تب و لرز نشانه چیست؟ انواع درمان تب و لرز به روش طب سنتی و دارویی

برای تب و لرز چی خوبه ؟ درمان تب و لرز در خانه

تب و لرز چیست؟

تب و لرز عارضه‌ای است که همه افراد برای یک بار هم که شده در طول زندگی خود آن را تجربه کرده‌اند. این عارضه غالباً نشانه سرماخوردگی بوده و نشان‌دهنده وجود عفونت در بدن است. بسیاری از افراد از این عارضه وحشت دارند؛ چرا که خصوصاً در کودکان مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند. اکنون، این سؤال مطرح می‌شود که چرا معمولاً تب با لرز همراه است؟ در این جا، قصد داریم کلیه اطلاعات مربوط به این عارضه و روش پیشگیری و درمان آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

تب و لرز به خودی خود یک بیماری نیست. در اصل، این عارضه نوعی واکنش دفاعی بدن بوده و به درگیری سیستم ایمنی با بیماری و عفونت اشاره می‌کند. به این ترتیب، افزایش دمای بدن و لرز ناشی از آن را می‌توان پاسخی طبیعی به حضور عوامل بیماری‌زا در بدن و تلاش برای از بین بردن آن‌ها دانست.

تب و لرز نشانه چیست؟

روند ایجاد تب گاهی به صورت تدریجی و گاهی ناگهانی است، که این مسئله به عامل ایجاد کننده تب و نیز عملکرد سیستم ایمنی بدن بستگی دارد.
در برخی بیماری ها مانند انفلوانزا شروع تب ناگهانی است به طوری که فرد حتی ساعت و دقیقه آغاز آن را به خاطر می‌آورد و در بسیاری بیماری های دیگر تب کم کم شروع شده و به تدریج افزایش می‌یابد.

انواع تب

تب (hyperthermia) به معنای افزایش حرارت بدن و جابه‌جا شدن نقطه ثبت دما در مغز است. طبیعتاً، این اختلاف دما در مقایسه با حالت نرمال اندازه‌گیری می‌شود. در شرایط عادی، میانگین دمای بدن انسان در حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است. معمولاً، اگر دماسنج طبی عدد ۳۸ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر را نشان دهد، اصطلاحاً فرد بیماری را تب‌دار می‌نامند.

این عارضه، عملکرد کلی کودکان و بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. واقعیت این است که افزایش کوتاه‌مدت دمای داخلی به بدن شما کمک می‌کند تا با بیماری‌ها و عوامل به‌وجود آورنده آن‌ها مقابله کنید. با این حال، تب شدید بالاتر از ۴۰ درجه عارضه‌ای جدی است که به مراقبت‌های پزشکی فوری نیاز دارد؛ بنابراین، در هنگام بالا رفتن تب لازم است هر چه زودتر به پزشک مشورت کنید. استفاده از دکتر انلاین عفونی پذیرش ۲۴ یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین روش‌هایی است که دسترسی به بهترین پزشکان ایران را برای شما امکان‌پذیر می‌کند.

تب خفیف

همان طور که گفته شد، دمای طبیعی بدن به طور میانگین در حدود ۳۷ درجه سانتی‌گراد است. در حالت تب خفیف این دما به ۳۷.۵ تا ۳۷.۹ افزایش می‌یابد. تب خفیف و کوتاه مدت به بدن شما کمک می‌کند تا با عوامل بیماری‌زایی نظیر باکتری‌ها و ویروس‌ها مقابله کنید. چراکه بر هم خوردن تعادل دمای بدن در مختل کردن چرخه حیات این موجودات مؤثر بوده و به از بین بردن آن‌ها کمک می‌کند.

تب شدید

افزایش دمای بدن تا بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد را اصطلاحاً تب شدید می‌نامند. تب بالاتر از ۴۰ درجه ممکن است سلامت و زندگی انسان را با خطرات جدی روبه‌رو کند. دلیل این امر آن است که این میزان افزایش حرارت بر روی عملکرد آنزیم‌ها و پروتئین‌های بدن تأثیر گذاشته و آن را دچار اختلال می‌کند.

آنزیم‌ها در اصل، کاتالیزورهایی هستند که واکنش‌های حیاتی درون‌سلولی را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌‌دهند. عملکرد این کاتالیزورها در دمای مشخصی انجام می‌گیرد. در صورت برهم خوردن تعادل دما بسیاری از آنزیم‌های مذکور نابود شده و فعالیت‌های زیستی آن‌ها دچار اختلال می‌شود. بالا رفتن تب تا دمای ۴۴.۴ یا ۴۵.۵ به شدت خطرناک بوده و می‌تواند با مرگ بیمار همراه باشد؛ بنابراین، در صورت بالا رفتن تب لازم است هر چه زودتر با پزشک عفونی آنلاین پذیرش ۲۴ مشورت کرده یا به مراکز درمان مراجعه کنید.

انواع تب عبارت‌اند از:

 • تب مداوم (Continuous fever)
 • تب سینوسی، موجی یا متناوب (Remittent fever)
 • تب متقاطع (Intermittent fever)

لرز

لرز را می‌توان پاسخی طبیعی به بالا رفتن ناگهانی دمای بدن دانست. این عارضه خود به افزایش حرارت و مبارزه با ویروس‌ها یا عفونت‌های باکتریایی کمک می‌کند. در واقع، در هنگام تب، بدن شما داغ شده و وقتی در معرض دمای عادی محیط قرار می‌گیرد احساس سرما می‌کند. این تغییرات ناگهانی به بروز لرز منجر می‌شوند.

عوامل ایجاد تب و لرز

علت تب و لرز  چیست؟

همان طور که پیش‌تر هم گفته شد، تب و لرز واکنشی طبیعی است که بدن در مواجهه با عوامل بیماری‌زا و عفونت از خود نشان می‌دهد. در هنگام تب، دمای داخلی بدن افزایش می‌یابد؛ بنابراین، وقتی در مجاورت دمای معتدل بیرون قرار می‌گیرید احساس سرما می‌کنید.

در این حالت، ماهیچه‌های شما به‌صورت خودکار منقبض و منبسط می‌شوند تا بتوانند گرما ایجاد کنند. این روند به نوبه خود موجب بالا رفتن مضاعف دمای بدن شده و میزان تب را افزایش می‌‌دهد. پیش‌تر هم ذکر شد که این روند غیرارادی برای ایجاد اختلال در عملکرد ویروس‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا و مقابله با عفونت‌ها انجام می‌گیرد. زیرا، این عوامل بیماری‌زا در دمای بالاتر از ۳۷ درجه سانتی‌گراد زنده نمی‌مانند.

هیپوتالاموس (hypothalamus)، بخشی از ساختار مغز است که وظیفه کنترل دمای بدن را برعهده دارد. در هنگام تب، این بخش با جابه‌جا کردن نقطه تنظیم دما واکنش نشان می‌دهد. این جا است که عارضه لرز اتفاق می‌افتد تا بتواند گرمای بدن را افزایش داده و آن را به نقطه جدید برساند.

عوامل مؤثر در بروز تب و لرز

موارد زیر از اصلی‌ترین عوامل مؤثر در بروز تب و لرز به حساب می‌آیند:

علائم تب و لرز

از رایج‌ترین علائم تب و لرز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تب و لرز نوزادان

تب و لرز نوزادان می‌تواند صدماتی جدی را در عملکردهای حیاتی آن‌ها ایجاد کند؛ بنابراین، در موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۸ درجه در نوزادان زیر ۳ ماه
 • تب بالای ۳۸.۹ درجه در نوزادان ۳ تا ۶ ماه
 • پایداری تب ۳۸.۹ درجه برای مدت بیش از یک روز در نوزادان ۶ تا ۲۴ ماه
 • همراه بودن تب با علائمی نظیر تحریک‌پذیری، بی‌حالی و بی‌قراری در نوزادان

تب و لرز کودکان

در شرایط بروز تب و لرز کودکان و در صورت مشاهده علائم زیر، لازم است هر چه زودتر به پزشک متخصص اطفال و کودکان مراجعه کنید:

 • تب بالای ۳۹.۴ درجه
 • تداوم تب برای مدت سه روز
 • برقرار نکردن ارتباط چشمی یا برقراری ارتباط چشمی ضعیف
 • بی‌قراری و تحریک‌پذیری
 • تب ناشی از واکسیناسیون
 • سابقه ابتلا به برخی بیماری‌های زمینه‌ای جدی و اختلال عملکرد سیستم ایمنی
 • سابقه سفر به کشورهای در حال توسعه و امکان قرار گرفتن در معرض برخی بیماری‌های ناشناخته

تب و لرز در بزرگسالان

تب و لرز بزرگسالان هم در شرایط زیر ممکن است خطرآفرین باشد؛ بنابراین، در صورت مشاهده هر یک از نشانه‌های یاد شده سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کرده یا از طریق اپلیکیشن یا وب‌سایت پذیرش ۲۴ با پزشکان حاذق مشورت کنید:

 • تب بالای ۳۹.۴ درجه
 • تداوم تب به مدت سه روز یا بیش‌تر
 • سابقه ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای جدی و اختلال سیستم ایمنی
 • سابقه سفر به کشورهای در حال توسعه و احتمال قرار گرفتن در معرض بیماری‌های ناشناخته

در کلیه موارد یاد شده، اگر تب و لرز با هر یک از نشانه‌های زیر همراه باشد باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

علت تب و لرز ناگهانی در بزرگسالان

هر عاملی که سبب فعال شدن سلول های ایمنی و ایجاد پاسخ های التهابی در بدن شود، می‌تواند سبب ایجاد تب گردد. هنگامی که درجه تب خیلی بالا رود، هیپوتالاموس که مرکز تنظیم دمای بدن است، تنظیمات دما را تغییر می‌دهد که همین عامل موجب احساس سرما و به دنبال آن ایجاد لرز می‌شود.

درمان تب و لرز در بزرگسالان

درمان تب و لرز به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. برای مثال تب ناشی از بیماری های ویروسی یا باکتریال را می‌توان با پاشویه یا داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن پایین آورد؛ اما در مورد تب ناشی از بیماری های التهابی یا روماتولوژیک ممکن است استفاده از داروهای کورتونی مدنظر قرار گیرد.
اما در تمام انواع تب، جایگزینی مایعات بدن که در اثر افزایش دما، به طور نامحسوس از بدن دفع می‌شود، اقدامی بسیار مهم و حیاتی است.
این مورد در کودکان و شیرخواران اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. زیرا این گروه های سنی، بسیار بیشتر از بزرگسالان در معرض خطر دهیدراتاسیون(کم آبی) و عواقب ناشی از آن قرار دارند.

روش‌های پیشگیری از تب و لرز

بهترین روش پیشگیری از تب و لرز این است که از قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا و به وجود آورنده عفونت جلوگیری کنید. برای این منظور، لازم است رعایت نکات زیر را جدی بگیرید:

 • شستن مداوم دست‌ها قبل از صرف غذا، بعد از توالت رفتن و پس از حضور در محافل عمومی
 • آموزش شست‌وشوی صحیح دست به کودکان
 • استفاده مداوم از دستمال‌ها یا اسپری‌های آنتی‌باکتریال و ضد عفونی‌کننده
 • اجتناب از دست زدن به بینی، دهان یا چشم و جلوگیری از ورود ویروس از این مسیرها
 • پوشاندن دهان و بینی در هنگام عطسه و سرفه
 • اجتناب از به اشتراک‌گذاری لوازم شخصی نظیر حوله، لیوان و کلیه ظروف با سایر افراد
 • جدی گرفتن نشانه‌های بروز هرگونه بیماری در مراحل اولیه

انواع روش‌های درمان تب و لرز

روش‌های درمان تب و لرز بسته به شدت و مدت درگیری با این عارضه متفاوت خواهد بود. با این حال، در این جا قصد داریم رایج‌ترین راه‌های درمان را با شما به اشتراک بگذاریم:

درمان تب و لرز در خانه

برای درمان تب و لرز و استفراغ در منزل، لازم است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • با استفاده از دماسنج طبی، به طور مداوم حرارت بدن خود را اندازه‌گیری کنید.
 • در رختخواب بمانید و استراحت کنید.
 • برای جبران مایعات از دست رفته بدن، تا جای ممکن آب، چای و آب میوه طبیعی نوشیده و از این طریق، بدن خود را هیدراته کنید.
 • استفاده از شیاف برای تب و لرز بزرگسالان بدون مانع است.
 • از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن و ایبوبرفن برای درمان تب و لرز در بزرگسالان استفاده کنید. با این حال، لازم است به دوز مناسب دارو توجه داشته و بیش‌تر از میزان پیشنهادی مصرف نکنید.
 • بدون مشورت با پزشک، هرگز از داروهای یاد شده برای کودک خود استفاده نکنید.
 • تا جای ممکن بدن خود را خنک نگه‌داشته و لباس و روانداز خود را کم کنید.
 • پاشویه و کمپرس با آب ولرم می‌تواند در پایین آوردن تب و پیشگیری از لرز مؤثر باشد. دقت کنید، برای این منظور به هیچ عنوان از الکل یا آب یخ استفاده نکنید. کاهش ناگهانی دما می‌تواند با مشکلاتی جدی همراه بوده و برای سلامت شما خطرآفرین باشد.
 • در صورت تداوم تب و پایین نیامدن آن، لازم است هر چه زودتر با پزشک مشورت کنید.

نکته:

کلیه موارد یاد شده در درمان تب و لرز کرونا هم می‌توانند کاربرد داشته باشند.

درمان تب و لرز در خانه

درمان تب و لرز در طب سنتی

درمان تب و لرز در طب سنتی با استفاده از برخی روش‌ها امکان‌پذیر است. از این میان، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • ماساژ پا با استفاده از پیاز رنده شده
 • دمنوش گل بنفشه، پونه و گل ختمی همراه با عسل طبیعی؛ نیم مشت گل بنفشه، یک مشت پونه و یک مشت گل خطمی را با یکدیگر ترکیب کنید. ترکیب مذکور را به چهار لیتر آب جوشیده و داغ اضافه کرده و اجازه بدهید دم بکشد. هر ۲ ساعت یک‌بار، یک لیوان از این دمنوش را با مقداری آبغوره و عسل طبیعی ترکیب کرده و نوش جان کنید.
 • ماساژ پیشانی با چند قطره روغن بادام شیرین
 • مصرف ترکیب عسل و سیاه‌دانه به صورت خوراکی؛ سه قاشق غذاخوری از مواد یاد شده را با یکدیگر ترکیب کرده و در طول روز، مرتباً نوش جان کنید.
 • ترکیب دو عدد هلوی رسیده با یک قاشق غذاخوری عسل طبیعی و یک و نیم لیوان آب؛ مواد یاد شده را در مخلوط کن ریخته و نکتار به دست آمده را نوش جان کنید.

نکته:

کلیه موارد یاد شده در درمان تب و لرز کرونا نیز می‌توانند مؤثر باشند.

درمان تب و لرز خیراندیش

درمان تب و لرز خیراندیش بر آموزه‌های طب سنتی استوار بوده و عبارت از راه‌کارها و توصیه‌هایی است که این استاد شناخته شده برای درمان تب و لرز کرونا ارائه داده است. از این میان، می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • استفاده مداوم از زنجبیل
 • ثابت نگه‌داشتن دمای منزل در محدوده ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد
 • خنک نگه‌داشتن بدن
 • خواب کافی و به موقع
 • مصرف میزان اندکی نمک قبل از مصرف غذا و پس از آن
 • حجامت
 • استفاده مداوم از نعناع و ترخون در اغلب غذاها
 • استفاده مداوم از نوشیدنی‌های طبیعی نظیر آب پرتقال و آب سیب
 • مصرف منظم ترکیب عرق نعناع، نمک، سیاه‌دانه و عسل

تب سرد و تب همراه با تعریق زیاد

سلام مدت سه روز است که توسط پزشکان با انجام سی تی اسکن احتمال ابتلا به ویروس کرونا در من داده شده است و اکنون مدت ۵ روز است که قرنطینه خانگی می باشم . می خواستم بدونم تب های مکرر گاهی همراه با لز و گاهی با تعریق زیاد نشانه چیست و در چه مرحله ای از کارکرد ویروس می باشد. ضمنا علائمی که من دارم شامل بدن درد ، سر درد ، بعضی موقع سرفه می باشد. و کلا بر ای بهبود بیماری باید چیکار کنم.
با سلام، اصول بهداشتی فردی را رعایت کنید. مایعات گرم مصرف کنید : آب عسل با نارنج تازه یا لیموترش مناسب هست. دم نوش بابونه برایتان مفید هست. رژیم غذایی شامل انواع سوپ و آش ها را در رژیم غذایی روزانه خود داشته باشید. در صورتی که ضعف و بی حالی شدید داشتید یا تنگی نفس ( افزایش تعداد تنفس بیش از ۲۴) داشتید به پزشک مراجعه کنید

علت تب و لرز بعد از زایمان سزارین

سوال بیمار:

علت تب لرز شدید ،۸ روز بعد از زایمان سزارین، چیست؟

سلام وقت بخیر تب بعد جراحی بسیار مهمه و میتونه نشونه عفونت ادراری یا محل جراحی یا تب شیر و …. باشه و باید شرح حال علایم ادراری و شرایط محل برش سزارین یا سفتی و گرمی سینه و خیلی سوالات دیگ پاسخ اش رو بدونیم عزیزم

چه زمان تب را پایین بیاوریم؟

سلام دمای بدن بیمار ما ۳۸.۵ درجه و سن ایشان ۴۸سال می باشد. از علائم دیگر ایشان گلودرد و خستگی و سرفه می باشد. آیا الان تب را با پاشویه پایین بیاورم یا مفدار لازم است؟ از چه دمایی تب بیمار را پایین آورم؟ آیا مبتلا به کروناست؟

سلام احتمال ابتلا به کرونا با این علائم زیاد است و بهتر است قرنطینه شوید وتست pcr هم انجام دهید و اگر دما بالای سی و هفت ونیم است باید دارو داده شود و می توانید از استامینوفن ۵۰۰ هر ۶ ساعت یک عدد استفاده کنید

داغی بدن کودک بدون داشتن تب

پسرم دوسالشه دو روزه آبریزش بینی داره و حالت سرماخوردست به تجویز پزشک داروهای سرماخوردگی و سیتریزین میدم بهش ولی از دیشب بدنش داغه اما تبش ۳۶.۴.علت داغی بدنش چی میتونه باشه؟

پاسخ دکتر زهرا بهرامی کارشناس مامایی:

سلام، اگه تبش رو درست گرفته باشین نباید بدنش داغ باشه شاید دست خودتون دماش پایین تر از پوست بدن ایشون هست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور معمول، تب خفیف را می‌توان در منزل معالجه کرد. با این حال، تب شدید می‌تواند با مشکلاتی جدی و جبران‌ناپذیر همراه باشد؛ بنابراین، در این موارد لازم است هر چه زودتر به مراکز درمانی مراجعه کرده یا از طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن پذیرش ۲۴ با بهترین پزشکان ایران مشورت کنید:

تب و لرز عارضه‌ای شایع و قابل‌درمان است. با این حال، در صورت تداوم این عارضه و پایین نیامدن تب لازم است هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید. در عین حال، با بهره‌گیری از خدمات مشاوره پذیرش ۲۴ می‌توانید به صورت آنلاین با بهترین دکتر عفونی انلاین ایران در تماس بوده و در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی کنید.

ویزیت آنلاین متخصص عفونی

 

دکتر گلاره رضایی

دکتر گلاره رضایی پزشک عمومی فارغ التحصیل از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در سال ۱۳۸۷ هستند. زمینه‌های مشاوره و فعالیت ایشان شامل سیتی اسکن، ام‌آرآی، تفسیر آزمایش، سونوگرافی، مشکلات مفاصل و استخوان، کرونا ویروس و عوارض پس از آن، بیماری‌های عفونی،دیابت، فشارخون، بیماری‌های اعصاب، تجویز و ارائه نسخه آنلاین و… است.

۴.۱/۵ (۹ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
medicalnewstodayhealthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
120 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
واحدی
واحدی
2 ماه قبل

سلام مامانم از دیروز تب و لرز داره دکتر هم براش آنتی بیوتیک تجویز نکرده ،دوباره به پزشک مراجعه کنیم؟

دکتر مهدی حسن پور
دکتر مهدی حسن پور
در پاسخ به  واحدی
1 ماه قبل

سلام، استامینوفن ۵۰۰ هر ۶ ساعت یکبار مرتبا مصرف گردد همچنین در صورت تشدید بیماری حتما به پزشک مراجعه شود در صورت تداوم بیماری نیز لازم است توسط متخصص ویزیت شود.

علی شکری
علی شکری
7 ماه قبل

سلام پدرم ۷۵ ساله الان یه هفته بخاطر کرونا بیمارستان بستری شده بود و ترخیص کردیم الان خونه است والان اول به شدت تب لرز شدید داره و بعدش‌ به شدت تب داره سینه تنگ هم داره خواهش میکنم راه حل را برای من بگید

نری
نری
2 روز قبل

سلام مادر من ۳۸ سالشه یکهو بدنش لرز کرد و زیر شکمش از دو طرف درد گرفت ،الان دو روزه که سردردش خوب نشده اما دیگه شکمش درد نمیکنه و وقتی صورتش رو می شوره لرز می کنه ،چکار باید بکنم ؟

محمدعلی
محمدعلی
6 روز قبل

سلام پسرم ۹ سالشه تب و لرز کرده الان امکان رفتن به دکتر نداریم لطفا کمک کنید

دالوند
دالوند
24 روز قبل

سلام من بعضی وقت هاازخواب لرز شدیدمیگیرم ۳تاپتوروم میندازم دوباره لرزدارم چیکارکنم

مجید
مجید
24 روز قبل

سلام پسر من ۱۳سالشه که یک دفعه بدون هیچ عارضه قبلی گفت که زیر شکمم از هر دو طرف درد می‌کنه وبه مدت چند ساعت شروع به تب کردن نمود و سپس گفت که از زیر گردن تابه پایین درد دارم الان چکار باید بکنم چون نیمه شب است ومیترسم دکتر متخصص نباشه

وخیداززنجان
وخیداززنجان
در پاسخ به  مجید
9 روز قبل

سلام‌شب‌خوش‌تب‌ولرز۳۸ونیم‌چکارکنیم‌شیاف‌دیکلوفناک‌۵۰خوبه؟ممنون میشم‌راهنمایی‌کنید

هانا
هانا
30 روز قبل

سلام دخترم ۳/۵ ساله از۶صبح تب شدید وخیلی میلرزه شیاف وایروبورفن هم میدم تبش میامیادپایین دوباره میره بالا هیچی نمیخوره ولی گرسنه هست همش میگه منوببرین دکترباگریه میگه امروزجمعه توراخداراهنمایی کنین

ژینا رحمتی
ژینا رحمتی
1 ماه قبل

دخترم ۱۱سالش تب لرز داره ۲روز بردمش دکتر خوب نشد چکارکنم ممنون راهنمایی کنید

fateme
fateme
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر..همسرم دراین ماهای اخیر مثلن طی دوماه سه چهاربار تب کردن بی دلیل..درصورتیک ثابقه نداشته انقدرتب کنند..وااینک خیلی کسل و بیحالن وبیشترهمش خاب هستن حال وحوصله و رمق کارندارن..خیلی نگرانم علتش عفونت خون نیس؟اخه دوسه باری هم سگ ایشونوگازگرفتن اماواکسناشونو کامل زدن چیکارباید کنم؟

هانا
هانا
در پاسخ به  fateme
30 روز قبل

سلام دخترم ۳/۵ساله تب ولرز شدید داره هیچی نمیخوره ازصبح ساعت ۶تاحالااینجوری شده همش باگریه میگه منوببرین دکتر گرسنه اش هم هست شیاف ایروبورفن هم میدم میادپایین بازمیره بالا میادپایین میلرزه همش چیکارکنم توراخدابگین چیکارکنم

اراد
اراد
1 ماه قبل

سلام پسرم دو سالشه از صبح تب کرده بود من غروب براش شیاف وپروفن دادم تبش ۴۰ درجه بود یه کم بهتر شد اما الان لرز شدید کرده دست وباهاش یخ شده چیکار کنم .

Zari
Zari
1 ماه قبل

سلام من دو روزه تب و لرز دارم اوایل گلو درد داشتم اما حالا گلوم کمی درد می‌کنه و بشدت قبل نیست
من ۱۶سالمه و دمای تبم ۳۸.۸درجه هست داروی سرماخوردگی هم هر شش ساعت مصرف میکنم باید به پزشک مراجعه کنم ؟؟

Raha
Raha
1 ماه قبل

سلام بچم ۱,۵از دیروز تب داره هرچی شیاف استامینوفن میدم تب پایین نمیاد دراین صورت باید چیکار کرد

ناظری
ناظری
1 ماه قبل

دخترم ۱۷سالشه دوشبه فقط،شبا تاصب تب،ولرز داره روزا عادی هستش،میشه بگیدعلتش چیه لازمه دکترببرمش؟؟

فافا
فافا
1 ماه قبل

سلام من این دو روزه تب ولرز و گلو درد دارم نشانه چیه

Last edited 1 ماه قبل by فافا
ترانه
ترانه
1 ماه قبل

با سلام ببخشید برای یک بچه ۴ ساله که طب و لرز داره چه دارویی خوبه

اباذر بهبودی
اباذر بهبودی
در پاسخ به  ترانه
1 ماه قبل

سلام دخترم ۴ سالشه تب و لرز داره‌ شیاف مصرف کردم ولی احساس میکنم بازم تب داره چکار کنم راهنمایی کنید

حسین مرادی
حسین مرادی
1 ماه قبل

سلام.دکترجان من سرم وصل کردم ولی هنوزتب لرزدارم کمرم دردمیکنه

امیرمهدی
امیرمهدی
2 ماه قبل

سلام پسرم ۴ سالشه تب ولرز داره چی کار کنم

مریم
مریم
در پاسخ به  امیرمهدی
11 روز قبل

سلام پسرم هشت سال داره تب ولرز داره چکار کنم دمای بدنش ۳۷ ونیمه ولی همش لرز داره

آترین
آترین
2 ماه قبل

مادر وپدر من پدرم تب مادرم لرز گوش درد باید چکار کنین دکترم نرفتیم

ریحانه
ریحانه
در پاسخ به  آترین
2 ماه قبل

سلام دخترم لرزشدیدداره استامینوفن بهش دادم بهترشده ولی هنوزهم یه کمی میلرزه چکارکنم

ناشناس
ناشناس
2 ماه قبل

سلام من تب و لرز دارم و بدنم هم خیلی درد میکنه و دوتا پتو رویم هست چیکار کنم خوب شم

یاسر
یاسر
در پاسخ به  ناشناس
12 روز قبل

سردرد تب دارم

آیلین
آیلین
2 ماه قبل

سلام دخترم ۵سالشه از ظهر تب ولرز داره چیکارکنم؟درد شکم وسردرد داره بی حالم هست .الان خوابیده چک کردم دیدم تب داره لطفاراهنماییم کنید

فرج پور
فرج پور
3 ماه قبل

بیماری که فقط و فقط تب و لرز شدید به مدت ۴۸ساعت طول بکشد ونشانه چون عطسه و سرفه..نداشته باشد وسپس برطرف گردد چیست..آیا عامل آن می‌تواند ویروسی باشد؟

مصطفی ده پناه
مصطفی ده پناه
5 ماه قبل

سلام،چند روزه که دخترم تب ولرز داره ،وپهلوی سمت چپش هم خیلی درد داره،علتش چیه ممنون

ابراهیم
ابراهیم
در پاسخ به  مصطفی ده پناه
3 ماه قبل

احتمال داره عفونی باشه و شاید هم به انکولوژی مربوط باشه(بیماری هایی مثل یوئینگ سارکوما که از علائمات آن میشه به درد در قسمتی از بدن و تب اشاره کرد). در هر صورت نیاز به مراجعه به پزشک داره تا دقیقا مشکل مشخص بشه

بابک
بابک
در پاسخ به  مصطفی ده پناه
2 ماه قبل

سلام پسرم امروز یه دوغ خورد تو راه شمال بعدش گفت که گلوش درد گرفته والان هم تب لرز کرده قرص سرماخوردگی بهش دادم
الان هم زیر پتو پاشم درد می‌کنه چیکار کنم

هادی
هادی
در پاسخ به  بابک
15 روز قبل

سلام دخترم ۷سالش هست چند روز مگه پام دردمکنه بعد الان هم تب لرز دارع خیلی تبش بالا میره چکارکنم خوب بشه سه دفعه هم بردم متخصص کودکان

اسماعیل
اسماعیل
5 ماه قبل

کودکان تب دار برای درمان ش چه کنیم

صمد
صمد
6 ماه قبل

دخترم یازده ماهش هست و تب و لرز داره و بدنش کمی داغ هست باید چکار کنیم

رسول
رسول
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید مادر بنده دیروز صبح تب و لرز داشت بردیمش دکتر سرم و چنتا امپول وارد بدن او کردند بهتر شد دوباره امروز صبح لرز کرد چرا؟

رسول
رسول
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید مادر بنده دیروز صبح تب لرز کرد بردیمش دکتر امپول زد بهتر شد دوباره امروز صبح لرز دارد چرا؟

زهرا
زهرا
7 ماه قبل

سلام ..پسرم گاهی تب شدید میکنه و گاهی به شدت لرز داره .دکترهم بردم افاقه ای نکرده کمکم کنید

اسماعیل
اسماعیل
7 ماه قبل

باسلام برای تب لرز چیکار باید کرد

علی
علی
7 ماه قبل

سلام بنده و دوستم ۲۰ روز پیش کرونا گرفتیم تب لرز شدید داشتیم الان هی بدنمون ضعف میکن و تب داریم جوری عرق میکنیم گردن و پیشینیمون عرق سوز میشه چکار کنیم ؟؟ واقعا خسته شدم دو باری دکتر رفتم درس نمیشه

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  علی
2 ماه قبل

سلام ۵۰ سال دارم همین الان تب ولرز دارم گونه هام قرمز شده چکارکنم

سارا
سارا
7 ماه قبل

برای تب و لرز چ امپولی تزریق شود؟

انوشه
انوشه
7 ماه قبل

پسرم ۵ ساله من از دیروز اول دل درد بعد اسهال و استفراغ و آخر شب هم تبش به ۳۸ رسید دکتر گفت هم می‌تونه علامت امیکرون باشه هم التهاب روده و معده باشه که برای هردوی هم دارو تجویز کرد ولی الان خیلی بیحاله، این بی‌حالی وتب تا چند روز نرمال هست؟

سجاد
سجاد
در پاسخ به  انوشه
7 ماه قبل

بی حالی یکی از نشانه های آمیکرونه الان خودم دارم ک میگم

سارا مرادی
سارا مرادی
در پاسخ به  سجاد
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید تب ولرز دارم دکتر هم رفتم کرونا هم دارم

سینا
سینا
7 ماه قبل

سلام همه خانواده سرما خورده شدن و خوب شدن اما مادرم امروز تب لرز گرفته و طبق گفته خودش از داخل داره میسوزه استخون درد داره مایعات زیاد خورد دستمال خیس ولرم مداوم روی سرش قرار دادم اما فرقی نکرد چیکار باید بکنم امیکرونه ایا؟

علیخانی
علیخانی
7 ماه قبل

سلام الان همسرم تب ولرز کرده شیاف استامینوفن۳۲۵ و قرص استامینوفن ۵۰۰ دادم . ویتامین دی و سی هم باهم دادم چیکار کنم ؟؟؟؟

زینب حسن زاده
زینب حسن زاده
در پاسخ به  علیخانی
7 ماه قبل

سلام.من امشب یکدفعه لرز کردم بعد دمای بدنم بالا رفت.استامینوفن۵۰۰ خوردم.قبلش هم هیچ مشکلی نداشتم.باید چکار کنم.

رضا عطاردی
رضا عطاردی
در پاسخ به  علیخانی
1 ماه قبل

سلام ۲روز ه تب ولرز دارم ودرد استخوان چکار کنم

محمد مهدی نوری زاده
محمد مهدی نوری زاده
7 ماه قبل

سلام و خسته نباشید من تب و لرز و سردرد شدید دارم..و گلوم میسوزه صدام هم گرفته چی بخورم برام خوبه ممنون میشم بگید ..

مهدی
مهدی
در پاسخ به  محمد مهدی نوری زاده
2 ماه قبل

سلام مایعات زیاد بخورید آبمیوه طبیعی
چای بدنتون به شدت به آب و مایعات نیاز دارد

فاطمه
فاطمه
7 ماه قبل

بدن دردشدید و طب

محسن
محسن
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید یه پسر ۱۳ ساله دارم فشارش همش رو ۱۵ هس از چی میتونه باشه

موسوی
موسوی
7 ماه قبل

سلام پسرم دل پیچه شدید و لرز و استفراغ داره ۱۴ ساله هست

رضا
رضا
در پاسخ به  موسوی
6 ماه قبل

سلام دختر من ۳ سالشه از صبح میگه گلو درد دارم بعضی وقتها سرفه میزنه الان میگه سردمه چکار باید بکنم

علیرضا
علیرضا
7 ماه قبل

سلام وقت بخیر ببخشید من پام ضربه خورده و کبودی و فک میکنم عفونت داره چون خون ها تجمع دارن اونجا و زیرش قرمزه باید چیکار کنم

جهانگیر مظفری
جهانگیر مظفری
7 ماه قبل

سلام وقت به خیر. ببخشید من سه روز قبل نهار غذایی اماده خوردم که فاسد بود مسموم شدم و حالت تهوع و لرز بهم دست داد بعدش هم خیلی سرم درد میکنه تب میکنم خیلی احساس کوفتگی دارم

ماهان
ماهان
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید همسرم به بیماری اومیکرون دچار شده و در تب و لرز شدید داره و همچنین سرفه های خیلی خشکی میکنه میشه لطفا راهنماییم کنید

احمد
احمد
در پاسخ به  ماهان
2 ماه قبل

سلام همسرم ۶۳ سالدارد تب ولرز دارد وتشنجی هم است
عرق شدید کرده چه کار کنم

داود
داود
7 ماه قبل

سلام وقت بخیر من ب دلیل باشگاه رفتن و دوره از آمپول ترنبولون استات استفاده کردم ولی الان سه شب تب و لرز دارم ؟

Mostafa Samghani
Mostafa Samghani
8 ماه قبل

سلام‌ وقتتون بخیر ، برای تب استفاده قرص استامینفون ۳۲۵ توصیه میشه یا ۵۰۰

جبراییل کنعانی
جبراییل کنعانی
8 ماه قبل

سلام من سرما خوردم رفتم دکتر پنی سیلین و او روبیون تزریق کرد الان به خورده تب ولرز دارم چی بخورم که تبم بیاد پایین ممنون

شاهپور
شاهپور
8 ماه قبل

سلام امشب یه ساندویچ خوردم بعدش به تب ولرز افتادم خیلی سردمه ودمای بدنم ۳۷/۷درجه هستش اگه ممکنه راهنمایی کنیدممنون میشم

دکتر فرید سنگین آبادی
دکتر فرید سنگین آبادی
پزشک متخصص
در پاسخ به  شاهپور
7 ماه قبل

سلام.معمولاربطی به ساندویچ نداره.و‌باید از نظر کرونا بررسی بشین

هلن
هلن
8 ماه قبل

سلام من یک دانش آموز فارغ‌التحصیل هستم و باید بدنم را درحالت نرمال نگه دارم اما متاسفانه وقتی از خواب بیدار شدم بی حالی بهم دست داد و بعد از یک ساعت تب بالا گرفتم و نمیتونم نفس عمیق بکشم چون نفسم پس میزنم و چشامم و سرم حالت گرفتگی دارن راه درمان یا دارو؟ ممنون اگه زودتر جواب بدید دارم می‌سوزم کسی نیس خونمون

دکتر فرید سنگین آبادی
دکتر فرید سنگین آبادی
پزشک متخصص
در پاسخ به  هلن
7 ماه قبل

سلام.علائم کرونای اومیکرون برای شما مطرح است.باید مشاوره دریافت کنین.میتونین با بنده یا همکاران مشورت کنین

ابراهیم
ابراهیم
8 ماه قبل

سلام من سرماخوردم بیرون که میرم بدنم به طب لرزمیفته کمی سردرددارم بدن دردکمی دارم چی بخورم ممنون

دکتر فرید سنگین آبادی
دکتر فرید سنگین آبادی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ابراهیم
8 ماه قبل

سلام. ممکن است کرونای اومیکرون باشد.
داروهای معمول سرماخوردگی و ویتامین سی و ویتامین دی خوبه و مایعات خوب است. حتما معاینه شوید.

الناز
الناز
8 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر، من از دیروز عصر تا امروز صبح تب و لرز و بدن درد داشتم اما با استامینومن خوب شدم پارسال هم یبار همینطوری شدم، میخواستم ببینم مشکل از کجاست آیا بدنم عفونت داره؟!

دکتر فرید سنگین آبادی
دکتر فرید سنگین آبادی
پزشک متخصص
در پاسخ به  الناز
8 ماه قبل

ممکنه کرونای اومیکرون یا آنفلوآنزا باشه.قطعی کردن تشخیص امکانش نیست.بعد از ۵روز همچنان علائم داشتید مهمه برامون.با فرض کرونا اقدامات پیشگیری و احتیاط انجام بشه

مهدی
مهدی
در پاسخ به  الناز
2 ماه قبل

صددرصد

امیرحسین
امیرحسین
8 ماه قبل

سلام،پسرم ۶سال داره،سه شب تب داره،با استامینوفن وپروفن کنترلش کردم،دیشب تب نداشت الان دوباره تب داره۳۷/۷ درجه داره،ایا لازمه ببرمش دکتر،الان چیکارکنم

دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی
دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی
پزشک متخصص
در پاسخ به  امیرحسین
8 ماه قبل

اگه حال عمومی خوب است و بی حالی شدید ندارد میتوانید صبر کنید

آراد
آراد
در پاسخ به  دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی
7 ماه قبل

سلام پسرم دو سال نیم داره از امروز ساعت ۴تب کردغروب حالش بد شد بی حال شد بردمش دکتر دکتر گفت تازه گلوش داره چرکی میشه تب داره دارو داد شیاف داده براش گذاشتم ولی چند دقیقه پیش لرز گرد بعد هم بالا آورد

راضیه
راضیه
در پاسخ به  دکتر سمانه حمزلو حسین آبادی
7 ماه قبل

برای تب ولرز چه باید کرد

آتنا
آتنا
8 ماه قبل

سلام
من سه چهار روز بود که مثانه ام درد میکرد عفونت زد به کلیه هام بعد تب و لرز گرفتم امروز رفتم دکتر آزمایش دادم گفت تا سه روز دیگه جوابش میاد اما من تب و لرزم خیلی شدیده باید چکار کنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  آتنا
8 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق لینک زیر با پزشک آنلاین متخصص داخلی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص داخلی

سارا
سارا
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
8 ماه قبل

سلام
منم چندروزه زیزدلم دردداره وبرای ادرار اذیت میشم ازصبح لرز دارم یکمم تب دارم چیکارکنم؟

زارع
زارع
8 ماه قبل

سلام من یه خانم ۲۶ ساله هسم ازروزی که کم خون شدم تب ولرز میگریم بعدش هم عرق میکنم مغز استخوان هم گرفتم گفته کم کار هس باید چه دارویی مصرف کنم که ضرر نداشته باشه باتشکر

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  زارع
8 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق لینک زیر با پزشک آنلاین متخصص داخلی گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص داخلی

دکمه بازگشت به بالا