درد ناف به چه دلایلی رخ می‌دهد؟ درمان خانگی درد ناف

درد ناف و اطراف آن، علل و درمان‌های رایج

درد ناف (Periumbilical pain) یا درد پریومبیلیکا یک شکایت رایج است که می­تواند به اشکال زیر مطرح گردد:

 • درد بالای ناف
 • درد زیر ناف
 • درد کنار ناف سمت چپ
 • درد کنار ناف سمپ راست
 • درد دور ناف

از آنجایی که بسیاری از شرایط می­توانند باعث این مشکل شود شوند، ممکن است تشخیص علت آن برای پزشکان چالش برانگیز باشد. در این مقاله درباره این نوع درد، علل احتمالی و روش­های درمان آن صحبت می­کنیم.

علائم درد ناف یا پریومبیلیکا

علائم درد ناف، درد و ناراحتی در ناحیه ناف و اطراف آن (بالا، پایین، چپ و راست) است. دلیل درد دور ناف می­تواند فتق ناف، آپاندیسیت حاد یا انسداد روده باریک باشد.

هنگام تشخیص علت این درد، متخصص گوارش باید دقیقا بدانند که درد در کجا است.

Advertisement
Advertisement

به عنوان مثال، هنگامی که فردی مبتلا به آپاندیسیت است، درد اغلب در اطراف ناف شروع می­شود و سپس به سمت راست و پایین شکم منتقل می­شود. گاهی اوقات، افراد مبتلا به آپاندیسیت ممکن است درد را در سمت راست گزارش کنند و نه در ناحیه ناف.  بنابراین درد کنار ناف سمت چپ می­تواند نشانه آپاندیس باشد.

دکتر گوارش و کبد بالغین ممکن است نیاز به انجام معاینات بیشتر برای تشخیص دقیق علت درد در ناف و اطراف آن داشته باشند.

علت درد ناف

علل درد پریکام یا درد ناف می­تواند از مشکلات خفیف تا اورژانس­هایی که نیاز به جراحی دارند متغیر باشد.

افراد مبتلا به این نوع درد ممکن است در گفتن دقیق محل آن مشکل داشته باشند. با این حال، بسته محل دقیق درد، این مشکل می­تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

Advertisement

به عنوان مثال، درد در ناحیه سمت راست بالای شکم می­تواند نشان دهنده یک بیماری کبدی باشد، در حالی که درد در ناحیه بالا سمت چپ می­تواند نشانه حمله قلبی یا پانکراتیت باشد.

علاوه بر این برخی از افراد مبتلا به گاستریت، مشکلات مری یا زخم معده ممکن است در ناحیه میانی بالای شکم (ناحیه اپی گاستر) احساس درد کنند.

بیشتر بدانید  دلیل درد زیر شکم بعد از نزدیکی چیست؟ درمان خانگی درد زیرشکم بعد از رابطه

برخی از علل درد اطراف ناف و اطراف آن در زیر ذکر شده است:

فتق ناف

اگر فردی درد فتق ناف داشته باشد، ممکن است متوجه برآمدگی در ناحیه ناف خود شود که با درد همراه است. فتق ناف زمانی اتفاق می­افتد که یک عضو یا بخشی از یک عضو به دیواره شکم فشار می­آورد.

نوزادان و کودکان خردسال بیشتر احتمال دارد که فتق ناف را تجربه کنند. در بزرگسالان، فتق ناف در زنان یا افرادی که فشار شکمی آنها به دلیل بارداری یا چاقی افزایش یافته است، شایع­تر است.

آپاندیسیت حاد

افراد مبتلا به آپاندیسیت نیاز به تشخیص سریع و دقیق دارند و به دنبال آن جراحی برای برداشتن آپاندیس انجام می­شود. آپاندکتومی شایع­ترین عمل جراحی شکم در بین کودکان است.

افراد مبتلا به آپاندیسیت حاد ممکن است دردی را تجربه کنند که به سمت راست منتقل می­شود. آنها همچنین ممکن است از دست دادن اشتها، تب و حساسیت در سمت راست را تجربه کنند.

درد ناف به علت اپاندیس

ایسکمی شریان مزانتریک

پزشکان ایسکمی شریان مزانتریک (Mesenteric artery ischemia) را به عنوان کمبود جریان خون به روده کوچک تعریف می­کنند.

افراد ممکن است ایسکمی مزانتریک حاد یا مزمن داشته باشند. در ایسکمی مزانتریک حاد، افراد ممکن است شروع ناگهانی درد ناف، حالت تهوع و استفراغ داشته باشند.

تشریح یا پارگی آئورت شکمی

افرادی که تشریح آئورت (Aortic dissection) دارند باید فورا به دنبال مراقبت­‌های پزشکی باشند. دیسکسیون آئورت شکمی زمانی است که یک پارگی در آئورت، که شریان اصلی خونرسانی به بدن است، ایجاد می‌شود.

پزشکان تخمین می زنند که از هر ۱۰۰۰ نفر ۳ نفر که برای درد کمر، قفسه سینه یا شکم به بخش اورژانس مراجعه می کنند، تشریح آئورت شکمی دارند. جراح باید فوراً دیسکسیون آئورت شکمی را جراحی کند، زیرا مرگ و میر می تواند تا ۵۰٪ در ۴۸ ساعت اول برسد.

انسداد روده کوچک

عوامل متعددی می توانند باعث ایجاد این انسداد و درد ناف شود، از جمله:

 • بافت اسکار در شکم
 • فتق ها
 • سرطان
 • بیماری التهابی روده
 • اجسام خارجی
 • پبچ خوردگی روده (volvulus)

اکثر افراد مبتلا به انداد روده کوچک برای رفع انسداد روده به جراحی نیاز دارند.

گاستریت، ازوفاژیت یا بیماری زخم معده

افراد مبتلا به گاستریت (التهاب معده)، ازوفاژیت (التهاب مری)، یا بیماری زخم معده ممکن است درد ناف را گزارش کنند. سایر افراد مبتلا به این شرایط ممکن است درد را در ناحیه مرکزی بالای شکم تجربه کنند. دکتر معده در تشخیص و درمان درد ناف ناشی از زخم معده میتواند به شما کمک کند.

بیشتر بدانید  علت درد زیر شکم هنگام نزدیکی چیست؟ درمان درد زیر شکم در حین رابطه جنسی

درد ناف در کودکان

آپاندیسیت یکی از شایع­ترین دلایل درد اطراف ناف و جراحی در بین کودکان است. کودکان مبتلا به آپاندیسیت نیاز به مراقبت فوری پزشکی و تشخیص سریع دارند. تشخیص آپاندیسیت در کودکان می تواند دشوار باشد. کودکان ممکن است علائم مبهم و غیر اختصاصی مانند را گزارش کنند یا ممکن است تب یا استفراغ داشته باشند. فتق ناف نیز یکی دیگر از دلایل شایع این درد درکودکان است. درباره تشخیص و درمان درد ناف در کودکان به دکتر گوارش اطفال مراجعه کنید.

درمان درد ناف

درمان درد ناف

درمان درد ناف بستگی به علت ایجاد آن دارد. در مواردی مثل فتق، انسداد روده، آپاندیسیت، ایسکمی شریان مزانتریک و تشریح آئورت  به جراحی نیاز است. در صورتی که در درد های مربوط به گاستریت، ازوفاژیت یا بیماری زخم معده لازم است که از داروهای خاصی برای درمان این مشلات استفاده شود.

درمان خانگی درد ناف

در نظر داشته باشید که درد ناف و اطراف آن می­تواند ناشی از مشکلات جدی باشد. بنابراین آن را شوخی نگیرید و حتما به پزشک متخصص رجوع کنید. با این وجود اگر تشخیص پزشک برای علت درد ناف مشکلات گوارشی مثل زخم معده باشد، درمان­های خانگی زیر مفید است:

 • پرهیز از غذاهای محرک (ادویه، شوری و شیرینی زیاد)
 • پرهیز از گرسنه ماندن طولانی مدت
 • استفاده از آنتی اسیدها
 • مصرف عسل
 • مصرف مکمل­های حاوی پروبیوتیک

 

درمان درد ناف در طب سنتی

به خاطر داشته باشید ممکن است نیاز به جراحی فوری داشته باشید، بنابراین اگر می­خواهید راهکارهای طب سنتی را پیش بگیرید حتما به پزشک متخصص طب سنتی رجوع کنید تا در صورت نیاز شما را به جراح ارجاع دهد.

متخصص طب سنتی می­تواند راهکارهایی برای برطرف کردن پیچ خودگی روده با ماساژ ارائه دهد. همچنین ممکن است فتق­های خفیف را با برخی از جوشانده­ها و اقدامات مشابه درمان کند. اگر علت درد اطراف ناف شما مشکلات گوارشی باشد، احتمالا پرهیزهایی که متخصص طب سنتی ارائه می­دهد کمک زیادی به برطرف شدن درد ناف می­کند. پرهیز از مرکبات، مواد غذایی سرد و ترش و افزایش فعالیت بدنی برخی از این راهکارها هستند.

آیا درد دور ناف خطرناک است؟

بله. ممکن است خطرناک باشد و میزان خطر به عامل ایجاد کننده آن وابسته است. پس حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بدانید  علت درد زیر شکم در زنان چیست؟ درمان درد زیر شکم چیست؟

در صورتی که مراجعه حضوری به پزشک برای شما چالش است، میتوانید با دکتر گوارش آنلاین پذیرش۲۴ به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید.

گفتگوی آنلاین با متخصص گوارش

 

 

۰/۵ (۰ نظر)

Advertisement

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
healthline

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
منیره
منیره
8 روز قبل

سلام از دیروز بالای ناف شروع به درد کرده یک موقع زیاد درد تا چند ساعت درد و بعد که ب شکم می‌غلتم یکم خوب میشه دلیلش چیه

ناصر
ناصر
11 روز قبل

با سلام.پدرم مشکل گوارش دارند.دیروز تنقیه کردند .دکتر گفته بود درد شکم ( دور ناف) رفع میشه اما بعد از ۲۴ ساعت توفیری نداشته.۸۳ دارند.لطفا بابت درد شکم اظهار نطر ودستور فرماییدبا تشکر.موسوی

دکمه بازگشت به بالا