علت خونریزی شدید در دوران قاعدگی و درمان آن

درمان خونریزی طولانی در دوران قاعدگی

فهرست مطالب

خونریزی شدید در دوران قاعدگی

خونریزی شدید در دوران پریودی که با نام انگلیسی منوراژی (Menorrhagia) شناخته می‌شود، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که بانوان در گوشه و کنار دنیا ممکن است با آن دست و پنجه نرم کنند. قاعدگی‌هایی که شما را از رسیدگی به کارهای روزانه متوقف می‌کنند، طبیعی نیستند.

چرخه قاعدگی و میزان خونریزی هر خانم با دیگری متفاوت است. ممکن است فهمیدن این موضوع که آیا پریودی شما طبیعی، خیلی سبک یا خیلی شدید است سخت باشد، مگر این که با پزشک خود مشورت کنید.

خونریزی شدید در دوران پریود

خانم‌ها در طول دوران قاعدگی طبیعی، حدود ۳۰ تا ۴۰ میلی لیتر خون از دست می‌دهند، در حالی‌که این مقدار در خانم‌های با دوران قاعدگی غیر طبیعی ممکن است تا ۸۰ میلی لیتر خون باشد. خونریزی شدید در دوران قاعدگی می‌تواند باعث کم خونی و گرفتگی شدید عضلات شود.

بسیاری از بانوان در تلاش هستند به نوعی طبیعی یا غیر طبیعی بودن مقدار خونریزی خود را در دوران پریودی تشخیص دهند. از آن‌جایی که اندازه گیری مقدار خون از دست رفته در دوران قاعدگی غیر ممکن است، بهترین راه پی بردن به این موضوع مشورت با پزشک زنان و زایمان است.

مشاوره انلاین متخصص زنان و زایمان

از طرفی، بسیاری از خانم‌ها دلیل خونریزی شدید در دوران قاعدگی را نمی‌دانند و چشم بسته به کارهای روزانه خود و اعمالی که نباید در این شرایط انجام شوند، ادامه می‌دهند.

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا دلیل خونریزی شدید در دوران پریودی، روش درمان و تمام نکات مهم دیگر مربوط به این موضوع را که هر خانمی باید بداند، بررسی کنیم.

علت خونریزی شدید و لخته در دوران قاعدگی چیست؟

علت خونریزی شدید در قاعدگی

دلایل یا اختلالات زیادی ممکن است باعث خونریزی زیاد در دوران قاعدگی شوند. این نوع خونریزی‌ها ممکن است به‌وفور اتفاق بیافتند یا به‌ندرت باشد.

در سطور زیر شایع‌ترین دلایل خونریزی شدید در دوران قاعدگی را در دسته بندی‌های جداگانه ذکر کرده‌ایم که ممکن است علت خونریزی شدید در دوران قاعدگی شما نیز میان آن‌ها باشد.

پریودی که ناگهان در یک ماه بسیار شدید می‌شود

در این نوع قاعدگی‌هایی که خانم‌ها به‌طور ناگهانی در یک ماه خونریزی‌های بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند، ممکن است دلایل زیر دخیل باشند.

بارداری خارج از رحم

نشانه‌ها و علائم حاملگی خارج از رحم ممکن است با خونریزی شدید در دوران قاعدگی اشتباه گرفته شوند. در این نوع حاملگی، جنین در خارج از رحم رشد و نمو می‌کند و مدت زمان زیادی سالم باقی نخواهد ماند.

این نوع بارداری می‌تواند مشکلات جدی را در سلامت مادر ایجاد کند؛ مانند خونریزی و گرفتگی شدید عضلات. بارداری خارج از رحم که هنوز درمانی برای آن پیدا نشده است، تهدید جدی برای زندگی مادر به شمار می‌رود.

سقط جنین

در طول مدت زمان سقط جنین، خونریزی شدید رایج است و ممکن است با خونریزی قاعدگی اشتباه گرفته شود؛ برای اطلاع دقیق‌تر از علائم این اتفاق می‌توانید با دکتر سقط جنین مشورت کنید.

استفاده از ابزار درون رحمی

خونریزی شدید یکی از عوارض جانبی استفاده از آی یو دی یا ابزار درون رحمی است که بعد از گذشت چند ماه از قرارگیری این دستگاه در رحم، به احتمال زیاد خونریزی قطع خواهد شد.

داروهای خاص

بعضی از داروهایی که باعث افزایش جریان خون در بدن می‌شوند، می‌توانند باعث خونریزی شدید در دوران قاعدگی شوند.

درمان خونریزی شدید در پریود

پریودی با خونریزی شدید در روز اول

بسیاری از خانم‌هایی که مبتلا به خونریزی شدید در دوران قاعدگی هستند، آن را فقط در روز اول دوران پریودی تجربه می‌کنند. در زیر رایج‌ترین دلیل‌های خونریزی شدید در روز اول دوران قاعدگی را توضیح می‌دهیم.

داروهای جلوگیری از حاملگی

اگر اخیرا داروهای هورمونی جلوگیری از حاملگی را مصرف کرده باشید، ممکن است تا زمانی که پریودی شما با تغییرات هورمونی ایجاد شده در بدن تطبیق یابد، در روزهای ابتدایی دوران قاعدگی خود خونریزی‌های شدیدی را تجربه کنید.

تغییرات دارویی

درست مانند مورد قبل، ایجاد تغییر در نوع یا مقدار داروهای مصرفی ممکن است با چرخه قاعدگی شما تداخل داشته باشد و منجر به خونریزی شدید در دوران قاعدگی، البته فقط در روزهای ابتدایی آن شود.

چرخه‌های قاعدگی با خونریزی شدید پیوسته

بسیاری از بانوان که جزو هیچ کدام از دو دسته بالا نیستند، دائما خونریزی‌های شدید و پر دردی را در دوران پریودی تجربه می‌کنند و نمی‌دانند دلیل خونریزی زیاد در دوران قاعدگی نشانه چیست.

خانم‌هایی که مبتلا به این نوع خونریزی شدید در دوران پریودی هستند، پریودی دردناکی را تجربه می‌کنند و از کارهای روزانه خود عقب می‌افتند. همچنین این نوع خونریزی شدید در سراسر چرخه پریودی می‌تواند عوارض طولانی مدتی را به همراه داشته باشد.

مشکلات هورمونی

بدن شما در حالت عادی هورمون‌های پروژسترون و استروژن را که بزرگ‌ترین نقش را در چرخه‌های قاعدگی دارند، به‌طور متعادل ترشح می‌کند.

حال ایجاد تغییر در این تعادل و افزایش مقدار استروژن خون، می‌تواند منجر به ضخیم شدن دیوار رحم و در نتیجه خونریزی شدید در دوران قاعدگی شود. زیرا این دیواره ضخیم تشکیل شده در رحم شما در حال ریزش و از بین رفتن است.

همچنین بیماری تیروئید کم کار می‌تواند باعث ایجاد چرخه‌های قاعدگی نامنظم یا پریودی‌هایی با خونریزی شدید شود.

اگر پریود نامنظم دارید توصیه می‌کنیم با متخصصان مشاوره پریود پذیرش ۲۴ در مورد مشکل خود صحبت کنید که در هر ساعت از شبانه‌روز می‌توانند به شما کمک کنند.

اختلالات خونریزی

حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد از بانوان مبتلا به اختلالات خونریزی هستند و این اختلال می‌تواند خونریزی شما را در دوران قاعدگی دردناک کند.

پلیپ‌های رحمی

پلیپ‌های رحمی کوچک می‌توانند باعث سنگین‌تر شدن پریودی خانم‌ها شوند.

فیبروم رحم

فیبروم‌های رحمی توده‌های غیر سرطانی هستند که در بافت ماهیچه‌ای رحم رشد می‌کنند. این فیبروم‌ها همچنین می‌توانند در قسمت خارج از رحم، در دیواره رحم، درون رحم یا ترکیبی از این موارد رشد کنند و باعث خونریزی شدید دوران قاعدگی شوند.

فیبروم رحمی

سرطان‌های خاص

سرطان ایجاد شده در رحم، دهانه رحم و تخمدان‌ها به‌ندرت می‌توانند دلیل به وجود آمدن خونریزی‌ شدید در دوران قاعدگی باشند اما بعضی از خونریزی‌های بسیار شدید در این دوره می‌توانند به عنوان نشانه‌ای از این سرطان‌ها شناخته شوند.

دروان قبل از یائسگی

قبل از فرا رسیدن دوران یائسگی، شما ممکن است تغییرات هورمونی شدیدی را تجربه کنید که این تغییرات خیلی کم می‌توانند باعث به وجود آمدن خونریزی‌های شدید در دوران پریودی شوند.

دوران پس از زایمان

خونریزی زیاد در دوران قاعدی پس از زایمان غیر ممکن نیست. این تغییرات ممکن است همیشگی باشند یا پس از زایمان، چرخه قاعدگی شما و میزان خونی که از دست می‌دهید به حالت عادی برگردد.

التهاب مزمن رحم

التهاب مزمن رحم اختلالی است که در آن بافتی شبیه به بافت داخلی رحم، خارج از حفره رحم شما رشد می‌کند و منجر به خونریزی شدید در دوران قاعدگی می‌شود. علائم رایج این اختلال عبارت هستند از:

 • قاعدگی‌های دردناک
 • درد در قسمت تحتانی کمر
 • خونریزی شدید در دوران پریودی

نشانه‌های خونریزی شدید در دوران قاعدگی

خونریزی شدید در دوران قاعدگی

در بخش قبل تقریبا به تمام مشکلات، اختلالات و بیماری‌هایی که ممکن است باعث ایجاد خونریزی شدید در دوران پریودی خانم‌ها شوند اشاره کردیم.

در این قسمت سعی داریم رایج‌ترین نشانه‌هایی را که شما می‌توانید بر اساس آن‌ها طبیعی یا شدید بودن خونریزی خود را در پریودی حدس بزنید، ذکر کنیم.

 • اگر خونریزی شما در حدی است که هر یک ساعت، از یک یا دو پد بهداشتی یا تامپون عبور می‌کند و لباس زیر شما آلوده می‌شود.
 • اگر برای کنترل خونریزی و جلوگیری از آلوده شدن لباس‌های خود مجبور هستید از ۲ پد بهداشتی به‌صورت همزمان استفاده کنید.
 • اگر به دلیل خونریزی شدید در دوران قاعدگی، مجبور هستید پد بهداشتی خود را در طول مدت زمان شب عوض کنید.
 • اگر چرخه‌های قاعدگی شما بیشتر از ۷ روز زمان می‌برند.
 • اگر لخته‌های خونی با اندازه بزرگ در خون خارج شده از واژن خود مشاهده می‌کنید.
 • اگر در طول مدت زمان پریودی دائما در نواحی پایین بدن و شکم خود درد پیوسته دارید.
 • اگر دائما خسته هستید، کمبود انرژی یا تنگی تنفس دارید.

تشخیص خونریزی شدید در دوران پریودی

تشخیص این موضوع که یک خانم مبتلا به خونریزی شدید در دوران قاعدگی است یا خیر، کمی سخت است. زیرا هر شخصی ممکن است عبارت «خونریزی شدید» را به‌طور متفاوتی برای خود معنا کند.

به‌طور کلی، خونریزی طبیعی در عادت ماهانه حدود ۴ تا ۵ روز زمان می‌برد و خون از دست رفته در این مدت کم است (حدود ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری). اما بانوانی که مبتلا به خونریزی شدید هستند، عادت‌های ماهانه بیشتر از ۷ روز دارند و مقدار دو برابر بیشتر از بانوان عادی خون از دست می‌دهند.

اگر خونریزی شما در هر چرخه قاعدگی بیش از ۷ روز زمان می‌برد یا آن‌قدر مقدار خونریزی زیاد است که هر یک ساعت مجبور به تعویض پد بهداشتی خود هستید، مشکوک به ابتلا به خونریزی شدید در دوران قاعدگی هستید و باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر به هر دلیلی دسترسی به پزشک ندارید می‌توانید با متخصصان آنلاین مشاوره پریود پذیرش ۲۴ در مورد مشکلات خود سوال کنید و جوابتان را در هر ساعت از شبانه‌روز بگیرید.

زمانی که به پزشک مراجعه کنید، او برای تشخیص مشکل شما درباره سابقه پزشکی و عادت‌های ماهانه شما خواهد پرسید. همچنین ممکن است سوالاتی را مانند این موارد بپرسد:

 • اولین بار در چند سالگی پریود شدید؟
 • مدت زمان پریودی شما چقدر زمان می‌برد؟
 • چند روز از مدت زمان پریودی، خونریزی شما شدید است؟
 • تاثیر پریودی شما روی کارهای روزانه چگونه است؟

پس از پرسیدن این سوالات و تعدادی معاینه دیگر، ممکن است پزشک تعدادی آزمایش دیگر برایتان بنویسد که به شما در فهمیدن این‌که مبتلا به خونریزی شدید در دوران قاعدگی هستید یا خیر، کمک خواهند کرد. در ادامه به تعدادی از آزمایش‌هایی که پزشک شما ممکن است تجویز کند اشاره می‌کنیم.

آزمایش خون

در این آزمایش مقداری از خون شما را با استفاده از سرنگ خارج می‌کنند و آن را برای بیماری‌هایی مانند کم خونی، اختلالات تیروئیدی یا مشکلات لخته شدن، بررسی می‌کنند.

آزمایش پاپ

در این آزمایش، تعدادی از سلول‌های دهانه رحم برای آزمایش برداشته می‌شوند و سپس این بافت برای وجود عفونت، التهاب یا تغییراتی در سلول‌های بافت که ممکن است نشان از سلول‌های سرطانی باشند بررسی می‌شود.

نمونه برداری از رحم

در این آزمایش، بافت نمونه از لایه داخلی رحم برداشته می‌شود و با بررسی آن، وجود هر نوع سلول‌های سرطانی یا اختلالات دیگر را شناسایی می‌کنند.

شما ممکن است هنگام انجام شدن این آزمایش، احساس درد کنید مانند احساسی که هنگام خونریزی شدید در دوران قاعدگی به شما دست می‌دهد. اما این آزمایش زمان زیادی نمی‌برد و درد آن معمولا پس از اتمام آزمایش از بین خواهد رفت.

سونوگرافی

در این آزمایش که احتمالا همه بانوان با آن آشنایی دارند، با استفاده از امواج فراصوتی و یک مانیتور، ظاهر رگ‌های خونی، بافت و ارگان‌های بدن شما را بررسی می‌کنند. پزشک شما با این روش می‌تواند ببیند بافت‌ها و رگ‌ها چگونه کار می‌کنند و همچنین جریان خون شما را بررسی کند.

پس از انجام یکی از این آزمایش‌ها و مشخص شدن مشکل شما و علت آن، پزشک یکی از روش‌های درمانی موجود در این زمینه را برای شما تجویز خواهد کرد که در ادامه به تفصیل آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

تشخیص خونریزی شدید در پریود

درمان خونریزی شدید در دوران قاعدگی

نوع درمانی که برای خونریزی شدید شما تجویز می‌شود، بستگی به دلیلی که باعث ایجاد خونریزی شده است و همچنین میزان وخامت مشکل شما دارد.

هنگامی که برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنید، او نگاهی به سن، سلامت عمومی و سابقه پزشکی شما می‌اندازد تا بفهمد واکنش بدن شما به انواع داروها، فرآیندهای درمانی و درمان‌ها چگونه خواهد بود.

به‌عنوان مثال، برخی از بانوان به‌طور کلی نمی‌خواهند پریود شوند، برخی دیگر می‌خواهند زمان تقریبی پریود ماهانه خود را حدس بزنند‌ و تعدادی از خانم‌ها فقط می‌خواهند مقدار خونریزی خود را کاهش دهند.

بسته به شرایط بیمار و خواسته‌ای که از پزشک دارد، درمان‌های متفاوتی تجویز می‌شوند که بعضی از آن‌ها ادامه‌دار و بعضی فقط یک مرتبه خواهند بود.

شما باید درباره نحوه درمان خونریزی شدید در دوران قاعدگی با پزشک خود صحبت کنید تا او تصمیم بگیرد کدام روش برای شما مناسب‌تر است. در ادامه به فهرستی از رایج‌ترین درمان‌های خونریزی شدید هنگام پریودی اشاره می‌کنیم.

دارو درمانی برای خونریزی شدید در دوران قاعدگی

دارو درمانی یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان مشکل خونریزی شدید در دوران پریودی است که در آن پزشک مربوطه داروهای خاصی را برای بیمار تجویز می‌کند. رایج‌ترین داروها، مکمل‌ها و راهکارهای درمانی دارویی به شرح زیر هستند.

جلوگیری از خونریزی شدید قاعدگی

قرص آهن

 اگر نشانه‌هایی از کم خونی داشته باشید، قرص‌های مکمل آهن که به افزایش میزان آهن خون و در نتیجه اکسیژن آن کمک می‌کنند، برای شما تجویز خواهند شد.

قرص ایبوپروفن

از این قرص برای کاهش درد، گرفتگی عضلات در اثر خونریزی شدید در دوران قاعدگی و مقدار خونریزی استفاده می‌شود.

قرص‌های جلوگیری از بارداری

از این قرص‌ها برای کمک به منظم شدن چرخه پریودی و کاهش مقدار خونریزی استفاده می‌شود.

ابزار درون رحمی جلوگیری از بارداری (IUC)

برای نظم بخشیدن به چرخه قاعدگی و کاهش میزان خونریزی این دوره از ابزار ترشح کننده دارو در رحم استفاده می‌شود.

هورمون درمانی

برای کاهش مقدار خونریزی در روزهای پریودی، از این داروهای هورمونی (داروهایی که شامل استروژن و یا پروژسترون هستند) استفاده می‌شود.

عمل‌های جراحی

در مواردی که به هر دلیلی امکان استفاده از دارو درمانی برای کاهش خونریزی شدید در دوران قاعدگی وجود نداشته باشد، پزشکان عمل‌های جراحی را برای بیماران در نظر می‌گیرند که رایج‌ترین انواع این عمل‌ها را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

عمل جراحی برای درمان خونریزی شدید پریود

اتساع و تراشیدن بافت (D&C)

طی این فرآیند که کورتاژ نیز نامیده می‌شود، قسمت فوقانی لایه داخلی بافت رحم برداشته می‌شود تا میزان خونریزی فرد در دوران پریودی کاهش یابد. ممکن است نیاز باشد این فرآیند را در طول مدت زمانی زیادی تکرار کنید.

هیستروسکوپی

در این عمل جراحی، از یک ابزار مخصوص برای مشاهده بافت درونی رحم استفاده می‌شود که می‌تواند برای کمک به خارج کردن پلیپ‌ها و فیبروم‌های رحم، رفع ناهنجاری‌های رحم و از بین بردن بافت داخلی رحم برای کاهش میزان خونریزی مورد استفاده قرار گیرد.

ابلیشن آندومتر یا رزکسیون

استفاده از این دو عمل جراحی برای کاهش میزان خونریزی شدید در دوران قاعدگی بسیار رایج است. در این دو فرآیند، از تکنیک‌های مختلفی برای برداشتن لایه داخلی رحم برای کنترل خونریزی آن استفاده می‌شود.

در حالی که ممکن است چرخه قاعدگی در برخی از بیماران با استفاده از این عمل‌های جراحی به‌طور کلی متوقف شود، برخی دیگر نیز ممکن است به پریود شدن ادامه دهند اما دیگر درد و خونریزی شدید قبل از عمل را نداشته باشند.

نکته مهم در مورد این عمل‌های جراحی این است که گرچه رحم در بدن باقی می‌ماند، اما از باردار شدن زن در آینده جلوگیری خواهد شد.

خارج کردن رحم

در این عمل جراحی که برای درمان خونریزی شدید در دوران قاعدگی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، رحم فرد به‌طور کلی از بدن خارج می‌شود. بانوانی که این عمل جراحی را انجام می‌دهند، در آینده توانایی بچه‌دار شدن را از دست خواهند داد و دیگر پریود نمی‌شوند.

خونریزی طولانی مدت

سوال بیمار:

سلام نزدیک به سی روز هست که خونریزی دارم و قطع نمیشه دوبار به دکتر مراجعه کردم بار اول گفتن رحمم فیبری شده و تا بیشتر از این نشده باید برای بارداری اقدام کنم برای بند اومدن خونریزی هم آمپول هرمونی تجویز کردن که تزریق کردم و مشکل برطرف شد بار بعد که عادت ماهیانه شدم همین مشکل رو داشتم اینبار به دکتر دیگه ای مراجعه کردم و ایشون گفتن آندومتر رحمم ضخیم شده و باید از قرص های جستیران استفاده کنم و برای بند اومدن خون ریزی بازهم از همون آمپول ها تجویز کردن که بعد از چندروز برطرف شد و قرص ها هم تاثیری نداشتند الان دوباره دچار این مشکل شدم و دکترها حرف هم رو نقض میکنند برای بند اومدن خونریزی چیکار کنم؟

درمان بستگی به سن تون و نوع میوم و ضخامت اندومتر داره

ازمایش تیروئید چک کنین

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از بانوان، خونریزی شدید دوران قاعدگی را مانند یک امر طبیعی پذیرفته‌اند و طوری با آن رفتار می‌کنند که انگار جزو زندگی روزمره آن‌ها است، به‌طوری که بسیاری از آن‌ها حتی نمی‌دانند مبتلا به این مشکل هستند و این مشکل قابل درمان است.

در صورتی که به این مشکل بی محلی شده و درمان نشود، می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های جدی دیگری مانند کم خونی شود. در این بیماری، سلول‌های خونی بدن مشکل پیدا می‌کنند و اکسیژن رسانی توسط آن‌ها به قسمت های مختلف بدن سخت می‌شود.

اگر خونریزی شدید در دوران قاعدگی چرخه زندگی روزمره شما را تغییر می‌دهد، باعث می‌شوند قرارهای مهم، مدرسه یا دانشگاه خود را از دست دهید یا مجبور باشید تمام روز از ترس کثیف شدن لباس‌های خود به دلیل خونریزی شدید در خانه بمانید، به احتمال زیاد مبتلا به خونریزی شدید دوران پریودی هستید.

این مشکل می‌تواند سبب ایجاد اختلالات فیزیکی دیگری مانند خستگی مفرط، گرفتگی ماهیچه بسیار شدید، سرگیجه، اضطراب و استرس شود.

در صورتی که این علائم را در خود مشاهده می‌کنید و تا به حال به پزشک مراجعه نکرده‌اید، هر چه سریع‌تر این کار را انجام دهید.

البته تعداد زیادی از بانوان از مطرح کردن این موضوع با پزشک خجالت می‌کشند و به همین دلیل از رفتن به مطب پزشک خودداری می‌کنند. اگر شما هم از این دسته از افراد هستید، نگران نباشید.

شما می‌توانید با متخصصان مشاوره پریود پذیرش ۲۴ در مورد مشکلات مربوط به خونریزی شدید در دوران قاعدگی خود بدون خجالت صحبت کنید.

مشاوره آنلاین پریود

این سامانه پل ارتباطی شما با مشاوران متخصصی است که در هر ساعت از شبانه‌روز به‌صورت متنی، صوتی و تلفنی می‌توانند کمک به درمان و رفع مشکلتان کنند.

دقت داشته باشید که مقاله بالا جنبه آشنایی شما با خونریزی شدید در دوران قاعدگی را دارد و به هیچ عنوان نمی‌توانید به‌تنهایی، علت یا درمان مشکل خود را تشخیص دهید.

به همین دلیل بهتر است مشکل خود را با پزشک متخصص زنان پذیرش ۲۴ در میان بگذارید تا راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهند.

۲.۷/۵ (۳ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.healthpartners.comwww.cdc.govwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
64 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
زینب قدیانی
زینب قدیانی
13 روز قبل

سلام خانم من ۵۱سال دارد ودر زمان قائدگی خون ریزی شدید دارد

زهرا
زهرا
19 روز قبل

من پریودم الان و دیروز حلقه زدم چند روز پیش هم حلقه زدم الان روز ۸ پریودیم هست هنوز خونریزی دارم چکارکنم. ممنون میشم بگین

ندا
ندا
25 روز قبل

سلام من اولین بارخونریزیمکم بود یک هفته گذشته ولی این بارکه دومی است دو هفته گذشته خوب نشدم میترسم میشود کمکم کند ممنونم ۱۳ساله

سها
سها
29 روز قبل

من ۴۰سالمه، وقتی پریود میشم کلا سه روز هست و خون کمی هم میاد،، و دوران پریود هم حالم خوبه احساس سبکی دارم برعکس عده ای از خانمها،، و غلظت خون هم دارم،، چیکار کنم که خون بیشتری بیاد

نام خانم عظیمی
نام خانم عظیمی
1 ماه قبل

سلام من ۴۰ سالمه هر موقع پروید میشم خیلی خون ریزی شدید دارم بالخت خون

هرا
هرا
1 ماه قبل

سلام من ۱۳ سالمه و تازه گی ها پریود شدم اولین بار خونریزیم کم بود اما الان که بار دومم هس خونرزیم زیاد شده طبیعی هس؟؟؟؟؟؟

سحر
سحر
در پاسخ به  هرا
1 ماه قبل

اره

زهرا
زهرا
1 ماه قبل

سلام ۱۶ سالمه من همیشه خونریزی کمی دارم اما الان بعد چهارده روز از پریود قبلیم دوباره پریود شدم و خونریزی م شدید هست علتش چیه که هم زود شدم هم این قدر خونریزی شدیده

فاطمه جبار
فاطمه جبار
1 ماه قبل

با سلام علت خونریزی زیاد در روز پریودی چیست.چ دارویی استفاده کنیم برا کم شدن خونریزی

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  فاطمه جبار
1 ماه قبل

من ۴۸سال سن دارم از زمانی که عمل تخمدان کرده‌ام در هنگام پریودمخونریزیم خیلی زیاد شده است چیکار باید بکنم

لیلا کوشکی
لیلا کوشکی
1 ماه قبل

سلام دخترم برای اولین بار پریود شده ولی الان مدت ۲۰روز که خونریزی داره علت آن چیست

ب پ
ب پ
در پاسخ به  لیلا کوشکی
1 ماه قبل

سلام دخترم چندماهی یکبارپریودمیشه وبرای بارسوم هست که پریودمیشه دوباراول زیاد خون ندیدولی الان یکهفته اس که شدید هست ودردوسرگیجه وضعف داره لطفا پاسخ بدین ممنونم

نازنین
نازنین
در پاسخ به  ب پ
1 ماه قبل

اشکال نداره برا دخترای نوجوان که تازه پریود شدن همه ی این علائم طبیعیه، بعدها بمرور پریودشون منظم میشه الان تو دوره بلوغ هستن هورموناش متغیره

لیلا کوشکی
لیلا کوشکی
1 ماه قبل

ل

دریا
دریا
2 ماه قبل

باسلام.من هرماه پریودیم۷ الی۹روزطولمیکشه امااینما۳روزه تموم شد.من۳۹سالمه.ممنون میشم علتشوبدونم.

زهرا
زهرا
2 ماه قبل

سلام من عادت شدم خیلی خون ریزی شدید داشتم الان خیلی سردرد سرگیجه دارم که باهیچ قرص مسکنی آروم نمیشه

مریوان امیدیان
مریوان امیدیان
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چهل روز خونریزی دارم به متخصص زنان وزایمان مراجعه کردم قرصDupbaston رام نوشته روز چهردهم پریودی تابیست وچهرم مصرف کنم الان کی باید شروع کنم بخورم چون پریودیم منظم نیست دوسه ماه یکبار پریود میشم چهل وپنج سال دارم دیوا ره رحم ضخیم است ممنونم لطفا راهنمایی بفرمایید

شیبک
شیبک
3 ماه قبل

سلام من خانمی ۲۷ ساله هستم و دارای یک فرزند یک و نیم ساله من تا بحال قاعدگی منظمی داشتم ولی از اول همین ماه هستش که هفته یک در میان پریود میشوم یعنی از یکم تا هفتم پریود شدم باز تا چهاردهم نداشتم باز از چهاردهم تا بیست یکم پریود بودم باز تا بیست هفتم نداشتم باز الان دو روز پریود شدم و همچنین خیلی بی حوصله و کمر درد و پا درد هستم

ریحانخ
ریحانخ
4 ماه قبل

سلام من همیشه وقتی پریود میشم روز اول درد دارم ولی خوب میشم تا روز چهارم خونریزیم زیاده بعدش دیگ خوب میشم ولی این اول خونریزیم کم بود روز چهارم زیاد شد الان ک شش روزه بازم پریودم دردم دارم اگ میشه راهنماییم کنین

مریم
مریم
4 ماه قبل

توووو رو خدا جان هرکی دوست دارید کمکم کنید دارم میکیرم خیلی خون زیادی ازم رفته من ۱۵ سالمه نمیدونم چرا انقدر بدختم چه مرگمه اخه من همه همکلاسی هام خوشبحالشون
هم پریودشون منظمه و کمه از من نامنظم و خیلی شدید از کل دنیا شدید تره از من چکار کنممممممم دلم میخاد بمیرممم

منیر
منیر
در پاسخ به  مریم
3 ماه قبل

من آمپول ویتامین کا ک میزنم خونریزیم کمتر مییشه
بزن

تاجیک
تاجیک
7 ماه قبل

سلام من ۱۷ سالمه از ۱۲ سالگی پریود شدم . الان حدودا چند ماهه که خونریزی شدید دارم نمیتونم مدرسه برم از جام تکون بخورم . دکتر مامایب هم رفتم سونوگرافی نوشتند ولی به کرونا مبتلا شدم نتونستم برم . الانم بیشتر از ۱ ماهه که پریود نشدم . زیر دلم درد میکنه اما هیچی . در ضمن من کم خونی خیلی شدیدی دارم . فرتینم ذخیره آهنم رو ۴ هست و اینکه خونم خیلی رقیق هست .

معصومه
معصومه
7 ماه قبل

سلام من ۴۴ سال دارم.ودوسه سالیست که روز دوم و سوم پریودی خونریزی زیاد دارم.درحدی که ازترس کثیفی لباس دوتا پد استفاده میکنم.ولی بعداز ۵ روزپاک هستم.خواستم شماراهنمائیم کنیدببینم اینم جزوخونریزیهای پریودی حساب میشه.وراه درمانی داره یانه؟ممنون

سنا
سنا
7 ماه قبل

سلام ببخشید من ۱۴ سال دارم و تازه پریود شدم و تا ۳ روز اول خونریزی کم بود ولی از. روز چهارم خونریزیم شدید شد در حدی که دوست ندارم از جام تکون بخورم و الان روز پنجم پریود من هست

لیلا عارف
لیلا عارف
7 ماه قبل

سلام روزتون بخیر خانم دکتر من سه روز اول پریودی خونریزی خیلی زیادی دارم آیا طبعی هست

مهتاب
مهتاب
در پاسخ به  لیلا عارف
2 ماه قبل

سلام خانم دگتر منپریودم چندروزه تموم شده ولی باز دوروزه خونریزی شدید دارم چه قرصی بایدبخورم لطفا راهنماییم کتید

مریم ع
مریم ع
7 ماه قبل

سلام ۴۲ سالم ذخیره تخمدان ۲۱% واف اس اچ ۶۶ دو سه ماهی خون ریزیم کم شده ۳ روز -۸ ماه قرص تحریک تخم گذاری خوردم ودوفاستون و قرص های تقویتی تخمک روز ۶ بهمن پریود شدم روز ۹ ام بهمن شب ۱ عدد ال دی خوردم از فرداش قطع کردم ۴ روز بعد پریود شدم روز اول دوم کم بود روز ۳-۴-۵ تقریبا زیاد شد (میش روز ۱۳ بهمن ت االان ادامه داره )این خون پریود است؟ میش من راهنمایی کنید برای قطع شدن خون ریزیم کاری باید کنم

مریم ع
مریم ع
7 ماه قبل

سلام خوب هستید من ۴۲ سالم واف اس اچم ۶۶ بود وبا ذخیره تخمدان ۲۱% دوسه ماهی خون ریزیم کم شده در حد ۲-۳ روز این ماه برای باردار شدن پیش دکتر ای وی اف رفتم قرص ال دی داده بمن یک دونه خوردم روز ۴ پریودم وفرداش دیگه نخوردم بعد از ۴ روز مجدد پریود شدم روز اول دوم کم بود از روز ۳-۴-۵ خون ریزیم تقریبا زیاد شده تا چندروز خون ریزی دارم داروی خاصی باید بخورم تا قطع بش یا نه خودش ان شالله قطع مییش

سارا
سارا
7 ماه قبل

سلام من ۲۳ سالمه و ۳ ماه پریود نشدم یک هفته فقط لکه بینی داشتم اما الان ۲ روزه خون زیادی ازم میره میشه راهنماییم کنید ممنون

Hanna
Hanna
7 ماه قبل

سلام من در روز های ۳ و ۴ پریودی ب مدت ۲ ساعت خون بند میاد و فک میکنم دوره تموم شده ولی دوباره ادامه داره ولی شدتش کم میتونید کمک کنید؟

فرشته
فرشته
در پاسخ به  Hanna
3 ماه قبل

عادی هست

مریم
مریم
در پاسخ به  Hanna
21 روز قبل

سلام من الان ۲۰ روزه خونریزی شدید دارم همیشه هم یک هفته جلو مافتادم میوم هم دارم ۱۲ میلی است رفتم دکتر بهم قرص جیستران دادهم میخورم خونریزیم قطع نمیشه لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم.

زهرا
زهرا
در پاسخ به  مریم
19 روز قبل

سلام من الان پریودم و دیروز حلقه زدم و چند روز قبل هم حلقه زدم الان روز ۸ پریودیم هست و خونریزی دارم چکار کنم؟

حمیده
حمیده
8 ماه قبل

سلام من حدود۳ ماه پریودنمیشدم حالا ۲۵روزمیشه که خونریزی شدیددارم توسونوقبلیم۲تافولیکول۲۲میل درلوله تخمدان دیده شدازکپسول ترنسیداستفاده میکنم کمی بهترم به محض قطع کردن دوباره خونریزیم شدید میشه و۴۵ساله هستم

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  حمیده
8 ماه قبل

با توجه به تاخیر طولانی و خونریزی طولانی در دوران قبل از یائسگی قرار دارید.
درمانی که دارید دریافت می‌کنید با کپسول ترنسید درمان علامتی هست و درمان قطعی نیست و صرفا خونریزی را قطع می‌کند.
چیزی که در سنوگرافی شما مهم است ضخامت آندومتر رحم هست، اگر ضخامت زیاد هست که احتمالا به این شکل باشد، باید درمان هورمونی بگیرید و ببینید خونریزی با این درمان کم می‌شود یا نه. اگر خونریزی همچنان زیاد بود و به درمان پاسخ داده نشد حتماً کاندید کورتاژ خواهید شد. به پزشک مراجعه کنید و برنامه درمانی مورد نظر را از پزشکتان دریافت کنید.

خدا
خدا
8 ماه قبل

من دستگاه گذاشتم یه ۸ماهی میشه اماچندروزپیش وسایل سنگین بلندکردم صبحش کمردردودلدرگرفتم وخیلی خون میبینم مشکلی نداره

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  خدا
8 ماه قبل

بهتره سونو انجام بدین که وضعیت ایودی مشخص بشه

لیلا کوشکیکوشکی
لیلا کوشکیکوشکی
در پاسخ به  دکتر زهرا بهرامی
1 ماه قبل

سلام دخترم برای اولین بار پریود میشه اما مدت ۲۰ روز که خونریزی داره علت آن چیست

عزیزه
عزیزه
8 ماه قبل

باسلام من۴۳سالم اولین پریودم در۱۳سالگی به طورم طب پریودمی شدم معمولی بودولی الان تقریبا۳,۴ماه پریودم خونریزی بیشتری داره مثل قبل از۲۵روزپ یودمیشم ولی خونریزم شدیدالان ازتون راهنمایی میخوام باتشکر

راهله نجیب
راهله نجیب
9 ماه قبل

سلام من خونریزی شدید دارم همیشه..که ازنواربهداشتی مشبک استفاده میکنم همزمان دوتا باهم..لخته های خونی خارج میشه ازم..اندازه نصف چهار انگشت. چهارروز اول.روزهای بعد که ۷روز طول میکشه هم میاد ولی خیلی کمتر..الانم روز هفتم مریضیم هس ولی پاک نشدم چکار کنم

کارشناس ارشد زهرا قربانی
در پاسخ به  راهله نجیب
8 ماه قبل

از ابتدا خونریزی زیاد بوده یا به تازگی اینطور شده!؟
بدون ارزیابی نمی‌توان گفت دلیل خونریزی چی هست، ارزیابی هورمونی و سونوگرافی لازم هست که ببینیم علت آناتومیک برای خونریزی وجود دارد یا نه.
البته سبک زندگی و تغذیه هم در روند تاثیر دارد.
حداقل چیزی که از راه دور میتونم به شما بگم این هست که هر ۸ ساعت برای کاهش خونریزی از مفنامیک اسید یا ناپروکسن استفاده کنید.

اکرم نجفی
اکرم نجفی
9 ماه قبل

سلام من آبان ماه سال پیش سقط باقرص داشتموبعد سونو انجام دادم که ضخامت رحمم ۱۳ بود وحفتی نبود بعداز یک ماه به خونریزی خیلی شدید افتادم که اصلا خونریزیم بند نمی اومد کورتاژ انجام دادن وهمه چیز خوب بود ولی مجددا خردادامسال باردارشدم که تیرماه دوباره سقط کردم ضخامت رحمم ۲ بود که دکتر گفت خوبه ولی منهمچنان که حدود۶الی ۷ما ازسقطم میگذره پریودی خیلی شدید دارم طوری که از پوشک های بزرگ استفاده میکنم و پد های بهداشتی جواب نمیدهمجبورم هر ۸ ساعت دوتا مفنامیک اسیدبخورم تا کم شه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  اکرم نجفی
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

مریم
مریم
9 ماه قبل

سلام مادر من چند‌وقت هست که خیلی خون ریزی شدید دارنند ‌ . ایشان نزدیک به ۴۴ سال سن دارنند علت خون ریزی شدید شون چیه خانم دکتر ؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مریم
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

مژگان
مژگان
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید ببخشید من ۴۳ هست تا حالا همچین خونریزی شدیدی رو نداشتن ولی دو روزه به طرز وحشتناکی خونریزی شدید و لخته خون های بزرگ رو دارم و در ناحیه شکم و زیر شکم به شدت احساس درد دارم ممنون میشه پاسخ گو باشید

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مژگان
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

طاهری
طاهری
9 ماه قبل

سلام .
۴۵ سالم هست.دوماه هست که در دوره پریودی خونریزی خیلی زیاد دارم.
ماه قبل سونو دادم گفتن کیست داری حدود ۵ سانت.اما مشکل دیگه نداشت رحمم.کم خونی زیاد هم دارم.دکتر بهم قرض خون و مدروکسی پرژسترون تجویز کرد که ۱۴ قاعدگی به مدت ۱۰ شب خوردم.این ماه که پریود شدم خیلی بدتر و بیشتر هست.یه ربع یک بار لخته های خون بزرگ همراه خون زیاد خارج میشه.دو روزه اینطوری هستم.سرم درد گرفته.شما چه تجویزی میکنید؟

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  طاهری
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

زهرا
زهرا
9 ماه قبل

بنده بیست روز شده خونری دارم ۴۵ سال سن دارم هار رزند بدنیا آورم الان ۹ سال از آخرین زایمانم مگذرد وپریودم نامنظم شده است. خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  زهرا
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

بهار قاسمی
بهار قاسمی
10 ماه قبل

سلام من دو ماه پیش دستگاه گزاشتم پریودیم هم زیاد داشتم هم کم ولی به اندازه این پریودیم نبود خیلی زیاد دارم بایدیک ساعت ۴ پوشاک تعویض کنم بعد زدن واکسن کرونا پریودیم بیشتر شده العان ۸ روز عادت هستم ولی کم نشده

Last edited 10 ماه قبل by بهار قاسمی
پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  بهار قاسمی
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

خاور
خاور
11 ماه قبل

سلام مدت یک ماه است خون ریزی شدید دارم روزی ده باروبیشتربرای دفع خون ریزی به دسشویی میروم تیروئید کم کار دارم ولی کنترل کردم فیبروم رحمی هم دارم پارسال عمل کردم ۵۲ سال سن دارم چکارکنم

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  خاور
11 ماه قبل

کم کاری تیروئید و فیبروم روی پریود تاثیر میزاره
هر دو باید درمان بشه
فیبروم رو عمل کردی اما امکان عود داره
شما نزدیک یائسگی هستین و این مشکلاتتون برطرف خواهد شد
فاکتورهای انعقادی خون هم بهتره چک شود

معصومه
معصومه
1 سال قبل

سلام ببخشید من ۲۱ سالمه ۲ ماهه که قرص جلوگیری رو ول کردم الآن در پریودی خونریزی دارم همراه با درد زیره شکم .میشه راهنماییم کنید

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  معصومه
1 سال قبل

سلام
احتمالا بخاطر انقباضات رحمی است می‌توانند یک ماه قرص ویتاگنوس استفاده کنید شبی یک عدد

ا- مداح
ا- مداح
1 سال قبل

سلام ببخشید ۵۰ سال دارم مشکل اندومتریوز دارم درپریودی خونریزی شدیدبا درددارم قرص ویزان استفاده کردم ۴۵ روز خونریزی داشتم قطع کردم چون مشکل قلب و دیابت دارم ازعمل می ترسم لطفا راهنماییم کنید چون سه روز حتی سرکارم هم نمی توانم بروم مشکل کم خونی شدید دارم همه ماه هرشب ۲قرص اهن میخورم و همچنین برای قلبم هرشب قرص اسپیرین باید مصرف کنم متشکرم

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  ا- مداح
1 سال قبل

سلام بهتر است از آمپول هایی که باعث یایسگی می شوند استفاده کنید چون شرایط عمل رو ندارید حتما تحت نظر متخصص زنان باشید

منیژه
منیژه
3 ماه قبل

سلام من الان ۱۰ روزه پرید میشم خونریزی دارم رفتم دکتر آزمایش واونو دادم دارو واسم نوشت داروها تاثیری نداشتن تو سون گفتن که من کیست نابوتین به ابعاد ۱۲mm دارم

زینب
زینب
4 ماه قبل

سلام و عرض ادب من خانم ۳۸ ساله هستم
من همیشه عادت ماهانه ام سر وقت و منظم بود ولی از وقتی دوز سه واکسن کرونا رو زدم وات سیستم بدنم بهم ریخته دوماه یک بار پریود میشم و خیلی خیلی شدید خونریزی دارم به طوری که دوتا نوار جواب نمیده و کل روز و شب در زمان پریود باید دستشویی باشم بطوری خونریزی شدید دارم که هر بار یک ساعت میشینن و خونریزی قطع نمیشه سنگ مملوع از خون میده لطفا یه راهنمایی بکنید واقعا خسته شدم واز وقتی اینطوری هستم با کم خونی خیلی شدید موانع شدم انرژیک کم شده تو کارای روز مره زندگیم موندم

ش

لیلا
لیلا
6 ماه قبل

سلام من پریودی های ده روزه دارم و این ماه از روز ششم تازه خونریزی شدید دارم گرفتگی عضلات و درد شدید تو دست راستم رگهام و درگیر کرده لطف میکنید راهنمایی کنین؟

ریحانخ
ریحانخ
در پاسخ به  لیلا
4 ماه قبل

سلام من پریودیم منظم و خوب بوده ولی این ماه منظم بوده اولش خیلی کم اومد ولی روز چهارمم زیاد شده و درد زیادی دارم بی حالم شش روز ک گذشته هنوزم ادامه داره اگ میشه راهنماییم کنین ممنونم

یه بدبخت
یه بدبخت
8 ماه قبل

سلام من ۱۳ سالم هست نمیدونم که پریود شدم یا نه . ولی اگه پریوده من تونریزی شدید دارم الان سه روزه و باید هر ۲ ساعت پد عوض کنم چکارکنم خیلی نگرانم

دکمه بازگشت به بالا