پوست و مو و زیباییعمومیمطالب عمومی

ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری

ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، پدیده‌ای متداول است که بسیاری از خانم‌ها را نگران می‌کند و به همین دلیل، در این مطلب قصد داریم این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. برای درک بهتر مسئله، بد نیست ابتدا به رابطه بین قرص‌های ضدبارداری و ریزش مو نگاهی داشته باشیم. برای این منظور، بگذارید ابتدا کمی درباره عملکرد قرص‌های ضدبارداری توضیح دهیم.

سازوکار قرص‌های ضدبارداری

قرص‌های ضدبارداری برای جلوگیری از تخمک‌گذاری و کاهش احتمال بارداری، از هورمون‌های ترکیبی استفاده می‌کنند. هرچند پیشگیری از بارداری با استفاده از قرص‌های خوراکی، سازوکار بسیار مؤثری است، اما بعضاً اشکالاتی را نیز به همراه دارد.ریزش مو قرص ضدبارداری

با استناد به گزارش انجمن ریزش مو آمریکا، قرص‌های ضدبارداری بالأخص در خانم‌هایی که نسبت به تغییرات هورمونی، حساسیت زیادی دارند، می‌تواند باعث ریزش مو شدید یا خفیف شود. بعلاوه، ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، در خانم‌هایی که حداقل یکی از اعضای خانواده آن‌ها، سابقه حساسیت‌های هورمونی دارند، می‌تواند اتفاق بیفتد.

قرص‌های ضدبارداری چگونه باعث ریزش مو در خانم‌ها می‌شوند؟

هورمون‌های ترکیبی موجود در قرص‌های ضدبارداری، می‌توانند چرخه رشد مو را مختل کنند. این هورمون‌ها، فولیکول‌های مو را از مرحله رشد (آناژن) به مرحله استراحت (تلوژن) منتقل می‌کنند. درنتیجه، ریزش مو از پوست سر در مقایسه با حالت طبیعی بیشتر می‌شود. به این الگوی ریزش، ریزش مو تلوژن افلوویوم می‌گویند.

Advertisement

خانم‌هایی که از قرص‌های ضدبارداری استفاده می‌کنند، ممکن است ریزش مو را مقاطع زمانی مختلفی تجربه کنند. بعضی از آن‌ها، بعد از اولین مصرف، با ریزش مو مواجه می‌شوند. درحالی‌که برخی دیگر ممکن است پس از قطع مصرف، دچار ریزش مو شوند. گاهی هم ریزش مو مدتی پس از آغاز مصرف قرص‌های ضدبارداری اتفاق می‌افتد.

ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، در اغلب موارد چندان شدید نیست. معمولاً بدن پس از گذشت مدتی به سطح و ترکیب هورمونی جدید عادت می‌کند و ریزش موها نیز به‌تدریج متوقف می‌شود.

اگر ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، بعد از مدتی به‌طور خودبه‌خود رفع نشد، پزشک می‌تواند نوع دیگری از این قرص‌ها را برایتان تجویز کند. اگر هم یکی از اعضای خانواده، سابقه ریزش مو هورمونی دارد، نظر پزشک را درباره استفاده از یک روش غیر هورمونی برای پیشگیری از بارداری جویا شوید.

مطلب مرتبط
علل کمر درد در زنان و بهترین راه های درمان آن

البته اگر هم نمی‌خواهید شیوه پیشگیری‌تان را تغییر دهید، نگران نباشید. استفاده از قرص‌های ضدبارداری که حاوی مقادیر کمی از آندروژن هستند، می‌تواند راهکار مناسبی برای کاهش یا توقف ریزش مو باشد. نتایج تحقیقات حاکی از آن هستند که این قرص‌ها، تغییرات هورمونی کمتری در بدن ایجاد می‌کنند و این باعث می‌شود مشکل ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری تا حد زیادی حل شود.

آیا ریزش مو دائمی خواهد بود؟

ابداً! ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، دائمی نیست هرچند شدت و ضعف آن و همین‌طور زمان آغاز، پایان یا استمرار آن در افراد مختلف، فرق می‌کند. مانند بسیاری از اَشکال دیگرِ ریزش موی هورمونی، در اینجا نیز عارضه معمولاً حداکثر تا سه ماه طول می‌کشد.

مشاوره آنلاین ریزش مو پذیرش 24
مشاوره ریزش مو

کنترل ریزش مو

موقتی بودن ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، دلیل نمی‌شود که از تلاش برای بهبود وضعیت موهایتان دست بکشید. اتخاذ رژیم غذایی مناسب و استفاده از شامپوهای حجم دهنده، اقداماتی هستند که می‌توانند شرایط را به نفع موهای شما تغییر دهند.

رژیم غذایی

استفاده از رژیم غذایی مناسب، یکی از راه‌های مؤثر برای تقویت مرحله‌ی رشد در چرخه حیات مو است. برای این منظور باید موادی مثل پروتئین‌های بدون چربی، چربی‌های سالم، مرکبات و سبزی‌های برگ‌دار را در برنامه غذایی‌تان بگنجانید.

استفاده از شامپوها و حجم دهنده‌ها

محصولاتی مثل شامپوها و حجم دهنده‌ها هم می‌توانند به بهبود وضعیت موهایتان کمک زیادی کنند. البته انتخاب چنین محصولاتی باید با توجه به شرایط و متناسب با نوع موی شما باشد. در غیر این صورت، نتیجه دلخواه عایدتان نمی‌شود. یک مشاوره آنلاین متخصص پوست می‌تواند بهترین گزینه‌ها را در این رابطه به شما معرفی کند.

ضمناً سبک آرایش موها و مدل آن‌ها هم می‌تواند نقش مهمی در چگونه به نظر رسیدنشان داشته باشد. بنابراین بد نیست گاهی هم سبک‌ها و مدل موهای جدید را امتحان کنید. این کار هم یک راهکار خوب و هم یک تنوع خوشایند خواهد بود.

سخن آخر

ریزش مو در اثر قرص‌های ضدبارداری، عارضه نگران‌کننده‌ای نیست. بااین‌وجود، در هیچ‌یک از حالات و الگوهای ریزش مو، هرگز نباید بدون بهره‌مندی از نظرات دکتر پوست و مو انلاین، برای حل مسئله اقدام کنید. ریزش مو، الگوهای مختلفی دارد که می‌توانند بسیار شبیه به یکدیگر باشند. بعضاً حتی ممکن است با وجود مصرف قرص‌های ضدبارداری، موهایتان به دلایل دیگری شروع به ریزش کنند و اگر بخواهید با سهل‌انگاری، ریزش را به مصرف قرص‌های ضدبارداری ربط داده و با اطمینان از موقتی بودن آن، اقدام به‌موقع و مؤثری انجام ندهید، آنگاه شرایط می‌تواند بسیار پیچیده شود.

مطلب مرتبط
ریزش مو بر اثر کمبودهای تغذیه‌ای
مشاوره آنلاین ریزش مو پذیرش 24
مشاوره ریزش مو

[ifso id=”16549″]

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا