محتوای سلامتیگوش، حلق و بینی

علل کیپ شدن گوش چیست؟ روش های درمان کیپ شدن گوش آن

درمان کیپ شدن گوش و سوت کشیدن، سینوزیت و کیپ شدن گوش

آنچه در این مقاله می‌خوانید

کیپ شدن گوش چیست؟

بسیاری از افراد تجربه‌ی کیپ شدن گوش دارند، در این حالت گوش سنگین می‌شود و فرد ناخودآگاه برای رفع این گرفتگی به گوش ضربه می‌زند تا آن را باز کند. این حالت ناگهانی اتفاق می‌افتد و معمولا چند ثانیه یا چند دقیقه طول می‌کشد و بعد از این فاصله‌ی زمانی از بین می‌رود. اگر این عارضه برطرف نشود می توان روش های درمان کیپ شدن گوش را انجام داد.

کیپ بودن گوش نشانه چیست ؟

کیپ شدن گوش به‌دلیل کاهش فشار هوای گوش میانی و کشیده شدن پرده صماخ به سمت داخل گوش ایجاد می‌شود. پرواز در ارتفاع، بیماری‌های گوش می‌تواند باعث این عارضه شود.

راه‌های درمان کیپ شدن گوش چیست؟

کیپ شدن گوش  حالت آزار دهنده‌ای که فرد را کلافه می‌کند. به همین دلیل سوال اغلب افراد این است که   برای کیپ بودن گوش چه باید کرد؟ راه‌های مختلفی با توجه به علت کیپ شدن گوش برای درمان و رفع این عارضه وجود دارد.

درمان کیپ شدن گوش به روش خانگی چگونه است؟

گرفتگی و کیپ شدن گوش‌ها عارضه‌ای بی‌خطر است و در مواردی که علت آن ابتلا به بیماری خاصی نباشد خیلی سریع از بین می‌رود. برای رفع کیپ بودن گوش باید روش‌های مراقبتی و درمانی انجام دهیم. این روش‌ها متناسب با علت ایجاد کننده‌ی کیپ شدن گوش اعمال می‌شود.

Advertisement
Advertisement

درمان خانگی کیپ شدن گوش با خشک شدن

داخل مجرای گوش خارجی به‌طور طبیعی ماده‌ای به نام جرم گوش یا سرومن ترشح می‌شود. این ماده برای محافظت گوش در برابر عفونت و ورود اجسام ریز و حشرات به گوش ترشح می‌شود و گوش را در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. تجمع این ماده در گوش و شستشوی نامناسب گوش یک علت شایع برای کیپ شدن گوش است.

همچنین خیلی از افراد بعد از استحمام یا شستشوی گوش دچار عارضه‌ی کیپ شدن گوش می‌شوند. علت کیپ شدن گوش بعد از شستشو این است که مواد شوینده وکف با جرم‌های قبلی ترکیب می‌شود و مسیر گوش میانی را مسدود می‌کند و فرد با کیپ شدن گوش و سوت کشیدن آن مواجه می‌شود.

مطلب مرتبط
زیره سیاه | خواص، عوارض و نحوه مصرف

علل کیپ شدن گوش ها

برای این‌که  کیپ شدن گوش بعد از شستشو و استحمام ایجاد نشود باید گوش را بلافاصله با گوش پاک کن تمیز کرد یا با یک دستمال فضای گوش را خشک کرد.

Advertisement

درمان خانگی کیپ شدن گوش با خنثی کردن کمبود فشار هوا

کیپ شدن گوش و درمان خانگی آن با باد کردن لپ و بینی هم امکان پذیر است. برای رفع  کیپ بودن گوشها می‌توانید دماغ خود را با انگشتان محکم بگیرید و با دهان بسته نفس عمیق بکشید و لپ خود را باد کنید. این حرکت باعث می‌شود کمبود فشار در گوش از بین برود.

این تکنیک به نام والسالوا شناخته می‌شود. در استفاده از این روش باید دقت کنید هوا را با شدت از دماغ بیرون ندهید، چون ممکن است به پرده‌ی گوش آسیب برسد. بعد از انجام این تکنیک مکیدن یک آبنبات به باز نگه داشتن شیپور استاش کمک می‌کند.

درمان خانگی کیپ شدن گوش با خمیازه کشیدن

درمان خانگی صدای باد در گوش با خمیازه کشیدن امکان پذیر است. خمیازه کشیدن باعث می‌شود فشار هوا از گوش خارج شود و احساس کیپ بودن گوش و وزوز کردن یا صدای داخل گوش از بین برود.

درمان خانگی کیپ شدن گوش با کمپرس گرم

درمان کیپ شدن گوش سرماخوردگی  با کمپرس گرم در خانه امکان پذیر است. اگر حوله‌ی گرم یا کیسه‌ی آب داغ روی گوش کیپ شده بگذارید ، جریان خون در این ناحیه بیشتر می‌شود و عارضه رفع می‌شود.

در مواردی که ابتلا به عفونت باعث کیپ شدن گوش شود احتمالا گوش درد هم همراه آن است. استفاده از کمپرس گرم درد را هم تسکین می‌دهد.

درمان خانگی کیپ شدن گوش با گرفتن گوش‌ها

برای درمان کیپ شدن گوش در هواپیما می‌توانید قبل از این‌که فشار هوا تغییر کند گوش‌های خود را با دست بپوشانید و مانع از ورود هوا به گوش شوید. یک کار ساده‌ی دیگر هم می‌توانید انجام دهید؛ انگشت اشاره خود را چند بار داخل گوش فرو کنید.

درمان خانگی کیپ شدن گوش‌ها با آدامس جویدن

وقتی تغییر فشار جو باعث کیپ شدن گوش شود، باید کاری انجام دهیم که این فشار متعادل شود. جویدن آدامس یکی از کارهایی است که باعث رفع کیپ شدن گوش می‌شود.

درمان خانگی کیپ شدن گوش‌ها با جوش شیرین

التهاب آلرژیک و عفونت سینوسی باعث کیپ شدن گوش  و بینی می‌شود و جوش شیرین با خاصیت قلیایی می‌تواند این احتقان را برطرف کند. با جوش شیرین باید یک اسپری تهبه کنید. به همین خاطر یک فنجان آب را بجوشانید و به آن یک قاشق مربا خوری جوش شیرین و نمک بدون ید اضافه کنید. بعد از سرد شدن آن را با قطره چکان داخل بینی بریزید. رفع گرفتگی بینی باعث تنظیم فشار هوا می‌شود و کیپ شدن گوش را از بین می‌برد.

با استفاده از اپلیکیشن پذیرش ۲۴ با پزشک آنلاین گوش و حلق و بینی در مورد راه‌های رفع گرفتگی گوش صحبت کنید و بدون مراجعه‌ی حضوری مشکل خود را حل کنید.

درمان کیپ شدن گوش

درمان کیپ شدن گوش در طب سنتی چگونه است؟

درمان‌های طب سنتی برای رفع کیپ شدن گوش و گرفتگی آن شامل روش‌هایی است که با استفاده از گیاهان دارویی انجام می‌شود. این روش‌ها لزوما نباید توسط پزشک یا متخصص طب سنتی انجام شود و فرد بیمار به تنهایی با استفاده از راهنمایی قادر به انجام این روش‌ها است.

مطلب مرتبط
سرویکس رحم کجاست؟ راه های درمان سرویکس دهانه رحم

درمان کیپ شدن گوش  در طب سنتی با سیر

سیر یک گیاه معجزه گر برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله گرفتگی گوش است. برای استفاده از سیر دو روش وجود دارد.

  • استفاده از روغن سیر

برای تهیه‌ی روغن سیر چند حبه سیر خرد شده را با روغن زیتون و آب  مخلوط کنید و روی حرارت قرار دهید و آن را هم بزنید تا کمی سفت شود. بعد از خنک شدن دو قطره از این روغن را داخل گوش بریزید و بعد از  ۵ دقیقه آن را از گوش تخلیه کنید و با گوش پاک کن مجرای گوش را تمیز کنید.

  • استفاده از کمپرس سیر

سیر برای درمان کیپ شدن گوش به‌صورت ترکیب با آب و نمک یک روش موثر است. این مواد را با هم مخلوط کنید و روی حرارت بگذارید. یک تکه پارچه‌ی تمیز را به این مواد آغشته کنید و با همان گرما روی گوش بگذارید تا کیپ شدن گوش از بین برود.

درمان کیپ شدن گوش با اکالیپتوس

اکالیپتوس یک گیاه دارویی با خاصیت باز کنندگی مجاری تنفسی و احتقان است. کیپ شدن گوش را هم می‌توانید با بخور اکالیپتوس برطرف کنید.

برای استفاده از این روش مقداری اکالیپتوس را داخل آب جوش بریزید و بخار حاصل از آن را وارد مجاری تنفسی کنید. عبور بخار از مجاری تنفسی باعث باز شدن عروق و شل شدن مخاط می‌شود.

درمان کیپ شدن گوش در طب سنتی با سرکه سیب

سرکه‌ی سیب خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند عوامل باکتریایی یا عفونی را از بین ببرد. برای استفاده از سرکه سیب باید روی یک سمت از بدن دراز بکشید و با قطره چکان چند قطره سرکه سیب داخل گوش بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از این زمان گوش را با پنبه پاک کنید. این روش کیپ بودن گوش را از بین می‌برد.

درمان کیپ شدن گوش در طب سنتی با روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون برای نرم کردن و خارج کردن ترشحات از گوش است. در این روش  برای درمان کیپ بودن گوش باید چند قطره روغن زیتون را باید داخل گوش بریزید و  بعد از نیم ساعت گوش را از روغن تمیز کنید.

اهمیت پاک کردن گوش در این است که چرب بودن مجرای گوش باعث جذب گرد و خاک و ایجاد جرم داخل گوش می‌شود.

درمان کیپ شدن گوش با برگ ریحان

استفاده از برگ ریحان یک روش تایید شده در طب سنتی برای از بین بردن  کیپ بودن گوش است. اگر می‌خواهید احساس گرفتگی و سوت کشیدن گوش را درمان کنید، باید چند برگ ریحان را خرد کنید و آب آن را داخل گوش بریزید.

فقط حواستان باشد آب ریحان به قدری زیاد نباشد که به پرده‌ی گوش برسد، چون باعث آسیب  به پرده و کم کردن شنوایی می‌شود.

مطلب مرتبط
علت آکنه چیست؟ آیا آکنه با جوش متفاوت است؟ انواع راه های درمان آکنه

درمان کیپ شدن گوش با دارو چگونه است؟

پزشک با پیدا کردن علت و درمان کیپ شدن گوش بیمار را به زندگی عادی برمی‌گرداند و ناراحتی ناشی از این عارضه را کم می‌کند. برخی داروهایی که برای درمان کیپ شدن گوش استفاده می‌شود را بدون نسخه هم می‌توان تهیه کرد.

درمان کیپ شدن گوش با اسپری

در صورتی‌که جزو افرادی هستید که کیپ شدن گوش و گرفتگی بینی  را باهم تجربه می‌کنند، می‌توانید هنگام سفر با هواپیما یک ساعت قبل از  برخواستن و فرود از اسپری ضد احتقان استفاده کنید.

افرادی که مبتلا به سینوزیت هستند همراه گرفتگی بینی، کیپ شدن گوش را هم تجربه می‌کنند. این افراد برای درمان کیپ شدن شدید گوش ناشی از سینوزیت باید از ضد احتقان‌های بینی استفاده کنند یا بینی را با محلول‌های نمکی شستشو دهند.

درمان کیپ شدن گوش با قطره

یک علت بروز کیپ شدن گوش ابتلا به عفونت‌های ویروسی است. افرادی که مبتلا به عفونت تنفسی می‌شوند علائم سرگیجه، گرفتی بینی و گوش دارند. درمان کیپ شدن گوش و سرگیجه این افراد با قطره‌های برطرف کننده‌ی عفونت به سادگی انجام می‌شود.

درمان دارویی کیپ شدن گوش

نکات مهم در استفاده از قطره گوش

  • برای استفاده از قطره باید به یک سمت دراز بکشید و لاله‌ی گوش را با یک دست بکشید، تا قطره کاملا داخل مجرای گوش ریخته شود.
  • اگر قطره گوش را بدون نسخه از داروخانه تهیه می‌کنید حتما توجه کنید که حاوی الکل باشد چون الکل خاصیت خشک کنندگی دارد.

همچنین باقی ماندن آب داخل گوش بعد از استخر رفتن و شنا یا استحمام ممکن است باعث بروز عفونت‌های باکتریایی شود. در این موارد از قطره برای درمان کیپ شدن گوش و درد گوش استفاده می‌شود.

درمان کیپ شدن گوش با آنتی‌هیستامین

کیپ شدن گوش در بعضی افراد به علت آلرژی است. این افراد وقتی در تماس با آلرژن‌هایی مانند گرده‌ی گل قرار می‌گیرند، دچار آبریزش بینی و چشم و گرفتگی گوش و بینی می‌شوند.  داروهای آنتی‌هیستامین این علائم را از بین می‌برد. البته بهتر است این دارو را با نسخه‌ی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مصرف کنید.

کیپ شدن گوش و کرونا چه ارتباطی به هم دارند؟

کرونا یک بیماری نوظهور و ناشناخته است و به همین دلیل ممکن است در افراد مختلف تظاهرات متفاوتی داشته باشد. با این‌که راه انتقال این بیماری از طریق گوش ممکن نیست اما درگیر شدن حلق با ویروس ممکن است باعث کیپ شدن گوش شود.

برای کیپ شدن گوش چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

کیپ شدن گوش معمولا بعد از چند دقیقه از بین می‌رود. اما اگر موارد زیر همراه با کیپ شدن گوش بروز کند حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

  • سرگیجه
  • گیجی و عدم تعادل
  • بی‌حسی یا فلج شدن صورت
  • صدای زنگ و وزوز در گوش
  • خروج چرک و عفونت از گوش

پذیرش ۲۴ یک وب سایت تخصصی پزشکی است که به شما امکان مشاوره با پزشک آنلاین می‌دهد. اگر دچار کیپ شدن گوش شده‌اید و صداها را به خوبی نمی‌شنوید، می‌توانید برای رفع نگرانی از پزشک آنلاین متخصص گوش و حلق و بینی کمک بخواهید.

گفتگوی آنلاین متخصص گوش، حلق و بینی

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.123dentist.comwww.nashobavalleydental.comwww.medicalnewstoday.comnewlifepkl.comsamaksaee.comwww.taninsamak.comnamnak.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
9 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سیاتیری

سلام من مدت چند ماهه که گوشم وزوز میکنه ولی شنوایی خوب بود چند روز پیش رفتم شنا الان گوشم کیپ شده وصدا وزوز ان شدیتر شده است به نظر شما چکار کنم

دکتر ندا ضامن میلانی

سلام
باید به صورت حضوری معاینه شوید

رقیه ابوالفتحی

سلام گوش من کیپ شده به علت مسافرت چی کار کنم گوشم باز شه اعصابم خرد کرده

خدیجه

سلام من بیست روزه که گوشم کیپ شده صدای سوت توی گوشم میشنوم اواخر بارداریم بود دکتر برام اموکسی سیلین وقطره سیپلکس وبتامتازون نوشت استفاده کردم ولی خوب نشدم الان زایمان کردم چه دارویی هست که قویترباشه کلافه شدم میخوام ازشرش خلاص شم

دکترگیلدا گیوه چی

سلام
حتما به متخصص مراجعه کنید تا در صورت لزوم نوار گوش گرفته بشه و حتما پیگیر باشید .

حسینی

سلام من از گوش پاکن استفاده کردم والان گوشم کیپ شده وزو رو هم می‌کنه ممنون میشم راهنمایی کنید

دکترگیلدا گیوه چی

سلام
باید به متخصص مراجعه کنید تا گوشتون معاینه بشه .

زارع

سلام رفلاکس معده میتونه روی گوش اثر بگذاره

دکترگیلدا گیوه چی

سلام بله روی دریچه داخلی گوش تاثیر دارد.

دکمه بازگشت به بالا