۵ دلیل اصلی سقط جنین و راه‌های درمان آن

علت سقط جنین چیست؟

از نظر علم پزشکی، دلایل اصلی سقط جنین یا همان پایان خود‌به‌خودی بارداری و راه‌های درمان آن متفاوت است.
تقریباً ۵۰% از موارد بارداری قبل از اینکه زن حتی بداند باردار است و حدود ۱۵٪ تا ۲۵٪ از بارداری‌های قطعی‌شده به سقط منجر می‌شوند.
سقط جنین اکثرا در ۳ ماه اول، قبل از هفته ۲۰ ام بارداری اتفاق می‌افتد و فقط ۱٪ از سقط‌ها بعد از این زمان رخ می‌دهند.
بسیاری از دلایل وقوع سقط جنین قابل بررسی و کنترل هستند.
به همین دلیل توصیه می‌کنیم پیش از اقدام برای بارداری با دکتر آنلاین زنان و زایمان مشورت کنید.
وب‌سایت و یا اپلیکیشن پذیرش۲۴ توانسته است به صورت ۲۴ ساعته و آنلاین؛ امکان مشاوره تلفنی، متنی، صوتی با بهترین پزشکان و کارشناسان زنان و زایمان را فراهم کند.
در این مطلب به صورت کلی به دلایل سقط جنین و راه‌های درمان آن اشاره کرده‌ایم.

۵ دلیل اصلی سقط جنین

دلایل مختلفی برای سقط جنین وجود دارد که در اینجا به چند مورد اصلی آن‎ها اشاره شده است:

  • تقریباً نیمی از سقط‌‌هایی که در سه ماهه اول رخ می‌دهند ناشی از ناهنجاری‌های کروموزومی در اسپرم پدر یا تخمک مادر است. این مساله ممکن است به صورت ارثی یا در اثر قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی مانند اشعه ایکس یا مواد سمی رخ دهد.
  • یکی دیگر از دلایل اصلی سقط جنین نارسایی دهانه رحم است. در این مشکل دهانه رحم نمی‌تواند جنین را نگه دارد و معمولاً در سه ماهه دوم بارداری سقط اتفاق می‌افتد.
  • از دلایل مهم سقط جنین، نارسایی خونی مادر و جنین است. اگر Rh خون مادر منفی و Rh خون جنین مثبت باشد، به دلیل عدم تناسب نوع Rh در بدن مادر نوعی آنتی بادی تولید می‌شود که می‌تواند باعث اختلال و سقط جنین در بارداری‌های بعدی شود.
  • بی‌نظمی هورمونی به خصوص هورمون پروژسترون یکی دیگر از دلایل اثرگذار است که معمولا به علت کیفیت پایین تخمک ایجاد می‌شود.
  • ابتلا مادر به کم‌کاری تیروئید و دیابت می‌تواند به علت عدم تنظیم سوخت‌وساز بدن باعث سقط جنین شود.

مشاوره شما با پزشکان با تجربه به خصوص دکتر انلاین سقط جنین و نازایی حاضر در پذیرش۲۴ می‌تواند از بروز بسیاری از این دلایل و در نهایت سقط جنین جلوگیری کند. شما می‌توانید جهت مراجعه حضوری و مشورت با پزشک از دکتر سقط جنین در پذیرش۲۴ نوبت بگیرید.

راه‌های درمان سقط جنین

برای هرکدام از موارد ذکر شده به عنوان دلایل سقط جنین، روش‌های درمانی مشخصی وجود دارد که عبارتند از:

  • اگر دو یا چند سقط مکرر داشته باشید، پزشک ممکن است از شما بخواهد که آزمایش ژنتیک انجام بدهید تا وضعیت کروموزوم‌ها و ژن‌های شما و همسرتان را بررسی کند و بتواند ناهنجاری‌های کروموزومی ممکن را پیش از اقدام برای بارداری برطرف کند.
  • ممکن است در طی بارداری علائمی مانند احساس فشار ناگهانی به شکم، پاره شدن کیسه آب و خونریزی مداوم را تجربه کنید که در بیشتر موارد ناشی از نارسایی دهانه یا سیروکس رحم است. پزشک در این موارد پس از انجام سونوگرافی، با بخیه زدن دهانه رحم را مسدود می‌کند تا از سقط جنین جلوگیری کند.
  • پس از انجام آزمایش خون و شک کردن پزشک به نارسایی خونی مادر و جنین، برای پیشگیری از سقط جنین بعدی معمولا آمپول رگام تزریق می‌شود که باعث خنثی شدن آنتی بادی تولید شده می‌شود.
  • در مورد مادرانی که پزشک پس از انجام تست خون متوجه کمبود هورمون پروژسترون شده باشد، ترکیبات پروژسترونی در ابتدا و در طی باردای تزریق می‌شود تا از سقط جنین جلوگیری شود.
  • معمولا پیش از بارداری با انجام تست خون، مادر از بیماری کم‌کاری تیروئید و دیابت خود آگاه می‌شود و پزشک پس از درمان‌های دارویی اجازه بارداری می‌دهد.

،،
خانم دکتر احیا خان احمدی یکی از بهترین متخصصین زنان و زایمان پذیرش۲۴ در خصوص سقط جنین و علل آن اشاره کردند: 

سقط جنین:

در بیشتر موارد، خون ریزی اولین نشانه سقط جنین است. با این حال، ممکن است سقط جنین بدون خون ریزی نیز رخ دهد یا علائم دیگری در ابتدا مشاهده شوند. بسیاری از زنان ترجیح می دهند که از اصطلاح “حاملگی از دست رفته” بجای سقط استفاده کنند. حاملگی از دست رفته در هفته های اول بارداری بسیار شایع است و این خطر با پیشرفت بارداری کاهش می یابد.

علل سقط جنین:

در بسیاری از موارد مخصوصا هنگامی که سقط در روزهای اول بارداری اتفاق می‌افتد، پیدا کردن علت کار بسیار سختی خواهد بود. وقتی به عنوان یک متخصص نگاه می‌کنیم، وقتی همه‌چیز درست پیش می‌رود واقعا اعجاب‌انگیز است. الیزابت نواکی متخصص زنان و زایمان می‌گوید: «هنگامی که به بارداری به عنوان نقطه اولیه حیات انسان نگاه می کنیم؛ متوجه می‌شویم که این اتفاق واقعا مثل یک معجزه می‌ماند. دو مجموعه ماده ژنتیکی به هم می‌رسند و با هم ترکیب شده و سپس تقسیم سلولی می‌شوند، البته اتفاق همیشه به درستی پیش نمی‌رود. ساده ترین کار این است که این‌طور فکر کنیم که [سقط جنین] به نوعی روش طبیعت برای جنین های ناسالمی است که توانایی سازگاری با زندگی پس از تولد را نخواهند داشت.»

از آنجایی که بسیاری از زوج‌ها بعد از سقط خودشان را سرزنش می‌کنند، باید بگوییم که در حقیقت از تعداد کمی از سقط‌ها می‌توان پیشگیری کرد و توصیه پزشکان این است که قبل از باردار شدن حتما به وضعیت سلامت خود رسیدگی کنید تا بارداری سالم و موفقی داشته باشید. دکتر زوبل متخصص زنان و زایمان می‌گوید: «بهترین توصیه به بانوان این است که قبل از بارداری حتما نزد یک متخصص زنان و زایمان بروند و معاینات و آزمایش‌های لازم را انجام دهند و مصرف ویتامین‌های قبل از زایمان را از ۲ یا ۳ ماه قبل از بارداری شروع کنند و همه واکسن‌های خود را بزنند و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند و کافئین را قطع یا به حداقل ممکن برسانند. توصیه می‌شود مصرف مواد نشاط‌ آور نیز حذف شود.» حتی اگر تمام توصیه‌های بالا را نیز دنبال کنید باز هم ممکن است نتوانید از سقط‌جنین پیشگیری کنید.

دلایل سقط جنین در ماه های اول بارداری

 

علل سقط جنین در ماه های اول بارداری بسیار متعدد هستند، اما مهمترین موارد شامل:

۱- ناهنجاری‌های کروموزومی:

ازجمله مهمترین دلایل سقط جنین در ماه های اول بارداری، مشکلات کروموزومی است. درحقیقت می‌توان گفت مهم‌ترین دلیل سقط جنین، وجود اشکال در کروموزم‌ها تخمک یا اسپرم هنگام شکل‌گیری رویان است. با این‌که برخی ناهنجاری‌های کروموزومی با زندگی سازگار هستند (مانند تریزومی ۲۱ که یکی از رایج‌ترین نوع سندروم داون است) اما دیگر ناهنجاری کروموزومی با زندگی سازگاری ندارند.

۲- اختلالات تیروئید:

تیروئید چه کم کار باشد،‌ چه پرکار، باعث ناباروری شده و ازجمله دلایل سقط جنین در ماه های اول بارداری محسوب می‌شود. زمانی که تیروئید مادر کم‌کار است، بدن او تلاش می‌کند تا با تولید کردن هورمون‌ این کمبود را جبران کند و در حقیقت این هورمون‌ها تخمک‌گذاری را مختل می‌کند. برعکس در تیروئید پرکار، تولید زیاد هورمون در عملکرد استروژن اختلال ایجاد می‌کند و رحم برای لانه‌گزینی دچار اختلال می‌شود و خونریزی رحم اتفاق می‌افتد.

۳- دیابت:

بانوانی که مشکل دیابت دارند،‌ حتما باید تحت نظر پزشک و متخصص غدد داخلی باشند تا قند خون‌شان کنترل شود. در بارداری‌هایی که مادر دیابت وابسته به انسولین دارد و تحت کنترل نیست، به احتمال زیاد سقط جنین خواهد داشت یا نوزادی با نقص‌های مادرزادی به دنیا خواهد آمد.

اگر دیابت دارید بهترین کار این است که قبل از باردار شدن برای به حداکثر‌رسانی سلامت خود این مشکل را کنترل کنید. اختلالاتی که تحت درمان دارویی هستند مانند دیابت، کم کاری تیروئید، فشار خون بالا و بیماری‌های خودایمنی، باید تشخیص داده شوند و قبل از بارداری تحت کنترل قرار بگیرند. این بیماری‌ها اگر در مراحل اولیه بارداری شناسایی شوند کلید یک بارداری موفق در مادرانی است که به بیماری‌های مزمن مبتلا هستند.

۴- سبک زندگی:

برخی از عادات شیوه زندگی مثل مصرف مواد مخدر، استفاده از الکل در دوران بارداری و کشیدن سیگار،‌ خطر سقط زودهنگام و از دست رفتن جنین را افزایش می دهد. اهمیت دادن به سلامتی، خطر سقط را پایین می‌آورد. بیش از ۵۰ درصد بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی هستند، به همین دلیل مادر معمولا آمادگی بارداری را ندارد. اغلب بانوان معمولا تا هفته‌ها بعد از تعویق قاعدگی‌ از بارداری خود خبر ندارند. تا آن زمان، ستون فقرات جنین شکل گرفته و قلب او در حال تپیدن است.

آمادگی برای بارداری که شامل کنترل رژیم غذایی، ورزش، به حداقل رساندن استرس و اضطراب، کنترل بیماری‌های مزمن و شروع مصرف ویتامین‌های قبل از بارداری است،‌ بهترین روش آماده شدن برای بارداری محسوب می‌شود. هرچند این اقدامات نیز خطر سقط جنین‌های ناشی از ناهنجاری کروموزومی را پایین نمی‌آورد.

یک عامل دیگر شیوه زندگی که خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد،‌ زندگی در شهرهاست.

۵- مشکلات فیزیکی:

دکتر نواکی می‌گوید، این مورد عمومیت کمتری دارد اما باز هم مقدار زیادی از سقط‌های جنین می‌تواند به خاطر مشکلات فیزیکی مادر باشد، مثل ناهنجاری‌های رحم که شامل دیواره رحم و پولیپ و نارسایی دهانه رحم است. وی عنوان می‌کند که در بسیاری از موارد از دست رفتن جنین در نتیجه مشکل فیزیکی مادر در سه‌ماهه دوم یا سوم اتفاق می‌افتد.

۶- اختلالات انعقاد خون:

از دیگر دلایل سقط جنین در ماه های اول بارداری، مشکلات انعقادی است. سقط‌هایی که بر اثر این اختلال ایجاد می‌شوند (مثل فاکتور V Leiden) ‌ اندک هستند اما رخ می‌دهند. دکتر نواکی توضیح می‌دهد: «من با بیماران مبتلا به مشکل انعقاد خون زیادی مواجه می‌شوم، اما به اندازه دلایل دیگر عمومیت ندارد.»

۷- اختلالات سیستم ایمنی:

درباره اختلالات سیستم ایمنی در سلامت بانوان بحث بسیار داغی جریان دارد، چراکه هنوز می‌بایست چیزهای زیادی درباره ارتباط آن با سقط جنین کشف شود. اما دانشکده زنان و زایمان آمریکا اعتقاد دارد که اختلالات سیسم ایمنی خاص در سقط جنین‌های مکرر نقش دارند. هرچند به گفته دکتر نواکی، نقش دقیق عوامل ایمنی سازی در سقط جنین هنوز «پیچیده و سخت» است. او توضیح می‌دهد که ساده‌ترین راه برای درک آن این است که «بدن بارداری را پس می‌زند.»

برخی از تحقیقات نشان داده است که حضور بعضی از آنتی بادی‌ها بیشترین علت سقط جنین‌های مکرر هستند. لوپوس (سل پوستی)، یکی از بیماری‌های سیستم ایمنی است که خطر سقط جنین را اغلب به خاطر آنتی‌ـ‌فسفولیپیدی است که این بانوان با خود دارند. تا ۵ درصد از بانوان ممکن است این آنتی‌بادی را داشته باشند. هر بانویی که تجربه سقط‌های مکرر (بیش از ۳ سقط پشت‌سرهم)، مرگ ناگهانی جنین بعد از ۱۰ هفته یا زایمان زودهنگام قبل از هفته ۳۴، باید تست سندروم آنتی‌ـ‌فسفولیپید انجام دهد. شما قادر به کنترل این آنتی بادی‌ها نیستید. اما اگر موجود باشند، درمان‌هایی برای کاهش خطر سقط‌جنین و از دست رفتن بارداری وجود دارد.

حال که دلایل سقط جنین در ماه های اول بارداری متوجه شدید که بیشتر آنها از دست شما خارج است و نباید خود را به خاطر این اتفاق سرزنش کنید! به یاد داشته باشید که این رخداد به ندرت مجددا تکرار می شود و به احتمال زیاد به زودی نوزاد سالمی را به دنیا خواهید آورد

  خانم دکتر احیا خان احمدی

 متخصص زنان و زایمان پذیرش۲۴

 

شما می‌توانید با خانم دکتر احیا خان احمدی و دیگر پزشکان آنلاین زنان و زایمان پذیرش۲۴ که از پزشکان مجرب کشوری می‌باشند در هر لحظه و در هر کجای دنیا بصورت تلفنی و متنی مشاوره بگیرید .

این مطلب مرتبط با مقالات محوری با موضوع “راهنمای کامل بارداری و زایمان برای بانوان” و “نکاتی که باید در بارداری رعایت کنیم” نوشته شده است. می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به این مقالات مراجعه کنید.

۵/۵ (۱ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.intechopen.comwww.who.int

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
16 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
سید حسن سیده
سید حسن سیده
3 روز قبل

سلام خانومم ۱۸هفته هست و دوقلو بار داربود یکیش همون اول گفتن قلب تشکیل نشده .و دومی هم با کلی ازمایش ژنتیک و سونو گفتن سالمه و مشکلی نداره الانم خانومم بعد ۱۸هفته خونریزی داشت و بچه قلبش ایستاد دلیلش چیه …رفتم دکتر گفتن خیلی این مشکلها هست دلیلش چیه دو تا بچه قبلیم این مشکلها نبود …امپول کرونا اصلا نزدیم و جواب ژنتیک هم خانومم هم بچه از نظر کروموزومی خوب در امد

زهر
زهر
9 روز قبل

سلام الان چهار ماهه که بچه ی اولم سقط شده به دلیل تشکیل نبودن والان اقدام به بارداری کردم خیلی نگران هستم که بازسقط بشه راهکار بهم بدین ممنون

محبوبه
محبوبه
14 روز قبل

من ۳۴ سالمه بارداری دومم ناخواسته بود ۷هفته سونوهمه چیزخوب بودالان ۱۳هفته رفتم گفتم جنین ۱۰ هفته بیشتررشدنکرده ومرده بایدسقط بشه میخواستم مطمئن بشم بچه اولمم هیچ مشکلی نداشت وبدنیااومدالبته توهردوتیروئیدگرفتم که دارومیخوردم هیچ راه حلی نداره دیگه بایدسقط بشه

سوگند
سوگند
19 روز قبل

سلام
تو هفته ۱۴ بارداری هستم امروز صبح بدلیل خیلی ترسیدم و یک جیغ بلند کشیدم به طوری که سردرد شدید شدم و یکم زیر شکمم درد گرفت آیا این مشکلی که برای بچه پیش نمیاد؟؟ممنون میشم جواب بدین.

عابده زومکزهی
عابده زومکزهی
1 ماه قبل

سلام من ۲۵سالمه عفونت رحم دارم شدیده و درد و سوزش و خارش هم به همراهش دارم چیکار کنم؟

زهره
زهره
3 ماه قبل

سلام می خاستم بگم پریود شدید در دوران دختر بودن باعث سقط جنین می شود

زهرا
زهرا
4 ماه قبل

سلام من بچه سوم ناخواسته باردار شدم الان حدوا یک ماهه سنم ۳۸ ساله امروز از صبح مثل روز اول پریودی لکه بینی دارم زیر شکمم درد داره دقیقا مثل زمان پریودی به نظر شما من چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

معصومه
معصومه
در پاسخ به  زهرا
2 ماه قبل

سلام من سنم ۳۸ ساله یازده هفته باردار بودم به طور ناگهانی خونریزی گرفتم بعد دوساعت جنین سقط شد اصلا دلیلش معلوم نشد این بچه دوم هستش بچه اولم بیست سه سالشه

فرنیا
فرنیا
5 ماه قبل

سلام خانم دکتر من ی بچه هشت ماه بدنیا آوردم مشکل ریه داشت فوت کرد دوباره دو ماه پیش با دار شدم جنین یک ماه شش روزش بود چند روز لکه بینی داشتم بعد سقط شد

نیلاب
نیلاب
5 ماه قبل

سلام خانم دکتر من چهار روز پیش آزمایش خون دادم و جوابش مثبت بود ولی امروز ظهر زیر شکمم درد خیلی کمی احساس کردم و دیدم ک خون میاد ب نظرتون سقط کردم ؟

فریده
فریده
9 ماه قبل

باسلام من ۳۳هستم اولین بارداریم بودرفتم سونو دادم گفت توهشت هفتگی مرده اولش نمی دونستم باردارم رفتم امپول کرونا زدم ودکتر دوز دارویی تیروئیدم آورد پایین اروزانه هم ده ساعتی شیفت هستم دیروز رفتم تو بیمارستان سقط شد کسی میتونه بهم بگه دلیلش چی میتونه باشه چون خیلی برام سخته

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  فریده
9 ماه قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص زنان و زایمان

فاطمه سهل آبادی
فاطمه سهل آبادی
4 ماه قبل

سلام من ۳۰ سالمه بارداری اولم بود سه ماه بودم خودی خود جنین سقط شده میشه راهنمایی کنید ک دلیل آن چی بوده من چهار روز بود ک اسهال و دل پیچه شدید داشتم دلیل سقط میتون این باشه

فرنیا
فرنیا
5 ماه قبل

چرا بچه هام سالم بدنیا نمیان؟

پریسا
پریسا
10 ماه قبل

سلام من ۳هفته پیش سون گرافی دادم ۵هفته و۶ روزبود چند ولی قلب بچه تشکیل نشده بود چند روز پیش دوباره سنوگرافی دادم گفتن ۶هفته و۲ روزه بازم قلبش تشکیل نشده بوده ممکنه بچه م مرده باشه هیچ علائمی ندارم

دکتر زهرا بهرامی
پزشک متخصص
در پاسخ به  پریسا
10 ماه قبل

۶ هفته قلب جنین توی سونو مشخص میشه
اگه مشخص نشده بعد از یک هفته مجدد انجام بدین
اگه قلب نداشت دیگه احتمال مول هست

دکمه بازگشت به بالا