کیست تخمدان چیست؟ روش‌های پیشگیری و درمان کیست تخمدان

عوارض کیست تخمدان | آیا بین کیست تخمدان و سرطان ارتباطی وجود دارد؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان یک کیسه غیرطبیعی پر از مایع است که داخل یکی از تخمدان‌های زنان شکل می‌گیرد. تخمدان‌ها اندام تناسلی زنان هستند که در پایین شکم قرار دارند.

تخمدان‌ها در طول مرحله تخمک‌گذاری هر چرخه قاعدگی یک تخمک آزاد می‌کنند. کیست‌های داخل تخمدان یک مشکل نسبتا رایج هستند و می‌توانند زنان را در هر سنی مبتلا کنند.

کیست تخمدان دختران یا زنان ممکن است در یک یا هر دو تخمدان آن‌ها شکل گیرند. این کیست‌ها می‌توانند به شکل یک کیسه یا خوشه‌ای به وجود آیند و گاهی پر از مواد دیگری مانند خون به همراه مایع داخلی خود هستند.

کیست‎‌های تخمدان از نظر اندازه و محل قرارگیری در تخمدان بسیار متفاوت هستند. اکثر کیست‎ها خطر خاصی ندارند، ولی در موارد نادر سرطانی می‌شوند.

در موارد وخیمی که کیست بسیار بزرگ و سنگین است، وزن نامتعادل آن می‌تواند باعث پیچش تخمدان به شکل غیر طبیعی شود.

این عارضه نادر پیچیدگی تخمدان نام دارد و نتیجه آن خو‌نریزی داخلی تخمدان است. بنابراین، می‌تواند به این اندام آسیب بزند.

تفاوت تخمدان سالم و دارای کیست

انواع مختلف کیست تخمدان

رایج‌ترین انواع کیست تخمدان (که کیست‎های عملکردی نامیده می‌شوند) در طول دوران چرخه قاعدگی به وجود می‌آیند. آن‎ها معمولا خوش‎خیم (غیرسرطانی) هستند.

متداول‌ترین انواع کیست‌ها را در ادامه نام می‌بریم.

کیست‌های فولیکولی

در چرخه طبیعی قاعدگی خانم‌ها، یک تخمدان هر ماه یک تخمک آزاد می‌کند. این تخمک داخل یک کیسه کوچک به اسم فولیکول رشد می‌کند.

زمانی که تخمک به بلوغ می‌رسد، فولیکول پاره می‌شود تا آن را آزاد کند. کیست‌های فولیکولی زمانی شکل می‎گیرند که عمل پاره شدن رخ نمی‌دهد.

بنابراین، فولیکول به رشد خود ادامه می‌دهد تا به شکل یک کیست در آید. کیست‌های فولیکولی اغلب علائمی ندارند و در عرض ۱ تا ۳ ماه دفع می‌شوند.

کیست‌های کورپوس لوتئوم

زمانی که فولیکول پاره می‌شود و تخمک را آزاد می‌کند، کیسه فولیکول خالی منقبض می‌شود و توده سلولی به اسم کورپوس لوتئوم به وجود می‌آورد.

کورپوس لوتئوم هورمون‌سازی می‌کند تا برای چرخه قاعدگی و تخمک بعدی آماده شود. کیست کورپوس لوتئوم زمانی شکل می‌گیرد که انقباض کیسه مورد نظر رخ ندهد.

تحت این شرایط، کیسه مورد نظر به جای آن پس از آزاد کردن تخمک مجددا بسته خواهد شد و داخل آن را مایع پر می‌کند. اکثر این کیست‌ها پس از چند هفته برطرف می‌شوند.

با این حال، این کیست‌ها می‌توانند به عرض ۴ اینچ رشد کنند. همچنین ممکن است خونریزی کنند یا با پیچاندن تخمدان باعث ایجاد دردهای کیست تخمدان شوند.

مصرف بعضی از داروهایی که برای تخمک‌گذاری تجویز می‌شوند، می‌تواند خطر ابتلا به این کیست‌ها را افزایش دهد.

بعضی کیست‌های تخمدان که کمتر رایج هستند، در دسته‌های زیر قرار می‌گیرند.

اندومتریوما (کیست شکلاتی)

دلیل ایجاد کیست شکلاتی آندومتریوز است. آندومتریوز زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های اندومتریال رحم بیرون از رحم رشد می‌کنند.

کیست درموئید

کیست درموئید معمولا علائمی ندارد و از سلول‌های تخمک‌ساز به وجود می‌آیند.

کیست سیست آدنوما

کیست‎های سیست آدنوما سرشار از مایع آبکی هستند و اندازه آن‌ها گاهی می‌تواند بزرگ شود.

در برخی زنان، اندازه کیست تخمدان چپ یا راست ممکن است به علت بیماری به نام سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بسیار کوچک باشد.

PCOS در واقع یکی از بیماری‌های است که در آن کیست تخمدان و نازایی در ارتباط با یکدیگر قرار می‌گیرند.

بعضی از انواع کیست‎ها نیز سرطانی هستند، گرچه به ندرت به وجود می‎آیند و در زنان سالخورده‎تر رایج‎تر هستند.

کیست تخمدان سرطانی باعث سرطان تخمدان می‌شوند. به همین دلیل، حتما پیشنهاد می‌کنیم از مشاوره با دکتر آنلاین کیست تخمدان پذیرش ۲۴ استفاده کنید و برای سلامتی خود اهمیت قائل شوید، به ویژه چون علائم کیست تخمدان را ممکن است با عوارض دیگر اشتباه بگیرید.

کدام دسته از زنان کیست تخمدان می‌گیرند؟

کیست تخمدان راست یا چپ مشکلی رایج برای تمام زنانی است که چرخه قاعدگی منظم دارند. در حقیقت، در تخمدان اکثر زنان هر ماه حداقل یک کیست فولیکولی یا کورپوس لوتئوم شکل می‌گیرد.

ممکن است از وجود کیست باخبر نباشید، مگر این که دلایل مختلف باعث رشد بیش از حد آن شوند یا چندین کیست شکل گیرد.

تقریبا در تخمدان ۸ درصد زنانی که پیش از دوران یائسگی خود قرار دارند کیست‎های بزرگی شکل می‌گیرد که به راهکارهای درمانی مانند لاپاراسکوپی کیست تخمدان نیاز دارند.

کیست‌های تخمدان پس از دوران یائسگی کمتر دیده می‌شوند و زنانی که در این سن کیست تخمدان دارند، بیشتر در معرض خطر سرطان تخمدان قرار می‌گیرند.

کیست تخمدان

آیا بین کیست تخمدان و سرطان ارتباطی وجود دارد؟

بله، بعضی از کیست‌های تخمدان می‌توانند سرطانی شوند، ولی اکثر کیست‎ها سرطانی نیستند.

خطر سرطان تخمدان با افزایش سن زنان بیشتر می‌شود. آزمایش برای بررسی سرطان تخمدان برای اکثر زنان توصیه نمی‌شود.

چون، نتیجه تست می‌تواند مثبت کاذب باشد، یعنی فرد بر خلاف آن چه که آزمایش نشان می‌دهد، سرطان نداشته باشد.

آیا بین کیست تخمدان و بارداری ارتباطی وجود دارد؟

تشکیل کیست‌های تخمدان در دوران بارداری رایج هستند و معمولا خطری ندارند. کیست‌هایی که در دوران بارداری به رشد خود ادامه می‌دهند ممکن است باعث خونریزی یا پیچیدگی تخمدان و حتی مشکلاتی برای زایمان شوند.

علاوه بر این، اکثر کیست‌ها روی احتمال بارداری شما تاثیر نمی‌گذارند. گرچه، گاهی ایجاد کیست می‌تواند بارداری را سخت کند. با تماس با مشاوران پذیرش ۲۴ بیشتر می‌توانید اطلاعاتی در مورد بارداری و نقش کیست‎ها به دست آورید.

زندگی شلوغ و مدرن امروزی گاهی باعث می‌شود سلامت خودمان را نادیده بگیریم. مخصوصا زمانی که یادمان برود چقدر نقش ما به عنوان یک زن اهمیت دارد.

کیست‌ تخمدان یکی از مشکلاتی است که زنان باید در دوران زندگی خود با آن کنار بیایند، ولی در صورتی که آن را جدی نگیرند عواقب دردناکی ممکن است داشته باشد.

توصیه می‌کنیم اگر علائم مطرح شده را در خود می‌بینید، برای اطمینان از سلامتی خود از این فرصت مشاوره آنلاین زنان و زایمان نهایت استفاده را داشته باشید.

کیست‌های تخمدان کیسه‌های پر از مایع در یک تخمدان یا روی سطح آن هستند.
کیست‌ها در بدن بسیاری از زنان در برهه‌ای از زندگی آن‌ها ایجاد خواهند شد.در این مطلب می‌خواهیم روش‌های رفع کیست تخمدان و درمان آن را توضیح دهیم.

علائم کیست تخمدان

تخمدان‌ها قسمتی از دستگاه تناسلی زنان  هستند و در پایین شکم و در دو طرف رحم قرار دارند.
گاهی اوقات، یک کیسه پر از مایع به اسم کیست در یکی از تخمدان‌ها شکل می‌گیرد. در این مطلب علائم کیست تخمدان و دلایل ایجاد آن را بررسی می‌کنیم.

علائم کیست تخمدان در پریودی و سایر مواقع فرقی ندارد و ممکن است زمانی که کیست بزرگ می‌شود، نمایان شوند. از جمله:

 • نفخ و تورم شکم
 • حرکات دردناک روده
 • درد لگن پیش از دوره قاعدگی یا در طول آن
 • رابطه جنسی دردناک
 • درد خفیف در قسمت پایین کمر یا ران‌ها
 • حساسیت سینه‌ها
 • پریود نامنظم
 • احساس پر بودن در قسمت پایین شکم
 • حالت تهوع و استفراغ
 • اضافه وزن بدون دلیل
 • خونریزی غیرطبیعی واژن
 • تکرر ادرار
 • مشکلات در خالی کردن کامل روده یا مثانه

گاهی اوقات علائم کیست تخمدان در حدی است که زنان باید فورا به پزشک مراجعه کنند، از جمله:

این علائم پارگی یک کیست یا پیچ‎خوردگی تخمدان را نشان می‌دهند. هر دو عارضه  اگر زود درمان نشوند، می‌توانند عواقب جدی داشته باشند.

علائم کیست تخمدان در دختران

کیست‌های تخمدان ممکن است کوچک باشند و علائمی از خود نشان ندهند با این حال اگر در دختران مشکل پیچ‌خوردگی تخمدان به وجود آید، علائم او فوری‎تری و شدیدتر خواهد بود. از جمله:

 • درد شدید لگن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • از هوش رفتن

اگر دختر شما علائم کیست تخمدان را بروز می‌دهد، حتما توصیه می‌کنیم با یک دکتر انلاین زنان و زایمان مشورت کنید.
وب‌سایت و یا اپلیکیشن پذیرش۲۴ توانسته است به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ امکان مشاوره تلفنی، متنی، صوتی با پزشکان زنان و زایمان و متخصص در زمینه شناسایی و درمان انواع کیست را فراهم کند. توصیه می‌کنیم بانوانی با داشتن علائم ذکر شده و با توجه به وضعیت خود، این فرصت غیر حضوری را از دست ندهند.

ارتباط با پزشک زنان وزایمان متخصص درمان کیست

دلایل به وجود آمدن کیست تخمدان

رایج‌ترین دلایل ایجاد کیست تخمدان به شرح زیر هستند:

مشکلات هورمونی

کیست‌های تخمدان عملکردی (فانکشنال) معمولا خودبه‌خود بدون نیاز به درمان رفع می‌شوند.

علت ایجاد آن‌ها می‌تواند مشکلات هورمونی یا مصرف داروهای درمان نازایی مانند کلومیفن باشد که برای کمک به تخمک‌گذاری تجویز شوند.

آندومتریوز

زنان مبتلا به آندومتریوز می‌توانند مبتلا به یکی از انواع کیست تخمدان به اسم اندومتریوما (کیست شکلاتی) شوند. در این عارضه سلول‎های اندومتریال رحم خارج از رحم فرد رشد می‌کنند. قسمتی از بافت اندومتریوز ممکن است به تخمدان متصل شود و یک زایده شکل دهد. این کیست‌ها می‌توانند در دوران قاعدگی زنان یا در حین انجام رابطه جنسی دردناک باشند.

بارداری

یک کیست تخمدان به صورت طبیعی در اوایل دوران بارداری شکل می‎گیرد تا به تقویت بارداری تا زمان تشکیل جفت، کمک کند. گاهی، این کیست روی تخمدان تا اواخر بارداری باقی می‌ماند و باید برداشته شود.

عفونت‌های شدید لگنی

یک علت به وجود آمدن کیست تخمدان ممکن است عفونت‌ها باشد. آن‌ها می‌توانند به تخمدان‌ها و لوله‌های رحمی سرایت کنند و این بیماری را به وجود آورند.

سابقه قبلی

اگر قبلا یک کیست تخمدان داشتید، احتمال ایجاد یک کیست جدید بیشتر است.

علاوه بر دلایل کلی بالا، علت تشکیل یک کیست با توجه به انواع کیست تخمدان متفاوت است. در واقع کیست‌های تخمدان در دو دسته کلی عملکردی و پاتولوژیک قرار می‌گیرند که دلایل ایجاد هر کدام متفاوت است.

کیست تخمدان عملکردی

رایج‌ترین انواع کیست تخمدان عملکردی هستند و در دو دسته کیست تخمدان لوتئوم (جسم زرد) و فولیکولی (ساده) قرار می‌گیرند. کیست‌های عملکردی بی‌خطر هستند و به عنوان بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی شکل می‌گیرند و عمر کوتاهی دارند.

کیست فولیکولی

هر زن دو تخمدان دارد. تخمک از یک تخمدان به سمت رحم حرکت می‌کند تا در لقاح با اسپرم بارور شود.

این تخمک در فولیکول شکل می‌گیرد که حاوی مایع است تا از تخمک در حال رشد محافظت کند. زمانی که تخمک آزاد می‌شود، فولیکول می‌ترکد. گاهی، فولیکول مایع خود را بیرون نمی‌ریزد و پس از رهاسازی تخمک منقبض می‌شود یا تخمک را رها نمی‌کند. فولیکول با مایع متورم و تبدیل به یک کیست تخمدان فولیکولی می‌شود. این نوع کیست معمولا در هر زمانی ممکن است ظاهر شود و به صورت طبیعی در عرض چند هفته برطرف خواهد شد.

کیست لوتئوم

این کیست‌ها به ندرت ایجاد می‌شوند. پس از آزادسازی تخمک، بافت‌هایی به اسم کورپوس لوتئوم به جا می‌مانند. کیست لوتئوم زمانی شکل می‌گیرد که کورپوس لوتئوم با خون پر ‌شود. این نوع کیست معمولا پس از چند ماه برطرف می‌شود. گرچه گاهی ممکن است بترکد که نتیجه آن درد ناگهانی و خونریزی داخلی است.

کیست‎های پاتولوژیک

یکی دیگر از انواع کیست تخمدان که داخل تخمدان‌ها رشد می‌کنند، بی‌خطر یا سرطانی هستند و در دو دسته درموئید و سیست آدنوما قرار می‌گیرند.

کیست درموئید

این نوع کیست معمولا خوش‌خیم است. آن‌ها از سلول‌های تخمک‌ساز شکل می‌گیرند و باید با عمل حراجی برداشته شوند.

کیست سیست آدنوما

این کیست از سلول‌هایی به وجود می‌آید که بخش خارجی تخمدان را می‌پوشانند. بعضی از آن‌ها حاوی یک ماده ضخیم و مخاطی مانند هستند، در حالی که سایرین مایع شبیه به آب دارند. این کیست‌ها در زنان بالای ۴۰ سال معمولا دیده می‌شوند، با یک ساقه به تخمدان متصل هستند و باید با جراحی بیرون آورده شوند.

سلامتی زنان به علت این که مادران آینده یک جامعه هستند، باید در اولویت هر خانواده باشد.

متاسفانه کیست تخمدان یکی از مشکلات بسیار رایج در بیان زنان است و در مطلب بالا سعی کردیم دلایل و علائم کیست تخمدان را توضیح دهیم.

وب‌سایت و یا اپلیکیشن پذیرش۲۴ توانسته است به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ امکان مشاوره تلفنی، متنی، صوتی با پزشکن آنلاین زنان و زایمان و متخصص در زمینه شناسایی و درمان کیست را فراهم کند. توصیه می‌کنیم بانوانی با داشتن علائم ذکر شده و با توجه به وضعیت خود، این فرصت غیر حضوری را از دست ندهند.

سلامت زنان یکی از موضوعات بسیار مهم است، چون نه تنها زندگی خود آن‌ها بلکه اطرافیانشان را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
به هرحال، آن‌ها مادران آینده یک جامعه هستند. ولی یکی از بیماری‌هایی که ممکن است گریبان‌گیر تمام زنان شود کیست تخمدان است.

عکس عمل کیست تخمدان

عوارض کیست تخمدان

کیست تخمدان اغلب مشکلی به وجود نمی‌آورد، ولی گاهی می‌تواند عوارض زیر را داشته باشد.

پیچ‌خوردگی تخمدان

ساقه یک تخمدان اگر کیست روی آن رشد کند، می‌تواند پیچ‌خورده شود. این پیچ‌خوردگی می‌تواند رسیدن خون به کیست را مسدود کند و باعث ایجاد درد شدید در قسمت پایین شکم شود.

ترکیدن کیست

اگر یک کیست بترکد، بیمار درد شدیدی را در قسمت پایین شکم حس خواهد کرد. اگر کیست عفونی باشد، درد بدتر خواهد بود.

همچنین ممکن است خونریزی رخ دهد. علت کیست تخمدان در بروز علائم آن تاثیرگذار است و این علائم ممکن است شبیه به آپاندیس باشند.

سرطان

در موارد نادر، یک کیست ممکن است یک شکل اولیه از سرطان تخمدان باشد.

درمان کیست تخمدان

درمان بستگی به موارد زیر دارد:

 • سن فرد
 • آیا بیمار وارد دوران یائسگی شده است یا نه.
 • اندازه و ظاهر کیست
 • آیا علائمی وجود دارد یا نه؟
راهکارهای درمانی به شرح زیر هستند.
انتظار همراه با توجه

گاهی بهترین راهکار انتظار همراه با توجه است، به ویژه اگر کیست کوچک و از نوع عملکردی باشد (۲ تا ۵ سانتی‌متر) و بیمار یائسه نشده است.

علاوه بر این، مشاوره با یک پزشک متخصص زنان و زایمان به شما کمک می‌کند بهتر از علائم کیست‌های مختلف باخبر باشید و حتی زودتر برای درمان انواع بدخیم اقدام کنید.

قرص‌های جلوگیری از بارداری

برای کاهش شکل‌گیری کیست‌های جدید در چرخه‌های آینده قاعدگی، پزشک ممکن است مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری را پیشنهاد کند.

جراحی

اگر کیست خودبه‌خود از بین نرود، یک راهکار درمانی جراحی است. پزشک ممکن است تحت شرایط زیر جراحی را پیشنهاد کند:

 • علائم خاصی وجود دارد.
 • کیست اندازه بزرگی دارد یا به نظر می‌رسد در حال رشد است.
 • ظاهر کیست شبیه به انواع کیست‌های عملکردی نیست.
 • کیست همچنان ۲ تا ۳ چرخه قاعدگی وجود داشته است.

جراحی به دو روش انجام می‌شود:

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یا جراحی سوراخ کلید. در این روش جراح یک برش کوچک ایجاد می‌کند و به کمک از ابزارهای بسیار کوچکی کیست را در می‌آورد.

در اکثر موارد، بیمار می‌تواند در همان روز به خانه برگردد. این نوع جراحی معمولا روی باروری خانم‌ها تاثیر نمی‌گذارد و مدت زمان بهبود سریع است.

لاپاراتومی

پزشک زمانی این نوع جراحی را پیشنهاد می‌کند که کیست سرطانی است. جراح روی شکم یک برش بزرگ‌تر ایجاد می‌کند و با بیرون آوردن کیست آن را برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد.

اگر کیست سرطانی باشد، برای آزمایش نمونه‌برداری خواهد شد و اگر نتایج نشان دهند که فرد سرطان دارد، پزشک اندام‌ها و بافت بیشتر مانند رحم و تخمدان‌ها را در خواهد آورد.

بیمار پیش از جراحی ابتدایی معمولا حداقل ۲ روز در بیمارستان بستری است.

                                   

کیست تخمدان و علل آن از نظر متخصصصین پذیرش۲۴:
بسیاری از خانم‌ها دچار کیست تخمدان هستند. بدون این که اطلاعی در این مورد داشته باشند و ممکن است فقط علائمی نظیر جوش و موی زائد و نامرتبی پریود داشته باشند یا بدون علامت باشند. کیست تخم دان عبارت است از توده های تخمدانی معمولاً خوش خیم که اغلب از نسج تخمدان تولید میشود و در بسیاری از موارد از فولیکول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد. در واقع کیست تخمدان از توده های کیسه مانندی که دارای یک جدار است و اندکی مایع ساده درون آن جمع شده، تشکیل شده است. دلایل مختلفی میتواند سبب پیدایش کیست تخمدان شود که اکثراً علت آن عدم تخمک گذاری است، زیرا فولیکولی که قرار است« تخمک» را ایجاد کند و معمولاً در روز چهاردهم پس از آغاز عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را ازاد می کند، این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در درون خویش، تبدیل به کیست می شود. گاهی چند تخمک چند کیست تولید می کنند و این عمل تکرار شده، تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدانها به وجود می آید که آن ها را به نام تخمدانهای« پلی کیستیک» یا در اصطلاح عامیانه با “تنبلی تخمدان”می شناسیم. انواع دیگر کیستها شامل درموئید،آدنوم ها،آندومتریوما،کیستهای لوتئینی میباشند. معمولا کیست ها با سونوگرافی مشخص شده و با قرص های هورمونی درمان میشوند و گاهی بسته به نوع کیست و شرایط بیمار نیاز به جراحی می باشد که جراحی به روش باز و یا لاپاراسکوپی می باشد.                                                  خانم دکتر معصومه طالبی متخصص زنان و زایمان پذیرش۲۴

چطور از کیست تخمدان می‌توان جلوگیری کرد؟

هنوز پاسخی برای سوال نحوه پیشگیری کیست تخمدان وجود ندارد. کیست ممکن است در بدن تمام افرادی که تخمک‌گذاری می‌کنند تشکیل شود.

اگر تعداد دفعات تشکیل کیست تخمدان در بدن شما زیاد است، دکتر ممکن است برای جلوگیری از تخمک‌گذاری قرص‌های هورمونی جلوگیری از بارداری تجویز کند.

مصرف این قرص‌ها احتمال بروز کیست‌های جدید را کاهش خواهد داد.

ارتباط با پزشک زنان وزایمان متخصص درمان کیست

درمان کیست تخمدان با رژیم غذایی

بسیاری اوقات برای دفع کیست تخمدان تنها باید به رژیم غذایی خود دقت کنید. در واقع درمان خانگی کیست تخمدان راحت‌تر از آن چه است که فکر می‌کنید.

کافی است به نکات زیر دقت کنید.

سمت غذاهای دارای نگهدارنده نروید

انواع غذاهای کارخانه‌ای، مانند کنسروها مواد نگهدارنده زیادی دارند. پس همیشه به دست‌پخت خود بیشتر اعتماد کنید.

خوردن غذاهای غلیظ را فراموش کنید

از انواع غذاهای غلیظ می‌توانیم پیتزا، لازانیا، کله‌پاچه، شیرینی تر یا الویه را نام ببریم.

شیر را با میوه‌ ترکیب نکنید

هضم شیر به همراه میوه‌هایی مانند موز یا پسته سخت است و برای تقویت بدن خود به فکر راه‌های دیگری باشید. مشاوره با یک متخصص تغذیه بهترین پیشنهاد ما است.

سکنجبین بخورید

اگر دنبال درمان کیست تخمدان با داروهای گیاهی هستید، سکنجبین را در اولویت قرار دهید. آن را می‌توانید با سرکه و شکر یا سرکه و عسل بخورید.

غذاهای سرد کمتر مصرف کنید

غذاهایی مانند ماست، دوغ، برنج، ماهی یا میوه‌هایی مانند گیلاس، هلو و گوجه‌فرنگی باید کمتر در رژیم غذایی شما حضور داشته باشند.

اگر برایتان این کار امکان‌پذیر نیست، همراه آن مواد خوراکی گرم مانند زعفران، عسل، سیاه‌دانه و دارچین مصرف کنید.

اسیدهای چرب امگا ۳ را دوست خود بدانید

غذاهایی که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید. گردو، تخم کدو و روغن ماهی را پیشنهاد می‌کنیم.

سوالات متداول در مورد کیست تخمدان

پاسخ ها مورد تایید و از نظر خانم دکتر ملیکا مهرپرور یکی از بهترین متخصصان زنان و زایمان پذیرش۲۴ می‌باشد.

کیست فولیکولار در تخمدان چپ

کیست فولیکولار یا عملکردی تخمدان در واقع تخمکی هست که باز نشده یا بعد از تخمکگذاری داخلش مایع جمع میشه و به شکل کیست در میاد بیشتر اوقات خود به خود از بین میروند و جدار صاف و بدون اجزای داخلی دارند و مشکلی ایجاد نمیکنند مگر پاره بشوند یا پیچ بخورند
درمان کیست تخمدان بسته به سن فرد و نظم پریود و نوع کیست تخمدان متفاوت است اگر کیستی پاره بشود یا پیچ بخورد یا خیلی بزرگ باشد یا دارای دیواره ضخیم و نامنظم و جز داخلی و دیواره داخلی باشه معمولا احتیاج به عمل جراحی و برداشتن کیست هست.

پاره شدن کیست تخمدان در دختر

در دختران قبل از بلوغ و پریودی بسته به اندازه کیست و شکل کیست و آزمایش خون درمان جراحی یا انتظاری هست ولی در دختران بعد از سن بلوغ و عادت ماهیانه شدن مثل بزرگسالان ممکنه احتیاج به دادن داروهای هورمونی و قرصهای جلوگیری وانجام سونوگرافی دو ماه بعد هست.

اگر کیست تخمدان بترکد چه میشود

اگر کیست ساده پاره بشود باعث درد شکم درناحیه تحتانی شکم میشه اگر خونریزی داخل شکم خودبه خود کنترل بشود احتاج به جراحی نیست ولی اگر خونریزی داخلی کنترل نشه باید با عمل جراحی کیست خارج بشود و خونریزی متوقف بشود.

آیا کیست تخمدان باعث خونریزی میشود

اگر کیست تخمدان دچار پارگی یا خونریزی داخل کیست یا پیچ خوردگی بشه میتونه درد شکم بده که در این شرایط حتما زیر نظر پزشک متخصص ارزیابی میشه اگر احتیاج به عمل نباشه میشود از مسکنها مثل مفنامیک اسید استامینوفن و بروفن برای کاهش درد استفاده کرد.

علائم کیست تخمدان در بارداری

کیستها در بارداری هم همان علایم غیر بارداری را دارند مثل درد شکم تهوع استفراغ و…ولی درمان در بارداری متفاوت هست بسته به شکل کیست تخمدان و سایزش ممکن هست تا پایان بارداری صبر کنیم ویا در بارداری ترجیحا سه ماهه دوم کیست رو عمل کنیم مگر در موارد اورژانسی و یا شک به بدخیمی ها که درهرزمانی عمل جراحی برداشتن کیست انجام میشه.

درمان کیست تخمدان در دختر

در دختران قبل از بلوغ و پریودی بسته به اندازه کیست و شکل کیست و آزمایش خون درمان جراحی یا انتظاری هست ولی در دختران بعد از سن بلوغ و عادت ماهیانه شدن مثل بزرگسالان ممکنه احتیاج به دادن داروهای هورمونی و قرصهای جلوگیری وانجام سونوگرافی دو ماه بعد هست.

چگونه درد کیست تخمدان را کاهش دهیم

اگر کیست تخمدان دچار پارگی یا خونریزی داخل کیست یا پیچ خوردگی بشه میتونه درد شکم بده که در این شرایط حتما زیر نظر پزشک متخصص ارزیابی میشه اگر احتیاج به عمل نباشه میشود از مسکنها مثل مفنامیک اسید استامینوفن و بروفن برای کاهش درد استفاده کرد.

علائم کیست تخمدان

کیست تخمدان علایم درد شکم و لگن و نامنظمی سیکل قاعدگی و گاهی تهوع استفراغ لمس توده در شکم میتونه داشته باشه که معمولا با سونوگرافی به تشخیص میرسیم.

علائم داشتن کیست رحم

کیست رحم نداریم.

چکار کنیم کیست تخمدان نگیریم

خوردن قرصهای ضد بارداری میتونه از تشکیل کیستهای جدید جلوگیری کنه ولی در کل داشتن تغذیه سالم و ورزش منظم و نداشتن اضافه وزن برای کارکرد طبیعی تخمدانها لازم هست.

علت کیست های ریز تخمدان چیست

کیستهای ریز تخمدان یا به اصطلاح تخمدان پلی کیستیک همان تنبلی تخمدان هست و به علت عدم تخمک گذاری فولیکول‌های باز نشده تخمدان این ظاهر را به تخمدان میدهند ولی درواقع کیست واضح و بزرگی ندارند درمان تنبلی تخمدان هم کنترل وزن بدن و خوردن داروهای هورمونی و تنظیم سیکل قاعدگی است در تنبلی تخمدان افزایش موهای زاید و آکنه هم داریم.

چه چیزی باعث کیست تخمدان می‌شود

هر چیزی که باعث برهم خوردن نظم سیکل قاعدگی بشه میتواند کیست تخمدان عملکردی بده مثل استرس تغییرات وزن و کم کاری یا پرکاری تیرویید افزایش هورمون شیر یا پرولاکتین وتنبلی تخمدان و…
انواع دیگر کیست تخمدان مثل اندومتریوما و یا کیست هایی که احتمال بدخیمی و سرطانی بودن دارند علتهای ژنتیکی یا ناشناخته دارند.
کیست‌های تخمدان همیشه خطرناک نیستند و باید با بالا بردن سطح آگاهی خود از آن‌ها، بهتر مراقبشان باشیم.
اگر نیاز به سوال بیشتری است وب‌سایت یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴ به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین در خدمت عزیزان است.
وب‌سایت و یا اپلیکیشن پذیرش۲۴ توانسته است به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ امکان مشاوره تلفنی، متنی، صوتی با پزشک آنلاین زنان و زایمان و متخصص در زمینه شناسایی و درمان انواع کیست را فراهم کند. توصیه می‌کنیم بانوانی با داشتن علائم ذکر شده و با توجه به وضعیت خود، این فرصت غیر حضوری را از دست ندهند.

کیست تخمدانی سپتا

سلام.دختر۳۱ ساله مجردهستم .درسونوگرافی به من گفتن که کیست حاوی سپتای نازک به اندازه ۴در۴ cmبه همراه اکوی داخلی دیده شده درتخمدان چپ .قبلا کیست درمویید داشتم در تخمدان راست جراحی لاپاروسکوپی داشتم.خطرناکه؟بدخیم نیست؟ بادارورفع میشه؟چون نگرانم برای آینده که رو بچه دار شدن اثر داره یا نه؟سپاسگزارم
سلام عزیز اگر کیست تغییر سایز نده خیر خطرناک نیس با دادو در درصدی ازافراد رفع میشه سونو کنترل هر ۶ماه انجام بدین حتما

دکتر ملیکا مهرپرور

دکتر ملیکا مهرپرور پزشک متخصص زنان و زایمان هستند.

۲.۸/۵ (۴ نظر)

منبع
diseasesconditionsovariancystsOvarian Cysts

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
112 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
مریم
مریم
1 سال قبل

سلام طرف لگن راست درد میکنه بعضی وقتا ورم میکنه میاد بالا سونم انجام‌ دادم میگه یه چیزی چهار سانتی هست چه میتونه باشه

نگار
نگار
1 سال قبل

سلام  در تخمدان چپ من  یک کیست ساده  لوتئال به ابعاد  ۵۳ در ۴۷ میلیمتر مشاهده شد که در هفته ی شش بارداری سقط داشتم ، و در سونوی  بعداز سقط مشخص شد که همان  کیست  ساده (کیست فانکشنال  تخمدانی ،کیست لوتئال بارداری )به ابعاد ۵۳در ۴۲ تغییر کرده است . الان در وضعیت ۱۶ روز بعداز سقط ، خونریزیم بسیار کم در حد روزهای آخر پریودی هست.
با توجه به اینکه پریودهای منظم دارم و سابقه کیست هم تابه حال نداشته ام
برای رفع و درمان کیست باید چه اقدامی صورت بگیرد ؟؟بامصرف قرص ال دی حتما کوچک میشود شما چه پیشنهادی دارید آیا نیاز به جراحی و جای نگرانی هست ؟؟

رفیعی
رفیعی
در پاسخ به  نگار
6 ماه قبل

سلام خدمت شما و خسته نباشید. من در سونو بارداری متوجه کیست ساده ۵۲ میلیمتری در سمت چپ شدم علاوه بر اسن ضخامت اندومتریوز ۱۲ میلیمتر هم در سونو تشخیص داده شد و مایع ازا مختصر در کلدوساک خلفی هم رویت شد .در هفته ۵ بارداری ام .ایا با مصرف دارو برای رفع کیست روی جنین هم اثر میزاره .تو رو خدا راهنماییم کنید باید چیکار کنم .ایا شرایط بارداری من پرخطره؟ ممنون از شما

بهار
بهار
2 روز قبل

کیست‌داشتم‌یک‌ذره‌ای‌افتاده‌کمی‌شم‌بریده‌شده‌اون‌میوفته

بهار
بهار
7 روز قبل

سلام من خانم ۳۸ ساله هستم در تخمدان چب کیست ۴۸ میلی دارم آیا میتوانم در خانه درمان کنم

زهرا
زهرا
24 روز قبل

سلام دختری ۳۸ساله مجرد
سنوگرافی شکم لگن دادم بم گفتن یه فیبرم ساب سروز به ابعاد۴۳#۴۰و
یه توده سیستیک تخمدانی دارم به ابعاد ۳۸#۳۲ حاوی اکوهای داخلی

رقیه
رقیه
3 ماه قبل

رفتم دکتر گفته کیست داخل تخمدان چپت هست

رقیه
رقیه
3 ماه قبل

سلام خیلی شکم درد دارم

شیوا
شیوا
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر من رفتم دکتر کیست به اندازه ۶۴ در ۵۸ دارم با قرص حل میشه؟

مرضیه حسینی ازقم
مرضیه حسینی ازقم
3 ماه قبل

سلام بنده تواین چندروز اخیر دکترماما رفتم برای اینکه تنظیم ماهانه ام بهم خورده بود ودکترهم سونونوشت وجواب گفتن سمت راستم کیس بزرگ ورحم بزرگ دارم وچند سال هست دستگاه دارم واز شما جوابی میخواهم شرایط من چجور میشه؟

Aña
Aña
4 ماه قبل

سلام من کیست دارم سمت راست
بعدش میخام بپرسم من اگه قرص جلوگیری در زمان پریوودم بخورم اشکال ندارع؟!؟

نبیله
نبیله
4 ماه قبل

سلام من ۲۳ ساله هستم دچار کیست تخمدان تنبلی تخمدان شدم آیا خطر داره یا خیر چون خیلی زیاد هر دو طرف تخمدان

ه م
ه م
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۳۹ سال دارم مجرد هستم ودر تخمدان راستم کیست اندومترما به اندازه ۳۵*۳۵میلی دارم ودر رحمم یک پولیپ دارم حدود ۴ ماه دارویی هورمونی مصرف کردم ولی تاثیری نداشت و چون سینم کیست ساز بود دکتر گفتن مصرف داروی هورمونی باعث میشه کیست سینم زیاد بشه والان دارو مصرف نمیکنم ولی بیشتر مشکلم سرگیجه وضعف شدید بدنم هست لگن سمت چپم هم درد دارد پریودم خونریزی زیادی ندارم ولی ضعف وسرگیجه ودرد موقعه پریود خیلی‌ اذیت میکنه خواستم ازدکتر بپرسم که ضعف بدن من به کیستم ربط داره یا نه ممنون

sahel
sahel
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من سه ماه پیش متوجه کیست تخمدانم که خوش خیم بودن شدم و با مصرف قرص ال دی طی گذشت سه ماه بعد سونگرافی دکتر بهم گفتن که دیگه کیست ندارم ولی الان بعد گذشت یک هفته از پریودم بازم پریود شدم، این از چی میتونه باشه و کی خوب میشه؟

کارگر
کارگر
4 ماه قبل

سلام وخسته نباشید من زن ۳۱ساله ۳ماه پریود نیفتادم باجواب سنو متوجه شدم کیست سپنادارم ۴0ccاندازه از طرف چپ من باید چکار کنم خطر داره کیستم

صغری معینی
صغری معینی
5 ماه قبل

سلام کیست شکلاتی تخمدان رحم سمت چپ داشتم عمل کردم الان ۶ مابعد از عمل گذسته سنو دادم گفتن که سمت راستم گرفته الان ۸ سانت هست باید چار کنم

اعظم حیدری
اعظم حیدری
5 ماه قبل

سلام خدا قوت
من کیست تخمدان سمت راست به اندازه ۷ سانتیمتر دارم درد ندارم ۵۸ ساله و یاسه هستم ازمایش هام خوب بوده و فرد سرطانی هم در نزدیکان نداریم به نظر شما صبرکنم تا سال بعد .دوباره چک کنم و از چه داروی گیاهی هم استفاده کنم؟
ایا در اوردن رحم و تخمدانها درست است؟ برایم مشکلی پیش نمیاره؟؟
ممنون از شما

faranak
faranak
در پاسخ به  اعظم حیدری
1 ماه قبل

خب بعدچندروز ازمایشاتون امد مادر منم ازمایش دادە کیست دارە سمت راستش و یائسەم هست

راضیه
راضیه
5 ماه قبل

سلام من کیست دارم دو بار عمل کردم وتخمدان راستمو برداشتن دکتر میگه باز کیست برمیگرده چکار کنم

یلدیز
یلدیز
6 ماه قبل

باعرض سلام وقتتون بخیر من یلدیز۲۳ساله
به علت ناباروری به پزشک مراجعه کردم که برام سونوگرافی درخواست داد سونوگرافی که انجام دادم به این شکل رحم باابعاد۸۶*۳۰م م واندومترضخامت ۶م م داردتوده درآن مشاهده نشداندومترنمای threelineدارد
تخمدان راست باابعاد۲۷*۲۳*۱۳م م وبه حجم۴سی سی وتخمدان چپ باابعاد۱۹۲۱*۱۳م م وبه حجم ۳سی سی مشاهده شدند
فولیکول غالب ۱۸م م درتخمدان راست تخمدانهابااکووابعادنرمال مشاهده شدندفولیکولهای کوچک متعدددرمحیط هردوتخمدان مطرح کننده pcoمیباشدمشهوداست مایع آزادلگنی مشاهده نشدو۶ماه بعدکه سونوگرافی که انجام دادم به این صورت رحم اندازه واکوی میومترطبیعی داردضخامت آندومتر۵/۵م.م است توده درآن مشاهده نشدتخمدانهاحجم واندازه بزرگترازحدراداشته وحاوی فولیکول ریزبه دیامتر۸-۵میلیمترهمراه باافزایش حجم استرومامیباشدکه مطرح کنندهpcoاست مایع آزادلگنی مشاهده نشدازشمامیخوام که این دو سونوگرافی رابرای من تفسیرکنیدواینکه بگیدکیست هانسبت به سونوگرافی قبل تغییری کرده یانه وباقرصهاقابل درمان هست یانه داروهای تجویزشده متفورمین -کوالی فول -لتراکس ممنون میشم که جواب بدید

سمیه
سمیه
6 ماه قبل

سلام من کیست تخمدان سمت چپ دارم به قطر ۸cm چند ماهه کوچیک نشده دکتر گفته باید عمل بشه به نظر شما تخمدانم رو هم باید بردارن

راضیه
راضیه
در پاسخ به  سمیه
5 ماه قبل

من کیست دارم ودو بار عمل کردم تخمدان طرف راستمو برداشتم وباز کیست به وجود میاد

فاطیما
فاطیما
در پاسخ به  راضیه
4 ماه قبل

سلام.زهله گاو داخل رحمت بزار میشه آخرین کیستی ک داری.همشو میکنه میاره بیرون تا ابد

زهرا
زهرا
در پاسخ به  فاطیما
4 ماه قبل

زهله گاوچیه میشه بگید

نام فریها
نام فریها
6 ماه قبل

سلام داگتر صاحب من ۱۷سن دارم ودخترم تو.دورانی مریضی ماهوار دردی شدیدی تو پایین شگم احساس میکردم بعد دوگتورمراجعه کردم دوگتورگفت تو طرفی چپ تخمدانتان کیس وجود داره وباید سه ماه تداوی شوین فقط علایم دردی پایین شگم تو دورانی مریضی ماهوار برایم پیش میشوه البته بعضی وقتا هم درد داره ودیگراینکه آیا ریزشی موی هم.میتانه علایم از این مریضی باشه بعضی از مردم میکن ریزشی موی علایم مریضی کیس اس اکه معلومات بتین ممنون میشم

لیلا
لیلا
6 ماه قبل

من این برج پریود عقب افتاد ولی تو ادرار آمد ولی پهلوی سمت راست دردمیکن

فاطمه
فاطمه
6 ماه قبل

سلام من۳۵سالمه درتخمدان سمت‌ راست کیست ۶۵در۳۲میلی دارم چه دارویی تشخیص میدن

رقیه
رقیه
در پاسخ به  فاطمه
3 ماه قبل

ممنونم هرچی زودتر جوابی بدین چون خیلی ضعیف هم شدم میخواستم ببینم اثر کیست هست

رقیه
رقیه
در پاسخ به  رقیه
3 ماه قبل

بعد ۲۳ساله هستم

زهرا
زهرا
7 ماه قبل

سلام وقت به خیر خانمی ۴۷ ساله هستم حدود ۳ سال پیش عمل هیسترکتومی داشتم به دلیل داشتن فیبرمهای زیاد که بزرگ شده بود و در طی این چندسال هرسال یکبار سونو داشتم و در آخرین سونو که هفته ی گذشته انجام دادم در تخمدان سمت چپم کیستی به سایز ۱۰ سانت مشاهده شده و فولیکول غالب ۲۰ میلیمتری هم در تخمدان راست ،نظر شما در رابطه با درمان چیست؟

زینب
زینب
8 ماه قبل

سلام من ۳۸سالمه به تازگی سونواتجام دادم ومتوجه شدن که کیست ۸میلی داخل تخمدان سمت چپم دارم دکترم بهم وروژست داده که ظاهرن عوارض زیادی دارن ازجمله کیست وسرطان سینه چون سابقه خانوادگی مشکل سینه داریم میترسم لطفاراهنمایی بفرمایین ممنونم

مژده فاضلي
مژده فاضلي
8 ماه قبل

سلام من خانمی ۶۲ ساله هستم به علت بزرگ شدن شکم از پزشکم تقاضای سونو دادم دو روز پیش انجام دادم و ران یک کیست ۲۰ در ۱۹ در ۱۶ سانتیمتر با سپتا های نازک وظرفیت ۳۴۰۰ سی سی پیدا شده که بسیار ترسیدم آیا ممکنه سرطانی باشه با توجه به این اندازه.؟

جمید
جمید
8 ماه قبل

وقتی که میخوای رابطه برقرار کنی باید دو طرف آمادگی کاملا داشته باشه بعد که شروع به رابطه میکنی باید خوب تو کسش بزور فشار بدی تا پردهش پاره بشه

یاسین کمالی
یاسین کمالی
9 ماه قبل

سلام خانمم ۱۸ سالشه کیست تخمدان داره ب نام گراند گلس خوش خیم هست یا بدخیم؟ و راه درمانش چیست؟

Last edited 9 ماه قبل by یاسین کمالی
گلی
گلی
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید من یک هفته سنوگرافی دادم کیست ساده دارم دکتر آمپول نوشت دو تا ولی باز پریود نشدم لطفاً راهنمایم کنید

مهتاب
مهتاب
در پاسخ به  گلی
6 ماه قبل

دختری شش ساله دارم کیست سونو داده کیست پنج سانتی داشته چکار کنیم؟

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

سلام چه دارویی مناسب که کیست تخمدان رااز بین ببرد در تخمدان سمت چپ من کیستی ۱۷ میلی است ومن را نگران کرده ۳۵ سال هم دارم

زهرا
زهرا
در پاسخ به  زهرا
4 ماه قبل

سلام من۴۰سالمه کیست به اندازه ۵میلی دارم باوجوداین کیست میتونم بارداربشم؟

احمدی
احمدی
9 ماه قبل

سلام من خانمی ۳۶ساله هستم و ودرتخمدان هام فولیکولهای متعددباتراکم بیشتردرنواحی حاشیه ای دیده شده و قصد بارداری هم دارم و تقریبا دوماه پریود نشدم .باید چکارکنم ایا میتونم باردارشم

یاسین کمالی
یاسین کمالی
در پاسخ به  احمدی
9 ماه قبل

خیر نمیتونید

فاطمه حسینی
فاطمه حسینی
10 ماه قبل

سلام خسته نباشین من ۲ماهی میشه ترشحات کشدارخونی داشتم وتوی این ۲ماه ۳بارهم خونریزی داشتم که هرخونریزی من ۸الی ۱۰روز طول میکشید وبعد قطع میشد ودوباره ترشح کشدارخونی داشتم تااینکه رفتم سونو دادم و فهمیدم که چندکیست نابوتین دررحمم مشاهده میشود سوالم ازشمااینه که باید چیکارکنم

ملیحه
ملیحه
11 ماه قبل

سلام خسته نباشی من ابجیم کیست سمت چپ زیر شکمش خیلی زخیم و بزرگ شده خطر ناک نیست سونو رفته باید عمل بشه الانم ترشحات سبز رنگ میبینه اشکال نداره

رضا
رضا
در پاسخ به  ملیحه
10 ماه قبل

سلام من با یه خانمی رابطه دارم که مطعلقه است ومیگوید کیست ماده داره بعد از رابطه یک ماده سفید از داخل رحم آن میریزد بیرون و میگویدباردار نمیشوم ایا درست است یا غلط

یاسمن
یاسمن
11 ماه قبل

من به علت کیست یه تخمدان برداشتم الان ۲باره تخمدان چپ کیست داره گفتن باید عمل بشم نمیدونم چکارکنم

مادر
مادر
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید دخترم چهارده ساله ودوسال پریود میشه وطوری یکماه همش پریوده چند بار دکتر زنان بردم دارو استفاده کرد چند ماه خوبه دوباره همنطوری میشه سونو هم داده گفتن کیست داره قرص الدی وچند نمونه کپسول وقرص استفاده کرد تمام صورتش مو زاد شده امروز یدونه گوشت همراه با لخته دفع کرد درد هم خیلی داره جواب ازمایش را هنوز نگرفتم میشه بفرمایی چکار کنم

ستاره
ستاره
1 سال قبل

سلام.من۴۰ ساله ومجرد هستم.درسونو من نوشته تخمدان چپ دارای کیست نئوپلاسم۱۵×۲۰سانت بادیوار نازک واکوی داخلی و جداسازی خوب .نوبت دکترگفتم.ولی خیلی استرس دارم.لطفا راهنمایی کنین بگین ممکنه خوش خیم باشه؟

نرگس اچنگان
نرگس اچنگان
1 سال قبل

سلام من سی چهار سال دارم وچندماه هست قاعدگی نامنظم دارم و دارد رحم و می‌خوام بچه دار شم آیا میتونم حامله شم یا خیر ممنون

الهام
الهام
1 سال قبل

باسلام ـمن مجردو۴٠سال دارم همیشع پریودی منظم داشتم فقط چندسال پیش۳۵روز پریود نشدم و بعد شدم ودر این دو سال اخیر دو بار به فاصله خیلی طولانی از هم. یک پریودی رو بعد از ده روز تازه پاک شدن تجربه کردم و هم اکنون ک دارم پیام می نویسم سه ماه داره میشه ک پریود نشدم و فروردین امسال کمردرد و لگن دردک البته بیشتر کمردرد و ران سمت چپ بود ک بشدت درد می کرد ک باید به ران چپ ضربه میزدم ک درد کم شه و کدیین هم خوردم الان زیر شکمم درد ب شکل تیر کشیدن گاهی حس می کنم
ضمنا بگم ک من همیشه کمردرد دارم و داشتم
چکار کنم راهنماییم کنین
چه مشکلی می تونه باشه
اگه میشه ک با پیام برام دقیق بگین گ باید چکار کنم و مشکل چیه

اکبری
اکبری
1 سال قبل

سلام خسته نباشین یازدهم دی ماه وقت پریودم بود ولی پریود نشدم بیستم دی ماه یکم خونریزی کردم تمام شد هفدهم بهمن باز هم یه کم خونریزی کردم تمام شد از دیروز هم لکه بینی دارم ببخشید من به خاطر استرس نمی توانم تلفنی صحبت کنم

سارا
سارا
1 سال قبل

سلام خسته نباشید.
من ۲۲ سالم هست.مجرد هستم. در زمان قاعدگی درد شدید در زیر شکم تقریبا ناحیه مثانه و داخل واژنم احساس میکنم که با مسکن یکم ساکت میشه ولی بعدش دوباره درد شدید شروع میشه و با مصرف ایبوپروفن یکم اروم تر میشه.خونریزیم هم تا روز سوم زیاد هست ولی از روز چهارم به بعد کم و کمتر میشه. دوره هام هم بعضی اوقات سی روزه و گاهی اوقات ۲۶ یا ۲۸ روزس.اضافه وزن ندارم و ورزش مرتب انجام میدم. این طبیعی هست؟تشکر

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  سارا
1 سال قبل

سلام وقت بخیر شرح حالی که عرض کردید نکته غیر طبیعی نداشت پس نگران نباشید

نگار
نگار
1 سال قبل

سلام علیکم خانم ۲۵ ساله هستم چهار ماه میشود ازدواج کردیم و کیست هر دو طرف تخمدان دارم میشود کمک کنید و اولین بار است بی نظمی قاعدگی پیدا کردیم. زودتر از وخت مریض شدیم نمیفامم خونریزی است یا قاعدگی. آیا برم گفته میتوانید که قاعدگی که میشوم آیا با تخمک میباشد یا بدون تخمه. چون حمل نگرفتیم در این چند ماه.

دکتر سها میررضا
پزشک متخصص
در پاسخ به  نگار
1 سال قبل

سلام متوجه سوالتون نشدم لطفا متن درست نوشته شود

پریسا
پریسا
1 سال قبل

با سلام من همیشه پریود منظم داشتم والانم سر موقع پریود میشم منتها دو سریه که خون پریودی کم شده و قطع میشه و در سمت چپ زیر شکم درد دادم و گاهی تیر میکشه میتونه کیست باشه؟؟؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  پریسا
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

امیران
امیران
1 سال قبل

اندازه کیست تخمدان دور آن است یا قطر آن؟؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  امیران
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

لیلا
لیلا
1 سال قبل

سلام من خانم ۳۵ ساله هستم با ۳ زایمان طبیعی داشتم حد و ۶ ماه که دردوران پرویدی
پارگی کیست دارم وخون ریزی و درد زیر شکم
؟؟؟
چیکار کنم؟؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  لیلا
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

زهرا
زهرا
در پاسخ به  لیلا
7 ماه قبل

سلام من متاهلم ۴۱سالمه ویک کیست ساده ۸سانتی دارم هیچ دردی هم ندارم فقط موقع نزدیکی در دارم آیابادارو درمان میشه؟؟متشکرم

حدیثه
حدیثه
1 سال قبل

ببخشید مرغ عامل ابتلا به کیست هست چه مواد غذایی هستند که با عث ابتلا به کیست هستند

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  حدیثه
1 سال قبل

منظورتون ور درست متوجه نشدم
حدسم بر این هست که شاید از لحاظ طب سنتی مطرح کرده باشید که مرغ یا گوشت سفید از اونجایی که طبع سردی دارد و ممکنه حاوی عناصر هورمونی در گوشت مرغ باشد ممکن هست از لحاظ طبع سردش باعث اختلال در عملکرد تخمدان و تنبلی تخمدان باشه
فکر کنم حدستون این هست اما نه مرغ عامل کیست نیست .ببینید در کل سبک زندگی خوب و مخصوصا تغذیه ی خوب به صورت کلی و ژنرالیزه روی تمامی ارگان های بدن تاثیر بسزایی دارد و این تاثیر از تخمدان مستثنا نیست و اگر می خواید دچار اختلال عملکرد تخمدان نشید بهتر هست تغذیه خوب داشته باشید .

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام من کیست تخمدان سمت راست دارم و دکتر قرص ال دی تجویز کرد دوتا امپول هم زد و گف پریود شدی سه روز بعد قرصارو شروع کن من از وقتی قرصارو خوردم پریودیم قطع شد چیکار کنن عادیه یا باید برم پیش پزشکم

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

سلام نه نگران نباشید عادیه قرص رو ادامه بدید.

عارفه
عارفه
در پاسخ به  دکتر ندا اکتابانی
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر من چند وقت کله میبینم هر ماه ۲۷الی۲۵روز اینجوری هستم بعد پریود میشم دل دردو درد زیر شکم هم دارم
امکان داره کیست باشه

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  عارفه
1 سال قبل

سلام اینکه شما در حد یکی دو روز قبل از پریودیتون لکه بینی دارید اشکال ندارد ولی اگر دل درد هم دارین معاینه حضوری بشین شاید عفونت داشته باشین بعد احتمال داره کیست باشد

ملایی
ملایی
1 سال قبل

سلام وقت بخیر من الان حدود ۵ ماهی هست که تحت نظر دکتر هستم که قرار شد iui انجام بدم برای بارداری ماه پیش تشخیص دادن که کیست دارم و قرص ضدبارداری بهم دادن… الان دومین روز پریودم هستم که یه چیز حالت لخته ی سفت اندازه یه گردو ازم خارج شد میخوام بدونم آیا کیست بوده دفع شده یا خیر

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ملایی
1 سال قبل

سلام
خیر کیست از طریق رحم و واژن دفع نمیشه، اون لخته خون بوده.

ستاره امیری کیا
ستاره امیری کیا
1 سال قبل

سلام خسته نباشید خاستم بپرسم من یک ماهو یک هفتس پریود نشدم بعد طی این چند روز یک ساعت فقط پریود شدم اونم کاملا خونم مشکی بود بعد قطع شد و از وقتی پریود نشدم کمر دردم سوزش ادرار هم دارم بنظرتون چیکار کنم

دکتر شبنم مددی
دکتر شبنم مددی
در پاسخ به  ستاره امیری کیا
1 سال قبل

با سلام، درصورتیکه دو هفته بعد از سقط جنین خونریزی ادامه داشت سونوگرافی کنید. در غیر اینصورت بعد از پریود سونوگرافی کنید.

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام
من ۱۶ سالمه اردیبهشت ماه کیست داشتم و ترکیده بوده ۲ ماه قرص ال دی خوردم و بعد از ۲ ماه رفتم سونو گفتن برطرف شده اما همچنان درد های خفیف رو داشتم
دوباره مجددا با درد از خواب بیدار شدم و دوباره رفتم سونو و گفتن ک باز هم کیست داری و ترکیده و کیست این دفعه ب اندازه ۲۹در۲۸میلی متر هستش
ب نظر شما ممکنه ک من باز همینک قرص ال دی رو قطع میکنم دوباره کیست تشگیل بشه بترکه
درضمن الانم قرص ب۶ و ال دی تجویز کردن واسم
ممنون میشم راهنماییم کنین

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  زهرا
1 سال قبل

سلام
کیستها گاهی عود می‌کنند، استرس هم روی اونا تاثیر میزاره
ولی با دوره درمان کامل، برطرف میشه

زهرا
زهرا
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
1 سال قبل

یعنی ممکنه ک تا زمانی ک من زنده هستم این کیست ها هی عود کنند؟؟؟
درضمن من با طب سنتی الان داروگیاهی مصرف میکنم احتمال داره ک دگ کیست هام عود نکنه؟

ساناز
ساناز
1 سال قبل

سلام وقت بخیر میخواستم بدونم قرص ال دی باعث چاقی میشه؟
من تازه دیشب متوجه شدم کیست های ریز دارم و به مدت سه ماه برام ال دی تجویز شده

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ساناز
1 سال قبل

سلام
ممکن است تا حدی اشتها را زیاد کند ولی اگر پرخوری نکنید چاق نمیشوید

توران
توران
2 سال قبل

میترسم بخاطر داشتن کیست تخمدان نازا بشم نازایی توی اینترنت نوشته از عوارضشه . عوارض داشتن کیست تخمدان دیگه چیاس ؟

دکمه بازگشت به بالا