تاثیر ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی موقتی است یا همیشگی؟

مصرف ماری جوانا در بین جوانان و حتی نوجوانان افزایش چشمگیری داشته است. به طوری که این ماده بیشترین نرخ مصرف پس از سیگار را دارد. از همین روی توجه متخصصان مغز و اعصاب و متخصصان ترک اعتیاد را جلب کرده است.

در ادامه قصد داریم دید واضح و روشنی درباره مصرف این ماده اعتیادآور و تاثیر آن بر مغز و سیستم عصبی به شما بدهیم. ساختار شیمایی و محتویات شیمیایی این روان گردان را بررسی کنیم و در انتها به تاثیرات مخرب ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی فرد می‌پردازیم.

ماری جوانا چیست؟

ماری جوانا با نام‌های مستعار وید، علف و گل شناخته می‌شود. ماری جوانا ترکیبی سبز طوسی است که از خشک کردن برگ‌های گیاه شاهدانه به دست می‌آید. این ماده منحصرا مصرف مخدری ندارد بلکه در پزشکی، ساخت بخارساز و ترکیب کلوچه‌ها و آبنبات‌ها کاربرد دارد.

پس برگ گیاه ماری جوانا به خودی خود روان گردان نیست. در بخش برگ و شکوفه ماری جوانا رزین تولید می‌شود. این رزین حاوی THC و ۵۰۰ ترکیب دیگر است. نحوه تاثیر ماری جوانا بر مغز ارتباط بسیاری با ساختار و ترکیبات آن دارد.

تاثیر ماری‌جوآنا بر مغز چگونه است؟

ماری جوانا حاوی THC است. ساختار شیمیایی این ماده شبیه به یکی از انتقال دهنده‌های عصبی در مغز است. تاثیر ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی به طور مستقیم نیست. این ماده ابتدا توسط دستگاه تنفسی به شش‌ها می‌رسد. از طریق گردش خون وارد کل بدن و مغز می‌شود. سپس THC به دلیل شباهت با یکی از انتقال دهنده‌های عصبی مغز (anandamide) جایگزین آن می‌شود.

THC به گیرنده‌های مولکولی که cannabinoid نام دارند، متصل می‌شود. حال می‌تواند عملکرد مغز را تغییر دهد. ماری جوانا اکنون تسلط کامل روی بخش لذت، تفکر، تمرکز، حافظه، هماهنگی و درک از زمان و مکان دارد.

اثرات ماری جوانا بر مغز

تاثیر ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی هم کوتاه مدت و هم بلند مدت است. اثرات کوتاه مدت بعد از نیم ساعت تا یک ساعت پس از مصرف نمایان می‌شوند.

اثرات کوتاه مدت ماری جوانا یا گل بر مغز:

 • حس آرامش و سرخوشی عمیق
 • خنده و هیجان ناگهانی و تکانشی
 • خستگی
 • سردرگمی
 • ضعف در به خاطرآوردن مسائل
 • بدبینی یا پارانوییا
 • اضطراب خفیف و ترس
 • عدم تشخیص درست فاصله
 • حالت تهوع
 • افزایش ضربان قلب
 • معاشرت بیشتر
 • افزایش اشتها
 • خشکی دهان
 • خونی شدن چشم‌ها
 • کندی حرکات
 • اختلال در خواب

اثرات بلند مدت ماری جوانا:

 • افزایش احتمال ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی
 • ریسک ابتلا به اختلالات اساسی افسردگی و اضطراب
 • افزایش ریسک سکته قلبی و فشار خون
 • ناپایداری و عدم ثبات در شخصیت
 • کاهش انگیزه در زندگی و کار
 • پرخاشگری و انفعال
 • از دست دادن بخش‌هایی از حافظه
 • اعتیاد به مصرف مداوم ماری جوانا
 • تمایل به مصرف مواد مخدر قوی تر

تاثیر ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی ؛ سلول‌های مغزی

آیا ماری جوانا سلول‌های مغزی را از بین می‌برد؟ نظر متخصصان مغز و اعصاب در این باره متفاوت است و گفته‌های ضد و نقیضی در این باره وجود دارد. به طور کلی گفته می‌شود ماری جوانا مثل تروما یا استرس باعث از بین بردن نورون‌ها نمی‌شود. با این وجود محققان در مورد تاثیرات طولانی و مخرب THC بر سلول‌های مغزی اتفاق نظر دارند.

تاثیر ماری جوانا بر حجم مغز

کاهش حجم مغز با مصرف ماری جوانا سوءتفاهمی بیش نیست. جالب است بدانید که افرادی که از ابتدا سراغ مصرف ماری جوانا می‌روند بخش‌هایی از مغزشان کوچک‌تر است. کوچک بودن این قسمت‌های مغز وابسته به استرس، تغذیه و فاکتورهای دیگر است.

در صورت استفاده طولانی مدت و زیاد، عوارض ماری جوانا بر مغز جبران‌ناپذیر است. کوچک شدن بخش‌هایی از مغز به نام آمیگدالا و هیپوکامپوس از جمله این عوارض است. کاهش حجم ۱۲ درصدی در آمیگدالا و کاهش ۷ درصدی در هیپوکامپوس رخ می‌دهد. این تاثیر ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی بسیار قابل توجه است.

ترک مصرف ماری جوانا یا گل

ترک ماری جوانا و از بین بردن وابستگی به گل در وهله اول به اراده و تمایل شخص برای ترک همیشگی بستگی دارد. آسیب‌هایی که ماری جوانا به سلامت شخص وارد کرده، انگیزه‌ای قوی برای مراقبت بیشتر شخص از خودش است. یک سیستم حمایتی درست، جمع سالم، روان‌درمانی و جلسات ترک، مراجعه مرتب به متخصص ترک اعتیاد همه و همه آماده حمایت از شما هستند.

لازم است بدانید حتی اگر بهترین دکتر مغز و اعصاب هم در اختیار فرد باشد، تا زمانی که خود شخص نخواهد کاری از پزشک و دارو برنمی‌آید. البته صحبت با متخصصان مغز و اعصاب در این باره و آگاهی از آسیب‌هایی که شخص به خود وارد کرده ممکن است باعث شود فرد کمی به خودش بیاید.

اگر خارج شدن از خانه به هر دلیلی برایتان دشوار است می‌توانید با دکتر آنلاین مغز و اعصاب ما در ارتباط باشید. راهنمایی لازم و آنچه که باید بدانید در اختیارتان قرار می‌گیرد، اما تصیمیم بر ترک یا ادامه مصرف با شماست.

سوالات متدوال تاثیر ماری جوانا یا گل بر مغز

چرا ماری جوانا توهم آور است؟

ماری جوانا با داشتن ساختاری مشابه یکی از انتقال دهنده‌های عصبی مغز جایگزین آن می‌شود. سپس باعث تغییر در عملکرد مغز می‌شود.

آیا مصرف ماری جوانا اعتیادآور است؟

ماری جوانا مانند هر ماده روان گردان دیگری اعتیادآور است. مصرف این ماده به دلیل سرخوشی و هیجانی که دارد باعث وابستگی شخص می‌شود.

کسی که گل مصرف می‌کند چه علائمی دارد؟

حس سرخوشی، خنده‌های ناگهانی، بدبینی، افزایش ضربان قلب و سردرگمی از علائم آن است.

کلام آخر

باب شدن مصرف ماری جوانا بین جوانان امروزی و در مهمانی‌ها غیرقابل انکار است. مصرف تفریحی و در نهایت اعتیاد به این مخدر روان گردان متخصصان و سازمان‌ها را بر آن داشته که به آگاه کردن قشر جوان و والدین آنها بپردازند. تاثیر ماری جوانا بر مغز و سیستم عصبی نیاز به توجه ویژه دارد.

ماری جوانا عوارض کوتاه مدت و بلند مدت بسیار زیادی دارد. اگرچه تاثیر ماری جوانا بر حافظه بر همگان روشن است اما تخریب سلول‌های مغز بر اثر مصرف ماری جوانا اشتباهی بیش نیست. اشاره کردیم که این مخدر باعث نابودی سلول نمی‌شود بلکه بدتر، سلول‌ها را در اختیار خود قرار می‌دهد. بدین ترتیب در وهله اول مغز شخص و از طریق آن کل بدن را تحت فرمان خود قرار می‌دهد.

انواع مختلف مواد مخدر می‌توانند اثرات متفاوتی بر روی عملکرد سیستم عصبی داشته باشند، در مقاله ای دیگر از تاثیر مواد مخدر بر مغز و سیستم عصبی صحبت کردیم، برای اطلاعات بیشتر در این باره آن را مطالعه کنید.

۲.۸/۵ (۵ نظر)

منبع
nidathefreedomcenternbcnews

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
5 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
یه بنده خدایی
یه بنده خدایی
12 روز قبل

من تقریبا ۴.ماه پیش برای اولین بار از رو مشروب گل کشیده بودم و همون روز بلافاصله توهمی بدی زدم چند ساعت تپش قلبم بالا بود هیچی نیفهمیدم و بعد بیهوش شدم اثرات اون رو تا همین ۱۰ روز دیش با من بود حس میکردم تو رویا ام افسرده‌ی گرفته بودم هیچ ذوقی و انگیزه ای نداشتم ولی خدارو شکر الا خود ب خود درست شدم وووو خیلی خیلییییی حالم خوبه خدارو روزی صد بار شکر می‌کنم واس این حال خوبم فقط اینو بدونین تموم حس هایی ک دارین فقط یه توهم و ساخته ذهن خودتونه وگرنه مغزتون کاملا سالمه

یه بنده خدا
یه بنده خدا
23 روز قبل

سلام برادر من مدت زیادی گل میکشم توصیه میکنم شما هم بزنید والا دنیا دو روز ارزش نداره اینقدر گل تخریب کنین

محمد
محمد
26 روز قبل

سلام خسته نباشید من دیشب برای اولین بار گل کشیدم و دقتم رو از صبح از دست دادم
اما اون تایمی که کشیده بودم نه توهم زدم نه چیزی اتفاقا مغزم خیلی متمرکز شده بود و خیلی زیاد میتونستم تمرکز کنم

علی
علی
3 ماه قبل

سلام و خسته نباشید، من دیسگ گردن دارم و دست چپ و دوانگشت دست چپ من بی حس است، حدود یک ماه پیش یک مقدار مایع نخاع برای آزمایش از من گرفتن، الان چند وقته که ماری جوانا میکشم خیلی فشار به کمر و دست چپ من میاد و یک درد بدی حس میکنم، دلیلش را میتوانید توضیح دهید. با تشکر

آقا یونسم
آقا یونسم
در پاسخ به  علی
2 ماه قبل

داش بیا پیش خودم تیاک کرمان بدم گل نکش تا کمرت خب سه دورت بگردم،

دکمه بازگشت به بالا