عمومیقلب و عروقمحتوای سلامتی

انواع درد قفسه سینه و تپش قلب

علت درد قفسه سینه چیست ؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که علت درد وسط قفسه سینه چیست و چگونه می توان درد قفسه سینه را تسکین داد؟ خوب است بدانید که درد قفسه سینه با توجه به اینکه در کدام قسمت از قفسه سینه درد بیشتر است دلایل متفاوتی دارد. شاید اولین چیزی که هنگام درد در ناحیه قفسه سینه به ذهن شما می رسد بیماری های قلبی و عروقی باشد. اما خوب است بدانید که درد قفسه سینه دلایل متفاوتی دارد. درد قفسه سینه ناشی از معده یا قلب و … می تواند باشد. بنابراین تشخیص این مشکل را بر عهده پزشک خود بگذارید. درد در ناحیه قفسه سینه ممکن است بسیار آزاردهنده وغیر قابل تحمل باشد.

درد در قفسه سینه ممکن است در نواحی مختلفی اتفاق بیفتد، به عنوان مثال:

  • درد قفسه سینه سمت چپ
  • درد قفسه سینه وسط
  • درد قفسه سینه و پشت
  • علت درد قفسه سینه سمت چپ
  • و همچنین درد جناغ سینه

نوع درد در قفسه سینه ممکن است متفاوت باشد که با توجه به نوع درد نیز پزشک شما تجویز متفاوتی خواهد داشت، به عنوان مثال:

  1. درد تیز در قفسه سینه
  2. درد بسیار خفیف در قفسه سینه
  3. درد سوزشی و یا تیر کشیدن
  4. احساس تنگی نفس شدید و یا احساس فشار در ناحیه قفسه سینه

به یاد داشته باشید مواردی که در بالا ذکر می شود تنها بخشی از ناحیه درد و مدل درد قفسه سینه می باشد. شما باید در زمان مراجعه به پزشک قلب مشکل خود را مطرح نموده و از وی بخواهید مشکل شما را ریشه یابی کند.

درمان درد قفسه سینه و راه های پیشگیری آن چیست؟

درمان درد قفسه سینه با توجه به اینکه کدام ناحیه از قفسه سینه احساس درد می کنید متفاوت است. به عنوان مثال درمان درد قفسه سینه سمت راست متفاوت از درمان قفسه سینه سمت چپ می باشد.

درمان درد در ناحیه قفسه سینه را تنها پزشک معالج شما می داند. تا زمانی که شما توسط پزشک معاینه نشوید نمی توان دلیل این درد را متوجه شد. پزشک ضمن معاینه شما، ممکن است برای شما آزمایش هایی تجویز کند که با انجام آزمایشات است که می تواند مشکل یا مشکلات شما را تشخیص داده و برای شما دارو تجویز کند.

تا زمانی که علت درد در ناحیه قفسه سینه مشخص نشود نمی توان در پیشگیری از این مشکل اقدامی انجام داد. ممکن است درد در قفسه سینه تنها برای استرس و اضطراب محیطی اتفاق افتاده باشد. که در چنین مواردی شما می توانید با مراجعه به روانشناس و یا انجام ورزش های یوگا سعی در از بین بردن استرس های محیطی نمایید. اما در برخی موارد شاید درد ناشی از بیماری های قلبی و عروقی باشد.

مطلب مرتبط
رژیم خودسرانه؛ عوارض و خطراتی که در کمینتان هستند

در صورتی که به هر دلیلی در ناحیه قفسه سینه احساس درد می کردید و این درد به صورت ممتد تا ۱۵ دقیقه ادامه داشت و همچنین به همراه درد شما تعریق و احساس تنگی نفس داشتید باید هر چه سریع تر خود را به اولین مراکز درمانی برسانید.

تپش قلب را بهتر بشناسیم

تپش قلب، را بسیاری از پزشکان جزء بیماری های قلبی محسوب نمی کنند، زیرا این عارضه گاهی کاملا طبیعی رخ می­دهد و نمی­توان آن را در گروه بیماری های قلبی جای داد. خیلی از کسانی که تپش قلب داشته­اند، گزارش های متفاوتی از تجربه خود ابراز می­کنند، اما در حالت کلی افزایش ضربان قلب  و تپش غیر عادی قلب به طوری که در قسمت قفسه سینه و یا حتی در گلو به شکل ضربانی حس شود را معنی تپش قلب در نظر می­گیرند. شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که حس کنید قلبتان خارج از ریتم همیشگی و شدیدتر می زند؟ اگر دچار چنین حالتی گشتید بهتر است نگران نباشید و آن را فورا ناراحتی قلبی ندانید. اما دلایل تپش قلب چه می تواند باشد و چه زمانی این حالات ممکن است خطرناک باشند؟ برای پاسخ به این سوالات ابتدا با برخی از علائم تپش قلب آشنا می شویم و سپس به دلایل و راه­های درمان این بیماری می پردازیم:             

علائم و دلایل تپش قلب

علائم تپش قلب همان طور که از نام آن پیداست، افزایش ضربان قلب، احساس تپش در ناحیه گردن و قفسه سینه و گاهی حس تنگی نفس و مورمور شدن است.

دلایل بسیاری سبب بروز این حالت می شود ولی مهمترین آنها را میتوان در چند عبارت پایین مشاهده کرد:

استرس و اضطراب  ریشه بسیاری از بیماری ها در استرس است. در این حالت به دلیل تولید آدرونالین در خون ضربان قلب افزایش می یابد.

مصرف کافئین: مصرف نوشیدنی های انرژی زا و قهوه و چای پررنگ و هر ماده­ی دیگری که حاوی کافئین باشد.

سرماخوردگی و آنفولانزا: یکی از تاثیرات بیماری های فصل سرما افزایش دمای بدن و تب است که باعث افزایش متابولیسم بدن و افزایش ضربان قلب می شوند.

دارو: مصرف برخی از دارو ها ممکن است دارای عوارضی باشند که ضربان قلب را تشدید کنند.

تیروئید: اگر تیروئید شما پرکار باشد در نتیجه هورمون تیروکسین بیشتری را تولید می کند که این امر سبب افزایش متابولیسم بدن و تپش قلب می شود.

مطلب مرتبط
نشانه های کم کاری و پرکاری تیروئید

ورزش: گاهی ممکن است انجام ورزش های سنگین سبب حالت غیرعادی و تشدید ضربان قلب شود.

کم خونی: یکی دیگر از دلایل تپش غیرعادی قلب، کم خونی و فقر آهن است.

برخی از امراض: مشکلاتی از قبیل بزرگ بودن یا کوچک بودن قلب و و پرولاپس دریچه میترال از جمله بیماری های  قلبی است که باعث بروز تپش قلب هم می شود. همین طور فشار خون بالا و دیابت هم سبب بروز این حالت می شوند.

تغییرات هورمونی: این تغییرات که بیشتر در زنان شایع است در دوره بارداری یا در زمان سیکل قاعدگی و یائسگی بدلیل تغییرات هورمونی بدن ممکن است فرد دچار حالات غیرطبیعی و افزایش ضربان قلب شود.

چگونه تپش قلب را درمان کنیم؟

برای درمان تپش قلب سه راه کار را پیش روی بیمار می توان قرار داد:

مرحله۱: درمان های خانگی تپش قلب

درمان خانگی تپش قلب عمدتا دمنوش آرام بخش یا ماساژ است، حتی پزشکان متخصص هم معتقدند تپش قلب را با استراحت و کاهش استرس و تنش و تغذیه مناسب و همچنین ورزش های مناسب و استفاده از هوای پاک و تنفس دیافراگمی می توان کنترل و درمان کرد.

مرحله۲: درمان گیاهی تپش قلب

درمان گیاهی تپش قلب یکی از راه هایی است که توسط پزشکان طب سنتی توصیه می­گردد. استفاده گیاهان کاهش دهنده­ی استرس و اضطراب مانند: اسطوخودوس، گل گاو زبان، به لیمو، بهار نارنج و دارچین از جمله توصیه های طب سنتی برای کنترل ضربان قلب هستند. یکی دیگر از درمان های گیاهی بیماری قلب، استفاده از سیر در رژیم غذایی بیمار است.

 

مرحله۳: مراجعه به پزشک متخصص

به طور کلی عارضه تپش قلب را با استراحت و کاهش استرس می توان کنترل کرد، و میتوان گفت این عارضه چندان خطرناک نیست مگر آن که همراه با علائمی مانند: غش، درد ناحیه قفسه سینه، گیجی، ضعف و تنگی نفس باشد در این صورت باید به پزشک مراجعه کرده و تحت در مان قرار بگیرید. در زمان مراجعه به پزشک بعد از گرفتن نوار قلب و تست ورزش و اکو شرایط قلب شما بررسی می شود. و بنا به نوع وضعیت شما دارو تجویز می گردد. پروپرانولول که قرص تپش قلب و اضطراب است  توسط بسیاری از پزشکان برای این عارضه تجویز می شود. در برخی موارد هم آرام بخش هایی مانند دیازپام تجویز می گردد. اما ممکن است فرد پیش از مراجعه به پزشک روی به درمان های گیاهی و خانگی بیاورد.

اما علاوه بر دلایل و راه کار درمان، جزئیات دیگری درباره­ی این بیماری وجود دارد که در ادامه به آن ها میپردازیم:

تپش قلب در جوانان

متاسفانه سن ابتلا به بیماری های قلبی هر روز در جهان رو به کاهش است. علت تپش قلب در جوانان می تواند ریشه در شرایط زندگی جدید و جهان سرشار از استرس و آلودگی باشد. علاوه برآن عدم تحرک، مصرف دخانیات و رژیم غلط غذایی هم می تواند از علت های افزایش بیماری های قلبی و تپش قلب در جوانان باشد.

مطلب مرتبط
انواع آرامبخش های گیاهی

تپش قلب در زنان

علاوه بر تغییرات هورمونی در زنان که پیشتر به آن اشاره کردیم، زنان بدلیل از دست دادن خون در دوره های قاعدگی و زایمان ممکن است دچار افزایش ضربان غیر عادی، ناشی از کم خونی و فقر آهن شوند.

تپش قلب در خواب

برخی از مراجعه کنندگان به پزشکان متخصص قلب و عروق از افزایش ضربان قلب در زمان خواب  شکایت می کنند. علت تپش قلب ناگهانی در خواب ممکن است بخاطر اختلالات خواب، مصرف غذاهای پرکالری و چرب پیش از خواب، مصرف الکل و دخانیات، مصرف غذاهای شیرین پیش از خواب و تنش و عصبانیت در طی روز باشد. اما اگر این حالات تکرار شود باید برای بررسی و معاینه به پزشک متخصص مراجعه کرد.

تپش قلب همراه سردرد

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که همراه تپش غیرعادی قلب دچار سر درد هم باشید. اما سردرد و تپش قلب نشانه چیست؟ دلایلی که برای همراهی این دو می توان ذکر کرد مشکلات تیروئید، کم خونی و ناراحتی اعصاب و همچنین میگرن است. پژوهش های جدید حاکی از آن است که مبتلایان به میگرن بیشتر در معرض ابتلا به امراض قلبی هستند.

ضربان قلب طبیعی چگونه است؟

ضربان قلب در سنین مختلف متفاوت است. به طور کلی ضربان قلب نرمال شخص با توجه به سن، جنس، وزن، سابقه بیماری و … ارزیابی می شود. به عنوان مثال ضربان قلب طبیعی برای یک نوجوان سالم بین ۶۰ تا ۱۰۰ مرتبه در یک دقیقه می باشد. به یاد داشته باشید که وزن شخص نیز در تعداد دفعات تپش قلب نیز موثر می باشد. به طور کلی این پزشک است که تشخیص می دهد ضربان قلب شخصی طبیعی است و یا نیاز به کمک دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری: تپش غیرعادی قلب، دلایل بسیاری مانند مصرف کافئین، تب، استرس، مصرف برخی داروها، ورزش سنگین، کم خونی و تغییرات هورمونی دارد. درمان تپش قلب در خانه با استراحت و ورزش های مناسب و تنفس عمیق و اجتناب از استرس امکان پذیر است . برخی از گیاهان دارویی آرامش بخش هم می توانند تسکین قلب موثر باشند. اما اگر افزایش ضربان قلب همراه با علائمی مانند؛ غش، گیجی، درد قفسه سینه، ضعف و تنگی نفس باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا داروی مورد نظر تجویز گردد.

در شرایط فعلی کرونا که باید از رفتن به مراکز درمانی پرخطر پرهیز کرد، برای کسب اطلاعات بیشتر شما می‌توانید در هر زمان از شبانه روز در هرجای ایران که هستید با پزشک متخصص قلب و عروق  تلفنی ومتنی صحبت کنید و از ایشان غیرحضوری مشاوره بگیرید

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا