هر روز گاز استریل را تعویض و طبق نظر پزشک استریل کنید.
 • از دستکاری و کندن بخیه های داخل بینی اجتناب کنید.
 • با دهان باز عطسه یا سرفه کرده و از فین کردن پرهیز کنید.
 • تا زمان جذب بخیه‌های جذبی و کشیدن بخیه‌های غیرقابل جذب، بینی را خشک نگه‌دارید.
 • حداقل سه ماه پس از عمل، از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب جلوگیری کنید.
 • زیر نظر پزشک خود از کرم یا پماد برای رفع جای بخیه استفاده کنید.

نوع پوست

عامل مهم دیگری که در رفع جای بخیه‌های بینی پس از عمل نقش دارد، نوع پوست، رنگ و ضخامت آن است. هر چه رنگ پوست تیره‌تر باشد امکان ماندن رد بخیه‌ها نیز بیشتر است. همچنین کسانی که ضخامت پوست آن‌ها بیشتر است، رد بخیه‌ها دیرتر از بین می‌رود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه بخیه داخل بینی پس از عمل دچار خونریزی مداوم یا قرمزی شد و یا علائمی علائمی نظیر عفونت یا تب داشتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید جهت جویا شدن علت سوزش جای بخیه بینی و یا ماندن بخیه در داخل بینی با متخصص گوش و حلق و بینی آنلاین وب سایت پذیرش ۲۴ گفتگو کنید.

سوالات متداول بخیه داخل بینی پس از عمل

مدت زمان جوش خوردن بخیه جذبی بینی چقدر است؟

بین ۷ الی ۱۰ روز تا چند ماه متغیر است.

بخیه های جذبی داخل بینی کی می افتد؟

این نوع از بخیه‌ها به مرور زمان پس از عمل خود به خود حل می‌شوند.

اگر بخیه داخل بینی باز شود چه باید کرد؟

در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

۴/۵ (۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
facialplasticsbh.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا