علت پریود نامنظم چیست؟ آیا پریود نامنظم خطرناک است؟

ایا پریود نامنظم باعث نازایی میشود؟ روش‌های درمان پریود نامنظم

به چه پریودی نامنظم می گویند؟

ویس زیر نظر خانم دکتر ندا اکباتانی در باره پریودی نامنظم و مواردی است که بانوان و دختران مجرد باید درباره این موضوع بدانند.

پریود چیست؟

فیزیولوژی بدن زنان که آن‌ها را به منظور بارداری و شیردهی آماده می‌کند معمولا نیاز به توجه بسیار دارد. درواقع دقت به همه جزئیات خاص این فیزیولوژی و سلامت کامل بدن زنان اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که زنان از سنین نوجوانی با تغییرات مربوط به جنسیت‌شان در بدن خود مواجه شده و هرگونه نارسایی درخصوص این تغییرات می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

ضمن اینکه این نارسایی‌ها، خود می‌توانند علائم یا نشانه‌هایی از بیماری‌های دیگر باشند. قاعدگی‌های منظم که نشان از عملکرد بی‌نقص ساعت بدن زنان دارد اصلی‌ترین نکته‌ای است که باید از سنین بلوغ دختران تا سنین یائسگی همواره مورد توجه باشد. پریود نامنظم ضمن معضلاتی که می‌تواند به‌همراه داشته باشد، خود نشانه‌ای برای بسیاری بیماری‌های نهفته است. اکنون قصد داریم درمورد پریود نامنظم بیشتر صحبت کرده و به بررسی زمانی بپردازیم که باید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه شود.

پریود در زنان از حدود ۱۰ تا ۱۶ سالگی آغاز شده و تا سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی ادامه دارد. این فرایند که از اصلی‌ترین علائم تکامل سن بلوغ نیز محسوب می‌شود، بخشی از چرخه قاعدگی (menstrual cycle) در زنان است. چرخه قاعدگی شامل پروسه تخمک‌گذاری و تخریب هرماهه دیوار رحم موسوم به آندومتر و خروج دیواره تخریب شده به همراه تخمک از واژن است.

پروسه پریود بین ۵ تا ۷ روز است. درمواردی نیز ممکن است بین ۳ تا ۱۰ روز باشد. تعداد روزهای پریود به عوامل وراثتی و ژنتیکی بستگی دارد. اما در صورت سلامت کامل جسمی و هورمونی، تعداد روزهای پریود همواره ثابت بوده و نهایتا با تغییرات ۲ روزه همراه است. به این معنی که ممکن است در زنی پریود بین ۵ تا ۷ روز طول بکشد. به‌طور معمول هر زن در طول یک سال بین ۱۱ تا ۱۳ بار پریود می‌شود که علامتی از سلامت جسمی او در این بخش است.

پریود نامنظم چیست؟

پیش از هر توضیحی باید بدانیم به چه پریودی نامنظم (oligomenorrhea) می‌گویند؟

به طور اصولی و دقیق، چرخه پریود در بدن زنان هر ۲۸ روز است. به این معنی که از اولین روز شروع قاعدگی و خونریزی تا اولین روز شروع قاعدگی و خونریزی بعدی باید ۲۸ روز زمان بگذرد. البته در بعضی زنان این چرخه ممکن است کمی طولانی‌تر یا کوتاه‌تر شود.

برای مثال امکان دارد فاصله شروع دو قاعدگی ۲۶ یا ۳۰ روز باشد. درصورتی که این فاصله همواره ثابت بوده و در طول یک سال تلرانس شدید و مکرر نداشته باشید، پریود شما منظم خواهد بود. اما اگر این فاصله کمتر از ۲۱ روز یا بیشتر از ۳۵ روز باشد، پریود نامنظم محسوب می‌شود. البته درصورت یک‌بار اتفاق افتادن این تغییر زمانی، می‌توان مشکل را به عواملی مانند تغییر آب و هوای ناشی از سفر یا بیماری و ضعف مربوط دانست.
اما با تکرار این تغییرات و البته ثابت نبودن فواصل باید نسبت به مشکل پیش آمده جدی بود و عوامل آن را بررسی کرد. نکته دیگر اینکه در دختران نوجوان که به‌تازگی پریود می‌شوند نامنظم بودن پریود طبیعی است. معمولا برای تنظیم بدن با این تغییرات سن بلوغ و ایجاد نظم در پروسه پریود به دو سال زمان نیاز است. همچنین زنان درآستانه یائسگی نیز به دلیل مواجهه با تغییرات هورمونی مختص این سن، طبیعتا با پریود نامنظم روبرو می‌شوند.

علائم پریود نامنظم

معمولا بعد از عبور از سن بلوغ، چرخه قاعدگی نظم خود را در بدن پیدا کرده و هر زنی فواصل دو پریود، طول هر چرخه قاعدگی و تعداد روزهای هر دوره پریودش را به صورت مشخص می‌داند. بنابراین علت پریود نامنظم دختر ۱۳ ساله می‌تواند عدم تکامل تغییرات بلوغ باشد و از علائم بیماری خاصی محسوب نشود. در ادامه به برخی مهمترین علائم پریود نامنظم اشاره می‌کنیم:

 • چرخه قاعدگی بیش از ۳۵ روز و تکرار چرخه به همین شکل
 • بیشتر یا کمتر شدن تعداد روزهای پریود از حالت معمول و تکرار آن
 • غیرعادی بودن خونریزی (خونریزی خیلی زیاد یا خیلی کم)
 • خروج لخته‌های خونی بزرگ و غیرعادی از واژن به میزان زیاد
 • پریود نشدن برای یک ماه و تکرار آن
 • درد شدید پریود و غیرعادی بودن ان

باید دقت کرد که همه علائم ذکر شده، باید باتوجه به سوابق فردی بررسی شوند. برای مثال اگر به‌طور طبیعی پریودهای دردناک دارید یا خونریزی‌های شدید، این موارد نمی‌تواند علائم پریود نامنظم در شما باشد.
برای دقت بیشتر می‌توانید سه ماه متوالی، زمان شروع، پایان و شرایط پریود خود را یادداشت کنید. درصورت نامنظم بودن و عدم ثابت در زمان و شرایط می‌توانید مطمئن شوید که به پریود نامنظم مبتلا هستید. برای اطمینان بیشتر البته می‌توان از برخی مشاوران متخصص نیز کمک گرفت.

علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم

ما در کل باید حواسمان باشد که هر عقب افتادگی را در زمان پریود را در درج اول بارداری حساب کنیم و تست داده باشد، یعنی همان طولانی شدن بیش تر از سی و پنج روز را باید اول تست بارداری در مراجعه کنندگانمان داده شود.

علت نامنظم بودن پریود چیست؟

پریود نامنظم طیف وسیعی از عوامل را دربر می‌گیرد. این عوامل بسته به سن و شرایط زنان نیز تغییر می‌کند. برای مثال علت پریود نامنظم دختر مجرد می‌تواند با علت پریود نامنظم یک مادر میان‌سال کاملا متفاوت باشد. معمولا عللی که برای پریودی نامنظم وجود دارد، معمولا علل متفاوتی هست:  بهم ریختگی هورمون ها، کیست های تخمدان، مانند تخمدان پلی کیستیک و یا فیبروم های رحمی هستند، مصرف برخی دارو ها ممکن است باشد و استرس های شدید، تغذیه نامناسب و تمامی این ها روی سیکل پریود تاثیر دارد .اکنون برخی از شایع‌ترین عوامل پریود نامنظم را بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید:

بارداری

شایع‌ترین علت پریود نامنظم در زنان متاهل بارداری است. برخلاف تصور عمومی بارداری به صورت کامل پریود را قطع نمی‌کند و برخی زنان در ماه‌های اولیه بارداری شاهد پریود نامنظم هستند. البته همین نکته می‌تواند باعث شود تا این زنان به موقع متوجه بارداری خود نشوند. نامنظم بودن پریود براثر بارداری با تاخیر، لکه بینی به‌جای خونریزی و کوتاه شدن دوره پریود همراه است. باتوجه به علائم اولیه بارداری در پریود نامنظم می‌توان از بروز مشکلات احتمالی بعدی پیشگیری کرد. این علائم عبارتند از:

 • تهوع بخصوص در ساعات اولیه روز
 • حس خستگی و بی‌حالی غیرعادی
 • حساسیت غیرعادی به بو
 • درد و ناراحتی در سینه‌ها

با همراه شدن این علائم در کنار پریود نامنظم، باید نسبت به انجام تست‌های بارداری اقدام کرد.

پریود نامنظم

شیردهی

تغییرات هورمونی اصلی‌ترین دلیل پریود نامنظم هستند. شیردهی نیز تغییرات هورمونی خود را دارد. این تغییرات تاحدی تاثیر دارند که گاهی ممکن است تا ماه‌ها پس از زایمان، مادر شیرده مانند دوران بارداری، پریود نشود. گاهی نیز چرخه قاعدگی طولانی‌تر می‌شود. درصورت بازگشت چرخه به حالت عادی قبل از بارداری و شیردهی، با توقف شیردهی، جای نگرانی نیست. این بازگشت ممکن است یک یا دو ماه پس از پایان شیردهی به‌طول انجامد.

درمقاله پریود نامنظم در دوران شیردهی در این باره بیشتر توضیح داده ایم. 

مصرف داروهایی با عوارض خاص

معمولا داروهای برپایه هورمون درمانی تاثیر مستقیم بر پریود و قاعدگی دارند. این داروها می‌توانند قرص‌های ضد بارداری باشند یا هرگونه داروی مربوط به درمان اختلالات هورمونی. گاهی داروهای مربوط به درمان آکنه یا ریزش مو، اگر معضلات پوست و مو ریشه هورمونی داشته باشند، تغییرات پریودی را همراه دارد. داروهای دیگری مانند قرص‌های ضدافسردگی، داروهای مربوط به شیمی‌درمانی، رقیق‌کننده‌های خونی مانند آسپرین، داروهای صرع و داروهای مربوط به اختلالات تیروئید نیز عوارضی بر چرخه قاعدگی و پریود دارند.

فیبروم رحمی

فیبروم رحمی (Uterine fibroids) یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان زایمان است که پریود نامنظم را می‌توان مهم‌ترین علامت آن دانست. فیبروم رحمی در مواردی که غیرسرطانی و بدخیم هستند، چندان بزرگ نمی‌شوند و پریودهای شدید، دردناک و گاهی طولانی را همراه دارند. با ابتلا به فیبروم رحمی ممکن است فواصل پریود کاهش یافته و تعداد روزهای آن نیز بیشتر شود. فیبروم دردهای لگنی و درد هنگام رابطه جنسی را نیز به همراه دارد.

آندومتریوز

کیست آندومتریوز (Endometriosis) که از نوع کیست‌های بدخیم رحمی است، طی سال‌های اخیر به دلیل تغییر در سبک زندگی بشر، بسیار شایع شده است. به‌طوری که امروزه از هر ۱۰ زن که در سنین باروری به‌سر می‌برند یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود. پریود نامنظم از اولین علائم کیست آندومتریوز است. پریود نامنظم ناشی از اندومتریوز معمولا با خونریزی‌های میان‌دوره‌ای، خونریزی‌های دوره‌ای بسیار شدید و طولانی همراه با درد زیاد خود را نشان می‌دهد. یکی از عوارض آندومتریوز ناباروری است همین مساله باعث شده است بسیاری مدام سوال کنند :

آیا پریود نامنظم باعث نازایی می‌شود؟

باید بگوییم خیر، خود پریودی نامنظم باعث نازایی نمی شود ولی باید علت این پریودی نامنظم را بفهمیم، گاهی اوقات علت آن فیبروم های خیلی بزرگ می تواند باشد که تا آن موقع درمان نشود ممکن است بارداری هم اتفاق نیوفتد ولی گاهی اوقات می بینیم علت تخمدان پلی کیستیک هست که با درمانی که گذاشته می شود، بارداری هم بعد از آن به راحتی اتفاق می افتد، پس قطعا صرف نامنظم بودن پریود ها باعث نازایی نمی شود .

وزن بالا

اضافه‌وزن زیاد درصورتی که باعث اختلالات هورمونی و ترشح بیش از حد انسولین شود می‌تواند پریود نامنظم را به‌دنبال داشته باشد.

اختلالات تیروئیدی

هرگونه نقص عملکرد تیروئید که در ترشحات هورمونی موثر باشد، می‌تواند منجر به پریود نامنظم شود. به این معنی که کم‌کاری و پرکاری تیروئید هردو در تغییر چرخه قاعدگی موثر هستند. البته این تغییرات به شکلی متفاوت بروز می‌کنند که در ادامه توضیح دقیق‌تر می‌دهیم.

 • کم‌کاری تیروئید باعث کوتاه شدن غیرعادی و سبک بودن پریود می‌شود.
 • پرکاری تیروئید باعث طولانی شدن و شدت زیاد پریود می‌شود.

البته این تغییرات باید مسمتر باشند و باتوجه به نظم بدن هر شخص بررسی گردند. اختلالات تیروئید معمولا در فواصل چرخه قاعدگی تاثیری ندارند.

ورزش شدید

ورزش بیش از حد، گاهی درحد حرفه‌ای می‌تواند در ترشح هورمون‌ها موثر باشد که در این صورت در روند قاعدگی و نظم پریود نیز تاثیر خواهد داشت.

کاهش وزن زیاد

کاهش وزن زیاد و بی‌اشتهایی شدید، نیز یکی از عوامل پریود نامنظم است. البته این کاهش وزن باید ناگهانی و قابل توجه باشد که معمولا اختلالات عصبی و ریزش مو را نیز به‌دنبال دارد.

استرس

استرس و اضطراب، در سلامت بسیاری بخش‌هلای بدن تاثیر دارند. یکی از این بخش‌ها نیز روند جنسی زنان است. تاثیر استرس تاحدی است که اگر در طول یک چرخه قاعدگی دچار اضطراب باشید، در آن دوره پریود نامنظم خواهید داشت و درصورت برطرف شدن عامل اضطراب و استرس، دوره بعدی را برطبق نظم قبلی پشت سر خواهید گذاشت. اگر استرس و اضطراب شما مستمر باشد و تداوم داشته باشد بدون شک نامنظمی مزمن پریود را به همراه دارد.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم (cervical cancer) که از شایع‌ترین سرطان‌های زنان است، با علائمی همچون اختلال قاعدگی و پریود نامنظم همراه است. پریودهای فرد مبتلا به سرطان دهانه رحم، با خونریزی‌های شدید همراه بوده و معمولا طولانی است. خونریزی‌های میان‌دوره‌ای، کوتاه شدن چرخه قاعدگی و درد نیز از دیگر علائم پریود نامنظم ناشی از سرطان دهانه رحم هستند. سرطان دهانه رحم خونریزی حین رابطه جنسی و ترشحات غیرعادی واژن را نیز به دنبال دارد.

 • تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلیکیستیک (PCOS ) از شایع‌ترین بیماری‌های زنان است و از رایج‌ترین دلایل پریود نامنظم. کیست تخمدان می‌تواند پریود را کاملا قطع کرده یا آن را شدت دهد. گاهی نیز چرخه قاعدگی را تغییر می‌دهد. از دیگر علائمی که با کیست تخمدان و پریود نامنظم ناشی از آن همراه می‌شوند می‌توان به افزایش موهای زائد بدن و ریزش مو با الگوی طاسی مردانه اشاره کرد. کیست تخمدان می‌تواند منجر به ناباروری شود.

یکی دیگر از عوامل طبیعی پریود نامنظم را باید ورود به سنین یائسگی دانست. این سندرم که پری‌منوپز (Perimenopause) نیز نامیده می‌شود، قاعدگی‌های به‌شدت نامنظم را به همراه دارد و از سنین ۴۵ تا ۵۰ سالگی آغاز می‌شود. سندرم پری‌منوپز می‌تواند بین ۴ تا ۸ سال ادامه داشته باشد. اختلال خواب، مسافرت، مصرف مخدرها، عفونت دستگاه تناسلی و لگنی و دیابت نیز از دیگر عوامل پریود نامنظم هستند.

علت پریود نامنظم دختر مجرد

معمولا در دختران مجرد بیشتر اختلالات هورمونی هست چون هنوز سیستم بدنی شان مانند یک خانم بالغ نشده است و آن هورمون ها به سطح کافی نرسیده است، ممکن است پریودا نامنظم باشد، معمولا ما در سال اول کاری با دختران مجرد نداریم، مثلا سیزده یا چهارده سالگی تا انشاالله یکی دو سال از زمان پریودشان گذشت روی روال معمولی می افتند، اما اگر بعد یکی دو سال هنوز نامنظم بودن را داشته باشند احتیا به درمان پیدا می کنند .

درمان پریودی نامنظم

درمانی که بخواهیم در خصوص پریودی های نامنظم بدهیم باز بسته به علت آن متفاوت هست، یعنی علت باید درمان شود نه قطعا فقط دارو داده بشود و خونریزی ها قطع شود، معمولا اگر که کیست تخمدان باشد، بنا به نوع کیست درمان متفاوت هست، معمولا از قرص های جلوگیری استفاده می شود ولی اگر کیست های خیلی بزرگتر از مثلا هشت سانتی متر باشد ممکن است که کار به جراحی کشیده شود .

در مورد فیبروم ها خیلی بستگی به شخص و سن بیمار دارد که بعضی از آنها با دارو درمان می شود، بعضی های آن نیاز به جراحی دارد، ولی در کل اگر به دلیل اختلالات هورمونی باشد با یکسری از دارو ها می توانیم این سیکل ها را منظم کنیم و پریود های نامنظم را درست کنیم، یا می توانیم برای یک الی دو دوره از قرص های جلوگیری استفاده کنیم یا می توانیم اگر اشخاصی هستند که قصد بارداری دارند یا قرص های جلوگیری به آنها کارساز نیست می توانیم از قرص های پروژسترونی استفاده کنیم که به مدت دو هفته در سیکلشان استفاده بکنند و پریود ها تنظیم شوند .

اگر نامنظمی پریود دراثر مصرف قرص بارداری، اختلال تغذیه‌ای یا استرس و اضطراب باشد با تغییر روش جلوگیری، اصلاح سبک تغذیه و مصرف آرام‌بخش‌های ضعیف درمان خواهد شد. درمان‌های دارویی پریود نامنظم باتوجه به عوامل ایجاد آن متفاوت است و نیاز به تشخیص و تجویز پزشک  منخصص زنان و زایمان دارد.

درمان خانگی پریود نامنظم

بهترین راه پیشگیری از پریود نامنظم دوری از استرس و اضطراب، حفظ آرامش و درپیش گرفتن روش‌های خانگی مدیتیشن است. درمان پریود نامنظم دختران با انجام منظم و روزانه ورزش‌های سبک به‌راحتی به‌نتیجه می‌رسد. ضمن اینکه سبک جدید زندگی را در آن‌ها پایه‌ریزی می‌کند. استفاده از برخی داروهای سنتی نیز در درمان پریود نامنظم توصیه می‌شود. این داروها عبارتند از:

 • کوهوش سیاه
 • پنج‌انگشت
 • ریشه شیرین‌بیان
 • زردچوبه

روش‌های استفاده از این گیاهان را می‌توان از متخصصین طب سنتی پیگیری کرد. معمولا دم‌کرده این گیاهان در دوزهای و دفعات مشخص تجویز می‌شود. اصلاح سبک تغذیه نیز تاثیر خوبی بر درمان پریود نامنظم دارد. بهره‌بردن از خواب و استراحت کافی و کم گرفتن از آرامبخش‌های گیاهی مانند بیدمشک و بهارنارنج نیز کمک خوبی به بهبود این مشکل می‌کند.

قرص کنتراسمین و نامنظم شدن پریود

با سلام خانمی ۳۲ساله هستم هفته قبل به علت درد زیر شکم مراجعه به متخصص زنان کردم به من قرص کنتراسمین دادن بدون اینکه مشکلی در پریود داشته باشم سونو هم انجام دادم کیست نداشتم.سه تا قرص سه شب خوردم بخاطر درد شکم و حالت تهوع ادامه ندادم مراجعه کردم که گفتن حتما باید منظم خورده بشه سه دوره دوباره از اول شروع کردم الان بعد ۴ شب استفاده که پریود من کاملا بهم ریخته الان و دچار تنگی نفس شدید شدم الان نمیدونم چکار کنم میترسم قرص قطع کنم خونریزیم قطع نشه از یه طرفم تنگی نفس شدید گرفتم لطفا راهنمایی کنید؟؟ ممنون
سلام عزیزم . علت تجویز کنتراسمین چی بوده؟ تنگی نفس حین مصرف قرص های جلوگیری خیلی مهم و خطرناکه چون احتمال امبولی ریوی حین مصرف قرص های جلوگیری وجود داره . قرص رو سریعا قطع و به اورژانس مراجعه نمایید

درصورت تداوم اختلال قاعدگی، ممکن است دچار معضلاتی مانند پریود نامنظم و جوش صورت شوید که بسیار آزاردهنده خواهید بود. برای پیگیری دقیق و صحیح بهتر است از مشاوره با  پزشک آنلاین متخصص زنان کمک گرفته و درصورت لزوم از معاینه حضوری بهره‌مند شوید.

دریافت مشاوره پریود نامنظم با متخصص آنلاین زنان و زایمان

دکتر ندا اکتابانی

دکتر ندا اکتابانی متخصص بهداشت باروری، کارشناس مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران و رتبه اول دکتری تخصصی بهداشت باروری در سال ۹۳ دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.
فعالیت و مشاوره‌های ایشان در زمینه‌های بیماری‌های رحمی، کیست‌های تخمدان، عفونت زنان، مشاوره در زمینه پرده بکارت، روش‌های پیشگیری از بارداری، مشاوره ازدواج و قبل از بارداری، درمان کیست تخمدان، اختلالات هورمونی، غربالگری سرطان دهانه رحم و پستان، درمان خونریزی‌های غیر طبیعی زنان، سکسولوژی و بیماری‌های زنان و زایمان، عفونت‌های زنان و درمان عوارض یایسگی، مشاوره تعیین جنسیت و بیماری‌های مقاربتی و… است.

۴.۳/۵ (۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
clevelandclinicnhs

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
122 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
رضایی
رضایی
5 ماه قبل

سلام نامتظم بودن پریودی دختر هفده ساله چچیست

سید زهرا موسوی
سید زهرا موسوی
در پاسخ به  رضایی
1 ماه قبل

سلام خانم دکتر
من ۱۸ سالمه پریودی هام هنوز نامنظم
یه چند ماهی بود ی روز وقفه میوفتاد ولی الان بازم دیر ب دیر میشم
پیش خودتون اومدم سونو ازمایش هورمونی زیاد دادم
تو لگن ی مایع بود ک با دارو رفع شد
وزن ۶۵
باید بنظرتون چیکار کنم فکرکنم مشکلات هورمونی داشته باشم

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام من ۲۲ سالمه و مجرد هستم تا ۳_۴ماه پیش پریود منظم بود دوره ۲۸ روزه داشتم ولی چند ماه اخیر ۳۵روز فاصه داره و خیلی دردناکه و از تاریخی ک قبلا پریود میشدم درد شدیدی رو دارم تا وقتی پریود شدم و روز اول و دوم درد شدیدی دارم و خونریزی هم در حد لک در حالت عادی تا وقتی سرویس بهداشتی میرم خونریزی زیاد دارم ولی قبلا اینجوری نبودم، مشکل خاصی وجود داره باید به پزشک مراجعه کنم؟

الهه
الهه

سلام من از پودر جنسینگ اسفتاده میکنم و حدود چهار ماه پریود نشدم خیلی میترسم میترسم مشکل داشته باشم ک فردا بار دار نشم خیلی میترسم لطفا کمکم کنید ینعی میشع بخاطر پودر ها باشع یا عادی‌؟؟قبلا هم پریودیم نا منظم بود ولی رفتم دکتر قرص هایی شیبه قرص ال دی بهم داد ک منظم ش
د ولی دوباره نامنظم
شد لطفا راهمنایی کنید ینعی بخاطر پودره؟؟؟؟

زهرا مرادی
زهرا مرادی

پریودی نامنظم شده و اط پودر جنسینگ اسفتاده میکنم خواستم ببینم یخاطر همون پودرها مسترسم فردا بار دار نشم الان چهاار ماه پریود نشدم

میرزایی
میرزایی
9 روز قبل

سلام ببخیشدمن یک دخترمجردهستم ونامزددارم دوره پریودیم ۲۳-۲۴بودوچهارروزهم پریودبودم ولی این دوره پریودنشدم هیچ وقت هم پریودیم نامنظم نبوده ولی الان حدود۱۰روزاست که پریودیم به تاخیرافتاده آیاخطری نداردبایدچه کارکنم

فاطمه زراعتکار
فاطمه زراعتکار
18 روز قبل

سلام من بچه شیر میدم پر بودن چهار ما هه نامنظم الآن پریود نشدم

ماریه
ماریه
1 ماه قبل

سر وقت نیومدن پریودی

زهرا
زهرا
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر. ببخشید من پریود نا منظم دارم دو ماه هستش مه اینجوری شدم از مرداد ماه پریودم نامنظم شده نه علاعم کیست تخمدان رو دارم نه از علاعم بالا فقط خون ریزیم یکم زیاده و از ۳۵ روز هم وقفه بین پریودام یه روز بیشتره دلیلش چیه؟ حتما باید به پزشک مراجعه کنم؟

ماری
ماری
2 ماه قبل

سلام .خسته نباشید ..من ماه قبل دچار بیماری زونای عصبی شدم .وبیست روز دارو استفاده کردم ..داروی زونا وقرص گاباپنتین ..والان یک ماهه که پریود نشدم ..علتش میشه مصرف داروی زونا باشه .چون بدنم به دارو زود واکنش نشون میده ..

هدا
هدا
2 ماه قبل

سلام من خانمی هستم ۳۹ ساله جدید ن عادتی نامنظم شد درماه دوبار میشم یا اخرماه میشم یااول ماه ونزدیک هفت یاده روز طول می کش درضمن یک سال شوهرم فوت کرده وناراحتی استرس زیاد دارم ازراهنمایی وکمک شما ممنونم

مبینا
مبینا
2 ماه قبل

سلام
من ۱۵ ساله هستم سه سال هست که پریود میشم ولی هنوز نامنظم هست گاهی ۲۰ ام میشم و گاهی ۱۳ ام و…
چندبار هم دوماه پریود نشدم
پیش دکتر رفتم گفت یه کیست خیلی کوچیک دارم که رفع میشه بهم قرص داد ولی باز هم نامنظم هست
خواستم بدونم باید چیکار کنم؟؟

Last edited 2 ماه قبل by مبینا
مبینا
مبینا
2 ماه قبل

سلام
من ۱۵ ساله هستم سه ساله که پریود میشم ولی هنوز نامنظم هست چند بار دوماه پریود نشدم روز های پریود هم منظم نیست گاهی ۲۰ام میشم و گاهی ۱۳ ام .
به دکتر هم مراجعه کردم بهم گفت یه کیست خیلی کوچیک دارم که رفع میشه بهم قرص داد ولی باز هم نامنظمه.
خواستم بدونم باید چیکار کنم ؟

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام من ۲۴سالمه الان یکسال ۳ماهه طلاق گرفتم من هردوماهه پریودمیشم چکارکنم

زهرا
زهرا
2 ماه قبل

سلام خانم دکتر من ۱۲ سالمه و یه کم کمتر از یک ساله که دارم پریود میشم دو الا سه ماه اول منظم بود ولی بعدش مثلا یه روز ۱۶ پریود میشدم یه روز ۶ م …. خیلی نگرانم که ممکنه سرطانی چیزی باشه به نظر شما تو این سن عادیه؟؟؟ خجالت میکشم برم دکتر چکار کنم

سارا
سارا
3 ماه قبل

با داشتن یه تقویم فارسی اونم انلاین مثل یار من تونستم تاریخامو فیکس کنم

رقیه مهدلو
رقیه مهدلو
3 ماه قبل

سلام روزتون بخیرببخشیدمن ۴۱ سال دارم الان یک مدتی پریودم هردفع یک هفته جلومی شم واین بگم بعدطلاق دخترم اینطورشدمی خواستم راهنماییم کنیدخیلی ممنون

ساراسفری
ساراسفری
3 ماه قبل

سلام من سارا ۳۵ سالمه مجردم سوالم اینه ک توی ماه ۲ یا ۳بار پریود پیشم وازاین بابت هم خیلی غصه میخورم دکترم رفتم ولی اصن خوب نشدم کمخونی دارم با تیرویید توروخداکمکم کنید هرکی دلیلش رومیدونه بگه واینکه چیکارکنم پریودم منظم بشه مث قبلا

سارا
سارا
3 ماه قبل

سلام من ۳۵ سالمه ومجرد هستم هرماه ۲یا۳بار پریودمیشم ازاین بابتم خیلی غصه میخورم ومیترسم توروخدا علتش چیه وآیا چیکارکنم دیگ اینطورنشمدکترم رفتم ولی خوب نشدم کمکم کنید توروخدا

گلسا
گلسا
3 ماه قبل

ببخشید من الان نزدیک ۵ ماه ازدواج کردم و پریود های نا منظم مشاهده میکنم نظرتون در مورد این این چیه باید چیکار کرد

سحر
سحر
3 ماه قبل

سلام خسته نباشین خاستم بپرسم اگه کسی تورم در ناحیه تناسلی داشته باشه پریدش هرماه چند روز جلو بیفته چه مشکلی داره

سحر
سحر
4 ماه قبل

سلام خسته نباشی
من ۱۵ سالمه ۲ساله که پریود میشم
من در این ماه دورباره پریود شدم اولین بارم هست
پریودم تموم شد بعداز شش روز باز پریود شدم
خیلی نگرانم خواهشن راهنماییم کن

فاطمه
فاطمه
4 ماه قبل

سلام ۴۵سالمه ۱۷ساله نازا کردم پریودم منظم بود ولی این ماهی ۳روز لکه دیدم دیگه نشودم بعضی وقتها دردی زیره شکمم می گیره ممنونم جوابم رابدهید

زهرا
زهرا
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من ۱۷سالمه و متاهل هستم گاهی وقت ها سر ۲۱روز پریود میشم و گاهی وقت ها هم ۲۸روز و گاهل هم ۳۰روز و ۳۱.۳۲.روز میشه راهنماییم کنید که باید چکار کنم
ایا جای نگرانی وجود داره یا خیر

Last edited 4 ماه قبل by زهرا
زهرا
زهرا
4 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من ۱۷سالمه و متاهل هستم یک ماه سر ۲۱روز پریود میشم و ماه بعد ۲۸روز و گاهی هم سر ۳۰روز پریود میشم میشه راهنماییم کنید

Last edited 4 ماه قبل by زهرا
شادی
شادی
5 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشید من زمان بین پریودی هام خیلی کوتاه شده مثلا هر بار ۱۰ روز جلو میافته بعد ی روز خون دارم و سه روز لهکه بینی بعدشم سه روز خون ریزی کامل و تمام …چیکار کنم راهنماییم کنید ممنون

فیروزه
فیروزه
در پاسخ به  شادی
3 ماه قبل

سلام وقت بخیر من ۴۰ سال دارم و دوماه پیش یک سقط داشتم و بعد از سقط پریود شدم ولی ماه دوم از زمان پریودی من گذشته ولی پریود نمیشم؟دلیلش چیست؟

س از کرمانشاه
س از کرمانشاه
در پاسخ به  شادی
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر ببخشیدچندین ماهه پریودی نامنظم دارم ۳۸سالمه ۱۵ روز یه بار پریود میشم خیلی نگرانم نکنه خطرناک باشه میشه راهنمایی کنید

سعیده
سعیده
5 ماه قبل

سلام من دختری ۲۰ ساله هستم این دوماه پریود نشدم ایا امکان داره دچار مشکل شده باشم خواهش میکنم جواب بدید

مریم
مریم
5 ماه قبل

د

سمیرا
سمیرا
6 ماه قبل

سلام .. خسته نباشید..من دچار تخمدان پلی کیستیک هستم ..سونو سه ماه پیش انجام دادم ..در حال مصرف دوفاستون پرید جلو انداخت..الان هم دچار لکه بینی بعداز پرید شدم .. میشه راهنمایی کنید سنم سی و هشت سال ..ودوتا بچه دارم

خانم خانم باقری
خانم خانم باقری
7 ماه قبل

سلام من دختری سی سه ساله هستم مجردم مدت قاعدگی بعضی مواقع۲۸ روز بعضی مواقع دیگر ۳۳ روز طول می‌کشه بیشترمواقع ده روزپاک میشم هیچ قرصی استفاده نمیکنم میخواستم ببینم من اختلال قاعدگی دارم بااین علایم یانه ممنون

مرسانا
مرسانا
7 ماه قبل

سلام وقت بخیر من ۱۷ سالمه بخاطر پریود نشدن فقط یک ماه اینطور برام اتفاق افتاد ک بیشتر از ۲۰ روز هست هنوز پریود نشدم الان باید چ کنم

مبینا قلی زاده
مبینا قلی زاده
در پاسخ به  مرسانا
5 ماه قبل

سلام دخترم وارد ۱۸سالگی شده دوماه پریود نشده بعد دو ماه فقط یه روز خیلی کم شد دیگه تمام شد پارسال هم همینطوری شد دگتر بردم گفتن مشکلی نداره دکتر نخواست داروی هورمونی شروع کنه حالا نمیدونم چیکارکنم باید دوباره ببرم دکتر فصل امتحان هست نگرانم

سپیده
سپیده
8 ماه قبل

سلام دخترمن۱۳سالشه دوماه پیش پریودشدولی دیگه تاامروزپریودنشده خجالت هم میکشه ببرمش دکترمیخوام ببینم مشگلی هست چکارکنم؟

ناشناس
ناشناس
8 ماه قبل

سلام خانم‌ دکتر من ۱۲ سالمه من ۶ ماه که پریود می شود اما الان تو ۷ ماه کی نشدم باید چیکار کنم خیلی این قضیه نگرانم می کنه واز وقتم گذشته

لیلا
لیلا
8 ماه قبل

سلام من ۱۵ سالمه من پیرودام نامنظمه هیچ دردی هم ندارم نه کمر درد دارم نه چیز دیگه ای ولی من مثلا این ماه قبلی تو ۲۰ام شده بودم و این ماه هم تو ۱۶ ام ولی مثلا ماه بعدی هم مثلا تو بیستو هفتم این علتش چیهه؟؟؟؟ من خیلی نگرانم و حدود یک سال هست که میشم لطفا جواب بدید

حالا
حالا
8 ماه قبل

سلام من دخترم ۱۳ سالمه حدود یک ساله پریود میشم همیشه پریودمم منظم بوده ولی این ماه دقیقا سر موعد پریود شدم ولی تو غروب روز دوم خیلی پریودم کم شده ینی اصلا خونی نمیبینمتا امروز ک روز سومه و هنوز هم خونی ندیدم
ایا این چیز نگران کننده ایه؟؟؟باید چیکار کنم؟؟؟

ساریا
ساریا
8 ماه قبل

سلام
ببخشید من تمام نشانه های بلوغ را دارم مثلا ترشهات سفید جوش صورت ، درد سینه ، رشد سینه و بعضی وقت ها نفخ شکم و یبوست و اسهالی
اما هنوز خونریزی ندارم!!
باید چه کار کنم؟ لطفا جواب دهید
من ۱۳ سالمه

ساریا
ساریا
8 ماه قبل

من ۱۳ سالمه ولی هنوز هم خونریزی ندارم !

ساریا
ساریا
8 ماه قبل

سلام
ببخشید من تمام نشانه های بلوغ را دارم مثلا در سینه ترشحات سفید در واژن ، اسهالی و بعضی وقت ها نفخ شکم و یبوست و جوش صورت اما من هنوز خونریزی ندارم !!
باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟
لطفااااا جواب دهییییید

فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

سلام خسته نباشین من پریودام خیییلی نامنطم وعفونت هم دارم ممنون میشم راهنماییم کنین

خانم هاشمی
خانم هاشمی
9 ماه قبل

سلام وقت بخیر ببخشید من دختر ۱۷ سال دارم
که نامنظم در قاعدگی داره الان حدود سه ماه قاعده نشود و از رفتن به پزشک ناراحت میشه یا بگم خجالت می کشه لطفاً جواب من را بدید

ناشناس
ناشناس
9 ماه قبل

سلام ببخشید من ۲۲ سالمه مجردم عادت ماهانه م نا منظمه ۴ ماهه با ۹ روز تاخیر پریود میشوم لطفا راهنمایی کنید چکار کنم

ناشنای
ناشنای
9 ماه قبل

سلام من ۲۲ سالمه مجرد عادت ماهانه م نا تنظیمه ۴ ماهه یا ۹ روز تاخیر پریود میشم میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم که عادت ماهانه م منظم شود؟؟

Zahra
Zahra
9 ماه قبل

سلام ،من ۱۵سالمه،قبلا پریودیام منظم بودن،اما امسال برای دومین بار نامنظم بود،به صورتی که هر۴ماه یه بار پریود میشم،بعد تا یک هفته فقط لکه بینی دارمو بعد شروع میشه،،خیلیم طول می‌کشه تا تموم شه،،میشه بگید مشکل چیه یا خطرناکه،،من واقعا خیلی نگرانم

الهام ذریت الحسینی
الهام ذریت الحسینی
در پاسخ به  Zahra
5 ماه قبل

سلام سن دخترم ۱۴ سال و ۹ ماهه و حدودا یکسال و نیم هست که پریود میشه ولی خیلی نامنظم هست و بعضی اوقات سه ماه یکبار پریود میشه . میخواستم ببینم دلیلش چیه؟ طبیعیه یانه؟ باید به پزشک مراجعه کنم ؟
در ضمن به شدت استرسی و حساس برای درسهاش هست و صورتش هم جوش میزنه و حساسه نسبت به صورتش.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

Parisa
Parisa
9 ماه قبل

سلام من دختر ۱۴ ساله هستم من برج ۱۰ پانزدهم پریود باید شده بودم نشدم ولی الان که برج ۱۱ هست امروز پانزدهم هست نشدم علتش چیه

سودا
سودا
9 ماه قبل

سلام من ۱۹ سالمه و مجردم ۲۷ آبان پریود شدم و ماه بعد۲۷ آذر ماه پریود شدم و ماه بعد دی کلن نشدم و ماه بعد یعنی بهمن ماه نهمش شدم و تقریبا ۸ سال هم میشه پریود میشم و همش نامنظمم
استرسم هم خیلی زیاد و ریزش مو هم بشدت دارم و آکنه هم ک نگم ‍♀️ راهنماییم کنین خواهش میکنم بی زحمت ❤

فاطیما
فاطیما
10 ماه قبل

ممکن است تخمدانش ضعیف باشد

فاطیما
فاطیما
10 ماه قبل

سلام
پریودم منظم است و مشکل خاصی در این زمینه ندارم، وقتی پیشگیری نمی کنم همان ماه اول هم باردار می شوم ولی متاسفانه سقط می شود( سه سقط پی در پی) ، مراجعه کردم و متخصصین می گویند تخمدانت ضعیف است.

ایا کسی که اینقدر زود باردار می شود ممکن است تخمدانش صحیح باشد؟ با تشکر

سمیه همتی
سمیه همتی
در پاسخ به  فاطیما
5 ماه قبل

سلام خانم دکتر من ۳۰سالمه یه مدت تنبلی پلیکیستیک داشتم با متفورمین درمون شدم سونو دادم کاملا خوب شدم قرص ضدبارداری با متفورمین میخوردم.الان سه ماهه قطع کردم اولین بار جای پرید لک داشتم دومین بار یه هفته تاخیر داشتم سومین بارم ۱۰روز تاخیر باز سونو دادم نکنه تنبلی برگشته باشه اما سالم بودم مشکل نداشتم.اقدام به بارداری دارم یه پسر ۵ ساله ام دارم بنظرتون مشکلم چیه؟؟؟

Last edited 5 ماه قبل by سمیه همتی
ایناز
ایناز
10 ماه قبل

سلام من دخترم ۱۴ سالمه از ۱۲ سالگی پریود میشم قبلا پریود منظمی داشتم ولی از وقتی مدارس شروع شده پریودم نامنظم شده
تقریبا دو ماهه که پریودم نامنظمه این ماه سه بار پریود شدم همیشه اواخر پریودی لکه بینی دارم و فک میکنم تموم شده ولی بعدش دوباره از اول خونریزی شروع میشه و اینم بگم استرس و کمر درد شدیدی دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

Last edited 10 ماه قبل by ایناز
Bahar
Bahar
10 ماه قبل

سلام،من پانزده سالم هیت و یکسالی هست پریود میشم چند دوره درد داشتم ولی حالا ندارم و همین نگرانم میکنه پریودم تقریبا نامنظمه
چند جا خوندم کسانی که بدون درد پریود میشن تخمک گذاری ندارن میترسم هیچ وقت تخمک گذلری نکنم و این نکرانم میکنه خیلی
در اون چند دوره که درد داشتم یعنی تخمک گذاری صورت گرفته؟
بعد امکنش هست دوباره درد پریود بگیرم؟
خواهش میکنم راهنماییم کنید پول ندارم زنگ بزنم

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  Bahar
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر در مورد نظم پریود تا دو سال بعد از اولین پریود ما فرصت میدیم و از همون اول انتظار پریودهای منظم نداریم در مورد سوال دوم درد پریود میتونه وجود داشته باشه میتونه وجود نداشته باشه و یا خفیف باشه پس جای نگرانی نیست

دینا
دینا
10 ماه قبل

من تقریبا ۱۴ سالمه باید ۲۰ پریود میشدم اما امروز ۲۷ ام تقریبا اکثر اوقات نامنظم هستش این نرمال یا نه ۲۰ام تاریخ تموم شدن پریود قبلیم بوده و ۷ روزه هستش تقریبا

دکتر راحله میرمجربیان
دکتر راحله میرمجربیان
پزشک متخصص
در پاسخ به  دینا
10 ماه قبل

در سن شما ممکنه پریودها خیلی منظم نباشه و هنوز روند بلوغ ادامه داره بهتره به خودتون حداقل تا یکسال دیگه فرصت بدید و بعد از اون پیگیری بشه

ناشناس
ناشناس
10 ماه قبل

سلام خسته نباشین.
۲۷ سالمه و مجرد. پریودیم منظم بود ولی از دوهفته پیش که پریودیم تموم شده بود، درست بعد یک هفته دوباره پریود شدم و تمومی هم نداره.کمرمم شروع کرده ب درد گرفتن.
من همیشه تو خونه ام فقط همین هفته پیش پیاده روی زیاد داشتم.
خیلی نگرانم باید چکارکنم؟
ممنون میشم جوابمو بدین

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  ناشناس
10 ماه قبل

برای علت یابی این موضوع نیاز به شرح حال بیشتری هست. توصیه کلی که میتونم از راه دور به شما بکنم:
برای کاهش خونریزی هر ۸ ساعت مفنامیک اسید یا ریپاون هر ۱۲ مصرف کنید مصرف کنید.
با این داروها مدیریت کنید اما اگر ماه‌های بعد هم زود به زود پریود شدید یک ارزیابی هورمونی و سونوگرافیس انجام دادید. چون سیکل قاعدگی میلی تخت تاثیر عوامل محیطی، تغییرات و استرس‌های روحی قرار دارد و میشه در سیکل اول به این‌ها نسبت داد.
اما اگر تکرار شد حتما نیاز به بررسی بالینی دارد.

ناشناس
ناشناس
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر، من ۱۴ سالم هست و تابستون گذشته برای اولین بار پریود شدم، الان تقریبا ۳ ماهی هست که پریود نشدم و علائمی هم ندارم، کم کم دارم نگران میشم آیا ۳ ماه در این سن عادی هست؟

دکتر سها میررضا
پزشک متخصص
در پاسخ به  ناشناس
10 ماه قبل

نه عادی نیست مراجعه حضوری داشته باشید

خاطره
خاطره
10 ماه قبل

سلام ببخشید من خاطره هستم ۶ماهع عروسیم شده قبلاپریودم منظم بود ولی الان دوماه هست پریودم سه زودترمیشم مشکل چیه

دکمه بازگشت به بالا