محتوای سلامتیاستخوان و ارتوپدی

تمام راه‌های افزایش قد در دختران و پسران

چه عواملی باعث رشد قد می شود؟

برای افزایش قد چه کنیم؟

قد یکی از ویژگی‌های ظاهری است که در مطلوبیت اجتماعی فرد و میزان رضایت از ظاهر تاثیر می‌گذارد. شاید افرادی را دیده باشید که دنبال راه‌های مختلف برای افزایش قد هستند یا والدینی که از کودکی فرزندانشان نگران افزایش قد آن‌ها باشند. بله درست است قد فاکتور خیلی مهمی در اعتماد به نفس ما تلقی می‌شود. می توانید با متخصص استخوان و مفصل صحبت کنید .

اما بعضی وقت‌ها برای بلندتر شدن قد کاری از دست ما بر نمی‌آید. چون قد یک صفت ارثی است. یعنی میزان قد ما متاثر از قد والدین ما است و ویژگی‌های آن‌ها از طریق کروموزوم‌ها به ما منتقل می‌شود. با این حساب تکلیف کسی که پدر و مادر قد کوتاه دارد چیست؟ آیا تمام درها به روی این فرد بسته است؟ یا این‌که راه‌های افزایش قد وجود دارد که بتواند این فرد را قد بلند کند؟

متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی

عوامل موثر بر افزایش قد چیست؟

ژنتیک

موثرترین عامل بر افزایش قد عوامل ژنتیکی است. دانشمندان ثابت کرده‌اند، میزان قد هر فردی ۸۰ درصد از والدین او به ارث رسیده است. پس اگر والدین کوتاه قد داشته باشید باید به ۲۰ درصد باقیمانده اتکا کنید و راه‌های افزایش قد را در زمان مناسب انجام دهید.

البته  این نکته را هم به خاطر داشته باشید که قد خصوصیت چند ژنی دارد، یعنی ممکن است پدر و مادر شما کوتاه قد یا قد متوسط داشته باشند اما افراد دیگر در خاندان شما قد بلندی داشته باشند و شما این‌قدر خوش‌شانس باشید که ویژگی قد بلندی را از آن‌ها به ارث ببرید.

Advertisement

تغذیه مناسب

تغذیه صحیح و کامل عاملی است که می‌تواند در افزایش قد موثر باشد. تغذیه هم در دوران جنینی و هم در دوران بلوغ و بزرگسالی بر افزایش قد موثر است. معمولا کسانی که از سوءتغذیه رنج می‌برند، افرادی قد کوتاه هستند، زیرا نیازهای بدنشان تامین نشده است. به‌خصوص وجود روی در رژیم غذایی عامل موثر بر افزایش قد است.

بیماری‌های پس از تولد

فرد بیمار نیاز به سوخت و ساز بیشتری دارد تا با عوامل بیگانه و بیماری‌زا مقابله کند. استراحت کردن و رژیم‌غذایی که تامین کننده‌ی نیاز یک بیمار باشد باعث می‌شود فرایند رشد متوقف نشود.

عوامل محیطی

شرایط محیطی که یک فرد از بدو تولد تا بزرگسالی در آن قرار دارد بر سلامت بدن و میزان رشد قد و حتی افزایش وزن هم تاثیر گذار است. نوزادی که وزن و قد پایین هنگام تولد دارد یا  بعد از تولد مورد مراقبت مناسب قرار نمی‌گیرد یا نوزادی که در معرض دود سیگار قرار دارد قطعا نمی‌تواند شرایط رشد مناسب داشته باشد. پس احتمال این‌که قد بلندی نداشته باشد بیشتر است.

بیشتر بدانید  بهترین خوراکی‌های مفید برای استخوان

عوامل موثر بر افزایش قد

Advertisement

افزایش قد تا چه سنی امکان پذیر است؟

با توجه به این‌که خیلی از افراد علاقه به افزایش قد دارند، طبیعی‌ست کلینیک افزایش قد تاسیس شود. بعضی ازاین مراکز با شعارهایی مانند افزایش قد تضمینی، افزایش قد در یک روز و … شروع به کار می‌کنند و اتفاقا این‌قدر این جملات جذاب هستند که ممکن است بعضی افراد هزینه‌های هنگفت هم در این مسیر خرج کنند. اما آیا این موارد عملی است؟ یا اصلا برای همه‌ی افراد قابل اجرا است؟

بهتر است به ساختار استخوان‌ها و نحوه‌ی رشد در آن‌ها توجه کنیم.

  در استخوان‌های دراز در بدن مانند استخوان ران و استخوان ساق پا ناحیه‌ای به نام اپی‌فیز وجود دارد. این بخش مولد است و با تکثیر سلولی باعث افزایش قد می‌شود البته تا زمانی که غضروفی است و هنوز سفت و استخوانی نشده است.

خب تا چه زمانی این منطقه غضروفی و مولد است؟ تا  زمانی که هورمون رشد ترشح شود یعنی تا پایان دوران بلوغ این منطقه در استخوان غضروفی است و امکان افزایش قد وجود دارد.

 زیرا با رسیدن به سن بلوغ با ترشح هورمون‌های جنسی مردانه (تستوسترون) و هورمون جنسی زنانه (استروژن) صفحات غضروفی بسته می‌شوند و تبدیل به بافت‌های استخوانی سفت می‌شوند و افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد یا به‌عبارت دیگر افزایش قد بعد از بلوغ امکان‌پذیر نیست.

رشد قد در پسران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

قد مناسب برای پسران ۱۵ ساله به ارث و سن بلوغ  آنان بستگی دارد. رشد قد پسرها دیرتر شروع می‌شود و حتی بعد از بلوغ و تا اواخر نوجوانی هم ادامه دارد. راه های افزایش قد در ۱۵ سالگی برای پسران داشتن تغذیه مناسب و حاوی مواد مغذی در کنار ورزش کردن و حرکات کششی و تقویتی است.

رشد قد در دختران تا چه سنی امکان‌پذیر است؟

با توجه به این‌که بلوغ در دختران در سنین پایین‌تری اتفاق می‌افتد،  توقف رشد در آن‌ها زودتر صورت می‌گیرد. راهکار پیشنهادی برای دختران نوجوانی که می‌پرسند چکار کنیم قدمان بلند شود  فرقی با راهکارهای پسران ندارد و مبتنی بر تغذیه صحیح و ورزش کردن است.

راه های افزایش قد چیست؟

افزایش قد بعد از بسته شدن صفحات رشد امکان پذیر نیست. اما با اقداماتی در سنین پایین‌تر روند افزایش قد را بیش‌تر کرد.

تغییر سبک زندگی برای افزایش قد

یکی از مواردی که در سبک زندگی سالم اهمیت دارد داشتن الگوی خواب مناسب و کافی است. اگر می‌خواهید سلامت بدن تامین شود باید به اندازه‌ی کافی بخوابید. هورمون‌های رشد (HGH) در خواب ترشح می‌شوند، به‌خصوص در چرخه‌های عمیق خواب.

افزایش قد در نوجوانان نیاز به ۸ ساعت خواب عمیق دارد تا مغز هورمون رشد ترشح کند و دراین‌صورت باعث رشد قد مطلوب در فرد می‌شود.

برای داشتن الگوی خواب مناسب موارد زیر را رعایت کنید:

 • دو ساعت قبل از خواب از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار بپرهیزید.
 • در محیطی که نور و سرو صدا نباشید بخوابید؛ به هیچ وجه با گوشی موبایل به رختخواب نروید.
 • اگر از کم‌خوابی رنج می‌برید از دمنوش بادرنجویه یا بابونه قبل از خواب استفاده کنید.
بیشتر بدانید  بهترین خوراکی‌های مفید برای استخوان

راه های افزایش قد

رعایت رژیم غذایی برای افزایش قد

 اگر می‌خواهید قد بلندی داشته باشید باید مواد غذایی سالم مصرف کنید و از مصرف خوراکی‌های فاقد ارزش غذایی پرهیز کنید. حتما می‌دانید استفاده از:

 • پروتئین‌ها
 • کلسیم
 • منیزیم
 • و ویتامین D برای رشد استخوان‌ها و افزایش قد ضروری است. تاثیر این مواد مغذی و منابع غنی از آن‌ها را در ادامه ذکر می‌کنیم.

کلسیم

کلسیم در استحکام استخوان‌ها و رشد آن‌ها موثر است. به همین دلیل باید مواد لبنی مانند:

 • شیر
 • ماست
 • پنیر
 • و کشک را در رژیم غذایی بگنجانید.

افرادی که مشکل حساسیت به لاکتوز دارند و نمی‌توانند از شیر استفاده کنند می‌توانند از انواع بدون لاکتوز استفاده کنند یا بادام که سرشار از کلسیم است را جایگزین نمایند.

ویتامین‌D

ویتامین D برای رشد استخوان‌ها و پیشگیری از نرمی استخوان مخصوصا در کودکان اهمیت بسیاری دارد. منبع تامین این ویتامین نور خورشید و مواد غذایی است.

 • ماهی
 • تخم مرغ
 • قارچ
 • و لبنیات در رژیم غذایی بر تامین این ویتامین تاثیر بسیاری دارد.

با توجه به این‌که امروزه سبک زندگی ما  به‌صورتی است که در معرض نور خوشید نیستیم، خیلی از افراد از کمبود ویتامین D رنج می‌برند به همین دلیل باید از مکمل‌ها استفاده کنند.

 ویتامین  D یک ویتامین محلول در چربی است که مقادیر بالای آن در کلیه و کبد رسوب می‌کند. به همین جهت نباید خودسرانه مکمل ویتامین D مصرف کنید. به شما توصیه می‌کنیم با پزشکان پذیرش ۲۴ در مورد نحوه‌ی مصرف مکمل‌ ویتامین D و راه تشخیص کمبود ویتامین Dمشورت کنید.

روی

کمبود روی در کودکان عوارض جدی مانند کوتاهی قد دارد. پس بهتر است منابع غذایی که حاوی روی هستند مانند حبوبات، تخم مرغ، شکلات  را در سبد خانوار جای دهید.

پروتئین

پروتیئن‌ها حکم ضروری‌ترین ماده‌ی مغذی برای رشد سلول‌ها و استخوان‌ها را دارد. در موارد فقدان پروتئین سلول‌ها قادر به همانند سازی و تکثیر نخواهند بود.

 • لبنیات
 • گوشت قرمز
 • قارچ
 • وتخم مرغ از اصلی‌ترین منابع غذایی پروتئین‌دار هستند.

ورزش کردن برای افزایش قد

تحرک و ورزش کردن باعث افزایش نیاز و جذب مواد غذایی، افزایش گردش املاح استخوانی و افزایش ترشح هورمون رشد می‌شود. ورزش کردن اقدامی است که برای افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی هم توصیه می‌شود. پس اگر دنبال افزایش قد هستیم، باید  ورزش هایی برای افزایش قد انجام دهیم.

بد نیست بدانید، برنامه‌های اندرویدی با عناوین افزایش قد در یک هفته ۱۰ سانت هم با تکیه بر ورزش کردن ادعای افزایش قد دارند.

چه ورزش هایی قد را بلند می کند؟

بسکتبال و والیبال برای افزایش قد

حتما دیده‌اید والیبالیست‌ها یا بسکتبالیست‌ها قد بلندی دارند. آیا این افراد هنگام ورود به این رشته‌های ورزشی قد بلند بوده‌اند یا با انجام ورزش قدشان بلندتر شده است؟ بله درست است، این دو ورزش با کشیدن ماهیچه‌های بدن تاثیر زیادی در افزایش قد دارند.

 اگر دنبال یک راه فوری افزایش قد هستید، افزایش قد در یک هفته با ورزش کردن را امتحان کنید. در شروع و پایان هفته میزان قد را ثبت کنید و از نتیجه‌ی آن شگفت‌زده شوید.

بیشتر بدانید  بهترین خوراکی‌های مفید برای استخوان
شنا برای افزایش قد

شنا کردن هم می‌تواند با کشیدن ماهیچه‌های بدن در رشد قدی فرد موثر باشد.

 • بارفیکس
 • طناب زدن
 • بدمینتون
 • و تنیس هم از دیگر ورزش‌هایی هستند که برای افزایش قد بزرگسالان توصیه می‌شوند.

داروی افزایش قد

داروی افزایش قد چیست؟

درصورتی‌که می‌خواهید در مورد تاثیر گذاری داروی افزایش قد بدانید، اول باید سن فردی که می‌خواهد این دارو را استفاده کند بررسی کنیم. داروی افزایش قد در کودکان تاثیر دارد و می‌تواند باعث افزایش قد در یک ماه می‌شود. اما امپول افزایش قد بزرگسالان فقط یک دروغ و تبلیغ تجاری است.

در کودکانی که هورمون رشد به اندازه‌ی کافی ترشح نمی‌شود، تزریق روزانه سوماتروپین به‌صورت روزانه می‌تواند افزایش قد تا ۲۰ سانت شود. اما در بزرگسالان که صفحات رشد بسته شده قرص افزایش قد یا آمپول نمی‌تواند تاثیر گذار باشد و تاکنون راه های افزایش قد بزرگسالان پاسخ مناسبی نداشته و فقط عوارض به‌جا گذاشته است.

عوارض جانبی قرص افزایش قد چیست؟

هر دارویی قطعا عوارضی آزار دهنده برای فرد دارد. به‌خصوص اگر در موقعیت نامناسب که بدن به آن نیاز ندارد مصرف شود. سوماتروپین و هورمون رشد (HGH) دو داروی پر استفاده برای افزایش قد هستند. در ادامه عوارض جانبی هر کدام را ذکر می‌کنیم.

عوارض جانبی داروی تزریقی سوماتروپین شامل موارد زیر است:

عوارض جانبی هورمون رشد نیز موارد زیر است:

 • درد مفاصل
 • عدم تحمل گلوکز
 • ورم و احتباس مایعات
 • واکنش دستگاه ایمنی بدن به دارو
 • هیدروسفالی و سندرم تونل کارپال

جراحی برای افزایش قد موثر است؟

در پسران رشد قد تا ۲۵ سالگی و در دختران تا ۲۰سالگی ادامه می‌یابد. اما اگر کسی بعد از این سن بخواهد قد خود را بلندتر کند آیا این امکان برایش فراهم است؟

یکی از روش‌هایی که برای افزایش قد بعد از ۲۵ سالگی وجود دارد جراحی است. در روش جراحی نهایتا ۵ سانت به قد فرد اضافه می‌شود. البته این را هم فراموش نکنید که هیچ عمل جراحی بدون خطر و عارضه نخواهد بود. با این‌حال برای آشنایی شما با این روش مراحل آن را ذکر می‌کنیم.

 1. در این مرحله استخوان برش داده می‌شود و یک وسیله‌ی مخصوص بین تکه‌های استخوان قرار می‌گیرد.
 2. یک هفته بعد از انجام عمل جراحی، روزانه به مقدار ۰.۷۵ تا ۱ میلی‌متر کشش بر روی عضو انجام می‌شود. با احتساب افزایش قد ۵ سانتی‌متری، باید بین ۵۰ تا ۷۰ روز این مرحله طول بکشد.
 3. مرحله‌ی آخر مرحله تثبیت است که باید تقریبا دوبرابر مرحله‌ی قبل طول بکشد.

این عمل فقط در موارد زیبایی انجام نمی‌شود و برای کسانی که به دلیل بیماری یا تومور یا سانحه طول پاهایشان متفاوت است، هم کاربرد دارد.

مشاوره با پزشک برای افزایش قد

درصورتی‌که در مورد:

 • راه‌های افزایش قد
 • رژیم غذایی برای قد بلند شدن
 • بازه‌ی سنی که رشد قد امکان پذیر است

 از پزشک آنلاین متخصص ارتوپدی سوالی دارید می‌توانید به‌صورت متنی یا اینترنتی با پذیرش ۲۴ در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید.

متخصص آنلاین استخوان و ارتوپدی

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.medicalnewstoday.comwww.scientificamerican.comtimesofindia.indiatimes.comwww.philstar.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
340 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
اوا۰

سلام من ۱۷ سالمه دخترم قدم ۱۶۲ چکار کنم بلند تر بشم ممنونم

زینب غفاری زاده

لطفا زود جواب دهید

زینب غفاری زاده

سلام من دختر هستم و ۱۲ سال دارم یعنی کلاس ششم هستم میخاستم بپرسم چه جوری قدم را بلند کنم من الان ۱۴۰ متر قدم هست و میخاستم بیشتر شود یه چیزی به من بگید که وقتی اون رو بخورم سریع قدم بزرگ شود یعنی معجزه شود

ارشین

سلام وخت بخیر من پسر هستم ۱۶سالمه ۱۸۰قدمه ایا باز هم رشد میکنم

متین

سلام پسر من ۱۳سال داره ولی قدش نسبت به همکلاسی ها و بچه های همسن فامیل خیلی کمتره نسبت به غذا هم اشتهای کمی داره چی کار کنم چی باید بهش بدم بخوره که قدش بلند بشه

مریم مرتضی پور

سلام خسته نباشید دختر من ۱۲ سال و۶ ماه هس پروعیت شده قدش ۱۶۰ وزنش ۵۲ آیا قدش بلند میشود

سمیه

باسلام و وقت بخیر دخترم ۱۴ سالشه و ۴ماه دیگه وارد ۱۵ سالذ میشود قدش ۱۶۲ هست برای افزایش قدش چه کارکنم

النا

راستی من تقریبا ۱ ماه دیگه ۱۲ سالم میشه

النا

سلام من دخترم و تقریبا ۱ ماه دیگه تولدمه قدم ۱۴۳ و فرصت خیلی کمی دارم خواهشا میشه کمکم کنید نسبت به دوستام خیلی قدم کوتاه تفاوت قدم با دوستام حدود ۳۰ سانتی هست خواهشا کمکم کنید

Ail

سلام یک برنامه در گوگل پلی هستش افزایش قد خیلی موثر هستش من قبل از انجام تمرینات قدم ۱۴۹ بود الان قدم ۱۶۲ هستش و خیلی از برنامه راضی هستم درضمن در کناورزش در همون برنامه تغذیه روزانه را نشان می دهد با رعایت تغذیه و ورزش با خواب ۸ ساعت مورد نیاز می توانید فد بلندی داشته باشید درضمن این برنامه قد رل خیلی خیلی کم کم بلند می کن هر بار که کلا تمام می شود مراحلش ۵ یا ۶ سانت باید برنامه پاک کنید دوباره تمریانتش رو انجام بیدید تا قد بلندتری داشته باشید در کنارورزش خواب کافی مهم است

حسنا

سلام من ۱۶ سالم هست و دخترم
قدم ۱۶۵ هستش و میخوام نهایتا به ۱۷۲ برسه ، امکانش هست ؟
پدرم ۱۸۰ سانتی متر هست و مادرمم ۱۶۳

شنیا

اها راستی قد مادرم ۱۵۳و قد پدرم ۱۶۳است

شنیا

سلام من شنیا هستم ۱۵سالمه قدم ۱۵۴است و وزنم هم ۴۸هستش ودر سن ۱۲سالگی من به سن بلوغی رسیده ام
ایا امکان دارد که رشد کنم ؟!؟

R.F

سلام من دخترم ۱۵ و قدم ۱۵۸ و وزنم ۴۶ . عادت هم شدم و قد مادرم ۱۶۵ و پدرم ۱۸۰ هست. امکان رشد وجود داره و به ۱۷۴ میرسم ؟( میانگین قد پدر و مادرمه)

طوبی

سلام من دخترم و ۱۴ سال سن دارم و قدم ۱۴۱هستش میخاستم بپرسم امکانش هست قدم بلند تر بشه ؟لطفا جواب بدید این مسئله خیلی برام مهمه لطفا

شنیا

یکی از دوست های منم هم ۱۴۴قد داشت قرص های کلسیم مصرف کرد و حالا ۱۴۹هستش اما باید به بزشک مراجعه کنی.

مهراب

سلام من ۱۸ سال دقیق هستم تو یه سالی ک گزشت رشدی نداشتم قدم ۱۷۲ هستم کار سنگین میکنم میتونه مانع رشد بشه؟
دخانبات زیاد مصرف میکنم و خوراک خوبی ندارم
اگه رو برنامه پیش برم طی یک سال حداقل میتونم به ۱۸۰ برسم؟
کمک کنید

بنیامین

سلام من پسرم قدم ۱۷۰ ۱۳ سال ۷ ماه سنم ایا امکان دارد در بزرگسالی به ۱۸۰ برسم

ممد

خب دانشمند داری میگی سیزده سالته تازه
مگه میشه رشد نکنی
همینطوری ادامه بدی ۱۹۰ هم بیشتر میشی

رضا

سلام من پسر هستم ۱۴ سال و ۴ ماه سن دارم قد پدرم ۱۷۰ سانت قد مادرم ۱۶۵ سانت و قد خواهر دوقلوی ۱۶۴ سانت هست قد خودم ۱۷۲ سانت و وزن من ۶۲ کیلو است من میخوام بدونم بارژیم غذایی مناسب و ورزش های منظم میتونم تا ۴ یا ۵ سال دیگه قد خودم رو به ۱۸۵ یا ۱۸۷ سانت برسونم ؟

۰۰۰۰

سلام
ببخشید برای من ک ۱۳۲ قدمه و ۱۱ سالمه قدم خوبه ؟

فادیا

هزینه رو پرداخت کردم ولی هنوز بتمن تماس نگرفتن

آیلین

سلام دخترا چطورین من دخترم ۱۱ سالمه یه ماه دیگه میشم ۱۲ قدم۱۴۰ هست چطور میتونم حداقل ۱۵۵ یا ۱۶۰ بشم دخترا توروخدا خواهرانه کمکم کنید عادت نشدم ولی دیگه ۱۲ سالمه کم زمان دارم خواهش میکنم کمکم کنید

آریا

سلام من ۱۶ سالمه پسر هستم قدم ۱۹۶ هست بسکتبالیست هستم .
آیا امکان ۲ متر شدن هم هست یانه؟

رضا

من ۱۷۰ دعا میکنم ۱۸ شم بعد تو با این قدات ناراضی

امیرحسین

سلام من ۱۶ سالم ۱۷۵ سانته قدم می خوام ۱۸۵ برسه هم نوع هام بعضیاشون خیلی بلندن ولی میگن قرص افزایش قد نداریم

ابولفضل علیزاده

با عرض ارادت .من ۱۶ ساله و قد ۱۷۰ آیا امکان افزایش قد برای من تا ۱۸ سالگی وجود دارد باتشکر

اشکان

سلام من ۱۲سالمه و قدم ۱۵۱ووزنم۳۶ میخواستم بگم که به ۱۸۵میرسه قدم

آقای

سلام من دختر ۱۵ ساله هستم قدم ۱۶۶ هست وزنم ۷۱ قد پدرم ۱۷۶ وقت مادرم ۱۵۹ آیا امکان این هست که قد من بشود ۱۷۲ یا نه

محمدطاها

سلام
من ۲ ماه که وارد ۱۴ سال شدن و پسرم و قدم ۱۷۰ هستش .
پدرم ۱۷۵ و مادرم ۱۶۵ و برادرم ۱۹۵ قدش هست .
من والیبالیست هستم و میخواستم ببینم قد من چقد میشه در آینده
آیا ۱۹۵ میشم یا نه؟

محمدمهدی

سلام پسران تاچند سالگی رشد میکنند

ممد

سلام
بستگی به صفحه رشدشون داره
معمولا ۱۸ سالگی
ولی گاهی ممکنه به ۲۰ یا حتی بیشتر هم برسه

حسین قمبری

سلام من ۱۵ سال دارم و قدم ۱۵۰. سانتی متر است . چی کار کنم تا قدم تا ۱۸۵ برسه

امیرعباس جعفری

سلام من ۱۵ سالم هست و پسرم من قدم ۱۶۸ هست و قد پدرم ۱۸۰ وقد مادرم ۱۶۰ هست به نظر شما من چند سانت دیگه روشت میکنم

نگین کریمی

سلام معذرت میخوام که مثل بقیه سوال تکراری میپرسم
من دخترم و ۱۶ سالمه قدم ۱۶۰ هستش و دو سال هستش ک به سن بلوغ رسیدم و پدرم ۱۸۰ و مادرم ۱۶۰ هستن
ایا هنوز امکانش هست با بارفیکس زدن و ورزش تکواندو و دارو های افزایش قد، افزایش قد داشته باشم؟

سارای

سلام من ۱۴ سالمه و قدم ۱۵۲ هست ، قد مامانم ۱۵۵ و قد بابام ۱۷۲ هست ، من بعد از این چه قدر می تونم رشد کنم ؟؟
می تونم به قد ۱۶۲ برسم ؟؟
و عادت ماهیانمم شروع شده

همايون

من ١٣ سالمه و پدرم قدش ١٧٨ مادرم ١۶٨ و خودم ١٨١ در بدترین حالت قدم چقدر میشه

همايون

س

بنده خدا

سلام ببخشید من قدم ۱۸۳ هست و ۱۵ و نیم سالم هست والیبالیست هستم قد پدرم ۱۸۶ و مادرم ۱۷۲ هست ایا قد من تا چه اندازه ای رشد خواهد کرد ۱۹۵ سانتی متر میشم یا نه؟و همینطور میگن خواب کافی برای افزایش قد ساعتشم مهمه ساعت چند بخوابم قد رشد میکنه؟

سورینا

سلام وقت بخیر من دختر هستم ۱۱ سالم هست قدم ۱۴۹ هست و وزنم ۴۲هست میخواستم بدونم چقدر دیگر رشد میکنم

یوسف خیرگو

سلام من۱۷سالمه پسر هستم قدم ۱۶۰.آیاممکن است قدم به ۱۶۵یا۱۷۰برسه

مهدی

سلام من پسرم ۱۳ سالمه قدم ۱۵۰سانتی متر هست و وزنم ۴۰ میخواستم بدونم تا ۱۸۵سانتی متر میتونم برسم؟؟؟؟؟؟؟

فاطمه

سلام من ۱۵ سالمه وقدم۱۵۰ هست و دوبار حجامت ساقی پا و یک بار کمر و البیان هم میرم قرص هم میخورم الان دوماه هست ک قدم رشدی نکرده آیا بلند میشم لطفا جواب بدید

....

سلام من ۱۳ سالم تمامه وقدم ۱۷۱ به نظرتون به دومتر میرسم

مهدی

سلام من ۱۵ سالم است و ۱۸۰ سانت قد دارم آیا میتوانم خودم را به ۱۹۵ برسانم

ممد

عزیز دل برادر
ماشالا قدت نسبت به سنت خیلی خوبه
تا حدود سه سال دیگه هم رشد میکنی هنوز
حالا ۱۹۵ رو نمیدونم ولی احتمال ۱۹۰ شدنت خیلی زیاده

Man

سلام
من پسری ۱۴ و ۷ ماهه هستم قد پدر و مادرم تقریبا اطراف ۱۶۵ هستن و قد خودم ۱۶۷ و تغییری در قد خودم بنظرم ندیدم آیا امکان داره که صفحات رشدم بسته شده باشه

نسیم

سلام‌خسته‌نباشید‌من‌۱۵‌سالمه‌و‌قدم۱۶۰.میتونم‌۱۵‌سانت‌دیگه‌قدبکشم

امیررضا

سلام من پسر هستم و۱۷سال سن دارم وقدم ۱۷۵سانتی مترآیا امکان داردبه ۱۸۵سانتی متر برسم

زهرا بیات

سلام من ۱۵ سالم هست دختر هستم قدم ۱۴۵ هستش آیا امکان افزایش قد دارم به بلوغ هم رسیدم قد پدرم ۱۸۷ومادرم ۱۵۵ هستش

مرصاد

شما دیر اقدام کردین. قاعدتا الان باید حداقل قد مادرتون باشید. به دکتر غدد مراجعه کنید هر چند دیگه فکر نمی کنم رشد داشته باشید

علی

سلام من پسر هستم.۱۴ سال نیم سنمه و قدم ۱۷۳ وزنم ۷۱ پدرم ۱۷۶ مادرم ۱۷۰ ایا امکان دارد تا ۲۰ سالگی به ۱۸۰ به بالا برسم؟ تغذیه مناسبی دارم مکمل زینک و روی میخورم ورزش هم انجام میدم کمی که سعی میکنم بیشتر ورزش کنم خابم هم بالای ۸ساعت است

آزیتا

سلام خسته نباشید
من دختر هستم و به بلوغ هم رسیدم قدم ۱۴۹ هستش قد پدرم ۱۵۷مادرم هم ۱۶۹ آیا بازهم میتونم قد بکشم ۱۴ سالم هست ممنون میشم بهم بگید

الهام

سلام من یک دختر ۲۰ ساله هستم که قد من به ۱۴۰سانت میرسه
من با جستجو در اینترنت فهمیدم که با خوردن قرص افزایش قد نچرال بونتی که بهترین قرص گیاهی در جهان هم هست وگفته شده که این قرص قد آدم رو تا ۵ سانتی برای افراد ۱۶ تا ۲۵ افزایش میده می خواستم نظر شما رو بپرسم که آیا امیدی هست ضمنا من کم کاری تیروئید هم دارم
ممنونم

محمدمهدی

سلام من پسرم ۱۶ سالمه خرداد میرم تو ۱۷ سال به نظرتون باز رشد قدی دارم قدم ۱۷۹ سانت است

ممد

سلام
اگه صفحه رشدت بسته نشده باشه
هنوز رشد میکنی

...

سلام خسته نباشید
من ی دخترم
۱۲ سالمه
۱ سالی هم هستش که به بلوغ رسیدم
قدم ۱۶۲ هستش
قد مادرم ۱۷۳
قد پدرم ۱۷۹
می خواستم بدونم با تمرینات کششی و تغذیه و خواب مناسب
می تونم به قد ۱۷۱ برسم ؟

...

سلام خسته نباشید
من ی دخترم
۱۲ سالمه
۱ سالی هم هستش که به بلوغ رسیدم
قدم ۱۶۲ هستش
می خواستم بدونم با تمرینات کششی و تغذیه و خواب مناسب
می تونم به قد ۱۷۱ برسم ؟

فرهان

سلام من قدم ۱۷۸هست و الان اوایل ۱۵سالمه .
دلم میخواد وارد محدوده ۱۸۰بشم .امکان داره؟

Reza

سلام من متولد دی ۸۵ هستم قدم حدود ۱/۶۰ است خواستم بپرسم من رشد میکنم و قد حدودی من چقد است خیلی ممنون ازشما

ممد

درود
عزیزم بستگی به ژن داره
من هم خودم ۱۵ سالگیم کوتاه بودم
و یه دفعه رشد کردم
قطعا بلند تر میشی نگران نباش

دکمه بازگشت به بالا