بیماریمحتوای سلامتیگوش، حلق و بینی

پارگی پرده گوش | علائم، علل و راه های درمان آن

پرده گوش و هر چیزی که باید در مورد آن بدانید

پرده گوش

شنوایی یکی از نعمت های بزرگ و با ارزش خداوند است. مهم ترین عامل در شنوایی پرده گوش است. اگر با پارگی پرده گوش مواجه شدید سریعا به پزشک مراجه نموده و از ناشنوایی پیشگیری کنید. در ادامه این مقاله نیز سعی خواهیم کرد تا شما را با این آسیب خطرناک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

پرده گوش (tympanic membrane) در میان گوش میانی و گوش بیرونی قرار دارد. به پرده گوش، پرده صماخ نیز می گویند.
این پرده بسیار نازک بوده و گوش میانی را از گوش خارجی جدا می کند.
هنگامی که صوت داخل گوش می شود و به این پرده می رسند و منجر به لرزش آن می شوند.
امواج صوتی سپس به سه استخوان گوش میانی می رسند و به این روش از گوش میانی گذر می کنند و وارد گوش داخلی می شوند.

شکل پرده گوش در انسان مخروطی است. این پرده از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

 1. نرم پرده
 2. سفت پرده

و سطح داخلی پرده صماخ توسط لایه ای مخاطی از سلول های صدفی مژک دار پر شده است. سه استخوان کوچک گوش میانی که وظیفه ی آن ها انتقال لرزش پرده گوش به حلزون گوش داخلی است. در گوش داخلی این ارتعاشات به سیگنال تبدیل شده و به مغز می رود و طی این مراحل ما قادر به شنیدن خواهیم بود. بنابراین پرده گوش در شنوایی بسیار حائز اهمیت بوده و باید از سلامت آن مطمئن باشید. در ادامه از آسیب هایی که می تواند این پرده را پاره کند صحبت خواهیم کرد.


Advertisement

مشاوره آنلاین گوش، حلق وبینی

پارگی پرده گوش

یک سوراخ کوچک یا بزرگ را بر روی پرده صماخ پارگی پرده گوش می گویند. این پرده وظیفه انتقال امواج صوتی را به گوش داخلی  بر عهده دارد که در نهایت ما صدا را می شنویم. برخی مواقع این پرده نازک آسیب می بیند و سوراخ می شود در نتیجه انتقال صدا با مشکل مواجه می شود. همچنین در برخی موارد پارگی این پرده منجر به کم شنوایی دائمی در انسان می شود.
پارگی پرده گوش می تواند یک حادثه ای تلخ برای هر فردی باشد. اگر می خواهید مطمئن شوید که مشکل شما پارگی گوش است بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید و مراحل درمانی را طی کنید. پس در این مواقع خونسردی خود را حفظ کنید و با مراجعه به پزشک  یا حتی گرفتن مشاوره آنلاین به صورت غیر حضوری، تلفنی و متنی از پزشک آنلاین متخصص گوش، حلق و بینی از خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

علل پارگی پرده گوش 

علل پارگی پرده گوش 

 • عفونت

انواع عفونت های گوش منجر به پارگی پرده صماخ می شوند. این اتفاق در کودکان بیشتر رخ می دهد زیرا مایعات در پشت پرده گوش جمع می شوند. فشار این مایعات باعث آسیب به پرده گوش می شود.

 • باروتروما

تغییرات فشار بر اثر فعالیت هایی منجر به پارگی و آسیب به پرده گوش می شود. به این حالت باروتروما گفته می شود. هنگامی که فشار خارج از گوش خیلی بیشتر از فشار داخل گوش باشد باروتروما رخ می دهد که منجر با پارگی پرده گوش می شود. برخی فعالیت ها که منجر به باروتروما می شود به صورت زیر است‌‌ :

 1. غواصی
 2. پرواز با هواپیما
 3. رانندگی در ارتفاعات
 4. امواج الکتریسیته
 • تروما

هر نوع ضربه ای که به گوش و یا سر وارد شود و منجر به پارگی این پرده شود تروما یا آسیب گفته می شود. فعالیت هایی همچون: استفاده از گوش پاک کن، وارد کردن مداد و یا وسایل تیز و آلوده دیگر منجر به آسیب به پرده صماخ می شود. این وسایل علاوه بر پارگی می توانند موجب عفونت های گوش نیز شوند. بنابراین از این گونه رفتار های پر خطر جدا خودداری نمایید.

محافظت از پرده گوش بسیار مهم و قابل اهمیت است و اگر به صورت ناگهانی اتفاقاتی این چنین برای شما رخ داد با حفظ خونسردی و آرامش خود به پزشک متخصص مراجعه کنید و از ناشنوایی و کم شنوایی دائمی جلوگیری کنید.

علائم پارگی پرده گوش 

از علائم اصلی پارگی این پرده درد است. درد می تواند در طی روز تداوم داشته باشد و کاهش یا افزایش یابد. پس از این که  درد برطرف می شود، در قسمتی که پرده گوش پاره شده است آب مروارید، خون و یا مایع داخل گوش شروع به تخلیه می کند. اگر گوش میانی دچار عفونت شده باشد پارگی همراه با خون ریزی خواهد بود. عفونت در گوش بیشتر در کودکان، افراد مبتلا به سرما خوردگی یا آنفولانزا اتفاق می افتد. اگر دچار هر یک از علائم های بالا شدید برای درمان و تشخیص بیماری حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

عوارض پارگی پرده گوش 

پارگی این پرده از مقدار کمی شروع می شود و به تدریج زیاد تر می شود. در بعضی موارد بر شنوایی انسان تأثیر می گذارد و یا ایجاد عفونت می کند. هر چه میزان پارگی بیشتر باشد مشکلات شنوایی نیز بیشتر می شود و بالعکس. به طور مثال اگر پارگی پرده گوش کوچک باشد، فرد فقط صداها را کمی نا واضح بشنود.

و اگر این پارگی بیشتر باشد میزان شنوایی کم تر می شود. اگر همراه با پرده گوش ۳ استخوان متصل به آن نیز آسیب ببیند شنوایی کم تر می شود. شما می توانید با مراجعه به پزشک این عوارض را کاهش دهید.

پارگی پرده گوش در کودکان

کودکان به دلیل حساسیت و نازک بودن پرده های گوش بیشتر در معرض پارگی پرده گوش قرار دارند. استفاده نادرست از گوش پاک کن در کودکان نیز آسیب هایی را برای گوش آنان به وجود می آورد. هر وسیله خارجی تیزی مانند مداد و یا کلید که به صورت عمیق وارد گوش شود می تواند موجب پارگی پرده گوش می شود و همچنین ایجاد عفونت می کند.

این عفونت ها شایع ترین دلیل پارگی پرده صماخ در گوش کودکان هستند. اکثریت کودکان تا سن سه سالگی حداقل یک بار دچار عفونت گوش می شوند. اگر کودک شما مدتی را در مهد کودک می گذراند و یا به صورت دراز کشیده شیشه شیر می خورد احتمال ایجاد عفونت گوش در او افزایش می یابد.

اگر کودک شما یکی از علائم زیر را داشت فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 1. درد نسبتا شدید
 2. ترشح خون و یا چرک از گوش
 3. حالت تهوع و سرگیجه 
 4. ایجاد صدای زنگ در گوش

اگر روند درمانی کودکتان به درستی پیش نرفت با پزشک گوش و حلق و بینی مشورت کنید و از خطرات احتمالی پیشگیری کنید. زیرا به دلیل حساسیت های بالای بافت های کودکان آسیب هایی که به درستی درمان نشوند می توانند شنوایی آن ها را برای مدت طولانی تحت تاثیر قرار دهند.

با آموزش صحیح به کودک خود بیاموزید هیچ وسیله ای را داخل گوش خود وارد نکند. همچنین در هنگام سرما خوردگی شدید کودک از سفر با هواپیما بپرهیزید زیرا اختلاف فشار می تواند منجر به پارگی پرده گوش کودک شود.

تشخیص پارگی پرده گوش

پزشک می تواند از طریق چند روش مختلف تعیین کند که آیا پرده صماخ دچار آسیب شده است یا نه؟ ما در این مقاله چند روش تشخیص را برای شما ذکر میکنیم.

 • از مایع خارج شده از گوش: نمونه ای برداشته و آزمایش می کنند این روش برای پارگی هایی است که بر اثر عفونت ایجاد شده اند.
 • تست اتوسکوپ: در این روش پزشک با استفاده از نور گوش شما را نگاه می کند در صورت مشاهده هر گونه آسیب اقدام به آزمایش های دیگر می کند.
 • تست شنوایی: پزشک محدوده شنوایی را مورد تست قرار می دهد.

روش های زیاد دیگری نیز وجود دارد که پزشک با توجه به تشخیص خود انجام می دهد.

مشاوره آنلاین پارگی پرده گوش

درمان پارگی پرده گوش

مراحل درمانی را با توجه به تشخیص پزشک خود طی کنید و توصیه های زیر را جدی بگیرید.

از وارد شدن آب به داخل گوش جلوگیری کنید و هیچ گونه وسیله ی خارجی را وارد آن نکنید. به طور مثال از گوش پاک کن استفاده نکنید یا از آسیب زدن به گوش جلوگیری کنید. با توجه به توصیه های پزشک شاید نیاز باشد از شنا کردن نیز خودداری کنید تا پرده صماخ بهبود یابد. در ادامه چند روش درمان را برای شما شرح می دهیم.

 • پچ کردن: پچ کردن روشی درمانی برای بهبود پرده گوش است. پزشک پچ پزشکی را بر روی غشای نازک گوش قرار می دهد و پچ تشعشع غشا را تغییر می دهد که در روند بهبودی تأثیر دارد.
 • تجویز آنتی ‌بیوتیک ها: آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت ها را از نابود کنند تا آسیبی به پرده صماخ نرسد. آن ها همچنین مانع از ایجاد عفونت های جدید می شود. پزشک این آنتی بیوتیک های خوراکی را تجویز میکند و شما باید آن ها را مصرف کنید.
 • عمل جراحی برای جلوگیری از عفونت: در موارد خیلی کم ممکن است جراحی نیاز باشد. در این جراحی مواد عفونی را از گوش خارج می کنند و سپس پرده گوش را ترمیم می کنند. در این جراحی قسمتی از بافت های دیگر بدن فرد را به پرده صماخ پیوند می زنند.

درمان خانگی پاره شده پرده صماخ

با این که بهترین کار مراجعه به پزشک و درمان طبق نظر او می باشد اما با چند توصیه می توان درد را کمی کاهش داد. شما می توانید درد پارگی پرده صماخ را با استفاده از گرما کاهش دهید. برای این روش از یک حوله تمیز استفاده کنید و آن را پس از گرم کردن چند بار در روز بر روی گوش خود قرار دهید. از دارو های ضد افسردگی پرهیز کنید تا قطرات آن ها به گوش کشیده نشود و پارگی را حاد تر کند.

ترمیم پارگی پرده گوش

این پارگی در اکثر موارد پس از چند هفته بهبود می یابد اما باعث کاهش قدرت شنوایی می شود. در مواردی که پارگی شدید باشد جراحی انجام می شود که ترمیم به صورت کامل معمولا پس از هشت هفته بعد از جراحی رخ می دهد. توصیه می کنیم در مرحله اول به پزشک مراجعه کنید یا با ارتباط گرفتن با پزشک آنلاین متخصص گوش و دریافت مشاوره آنلاین  از ایشان بخواهید شدت آسیب آن را تشخصیص دهد.

پیشگیری چگونه از پارگی پرده گوش

اقدامات زیادی را میتوان برای پیشگیری از پارگی پرده صماخ انجام داد ما چند مورد از آن ها را بازگو می کنیم.

 • گوش خود را خشک نگه دارید تا از ایجاد عفونت جلوگیری کنید.
 • در زمان استحمام، در ابتدای گوش خود پنبه بگذارید تا آب در آن نفوذ نکند.
 • اگر گوش شما دچار آسیب است از شنا کردن خودداری کنید.
 • اگر متوجه عفونت گوش شدید سریعا برای درمان آن اقدام کنید.
 • در هنگام سرما خوردگی از سفر هوایی پرهیز کنید.
 • در صورت لزوم به سفر با هواپیما از گوش گیر استفاده کنید و آدامس بجوید.
 • هیچ وسیله ی خارجی را وارد گوش خود نکنید.
 • در معرض صداهای بلند قرار نگیرید و در صورت لزوم از گوش گیر استفاده کنید.

پارگی پرده گوش با سیلی زدن

سیلی زدن به گوش می تواند منجر به پارگی و آسیب جدی شود. این ضربه ناگهانی باعث کاهش شنوایی بوده و وزوز در گوش ایجاد می شود. این وضعیت با گذشت زمان بهبود می یابد اما باید به درستی توسط پزشک درمان شود. رایج ترین وضعیتی که می تواند به پرده صماخ آسیب جدی برساند سیلی زدن است. زیرا در صورت برخورد سیلی هوای فشرده از گوش خارجی به سمت پرده منتقل می شود. این فشار می تواند حتی پرده صماخ را پاره کند.

سیلی زدن و اسیب پرده گوش

 درمان پارگی پرده گوش با طب سنتی

درمان با طب سنتی برای اکثر بیماری ها رایج و مفید می باشد. برای درمان عفونت های گوش و آسیب های وارد شده به پرده صماخ می توان از طب سنتی کمک گرفت. ما در ادامه چند گیاه مفید را ذکر می کنیم.

 • گل ماهور یا روغن سیر: این روغن را گرم کنید و و مقداری از آن را در درون گوش آسیب دیده بچکانید و با پارچه ای تمیز بر روی آن نگه دارید. این گیاه برای عفونت مفید بوده و اگر پرده دچار پارگی باشد آن را هرگز داخل گوش نریزید و از راه دهان استفاده کنید.
 • اکیناسه: این گیاه یک آنتی بیوتیک مفید برای سیستم ایمنی است و سه بار در روز استفاده کنید.
 • هیدراستیس: روزی سه بار مصرف کنید.
 • چای سوسنبر: گیاهی مفید به عنوان مسکنی برای درد و ضد عفونی کننده است.

برای درمان وزوز گوش مواد غذایی همچون کنجد، لوبیا، انگور، هویج و لیمو مصرف کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم اطلاعات ضروری در مورد پارگی گوش را در اختیار شما قرار دهیم با آرزوی سلامتی همیشگی برای شما.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره پارگی پرده گوش، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص گوش، حلق و بینی پذیرش ۲۴، به آن ها در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

مشاوره آنلاین گوش، حلق وبینی


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا