دردهای عصبی چه علائمی دارند و راه درمانشان چیست؟

بسیاری از مشکلات و بیماری‌های ما ریشه در وضعیت اعصاب و روان‌مان دارند. دردهای عصبی نیز در زمره این مشکلات قرار می‌گیرند. این بیماری مزمن می‌تواند به‌ دلایل مختلفی در فرد بروز پیدا کند که مهم‌ترین آن‌ها آسیب دیدن بدن یا عفونت کردن آن است.

شاید بخواهید بدانید علائم درد عصبی چیست و چه راه‌هایی برای درمان آن وجود دارد. ما در این مطلب همه چیزهایی را که باید درباره این بیماری بدانید، باهم بررسی می‌کنیم. پس تا انتها همراهمان بمانید.

درد عصبی چیست؟

درد عصبی یا نوروپاتی بدون پیش ‌زمینه خاصی و در هر زمانی ممکن است رخ دهد. ما عموما دو نوع درد داریم: درد نوروپاتیک و درد غیر نوروپاتیک که تفاوت آن‌ها در نوع سیگنالی است که به مغز ارسال می‌کنند.

دلیل رخ دادن دردهای غیر نوروپاتیک، آسیب دیدن یا بیماری است. سیستم عصبی شما بعد از این اتفاق به مغز سیگنال درد را می‌فرستد. اما درد نوروپاتیک از این نظر فرق می‌کند که مغز سیگنال این دردهای عصبی را بدون هیچ اتفاق یا آسیبی و بدون خواست شما دریافت می‌کند.

در اثر این درد ممکن است احساس سوزش، بی‌حسی یا از دست دادن حس‌تان را تجربه کنید و این درد ممکن است ثابت یا متناوت باشد. امکان بدتر شدن درد نوروپاتیک (درد عصبی) به مرور زمان زیاد است، بنابراین توصیه می‌کنیم قبل از تشدید آن به متخصص دردهای عصبی مراجعه کنید.

دلایل بروز دردهای عصبی

چهار عامل شایع برای درد عصبی وجود دارد که هر یک در ادامه کاملا توضیح می‌دهیم.

بیماری

یکی از عوامل زمینه‌ساز برای بروز این دردها، داشتن بیماری و بعضی شرایط فیزیکی خاص است. مولتیپل اسکلروزیس، مولتیپل میلوما و سایر انواع سرطان، از شایع‌ترین امراضی هستند که عامل این دردها به‌شمار می‌روند.

به گفته محققان کلینیک کلیولند آلمان، یکی از بیماری‌هایی که عامل بروز ۳۰ درصد از دردهای نوروپاتی محسوب می‌شود، دیابت مزمن است. به این دلیل که افراد مبتلا به این بیماری در ابتدا بی‌حسی را تجربه می‌کنند و به‌دنبال آن آن‌ها را درد، سوزش در اندام‌ها و انگشتانشان آزار خواهد داد.

همچنین مصرف بیش از حد و طولانی مدت مشروبات الکی می‌تواند به اعصاب فرد آسیب وارد کند و از عوارض آن می‌توان به دردهای مزمن نوروپاتیک اشاره کرد. اگر مبتلا به سرطان باشید، شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند. بنابراین در طی مراحل درمان نیز امکان دریافت سیگنال‌های غیرعادی درد توسط مغز وجود دارد.

آسیب دیدگی

آسیب دیدن بافت، ماهیچه‌ها یا مفاصل بدن دیگر عامل بروز دردهای عصبی در بدن فرد است. آسیب‌دیدگی کمر، ساق پا و لگن می‌تواند به بافت عصبی مغز آسیب دائمی وارد کند. بنابراین امکان دارد در این نواحی حتی تا سال‌ها بعد از بهبودی، احساس درد کنید.

عفونت

عفونت به‌ندرت می‌تواند علت بروز درد عصبی باشد. از عفونت‌های نادری که ریشه دردهای عصبی می‌تواند در آن‌ها باشد، می‌توانیم به نورالژی پس از تبخال عارضه زونا، عفونت سیفلیس و HIV اشاره کنیم.

از دست دادن اعضای بدن

یک شکل غیرمعمول از دردهای عصبی به نام سندرم عضو فانتوم یا خیالی وجود دارد که زمان قطع شدن دست یا پا ظاهر می‌شود. در چنین شرایطی مغز شما فکر می‌کند که از اعضای قطع شده سیگنال‌های درد را دریافت می‌کند.

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که اعصاب نزدیک به ناحیه قطع عضو شده، عملکرد اشتباهی دارند و سیگنال‌های معیوب را ارسال می‌کنند. انگشتان دست یا پا، آلت تناسلی و گوش‌ها از دیگر اعضایی هستند که امکان دارد درد فانتوم را در آن‌ها احساس کنید.

سایر دلایل

از دیگر دلایل که می‌توانند عامل دردهای نوروپاتیک باشند، می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

 • کمبود ویتامین B
 • سندرم تونل کارپال
 • مشکلات تیروئید
 • مشکلات عصب صورت
 • آرتریت در ستون فقرات

علائم دردهای عصبی

علائم دردهای عصبی در هر فردی با دیگری متفاوت است اما موارد شایعی وجود دارد که در فهرست زیر نام بردیم:

 • احساس درد تیراندازی، سوزش یا چاقو
 • احساس سوزن‌سوزن شدن و بی‌حسی
 • درد ناگهانی و بدون محرک
 • درد عصبی صورت
 • درد برانگیخته یا ناشی از اتفاق‌های غیر دردناک مانند مالیده شدن به چیزی، قرارگیری در معرض دمای سرد یا برس موها
 • احساس مزمن ناخوشی و درد غیرطبیعی
 • مشکل در خواب یا استراحت
 • مشکلات عاطفی در نتیجه درد‌های مزمن، بی‌خوابی و مشکل در بیان احساسات خود

C:\Users\Shokoofe\Downloads\Compressed\4.jpg

روش‌های درمان درد عصبی

هدف از درمان دردهای عصبی شناسایی بیماری یا عواملی است که مسئول ایجاد درد در بدن هستند. با مشورت با دکتر مغز و اعصاب آنلاین می‌توانید روش درمان آن‌ها را متوجه شوید. رایج‌ترین درمان‌هایی که با هدف تسکین درد به شما در برگشتن به زندگی روتین‌تان کمک می‌کنند، موارد زیر هستند:

داروهای مسکن بدون نسخه

گاهی داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن برای درمان دردهای نوورپاتیک مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما اغلب مردم با آن‌ها درمان نمی‌شوند، زیرا این داروها نمی‌توانند منشا درد را مورد هدف قرار دهند. پس بهتر است پیش از هرکاری به دکتر دردهای عصبی برای شناخت علت بیماری خود و درمان آن مراجعه کنید.

داروی تجویزی

درمان‌های دارویی متعددی وجود دارد که بسته به نظر پزشک ممکن است یک یا تعدادی از آن‌ها برای درمان مورد استفاده قرار بگیرد.

مسکن‌های موضعی از جمله لیدوکائین، کپسایسین و انواع کرم‌ها و پمادهای موثر دیگر در زمره داروهای تجویزی پزشکان قرار دارند. از دیگر داروهای مفید می‌توانیم به داروهای ضد افسردگی اشاره کنیم. گرچه برای مصرف این داروها هرگز خودسرانه اقدام نکنید.

از آن‌جایی که یکی از علل بروز این دردها مشکلات عصبی است، داروهای ضدافسردگی می‌توانند دردهای عصبی را کاهش دهند. دو نوع از این داروها می‌توانند برای درمان این دردها موثر باشند:

 • داروهای ضدافسردگی سه حلقه‌ای که مهارکننده بازجذب سروتونین بوده و برای درمان درد و همچنین علائم افسردگی و اضطراب ناشی از درد مزمن، مفید هستند.
 • داروهای ضدتشنج که با تداخل در سیگنال‌های درد، انتقال نادرست آن‌ها را متوقف می‌کنند.

انسداد عصبی

انسداد عصبی در واقع تزریق آمپول‌های موضعی بی‌حس کننده در عصب است. استروئیدها یا دیگر داروهای ضد دردی که در این زمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، درد را در ناحیه فرستنده سیگنال‌های ناخواسته آن آرام می‌کنند.

گرچه این درمان موقتی است و باید تکرار داشته باشد اما برای درمان پا درد عصبی، درد عصبی پشت، دست درد عصبی و بدن درد عصبی موثر است.

C:\Users\Shokoofe\Downloads\Compressed\2.jpg

دستگاه قابل کاشت

این روش تهاجمی درمان دردهای عصبی با کمک یک جراح انجام می‌شود. در این روش پزشک دستگاه مخصوصی را در مغز یا ستون فقرات قرار می‌دهد. به ‌این ترتیب او موفق خواهد شد تا سیگنال‌های عصبی نامنظم و علائم آن را کنترل و متوقف کند.

این راه آخرین گزینه درمانی است و برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بدن آن‌ها به دیگر روش‌های درمانی پاسخ نداده باشد.

درمان خانگی

درمان خانگی دردهای عصبی در واقع تغییر دادن سبک زندگی نادرست است. ماساژ از جمله درمان‌های فیزیکی و آرامش‌بخشی است که می‌توانید با آن درد را با حرکاتی ساده در خانه آرام کنید.

درمان‌های خانگی نیز زمانی موثر هستند که شما علل درد خود را با صحبت با یک متخصص مغز و اعصاب شناسایی کرده باشید. در این ‌صورت او خواهد توانست شما را از انجام کارهایی که دردهای نوورپاتیک را تحریک می‌کنند، منع کند.

روان درمانی

بسیاری از دردها ناشی از مشکلات اعصاب و روان هستند. یکی از درمان‌هایی که برای دردهای عصبی ناگهانی و بدون محرک مفید است، روان درمانی است. مراجعه به درمانگر کمک می‌کند تا در طی جلسات مشاوره دلایل ناخودآگاه این مشکل را تشخیص دهید و آن را درمان کنید.

فیزیوتراپی

با کمک یک فیزیوتراپ یا کاردرمانگر نیز می‌توانید تکنیک‌هایی را برای نشستن، ایستادن و حرکت بیاموزید که می‌توانند در جلوگیری از بروز درد به شما کمک کنند.

درمان ترکیبی

بهترین درمان برای این بیماری ترکیبی از انواع درمان‌های تاثیرگذار است. به‌عنوان مثال ترکیب دارودرمانی، فیزیوتراپی، روان درمانی یا حتی جراحی به ‌همراه درمان‌های خانگی می‌توانند بهترین نتیجه ممکن را برای شما داشته باشند.

نحوه پیشگیری از دردهای عصبی

بهترین روش پیشگیری دردهای عصبی، مراجعه زودهنگام به پزشک در هنگام بروز علائم اولیه است. به‌طور مثال دیابت یکی از علل شایع درد نوروپاتیک است. زمانی که پزشک شما را به مبتلا به این بیماری تشخیص دهد، خواهید توانست درد عصبی ناشی از آن را با تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم از بین ببرید یا کاهش دهید.

مراقبت و توجه به میزان سطح قند خون نیز می‌تواند از تشدید درد و بی‌حسی جلوگیری کند. بنابراین اگر می‌خواهید بدانید علت سوزش و درد عصبی چیست؟ باید به متخصص دردهای عصبی مراجعه کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر درد عصبی دارید ولی با خودمراقبتی وضعتان بهتر نشده است یا بیشتر از یک هفته درد دارید، توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از بدتر شدن این وضعیت به دکتر دردهای عصبی مراجعه کنید. همچنین اگر در قسمت انتهایی کمر یا پا احساس درد می‌کنید یا ماهیچه‌های پایتان ضعف می‌روند، باید به پزشک مراجعه کنید.

C:\Users\Shokoofe\Downloads\Compressed\1.jpg

سخن نهایی

درد عصبی از جمله دردهایی است که اگر پزشک آن را به‌موقع تشخیص ندهد و درمان نکند، می‌تواند زندگی فرد را به‌کلی تحت تاثیر قرار دهد. افسردگی، بی‌خوابی و اضطراب از جمله عوارض جدی آن برای بیمار هستند.

بنابراین با بروز اولیه علائم درد، باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. اگر به دکتر دسترسی ندارید، بهترین کار استفاده از پذیرش۲۴ برای مشورت و درخواست کمک از دکتر مغز و اعصاب آنلاین است.

سوالات رایج

در زیر به ۳ سوال رایج کاربران پاسخ دادیم.

موثرترین درمان برای دردهای عصبی چیست؟

پزشک معمولا استفاده از داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین و مصرف دولوکستین را تجویز می‌کند.

رایج ترین علت بروز این دردها چیست؟

دیابت مقصر اصلی دردهای عصبی است.

آیا درد نوروپاتیک ریشه کن می شود؟

این درد ممکن است خودبه‌خود از بین برود اما در اکثر مواقع دردی مزمن است.

۲.۳/۵ (۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
healthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
22 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
بهروز
بهروز
5 روز قبل

دوستان عمده بیماری اعصاب حنلات پانیک و استرس ترس از مرگ و دردهای اعصبی و نود پرصدهدسرطان ها و ام اس اکثرااا سردی بدن غالب میشه و سودا زیاد میشه .مشکلات معده همه از سردی بدن است.طب سنتی درست برین انجام بدین حجامت هارو.

م ب
م ب
8 روز قبل

سلام چندوقت دست راستم درد میکنه ومسوزه قسمت ارنج وسرشانه مچ دست چپم همینطور میخواستم ببینم مشکل عصبی یامربوط به ارتوپد

مسعود
مسعود
2 ماه قبل

سلام من ۲۰سالمه گاهی وقتا فقط دست چپم درد میکنه حالت گز‌گز شدن تا زیر بغلمم میزنه من پارسال دچار پنیک شدم همین الانم هست ولی خیلی کم تر شده دکتر اعصابم رفتم از بچگی هم خیلی استرس داشتم دکتر قلبم رفتم نوار و اکودانجام دادم گفت مشکلی نداری اصلا همش مال اعصاب و اضطراب رفلاکس معدهم دارم

بهروز
بهروز
در پاسخ به  مسعود
5 روز قبل

سردی بدن داری طب سنتی برو

سوسن خداکرمی
سوسن خداکرمی
2 ماه قبل

سلام من درد استخوان دارم از کمر گرفته تا پاهایم هر استخوان که دارم احساس می کنم دارم میبینم این قدر درد می کند

و اعصاب هم ضعیف است
چندین سال است درد می کشم من نمی دانم از اعصاب است یا روماتیسم است آرتور یا دیسک نمیدانم
چه دردی دارم حتی الان که دارم می نویسم پیام را دستم از آرنج درد گرفت
مرا راهنمایی کنید

بهروز
بهروز
در پاسخ به  سوسن خداکرمی
5 روز قبل

طب سنتی برو سردی بدنت زیاده

مریم
مریم
2 ماه قبل

باسلام. من مدت ۳هفته هست که دچار درد دست و درد در استخوانهای پا شدم این درد به زیر بغلم هم میزنه. گاهی دچار بی اشتهایی و درد معده میشم. و تپش قلب و نواحی اطراف قلبم درد میکنه. نوار قلبم گرفته شده مشکلی نداشتم. میخواستم ببینم مشکلم چیه. ممنون میشم

بهروز
بهروز
در پاسخ به  مریم
5 روز قبل

طب سنتی برو سودا بدنت زیاده

مریم
مریم
2 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر

شیما
شیما
3 ماه قبل

سلام علت تیرکشیدن بدن چیست؟

رضا
رضا
در پاسخ به  شیما
2 ماه قبل

شاید میخواد بزنه به قلبت

رقیه ملکی
رقیه ملکی
3 ماه قبل

سلام من کمر درد واستخاد دستم درد می کند

رضا
رضا
در پاسخ به  رقیه ملکی
2 ماه قبل

خب برو پیش دکتر ارتوپد دیگه. چه نکته ایه آخه

فاطمه شاکو
فاطمه شاکو
3 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
عزاداری قبول
ببخشید مزاحم شدم
درد های استخوان خیلی اذیتم می کند
توی استخوانم انگار یک چیزی راه میره
اگر شب تو خواب عمیق هم باشم بیدارم میکنه کلافه ام میکنه هر چه ماساژ میگم حتی بیشتر اوقات از کسی دیگر برای لگد کردن پشتم کمک میگیرم که شاید بهتر شوم خبلی اذیت میشم لطفا بگید این چه دردی است
ممنون ومتشکرم

طلی
طلی
3 ماه قبل

لگن و پاشنه پاک وموچ دستم زیاد درد می کنه

تابعی
تابعی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر من دیشب پیش آمپول نوروبیون استفاده کردم و بعدش یک درد خیلی خاصی در ران دوتا پاهام احساس کردم الان دوشنبه میگذره هنوز خوب نشده در حالیکه اصلا نمیتونم قدم بردارم پای سمت راستم یکم بهتره اما پای چپم اصلا خوب نیست روغن سیاهدانه هم ماساژ دادم اما خیلی درد می‌کنه چکار کنم راه حل بگین لطفا ممنون از راهنماییون

زهرا
زهرا
3 ماه قبل

سلام رگهای پشت پاهای من خیلی می گیرد علت چیست

رضا
رضا
در پاسخ به  زهرا
2 ماه قبل

ورزش نمیکنی آخه

توحیدی
توحیدی
3 ماه قبل

سلام من مدتی اسخوان درد دارم مخصوصا درد مچ دست از بعداز ظهر شروع می شود

نام حمیده
نام حمیده
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من من خیلی اذیت میشم ازسردردبعضی موقع سرم دردمیکنه تبش قلب دارم ازتاریکی خوشم میادموقع سردرداستقفراغ میکنم دارم نمیخواهدغذامیل کنم دست پاهایم افسردگی دارم

منصوره
منصوره
در پاسخ به  نام حمیده
2 ماه قبل

اگه دردسرت یطرفس میگرنه

حسین برچلو
حسین برچلو
3 ماه قبل

سلام من ۴ سال هست که کمردرد داشتم اولا کمولی رفته رفته درد بیشتر شد از همون اول هر دکتر رفتم نتیجه نگرفتم انقدر دارو امپول تزریق کردن به کمرم الان موقع نشستن وبلند شدن درد دارم براحتی نمیتونم بلند بشم بالای زانوی چپم بی حس میشه درد داره ووسط لگن ها دنبالچه درد داره موقع راه رفتن لگن چپم درد میکنه موقع دویدن پاهام میگیره میخورم زمین

دکمه بازگشت به بالا