علت پریود نامنظم چیست؟ آیا پریود نامنظم خطرناک است؟

ایا پریود نامنظم باعث نازایی میشود؟ روش‌های درمان پریود نامنظم

به چه پریودی نامنظم می گویند؟

ویس زیر نظر خانم دکتر ندا اکباتانی در باره پریودی نامنظم و مواردی است که بانوان و دختران مجرد باید درباره این موضوع بدانند.

پریود چیست؟

فیزیولوژی بدن زنان که آن‌ها را به منظور بارداری و شیردهی آماده می‌کند معمولا نیاز به توجه بسیار دارد. درواقع دقت به همه جزئیات خاص این فیزیولوژی و سلامت کامل بدن زنان اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که زنان از سنین نوجوانی با تغییرات مربوط به جنسیت‌شان در بدن خود مواجه شده و هرگونه نارسایی درخصوص این تغییرات می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

ضمن اینکه این نارسایی‌ها، خود می‌توانند علائم یا نشانه‌هایی از بیماری‌های دیگر باشند. قاعدگی‌های منظم که نشان از عملکرد بی‌نقص ساعت بدن زنان دارد اصلی‌ترین نکته‌ای است که باید از سنین بلوغ دختران تا سنین یائسگی همواره مورد توجه باشد. پریود نامنظم ضمن معضلاتی که می‌تواند به‌همراه داشته باشد، خود نشانه‌ای برای بسیاری بیماری‌های نهفته است. اکنون قصد داریم درمورد پریود نامنظم بیشتر صحبت کرده و به بررسی زمانی بپردازیم که باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه شود.

پریود در زنان از حدود ۱۰ تا ۱۶ سالگی آغاز شده و تا سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی ادامه دارد. این فرایند که از اصلی‌ترین علائم تکامل سن بلوغ نیز محسوب می‌شود، بخشی از چرخه قاعدگی (menstrual cycle) در زنان است. چرخه قاعدگی شامل پروسه تخمک‌گذاری و تخریب هرماهه دیوار رحم موسوم به آندومتر و خروج دیواره تخریب شده به همراه تخمک از واژن است.

پروسه پریود بین ۵ تا ۷ روز است. درمواردی نیز ممکن است بین ۳ تا ۱۰ روز باشد. تعداد روزهای پریود به عوامل وراثتی و ژنتیکی بستگی دارد. اما در صورت سلامت کامل جسمی و هورمونی، تعداد روزهای پریود همواره ثابت بوده و نهایتا با تغییرات ۲ روزه همراه است. به این معنی که ممکن است در زنی پریود بین ۵ تا ۷ روز طول بکشد. به‌طور معمول هر زن در طول یک سال بین ۱۱ تا ۱۳ بار پریود می‌شود که علامتی از سلامت جسمی او در این بخش است.

پریود نامنظم چیست؟

پیش از هر توضیحی باید بدانیم به چه پریودی نامنظم (oligomenorrhea) می‌گویند؟

به طور اصولی و دقیق، چرخه پریود در بدن زنان هر ۲۸ روز است. به این معنی که از اولین روز شروع قاعدگی و خونریزی تا اولین روز شروع قاعدگی و خونریزی بعدی باید ۲۸ روز زمان بگذرد. البته در بعضی زنان این چرخه ممکن است کمی طولانی‌تر یا کوتاه‌تر شود.

برای مثال امکان دارد فاصله شروع دو قاعدگی ۲۶ یا ۳۰ روز باشد. درصورتی که این فاصله همواره ثابت بوده و در طول یک سال تلرانس شدید و مکرر نداشته باشید، پریود شما منظم خواهد بود. اما اگر این فاصله کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز باشد، پریود نامنظم محسوب می‌شود. البته درصورت یک‌بار اتفاق افتادن این تغییر زمانی، می‌توان مشکل را به عواملی مانند تغییر آب و هوای ناشی از سفر یا بیماری و ضعف مربوط دانست.
اما با تکرار این تغییرات و البته ثابت نبودن فواصل باید نسبت به مشکل پیش آمده جدی بود و عوامل آن را بررسی کرد. نکته دیگر اینکه در دختران نوجوان که به‌تازگی پریود می‌شوند نامنظم بودن پریود طبیعی است. معمولا برای تنظیم بدن با این تغییرات سن بلوغ و ایجاد نظم در پروسه پریود به دو سال زمان نیاز است. همچنین زنان درآستانه یائسگی نیز به دلیل مواجهه با تغییرات هورمونی مختص این سن، طبیعتا با پریود نامنظم روبرو می‌شوند.

علائم پریود نامنظم

معمولا بعد از عبور از سن بلوغ، چرخه قاعدگی نظم خود را در بدن پیدا کرده و هر زنی فواصل دو پریود، طول هر چرخه قاعدگی و تعداد روزهای هر دوره پریودش را به صورت مشخص می‌داند. بنابراین علت پریود نامنظم دختر ۱۳ ساله می‌تواند عدم تکامل تغییرات بلوغ باشد و از علائم بیماری خاصی محسوب نشود. در ادامه به برخی مهمترین علائم پریود نامنظم اشاره می‌کنیم:

 • چرخه قاعدگی بیش از ۳۵ روز و تکرار چرخه به همین شکل
 • بیشتر یا کمتر شدن تعداد روزهای پریود از حالت معمول و تکرار آن
 • غیرعادی بودن خونریزی (خونریزی خیلی زیاد یا خیلی کم)
 • خروج لخته‌های خونی بزرگ و غیرعادی از واژن به میزان زیاد
 • پریود نشدن برای یک ماه و تکرار آن
 • درد شدید پریود و غیرعادی بودن ان

باید دقت کرد که همه علائم ذکر شده، باید باتوجه به سوابق فردی بررسی شوند. برای مثال اگر به‌طور طبیعی پریودهای دردناک دارید یا خونریزی‌های شدید، این موارد نمی‌تواند علائم پریود نامنظم در شما باشد.
برای دقت بیشتر می‌توانید سه ماه متوالی، زمان شروع، پایان و شرایط پریود خود را یادداشت کنید. درصورت نامنظم بودن و عدم ثابت در زمان و شرایط می‌توانید مطمئن شوید که به پریود نامنظم مبتلا هستید. برای اطمینان بیشتر البته می‌توان از برخی مشاوران متخصص نیز کمک گرفت.

علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم

ما در کل باید حواسمان باشد که هر عقب افتادگی را در زمان پریود را در درج اول بارداری حساب کنیم و تست داده باشد، یعنی همان طولانی شدن بیش تر از سی و پنج روز را باید اول تست بارداری در مراجعه کنندگانمان داده شود.

علت نامنظم بودن پریود چیست؟

پریود نامنظم طیف وسیعی از عوامل را دربر می‌گیرد. این عوامل بسته به سن و شرایط زنان نیز تغییر می‌کند. برای مثال علت پریود نامنظم دختر مجرد می‌تواند با علت پریود نامنظم یک مادر میان‌سال کاملا متفاوت باشد. معمولا عللی که برای پریودی نامنظم وجود دارد، معمولا علل متفاوتی هست:  بهم ریختگی هورمون ها، کیست های تخمدان، مانند تخمدان پلی کیستیک و یا فیبروم های رحمی هستند، مصرف برخی دارو ها ممکن است باشد و استرس های شدید، تغذیه نامناسب و تمامی این ها روی سیکل پریود تاثیر دارد .اکنون برخی از شایع‌ترین عوامل پریود نامنظم را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید:

بارداری

شایع‌ترین علت پریود نامنظم در زنان متاهل بارداری است. برخلاف تصور عمومی بارداری به صورت کامل پریود را قطع نمی‌کند و برخی زنان در ماه‌های اولیه بارداری شاهد پریود نامنظم هستند. البته همین نکته می‌تواند باعث شود تا این زنان به موقع متوجه بارداری خود نشوند. نامنظم بودن پریود براثر بارداری با تاخیر، لکه بینی به‌جای خونریزی و کوتاه شدن دوره پریود همراه است. باتوجه به علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم می‌توان از بروز مشکلات احتمالی بعدی پیشگیری کرد. این علائم عبارتند از:

 • تهوع بخصوص در ساعات اولیه روز
 • حس خستگی و بی‌حالی غیرعادی
 • حساسیت غیرعادی به بو
 • درد و ناراحتی در سینه‌ها

با همراه شدن این علائم در کنار پریود نامنظم، باید نسبت به انجام تست‌های بارداری اقدام کرد.

پریود نامنظم

شیردهی

تغییرات هورمونی اصلی‌ترین دلیل پریود نامنظم هستند. شیردهی نیز تغییرات هورمونی خود را دارد. این تغییرات تاحدی تاثیر دارند که گاهی ممکن است تا ماه‌ها پس از زایمان، مادر شیرده مانند دوران بارداری، پریود نشود. گاهی نیز چرخه قاعدگی طولانی‌تر می‌شود. درصورت بازگشت چرخه به حالت عادی قبل از بارداری و شیردهی، با توقف شیردهی، جای نگرانی نیست. این بازگشت ممکن است یک یا دو ماه پس از پایان شیردهی به‌طول انجامد.

درمقاله پریود نامنظم در دوران شیردهی در این باره بیشتر توضیح داده ایم. 

مصرف داروهایی با عوارض خاص

معمولا داروهای برپایه هورمون درمانی تاثیر مستقیم بر پریود و قاعدگی دارند. این داروها می‌توانند قرص‌های ضد بارداری باشند یا هرگونه داروی مربوط به درمان اختلالات هورمونی. گاهی داروهای مربوط به درمان آکنه یا ریزش مو، اگر معضلات پوست و مو ریشه هورمونی داشته باشند، تغییرات پریودی را همراه دارد. داروهای دیگری مانند قرص‌های ضدافسردگی، داروهای مربوط به شیمی‌درمانی، رقیق‌کننده‌های خونی مانند آسپرین، داروهای صرع و داروهای مربوط به اختلالات تیروئید نیز عوارضی بر چرخه قاعدگی و پریود دارند.

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی (Uterine fibroids) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان زایمان است که پریود نامنظم را می‌توان مهم‌ترین علامت آن دانست. فیبروم رحمی در مواردی که غیرسرطانی و بدخیم هستند، چندان بزرگ نمی‌شوند و پریودهای شدید، دردناک و گاهی طولانی را همراه دارند. با ابتلا به فیبروم رحمی ممکن است فواصل پریود کاهش یافته و تعداد روزهای آن نیز بیشتر شود. فیبروم دردهای لگنی و درد هنگام رابطه جنسی را نیز به همراه دارد.

آندومتریوز

کیست آندومتریوز (Endometriosis) که از نوع کیست‌های بدخیم رحمی است، طی سال‌های اخیر به دلیل تغییر در سبک زندگی بشر، بسیار شایع شده است. به‌طوری که امروزه از هر ۱۰ زن که در سنین باروری به‌سر می‌برند یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. پریود نامنظم از اولین علائم کیست آندومتریوز است. پریود نامنظم ناشی از اندومتریوز معمولا با خونریزی‌های میان‌دوره‌ای، خونریزی‌های دوره‌ای بسیار شدید و طولانی همراه با درد زیاد خود را نشان می‌دهد. یکی از عوارض آندومتریوز ناباروری است همین مساله باعث شده است بسیاری مدام سوال کنند :

آیا پریود نامنظم باعث نازایی می‌شود؟

باید بگوییم خیر، خود پریودی نامنظم باعث نازایی نمی شود ولی باید علت این پریودی نامنظم را بفهمیم، گاهی اوقات علت آن فیبروم های خیلی بزرگ می تواند باشد که تا آن موقع درمان نشود ممکن است بارداری هم اتفاق نیوفتد ولی گاهی اوقات می بینیم علت تخمدان پلی کیستیک هست که با درمانی که گذاشته می شود، بارداری هم بعد از آن به راحتی اتفاق می افتد، پس قطعا صرف نامنظم بودن پریود ها باعث نازایی نمی شود .

وزن بالا

اضافه‌وزن زیاد درصورتی که باعث اختلالات هورمونی و ترشح بیش از حد انسولین شود می‌تواند پریود نامنظم را به‌دنبال داشته باشد.

اختلالات تیروئیدی

هرگونه نقص عملکرد تیروئید که در ترشحات هورمونی موثر باشد، می‌تواند منجر به پریود نامنظم شود. به این معنی که کم‌کاری و پرکاری تیروئید هردو در تغییر چرخه قاعدگی موثر هستند. البته این تغییرات به شکلی متفاوت بروز می‌کنند که در ادامه توضیح دقیق‌تر می‌دهیم.

 • کم‌کاری تیروئید باعث کوتاه شدن غیرعادی و سبک بودن پریود می‌شود.
 • پرکاری تیروئید باعث طولانی شدن و شدت زیاد پریود می‌شود.

البته این تغییرات باید مسمتر باشند و باتوجه به نظم بدن هر شخص بررسی گردند. اختلالات تیروئید معمولا در فواصل چرخه قاعدگی تاثیری ندارند.

ورزش شدید

ورزش بیش از حد، گاهی درحد حرفه‌ای می‌تواند در ترشح هورمون‌ها موثر باشد که در این صورت در روند قاعدگی و نظم پریود نیز تاثیر خواهد داشت.

کاهش وزن زیاد

کاهش وزن زیاد و بی‌اشتهایی شدید، نیز یکی از عوامل پریود نامنظم است. البته این کاهش وزن باید ناگهانی و قابل توجه باشد که معمولا اختلالات عصبی و ریزش مو را نیز به‌دنبال دارد.

استرس

استرس و اضطراب، در سلامت بسیاری بخش‌هلای بدن تاثیر دارند. یکی از این بخش‌ها نیز روند جنسی زنان است. تاثیر استرس تاحدی است که اگر در طول یک چرخه قاعدگی دچار اضطراب باشید، در آن دوره پریود نامنظم خواهید داشت و درصورت برطرف شدن عامل اضطراب و استرس، دوره بعدی را برطبق نظم قبلی پشت سر خواهید گذاشت. اگر استرس و اضطراب شما مستمر باشد و تداوم داشته باشد بدون شک نامنظمی مزمن پریود را به همراه دارد.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم (cervical cancer) که از شایع‌ترین سرطان‌های زنان است، با علائمی همچون اختلال قاعدگی و پریود نامنظم همراه است. پریودهای فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم، با خونریزی‌های شدید همراه بوده و معمولا طولانی است. خونریزی‌های میان‌دوره‌ای، کوتاه شدن چرخه قاعدگی و درد نیز از دیگر علائم پریود نامنظم ناشی از سرطان دهانه رحم هستند. سرطان دهانه رحم خونریزی حین رابطه جنسی و ترشحات غیرعادی واژن را نیز به دنبال دارد.

 • تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS ) از شایع‌ترین بیماری‌های زنان است و از رایج‌ترین دلایل پریود نامنظم. کیست تخمدان می‌تواند پریود را کاملا قطع کرده یا آن را شدت دهد. گاهی نیز چرخه قاعدگی را تغییر می‌دهد. از دیگر علائمی که با کیست تخمدان و پریود نامنظم ناشی از آن همراه می‌شوند می‌توان به افزایش موهای زائد بدن و ریزش مو با الگوی طاسی مردانه اشاره کرد. کیست تخمدان می‌تواند منجر به ناباروری شود.

یکی دیگر از عوامل طبیعی پریود نامنظم را باید ورود به سنین یائسگی دانست. این سندرم که پری‌منوپز (Perimenopause) نیز نامیده می‌شود، قاعدگی‌های به‌شدت نامنظم را به همراه دارد و از سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی آغاز می‌شود. سندرم پری‌منوپز می‌تواند بین ۴ تا ۸ سال ادامه داشته باشد. اختلال خواب، مسافرت، مصرف مخدرها، عفونت دستگاه تناسلی و لگنی و دیابت نیز از دیگر عوامل پریود نامنظم هستند.

علت پریود نامنظم دختر مجرد

معمولا در دختران مجرد بیشتر اختلالات هورمونی هست چون هنوز سیستم بدنی شان مانند یک خانم بالغ نشده است و آن هورمون ها به سطح کافی نرسیده است، ممکن است پریودا نامنظم باشد، معمولا ما در سال اول کاری با دختران مجرد نداریم، مثلا سیزده یا چهارده سالگی تا انشاالله یکی دو سال از زمان پریودشان گذشت روی روال معمولی می افتند، اما اگر بعد یکی دو سال هنوز نامنظم بودن را داشته باشند احتیا به درمان پیدا می کنند .

درمان پریودی نامنظم

درمانی که بخواهیم در خصوص پریودی های نامنظم بدهیم باز بسته به علت آن متفاوت هست، یعنی علت باید درمان شود نه قطعا فقط دارو داده بشود و خونریزی ها قطع شود، معمولا اگر که کیست تخمدان باشد، بنا به نوع کیست درمان متفاوت هست، معمولا از قرص های جلوگیری استفاده می شود ولی اگر کیست های خیلی بزرگتر از مثلا هشت سانتی متر باشد ممکن است که کار به جراحی کشیده شود .

در مورد فیبروم ها خیلی بستگی به شخص و سن بیمار دارد که بعضی از آنها با دارو درمان می شود، بعضی های آن نیاز به جراحی دارد، ولی در کل اگر به دلیل اختلالات هورمونی باشد با یکسری از دارو ها می توانیم این سیکل ها را منظم کنیم و پریود های نامنظم را درست کنیم، یا می توانیم برای یک الی دو دوره از قرص های جلوگیری استفاده کنیم یا می توانیم اگر اشخاصی هستند که قصد بارداری دارند یا قرص های جلوگیری به آنها کارساز نیست می توانیم از قرص های پروژسترونی استفاده کنیم که به مدت دو هفته در سیکلشان استفاده بکنند و پریود ها تنظیم شوند .

اگر نامنظمی پریود دراثر مصرف قرص بارداری، اختلال تغذیه‌ای یا استرس و اضطراب باشد با تغییر روش جلوگیری، اصلاح سبک تغذیه و مصرف آرام‌بخش‌های ضعیف درمان خواهد شد. درمان‌های دارویی پریود نامنظم باتوجه به عوامل ایجاد آن متفاوت است و نیاز به تشخیص و تجویز پزشک  منخصص زنان و زایمان دارد.

درمان خانگی پریود نامنظم

بهترین راه پیشگیری از پریود نامنظم دوری از استرس و اضطراب، حفظ آرامش و درپیش گرفتن روش‌های خانگی مدیتیشن است. درمان پریود نامنظم دختران با انجام منظم و روزانه ورزش‌های سبک به‌راحتی به‌نتیجه می‌رسد. ضمن اینکه سبک جدید زندگی را در آن‌ها پایه‌ریزی می‌کند. استفاده از برخی داروهای سنتی نیز در درمان پریود نامنظم توصیه می‌شود. این داروها عبارتند از:

 • کوهوش سیاه
 • پنج‌انگشت
 • ریشه شیرین‌بیان
 • زردچوبه

روش‌های استفاده از این گیاهان را می‌توان از متخصصین طب سنتی پیگیری کرد. معمولا دم‌کرده این گیاهان در دوزهای و دفعات مشخص تجویز می‌شود. اصلاح سبک تغذیه نیز تاثیر خوبی بر درمان پریود نامنظم دارد. بهره‌بردن از خواب و استراحت کافی و کم گرفتن از آرامبخش‌های گیاهی مانند بیدمشک و بهارنارنج نیز کمک خوبی به بهبود این مشکل می‌کند.

قرص کنتراسمین و نامنظم شدن پریود

با سلام خانمی ۳۲ساله هستم هفته قبل به علت درد زیر شکم مراجعه به متخصص زنان کردم به من قرص کنتراسمین دادن بدون اینکه مشکلی در پریود داشته باشم سونو هم انجام دادم کیست نداشتم.سه تا قرص سه شب خوردم بخاطر درد شکم و حالت تهوع ادامه ندادم مراجعه کردم که گفتن حتما باید منظم خورده بشه سه دوره دوباره از اول شروع کردم الان بعد ۴ شب استفاده که پریود من کاملا بهم ریخته الان و دچار تنگی نفس شدید شدم الان نمیدونم چکار کنم میترسم قرص قطع کنم خونریزیم قطع نشه از یه طرفم تنگی نفس شدید گرفتم لطفا راهنمایی کنید؟؟ ممنون
سلام عزیزم . علت تجویز کنتراسمین چی بوده؟ تنگی نفس حین مصرف قرص های جلوگیری خیلی مهم و خطرناکه چون احتمال امبولی ریوی حین مصرف قرص های جلوگیری وجود داره . قرص رو سریعا قطع و به اورژانس مراجعه نمایید

درصورت تداوم اختلال قاعدگی، ممکن است دچار معضلاتی مانند پریود نامنظم و جوش صورت شوید که بسیار آزاردهنده خواهید بود. برای پیگیری دقیق و صحیح بهتر است از مشاوره با  پزشک آنلاین متخصص زنان کمک گرفته و درصورت لزوم از معاینه حضوری بهره‌مند شوید.

دریافت مشاوره پریود نامنظم با متخصص آنلاین زنان و زایمان

دکتر ندا اکتابانی

دکتر ندا اکتابانی متخصص بهداشت باروری، کارشناس مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران و رتبه اول دکتری تخصصی بهداشت باروری در سال ۹۳ دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.
فعالیت و مشاوره‌های ایشان در زمینه‌های بیماری‌های رحمی، کیست‌های تخمدان، عفونت زنان، مشاوره در زمینه پرده بکارت، روش‌های پیشگیری از بارداری، مشاوره ازدواج و قبل از بارداری، درمان کیست تخمدان، اختلالات هورمونی، غربالگری سرطان دهانه رحم و پستان، درمان خونریزی‌های غیر طبیعی زنان، سکسولوژی و بیماری‌های زنان و زایمان، عفونت‌های زنان و درمان عوارض یایسگی، مشاوره تعیین جنسیت و بیماری‌های مقاربتی و… است.

۳.۶/۵ (۷ نظر)

منبع
clevelandclinicnhs

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
170 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
قنبری
قنبری
1 روز قبل

سلام من ۳۵سالمه ۱۲ساله قرص زد بارداری مصرف میکنم الان دوماه قطش کردم پریدیم نامنظم شده وخیلی پا درد شدید دارم لطفاً راهنمایی کنید ممنون

Fati
Fati
17 روز قبل

سلام من دختری مجرد ۱۹ ساله هستم ۱۵ سالگی پریود شدم از اون موقع پریودیم ۲.۳ روز عقب جلوعه مشکلی هست یا طبیعیه؟
چند سالگی منظم میشه؟

حلیمه
حلیمه
در پاسخ به  Fati
11 روز قبل

سلام من از بعد از ماه رمضان که کلیه درد گرفتم و بعدش متوجه شدم سنگ کلیه دارم دیگه پریود نشدم وخیلی وزن کم کردم در ضمن من زمانی که وزن کم میکنم هورمون بدنم بهم میریزد الان ۴ماه هست

سحر
سحر
27 روز قبل

باسلام خانمی ۴٠ساله هستم از همان دوره مجردی بجز بار اول که پریود شدم منظم بود دیگه منظم نبوده حتی یه موقعی شش تایکسال هم طول میکشه که پریود نشم. صورتم. هم لک زده ولی با این نامنظمی الان شکم سوم حامله. این بار حاملگی داره اذیتم میکنه مثلا درد زیر شکم اللخصوص. بعدازادرارچیکاربایدبکنم مرسی؟

پریسا
پریسا
30 روز قبل

۳ ماهه بخاطر مصرف کوکائین پریود نشدم چیکار کنم؟

دادور
دادور
1 ماه قبل

سلام من یه خانم ۳۵ ساله هستم و سابقه بیماری تنبلی تخمدان دارم و پریودم خیلی نامنظم هس جوریه که با آمپول پریود میشم الان بعد از ۲ ماه هنوز پریود نشدم واینکه چندروز عفونت دارم رفتم دکتر پماد واژن برام تجویز کرده و ۲ روز بعد خون ریزی دارم وخون لخته وسیاه هس نمیدونم چیکار کنم

..حدی
..حدی
2 ماه قبل

سلام من ۱۵ سالمه از یک سال پیش پریودم نامنظم شدع از ۹ سالگی هم هست ک پریود میشم
ولی ب یکباره همه چیز تغیر کرد
اون موقع هاییم ک باید پریود بشم نمیشم و هیچ دردی هم ندارم میتونم بکم الان ۶ ماهه ک ن پذیودی هس ن دردی

سپیده
سپیده
2 ماه قبل

سلام من ی خانوم ۳۶ساله هستم.
دوره قاعدگی من منظم بوده ولی ماه پیش بعد ۱۹روز پریود شدم و خونریزیمم کم بود موقع نزدیکی هم خیلی درد دارم چکار کنم؟

محمدی
محمدی
3 ماه قبل

ببخشی کسانی افتادگی رحم داره چرا وقتی عادت میشه لکه خون ندارم درد زیر شکم زیاد دارم

محمدی
محمدی
3 ماه قبل

سلام

رضایی
رضایی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر
من مجرد هستم و ۲۰سالمه چند باری سیکل قاعدگیم نامنظم شد ولی بعد باز مرتب میشد و الان باز نامنظم شده طوری که نزدیک دوماهه پریود نشدم یک ورق از قرص های دوفامد۱۰ رو با تجویز مصرف کردم ولی باز پریود نشدم قبلا وقتی یک عدد از قرص هارو میخوردم سریع بعدش پریود میشدم ولی الان هنوز نشدم
میشه راهنماییم کنید که علتش چی میتونه باشه؟؟

زری
زری
3 ماه قبل

سلام دخترم ۱۳ سالمه من پریود نمیشم و از این میترسم که نشم چون بیشتر هم کلاسیام پریود میشن جز چند نفر میشه راهنماییم کنید لطفاً

مهسا
مهسا
3 ماه قبل

سلام خسته نباشین من ۲ماه زایمان کردم حدود ۲۰روز پیش امپول ضد بارداری زدم الان بعد ۱۰روز شدید پریود شدم میخواستم ببینم برای منظم شدن پریودم چه قرصی استفاده کنم

بی ان تی
بی ان تی
4 ماه قبل

سلام خوبین من سه ماهه پریودم منظمه تو هر سه ماه روزه ۲۲ شدم این خوبه یا بد؟ چون قبلش همش نامنظم بود

خدیجه حمیدی
خدیجه حمیدی
4 ماه قبل

سلام من یک لوله برداشت کردن ویکی مسدوده خارج رحم بود ایا امکان بارداری هست یانیست

.....
.....
4 ماه قبل

سلام من ۲۱سالمه چهارسال ازدواج کردم پریودای من دوسال اول منظم بود الا یا یه ماه نمیشم یا ی ماه سه روز میشم یا اینک عقب و جلو میشه اصلا منظم نیس دلیل چیه خطرناکه؟

خانم ولیزاده
خانم ولیزاده
4 ماه قبل

سلام من ۲۳ سالمه پریودم نامنظمه خیلی زیرشکم کمردرد میکنه علتش چی میتونه باشه از وقتی ازدواج کردم همینجوریم

مریم صادقی
مریم صادقی
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من دخترم قاعدگی نامنظم داره الان هم نامزد کرده شوهرش میگه � باید مطمئن بشم که مشکلی نداره بعدش عقد کنیم من چه جوری میتونم بفهمم دخترم مشکلی نداره برای باردار شدن لطفاً راهنماییم کنید ممنون تشکر

مریم
مریم
4 ماه قبل

سلام خوبین پریودیم نامنظم اون ما ۱۲هم پریود شودم واین ماه ۵ام پریودشم

محبوبه ملکزاده
محبوبه ملکزاده
7 ماه قبل

سلام من پنج ماهه پریود نمیشم کمردرد زیاد دارم دردش میزنهبه لگنم پاهام و شکمم احساس میکنم چیزی تکون میخوره یا مثل نبض تندتندمیزنهمیشه علتش رو بگین ممنون

الهام
الهام
در پاسخ به  محبوبه ملکزاده
3 ماه قبل

سلام دخترم از اخر ماه رمضان که پریود شد دیگه پریود نشده

زهرا
زهرا
7 ماه قبل

زهرا
سلام.لطفاجواب سوالم رازودبدین
من دختری ۱۷ساله هستم که ۱سال هست عمل کیست تخمدان کردم وپریودنامنظم دارم الانم ۹روزکه ازقاعدگیم می گذردوهنوزپریودنشدم
توروخدانگرانم جوابموبدین ممنونم

نرگس
نرگس
7 ماه قبل

سلام من۱۸سالمه قدم ۱۵۶وزنم ۶۱ من یه پنج ماه ی میشه پریودیم منظم نیست دوسه ماه پیش شدم و۳هفته پیش حس می کردم دارم پریود میشم ولی نشدم چی کارکنم؟

Marzieh
Marzieh
7 ماه قبل

اصلا کسی ب سوالات پاسخ میدع ک مع سوال کنم؟؟

امیر
امیر
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید مزاحم شدم من دخترم ۱۳ساله است از اولین پریودش دو سال گذشته پریودش نامنظمه هر دو ماه یا سه ماه درمیان پریودمیشه میشه راهنمایی کنید

پاکدل
پاکدل
7 ماه قبل

سلام خسته نباشید. دخترم ۱۵سالش هست. حدود یکسال ونیم هست پریود می‌شود. ولی الان ۲ماه است نشده باید چکارکنم. ممنون از راهنمایتون

توران داوودی
توران داوودی
7 ماه قبل

سلام من یریودیم نامنظم شده چندماه چکارکنم خیلی بدنم گرم میشه خستم شدچندباررفتم پیش مامایی اما بازهم نتیجه نگرفتم

گلباغ فروزان
گلباغ فروزان
8 ماه قبل

سلام درچند روز تاخیری باید تست انجام شود

ساچلی
ساچلی
8 ماه قبل

سلام ۴۲ سالمه یه ماه پریود میشم دو ماه نمیشم ازمایش هورمونی دادم گفتن هورمونات تنظیمه ودرسته وسونوگرافی هم دادم هیچ مشکلی از عفونت ندارم زمان مریودیم که میشه سینه هام درد میگیره ولی پریود نمیشم

سمیراتقوی
سمیراتقوی
8 ماه قبل

سلام خانوم دگتر من پریودم نامنظم شده دوماه هست زود به زود پریودمیشم سه چهار روز میمونه واسه پریودم پریود میشم

Kiana
Kiana
8 ماه قبل

سلام من ۱۷ سالمه و مجردم الان ۵ ماه هستش که من پریود نشدم و وزنم خیلی رفته بالا سر درد شدیدم دارم علتش چی میتونه باشه

‌‌.‌.‌.‌
‌‌.‌.‌.‌
در پاسخ به  Kiana
7 ماه قبل

شاید تیرویید کم کار گرفتین

خانم مروی
خانم مروی
8 ماه قبل

سلام من ۲۵ ساله هستم یگ ماهه میشه عروسی کردم وپریودمم همیشه جلو هست از مجردی تاالان میخام زود حامله شم سه روز چهارروز جلو میشم چیکار کنم ک زود حامله بشم

احمدی
احمدی
8 ماه قبل

سلام علت خون لخته شده درپریودی چی هست وخون ریزی شدید

صدیقه
صدیقه
در پاسخ به  احمدی
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۴۵ سال‌جاری پیود نامنامنظم دارم وقتی ۵روزم پاک میشه بعدیک هفته بالکه های قهویی دوباره باره پرودمیشم لطفا

صدیقه
صدیقه
در پاسخ به  صدیقه
3 ماه قبل

سلام خسه‌نباشید من ۴۵سال دارم پریود نامنظم دارم بعد ۵روز پاک شدن پریود م یک هفته بعد بالکه های قوای دوباره پریود میشم این بارباخونریزی بالخره خون ودرد زیاد ریز شکم لطفأ راهنمایی کنید

فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

سلام من خانم ۳۱ ساله هستم یکتا بچه دارم میخاهم یکتا بچه دیگری هم بیارم اما پریود نا منظم دارم دکتور هم زیاد رفتم درمان نشدم میگه کیست داری دارو می‌دهد میام میخورم دوماه منظم میشه پس دوباره نا منظم ۶ سال است همین مریضی را دارم لطفا رهنمای کنید

مروه
مروه
8 ماه قبل

اسلام علیکم محترم علت پریود های طولانی و زود هنگام چیست من حدود ۳ روز بعد پریود میشم و ۲۲ روز طول میکشد بعد از چندین بار مراجعه به داکتر و است
عمال دوا های ضد بارداری برای منظم شدن پریود فایده نداشت ۱۹ سال دارم و مجرد استم؟؟؟

دریا
دریا
9 ماه قبل

سلام من دخترم یک ماه ۲۰روزه پریود نشدمخیلی نگرانم

Nazanin
Nazanin
9 ماه قبل

سلام من متاهلم پریودیم همیشه نامنظمه دکترم رفتم ولی گف مشکلی نی الان حدودا۴۰روز ک پریود نشدم مشکل چیه؟؟

فخریه
فخریه
9 ماه قبل

سلام من ۱۸ سالمه متاهل دوره ماهیانه پریود میشدم ۲۰ روز یا ۲۳ اینا ولی دو ماه پریود نشدم تو این دو ماه هیچ رابطه جنسی نداشتم از هیچ قرص استفاده نکردم تا حالا میشه راهنمایی کنین چکار کنم

لیلا
لیلا
در پاسخ به  فخریه
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر دست ها مه درش میشه جوش در میاد هر دومان یک دفعه میشه چیکار کنم ممنون میشم

میرزایی
میرزایی
9 ماه قبل

سلام ببخیشدمن یک دخترمجردهستم ونامزددارم دوره پریودیم ۲۳-۲۴بودوچهارروزهم پریودبودم ولی این دوره پریودنشدم هیچ وقت هم پریودیم نامنظم نبوده ولی الان حدود۱۰روزاست که پریودیم به تاخیرافتاده آیاخطری نداردبایدچه کارکنم

فاطمه زراعتکار
فاطمه زراعتکار
10 ماه قبل

سلام من بچه شیر میدم پر بودن چهار ما هه نامنظم الآن پریود نشدم

صادقپور
صادقپور
در پاسخ به  فاطمه زراعتکار
8 ماه قبل

سلام من بچه شیر میدم پریود گاهی منظم گاهی ده دوازده روز جلو میفته خطری داره؟

ماریه
ماریه
10 ماه قبل

سر وقت نیومدن پریودی

زهرا
زهرا
11 ماه قبل

سلام وقت بخیر. ببخشید من پریود نا منظم دارم دو ماه هستش مه اینجوری شدم از مرداد ماه پریودم نامنظم شده نه علاعم کیست تخمدان رو دارم نه از علاعم بالا فقط خون ریزیم یکم زیاده و از ۳۵ روز هم وقفه بین پریودام یه روز بیشتره دلیلش چیه؟ حتما باید به پزشک مراجعه کنم؟

ماری
ماری
11 ماه قبل

سلام .خسته نباشید ..من ماه قبل دچار بیماری زونای عصبی شدم .وبیست روز دارو استفاده کردم ..داروی زونا وقرص گاباپنتین ..والان یک ماهه که پریود نشدم ..علتش میشه مصرف داروی زونا باشه .چون بدنم به دارو زود واکنش نشون میده ..

هدا
هدا
11 ماه قبل

سلام من خانمی هستم ۳۹ ساله جدید ن عادتی نامنظم شد درماه دوبار میشم یا اخرماه میشم یااول ماه ونزدیک هفت یاده روز طول می کش درضمن یک سال شوهرم فوت کرده وناراحتی استرس زیاد دارم ازراهنمایی وکمک شما ممنونم

مبینا
مبینا
1 سال قبل

سلام
من ۱۵ ساله هستم سه سال هست که پریود میشم ولی هنوز نامنظم هست گاهی ۲۰ ام میشم و گاهی ۱۳ ام و…
چندبار هم دوماه پریود نشدم
پیش دکتر رفتم گفت یه کیست خیلی کوچیک دارم که رفع میشه بهم قرص داد ولی باز هم نامنظم هست
خواستم بدونم باید چیکار کنم؟؟

Last edited 1 سال قبل by مبینا
مبینا
مبینا
1 سال قبل

سلام
من ۱۵ ساله هستم سه ساله که پریود میشم ولی هنوز نامنظم هست چند بار دوماه پریود نشدم روز های پریود هم منظم نیست گاهی ۲۰ام میشم و گاهی ۱۳ ام .
به دکتر هم مراجعه کردم بهم گفت یه کیست خیلی کوچیک دارم که رفع میشه بهم قرص داد ولی باز هم نامنظمه.
خواستم بدونم باید چیکار کنم ؟

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام من ۲۴سالمه الان یکسال ۳ماهه طلاق گرفتم من هردوماهه پریودمیشم چکارکنم

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام خانم دکتر من ۱۲ سالمه و یه کم کمتر از یک ساله که دارم پریود میشم دو الا سه ماه اول منظم بود ولی بعدش مثلا یه روز ۱۶ پریود میشدم یه روز ۶ م …. خیلی نگرانم که ممکنه سرطانی چیزی باشه به نظر شما تو این سن عادیه؟؟؟ خجالت میکشم برم دکتر چکار کنم

الا
الا
در پاسخ به  زهرا
4 ماه قبل

سلام منم قبل ازدواج همینجوری بودم اما الان سه تا بچه دارم و منظم شدم

سارا
سارا
1 سال قبل

با داشتن یه تقویم فارسی اونم انلاین مثل یار من تونستم تاریخامو فیکس کنم

رقیه مهدلو
رقیه مهدلو
1 سال قبل

سلام روزتون بخیرببخشیدمن ۴۱ سال دارم الان یک مدتی پریودم هردفع یک هفته جلومی شم واین بگم بعدطلاق دخترم اینطورشدمی خواستم راهنماییم کنیدخیلی ممنون

ساراسفری
ساراسفری
1 سال قبل

سلام من سارا ۳۵ سالمه مجردم سوالم اینه ک توی ماه ۲ یا ۳بار پریود پیشم وازاین بابت هم خیلی غصه میخورم دکترم رفتم ولی اصن خوب نشدم کمخونی دارم با تیرویید توروخداکمکم کنید هرکی دلیلش رومیدونه بگه واینکه چیکارکنم پریودم منظم بشه مث قبلا

سارا
سارا
1 سال قبل

سلام من ۳۵ سالمه ومجرد هستم هرماه ۲یا۳بار پریودمیشم ازاین بابتم خیلی غصه میخورم ومیترسم توروخدا علتش چیه وآیا چیکارکنم دیگ اینطورنشمدکترم رفتم ولی خوب نشدم کمکم کنید توروخدا

دکمه بازگشت به بالا