زنان و زایمانبیماریمحتوای سلامتی

علت پریود نامنظم چیست؟ آیا پریود نامنظم خطرناک است؟

ایا پریود نامنظم باعث نازایی میشود؟ روش‌های درمان پریود نامنظم

به چه پریودی نامنظم می گویند؟

ویس زیر نظر خانم دکتر ندا اکباتانی در باره پریودی نامنظم و مواردی است که بانوان و دختران مجرد باید درباره این موضوع بدانند.

پریود چیست؟

فیزیولوژی بدن زنان که آن‌ها را به منظور بارداری و شیردهی آماده می‌کند معمولا نیاز به توجه بسیار دارد. درواقع دقت به همه جزئیات خاص این فیزیولوژی و سلامت کامل بدن زنان اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که زنان از سنین نوجوانی با تغییرات مربوط به جنسیت‌شان در بدن خود مواجه شده و هرگونه نارسایی درخصوص این تغییرات می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

ضمن اینکه این نارسایی‌ها، خود می‌توانند علائم یا نشانه‌هایی از بیماری‌های دیگر باشند. قاعدگی‌های منظم که نشان از عملکرد بی‌نقص ساعت بدن زنان دارد اصلی‌ترین نکته‌ای است که باید از سنین بلوغ دختران تا سنین یائسگی همواره مورد توجه باشد. پریود نامنظم ضمن معضلاتی که می‌تواند به‌همراه داشته باشد، خود نشانه‌ای برای بسیاری بیماری‌های نهفته است. اکنون قصد داریم درمورد پریود نامنظم بیشتر صحبت کرده و به بررسی زمانی بپردازیم که باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه شود.

پریود در زنان از حدود ۱۰ تا ۱۶ سالگی آغاز شده و تا سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی ادامه دارد. این فرایند که از اصلی‌ترین علائم تکامل سن بلوغ نیز محسوب می‌شود، بخشی از چرخه قاعدگی (menstrual cycle) در زنان است. چرخه قاعدگی شامل پروسه تخمک‌گذاری و تخریب هرماهه دیوار رحم موسوم به آندومتر و خروج دیواره تخریب شده به همراه تخمک از واژن است.

Advertisement

پروسه پریود بین ۵ تا ۷ روز است. درمواردی نیز ممکن است بین ۳ تا ۱۰ روز باشد. تعداد روزهای پریود به عوامل وراثتی و ژنتیکی بستگی دارد. اما در صورت سلامت کامل جسمی و هورمونی، تعداد روزهای پریود همواره ثابت بوده و نهایتا با تغییرات ۲ روزه همراه است. به این معنی که ممکن است در زنی پریود بین ۵ تا ۷ روز طول بکشد. به‌طور معمول هر زن در طول یک سال بین ۱۱ تا ۱۳ بار پریود می‌شود که علامتی از سلامت جسمی او در این بخش است.

پریود نامنظم چیست؟

پیش از هر توضیحی باید بدانیم به چه پریودی نامنظم (oligomenorrhea) می‌گویند؟

به طور اصولی و دقیق، چرخه پریود در بدن زنان هر ۲۸ روز است. به این معنی که از اولین روز شروع قاعدگی و خونریزی تا اولین روز شروع قاعدگی و خونریزی بعدی باید ۲۸ روز زمان بگذرد. البته در بعضی زنان این چرخه ممکن است کمی طولانی‌تر یا کوتاه‌تر شود.

برای مثال امکان دارد فاصله شروع دو قاعدگی ۲۶ یا ۳۰ روز باشد. درصورتی که این فاصله همواره ثابت بوده و در طول یک سال تلرانس شدید و مکرر نداشته باشید، پریود شما منظم خواهد بود. اما اگر این فاصله کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز باشد، پریود نامنظم محسوب می‌شود. البته درصورت یک‌بار اتفاق افتادن این تغییر زمانی، می‌توان مشکل را به عواملی مانند تغییر آب و هوای ناشی از سفر یا بیماری و ضعف مربوط دانست.
اما با تکرار این تغییرات و البته ثابت نبودن فواصل باید نسبت به مشکل پیش آمده جدی بود و عوامل آن را بررسی کرد. نکته دیگر اینکه در دختران نوجوان که به‌تازگی پریود می‌شوند نامنظم بودن پریود طبیعی است. معمولا برای تنظیم بدن با این تغییرات سن بلوغ و ایجاد نظم در پروسه پریود به دو سال زمان نیاز است. همچنین زنان درآستانه یائسگی نیز به دلیل مواجهه با تغییرات هورمونی مختص این سن، طبیعتا با پریود نامنظم روبرو می‌شوند.

Advertisement

علائم پریود نامنظم

معمولا بعد از عبور از سن بلوغ، چرخه قاعدگی نظم خود را در بدن پیدا کرده و هر زنی فواصل دو پریود، طول هر چرخه قاعدگی و تعداد روزهای هر دوره پریودش را به صورت مشخص می‌داند. بنابراین علت پریود نامنظم دختر ۱۳ ساله می‌تواند عدم تکامل تغییرات بلوغ باشد و از علائم بیماری خاصی محسوب نشود. در ادامه به برخی مهمترین علائم پریود نامنظم اشاره می‌کنیم:

 • چرخه قاعدگی بیش از ۳۵ روز و تکرار چرخه به همین شکل
 • بیشتر یا کمتر شدن تعداد روزهای پریود از حالت معمول و تکرار آن
 • غیرعادی بودن خونریزی (خونریزی خیلی زیاد یا خیلی کم)
 • خروج لخته‌های خونی بزرگ و غیرعادی از واژن به میزان زیاد
 • پریود نشدن برای یک ماه و تکرار آن
 • درد شدید پریود و غیرعادی بودن ان
بیشتر بدانید  علت خونریزی شدید در دوران قاعدگی و درمان آن

باید دقت کرد که همه علائم ذکر شده، باید باتوجه به سوابق فردی بررسی شوند. برای مثال اگر به‌طور طبیعی پریودهای دردناک دارید یا خونریزی‌های شدید، این موارد نمی‌تواند علائم پریود نامنظم در شما باشد.
برای دقت بیشتر می‌توانید سه ماه متوالی، زمان شروع، پایان و شرایط پریود خود را یادداشت کنید. درصورت نامنظم بودن و عدم ثابت در زمان و شرایط می‌توانید مطمئن شوید که به پریود نامنظم مبتلا هستید. برای اطمینان بیشتر البته می‌توان از برخی مشاوران متخصص نیز کمک گرفت.

علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم

ما در کل باید حواسمان باشد که هر عقب افتادگی را در زمان پریود را در درج اول بارداری حساب کنیم و تست داده باشد، یعنی همان طولانی شدن بیش تر از سی و پنج روز را باید اول تست بارداری در مراجعه کنندگانمان داده شود.

علت نامنظم بودن پریود چیست؟

پریود نامنظم طیف وسیعی از عوامل را دربر می‌گیرد. این عوامل بسته به سن و شرایط زنان نیز تغییر می‌کند. برای مثال علت پریود نامنظم دختر مجرد می‌تواند با علت پریود نامنظم یک مادر میان‌سال کاملا متفاوت باشد. معمولا عللی که برای پریودی نامنظم وجود دارد، معمولا علل متفاوتی هست:  بهم ریختگی هورمون ها، کیست های تخمدان، مانند تخمدان پلی کیستیک و یا فیبروم های رحمی هستند، مصرف برخی دارو ها ممکن است باشد و استرس های شدید، تغذیه نامناسب و تمامی این ها روی سیکل پریود تاثیر دارد .اکنون برخی از شایع‌ترین عوامل پریود نامنظم را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید:

بارداری

شایع‌ترین علت پریود نامنظم در زنان متاهل بارداری است. برخلاف تصور عمومی بارداری به صورت کامل پریود را قطع نمی‌کند و برخی زنان در ماه‌های اولیه بارداری شاهد پریود نامنظم هستند. البته همین نکته می‌تواند باعث شود تا این زنان به موقع متوجه بارداری خود نشوند. نامنظم بودن پریود براثر بارداری با تاخیر، لکه بینی به‌جای خونریزی و کوتاه شدن دوره پریود همراه است. باتوجه به علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم می‌توان از بروز مشکلات احتمالی بعدی پیشگیری کرد. این علائم عبارتند از:

 • تهوع بخصوص در ساعات اولیه روز
 • حس خستگی و بی‌حالی غیرعادی
 • حساسیت غیرعادی به بو
 • درد و ناراحتی در سینه‌ها

با همراه شدن این علائم در کنار پریود نامنظم، باید نسبت به انجام تست‌های بارداری اقدام کرد.

پریود نامنظم

شیردهی

تغییرات هورمونی اصلی‌ترین دلیل پریود نامنظم هستند. شیردهی نیز تغییرات هورمونی خود را دارد. این تغییرات تاحدی تاثیر دارند که گاهی ممکن است تا ماه‌ها پس از زایمان، مادر شیرده مانند دوران بارداری، پریود نشود. گاهی نیز چرخه قاعدگی طولانی‌تر می‌شود. درصورت بازگشت چرخه به حالت عادی قبل از بارداری و شیردهی، با توقف شیردهی، جای نگرانی نیست. این بازگشت ممکن است یک یا دو ماه پس از پایان شیردهی به‌طول انجامد.

درمقاله پریود نامنظم در دوران شیردهی در این باره بیشتر توضیح داده ایم. 

مصرف داروهایی با عوارض خاص

معمولا داروهای برپایه هورمون درمانی تاثیر مستقیم بر پریود و قاعدگی دارند. این داروها می‌توانند قرص‌های ضد بارداری باشند یا هرگونه داروی مربوط به درمان اختلالات هورمونی. گاهی داروهای مربوط به درمان آکنه یا ریزش مو، اگر معضلات پوست و مو ریشه هورمونی داشته باشند، تغییرات پریودی را همراه دارد. داروهای دیگری مانند قرص‌های ضدافسردگی، داروهای مربوط به شیمی‌درمانی، رقیق‌کننده‌های خونی مانند آسپرین، داروهای صرع و داروهای مربوط به اختلالات تیروئید نیز عوارضی بر چرخه قاعدگی و پریود دارند.

بیشتر بدانید  یائسگی زودرس چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی (Uterine fibroids) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان زایمان است که پریود نامنظم را می‌توان مهم‌ترین علامت آن دانست. فیبروم رحمی در مواردی که غیرسرطانی و بدخیم هستند، چندان بزرگ نمی‌شوند و پریودهای شدید، دردناک و گاهی طولانی را همراه دارند. با ابتلا به فیبروم رحمی ممکن است فواصل پریود کاهش یافته و تعداد روزهای آن نیز بیشتر شود. فیبروم دردهای لگنی و درد هنگام رابطه جنسی را نیز به همراه دارد.

آندومتریوز

کیست آندومتریوز (Endometriosis) که از نوع کیست‌های بدخیم رحمی است، طی سال‌های اخیر به دلیل تغییر در سبک زندگی بشر، بسیار شایع شده است. به‌طوری که امروزه از هر ۱۰ زن که در سنین باروری به‌سر می‌برند یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. پریود نامنظم از اولین علائم کیست آندومتریوز است. پریود نامنظم ناشی از اندومتریوز معمولا با خونریزی‌های میان‌دوره‌ای، خونریزی‌های دوره‌ای بسیار شدید و طولانی همراه با درد زیاد خود را نشان می‌دهد. یکی از عوارض آندومتریوز ناباروری است همین مساله باعث شده است بسیاری مدام سوال کنند :

آیا پریود نامنظم باعث نازایی می‌شود؟

باید بگوییم خیر، خود پریودی نامنظم باعث نازایی نمی شود ولی باید علت این پریودی نامنظم را بفهمیم، گاهی اوقات علت آن فیبروم های خیلی بزرگ می تواند باشد که تا آن موقع درمان نشود ممکن است بارداری هم اتفاق نیوفتد ولی گاهی اوقات می بینیم علت تخمدان پلی کیستیک هست که با درمانی که گذاشته می شود، بارداری هم بعد از آن به راحتی اتفاق می افتد، پس قطعا صرف نامنظم بودن پریود ها باعث نازایی نمی شود .

وزن بالا

اضافه‌وزن زیاد درصورتی که باعث اختلالات هورمونی و ترشح بیش از حد انسولین شود می‌تواند پریود نامنظم را به‌دنبال داشته باشد.

اختلالات تیروئیدی

هرگونه نقص عملکرد تیروئید که در ترشحات هورمونی موثر باشد، می‌تواند منجر به پریود نامنظم شود. به این معنی که کم‌کاری و پرکاری تیروئید هردو در تغییر چرخه قاعدگی موثر هستند. البته این تغییرات به شکلی متفاوت بروز می‌کنند که در ادامه توضیح دقیق‌تر می‌دهیم.

 • کم‌کاری تیروئید باعث کوتاه شدن غیرعادی و سبک بودن پریود می‌شود.
 • پرکاری تیروئید باعث طولانی شدن و شدت زیاد پریود می‌شود.

البته این تغییرات باید مسمتر باشند و باتوجه به نظم بدن هر شخص بررسی گردند. اختلالات تیروئید معمولا در فواصل چرخه قاعدگی تاثیری ندارند.

ورزش شدید

ورزش بیش از حد، گاهی درحد حرفه‌ای می‌تواند در ترشح هورمون‌ها موثر باشد که در این صورت در روند قاعدگی و نظم پریود نیز تاثیر خواهد داشت.

کاهش وزن زیاد

کاهش وزن زیاد و بی‌اشتهایی شدید، نیز یکی از عوامل پریود نامنظم است. البته این کاهش وزن باید ناگهانی و قابل توجه باشد که معمولا اختلالات عصبی و ریزش مو را نیز به‌دنبال دارد.

استرس

استرس و اضطراب، در سلامت بسیاری بخش‌هلای بدن تاثیر دارند. یکی از این بخش‌ها نیز روند جنسی زنان است. تاثیر استرس تاحدی است که اگر در طول یک چرخه قاعدگی دچار اضطراب باشید، در آن دوره پریود نامنظم خواهید داشت و درصورت برطرف شدن عامل اضطراب و استرس، دوره بعدی را برطبق نظم قبلی پشت سر خواهید گذاشت. اگر استرس و اضطراب شما مستمر باشد و تداوم داشته باشد بدون شک نامنظمی مزمن پریود را به همراه دارد.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم (cervical cancer) که از شایع‌ترین سرطان‌های زنان است، با علائمی همچون اختلال قاعدگی و پریود نامنظم همراه است. پریودهای فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم، با خونریزی‌های شدید همراه بوده و معمولا طولانی است. خونریزی‌های میان‌دوره‌ای، کوتاه شدن چرخه قاعدگی و درد نیز از دیگر علائم پریود نامنظم ناشی از سرطان دهانه رحم هستند. سرطان دهانه رحم خونریزی حین رابطه جنسی و ترشحات غیرعادی واژن را نیز به دنبال دارد.

 • تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS ) از شایع‌ترین بیماری‌های زنان است و از رایج‌ترین دلایل پریود نامنظم. کیست تخمدان می‌تواند پریود را کاملا قطع کرده یا آن را شدت دهد. گاهی نیز چرخه قاعدگی را تغییر می‌دهد. از دیگر علائمی که با کیست تخمدان و پریود نامنظم ناشی از آن همراه می‌شوند می‌توان به افزایش موهای زائد بدن و ریزش مو با الگوی طاسی مردانه اشاره کرد. کیست تخمدان می‌تواند منجر به ناباروری شود.

بیشتر بدانید  علت آمنوره اولیه یا پریود نشدن چیست؟ راه های تشخیص و درمان

یکی دیگر از عوامل طبیعی پریود نامنظم را باید ورود به سنین یائسگی دانست. این سندرم که پری‌منوپز (Perimenopause) نیز نامیده می‌شود، قاعدگی‌های به‌شدت نامنظم را به همراه دارد و از سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی آغاز می‌شود. سندرم پری‌منوپز می‌تواند بین ۴ تا ۸ سال ادامه داشته باشد. اختلال خواب، مسافرت، مصرف مخدرها، عفونت دستگاه تناسلی و لگنی و دیابت نیز از دیگر عوامل پریود نامنظم هستند.

علت پریود نامنظم دختر مجرد

معمولا در دختران مجرد بیشتر اختلالات هورمونی هست چون هنوز سیستم بدنی شان مانند یک خانم بالغ نشده است و آن هورمون ها به سطح کافی نرسیده است، ممکن است پریودا نامنظم باشد، معمولا ما در سال اول کاری با دختران مجرد نداریم، مثلا سیزده یا چهارده سالگی تا انشاالله یکی دو سال از زمان پریودشان گذشت روی روال معمولی می افتند، اما اگر بعد یکی دو سال هنوز نامنظم بودن را داشته باشند احتیا به درمان پیدا می کنند .

درمان پریودی نامنظم

درمانی که بخواهیم در خصوص پریودی های نامنظم بدهیم باز بسته به علت آن متفاوت هست، یعنی علت باید درمان شود نه قطعا فقط دارو داده بشود و خونریزی ها قطع شود، معمولا اگر که کیست تخمدان باشد، بنا به نوع کیست درمان متفاوت هست، معمولا از قرص های جلوگیری استفاده می شود ولی اگر کیست های خیلی بزرگتر از مثلا هشت سانتی متر باشد ممکن است که کار به جراحی کشیده شود .

در مورد فیبروم ها خیلی بستگی به شخص و سن بیمار دارد که بعضی از آنها با دارو درمان می شود، بعضی های آن نیاز به جراحی دارد، ولی در کل اگر به دلیل اختلالات هورمونی باشد با یکسری از دارو ها می توانیم این سیکل ها را منظم کنیم و پریود های نامنظم را درست کنیم، یا می توانیم برای یک الی دو دوره از قرص های جلوگیری استفاده کنیم یا می توانیم اگر اشخاصی هستند که قصد بارداری دارند یا قرص های جلوگیری به آنها کارساز نیست می توانیم از قرص های پروژسترونی استفاده کنیم که به مدت دو هفته در سیکلشان استفاده بکنند و پریود ها تنظیم شوند .

اگر نامنظمی پریود دراثر مصرف قرص بارداری، اختلال تغذیه‌ای یا استرس و اضطراب باشد با تغییر روش جلوگیری، اصلاح سبک تغذیه و مصرف آرام‌بخش‌های ضعیف درمان خواهد شد. درمان‌های دارویی پریود نامنظم باتوجه به عوامل ایجاد آن متفاوت است و نیاز به تشخیص و تجویز پزشک  منخصص زنان و زایمان دارد.

درمان خانگی پریود نامنظم

بهترین راه پیشگیری از پریود نامنظم دوری از استرس و اضطراب، حفظ آرامش و درپیش گرفتن روش‌های خانگی مدیتیشن است. درمان پریود نامنظم دختران با انجام منظم و روزانه ورزش‌های سبک به‌راحتی به‌نتیجه می‌رسد. ضمن اینکه سبک جدید زندگی را در آن‌ها پایه‌ریزی می‌کند. استفاده از برخی داروهای سنتی نیز در درمان پریود نامنظم توصیه می‌شود. این داروها عبارتند از:

 • کوهوش سیاه
 • پنج‌انگشت
 • ریشه شیرین‌بیان
 • زردچوبه

روش‌های استفاده از این گیاهان را می‌توان از متخصصین طب سنتی پیگیری کرد. معمولا دم‌کرده این گیاهان در دوزهای و دفعات مشخص تجویز می‌شود. اصلاح سبک تغذیه نیز تاثیر خوبی بر درمان پریود نامنظم دارد. بهره‌بردن از خواب و استراحت کافی و کم گرفتن از آرامبخش‌های گیاهی مانند بیدمشک و بهارنارنج نیز کمک خوبی به بهبود این مشکل می‌کند.

درصورت تداوم اختلال قاعدگی، ممکن است دچار معضلاتی مانند پریود نامنظم و جوش صورت شوید که بسیار آزاردهنده خواهید بود. برای پیگیری دقیق و صحیح بهتر است از مشاوره با  پزشک آنلاین متخصص زنان کمک گرفته و درصورت لزوم از معاینه حضوری بهره‌مند شوید.

دریافت مشاوره پریود نامنظم با متخصص آنلاین زنان و زایمان

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
clevelandclinicnhs

دکتر ندا اکتابانی

دکتر ندا اکتابانی متخصص بهداشت باروری، کارشناس مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران و رتبه اول دکتری تخصصی بهداشت باروری در سال ۹۳ دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند. فعالیت و مشاوره‌های ایشان در زمینه‌های بیماری‌های رحمی، کیست‌های تخمدان، عفونت زنان، مشاوره در زمینه پرده بکارت، روش‌های پیشگیری از بارداری، مشاوره ازدواج و قبل از بارداری، درمان کیست تخمدان، اختلالات هورمونی، غربالگری سرطان دهانه رحم و پستان، درمان خونریزی‌های غیر طبیعی زنان، سکسولوژی و بیماری‌های زنان و زایمان، عفونت‌های زنان و درمان عوارض یایسگی، مشاوره تعیین جنسیت و بیماری‌های مقاربتی و... است.

نوشته های مشابه

guest
85 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سمیرا

سلام .. خسته نباشید..من دچار تخمدان پلی کیستیک هستم ..سونو سه ماه پیش انجام دادم ..در حال مصرف دوفاستون پرید جلو انداخت..الان هم دچار لکه بینی بعداز پرید شدم .. میشه راهنمایی کنید سنم سی و هشت سال ..ودوتا بچه دارم

خانم خانم باقری

سلام من دختری سی سه ساله هستم مجردم مدت قاعدگی بعضی مواقع۲۸ روز بعضی مواقع دیگر ۳۳ روز طول می‌کشه بیشترمواقع ده روزپاک میشم هیچ قرصی استفاده نمیکنم میخواستم ببینم من اختلال قاعدگی دارم بااین علایم یانه ممنون

ناشناس

سلام وقت بخیر من ۳۳سالم هست و مجرد الان دقیقا ۶۰روز شده پریود نشدم استرس فراوان داشتم و دارم چند ماه اخیر قبلا سابقه داشتم نامنظم بوده ولی چند سالی بود منظم بود کم خونی هم دارم

مرسانا

سلام وقت بخیر من ۱۷ سالمه بخاطر پریود نشدن فقط یک ماه اینطور برام اتفاق افتاد ک بیشتر از ۲۰ روز هست هنوز پریود نشدم الان باید چ کنم

باران

سلام خانم دکتر من تازه وارد ۱۴ سالگی شدم تقریبا ۲ سالی میشه که پریود شدم توی این دوسال اصلا چرخه قاعدگی منظمی نداشتم و الان نزدیک دو ماه میشه که نشدم به نظرتون مشکل خاصی دارم؟؟

سپیده

سلام دخترمن۱۳سالشه دوماه پیش پریودشدولی دیگه تاامروزپریودنشده خجالت هم میکشه ببرمش دکترمیخوام ببینم مشگلی هست چکارکنم؟

ناشناس

سلام خانم‌ دکتر من ۱۲ سالمه من ۶ ماه که پریود می شود اما الان تو ۷ ماه کی نشدم باید چیکار کنم خیلی این قضیه نگرانم می کنه واز وقتم گذشته

لیلا

سلام من ۱۵ سالمه من پیرودام نامنظمه هیچ دردی هم ندارم نه کمر درد دارم نه چیز دیگه ای ولی من مثلا این ماه قبلی تو ۲۰ام شده بودم و این ماه هم تو ۱۶ ام ولی مثلا ماه بعدی هم مثلا تو بیستو هفتم این علتش چیهه؟؟؟؟ من خیلی نگرانم و حدود یک سال هست که میشم لطفا جواب بدید

حالا

سلام من دخترم ۱۳ سالمه حدود یک ساله پریود میشم همیشه پریودمم منظم بوده ولی این ماه دقیقا سر موعد پریود شدم ولی تو غروب روز دوم خیلی پریودم کم شده ینی اصلا خونی نمیبینمتا امروز ک روز سومه و هنوز هم خونی ندیدم
ایا این چیز نگران کننده ایه؟؟؟باید چیکار کنم؟؟؟

ساریا

سلام
ببخشید من تمام نشانه های بلوغ را دارم مثلا ترشهات سفید جوش صورت ، درد سینه ، رشد سینه و بعضی وقت ها نفخ شکم و یبوست و اسهالی
اما هنوز خونریزی ندارم!!
باید چه کار کنم؟ لطفا جواب دهید
من ۱۳ سالمه

ساریا

من ۱۳ سالمه ولی هنوز هم خونریزی ندارم !

ساریا

سلام
ببخشید من تمام نشانه های بلوغ را دارم مثلا در سینه ترشحات سفید در واژن ، اسهالی و بعضی وقت ها نفخ شکم و یبوست و جوش صورت اما من هنوز خونریزی ندارم !!
باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟
لطفااااا جواب دهییییید

فاطمه

سلام خسته نباشین من پریودام خیییلی نامنطم وعفونت هم دارم ممنون میشم راهنماییم کنین

خانم هاشمی

سلام وقت بخیر ببخشید من دختر ۱۷ سال دارم
که نامنظم در قاعدگی داره الان حدود سه ماه قاعده نشود و از رفتن به پزشک ناراحت میشه یا بگم خجالت می کشه لطفاً جواب من را بدید

ناشناس

سلام ببخشید من ۲۲ سالمه مجردم عادت ماهانه م نا منظمه ۴ ماهه با ۹ روز تاخیر پریود میشوم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

ناشنای

سلام من ۲۲ سالمه مجرد عادت ماهانه م نا تنظیمه ۴ ماهه یا ۹ روز تاخیر پریود میشم میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم که عادت ماهانه م منظم شود؟؟

Zahra

سلام ،من ۱۵سالمه،قبلا پریودیام منظم بودن،اما امسال برای دومین بار نامنظم بود،به صورتی که هر۴ماه یه بار پریود میشم،بعد تا یک هفته فقط لکه بینی دارمو بعد شروع میشه،،خیلیم طول می‌کشه تا تموم شه،،میشه بگید مشکل چیه یا خطرناکه،،من واقعا خیلی نگرانم

Parisa

سلام من دختر ۱۴ ساله هستم من برج ۱۰ پانزدهم پریود باید شده بودم نشدم ولی الان که برج ۱۱ هست امروز پانزدهم هست نشدم علتش چیه

سودا

سلام من ۱۹ سالمه و مجردم ۲۷ آبان پریود شدم و ماه بعد۲۷ آذر ماه پریود شدم و ماه بعد دی کلن نشدم و ماه بعد یعنی بهمن ماه نهمش شدم و تقریبا ۸ سال هم میشه پریود میشم و همش نامنظمم
استرسم هم خیلی زیاد و ریزش مو هم بشدت دارم و آکنه هم ک نگم ‍♀️ راهنماییم کنین خواهش میکنم بی زحمت ❤

فاطیما

ممکن است تخمدانش ضعیف باشد

فاطیما

سلام
پریودم منظم است و مشکل خاصی در این زمینه ندارم، وقتی پیشگیری نمی کنم همان ماه اول هم باردار می شوم ولی متاسفانه سقط می شود( سه سقط پی در پی) ، مراجعه کردم و متخصصین می گویند تخمدانت ضعیف است.

ایا کسی که اینقدر زود باردار می شود ممکن است تخمدانش صحیح باشد؟ با تشکر

ایناز

سلام من دخترم ۱۴ سالمه از ۱۲ سالگی پریود میشم قبلا پریود منظمی داشتم ولی از وقتی مدارس شروع شده پریودم نامنظم شده
تقریبا دو ماهه که پریودم نامنظمه این ماه سه بار پریود شدم همیشه اواخر پریودی لکه بینی دارم و فک میکنم تموم شده ولی بعدش دوباره از اول خونریزی شروع میشه و اینم بگم استرس و کمر درد شدیدی دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

Last edited 3 ماه قبل by ایناز
Bahar

سلام،من پانزده سالم هیت و یکسالی هست پریود میشم چند دوره درد داشتم ولی حالا ندارم و همین نگرانم میکنه پریودم تقریبا نامنظمه
چند جا خوندم کسانی که بدون درد پریود میشن تخمک گذاری ندارن میترسم هیچ وقت تخمک گذلری نکنم و این نکرانم میکنه خیلی
در اون چند دوره که درد داشتم یعنی تخمک گذاری صورت گرفته؟
بعد امکنش هست دوباره درد پریود بگیرم؟
خواهش میکنم راهنماییم کنید پول ندارم زنگ بزنم

دکتر راحله میرمجربیان

سلام وقت بخیر در مورد نظم پریود تا دو سال بعد از اولین پریود ما فرصت میدیم و از همون اول انتظار پریودهای منظم نداریم در مورد سوال دوم درد پریود میتونه وجود داشته باشه میتونه وجود نداشته باشه و یا خفیف باشه پس جای نگرانی نیست

دینا

من تقریبا ۱۴ سالمه باید ۲۰ پریود میشدم اما امروز ۲۷ ام تقریبا اکثر اوقات نامنظم هستش این نرمال یا نه ۲۰ام تاریخ تموم شدن پریود قبلیم بوده و ۷ روزه هستش تقریبا

دکتر راحله میرمجربیان

در سن شما ممکنه پریودها خیلی منظم نباشه و هنوز روند بلوغ ادامه داره بهتره به خودتون حداقل تا یکسال دیگه فرصت بدید و بعد از اون پیگیری بشه

ناشناس

سلام خسته نباشین.
۲۷ سالمه و مجرد. پریودیم منظم بود ولی از دوهفته پیش که پریودیم تموم شده بود، درست بعد یک هفته دوباره پریود شدم و تمومی هم نداره.کمرمم شروع کرده ب درد گرفتن.
من همیشه تو خونه ام فقط همین هفته پیش پیاده روی زیاد داشتم.
خیلی نگرانم باید چکارکنم؟
ممنون میشم جوابمو بدین

کارشناس ارشد زهرا قربانی

برای علت یابی این موضوع نیاز به شرح حال بیشتری هست. توصیه کلی که میتونم از راه دور به شما بکنم:
برای کاهش خونریزی هر ۸ ساعت مفنامیک اسید یا ریپاون هر ۱۲ مصرف کنید مصرف کنید.
با این داروها مدیریت کنید اما اگر ماه‌های بعد هم زود به زود پریود شدید یک ارزیابی هورمونی و سونوگرافیس انجام دادید. چون سیکل قاعدگی میلی تخت تاثیر عوامل محیطی، تغییرات و استرس‌های روحی قرار دارد و میشه در سیکل اول به این‌ها نسبت داد.
اما اگر تکرار شد حتما نیاز به بررسی بالینی دارد.

ناشناس

سلام وقت بخیر، من ۱۴ سالم هست و تابستون گذشته برای اولین بار پریود شدم، الان تقریبا ۳ ماهی هست که پریود نشدم و علائمی هم ندارم، کم کم دارم نگران میشم آیا ۳ ماه در این سن عادی هست؟

دکتر سها میررضا

نه عادی نیست مراجعه حضوری داشته باشید

خاطره

سلام ببخشید من خاطره هستم ۶ماهع عروسیم شده قبلاپریودم منظم بود ولی الان دوماه هست پریودم سه زودترمیشم مشکل چیه

سونیا

سلام
من ۱۴ سالمه و کمتر از یک ساله که پریود شدم
همیشه پریودم منظم بود من دو ماه یه بار پریود میشدم
اما این بار نمیدونم چرا بعد یهدماه پریود شدم و اینکه اصلا خونریزی خیلی کمی دارم اما در سرویس بهداشتی زیاد میشه
میشه راهنمای کنید که این خطری نداره
زیاد استرس دارم که نکنه چیزی باشه

اسرا

سلام من دخترم سیزده سالشه پریوداش نامنظم بود دکتر براش داروی دوفاستون داده بود از روز پانزدهم استفاده کنه که پانزدهم باز پریود شده حالا چیکار کنم داروشو بخوره یا نه

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

Ebtsam

سلام خسته نباشید من خودم ۱۷ سالمه یک سال پیش ازدواج کردم قبل از ازدواجم پریودم منظم بود ولی وقتی ازدواج کردم نامنظم شدم رفتم سونوگرافی و آزمایش دادم مامایی گفت تنبلی تخمدان هست و کیست های کوچیک هست قرص جلوگیری بم پیشنهاد داد به مدت ۳ ماه استفاده کردم. ولی هیچ نتیجه ای نگرفتم میشه بگید باید چکار کنم خیلی ممنون میشم

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

پدرم

سلام من مجردم والان یک هفته از پریودم گذشته چند روز پیش بیمارستان بستری بودم گفتن کیست تخمدان داری الانم درد کمر و شکم دارم ولی پریود نمی‌شوم بیاد چکار کنم لطفا جواب بدهید

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

آوا

سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه تقریبا ۱ ساله که پریود میشم ولی هنوز به نظم کامل نرسیده بعضی وقتا دو ماهی یه بار پریود میشم ولی علائم خاصی اصلا ندارم ولی خیلی زیاد استرس درس و امتحان و… دارم علت چی میتونه باشه ؟

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

نازنین

نازنین ۲۷ سالمه چندوقت پریودی نامنظم داشتم ی ماه اقدام ب بارداری کردم ۲۰ روز از وقت پریودیم گذشت تستم انجام دادم منفس بود بعد ک پریود شدم خون لخته و تیکه گوشت مانند از بدنم خارج شد خاستم ببینم کیست نداشتم ؟؟؟ ممنون میشم اگه راهتماییم کنید

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

ریحانه

سلام من تقریبا ۴ ماه هست پریود نشدم و مجرد هستم الان من به پزشک مراجعه کنم ؟؟؟

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

.....

حدود یک هفته هم هست که علایم پیش از قاعدگی رو دارم ولی خبری از پریودی نیست

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

.....

سلام خانم دکتر من مجرد و ۲۷ ساله هستم همیشه پریود های منظم با دوره ۲۶ یا ۲۷ روزه داشتم ولی این ماه امروز ۳۵ روز هست که فعلا نشدم
۶ ماه پیش یه کیست ساده اکوفری ۲۰ میلی داشتم که با دارو حل شد دو ماه پیش هم سونوگرافی برای چکاپ رفتم که دکتر گفت همه چی خوبه و کیست نیست
الان این تاخیر قاعدگی منو نگران کرده لازمه که بگم من این ماه خیلی فشار روحی و استرس داشتم الان مشکل من از چی می‌تونه باشه به نظرتون چقدر صبر کنم برای پریود شدن ؟ چند روز صبر کنم یا برم دکتر
منو راهنمایی کنین ممنون میشم خیلی نگرانم

پشتیبانی پذیرش24

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

فاطمه

۱۶ساله هستم سه ماه خونریزی‌های شدید دارم رفتم دکتر سونو گرفتم سونو مشکل تخم دان نشون داد وآزمایشام خوبه گواتر ندارم
قرص ال دی داده نمی دونم استفاده بکنم یا نه لطفا راهنمایی کنید ممنونم

دکتر احیا خان احمدی

اگر کیست تخمدان دارید و خونریزی های شدید دارید بهترین درمان استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری هست من خودم شخصا برند ال دی رو توصیه نمیکنم چون مقداری عوارض داره ولی میشه از برند هایر بهتر مثل مارولین یاسمین و روکین برای درمان کیست تخمدان حداقل سه ماه استفاده کنید و بعد از سه ماه سونوگرافی رو تکرار کنید

معصومه

سلام من نوه ماه پریود شدم دوره اولم دوماه نشدم بعده دوماه ک شدم تا الان نامنظم

دکتر احیا خان احمدی

سلام سولتون واضح نیست .

شکوفه

سلام خسته نباشید پریویدم تنظیم نیست دکترم رفتم فولیک اسید را متفرمین داده و زنم آوردم پایین

دکتر زهرا بهرامی

سونو چی رو نشون داده
جوابش، رو بفرستین لطفا

شکوفه

سلام خسته نباشید پریویدم منظم نیست دکترم رفتم فولیک اسید داده با متفرومین لاغرم کردم ولی باز تنظیم نیست چیکار کنم

عالیه

سلام من دخترم و ۲۲ سالمه یه سال پیش پریودم منظم بود ولی الان از اول سال پریودم باز نامنظم شده یه ماه میشم یه ماه نه الان دوماهه که پریود نمیشم خیلی نگرانم ینی ممکنه مشکلی داشته باشم درضمن کم خونی هم دارم و تا چندماه پیش قرص آهن هم مصرف میکردم ممنون میشم راهنمایی کنین از نگرانی دربیام

کارشناس ارشد زهرا قربانی

سلام نگرانی وجود ندارد
اما باید از لحاظ اختلالات هورمونی و کیست های تخمدان و تنبلی تخمدان بررسی شوید .

ق ن ل

سلام من دختر مجرد هستم و پریودم نامنظم است دکتر هم رفتم بهم دارو داده ولی بازم پریدم منظم نشده و دردهای شدید هم دارم ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر

دکتر زهرا بهرامی

سلام
از نظر پلی کیست باید معاینه بشید.

دلارام

سلام من ۱۵ سالمه مجردم پریودم نامنظم هستش من بعضی موقع ها در یک ماه دو بار پریود میشم آ
یا خطری چیزی هست

Last edited 7 ماه قبل by دلارام
آناهیتا

سلام
ببخشید من دخترخانم هستم و ۱۸ سالمه و قاعدگی بسیار نامنظمی دارم ، از ۱۳ سالگی پریود شدم و الان بعد از ۵ سال خیلی نامنظمه…بیشتر اوقات دوماهی یکبار پریود میشم..لطفا راهنمایی کنید دلیلش چی میتونه باشه ممنون

دکتر زهرا بهرامی

سلام
آیا کم خونی یا مشکل تیروئید و یا آکنه و موهای زائد ندارین
بهتره آزمایش چکاپ و سونو بدین تا علت رو متوجه بشیم

آناهیتا

سلام ممنون از پاسخگوییتون تیروئید ندارم ، کم خونی هم نمیدونم ،فکر نکنم ، تازگی ها جوش میزنم و هم مو زائد زیاد دارم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
اکنه و موی زائد دو علائم بالینی تخمدان پلی کیستیک هستند یا نامرتبی پریودی هم دارین
باید سونو انجام بدین

آناهیتا

متشکرم

زهرا

سلام من ۲۲ سالمه و مجرد هستم تا ۳_۴ماه پیش پریود منظم بود دوره ۲۸ روزه داشتم ولی چند ماه اخیر ۳۵روز فاصه داره و خیلی دردناکه و از تاریخی ک قبلا پریود میشدم درد شدیدی رو دارم تا وقتی پریود شدم و روز اول و دوم درد شدیدی دارم و خونریزی هم در حد لک در حالت عادی تا وقتی سرویس بهداشتی میرم خونریزی زیاد دارم ولی قبلا اینجوری نبودم، مشکل خاصی وجود داره باید به پزشک مراجعه کنم؟

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
به توضیح کامل تری از مشکل شما برای تشخیص نیاز است، لطفا به پزشک متخصص زنان و زایمان برای معاینه مراجعه کرده یا از پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان وب سایت پذیرش۲۴ مشاوره بگیرید.

معصومه

سلام من مجرد هسم
میشه که ۲ یا۳ ماهم پریود نمیشم
زمانیم که میشم بیشتر از ۱۰ روز هسم
۱۶ سالمه
آیا مشکلی داره؟

نیاز به دانستن شرح کامل تری از مشکل شما برای تشخیص بیماری وجود دارد دوست عزیز، لطفا به پزشک متخصص زنان و زایمان برای معاینه مراجعه کرده یا از پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان وب سایت پذیرش۲۴ مشاوره بگیرید.

ریحانه

سلام من دخترم پریودم نامنظمه یعنی یک ماه شاید نشم دکتر رفتم گفت کیست دارم تعدای قرص داد خودم دوماه شدم اما این ماه دوباره نشدم نمیدونم چکار کنم

کارشناس ارشد زهرا قربانی

دوست عزیز
احتمال، منظور پزشک از کیست تخمدان، سندرم تخمدان پلی کیستیک بوده، و این تاخیر قاعدگی بعد قطع داروها باز اتفاق میافته.
چون درمان ما در PCO علامتی هست نه درمان قطعی.
سبک زندگی تون رو اصلاح کنید، ورزش و فعالیت بدنی و کاهش وزن رو مد نظر قرار بدین.
میتونید از مشاوره آنلاین همکارانمون استفاده کنید.

بهاره موسوی

میخواستم بدونم نامنظم شدن پریود در خانما خطرناکه؟

مینورا

سلام روزتون بخیر
من دختر مجردی هستم که متاسفانه پریودی منظمی ندارم میخواستم بدونم علت پریود نامنظم در دختران مجرد چیه؟

طاهره

سلام خدا خیرتون بده
خانم دکتر من قاعدگیم اصلا منظم نیست
ایا این موضوع باعث نازاییم هم میشه؟

نرگس

سلام دختر من ده سال و۷ماهشه ماه پیش پریود شد که خیلی هم شدید بود بردمش مامایی قرص مدروکسی داد ومفنامیک ۱۵روز استفاده کرد یک روز بعدش لکه بینی ۲روزه داشت و قطع شد. والان بعد از ۸روز دوباره لکه دیده
لطفا راهنماییم کنید آیا مسئله نگران کننده ای
ضمنا قدش۱۵۰ و زنش ۳۶کیلو
ممنون

جمیله

سلام دکتر خانم
آیا بارداری نیز یکی از علائم پریود نامنظم خواهد بود، اگر است چی کار باید بکنم

ناشناس

سلام خسته نباشید من ۱۳ ساله هستم من ۶ ماه هست که پریود شدم اما ماه هفتم نشدم علت چیست ؟
لطفا ًپاسخ دهید این موضوع خیلی نگرانم می کنه

ناشناس

سلام خانم‌ دکتر من ۶ماه پریود شدم اما الان تو هفت ماه گی بودم الان نشدم باید چیکار کنم تا پریود شم این قضیه خیلی نگرانم می کنه

جمیله

سلام خانم دکتر
من از افغانستان هستم، سوالم این بود که!
آیا بارداری نیز یکی از علائم پریود نامنظم است یا خیر؟ اگر است چی کار باید کرد؟

دکمه بازگشت به بالا