تب و لرز نشانه چیست؟ انواع درمان تب و لرز به روش طب سنتی و دارویی

برای تب و لرز چی خوبه ؟ درمان تب و لرز در خانه

تب و لرز چیست؟

تب و لرز عارضه‌ای است که همه افراد برای یک بار هم که شده در طول زندگی خود آن را تجربه کرده‌اند. این عارضه غالباً نشانه سرماخوردگی بوده و نشان‌دهنده وجود عفونت در بدن است. بسیاری از افراد از این عارضه وحشت دارند؛ چرا که خصوصاً در کودکان مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. اکنون، این سؤال مطرح می‌شود که چرا معمولاً تب با لرز همراه است؟ در این جا، قصد داریم کلیه اطلاعات مربوط به این عارضه و روش پیشگیری و درمان آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

تب و لرز به خودی خود یک بیماری نیست. در اصل، این عارضه نوعی واکنش دفاعی بدن بوده و به درگیری سیستم ایمنی با بیماری و عفونت اشاره می‌کند. به این ترتیب، افزایش دمای بدن و لرز ناشی از آن را می‌توان پاسخی طبیعی به حضور عوامل بیماری‌زا در بدن و تلاش برای از بین بردن آن‌ها دانست.

تب و لرز نشانه چیست؟

روند ایجاد تب گاهی به صورت تدریجی و گاهی ناگهانی است، که این مسئله به عامل ایجاد کننده تب و نیز عملکرد سیستم ایمنی بدن بستگی دارد.
در برخی بیماری ها مانند انفلوانزا شروع تب ناگهانی است به طوری که فرد حتی ساعت و دقیقه آغاز آن را به خاطر می‌آورد و در بسیاری بیماری های دیگر تب کم کم شروع شده و به تدریج افزایش می‌یابد.

انواع تب

تب (hyperthermia) به معنای افزایش حرارت بدن و جابه‌جا شدن نقطه ثبت دما در مغز است. طبیعتاً، این اختلاف دما در مقایسه با حالت نرمال اندازه‌گیری می‌شود. در شرایط عادی، میانگین دمای بدن انسان در حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است. معمولاً، اگر دماسنج طبی عدد ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر را نشان دهد، اصطلاحاً فرد بیماری را تب‌دار می‌نامند.

این عارضه، عملکرد کلی کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. واقعیت این است که افزایش کوتاه‌مدت دمای داخلی به بدن شما کمک می‌کند تا با بیماری‌ها و عوامل به‌وجود آورنده آن‌ها مقابله کنید. با این حال، تب شدید بالاتر از ۴۰ درجه عارضه‌ای جدی است که به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد؛ بنابراین، در هنگام بالا رفتن تب لازم است هر چه زودتر به پزشک مشورت کنید. استفاده از دکتر انلاین عفونی پذیرش ۲۴ یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌هایی است که دسترسی به بهترین پزشکان ایران را برای شما امکان‌پذیر می‌کند.

تب خفیف

همان طور که گفته شد، دمای طبیعی بدن به طور میانگین در حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد است. در حالت تب خفیف این دما به ۳۷.۵ تا ۳۷.۹ افزایش می‌یابد. تب خفیف و کوتاه مدت به بدن شما کمک می‌کند تا با عوامل بیماری‌زایی نظیر باکتری‌ها و ویروس‌ها مقابله کنید. چراکه بر هم خوردن تعادل دمای بدن در مختل کردن چرخه حیات این موجودات مؤثر بوده و به از بین بردن آن‌ها کمک می‌کند.

تب شدید

افزایش دمای بدن تا بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد را اصطلاحاً تب شدید می‌نامند. تب بالاتر از ۴۰ درجه ممکن است سلامت و زندگی انسان را با خطرات جدی روبه‌رو کند. دلیل این امر آن است که این میزان افزایش حرارت بر روی عملکرد آنزیم‌ها و پروتئین‌های بدن تأثیر گذاشته و آن را دچار اختلال می‌کند.

آنزیم‌ها در اصل، کاتالیزورهایی هستند که واکنش‌های حیاتی درون‌سلولی را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌‌دهند. عملکرد این کاتالیزورها در دمای مشخصی انجام می‌گیرد. در صورت برهم خوردن تعادل دما بسیاری از آنزیم‌های مذکور نابود شده و فعالیت‌های زیستی آن‌ها دچار اختلال می‌شود. بالا رفتن تب تا دمای ۴۴.۴ یا ۴۵.۵ به شدت خطرناک بوده و می‌تواند با مرگ بیمار همراه باشد؛ بنابراین، در صورت بالا رفتن تب لازم است هر چه زودتر با پزشک عفونی آنلاین پذیرش ۲۴ مشورت کرده یا به مراکز درمان مراجعه کنید.

انواع تب عبارت‌اند از:

 • تب مداوم (Continuous fever)
 • تب سینوسی، موجی یا متناوب (Remittent fever)
 • تب متقاطع (Intermittent fever)

لرز

لرز را می‌توان پاسخی طبیعی به بالا رفتن ناگهانی دمای بدن دانست. این عارضه خود به افزایش حرارت و مبارزه با ویروس‌ها یا عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند. در واقع، در هنگام تب، بدن شما داغ شده و وقتی در معرض دمای عادی محیط قرار می‌گیرد احساس سرما می‌کند. این تغییرات ناگهانی به بروز لرز منجر می‌شوند.

عوامل ایجاد تب و لرز

علت تب و لرز  چیست؟

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، تب و لرز واکنشی طبیعی است که بدن در مواجهه با عوامل بیماری‌زا و عفونت از خود نشان می‌دهد. در هنگام تب، دمای داخلی بدن افزایش می‌یابد؛ بنابراین، وقتی در مجاورت دمای معتدل بیرون قرار می‌گیرید احساس سرما می‌کنید.

در این حالت، ماهیچه‌های شما به‌صورت خودکار منقبض و منبسط می‌شوند تا بتوانند گرما ایجاد کنند. این روند به نوبه خود موجب بالا رفتن مضاعف دمای بدن شده و میزان تب را افزایش می‌‌دهد. پیش‌تر هم ذکر شد که این روند غیرارادی برای ایجاد اختلال در عملکرد ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا و مقابله با عفونت‌ها انجام می‌گیرد. زیرا، این عوامل بیماری‌زا در دمای بالاتر از ۳۷ درجه سانتی‌گراد زنده نمی‌مانند.

هیپوتالاموس (hypothalamus)، بخشی از ساختار مغز است که وظیفه کنترل دمای بدن را برعهده دارد. در هنگام تب، این بخش با جابه‌جا کردن نقطه تنظیم دما واکنش نشان می‌دهد. این جا است که عارضه لرز اتفاق می‌افتد تا بتواند گرمای بدن را افزایش داده و آن را به نقطه جدید برساند.

عوامل مؤثر در بروز تب و لرز

موارد زیر از اصلی‌ترین عوامل مؤثر در بروز تب و لرز به حساب می‌آیند:

علائم تب و لرز

از رایج‌ترین علائم تب و لرز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تب و لرز نوزادان

تب و لرز نوزادان می‌تواند صدماتی جدی را در عملکردهای حیاتی آن‌ها ایجاد کند؛ بنابراین، در موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸ درجه در نوزادان زیر ۳ ماه
 • تب بالای ۳۸.۹ درجه در نوزادان ۳ تا ۶ ماه
 • پایداری تب ۳۸.۹ درجه برای مدت بیش از یک روز در نوزادان ۶ تا ۲۴ ماه
 • همراه بودن تب با علائمی نظیر تحریک‌پذیری، بی‌حالی و بی‌قراری در نوزادان

تب و لرز کودکان

در شرایط بروز تب و لرز کودکان و در صورت مشاهده علائم زیر، لازم است هر چه زودتر به پزشک متخصص اطفال و کودکان مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۹.۴ درجه
 • تداوم تب برای مدت سه روز
 • برقرار نکردن ارتباط چشمی یا برقراری ارتباط چشمی ضعیف
 • بی‌قراری و تحریک‌پذیری
 • تب ناشی از واکسیناسیون
 • سابقه ابتلا به برخی بیماری‌های زمینه‌ای جدی و اختلال عملکرد سیستم ایمنی
 • سابقه سفر به کشورهای در حال توسعه و امکان قرار گرفتن در معرض برخی بیماری‌های ناشناخته

تب و لرز در بزرگسالان

تب و لرز بزرگسالان هم در شرایط زیر ممکن است خطرآفرین باشد؛ بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های یاد شده سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کرده یا از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت پذیرش ۲۴ با پزشکان حاذق مشورت کنید:

 • تب بالای ۳۹.۴ درجه
 • تداوم تب به مدت سه روز یا بیش‌تر
 • سابقه ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای جدی و اختلال سیستم ایمنی
 • سابقه سفر به کشورهای در حال توسعه و احتمال قرار گرفتن در معرض بیماری‌های ناشناخته

در کلیه موارد یاد شده، اگر تب و لرز با هر یک از نشانه‌های زیر همراه باشد باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

هر عاملی که سبب فعال شدن سلول های ایمنی و ایجاد پاسخ های التهابی در بدن شود، می‌تواند سبب ایجاد تب گردد. هنگامی که درجه تب خیلی بالا رود، هیپوتالاموس که مرکز تنظیم دمای بدن است، تنظیمات دما را تغییر می‌دهد که همین عامل موجب احساس سرما و به دنبال آن ایجاد لرز می‌شود.

درمان تب و لرز در بزرگسالان

درمان تب و لرز به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. برای مثال تب ناشی از بیماری های ویروسی یا باکتریال را می‌توان با پاشویه یا داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن پایین آورد؛ اما در مورد تب ناشی از بیماری های التهابی یا روماتولوژیک ممکن است استفاده از داروهای کورتونی مدنظر قرار گیرد.
اما در تمام انواع تب، جایگزینی مایعات بدن که در اثر افزایش دما، به طور نامحسوس از بدن دفع می‌شود، اقدامی بسیار مهم و حیاتی است.
این مورد در کودکان و شیرخواران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا این گروه های سنی، بسیار بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر دهیدراتاسیون(کم آبی) و عواقب ناشی از آن قرار دارند.

روش‌های پیشگیری از تب و لرز

بهترین روش پیشگیری از تب و لرز این است که از قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا و به وجود آورنده عفونت جلوگیری کنید. برای این منظور، لازم است رعایت نکات زیر را جدی بگیرید:

 • شستن مداوم دست‌ها قبل از صرف غذا، بعد از توالت رفتن و پس از حضور در محافل عمومی
 • آموزش شست‌وشوی صحیح دست به کودکان
 • استفاده مداوم از دستمال‌ها یا اسپری‌های آنتی‌باکتریال و ضد عفونی‌کننده
 • اجتناب از دست زدن به بینی، دهان یا چشم و جلوگیری از ورود ویروس از این مسیرها
 • پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه
 • اجتناب از به اشتراک‌گذاری لوازم شخصی نظیر حوله، لیوان و کلیه ظروف با سایر افراد
 • جدی گرفتن نشانه‌های بروز هرگونه بیماری در مراحل اولیه

انواع روش‌های درمان تب و لرز

روش‌های درمان تب و لرز بسته به شدت و مدت درگیری با این عارضه متفاوت خواهد بود. با این حال، در این جا قصد داریم رایج‌ترین راه‌های درمان را با شما به اشتراک بگذاریم:

درمان تب و لرز در خانه

برای درمان تب و لرز و استفراغ در منزل، لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از دماسنج طبی، به طور مداوم حرارت بدن خود را اندازه‌گیری کنید.
 • در رختخواب بمانید و استراحت کنید.
 • برای جبران مایعات از دست رفته بدن، تا جای ممکن آب، چای و آب میوه طبیعی نوشیده و از این طریق، بدن خود را هیدراته کنید.
 • استفاده از شیاف برای تب و لرز بزرگسالان بدون مانع است.
 • از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن و ایبوبرفن برای درمان تب و لرز در بزرگسالان استفاده کنید. با این حال، لازم است به دوز مناسب دارو توجه داشته و بیش‌تر از میزان پیشنهادی مصرف نکنید.
 • بدون مشورت با پزشک، هرگز از داروهای یاد شده برای کودک خود استفاده نکنید.
 • تا جای ممکن بدن خود را خنک نگه‌داشته و لباس و روانداز خود را کم کنید.
 • پاشویه و کمپرس با آب ولرم می‌تواند در پایین آوردن تب و پیشگیری از لرز مؤثر باشد. دقت کنید، برای این منظور به هیچ عنوان از الکل یا آب یخ استفاده نکنید. کاهش ناگهانی دما می‌تواند با مشکلاتی جدی همراه بوده و برای سلامت شما خطرآفرین باشد.
 • در صورت تداوم تب و پایین نیامدن آن، لازم است هر چه زودتر با پزشک مشورت کنید.

نکته:

کلیه موارد یاد شده در درمان تب و لرز کرونا هم می‌توانند کاربرد داشته باشند.

درمان تب و لرز در خانه

درمان تب و لرز در طب سنتی

درمان تب و لرز در طب سنتی با استفاده از برخی روش‌ها امکان‌پذیر است. از این میان، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ماساژ پا با استفاده از پیاز رنده شده
 • دمنوش گل بنفشه، پونه و گل ختمی همراه با عسل طبیعی؛ نیم مشت گل بنفشه، یک مشت پونه و یک مشت گل خطمی را با یکدیگر ترکیب کنید. ترکیب مذکور را به چهار لیتر آب جوشیده و داغ اضافه کرده و اجازه بدهید دم بکشد. هر ۲ ساعت یک‌بار، یک لیوان از این دمنوش را با مقداری آبغوره و عسل طبیعی ترکیب کرده و نوش جان کنید.
 • ماساژ پیشانی با چند قطره روغن بادام شیرین
 • مصرف ترکیب عسل و سیاه‌دانه به صورت خوراکی؛ سه قاشق غذاخوری از مواد یاد شده را با یکدیگر ترکیب کرده و در طول روز، مرتباً نوش جان کنید.
 • ترکیب دو عدد هلوی رسیده با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و یک و نیم لیوان آب؛ مواد یاد شده را در مخلوط کن ریخته و نکتار به دست آمده را نوش جان کنید.

نکته:

کلیه موارد یاد شده در درمان تب و لرز کرونا نیز می‌توانند مؤثر باشند.

درمان تب و لرز خیراندیش

درمان تب و لرز خیراندیش بر آموزه‌های طب سنتی استوار بوده و عبارت از راه‌کارها و توصیه‌هایی است که این استاد شناخته شده برای درمان تب و لرز کرونا ارائه داده است. از این میان، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده مداوم از زنجبیل
 • ثابت نگه‌داشتن دمای منزل در محدوده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد
 • خنک نگه‌داشتن بدن
 • خواب کافی و به موقع
 • مصرف میزان اندکی نمک قبل از مصرف غذا و پس از آن
 • حجامت
 • استفاده مداوم از نعناع و ترخون در اغلب غذاها
 • استفاده مداوم از نوشیدنی‌های طبیعی نظیر آب پرتقال و آب سیب
 • مصرف منظم ترکیب عرق نعناع، نمک، سیاه‌دانه و عسل

تب سرد و تب همراه با تعریق زیاد

سلام مدت سه روز است که توسط پزشکان با انجام سی تی اسکن احتمال ابتلا به ویروس کرونا در من داده شده است و اکنون مدت ۵ روز است که قرنطینه خانگی می باشم . می خواستم بدونم تب های مکرر گاهی همراه با لز و گاهی با تعریق زیاد نشانه چیست و در چه مرحله ای از کارکرد ویروس می باشد. ضمنا علائمی که من دارم شامل بدن درد ، سر درد ، بعضی موقع سرفه می باشد. و کلا بر ای بهبود بیماری باید چیکار کنم.
با سلام، اصول بهداشتی فردی را رعایت کنید. مایعات گرم مصرف کنید : آب عسل با نارنج تازه یا لیموترش مناسب هست. دم نوش بابونه برایتان مفید هست. رژیم غذایی شامل انواع سوپ و آش ها را در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید. در صورتی که ضعف و بی حالی شدید داشتید یا تنگی نفس ( افزایش تعداد تنفس بیش از ۲۴) داشتید به پزشک مراجعه کنید

علت تب و لرز بعد از زایمان سزارین

سوال بیمار:

علت تب لرز شدید ،۸ روز بعد از زایمان سزارین، چیست؟

سلام وقت بخیر تب بعد جراحی بسیار مهمه و میتونه نشونه عفونت ادراری یا محل جراحی یا تب شیر و …. باشه و باید شرح حال علایم ادراری و شرایط محل برش سزارین یا سفتی و گرمی سینه و خیلی سوالات دیگ پاسخ اش رو بدونیم عزیزم

چه زمان تب را پایین بیاوریم؟

سلام دمای بدن بیمار ما ۳۸.۵ درجه و سن ایشان ۴۸سال می باشد. از علائم دیگر ایشان گلودرد و خستگی و سرفه می باشد. آیا الان تب را با پاشویه پایین بیاورم یا مفدار لازم است؟ از چه دمایی تب بیمار را پایین آورم؟ آیا مبتلا به کروناست؟

سلام احتمال ابتلا به کرونا با این علائم زیاد است و بهتر است قرنطینه شوید وتست pcr هم انجام دهید و اگر دما بالای سی و هفت ونیم است باید دارو داده شود و می توانید از استامینوفن ۵۰۰ هر ۶ ساعت یک عدد استفاده کنید

داغی بدن کودک بدون داشتن تب

پسرم دوسالشه دو روزه آبریزش بینی داره و حالت سرماخوردست به تجویز پزشک داروهای سرماخوردگی و سیتریزین میدم بهش ولی از دیشب بدنش داغه اما تبش ۳۶.۴.علت داغی بدنش چی میتونه باشه؟

پاسخ دکتر زهرا بهرامی کارشناس مامایی:

سلام، اگه تبش رو درست گرفته باشین نباید بدنش داغ باشه شاید دست خودتون دماش پایین تر از پوست بدن ایشون هست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور معمول، تب خفیف را می‌توان در منزل معالجه کرد. با این حال، تب شدید می‌تواند با مشکلاتی جدی و جبران‌ناپذیر همراه باشد؛ بنابراین، در این موارد لازم است هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کرده یا از طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴ با بهترین پزشکان ایران مشورت کنید:

تب و لرز عارضه‌ای شایع و قابل‌درمان است. با این حال، در صورت تداوم این عارضه و پایین نیامدن تب لازم است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. در عین حال، با بهره‌گیری از خدمات مشاوره پذیرش ۲۴ می‌توانید به صورت آنلاین با بهترین دکتر عفونی انلاین ایران در تماس بوده و در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید.

ویزیت آنلاین متخصص عفونی

 

دکتر گلاره رضایی

دکتر گلاره رضایی پزشک عمومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال ۱۳۸۷ هستند. زمینه‌های مشاوره و فعالیت ایشان شامل سیتی اسکن، ام‌آرآی، تفسیر آزمایش، سونوگرافی، مشکلات مفاصل و استخوان، کرونا ویروس و عوارض پس از آن، بیماری‌های عفونی،دیابت، فشارخون، بیماری‌های اعصاب، تجویز و ارائه نسخه آنلاین و… است.

۳.۶/۵ (۲۹ نظر)

منبع
medicalnewstodayhealthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
197 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
واحدی
واحدی
10 ماه قبل

سلام مامانم از دیروز تب و لرز داره دکتر هم براش آنتی بیوتیک تجویز نکرده ،دوباره به پزشک مراجعه کنیم؟

دکتر مهدی حسن پور
دکتر مهدی حسن پور
در پاسخ به  واحدی
9 ماه قبل

سلام، استامینوفن ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکبار مرتبا مصرف گردد همچنین در صورت تشدید بیماری حتما به پزشک مراجعه شود در صورت تداوم بیماری نیز لازم است توسط متخصص ویزیت شود.

علی شکری
علی شکری
1 سال قبل

سلام پدرم ۷۵ ساله الان یه هفته بخاطر کرونا بیمارستان بستری شده بود و ترخیص کردیم الان خونه است والان اول به شدت تب لرز شدید داره و بعدش‌ به شدت تب داره سینه تنگ هم داره خواهش میکنم راه حل را برای من بگید

صبا
صبا
در پاسخ به  علی شکری
4 ماه قبل

سلام مادرم دوماه هست که عمل مفصل زانو کرده الان هم یک هفته هست تب لرزداره دکتر هم بردیم

دولتی
دولتی
1 روز قبل

سلام پسرم یک هفته تب کرده دو دفعه به پزشک مراجع کردم فایده نداشت بازم تبش قطع نشده ازمایش گرفتن گفتن تو خونش یکم عفونت دیده میشه چیکار کنم تبش قطع بشه؟

یک دوست
یک دوست
10 روز قبل

سلام خواهرم دیشب یهو از خواب بیدار شد تب داشت اصلا هم نتونست بخوابه بدن درد داره غذا هم خیلی کم خورد چند وقت پیش هم اینطوری شده بود ولی خوب شد چیکار کنیم ؟

لیلا
لیلا
23 روز قبل

سلام پسرمن لرز داره تبش زیاد نیس پاهاش ودستاش خیلی سرداست چیکارکنم خوب بشه ۹ سال تمام است

سمیه
سمیه
27 روز قبل

سلام تب و ارز نشانه عفونت در بدن است؟

مریم السادات
مریم السادات
3 ماه قبل

۵ روز که تب ولول گلو درد وسرفه غش دست وپا وبی حالم. استامینوفن وانتی بیوتیک مصرف کردم .اما هنو درد سر و بی حالم

مریم السادات
مریم السادات
3 ماه قبل

۵ روز هه که تب ولرز داشتم تب ولرز م بهتره. اما بی حالم درمان بی حالی وغش دست وپا چیه

تقیان
تقیان
3 ماه قبل

مدتیست که یکباره صبح که بیدار میشوم دچار تب و لرز بهمراه سردرد و گاهی بدن درد میشوم و معمولا یک شبانه روز طول میکشد و با استامینوفن بهبود میابم.
علت چیست؟

بهار مظفری
بهار مظفری
3 ماه قبل

سلام .دختر ۷ ساله دارم مرتب ترشح خلط بینی عفونی شب ها خس خس وتنفس راحتی ندار د هر چی دارو می‌خورد دوباره علائم برمی‌گردد .لطفا راهنمایی کنبد چکار کنم

محمد
محمد
4 ماه قبل

سلام ببخشید من وقتی تب میکنم دچار توهم و ازدست دادن تعادل میشم راه حلی برای دارمان؟

امیر عباس
امیر عباس
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر پسرم دو روزه تب لرزه شدید داره گاهی خوبه گاهی شدید

سحر
سحر
4 ماه قبل

دخترم دست و پاش سرده ولی پیشونی و شکمش داغ
تب بر ک میدم بهش. خیلی عرق میکنه بعد خوب میشه تا ۱۲ ساعت دوباره همینطوری میشه ..

سامیارسلیمانی
سامیارسلیمانی
در پاسخ به  سحر
4 ماه قبل

سلام پسرم دوماهه سرفه میکنه چهاربارپیش یه دکتربردم هرباریه سری دارو جدید بااسپری میده هیچ تاثیری نداره و یه بارم سرفه هاش بدترو شدیدترشده تب ولرز میکنه پروفن میدم تبش پایین میاد ولی کف سرش خیس عرق میشه دوباره چندروزبعد تب و لرز میکنه چیکارکنم؟

محمد صادق
محمد صادق
در پاسخ به  سحر
3 ماه قبل

سلام.پسر ۳ساله م سه روز تب ولرز داره.دکتر نبردم هنوز.استامینوفن دادیم.آنتی بیوتیک هم از دیروز شروع کردم.انتی ۴۷۵ میدم هر دوازده ساعت ۲سی سی.خوبه؟خوب میشه؟

محمد صادق
محمد صادق
در پاسخ به  محمد صادق
3 ماه قبل

سلام.پسرم ۳ساله س.سه روز تب ولرز داره.استامینوفن میدم هر ۴ساعت.از دیروز انتی بیوتیک ۴۷۵ شروع کزدم.دوبار درروز ۲سی سی.خوبه؟خوب میشه؟دکتر نرفتیم هنوز

سمیرا
سمیرا
4 ماه قبل

سلام دخترم چهارساله شه ساعت دو شب ک میشه بدنش به لرز میفته هی سرما میخوره بعضی شبا تب میکنه بعضی شبا نه فقط لرز داره بدنش

بشرا
بشرا
4 ماه قبل

سلام خسته نباشیدشوهرم تب ولرزداره وخیلی عرق می‌کنه باید چکار کنم ممنون

حاتمی
حاتمی
4 ماه قبل

سلام پسرم ۵سال ونیمش هست تب لرز داره بهش استامینوفن ۳۲۵بدم خوبه؟

مهدی
مهدی
4 ماه قبل

سلام پسرم ۷ سالشه چهار روزه تب داره دو بار دکتر بردم همه داروهای مربوط به سرماخوردگی رو استفاده میکنه ایبو پروفن که می دم تبش قط میشه ازیترومایسن هم استفاده میکنه گفتم شاید شکمش کارنمی کنه دکتر لاکتولوز نوشت شکمش کار کرده ولی تبش قط نمیشه

علیرضامحمدی
علیرضامحمدی
4 ماه قبل

سلام من لرزدارم ولی تب ندارم ومشکل نارسایی کلیه دارم چه داروهایی استفاده کنم ممنون

محمد مهدی رضایی
محمد مهدی رضایی
4 ماه قبل

سلام پسرم تب و لرز داره بهش پروفن مدم تبش پایین میاد ۶ ساعت که رد مشه باز دوباره تب می کنه پیش پزشک نمیره

مهدی
مهدی
در پاسخ به  محمد مهدی رضایی
4 ماه قبل

سلام پسرم ۷ سالشه چهار روزه تب داره دو بار دکتر بردم همه داروهای مربوط به سرماخوردگی رو استفاده میکنه ایبو پروفن که می دم تبش قط میشه ازیترومایسن هم استفاده میکنه گفتم شاید شکمش کارنمی کنه دکتر لاکتولوز نوشت شکمش کار کرده ولیتبش قط نمیشه

بندی خانم
بندی خانم
5 ماه قبل

سلام خوبی خسته نباشی من حدود سی هشت سالم سه هفته که حاله تهوه لرز هر چیزی که می خورم خوبی بد حاله تهوه دوباره شرح هر چیزی که می خورم حالم خراب می شود وقت حالم بعد

مریم
مریم
5 ماه قبل

سلام دخترم ۶سالشه الان تب ولرزداره چکارکتم؟

محمد صالح عسکری
محمد صالح عسکری
در پاسخ به  مریم
4 ماه قبل

سلام پسرم چند روز سرماخورده وطب ولرز داره دکتر بردم ولی هیچ تغییری نکرده چیکار کنم گلوش درد میکنه

علی
علی
5 ماه قبل

سلام پسرم ۸ساله تب ولرز وسرفه واستفراق وبدن درد دارد ویک عدد پنی سیلین ۶۳۳ تزریق کرد و یک سرم نمکی ویک عدد امپول جهت پایین آمدن تب تزریق کردند ولی هنوز هیچ تغیری نکرده وهمچنان تب ولرز رادارد والان نمی دانم چکاربکنم هرروز هم دکتر می برم

زهرا
زهرا
در پاسخ به  علی
4 ماه قبل

سلام پسر من ۶سالشه الان ۴روزه تب ولرز داره خوب نمیشه تبش به۴۰هم میرسه دوبار بردم دکتر شربت پروفن میدم وقتی از ۴ساعت گذشت خود به خود لرزش شروع میشه بعد تبش می‌ره بالا

احمد
احمد
5 ماه قبل

سلام همسرم عفونت ریه داره وحرفه هایی باخلط داره همین حالا تب ولرز کرده چه کنم

احمد
احمد
در پاسخ به  احمد
5 ماه قبل

برای عفونت ریه چه دارویی باید خورد

محمدامانی.پور
محمدامانی.پور
6 ماه قبل

سلام.خسته.نباشید.پدرم.چندشب.است.که.خیلی.لرز.میکندچیکارکندخوب.شود

شهین جؤیا
شهین جؤیا
در پاسخ به  محمدامانی.پور
4 ماه قبل

سلام من کیست کلیه دارم ولی مدتی است خیری لرز مکنم طوری که دست وپاهم مثل یخ میشه دلیلش چیه ممنون

زهرا
زهرا
6 ماه قبل

پسرم خیلی تبش بالاست استامینوفن ۵۰۰ دادم هنوز داغه بدنش چکار کنم بعد از ۴ ساعت دوباره تب بر بدم

سبحان
سبحان
6 ماه قبل

دکترررر

سبحان
سبحان
6 ماه قبل

دکتر خانوم یا آقا
خانومم لرز بدن داره چی بخوره چیکار کنه ترو خدا بگو سریع جان من

لیلا
لیلا
6 ماه قبل

سلام پسرم ۱۴ سالشه ماهی یک بار تب ولرز داره آزمایش واونو گرافی ازش گرفتم میگه مشکلی نداره چکار کنم

منصور
منصور
6 ماه قبل

سلام خسته نباشی پسر من سه سالشه تب کرده رفتم دکترشربت آموکسی کلاو براش نوشته ولی خوب نشده چکار کنم

علی
علی
6 ماه قبل

این یاسر چیز خواهر و مادرش میخاره؟ مردم هزارتا مشکل دارن میاد کامنتا چرت مینویسه بی فانوس

گلشاهی
گلشاهی
6 ماه قبل

سلام وقت بخیر خسته نباشید پسرم ۸سالشه چندروزسرماخورده ببردم دکتربهش شربت خشکن دادوبروفن واستامینوفن وپلاژین کیدز..داروها روسرساعت بهش دادم اما بعد از پنج روزکه بهبود یافت به مدرسه فرستادم الان بعد ۸روز تب ولرز کرده ممنون میشم راهنمایی کنید

پانیذ سعیدی
پانیذ سعیدی
6 ماه قبل

دخترم تازه رفته داخل یک سال سرمای شدید خورده الان چهارروزه تب داره تو راخداکمکم کنید چکارکنم خوب بشه

رضا
رضا
7 ماه قبل

سلام روزتون بخیر همسر بنده چندین سال سردرد شدید داره پیش هر دکتری میرسم متخصص مغز واعصاب میگن ام‌آرآی یا سی تی اسکن یا نوار مغز بگیرین همه کارا و انجام دادیم میگن سالم ولی سردرد بهتر نمیشه دارو فقط استامینوفن وکپسول ضد درد دادن بهش میدم

Mahtab Moshiri
Mahtab Moshiri
7 ماه قبل

سلام دخترم ۷سالشه هفته ی اول مدرسه گلو درد شد نرفت بعد از یکهفته تب و استفراغ و دل درد داشت نرفت الانم دو روز رفته مدرسه از امروز با علایم تب شدید و سرفه و سوزش گلو مونده تو خونه
همه جور دارویی هم خورده

مینلئی
مینلئی
در پاسخ به  Mahtab Moshiri
6 ماه قبل

پسر منم دقیقا همین جوری شده هر دارویی که بگید خوردا دکتر رفته خوب نمیشه چیکار کنم

علی
علی
7 ماه قبل

سلام من دوهفته تب ولرزپادرد داشتم ولی الان چندروزه فقط لرز دارم چیکارکنم

پانیذ سعیدی
پانیذ سعیدی
در پاسخ به  علی
6 ماه قبل

سلام دخترچهار روزه تب داره بهش آستامینوفن هم میدم دلیلش که خوب نمیشه چیه تازه رفته توی یک سال سرما هم خورده

فاطمه
فاطمه
7 ماه قبل

دخترم ۱۲ سالشه دو روز تب ۳۷و ۳۸ وخورده. داره بدنش خیلی داغ بی اشتها شده حتی آب رو به زور بهش میدیم با داروهاش دکتر بردیم .استامینوفن .ازینرو دیفن .لوراتادین ویک آمپول داده بود ولی بهتر نشده تبش بالا پایین میشه

حمید
حمید
7 ماه قبل

سلام کسی نیست نوشته های این یاسر الاغ رو پاک کنه؟ آخه بی پدر و مادر ملت هزارتا مشکل دارن بعد تو چرت و پرت مینویسی؟

ع م
ع م
7 ماه قبل

سلام تشکر

خانم برزگر
خانم برزگر
7 ماه قبل

سلام..همسرم حدود یکسال همیشه شبها لرزداره توتابستون بخاری روشنه.لرزاش ماه وبعدبه هفته کشید الانا ک هرشب لرزداره وناله میکنه بخاری و ۵ یا۶تاپتو گرمش نداره..همیشه هم دردپا اززانو ب پایین داره

Last edited 7 ماه قبل by خانم برزگر
حسن مقدم
حسن مقدم
7 ماه قبل

درمان تب ولرز چیست؟

مینا
مینا
7 ماه قبل

سلام چند شب پشت سر هم تب ولرز دارم لرزم خیلی شدید میشه باید سه چهار تا پتو بندازم و کیسه آب گرم عرق که کردم حالم بهتر میشه استفراغ میکنم موقع تب و لرز ولی روز خوبم پنجاه سالمه دو ماهه پریود نمیشم تو خونه گربه داریم ولی اصلا بوسشون نمی کنم لطفاً راهنمایی کنید
با تشکر فراوان

یاسر
یاسر
در پاسخ به  مینا
7 ماه قبل

دیگه پا تو سن گزاشتی رفتنی هسی

Mehrnosh
Mehrnosh
در پاسخ به  یاسر
7 ماه قبل

خیلی بی‌شعور هستید

میترا
میترا
در پاسخ به  یاسر
6 ماه قبل

یکم ادب و شعور داشته باش. این حرفارو برو به ننه خودت بگو

امیرحسام
امیرحسام
7 ماه قبل

سلام پسرم پنج سالشه دوروزاست تب داره امروزتب ولرز همزمان شروع شده لطفا راهنمایی کنید چکارکنم خوب بشه م
منون

یاسر
یاسر
در پاسخ به  امیرحسام
7 ماه قبل

کودکان همش گرفتن

شایان
شایان
7 ماه قبل

سلام پسرم ۱۱سالشه دماای بدنش ۳۶/۵یهو شروع به لرز کرد چون معدش خالی بود شیاف استامنفون براش زدم چیکار کنم براش شربت لیمو عسلم دادم الان دماش شده ۳۷/۲هنوزم میلرزه دست و پاهاش خیلی سردن لطفا راهنماییم کنین

علیرضا
علیرضا
در پاسخ به  شایان
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید پسرم ۱۵سالش هست زیاد میلرزه ممنون

یاسر
یاسر
در پاسخ به  علیرضا
7 ماه قبل

گل میزنه

محمد
محمد
7 ماه قبل

سلام ،اقای دکتر من ۳۸سالمه والان سه روزه که تب ولرز شدید گرفتم وداغی بدنم خیلی بالا هست مثل یه کوره داغه بدنم علتش چیه وچکار باید بکنم

روژان
روژان
8 ماه قبل

دخترم ۷سالشه ده روزه تب داره و گلودرد داشت دکتر بردم دوروز خوب بود دوباره امروز تب و لرز و دلدرد وتهوع داره چیکارش کنم؟

هلن
هلن
8 ماه قبل

سلام دخترم ۶ ساله هست از صبح تب کرده به همراه درد پا سر ودست وشکم درد و سوزش چشم
الان هم تب ولرز پاها سرد از شکم تا سر گرم
شیاف براش دوبار گذاشتم شربت دیفین هیدرامین هم دادم بهش چی خوبه براش

صبا
صبا
در پاسخ به  هلن
6 ماه قبل

سلام..دخترم ۶ساله بعداظهر تاالان تب کرده فقط استامینوفن بهش دادم لرزم داره تنش داغ دست پاهاش سردخیلی

نری
نری
8 ماه قبل

سلام مادر من ۳۸ سالشه یکهو بدنش لرز کرد و زیر شکمش از دو طرف درد گرفت ،الان دو روزه که سردردش خوب نشده اما دیگه شکمش درد نمیکنه و وقتی صورتش رو می شوره لرز می کنه ،چکار باید بکنم ؟

یاسر
یاسر
در پاسخ به  نری
7 ماه قبل

صورتش نشوره

محمدعلی
محمدعلی
8 ماه قبل

سلام پسرم ۹ سالشه تب و لرز کرده الان امکان رفتن به دکتر نداریم لطفا کمک کنید

دالوند
دالوند
9 ماه قبل

سلام من بعضی وقت هاازخواب لرز شدیدمیگیرم ۳تاپتوروم میندازم دوباره لرزدارم چیکارکنم

یاسر
یاسر
در پاسخ به  دالوند
7 ماه قبل

یه بخاری ببر زیر پتو

مجید
مجید
9 ماه قبل

سلام پسر من ۱۳سالشه که یک دفعه بدون هیچ عارضه قبلی گفت که زیر شکمم از هر دو طرف درد می‌کنه وبه مدت چند ساعت شروع به تب کردن نمود و سپس گفت که از زیر گردن تابه پایین درد دارم الان چکار باید بکنم چون نیمه شب است ومیترسم دکتر متخصص نباشه

وخیداززنجان
وخیداززنجان
در پاسخ به  مجید
8 ماه قبل

سلام‌شب‌خوش‌تب‌ولرز۳۸ونیم‌چکارکنیم‌شیاف‌دیکلوفناک‌۵۰خوبه؟ممنون میشم‌راهنمایی‌کنید

دکمه بازگشت به بالا