پوست و مو و زیبایی

ناخن و انواع بیماری‌های ناخن که باید بشناسیم

آیا شما اطلاعاتی در مورد بیماری‌های ناخن دارید یا از نظر شما هر نوع تغییر در ناخن طبیعی است؟
اصولا ناخن‌های سالم صاف به نظر می‌رسند و دارای رنگ ثابتی هستند. با افزایش سن، ممکن است برجستگی‌های عمودی در آن‌ها ایجاد شود یا کمی شکننده‌تر شوند که جای نگرانی نیست. بیماری‌های ناخن از جمله ظاهر شدن انواع لکه، تغییر رنگ و جدا شدن ناخن، می‌توانند در اثر صدمات به انگشتان و دست‌ها، زگیل‌های ویروسی، عفونت‌ها (اونیکومایکوزیس) و مصرف برخی از داروها مانند داروهای شیمی‌درمانی ایجاد شوند. برخی از شرایط پزشکی نیز می‌توانند ظاهر ناخن‌های شما را تغییر دهند. با این حال، وضعیت ظاهری ناخن‌های شما به تنهایی برای تشخیص یک بیماری خاص کافی نیست. معمولا پزشک از این اطلاعات به همراه سایر علائم و معاینه فیزیکی برای تشخیص استفاده می‌کند.

بنابراین در صورت مشاهده هرگونه تغییر در ظاهر ناخن‌های خود، حتما با پزشک مشورت کنید. اگر به دلایل مختلف تمایل به مشاوره غیرحضوری دارید، وب‌سایت و یا اپلیکیشن پذیرش۲۴ توانسته است به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ امکان مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین پزشکان پزشک پوست و مو انلاین  را برای شما فراهم کند. در ادامه این مطلب می‌توانید در مورد انواع بیماری‌های ناخن اطلاعات لازم را کسب کنید.

انواع بیماری‌های ناخن

برخی از تغییرات در ناخن‌های شما به دلیل شرایط پزشکی است که باید به آن‌ها توجه کنید. در صورت مشاهده هر یک از این علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • تغییر رنگ کلی ناخن مانند زردی ناخن، ایجاد خطوط طولی مانند خطوط سفید عمودی یا خطوط تیره بر روی ناخن و یا ایجاد انواع لکه روی آن‌
 • تغییر در شکل ناخن مانند چماقی شدن ناخن، ناخن قاشقی و ایجاد حفره در ناخن
 • تغییر در ضخامت ناخن
 • شکنندگی ناخن
 • خونریزی در اطراف ناخن‌ها
 • تورم یا قرمزی در اطراف ناخن‌ها
 • درد ناخن‌ها یا اطراف آن‌ها
 • جدا شدن ناخن از بستر
مطلب مرتبط
داروی کرم آسیکلوویر | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Aciclovir cream

این تغییرات ناخن‎ها می‌تواند به دلیل شرایط مختلف ایجاد شود، از جمله مواردی که در زیر توضیح می‌دهیم.


Advertisement

تغییر رنگ ناخن‌ها

همانطور که جدول زیر نشان داده شده است برخی از تغییر رنگ‌ها می‌توانند نشانه هشداردهنده بیماری خاصی باشند.

بیماری یا مشکلات سلامتی دیگر تغییر رنگ
اکسیژن کافی در جریان خون شما وجود ندارد ناخن‌های آبی
بیماری کبد یا دیابت ناخن‌های سفید
کم‌خونی ناخن‌های رنگ‌پریده
بیماری کلیوی ناخن‌های نیمه‌صورتی، نیمه‌سفید
بیماری ریه، آرتریت روماتوئید یا عفونت ناخن ناخن‌های زرد

اگر میزان رشد ناخن‌های شما کم و زرد و ضخیم شده باشند، ممکن است در اثر مصرف لاک یا دخانیات زیاد باشد.

ایجاد خطوط طولی روی ناخن‌ها

در صورت مشاهده خطوط تیره بر روی ناخن خود، برای بررسی به یک متخصص پوست مراجعه کنید. چرا که این خطوط تیره می‌توانند ناشی از ملانوما، جدی‌ترین نوع سرطان پوست باشند. البته هر نوع تیرگی حتما به معنای سرطان نیست.

ایجاد خطوط طولی روی ناخن‌ها
ایجاد خطوط طولی روی ناخن‌ها

خطوط سفید عمودی معمولا با افزایش سن به وجود می‌آیند و بهتر است برای رفع آن‎ها میزان مصرف کلسیم خود را افزایش دهید.

ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن‌ها

ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن‌ها
ایجاد لکه‌های سفید روی ناخن‌ها

این لکه‌ها معمولاً در اثر یک ضربه جزئی به وجود می‌آیند و در افراد سالم بی‌خطر هستند. گاهی ناشی از بیماری‌های عفونی، متابولیکی یا سیستمیک و همچنین داروهای خاص هستند که بهتر است پزشک در مورد آن‌ها تشخیص نهایی را بدهد.

ایجاد لکه‌های سبز تیره روی ناخن‌ها

 

وقتی باکتری‌ها باعث عفونت ناخن می‌شوند، رنگ آن قسمت به سبز تیره تغییر می‌کند. اگر درمان نشود، عفونت سودوموناس ناخن بدتر شده و گسترش می‌یابد. درمان آن می‌تواند درد و حساسیت شما را از بین ببرد و به رفع عفونت کمک کند.

تغییر در شکل ناخنها

چماقی شدن ناخن‌ها به تدریج ایجاد می‌شود و ممکن است شما متوجه آن نشوید. البته گاهی اوقات این شرایط ارثی است، اما ممکن است ناشی از ابتلا به بیماری‌های ریوی، قلبی، کبدی و گوارشی نیز باشد.

اگر ناخن های نازکی دارید که از وسط فرو رفته و شبیه قاشق هستند، ممکن است آهن بدن شما کافی نباشد. حتما برای انجام یک تست خون اقدام کنید.

تغییر در ضخامت ناخن‌ها

در سندرم اونیکوگریفوزیس (Onychogryphosis) ناخن‌ها ضخیم شده و بیش از حد رشد می‌کنند که در اثر بیماری‌هایی مانند پسوریازیس، ایکتیوز یا مشکلات گردش خون بروز می‌کند. درمان این شرایط نیاز به کمک یک متخصص غدد یا متخصص پوست دارد.

مطلب مرتبط
همه چیز درمورد لیفت بینی | مزایا و معایب

شکنندگی ناخن‌ها

مهمترین دلیل شکنندگی ناخن‌ها، عفونت‌های قارچی می‌باشد. ناخن شست پا بیشتر از ناخن‌های دیگر در معرض ابتلا است، زیرا پوشیدن کفش‌های تنگ فضای بسیار مناسبی برای قارچ‌ها فراهم می‌کند. دیگر دلایل شکنندگی ناخن‌ها عبارت است از:

 • آسیب‌های وارد شده به ناخن که ممکن است حتی باعث سوراخ شدن ناخن شوند
 • جویدن ناخن
 • وجود مشکلاتی مانند سوءتغذیه و اختلالات غدد درون ریز (پرکاری تیروئید)

تورم یا قرمزی در اطراف ناخن‌ها

اگر در اطراف ناخن‌های خود قرمزی، تورم و درد دارید، ممکن است دچار عفونت شده باشند. در صورت تشخیص زودهنگام، می‌توان عفونت را با شستشو و پانسمان و دریافت آنتی بیوتیک درمان کرد. اما اگر زخم باز ایجاد شود، به درمان گسترده‌تری نیاز است. گاهی این مشکل (پارونیشی) در اثر “ناخنک” ایجاد می‌شود. بیماری که در آن گوشه ناخن در گوشت کنار ناخن فرو می‌رود و باعث نفوذ میکروب‌ها به آن ناحیه می‌شود. توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از شرایط وخیم‌تر و خونریزی اطراف ناخن، حتما با یکی از پزشکان اطراف خود و یا دکتر پوست آنلاین حاضر در پذیرش۲۴ در این مورد صحبت کنید.

خونریزی رگه‌ای ناخن

گاهی در زیر ناخن خونریزی رگه‌ای به علت ضربه به ناخن و پاره شدن عروق زیر آن مشاهده می‌شود که پس از مدتی به صورت خونمردگی به رنگ سیاه یا قهره‌ای نمایان می‌شود. از علل دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آندوکاردیت قلب
 • کمبود ویتامین C
 • سیروز کبدی
 • واسکولیت (التهاب رگ‌های خونی)
 • میکروآمبولی

جدا شدن ناخن از پوست

گاهی در اثر جدا شدن ناخن از بستر خود، در آن ناحیه نمایی سفید رنگ می‌گیرد. از علل جدا شدن ناخن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت قارچی
 • پسوریازیس
 • آسیب ناشی از استفاده مداوم لوازم آرایشی ناخن
 • فرورفتن جسمی نوک تیز در زیر ناخن

معمولا متخصص پوست برای رفع عفونت و بازگشت طبیعی میزان رشد ناخن‌ها نکاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

پوسته‌های اطراف ناخن

این مشکل معمولا در اثر شستشوی زیاد، خشکی پوست و مصرف مواد شوینده نامناسب ایجاد و معمولا با مصرف کرم‌های مرطوب‌کننده برطرف می‌شود.

شما می‌توانید با مراقبت خوب از ناخن‌های خود، از بسیاری از بیماری‌های ذکر شده جلوگیری کنید. البته در شرایطی که به یک بیماری زمینه‌ای مبتلا هستید، تنها راه درمان و کنترل آن بیماری است. دسترسی به وب‌سایت پذیرش ۲۴ و نحوه دانلود اپلیکیشن آن بر روی تلفن همراه بسیار آسان است. این فرصت عالی را برای یک مشاوره غیرحضوری در شرایط کنونی پاندمی ویروس کرونا از دست ندهید. تا بتوانید با دریافت یک راهنمایی صحیح، از پزشک متخصص پوست و مو برای درمان تغییرات ایجاد شده بر روی ناخن‌های خود اقدام کنید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا