بیماریزنان و زایمانمحتوای سلامتی

عفونت رحم چیست؟ از کجا بفهمیم عفونت رحم داریم؟

رابطه عفونت رحم و درد پا، برای عفونت رحم چی خوبه؟ بهترین قرص برای عفونت رحم و اطلاعات بیشتر در این باره را در این مقاله مطالعه کنید.

عفونت رحم

فضای داخلی رحم به گونه‌ ای است که باکتری ها و انواع عفونت ها به راحتی می توانند در شرایط مناسبی در آن رشد کنند.

عفونت رحم از جمله بیماری‌ هایی است که می‌تواند در هر سنی در بانوان دارای رحم، رخ دهد. اگر عفونت های رحمی به موقع درمان نگردند و به علائم به وجود آمده در پی این عفونت ها توجه نشان داده نشود، این خطر برای افراد وجود دارد که عفونت به بخش‌ های دیگر بدن نیز وارد شده و اعضای بدن را دچار اختلال کند.

 در این بحث به طور کامل عفونت رحم توضیح داده خواهد شد.

عفونت رحم چیست؟

مهم ترین بخش دستگاه تولید مثل زنان رحم می باشد، که در بخش تحتانی شکمی قرار گرفته است. رحم از :

Advertisement
 • تخمدان ها
 • لوله های فالوپ
 • و زهدان رحم تشکیل شده است.

از جمله شایع ترین مشکلاتی که در زنان مشاهده می‌شود، عفونت اندام حیاتی رحم می باشد.

هرگونه عاملی که سبب شود عفونت و باکتری ها به رحم وارد شوند و در آن را تکثیر پیدا کنند، سبب ایجاد عفونت رحم می گردند. توجه به این نکته حائز اهمیت است که اگر به عفونت رحم رسیدگی نشود، عفونت وارد خون شده و می تواند خسارت های جبران ناپذیری را برای فرد به همراه داشته باشد.

آندومتریت یا عفونت رحم یک بیماری التهابی غده رحم می باشد که معمولاً به دلیل وجود انواع باکتری ها ایجاد می گردد. در کل می‌توان گفت عفونت رحم یک بیماری خطرناک و جدی نمی باشد، اما بهترین راه این است که افراد هر چه سریع تر به درمان این عفونت بپردازند.

در اکثر مواقع آندومتریت با مصرف آنتی بیوتیک هایی که توسط پزشک تجویز شده اند برطرف می‌ گردد. اما در برخی مواقع عفونت‌ های درمان نشده می‌ تواند منجر به بروز عوارض در اندام های دستگاه تناسلی شده و مشکلات ناباروری و سایر مشکلات را برای سلامت عمومی زنان ایجاد کند.

Advertisement

به همین دلایل  بهتر است بانوان برای به حداقل رساندن خطرات عفونت رحم علل و علائم این بیماری را بشناسند تا در صورت مشاهده علائم بتوانند زودتر این مسئله را تشخیص داده و به درمان آن بپردازند.

عفونت رحم از بیماری های رایج زنان می باشد که سالانه تعداد زیادی از بانوان به آن مبتلا می گردند. انواع گوناگونی از باکتری ها می توانند عفونت رحم را ایجاد کنند.

باکتری ها در ابتدا وارد واژن شده و عفونت را ایجاد می‌ کنند. سپس به مرور زمان عفونت گسترش پیدا کرده و به داخل رحم افراد نیز سرایت می کند‌. عفونت رحم در صورت وارد شدن به خون ممکن است بسیار خطرناک و در برخی مواقع ممکن است حتی مرگ آور نیز باشد.

عفونت رحم | علائم، راه های درمان و پیشگیری
درد در رحم از علائم عفونت رحم است

علت ایجاد عفونت رحم

 آندومتریت یا اغلب اوقات در اثر وجود انواع باکتری ها ایجاد می گردد. عفونت هایی که می توانند عفونت رحم را در بدن انسان ایجاد کنند، می‌توانند از بیماری سل و عفونت های ناشی از ترکیب باکتری های طبیعی واژن و در بسیاری از مواقع عفونت های مقاربتی مانند :

 • سوزاک
 • و کلامیدیا باشند.

به طور طبیعی در واژن بانوان تعدادی باکتری وجود دارد. اما به هم خوردن میزان ترکیب طبیعی باکتری ها بعد از ایجاد تغییرات در سبک زندگی افراد می تواند منجر به عفونت رحم یا آندومتریت شود. دهانه رحم معمولا سبب خروج باکتری ها از رحم می شود.

اما ذکر این نکته حائز اهمیت است که هنگامی که دهانه رحم به دلایل مختلف مانند زایمان یا جراحی باز شود باکتری‌ ها می‌ توانند به راحتی وارد رحم شوند. هر دو نوع :

 • باکتری های عادی واژن
 • و باکتری های غیر طبیعی می‌ توانند عامل ایجاد آندومتریت شوند.

همان گونه که گفته شد عفونت رحم اغلب در سنین باروری بانوان یعنی از سن بلوغ تا هنگام یائسگی رخ می دهد. اصلی‌ترین دلیل این موضوع این است که شرایط رشد میکروب ها در سیستم تناسلی کودکان و بانوان یائسه  وجود ندارد.

مواردی از جمله :

 • برقراری رابطه جنسی بدون استفاده از روش‌ های مناسب پیشگیری
 • روابط جنسی پیش از بین ۲۵ سالگی و وسیله های پیشگیری از بارداری مانند  آی یو دی، می‌ توانند از جمله این عوامل باشند.
 • همچنین دوش واژینال و سابقه در ابتلا به عفونت رحم

زایمان و سقط جنین نیز از شایع‌ ترین دلایل عفونی شدن رحم می باشند. یکی از انواع زایمان که زایمان سزارین نام دارد، سبب التهاب رحم پس از عمل جراحی می‌ شود که نسبت به زایمان طبیعی شایع تر می باشد.

 همچنین عفونت های مقاربتی و عفونت های ایجاد شده به وسیله سایر باکتری‌ ها که در طی فعالیت جنسی منتقل می گردند، شامل مواردی مانند:   کلامیدیا و سوزاک، می‌ توانند در دهانه رحم عفونت ایجاد کنند. بنابراین بهتر است که خانم ها همیشه رابطه جنسی محافظت شده ای را تجربه کند.

مطلب مرتبط
روش های تشخیص زخم دهانه رحم و روش های درمان آن

بیماری های التهابی لگن که همان عفونت لگن می ‌باشند نیز با آندومتریت یا علت آن به طور معمول همراه هستند. بیماری های التهابی لگن اگر درمان نشوند می‌ توانند به مسائل جدی تبدیل شوند. این بیماری  نیاز به مراقبت های سریع پزشکی و در برخی موارد شدید به بستری شدن در بیمارستان نیازمند است.

روش های پیشگیری از عفونت رحم

به کمک روش های بسیاری می توان از ایجاد عفونت رحم در بانوان جلوگیری کرد. یکی از مهم ترین عواملی که سبب پیشگیری از ایجاد عفونت رحم می شوند، رعایت کردن بهداشت فردی و همچنین داشتن روابط جنسی امن و سالم می باشد.

 • مراجعه منظم به پزشک متخصص زنان و زایمان
 • انجام آزمایش های لازم برای تشخیص های به موقع بیماری های مقاربتی
 • استفاده از کاندوم های لاتکس در هنگام رابطه جنسی
 • و همچنین پرهیز از انجام دوش واژینال از روش هایی برای پیشگیری از عفونت رحمی می باشد.

پاک کردن و نظافت بخش واژن در بانوان به وسیله حمام عادی کفایت می کند و لزومی به انجام دوش واژینال نمی باشد. دوش واژینال مداوم در این ناحیه سبب ایجاد اختلال در تعادل ارگانیسم های طبیعی در بخش واژن می گردد و این مسئله احتمال عفونت را افزایش می‌ دهد.

از راه‌ های پیشگیری مهم در جلوگیری از ابتلا به عفونت رحم می توان به استریل بودن تجهیزات هنگام جراحی و زایمان و همچنین روش‌های درمانی مطمئن برای انجام زایمان نیز اشاره کرد.

عفونت رحم | علائم، راه های درمان و پیشگیری
عفونت رحم

آنتی بیوتیک برای عفونت رحم

علاوه بر این موارد پزشک متخصص می تواند قبل از انجام سزارین و درست قبل از شروع عمل جراحی برای فرد آنتی بیوتیک تجویز کند. پس از انجام زایمان، مراحل و عمل جراحی هایی که روی لگن انجام می‌ شود، پزشک و پرستار نیز باید در مورد علائم عفونت دستورالعمل‌ های لازم را به بیمار توضیح بدهند، تا فرد از علائم آگاهی کامل داشته باشد.

علائم عفونت رحم و لگن

ممکن است برخی از زنانی که به عفونت رحم مبتلا شده اند، هیچ نشانه خاصی را احساس نکند؛ اما برخی دیگر از افراد نشانه‌ های خاصی را احساس می‌ کنند که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد. لازم به ذکر است که در اکثر موارد وجود نشانه ها باعث می شود که بانوان به پزشک متخصص مراجعه کنند.

از علائم شایع عفونت رحم :

 • احساس درد در ناحیه فوقانی و تحتانی شکم می باشد.
 • همچنین همانند تمام عفونت های دیگر تب نیز از علائم عفونت رحم نیز است.
 • احساس درد حین رابطه جنسی
 • خونریزی های نامنظم
 • و همچنین احساس درد و سوزش هنگام خروج ادرار
 • افزایش ترشحات واژینال بد بو
 • و خستگی مفرط از جمله علائم عفونت رحم می باشند.

همچنین عفونت های رحمی ممکن است بر چرخه قاعدگی اثر گذاشته و سبب ایجاد دوران قاعدگی نامنظم شوند. در این بین افرادی هستند که به دلیل پیشرفت عفونت رحم خود درد‌های بسیار شدیدی را تجربه می‌ کنند. به این صورت که این افراد در انجام کارهای روزمره دچار اختلال می‌ شوند.

از این موارد می‌ توان :

 • استفراغ های شدید خصوصاً در هنگام صبح
 • بیهوشی های ناگهانی را نام برد.
 • بروز دردهای آزار دهنده و ناگهانی در لگن
 • و تب بالای ۱۰۱ درجه فارنهایت نیز از عوامل و نشانه های پیشرفته عفونت رحم می باشند.

اگر بانوان هر یک از این علائم را مشاهده کردند باید به سرعت به پزشک متخصص مراجعه کنند. به این دلیل که اگر این عفونت پیشرفت کند، به خون و سایر قسمت های بدن رسیده و  سبب ایجاد خسارت های جبران ناپذیری به اجزای بدن افراد می گردد.

راه های تشخیص عفونت رحم

یکی از مهم ترین بخش های تشخیص درمان برای بروز عفونت رحم مراجعه به پزشک و متخصصان زنان و زایمان می باشد. از همین رو  پزشکان برای تشخیص این بیماری آزمایش هایی نظیر آزمایش ناحیه لگن، آزمایش ادرار و معاینه دهانه رحم را تجویز می کنند.

از برخی دیگر از آزمایشاتی که برای بررسی عفونت رحم انجام می‌ شود، می‌ توان به :

 • میزان رسوب گذاری اریتروسیت
 • مقدار پروتئین C موجود برای واکنش
 • و تعداد گلبول های سفید یا همان (wbc) ها اشاره کرد.

ارزیابی شدت آسیب عفونت رحم

اگر بعد از انجام آزمایشات مشخص شود که فرد دچار عفونت شده است, باید سایر بخش‌ های دستگاه تولید مثل بانوان مانند لوله های فالوپ نیز ارزیابی شوند تا پیگیری‌ ها صورت گیرد و میزان آسیب مشخص شود که پزشک مطمئن شود، آسیب جدی به بدن وارد نشده است.

از جمله آزمایش‌ هایی که در این مرحله انجام می‌ شود، سونوگرافی لگن است که با عکسبرداری به کمک اشعه ها وضعیت درونی لگن را مشخص می‌ کند. آزمایش‌ های بعدی بیوپسی آندومتر می باشد که در این روش قسمت کوچکی از  زهدان برای بررسی‌ های بیشتر تکه برداری می گردد.

مطلب مرتبط
عفونت قارچی واژن چیست؟ علائم و روش های درمان گیاهی و دارویی آن

لاپاراسکوپی نیز یکی از شیوه های تشخیص میزان آسیب است که با ایجاد برشی کوچک و ورود به داخل محفظه شکمی از درون بدن و بخش هایی که دچار عفونت شده اند، عکسبرداری می کند. با توجه به این آزمایش ها می‌ توان میزان آسیب وارد به بدن را ارزیابی کرد.

گفت و گو آنلاین با متخصص زنان و زایمان

عفونت رحم | علائم، راه های درمان و پیشگیری
عفونت قارچی رحم

عوامل خطرزای عفونت رحم

بانوان در صورت بروز نشانه‌ هایی که در بالا به آن ها ذکر شد، باید سریعاً برای تشخیص و درمان بیماری خود به پزشک متخصص مراجعه کنند. برخی از نشانه های عفونت رحم مرتبط با عفونت های ناحیه لگن نیز هستند و این نشانه ها با یکدیگر مشابه می باشند.

از همین رو تاکید می شود که افراد باید به موقع برای انجام آزمایش ها به پزشک متخصص مراجعه کنند. در صورت درمان نشدن به موقع عفونت مشکلات بسیار بزرگی برای رحم افراد پیش خواهد آمد.

 • ناتوانی در نگهداری جنین و همچنین ایجاد ناباروری
 • بارداری خارج از رحم
 • دردهای مزمن لگنی که ناشی از وجود زخم هایی که در لوله های فالوپ یا سایر بخش های لگن به وجود آمده‌اند

از مشکلاتی هستند که در صورت ادامه پیدا کردن عفونت رحم برای بانوان پیش خواهند آمد.

 لازم به ذکر است در صورت پیگیری نکردن درمان مناسب ممکن است عفونت وارد شده به رحم، به خون و یا سایر ارگان‌ های بدن راه پیدا کرده و سلامت و زندگی افراد را به صورت جدی تهدید کند.

عفونت رحم و بارداری

عفونت رحم در توانایی زنان در بارداری و یا باردار ماندن تا هنگام به دنیا آمدن جنین بسیار موثر می باشد. التهاب رحم می تواند در رحم ایجاد زخم کرده و از لانه گزینی و رشد طبیعی جنین در دیواره رحم جلوگیری به عمل آورد.

طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، نشان داده شد که عفونت های مزمن می‌ توانند به روش‌ های مختلفی بر باروری افراد تاثیر بگذارند. عفونت ها سبب افزایش احتمال سقط جنین های مکرر می باشد. همچنین با متوقف کردن تخم لقاح یافته از لانه گزینی در رحم جلوگیری شده و توانایی باروری از بین می رود.

تمام مطالعات در این زمینه نشان داده‌ اند که درمان‌ های آنتی‌بیوتیکی می‌ تواند به بهبود قابل توجهی در میزان باروری و حاملگی های موفق در زنانی که به عفونت های رحمی مبتلا هستند، منجر شود.

 مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ انجام شد که ۹۵ زن‌ دارای مشکلات باروری را تحت آزمایش قرار داد. در افرادی که تحت آزمایش بودند، نیمی از زنان مبتلا که تحت درمان قرار گرفتند، آنتی بیوتیک های درمانی باروری آن ها را بیشتر از ۸۰ درصد بهبود بخشیده بود. با درمان موفق این زنان میزان شانس بارداری و زایمان افزایش پیدا کرده بود.

 متخصصان باروری در برخی مواقع پیشنهاد می کنند که زنان با چندین چرخه لقاح آزمایشگاهی یا همان آی وی اف (IVF)  از نظر آندومتری مورد آزمایش و درمان قرار گیرند.

درمان عفونت رحم

به دلیل این که اکثر عفونت های رحمی، عفونت های باکتریایی می باشند؛ پزشکان متخصص برای درمان اینگونه از عفونت ها اکثر مواقع از انواع آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند. تشخیص این که عفونت بر اثر کدام یک از انواع باکتری ها ایجاد شده است بسیار مشکل می باشد. بنابراین در این مواقع پزشکان از دو نوع آنتی بیوتیک برای درمان بیمار تجویز می کنند، تا درمان عفونت رحم افراد به طور کامل برطرف شود.

بعد از شروع فرآیند درمان که با استفاده از مصرف آنتی بیوتیک ها صورت می گیرد، از بین رفتن نشانه های عفونت محتمل می باشد؛ اما این مسئله نباید باعث قطع کردن مصرف داروها شود. اگر درمان عفونت رحم به صورت نیمه کاره رها گردد، ممکن است بهبودی کامل اصلا صورت نگیرد و یا به تعویق بیفتد. در اکثر مواقع پس از رها کردن نیمه کاره درمان عفونت مجدداً باز خواهد گشت.

در عفونت های بسیار شدید:

پزشک متخصص برای بیمار آنتی بیوتیک های داخل وریدی تجویز می کند که در این شرایط باید فرد در بیمارستان بستری شده و از این آنتی بیوتیک ها استفاده کنند.

در برخی شرایط خاص پزشک نمی‌ تواند آنتی بیوتیک تجویز کند. اگر فرد به دلیل بیماری خاص و یا بارداری قادر به مصرف انواع قرص های آنتی بیوتیکی نباشد و یا کیست و انواع ورم ها در ناحیه لگن فرد وجود داشته باشد، این افراد برای درمان بهتر و موثرتر باید به بیمارستان مراجعه کنند. به این دلیل که نمی توانند از قرص های آنتی بیوتیک استفاده کنند.

در برخی موارد از عفونت های رحمی که بسیار نادر هستند، سخن از جراحی به میان می آید:

هنگامی که کیست در ناحیه لگنی وجود داشته باشد این احتمال بسیار زیاد است که این کیسه پاره شود. در صورتی که فرد بیمار از درمان با داروها نتیجه نگیرد، لزوم جراحی در این افراد وجود خواهد داشت.

مطلب مرتبط
یائسگی زودرس، علائم و علت‌ها و درمان

لازم به ذکر است در صورتی که عفونت مقاربتی تشخیص داده شود، همسر بیمار نیز باید فوراً تحت درمان با آنتی بیوتیک ها قرار گیرد. باید برای درمان بهتر تمام داروهایی که توسط پزشک متخصص تجویز شده اند تا پایان دوره درمان توسط هر دو فرد مصرف گردد.

در عفونت هایی که به دنبال زایمان رخ می‌ دهند:

ممکن است فرد دچار عفونت جدی و پیچیده شده باشد که در این صورت به مایعات داخل وریدی یا همان (IV) و بستری در بیمارستان نیازمند است.

همچنین لازم به ذکر است که پس از زایمان بعد از سقط جنین ممکن است بافت در رحم باقی مانده باشد. در این موارد بیمار به جراحی نیاز دارد که از بین بردن بافت ها در آن صورت گیرد.

در برخی مواقع کاهش عفونت پس از اتمام دوره مصرف آنتی‌بیوتیک صورت نمی گیرد. در این صورت کشت دهانه رحم یا بیوپسی آندومتر انجام می گیرد. بعد از انجام تست و مشاهده نتایج آن ممکن است بیمار دیگر به مصرف آنتی‌بیوتیک نیاز بیشتر نداشته باشد.

با توجه به مطالب ارائه شده اشاره شد که اصلی‌ ترین راهکار درمانی برای عفونت رحم که توسط پزشکان تجویز می شود، درمان دارویی و با استفاده از داروهای آنتی بیوتیک می باشد. درمان‌ های آنتی‌ بیوتیکی که صورت می‌ گیرند، ممکن است بنا به شدت درگیری با بیماری مقدار متفاوتی برای هر فرد داشته باشند.

لازم به ذکر است که مصرف خودسرانه آنتی‌ بیوتیک‌ ها به طور کل ممنوع می باشد. زیرا ممکن است علائم خاصی که بروز داده می‌ شوند ناشی از مشکل دیگری در رحم فرد باشند. هنگامی که فرد از داروهای آنتی بیوتیک به صورت خودسرانه استفاده می‌ کند با مصرف دارو فقط علائم به وجود آمده را رفع می‌ کند و مشکل به صورت اساسی برطرف نخواهد شد.

در نتیجه بهترین راه برای درمان عفونت رحم مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات می باشد، که در نتیجه این رفتار تشخیص دقیق و دریافت در درست از آنتی‌بیوتیک توسط پزشک صورت می گیرد. از جمله آنتی بیوتیک های متداول برای درمان عفونت های باکتریایی که به صورت قرص، شربت و حتی شیاف های مخصوص واژن استفاده می گردند، مترونیدازول می باشد.

علاوه بر مترونیدازول گاهی قرص و یا کرم های واژینال کلوتریمازول نیز از دیگر گزینه هایی هستند که برای درمان های دارویی عفونت رحم و در خیلی از موارد برای عفونت های واژن نیز به مصرف می رسند. از دیگر گزینه های تکمیلی برای درمان عفونت رحمی می توان به قرص های واژینال:

عفونت رحم | علائم، راه های درمان و پیشگیری
رحم سالم و رحم درگیر عفونت

درمان خانگی عفونت رحم

جوشانده برای عفونت رحم

در میان انواع درمان و پیشگیری ها برای عفونت رحم، می توان از برخی روش های گیاهی و خانگی نیز برای پیشگیری از بروز این بیماری بهره برد. از گیاه های مختلف مانند :

 • گیاه ماریانا
 • چای طبیعی سنبل ختایی
 • شاه بلوط
 • محلول های مرزنجوش و تخم اسفرزه  برای پیشگیری از عفونت رحم استفاده می شود، که هر کدام راه های استفاده متفاوتی دارند.

در کنار راهکارهای درمانی که توسط پزشک متخصص تجویز شده اند درمان های گیاهی نیز می‌توانند روند درمان عفونت رحم را تسریع بخشند. در این میان گزینه‌های دیگری مانند انواع دمنوش ها و جوشانده های طبیعی وجود دارند که با استفاده روزانه از آن ها می‌ توان عفونت رحم را تا میزان زیادی بهبود بخشید.

یکی از اصلی ترین دمنوش هایی که خاصیت ضد میکروبی بسیار قوی دارد، دمنوش پونه به همراه مقادیری از عسل می باشد، که در برطرف کردن :

 • عفونت های رحمی
 • عفونت های مجاری ادراری
 • و حتی عفونت کلیه ها تاثیر بسزایی دارد.

برای عفونت رحم چه بخوریم؟

آویشن نیز به همراه تخم جعفری و رازیانه از دیگر جوشانده هایی هستند که می‌ توانند بر روی درمان عفونت رحم تاثیر بسیار قابل توجهی را از خود نشان دهند. می توان مقادیر مساوی از آویشن، تخم جعفری و رازیانه را که در حدود یک قاشق چایخوری است، در دو لیوان آب جوش روی حرارت ملایم جوشاند و روزانه حدود دو فنجان از این جوشانده را در کنار درمان دارویی آنتی بیوتیک استفاده کرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

همانطور که در مطالب بالا ارائه شد اگر به عفونت رحم رسیدگی نشود و یا درمان تا مراحل آخر انجام نگردد عفونت رحم می تواند به خون و سایر ارگان های بدن منتقل شده و سبب ایجاد آسیب‌ های جدی شود. بنابراین مراجعه به موقع به پزشک متخصص می تواند در این روند تاثیر بسزایی داشته باشد.

شما می توانید برای گرفتن نوبت آنلاین به سایت پذیرش ۲۴ مراجعه کرده و از پزشکان متخصص در این زمینه نوبت دریافت کنید. همچنین کارشناسان پذیرش ۲۴ همه روزه پاسخگوی سوالات شما هستند. می توانید با دریافت نوبت آنلاین با پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان سایت پذیرش ۲۴ برای درمان عفونت رحم اقدام نمایید.

دریافت مشاوره آنلاین عفونت رحم

متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
35 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
ملک

خو برای درمان عفونت واژن و درد پا چه قرصی خوبه

دکتر ندا اکتابانی

سلام
هر عفونتی درمان متفاوت دارد باید معاینه شوید تا دارو تجویز شود.

فرحناز

من عفونت رحم دارم بهم کپسول سیپرو فلوکساسین و مترونیدازول دادن ولی هنوز خوب نشدم آمپول جنتامایسبن بزنم خوبه یا چی بخورم خوب بشم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
بستگی به نوع عفونت شما دارد بهتر است مجدد معاینه شوید و خودسرانه انتی بیوتیک استفاده نکنید چون بدنتان مقاوم می‌شود

الهام

سلام وقت بخیر،من متاهل هستم و یه دختر داروم.۷ ماه اقدام به بارداری کردم و ناموفق بود،مراجعه به دکتر کردم و سونو داخلی دادم.قرص جهت بارور شدن استفاده کردم و در این سه ماه جوابی نگرفتم.در ضمن عفونت شدید داشتم دو دوره کرم و قرص واژینال استفاده کردم ولی عفونتم برطرف نشد.الان هنگام نزدیکی درد شدید،احساس زخم در رحم،سوزش و خارش،بوی بد دارم در واژن.مترونیدازول اصلا تجویز نکرد.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

دکتر زهرا بهرامی

سلام
برای اقدام به بارداری مدت ۷ ماه کمه حداقل یکسال بگذره
بهتره معاینه بشین شاید زخم دهانه رحم دارین، از قرص لاکتوفم هم میشه استفاده کرد برای تنظیم ph واژن

محدثه

سلام من عفونت رحم داشتم که دکتر بهم کرم واژینال و آنتی بیوتیک هایی داد الان در حال مصرف قرص ها هستم از کجا بفهمم عفونتم کامل درمان شده؟؟؟

کارشناس ارشد زهرا قربانی

اگر علائمی مبنی بر خارش، سوزش، بوی بد یا تحریک و قزمزی و التهاب داشتید و الان علایم برطرف شدنده اند و فی الحال در بیشتر مواقع ترشحات واژینال شفاف و شیشه ای و بدون رنگ و بو هست، نگران نباشید.

معصوم

سلام خسته نباشین من ۴۴ سالم هست چهار ماه هست که درد کمر ودردپا شدم دکتر زیاد رفتم هنوز هم خوب نشدم در دکتر اورتپت و مغر اعصاب رفتم میشه از رحیمم باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

کارشناس ارشد زهرا قربانی

الزاما، مشکلات دستگاه تناسلی باعث درد ستون فقرات نمیشود.
مخصوصا اگر عللائم مشکل ادراری و تناسلی نداشته باشین.
من استفاده از مکمل کلسیم و ویتامین د و منیزیوم رو به شما توصیه میکنم.
احتمالا متخصص ارتوپد،قبلا برای شما تجویز کرده است.
و انجام یک تست سنجش تراکم استخوان

یاسمن

عفونت شدید دارم رفتم دکترقرص مترونیدازول دادخوردم ولی خوب نشدم تازه ازدواج کردم بچه میخوام

کارشناس ارشد زهرا قربانی

دوست عزیز
برای درمان موثر، نیاز به شرح حال کافی و معاینه بالینی مجدد است.

نگار جمشیدی

سلام خسته نباشید من هجده سال دارم و مجردهستم یک بار رابطه جنسی داشتم اونم نمیخواستم و ترشحات سبز دارم و بعد از ادرار درد دارم و زود بزود ادرار دارم و گاهی سوزش دارم و نمیتونم با کسی در میون بزارم و ب پزشک مراجعه کنم لطفا بگید چطور مشکلمو خودم حل کنم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
احتمالا شما دچار عفونت ادراری شدید بهتر هست که یک دوره قرص مترونیدازول همراه با سفالکسین با توجه به اینکه ازدواج نکردید استفاده کنید هر هشت ساعت یک عدد تا بهتر بشید .

نگار

سلام
من متاهلم ۲ساله ازدواج کردم سال گذشته زیرشکمم خیلی درد میکرد ، عفونت هم داشتم سوزش و خارش واژن .به متخصص زنان مراجعه کردم کرم واژینال و قرص مترونیدازول و ناپروکسن تجویز کردن بعد از مصرف مدتی خوب میشداما دوباره مثل قبل میشد
الان مجدد زیر دلم درد می‌کنه ، گاهی ترشحات، کمر درد هم دارم . موقع پریود دل درد شدید دارم.
یکساله که باردار هم نشدم
عفونت واژن یا رحم باعث میشه باردار نشم؟
متخصص های زیادی رفتم ودرضمن آزمایش ادرار ، پاپ اسمیر و سونوگرافی هم دادم ولی هیچی نگفتن که علت این درد زیاد چی هست
ممنون میشم راهنماییم بفرمایید .

مهربان نواصر

باسلام زنی ۴۲ساله هستم مدت چهارروزایت که درناحیه وازن خارش شدید سوزش درد در ناهیه مثانه مانند رد پریودی وسردرد حالت تهوع گرفتم البته من رفلاکس شدیدمعده هم دارم که حالت تهوع سردرد می‌توان علایم آن دانست وازدوروزپیش مصرف قرص مترونیدازول ومصرف همزمان پمادکلوتریمازول ۱/درصدوتریامیسونولون آن آن را استفاده میکنم کافی‌ ضرری ندارد مصرف همزمان دونوع پماد لطفا راهنماییم کنیدمتشکرم

غفاری

سلام من خیلی ترشحات سفید دارم ولی بوی بد نمیده سوزش ندارم می‌خوام بدونم عفونت هست وچی قرصی استفاده کنم

دکتر شبنم مددی

سلام
ترشحات طبیعی است و نیاز به درمان ندارد.

Sara

سلام من ۲ هفته پیش رابطه تماسی داشتم اما دخول نبوده ، اما جند روزی هست که فقط ترشح دارم و‌رنگش‌ مقداری سبز است چی کار باید بکنم؟ امکان هست بذون معاینه انتی بیوتیک مصرف کنم؟

دکتر شبنم مددی

سلام
درصورتیکه ترشحات بدبو و همراه سوزش یا خارش دارید حتما نیاز به بررسی دارید.

بینام

سلام من عفونت شدیدوبدبو دارم سوزش وخارش هم بعضی مواقع دارم چ قرصی خوبه
ربطی ب باوری داره میخام باردار شم

دکتر شبنم مددی

سلام
شما نیاز به معاینه دارید و درصورت وجود عفونت و التهاب شانس بارداری کاهش میابد.

منا

سلام من داخل واژنم سوزش داره نمیدونم چکار کنم میشه بگین چکار کنم یا چ قرصی استفاده کنم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
شما میتونید یک دوره قرص مترونیدازول ۳۰ عدد هر هشت ساعت یک عدد استفاده کنید .

سهیلا مختاری

سلام. خسته نباشیدمن موقع نزدیکی درددارم بیشتراوقات رحم تیرمیکشه چه داروی استفاده کنم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
ممکنه عفونت دارین و یا فیبروم رحمی.

یلدا

سلام من عفونت قارچی رحم دارم شکمم به شدت درد میکند با کرم واژینال وقرص هم خوب نشدم به نظرتون اگه شیاف بزنم خوب میشم وازجوشانده اویشن استفاده کنم

دکتر شبنم مددی

سلام
در عفونتهای مقاوم به درمان گاهی نیاز به انجام کشت واژن و بررسی تکمیلی وجود دارد. مصرف مواد قندی را کاهش دهید.

کاظمی

سلام خسته نباشید ۳۲ سالمه متهل ام بعضی وقتها درد زیر شکم وپایین ستون فقرات دارم ترشح زیاد ندارم میشه راهنمایی کنید

دکتر ندا اکتابانی

سلام
علت درد گه گاه ممکنه انقباضات عضلات باشد ولی اگر همراه با ترشحی هست، بهتر هست یک معاینه حضوری داشته باشید .

دکمه بازگشت به بالا