دارو

داروی قطره گوش کلوتریمازول

کاربرد، مقدار و روش مصرف، عوارض جانبی و شرایط نگهداری قطره گوش کلوتریمازول (Clotrimazole Ear Drops)

نام تجاری

Canesten

کاربرد

درمان عفونت قارچی گوش یا اوتیت خارجی گوش

اشکال دارویی

قطره

اطلاعات دارویی قطره گوش کلوتریمازول

قطره گوش کلوتریمازول دارویی ضد قارچ است که در درمان عفونت قارچی گوش یا اوتیت خارجی گوش استفاده می‌شود.


Advertisement

اوتیت خارجی اصطلاحی است که برای التهاب گوش خارجی استفاده می‌شود. اگر آب، شامپو یا صابون در گوشتان برود، باعث خارش در گوش شما می‌شود. اگر در اثر خارش، خراشی در گوشتان بیندازید، به پوست کانال گوشتان آسیب می‌رسد و موجب التهاب در گوشتان می‌شود. گاهی اوقات پوست ملتهب توسط باکتری‌ها یا قارچ، آلوده می‌شود و دچار عفونت نیز می‌شود. قطره گوش کلوتریمازول راه حل درمان این نوع عفونت‌هاست که توسط قارچ ایجاد می‌شوند.

کلوتریمازول یک ضد قارچ وسیع‌الطیف است که در درمان عفونتهای قارچی ناشی از درماتوفیتها، مخمرها، و مالاسزیا فورفور و درمان کاندیدیاز ناشی از کاندیدا آلبیکانس و سایر گونه‌های کاندیدا مصرف می‌شود.

کلوتریمازول با ممانعت از تقسیم و رشد قارچ عمل می‌کند و یک داروی متوقف کننده رشد قارچ است که در درمان عفونت‌های قارچی بسیار مؤثر است ولی بسته به مقدار مصرف، می‌تواند کشنده قارچ نیز باشد.

برای مشاوره با متخصصان آنلاین گوش، حلق و بینی، می‌توانید از اپلیکیشن یا وب سایت پذیرش ۲۴، استفاده کنید و به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته سؤالات خود را از ایشان بپرسید.

قطره گوش کلوتریمازول

مقدار و روش مصرف قطره گوش کلوتریمازول

 • قبل از شروع درمان با قطره گوش کلوتریمازول (Clotrimazole Ear Drops)، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید. همچنین اگر در رابطه با مصرف آن با سؤالاتی روبرو هستید با پزشک خود مشورت نمایید.
 • برای جلوگیری از عفونت مجدد، قطره کلوتریمازول را دقیقاً همانطور که پزشک برایتان تجویز کرده است استفاده کنید و از قطع خودسرانه آن خودداری نمایید.
 • قطره گوش کلوتریمازول را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص استفاده نمایید تا بیشترین اثربخشی را در درمان عفونت گوشتان داشته باشد.
 • اگر بعد از حدود یک هفته استفاده از این قطره، احساس کردید که در علائم بیماریتان بهبودی حاصل نشده یا حتی بدتر شده است به پزشک مراجعه کنید.
مطلب مرتبط
داروی نیستاتین (قطره) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Nystatin Drops

نحوه مصرف قطره گوش کلوتریمازول

 1. دستهایتان را بشویید و گوش خود را به آرامی با آب گرم تمیز نموده، سپس خشک نمایید.
 2. دراز بکشید یا سر خود را کمی خم کنید به طوری که گوش آسیب دیده رو به بالا باشد.
 3. لاله گوشتان را به آرامی به سمت پایین بکشید تا مجرای گوش صاف شود.
 4. قطره چکان دارو را نزدیک گوشتان برده و با فشار دادن بطری، میزان داروی تجویزی را گوش خود بریزید.
 5. یک تا دو دقیقه در همین حالت بمانید تا محلول وارد مجرای گوشتان شود.
 6. اگر قطره برای هر دو گوشتان تجویز شده است این فرآیند را برای گوش دیگر نیز تکرار کنید.
 7. درب قطره را ببندید.

موارد منع مصرف قطره گوش کلوتریمازول

 • به تاریخ انقضای قطره گوش کلوتریمازول (Clotrimazole Ear Drops) توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از مصرف آن خودداری کنید.
 • هرگز قطره کلوتریمازول را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.

قبل از تجویز دارو، پزشک را در صورت وجود موارد زیر مطلع کنید:

 • حساسیت به این دارو یا دیگر داروها
 • بارداری
 • شیردهی
 • استفاده از قطره یا داروی درمانی دیگر در گوش

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف قطره گوش کلوتریمازول

 • اوتیت خارجی می‌تواند دردناک باشد. برای تسکین درد می‌توانید از پزشک خود بخواهید که مسکن مناسب برایتان تجویز کند.
 • برای جلوگیری از التهاب و عفونت بیشتر، سعی کنید هنگام حمام کردن، صابون یا شامپو به مجرای گوش شما راه پیدا نکند. برای ممانعت از ورود شامپو و صابون به گوش خود می‌توانید یک تکه پنبه آغشته به وازلین را به آرامی در گوش خود قرار دهید.
 • اوتیت خارجی در افرادی که به طور منظم شنا می‌کنند در مقایسه با دیگر افراد بیشتر دیده می‌شود. اگر خودداری از شنا برایتان امکان پذیر نیست، سعی کنید تا حد امکان از گوش‌های خود محافظت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تأثیر داروها را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آنها شود. بنابراین برای مصرف این دارو، لیست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید اعم از داروهای تجویزی و غیرتجویزی (گیاهی، مکمل و …) را با پزشکتان در میان بگذارید.

مطلب مرتبط
داروی افلوکساسین (قطره گوش) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Ofloxacin ear drops

عوارض جانبی قطره گوش کلوتریمازول

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند.

قطره کلوتریمازول، عوارض جانبی جدی ایجاد نمی‌کند. گاهی اوقات در ابتدای مصرف، ممکن است باعث تحریک شود و واکنش‌های خفیف از نوع آلرژیک (مانند قرمزی و خارش) را در افراد ایجاد نماید. اگر این علائم یا علائم دیگری که فکر می‌کنید به خاطر استفاده از این قطره است، را تجربه کردید به پزشک خود اطلاع دهید.

شرایط نگهداری قطره گوش کلوتریمازول

 • دارو را دور از دسترس کودکان نگه دارید
 • دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.
 • به منظور جلوگیری از خطر ابتلا به عفونت، بعد از اتمام دوره درمان خود، قطره کلوتریمازول را دور بیندازید و آن را نگه ندارید تا وقت دیگری استفاده کنید.

باتوجه به وضعیت کنونی پاندمی ویروس کرونا، در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴، به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین، از طریق مشاوره تلفنی و متنی با مجرب‌ترین متخصصان آنلاین گوش، حلق و بینی، تلفنی و متنی مشاوره بگیرید.

 


Advertisement
منبع
www.patient.info

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
4 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
زیار

سلام من کانازول یک درصدروطبق تجویزبرای گوشم استفاده میکنم ولی وقتی قطره واردگوش میشودلحظه ای دردشدیداحساس میکنم ، سه روزهرهشت ساعت ولی هربارتوامابادرداست

موبایل
911
دکتر ارمین محمدی لیر

درد گوش در اثر استفاده از قطره تا حدودی طبیعیه ولی اگر خیلی شدیده باید پرده گوشتون توسط پزشک بررسی شه ک آسیب ندیده باشه

زهرا محیط

سلام خسته نباشی مدت دو سه روز هست که گوش خارجی من بشدت عفونت کرده درد بسیار شدیدی دارم وگوشم ورم زیادی داره ک حتی قطره داخل گوشم نمیره دکتر متخصص هم در شهرمان نداریم لطفا منو راهنمایی کنید که چه دارویی استفاده کنم که بهتر بشوم ممنون

موبایل
9174297758
دکتر ارمین محمدی لیر

برای عفونت گوش حتما باید پزشک شمارو ویزیت کنن
اگر دسترسی حضوری ندارید میتونید از متخصصان پذیرش ۲۴ کمک بگیرید

دکمه بازگشت به بالا