زنان و زایمانبیماری

دلیل اصلی و علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی

علت درد و ورم شکم بعد از نزدیکی، علت درد زیر شکم بعد از تحریک و رابطه جنسی

آیا درد زیر شکم بعد از نزدیکی عادی است؟

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به درد زیرشکم بعد از رابطه دچار می‌شوید باید توجه داشته باشید در صورت ادامه‌ی این درد با پزشک خود صحبت کنید و از او جهت درمان درد زیرشکم بعد از نزدیکی کمک بخواهید. در این مقاله به برخی از دلایل درد پس از رابطه‌ی جنسی می‌پردازیم.

بارداری (Pregnacy)

برخی از زنان پس از رابطه‌ی جنسی در دوران بارداری دچار درد شکم می‌شوند. بنابراین اگر در این شرایط درد زیر شکم بعد از سکس را تجربه می‌کنید، ابتدا باید احتمال بارداری را چک کنید. سونو‌گرافی می‌تواند حاملگی را تأیید کند و مشخص کند که آیا درد شکم به دلیل حاملگی خارج رحمی است یا خیر.

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده در خارج از رحم لانه‌گزینی می‌کند. یک  احتمال دیگر می‌تواند درد ناشی از سقط جنین قبل از هفته‌ی بیستم باشد.

اندومتریوز (Endometriosis)

یکی از علائم رایج اندومتریوز (که تقریباً از هر ۱۰ زن در سنین باروری ۱ مورد را نشان می‌دهد) درد زیر شکم بعد از نزدیکی است. در زنانی که از اندومتریوز رنج می‌برند، سلول‌های شبیه به بافت داخل رحم در سایر قسمت‌های بدن (از جمله لوله‌ی رحمی) شروع به رشد می‌کنند. از علائم دیگر اندومتریوز می‌توان به دوره‌های دردناک قاعدگی و همچنین نا‌باروری اشاره کرد.

Advertisement

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

آدنومیوز (Adenomyosis)

این وضعیت، که ارتباط نزدیکی با اندومتریوز دارد، باعث درد ناشی از رشد غدد رحم در دیواره‌ی عضله می‌شود. مبتلایان آدنومیوز ممکن است پس از روابط جنسی دچار گرفتگی یا درد شوند. در حال حاضر هیچ درمانی برای آدنومیوز وجود ندارد، فقط عمل جراحی رحم (البته اگر دیگر قصد بارداری ندارید) گزینه‌ای برای حل مشکل خواهد بود. البته دارو‌های ضد بارداری خوراکی و سایر دارو‌های ضد بارداری که برای تغییر هورمون‌ها طراحی شده‌اند، می‌توانند علائم آن را تا حدودی تسکین دهند.

استفاده از IUD

اگر آی‌یو‌دی (وسیله‌ی پیش‌گیری از بارداری داخل رحمی) از قسمت بالای دیواره‌ی رحم به طور نسبی یا کامل جا‌به‌جا شود، می‌تواند علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی در زنان باشد. معاینه‌ی واژینال یا سونو‌گرافی می‌تواند محل IUD را تعیین کند و در صورت جا‌به‌جایی به جای اصلی خود منتقل شود.

فیبروئید رحم (Uterine fibroids)

اگر فیبروئید‌ها که در واقع نوعی از تومور‌های رحم هستند، به اندازه‌ی کافی بزرگ باشند، می‌توانند درد قابل توجهی را در حین مقاربت یا پس از آن ایجاد کنند. فیبروئید تومور‌های خوش‌خیم رحم هستند که می‌توانند در داخل حفره‌ی رحم (زیر مخاط)، در عضله (درون بافتی)، در زیر سطح خارجی (زیر حفره‌ای) یا به خارج متصل شوند.

درمان درد رحم بعد از نزدیکی ناشی از فیبروئید‌ها می‌تواند شامل استفاده از دارو‌های تسکین‌دهنده‌ی درد باشد. این دارو‌ها را می‌توان بدون نسخه و با مشورت با دکتر دارو‌ساز مستقر در داروخانه تهیه کرد. قرص ایبوپروفن و قرص‌های جلو‌گیری از بارداری مسکن‌های خوبی جهت کاهش درد  هستند. البته جراحی برای برداشتن فیبروم یا رحم راه‌حل دیگری جهت مقابله با این مشکل می‌تواند باشد.

Advertisement

سفتی بافت کف لگن (Pelvic floor hypertonia)

هیپرتونی کف لگن زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات واژن سفت و منقبض شده و در نتیجه به دلیل درد واژن بعد از رابطه، فرد مقاربت دردناکی را تجربه می‌کند. استرس اغلب در ایجاد درد کف لگن نقش مهمی دارد. در این حالت عضلات و اعصاب می‌توانند شروع به زوال یا پرکاری کنند و باعث درد بیشتری شوند.

مطلب مرتبط
گرگرفتگی در بارداری از چه زمانی شروع می شود؟ و نحوه درمان آن

علائم این بیماری شامل بی‌اختیاری در دفع، بی‌ثباتی مفصل ران، ضعف عضلات اصلی و کم‌شدن بنیه‌ی بدن است. تکنیک‌های برقراری آرامش (Relaxation techniques)، دارو‌های ذهن و بدن (mind-body medicine) و درمان شناختی رفتاری (cognitive behavioral therapy) می‌توانند در درمان این بیماری مفید باشند.

بیماری التهاب لگن (Pelvic inflammatory disease)

یک علت درد واژن بعد از نزدیکی می‌تواند التهاب لگن باشد. اگر در ناحیه‌ی تحتانی شکم و لگن خود احساس درد دارید یا بوی نامطبوع واژن و درد یا خونریزی در حین رابطه را حس می‌کنید، باید از نظر بیماری التهاب لگن مورد آزمایش قرار بگیرید.

رابطه‌ی جنسی ممکن است شرایط این بیماری را بد‌تر کند و باعث درد مبهم در ناحیه‌ی شکم شود. اگر از این درد شدید رنج می‌برید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید، زیرا این درد به خودی خود برطرف نمی‌شود و به یک دوره درمان با آنتی‌بیوتیک نیاز دارد.

کیست‌های تخمدان (Ovarian cysts)

بسیاری از زنان کیست تخمدان (کیسه‌های پر از مایع در تخمدان) را بدون علائم تجربه می‌کنند و در بیشتر موارد این کیست‌ها، کاملاً بی‌خطر هستند. با این حال کیست‌های تخمدانی برای برخی از مبتلایان می‌توانند علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی باشند. علائم این بیماری می‌تواند شامل نفخ شکم یا تورم، درد لگن قبل یا در حین چرخه‌ی قاعدگی، مقاربت دردناک، درد در کمر یا ران‌ها، حالت تهوع و استفراغ، درد شدید لگن، ضعف یا گیجی باشد.

این‌گونه به نظر می‌رسد که فقط درصد کمی از زنان یائسه دچار کیست‌های بزرگ می‌شوند که در واقع نیاز به درمان دارند، اما اگر نفخ، تورم یا درد را در قسمت زیر شکم احساس می‌کنید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

عفونت مجاری ادراری (Urinary tract infection)

عفونت مثانه که معمولاً به عنوان عفونت ادراری شناخته می‌شود، می‌تواند علت سوزش و درد واژن بعد رابطه یا در حین آن شود. این امر به ویژه پس از مقاربت برای افرادی که مستعد ابتلاء به عفونت هستند یا افرادی که اخیراً چندین بار پشت سر هم رابطه داشته‌اند، امری معمول است.

درد زیر شکم بعد از نزدیکی

گفت و گو آنلاین با متخصص زنان و زایمان

اگر علائم مرتبط با عفونت مثانه را در خود مشاهده می‌کنید باید سریع به پزشک مراجعه نمایید تا تحت درمان آنتی‌بیوتیکی قرار بگیرید و از وخیم شدن عفونت و ورود آن به کلیه‌ها جلو‌گیری کنید.

دیسپارونیا (Dyspareunia)

درد مکرر یا مداوم با مقاربت جنسی و پس از رابطه، شناخته شده به عنوان دیسپارونیا، به طور معمول در دهانه‌ی واژن یا در عمق لگن رخ می‌دهد و می‌تواند توسط عوامل مختلف جسمی، روانی و اجتماعی ایجاد شود. به همین منظور بررسی محل، ماهیت و مدت زمان درد برای شناسایی علت یا علل بروز درد بسیار مهم است.

دخول عمیق (Deep penetration)

گاهی اوقات علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی چیزی بیشتر از دخول عمیق نیست. هنگامی که آلت تناسلی مردانه و دهانه‌ی رحم به طور مکرر در حین رابطه جنسی با هم برخورد می‌کنند، ممکن است اصطکاک ناشی از آن موجب درد شود.

اگر موضوع درد بعد از رابطه جنسی، دخول عمیق است می‌توان این مشکل را بدون مراجعه به پزشک و فقط با اصلاح پوزیشن رابطه‌ی جنسی یا استفاده از برخی روان‌کننده‌ها، برطرف نمود.

مطلب مرتبط
علت خارش واژن و روش‌های مقابله با آن

ولوودینیا (Vulvodynia)

درد واژن بعد از رابطه در قسمت خارجی واژن که با دخول بد‌تر می‌شود اغلب به‌علت ولوودینیا است. ولوودینیا درد مداومی است که حداقل به مدت سه ماه وجود دارد. در برخی موارد، درد ناشی از آن پس از آسیب یا عفونت در ناحیه‌ی لگن یا شکم ایجاد می‌شود. اگرچه علت آن نا‌شناخته است، اما زنان مبتلاء به ولوودینیا معمولاً با اصلاح رفتار در جهت کاهش عوامل تشدید‌کننده و کاهش استرس کمک به بهبود می‌کنند. بعد از رفتار درمانی، پزشکان ممکن است درمان‌های مکمل را تجویز کنند که شامل فیزیوتراپی کف لگن، ورزش، روانکاوی، حمام‌های آب‌گرم و مشاوره باشد.

واژینیسموس (Vaginismus)

واژینیسموس هنگامی رخ می‌دهد که هنگام دخول عضلات واژن به‌طور غیر‌ارادی منقبض می‌شوند و در بسیاری از مواقع علت درد رحم بعد از نزدیکی است. این امر می‌تواند در حین انجام معاینات پزشکی واژینال و همچنین هنگامی که فرد سعی در استفاده از تامپون دارد نیز اتفاق بیفتد.

ممکن است فردی که مبتلا به واژینیسموس است نیاز به مراجعه به یک درمان‌گر جنسی داشته باشد. درمان‌گر به او کمک می‌کند تا اضطراب را کنترل نماید. تمرینات کف لگن (کگل) نیز ممکن است به درمان واژنیسموس کمک کند.

تخمک گذاری (Ovulation)

هر ماه، در یکی از تخمدان‌ها یک فولیکول رشد می‌کند که حاوی تخمک بالغ است. حدود ۲ هفته قبل از دوره‌ی قاعدگی، آن فولیکول پاره می‌شود و تخمک را برای لقاح آزاد می‌کند. رابطه‌ی جنسی در این زمان ممکن است باعث گرفتگی شکم و درد رحم بعد از نزدیکی شود.

عفونت های مقاربتی (Sexually transmitted infections)

برخی از عفونت‌های منتقله از راه مقاربت، به ویژه کلامیدیا و سوزاک، می‌توانند علت درد زیر شکم بعد از ارضا شدن در مردان باشند. بسیاری از عفونت‌های مقاربتی هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند، بنابراین بهتر است به طور منظم آزمایش شوید. برخی از عفونت‌های مقاربتی می‌توانند موجب افزایش ترشح از آلت تناسلی مرد یا واژن و همچنین علت درد زیر شکم بعد از نزدیکی در مردان و درد در هنگام ادرار شوند.

ضربه‌ی عاطفی (Emotional trauma)

گاهی اوقات، ضربه‌ای در گذشته یا مسئله‌ای عاطفی مربوط به رابطه‌ی جنسی می‌تواند به موجب درد جسمی یا درد در حین یا بعد از رابطه باشد. حتی عوامل استرس‌زا و اضطراب روزمره نیز می‌توانند تجمع یافته و باعث درد یا گرفتگی عضلات شوند.

کشیدگی‌های عضلانی (Muscle strains)

کشیدگی عضلات لگن و شکم در هنگام رابطه‌ی جنسی، گاهی اوقات علت درد زیرشکم بعدازنزدیکی است. کم‌آبی بدن یا کار کردن عضلات در وضعیت نا‌مناسب می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود. البته این گرفتگی‌ها معمولاً پس از چند ثانیه تا چند دقیقه از بین می‌روند.

ارگاسم (Orgasm)

ارگاسم همچنین می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود. ارگاسم شامل انقباض غیر‌ارادی عضلات لگن و کف لگن است. اگر این عضلات به شدت منقبض شوند، ممکن است علت درد زیرشکم بعدازنزدیکی باشد. در پارهای از مواقع ارگاسم  باعث گرفتگی‌های موقت بعد از رابطه‌ی جنسی می‌شود.

جراحت یا پارگی واژن

زخم در واژن یا پارگی که ممکن است بر اثر رابطه‌ی جنسی ایجاد شده باشد، می‌تواند یکی از دلایل درد واژن بعد از نزدیکی باشد. برای جلو‌گیری از این نوع آسیب، هر زمان که احساس خشکی کردید، استفاده از لوبریکانت‌ها (ژل‌های روان‌کننده) را فراموش نکنید. خون‌ریزی فعال، قرمز روشن و حالت تهوع باید سر‌نخی باشد تا شما به این مشکل پی ببرید و پس از آن حتماً باید به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که به بخیه زدن احتیاجی نیست.

پیش‌گیری از درد زیر شکم بعد از نزدیکی

به طور کلی از مواد غذایی که سبب نفخ شدید می‌شوند مانند بادمجان، شلغم، لوبیا، کلم، حبوبات، نوشابه‌های گاز‌دار، غذاهای پر‌چرب و شیرین تا برطرف شدن درد زیر شکم خودداری کنید. از طرفی موارد رعایت زیر هم می‌توانند موثر باشند:

مطلب مرتبط
کم آبی بدن | علائم، راه های تشخیص و درمان

ورزش منظم

ورزش منظم باعث عملکرد خوب معده و روده‌ها می‌شود.

استفاده از آب و مایعات

استفاده از آب و مایعات به میزان کافی سبب از بین بردن یبوست شده در نتیجه از درد‌های زیر شکمی جلو‌گیری می‌کند.

تغییر پوزیشن

در اکثر موارد، گرفتگی خفیف بعد از رابطه‌ی جنسی موقتی است و بدون درمان از بین می‌رود. اما اگر گرفتگی و درد ناشی از موقعیت یا عمل خاصی باشد، ممکن است لازم باشد که موقعیت را تغییر دهید تا وضعیت راحت‌تری داشته باشید.

علل جسمی یا عاطفی

اگر علت جسمی یا عاطفی درد وجود داشته باشد، فرد می‌تواند به دنبال درمان دیگری باشد. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت
  • مشاوره برای درمان اضطراب و استرس
  • جراحی برای برداشتن فیبروم یا کیست
  • قرص‌های هورمونی برای جلو‌گیری از تخمک‌گذاری یا درمان کیست تخمدان

درمان‌های خانگی درد زیر شکم بعد از نزدیکی

اگرچه که ما در ادامه به بررسی درمان‌های خانگی می‌پردازیم اما پیشنهاد می‌کنیم در صورت احساس درد با پزشک متخصص زنان و زایمان پذیرش ۲۴ مشورت کنید.

گرم کردن موضع درد

با گرما درمانی در صورتی که مطمئن هستید که درد ناشی از آپاندیسیت نیست، می‌توانید از پد حرارتی استفاده کنید. در صورتی که پد حرارتی ندارید، می‌توانید حوله را خیس کنید و آن را حرارت دهید تا گرم شود و تا زمانی که خنک شود روی شکم بگذارید. هر چند دقیقه یک بار این کار را تکرار کنید

دوش گرفتن با آب گرم هم می‌تواند در تسکین درد زیر شکم موثر باشد.

استفاده از گیاهان دارویی

نوشیدن دم‌کرده‌ی گیاهان بابونه، زنجبیل هم می‌تواند به کاهش درد کمک موثری کند.

مشاوره آنلاین داروهای گیاهی

درمان گیاهی درد زیر شکم بعد از نزدیکی

استفاده از سرکه‌ی سیب

برای کاهش درد زیر شکم به میزان یک قاشق چای‌خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب حل کرده با کمی عسل، روزانه یک تا دو لیوان نوش جان کنید. این مخلوط را برای کاهش درد قاعدگی هم می‌توان استفاده کرد.

استفاده از عرق رازیانه

از عرق رازیانه هم می‌توان برای کاهش درد در قسمت زیر شکم استفاده کرد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در بیشتر موارد درد و گرفتگی عضلات بعد از رابطه‌ی جنسی جزئی و موقتی خواهد بود و بدون درمان از بین می‌روند. با این حال، افراد باید در مورد چگونگی جلو‌گیری از درد در آینده با شریک زندگی خود صحبت کنند.

اگر درد و گرفتگی با علائم دیگری همراه شود، باید با پزشک مراجعه کنید که شامل موارد زیر است:

  • تب
  • خون‌ریزی غیر‌طبیعی واژن
  • ترشحات غیر‌طبیعی
  • درد یا ناراحتی شدید

پزشک علائم را بررسی کرده و در صورتی که لازم باشد ممکن است برخی آزمایشات را برای تعیین علت اصلی درد و کمک به تدوین برنامه‌ی درمانی تجویز نماید.

در بسیاری از مواقع درد مانع از تصمیم‌گیری و عملکرد درست می‌شود. اگر بعد از رابطه‌ی جنسی درد را تجربه می‌کنید و این درد چند روز است که ادامه دارد یا با سایر علائمی که در مقاله ذکر کردیم همراه شده است، باید هر‌چه سریع‌تر با یک پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت کنید.

پذیرش ۲۴ این امکان را فراهم آورده است تا ضمن این‌که بتوانید نوبت پزشک مد نظر‌تان را به صورت آنلاین دریافت کنید، در حالی‌که در خانه یا محل کار‌تان هستید بتوانید با پزشک متخصص صحبت کنید و نسخه نیز دریافت نمایید. در صورت داشتن علائم ذکر شده برای درمان درد زیر شکم بعد از نزدیکی با متخصص آنلاین زنان و زایمان سایت پذیرش ۲۴ گفت و گو کنید.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.freepik.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
36 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
راحله

سلام خسته نباشید منم کیست تخم دان دارم یه بار بزرگ میشه یه بار کوچیک میشه اندازش بعدنزدیکی درد شدید در پهلو سمت راستم دارم و چسبندگی شدید واژانم دارم چهار بارم سزارین شدم یه بارم بارم اپاندیس ترکید عمل کردم پارسالم پارکلند کردم بستن لوله ها ولی هنوز درد شدید دارم

دکتر زهرا بهرامی

چه نوع کیستی دارین، درمان کامل اونو انجام بدین و بعد هر ۳ تا ۶ ماه با سونو پیگیری کنید

زهرا

سلام.من زنی ۲۶ ساله هستم یک ماه قبل رابطه داشتم بعد از رابطه عفونت گرفتم و بعد از مراجعه ب پزشک و مصرف دارو خوب شدم بهد از یک ماه یک روز قبل رابطه داشتم سه بار پشت سر هم از صبح امروز درد در ناحیه زیر شکم دارم میزنه ب دور نافم.
مدام نیسنش میگیره ول میکنه. لطفا راهنماییم کنید از چی میتونه باشه
ممنون

دکتر زهرا بهرامی

خب رابطه اگه بعد از مدت طولانی داشتین ممکنه چنین دردهایی بوجود بیاد
اگه شدید هست و ادامه داره مراجعه کنید

ماریلا

سلام ببخشید من این ۶ ماه ازدواج کردم هر بار بعد از رابطه درد شکم رو تجربه کردم همراه با نفخ زیاد ودل پیچه خواستم دلیلشو بدونم

دکتر ندا اکتابانی

سلام دلیل درد شما میتونه استرس یا گرفتگی عضلات باشد گاهی اوقات هم رابطه طولانی داشتن و ارضا نشدن خانم ها باعث ایاد درد شکم بعد از نزدیکی می شود .

زیبا

زن ۵۴ ساله هستم الان سه ماه است که بعد نزدیکی ودچار درد شم میشم وبعد دو تا سه ساعت دیگر خوب میشم لطفا پاسخ بدهد

دکتر ندا اکتابانی

سلام احتمالا به علت انقباضات لگنی هست .

صفیه

بعد از نزدیکی به شکم درد دچار میشم تا دو یا سه ساعت دیگر خوب میشم و۵۴ ساله هستم الان دو ماه است که اینطور شدم

دکتر ندا اکتابانی

سلام عدم اختلال هورمون ها هستش بهتر است تا شش ماه دارو رو ادامه دهید.

دیبا

سلام خانم دکتر
حدود دو ماه است بعد از رابطه دچار درد زیر شکم می شوم و احساس پر بودن مثانه بهم دست می دهد. هیچ ترشح بدبویی ندارم حدود شش ماه قبل هم معاینه رفتم که کیست تخمدان داشتم که با دوماه مصرف دارو کیست از بین رفت نمی دونم چه مشکلی است لطفا راهنمایی بفرمایید

دکتر زهرا بهرامی

سلام
باید کیست درمان بشه چون علت این علائم میتونه وجود کیست باشه.

خاطره

سلام من ۲۵ سالمه چندوقتیه بعدازنزدیکی زیرشکمم دردمیگیره پهلوی چپمم تیرمیکشه علتش چیه

دکتر ندا اکتابانی

سلام حضوری معاینه شوید .

آسمان

با سلام و خدا قوت
من ۶شهریور پریود شدم وروز ۱۸ و۱۹ که میشه ۳ ۱و۱۴ پریودی اقدام به بارداری کردم روز ۱۳ بعد از اقدام دل درد نسبتا شدید گرفتم ،خواستم بینم دلیلش چی میتونه باشه

دکتر ندا اکتابانی

سلام ممکن است درد تخمک گذاری بوده است نگران نباشید

آنا

سلام خسته نباشید من بعد از رابطه جنسی خیلی زیر شکمم درد میگیره دلیلش رو هم نمیدونم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
احتمالا عفونت دارین.

بی نام

سلام علت درد زیر شکم بعداز چند روز رابطه ی جنسی چی؟؟

دکتر ندا اکتابانی

سلام
معمولا به خاطر انقباضات عضلات انتهایی هست
و بعد از یک روز استراحت برطرف میشه .

آسمان

۱۳ و ۱۴ از روز پریودی منظورم هست

آسمان

با سلام و خداقوت
من ۶ شهریور پریود شدم ،روز ۱۳ ،۱۴مقاربت داشتم برای بارداری اقدام کردم آیا جوابم مثبت میشه،شب ۱۳ بعد از مقاربت دل درد شدیدی حدود ۲۰ دقیقه ای داشتم دلیلش چی میتونه باشه ممنونم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
هر ماه ۲۵ درصد احتمال بارداری هست با آزمایش مشخص میشه، نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

miIii

سلام خسته نباشید ،موقعی مه رابطه جنسی انجام میشود ،بعد رابطه جنسی همون روز دل درد یا کمر درد دارم یا چند روز بعد از رابطه جنسی بگذرد دل درد یا کمر درد دارم یا هردوتا باهم درد میگیرن علت چیست؟

خانوم رضایی

سلام من ۴ روزه از تخمگذاری میگذره بعد تو این چند شبم‌ نزدیکی داشتم الان زیره شکمک خیلی درد میکونه میشه راهنماییم کنید مرسی

نازنین

سلام من بعد از رابطه جنسی درد خیلی بدی زیر شکم و مقعد و باد به معدم زد الان هم دور نافم درد میکنه علت چی میتونه باشه

دکتر زهرا بهرامی

سلام
ممکنه بعلت رابطه خشن باشه و یا عفونت داشته باشین و یا مشکلاتی مانند میوم و پولیپ رحمی که کمی درد ایجاد کنند

حداد

باسلام وعرض خسته نباشید خانمی هستم ۲۳ ساله یک دختر ۴ ساله دارم زایمانم هم طبیعی بوده. موقع نزدیکی درد شدید در شکمم یعنی از زیرناف تا پایین دارم وتهوع، ولی سرگیجه ندارم .ب پزشک زنان مراجعه کردم ولی هیچ نوع عفونتی یا مشکل زنانه ای نداشتم اگ ممکنه کمکم کنید ک این درد که ماهی ۲ بار اتفاق میوفته برام ازچی میتونه باشه .درضمن وقتی درد ندارم قسمت زیر نافم رو فشار میدم درد خفیفی ب وجود میاد .
باتشکر

دکتر ندا اکتابانی

سلام
عزیزم بهتر است سونو کامل شکمی بدهید شاید مشکل کیست یا فتق نافی وجود داشته باشد
گاهی اوقات هم دردها مربوط به تخمکگذاری هستند

ثنا

سلام من سمت چپ درد دارم چندساله خیلی شدید همه آزمایشها رپ رفتمدردرپ پاتولوژی انجام. دادم جواب خوب بود قبل پریود وقت زندیکی خیلی درد دارم فتق عمل کردم کلونسکوپی رفتم حالت تحو دارم

دکتر احیا خان احمدی

سلام
باید معاینه بشید که اگر به حوزه زنان مربوط باشد احتمالا در سونوگرافی باید کیست باشد یا آندومتریوز باید باشد و حالا باید بررسی بشود ولی گاهی اوقات درد علتش مربوط به زنان نیست و ممکن است مربوط به گوارش باشد و یا ممکن است مربوط به اعصاب باشد و به هر حال باید معاینه شوید .

آمنه

سلام من درد زیر شکم دارم چندساله تی ال هستم هستم به راحتی پریود نمیشم همه آزمایشها رورفتم کوتاژ تشخیصی شدم جواب خوب بوده ولی خیلی درد دارم

دکتر ندا اکتابانی

سلام
بعضی دردها به دلیل آسیب اعصاب لگن بعد از جراحی هستش بهتر است با یک متخصص درد مشورت کنید

دکتر احیا خان احمدی

سلام
ببینید برای شما جواب کورتاژ تا یک سال ارزش دارد منتها خانم های بالای ۴۰ سال باشند و هر خونریزی غیر طبیعی داشته باشند مجدد باید بررسی کنیم ببینیم وضعیت آندومتر چجور هست و یا ممکن است نزدیک یاسگی شما باشد که یک دو سال قبل از اینکه خانومی یاسه بشود، پریودی نامنظم بشود و این قابل انتظار است.

دکمه بازگشت به بالا