بیماریزنان و زایمان

پولیپ رحمی در خانم ها | راه های درمان و پیشگیری

پولیپ رحمی چگونه ایجاد می شود، علائم پولیپ سرطانی رحم

آنچه در این مقاله می‌خوانید

پولیپ رحمی، علائم و روش های درمان آن

پولیپ رحمی نوعی توده در اندومتروم یا دیواره داخلی رحم زنان است. این توده گاهی با نام پولیپ اندومتریال (Endometrial polyp) نیز نامیده می‌شود. طبق نظریه پزشکان یکی از دلایل مهم در خونریزی غیرطبیعی زنان، پولیپ رحم و فیبروم است. در این مقاله علائم، نوع درمان و عوارض این بیماری به طور کامل ذکر شده است. می توانید با متخصص زنان گفت و گو کنید .

پولیپ رحم چه شکلی است؟

هنگامی که رشد سلول‌های دیواره رحم در زنان از حالت طبیعی خود خارج شده و تکثیر زیادی داشته باشد، پولیپ رحمی به وجود می‌آید. این بیماری به صورت توده‌های کوچک و نرم در اندام تناسلی زنان است. خوشبختانه بیش از ۹۵ درصد از مبتلایان این بیماری درمان شده‌اند. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان داده است که اکثر این توده‌ها به صورت خوش خیم و قابل درمان هستند.

گاهی نیز ممکن است موارد نادری از این توده‌ها در بدن زنان به توده سرطانی تبدیل شوند. یک یا چند پولیپ در رحم زن می‌تواند رشد کند.

دکتر انلاین زنان و زایمان

پولیپ در رحم چیست و انواع آن کدام‌ها هستند؟

پولیپ رحمی به دو صورت پایه‌دار و بدون پایه در رحم شکل گرفته و رشد می‌کند. این توده‌ها به دیواره رحم می‌چسبند. گاهی شکل آن‌ها دایره‌ای و یا بیضی شکل است. از نظر سایز نیز با همدیگر فرق دارند. در برخی مواقع ممکن است یک پولیپ به اندازه دانه کنجد باشد و یا خیلی بزرگتر از آن. امکان رشد یک یا چند پولیپ رحمی در بدن زنان وجود دارد.

Advertisement

علل ایجاد پولیپ رحمی

آیا پولیپ رحم خطرناک است؟

پولیپ رحمی اغلب به صورت خوش خیم است اما فرد مبتلا ممکن است تغییراتی را در دوره قاعدگی و یا باروری خود احساس کند. در بیش از ۹۰ درصد افراد مبتلا پولیپ رحم قابل درمان است. اما روند درمانی بر روی کسانی که به پولیپ رحمی بدخیم دچار شده‌اند، متفاوت از بقیه است.

چه کسانی به پولیپ در رحم دچار می‌شوند؟

این بیماری بیشتر در افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود و درصد ابتلای زنان جوان به این بیماری کمتر است. به ندرت در دختران ۲۰ ساله می‌توان علائم این بیماری را مشاهده کرد. افرادی که با افزایش وزن و بالا رفتن فشار خون مواجه‌اند، مستعد ابتلا به این بیماری هستند. همچنین گفته شده است زنانی که از داروی تاموکسیفن (Tamoxifen) برای درمان سرطان سینه استفاده می‌کنند نیز در معرض این بیماری قرار دارند.

مطلب مرتبط
علت و درمان تیر کشیدن واژن

عوامل مهم در شکل گیری پولیپ رحمی

علت اصلی بروز این بیماری به درستی مشخص نشده است اما عواملی مانند اختلال در سطح هورمون‌‌ها در تشکیل این بیماری دخیل است. یکی از مهم‌ترین عوامل در ضخامت دیواره رحم، استروژن (Estrogen) است. اگر هر ماه تولید استروژن در بدن مختل شود، پولیپ در رحم رشد پیدا می‌کند.

علائم پولیپ رحم در زنان چیست؟

بارزترین علائمی که در این بیماری مشاهده می‌شوند عبارتند از:

  1. نامنظم بودن زمان قاعدگی
  2. خونریزی شدید در زمان پریود
  3. امکان لکه بینی و خونریزی در بین دو قاعدگی
  4. امکان خونریزی بعد از یائسگی در بعضی از زنان
  5. اختلال در باروری

پولیپ رحمی و بارداری

اما همانطور که گفته شده یکی از مهم‌ترین علائم این بیماری قاعدگی نامنظم و خونریزی بین دو قاعدگی است. در برخی زنان یائسه که مبتلا به پولیپ رحمی هستند نیز خونریزی اتفاق می‌افتد. با توجه به آمار به دست آمده بیش از ۲۵ درصد افراد مبتلا به این بیماری دچار خونریزی غیر طبیعی هستند. از دیگر از نشانه‌های پولیپ رحمی ناباروری و یا سقط جنین در زنان باردار است. پولیپ رحم و بارداری رابطه مستقیم باهم دارند و وجود این بیماری باروری در زنان را مختل می‌کند.

آیا پولیپ رحم قابل درمان است؟

پولیپ رحمی از بیماری‌های خوش خیم بوده و قابل درمان است. البته نوع درمان این بیماری به نظر پزشک و بزرگی پولیپ بستگی دارد. بیماری پولیپ به چند روش مختلف قابل درمان است که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

مراقبت بدون درمان

برخی از این پولیپ‌ها علائم ظاهری ندارند و اندازه آن‌ها نیز کوچک است. بیشتر مواقع پولیپ‌های کوچک خود به خود از بین می‌روند و نیاز به درمان خاصی ندارند. زمانی که پزشک تشخیص دهد که فرد بیمار در معرض سرطان رحم قرار دارد اقدام به درمان می‌کند.

درمان با داروهای هورمونی

پولیپ‌های خوش‌خیم با برخی داروهای هورمونی کوچک شده و از بین می‌روند. اما بهتر است بدانیم که این داروها اثر موقت دارند و ممکن است بعد از مدتی علائم این بیماری دوباره در فرد ظاهر شود.

کورتاژ کردن برای درمان پولیپ رحمی

پولیپ رحم و کورتاژ (Curetage) توسط پزشک متخصص زنان بررسی و انجام می‌شود. در این روش پزشک از یک وسیله مخصوص فلزی استفاده می‌کند که یک سر آن به صورت حلقه‌ای است. با استفاده از این وسیله  می‌توان پولیپ را از دیواره رحم جدا کرد.

برای نمونه برداری از دیواره داخلی رحم نیز از این وسیله می‌توان استفاده کرد. به این صورت که پزشک از دیواره رحم بافت برداری کرده و آن را مورد آزمایش قرار می‌دهد. کورتاژ کردن پولیپ با هیستروسکوپ نیز امکان‌پذیر است. در این روش هیستروسکوپ وارد رحم زن شده و دیواره رحم از طریق آن دستگاه بر روی مانیتور مخصوص پزشک نمایش داده می‌شود.

درمان پولیپ رحمی

عمل جراحی برای از بین بردن پولیپ رحمی

عمل جراحی یکی از روش‌های مهم برای این بیماری است. اکثر بیماران با این سوال مواجه هستند که آیا پولیپ رحم قابل برگشت است یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر پولیپ به طور کامل از رحم جدا شود احتمال عود آن خیلی کم است. در واقع روش قطعی برای از بین بردن این بیماری عمل جراحی است. برای اطمینان بیشتر در این مورد بهتر است با یک پزشک مشاوره تخصصی داشته باشید.

اگر بعد از جراحی بیماری فرد عود کند آزمایشات مخصوصی روی این افراد انجام می‌شود تا از بدخیم و یا خوش خیم بودن آن اطمینان حاصل کرد. اگر بیماری از نوع بدخیم آن باشد فرد مبتلا باید تحت نظر بوده و هر چه سریع‌تر مورد درمان قرار بگیرد.

مطلب مرتبط
رابطه مقعدی و مضرات رابطه مقعدی برای زن و مرد

راه‌های پیشگیری از ابتلا به پولیپ رحمی

برای پیشگیری از این بیماری راهی وجود ندارد اما با رعایت موارد زیر می‌توان درصد ابتلا به آن را تا حدودی کاهش داد.

  • پوشیدن لباس زیر پنبه‌ای
  • برقراری رابطه جنسی سالم با رعایت بهداشت
  • رعایت بهداشت فردی و شست و شوی منظم واژن
  • مراجعه به پزشک در محدوده‌‌ها زمانی مشخص
  • انجام آزمایش پاپ اسمیر

پیشگیری از پولیپ رحمی

عمل پولیپ رحم چگونه است؟

گاهی رشد پولیپ در رحم خطرناک است. ممکن است دردی از ناحیه رحم به سمت کمر ایجاد شود که این نوع درد هنگام انقباضات رحمی و دوران قاعدگی بیشتر است. زمانی که نتایج آزمایش بدخیم بودن این توده را نشان دهد و سلول‌های سرطانی در بدن بیمار رو به رشد باشند، باید عمل جراحی انجام شده و پولیپ کاملا از بدن بیمار جدا شود.

پولیپ رحم و کمر درد حاصل از آن از بیماری‌های جدی برای زنان است که هر چه سریع‌تر باید برای درمان اقدام شود. با مشاهده فیلم عمل پولیپ رحم می‌توانید نوع عمل و جزئیات آن را به درستی دریافت کنید.

پولیپ گردن رحم

این بیماری یک تومور خوش خیم در قسمت گردن رحم است. پولیپ گردن رحم نیز میزان خونریزی و زمان قاعدگی را مختل می‌کند ولی هیچ نشانه ظاهری ندارد که فرد از آن نشانه به بیماری خود پی ببرد. یک درصد از افراد مبتلا به این بیماری به سرطان دچار می‌شوند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

از مهم‌ترین عوارض پولیپ رحم به ناباروری و خونریزی در بین دو دوره قاعدگی است. با مشاهده این عوارض بهتر است هر چه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. افراد نابارور بعد از عمل جراحی شانس بیشتری برای بارداری دارند.

استفاده از زنجبیل برای پولیپ رحم و درمان آن موثر است. زنجبیل به عنوان مسکن در بدن عمل می‌کند و خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارد. درمان گیاهی پولیپ رحم با استفاده از زنجبیل امکان پذیر بوده و ممکن است اندازه پولیپ را کوچک‌تر کند.

ورزش و پولیپ رحم

زنانی که به طور منظم ورزش می‌کنند در برابر خیلی از بیماری‌ها مقاوم بوده و در صورت ابتلا به راحتی می‌توانند آن را کنترل کنند. افراد مبتلا به پولیپ رحم فیبروم برای سلامتی خود باید یک برنامه منظم ورزشی و غذایی داشته باشند. یوگا، شنا، تایچی و پیلاتس از ورزش‌های موثر برای تسکین و درمان این بیماری هستند.

چه کسانی مستعد ابتلا به پولیپ رحمی هستند؟

سن، سابقه بیماری، چاقی مفرط، نوع تغذیه از عوامل مهم برای تشکیل پولیپ رحمی در زنان هستند. در زیر همه موارد به اختصار توضیح داده شده است.

افزایش سن

افزایش سن درصد ابتلا به این بیماری را نیز افزایش می‌دهد. طبق مشاهدات انجام شده، این بیماری در محدوده سنی ۳۰ الی ۵۰ سالگی رواج بیشتری دارد. بنابراین زنانی که در این محدوده سنی قرار دارند، بهتر است هر از گاهی با یک متخصص در این مورد مشورت کرده و آزمایش‌های لازم را انجام دهند.

سابقه بیماری

اگر یک نفر از افراد خانواده مبتلا به این بیماری باشند امکان ابتلای افراد دیگر نیز افزایش می‌یابد. این درصد در رابطه مادر و دختری بیشتر صادق است.

چاقی مفرط

زنان چاق بیشتر از دیگر افراد در معرض این بیماری قرار دارند. ورزش و برنامه غذایی مناسب باعث می‌شود جلوی این بیماری گرفته شود.

نوع تغذیه

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری گوشت قرمز و ژامبون کمتری باید مصرف شود. به جای استفاده بیش از حد از این مواد غذایی بهتر است سبزیجات را جایگزین آن‌ها کنید.

مطلب مرتبط
علت پرمویی در زنان و راه های درمان گیاهی آن

پولیپ رحمی در دختران

در موارد نادری دختران زیر ۲۵ سال نیز به این بیماری دچار می‌شوند. گاهی اندازه این توده کوچک است که به راحتی و بدون درمان خاصی از بین می‌رود اما گاهی نیز اندازه پولیپ بزرگتر و با عوارض خاصی همراه است. برای دختران درمان خاصی نمی‌شود در نظر گرفت. به همین دلیل هر چند وقت یک بار باید به پزشک مراجعه کنند تا معاینه و آزمایش‌های مربوط بر روی آن‌ها انجام شود.

زمانی که اندازه پولیپ در رحم این دختران بزرگ باشد و فرد بخواهد باردار شود باید عمل جراحی انجام شده و پولیپ برداشته شود.

مراقبت‌های لازم بعد از عمل جراحی پولیپ رحمی

این عمل نیاز به مراقبت خاصی ندارد. زیرا یک عمل سرپایی و ساده است که بعد از بهبودی بیمار از لحاظ جسمی، مرخص می‌شود. در خانه نیز بعد از دو روز استراحت فرد می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را آغاز کند. مراقبتی که پزشکان توصیه به رعایت کامل آن بعد از عمل جراحی دارند، رعایت رابطه جنسی است. فرد بعد از جراحی پولیپ رحمی باید به مدت سه هفته رابطه جنسی نداشته باشد.

سوالات پولیپ رحمی

پرسش و پاسخ در مورد پولیپ رحم

آیا پولیپ رحم سرطان است؟

همه پولیپ‌های رحمی بدخیم و به صورت سلول سرطانی نیستند. اغلب با جراحی و یا بدون درمان خاصی از بین می‌روند. نوع درمان این بیماری به نظر پزشک بستگی دارد. در صورت وجود سلول سرطانی باید هر چه زودتر پولیپ از رحم زن برداشته شود.

آیا امکان عود این بیماری بعد از جراحی وجود دارد؟

اگر این بیماری از نوع خوش خیم باشد به راحتی قابل درمان است و بعد از جدا شدن پولیپ از رحم زن امکان عود دوباره آن وجود ندارد. اما در موارد نادری شاهد بازگشت این بیماری بوده‌ایم. زمانی که توده رشد کرده در رحم بدخیم باشد ممکن است بعد از جراحی دوباره عود کند.

آیا همه پولیپ‌های رحم نیاز به جراحی دارند؟

هر ماه در سطح داخلی رحم زن هورمون‌های جدیدی شکل می‌گیرند که ممکن است بافت اضافه‌ای را در بدن به وجود بیاورد. این بافت‌های اضافی باید از رحم جدا شوند. جداسازی بافت‌های اضافی رحم از طریق جراحی راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد.

زمان مناسب برای تشخیص پولیپ رحمی در زنان چه زمانی است؟

بهترین زمانی که می‌توان به وجود این بیماری پی برد و آن را تشخیص داد بعد از پایان قاعدگی است. اما در زنان یائسه (Menopause) هر زمانی می‌توان آن را تشخیص داد و محدوده زمانی خاصی ندارد.

آیا هیستروسکوپی درد دارد؟

این عمل با بیهوشی و یا بی حسی موضعی انجام می‌شود و بیمار در حین انجام عمل دردی احساس نمی‌کند. فقط ممکن است بعد از به هوش آمدن بیمار یا از بین رفتن اثر بی حسی فرد درد خفیفی را مانند درد دوران قاعدگی حس کند که با یک مسکن این درد از بین می‌رود.

چاقی و پولیپ رحمی

پذیرش ۲۴ سامانه آنلاین خدمات پزشکی

برای استفاد از بسیاری از خدمات پزشکی، دیگر نیاز به حضور در بیمارستان‌ها و مطلب پزشکان ندارید. با استفاده از سایت پذیرش۲۴ به راحتی و در سریع‌ترین زمان می‌توانید از خدمات پزشکی مانند نوبت دهی، مشاوره‌های مختلف پزشکی، مزاج شناسی، تفسیر انواع آزمایش‌‌ها و … استفاده کنید. می توانید برای درمان پولیپ رحم با متخصص زنان آنلاین گفت و گو کنید .

گفتگوی آنلاین با متخصص زنان

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
static.vecteezy.comcdn-prod.medicalnewstoday.comwww.dr-pejmanmanesh.irmy.clevelandclinic.orgen.wikipedia.orgwww.drvahabaghai.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سکین یزدانی

سلام خانم دکتر من رفتم سونو گرافی گفت پولیپ دارم با دارو میشه رفع کنی یا نه ممنونم .

دکتر ندا اکتابانی

سلام
پولیپ معمولا با دارو رفع شدنی نیست و تا زمانی که خونریزی براتون ایجاد نکنه و قصد بارداری نداشته باشید مشکل خاصی نداره
بعد از اون اگر توی این دو مورد که گفتم مشکلی ایجاد بشه باید با یک جراحی ساده برداشته شه .

دکمه بازگشت به بالا