بیماری فتق چیست؟ آیا فتق خطرناک است؟

عوارض فتق، درمان فتق بدون جراحی، فتق ناف

بیماری فتق چیست؟

آیا شما می‌دانید که فتق چیست و چرا ایجاد می‌شود؟ آیا فتق خطر دارد؟ در مورد علائم، عوارض و نحوه درمان آن چه اطلاعاتی دارید؟ مطالعه این مطلب و مشاوره با یک جراح می‌تواند اطلاعات زیادی در این زمینه در اختیار شما بگذارد!

فتق معمولا زمانی اتفاق می‌افتد که ارگان داخلی از بدن به علت ضعف و پارگی عضلات یا دیواره بافت اطراف آن جابه‌جا شود و در جایگاه غیرطبیعی قرار گیرد. مثلا در فتق نافی بخشی از روده‌ کوچک از ناحیه ضعیف‌شده دیواره شکمی به بیرون رانده می‌شود و به صورت یک برآمدگی زیر پوست اطراف ناف خود را نشان می‌دهد.

فتق انواع مختلفی دارد که بسیاری از فتق‌ها در ناحیه شکمی ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند در قسمت‌های فوقانی ران و کشاله ران نیز ظاهر شوند. علائم فتق معمولا با توجه به نوع آن متفاوت است. از انواع فتق می‌توان به فتق شکمی، فتق بیضه، فتق کشاله ران، فتق رانی و فتق نافی اشاره کرد.

بیشتر انواع فتق خوشبختانه تهدیدکننده زندگی نیستند، اما به خودی خود نیز از بین نمی‌روند. به همین دلیل، در اکثر موارد برای جلوگیری از عوارض خطرناک نیاز به جراحی دارند. عوارض فتق را باید جدی گرفت و به پزشک معالج فتق مراجعه کرد. می توانید با متخصص جراح گفت و گو کنید .

علائم فتق

رایج‌ترین علامت فتق، برجستگی یا برآمدگی در ناحیه آسیب‌دیده است. به عنوان مثال بارزترین علائم فتق اینگوینال این است که در کشاله ران خود یک توده هنگام ایستادن، خم شدن و یا سرفه کردن مشاهده می‌کنید. ناراحتی یا درد در ناحیه اطراف توده نیز ممکن است وجود داشته باشد. معمولا در حالت دراز کشیدن اثرات برآمدگی کمتر می‌شود.

برخی از انواع فتق مانند فتق هیاتال (فتق معده)، می‌تواند علائم مشخص‌تری مانند سوزش سر دل، مشکل در بلع و درد قفسه سینه داشته باشد. قابل ذکر است که در مواردی، فتق هیچ علامتی ندارد. حتی ممکن است ندانید که فتق دارید و در حین معاینه پزشکی برای مشکلی دیگر پزشک متوجه شود.

انواع فتق

چندین نوع مختلف فتق وجود دارد که هرکدام در ناحیه‌ای از بدن خود را نشان می‌دهند. در ادامه به انواع آن اشاره خواهیم کرد.

مشاوره آنلاین فتق

فتق شکمی

فتق شکمی ممکن است به دلایل مختلفی (مثل ضعف عضلات شکم) در نواحی مختلف شکم بروز کند. مثلا گاهی در اثر جوش‌خوردگی غیرطبیعی بافت محل برش جراحی خود را نشان می‌دهد (فتق شکافی) و در مواردی در اثر تجمع چربی بین ناف و قسمت تحتانی استخوان پستان دیده می‌شود. در اکثر موارد در اثر بیرون‌زدگی روده در زیر ناف مشاهده می‌شود.

در نوزادان اگر دیافراگم به درستی در طی جنینی رشد نکرده باشد؛ ممکن است فتق شکمی به صورت فتق نافی خود را نشان دهد. فاکتورهای خطر متداول در ایجاد فتق شکمی شامل مواردی مانند چاقی، فعالیت شدید و بارداری است.

فتق اینگوینال یا فتق کشاله ران

فتق‌های اینگوینال (فتق مستقیم و غیرمستقیم اینگوینال) هنگامی اتفاق می‌افتند که بافت چربی یا بخشی از روده به داخل کشاله ران (اغلب در کانال اینگوینال) در اثر ضعف عضلات یا پارگی دیواره تحتانی شکم نفوذ کنند. این مورد شایع‌ترین نوع فتق است و عمدتا مردان را درگیر می‌کند. فتق کشاله ران اغلب در اثر پیری و وارد کردن فشار مکرر بر روی شکم بروز می‌کند.

فتق شکم

فتق فمورال یا فتق رانی

فتق فمورال هنگامی خود را نشان می‌دهد که بافت چربی یا بخشی از روده به داخل ران نفوذ کند. درصد شیوع آن بسیار کمتر از فتق اینگوینال است و بیشتر از مردان زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. فتق رانی نیز در اثر پیری و وارد کردن فشار مکرر بر روی شکم بروز می‌کند.

فتق نافی

فتق نافی هنگامی اتفاق می‌افتد که بافت چربی یا بخشی از روده در نزدیکی ناف نفوذ کند. اگر دهانه شکمی جنین که بند ناف از آن عبور می‌کند پس از تولد به خوبی بسته نشود، این نوع فتق می‌تواند در نوزادان نیز ایجاد شود. بزرگسالان نیز ممکن است تحت تأثیر فشار مکرر بر روی شکم به آن دچار شوند.

فتق هیاتال (فتق معده)

فتق هیاتال هنگامی اتفاق می‌افتد که بخشی از معده با فشار از شکاف دیافراگم به داخل قفسه سینه وارد شود. این نوع فتق ممکن است علائم قابل توجهی نداشته باشد، اگرچه در برخی افراد با دل درد همراه است. دقیقا مشخص نیست که چه عواملی باعث ایجاد فتق هیاتال می‌شوند، اما ممکن است در نتیجه ضعف دیافراگم با افزایش سن یا وارد کردن فشار بر روی شکم باشد.

فتق بیضه

همانطور که ذکر شد، کانال اینگوینال در کشاله ران قرار دارد. این کانال در مردان ناحیه‌ای است که از آن طناب اسپرماتیک از شکم به کیسه بیضه عبور می‌کند. طناب اسپرماتیک در اصل بیضه‌ها را نگه می‌دارد. پس از تولد باید بیضه‌ها اندکی از طریق کانال اینگوینال پایین آیند و سپس کانال به طور کامل در پشت آن‌ها بسته شود.

گاهی کانال به درستی بسته نمی‌شود و ناحیه‌ای ضعیف برجای می‌گذارد که در آینده و یا در طی نوزادی در نوزادان پسر ممکن است به صورت فتق بیضه خود را نشان دهد. در ورزشکاران نیز فتق در ناحیه پا در اثر ضعف عضلات پا به دلیل آسیب‌دیدگی ورزشی رخ می‌دهد.

فتق بیضه

اگر فتق درمان نشود چه اتفاقی می‎افتد؟

تشخیص به موقع علائم فتق و مراجعه به پزشک در صورت مشکوک بودن به این عارضه بسیار مهم است. چرا که فتق به خودی خود از بین نمی‌رود. از آنجایی که فتق در هر ناحیه‌ای باعث توقف خونرسانی به بخشی از اندام یا بافت محبوس‌شده می‌شود؛ معمولا در شرایط اورژانسی بیمار با علائمی مانند حالت تهوع یا استفراغ و تب یا درد ناگهانی مواجه می‌شود.

به عنوان مثال در مورد فتق کشاله ران، در صورت عدم درمان به موقع ممکن است نیاز به جراحی و تخلیه بخش مسدودشده روده باشد. البته درمان فتق به روش جراحی نیز عوارض خاص خود مانند خونریزی، احتمال عفونت و آسیب به عروق و احشای دیگر، احتمال آسیب به بیضه‌ها، درد طولانی مدت در ناحیه برش و احتمال عود دوباره فتق را نیز دارد. اما وقتی اندام محبوس‌شده دچار نارسایی شود، راهی جز جراحی وجود ندارد.

یکی از مهم‌ترین عوارض بعد از عمل فتق کشاله ران یا بیضه این است که بیمار تقریبا برای ۴ تا ۶ هفته امکان انجام فعالیت‌‎های روزانه مانند رانندگی و جابه‌جایی اجسام سنگین را ندارد.

اصلا نگران نباشید؛ پذیرش ۲۴ مشاوره آنلاین جراحی فتق بصورت مشاوره تلفنی با بهترین جراحان را فراهم آورده است تا روند درمان فتق را هرچه سریع‌تر و راحت‌تر امکان‌پذیر کند. می‌توانید جزئیات بیشتر پاسخ‌ پرسش‌های درمان فتق ناف چیست؟ اگر فتق ناف درمان نشود؟ بهترین راه درمان فتق کشاله ران؟ نحوه جراحی فتق کشاله ران؟ بهترین درمان فتق نوزادی؟ را به کمک مشاوره تلفنی و مشاوره آنلاین فتق، از پزشک متخصص فتق و بهترین جراح فتق پذیرش ۲۴ دریافت کنید.

فتق مردان

انواع فتق در مردان

در مردان احتمال بروز فتق کشاله ران ٧ برابر بیشتر از زنان است. در کنار آن احتمال بروز همزمان فتق بیضه نیز وجود دارد. اصولا فتق بیضه سمت راست شایع‌تر از فتق بیضه سمت چپ است. به دلایل مختلف، ممکن است آقایان نیز درگیر فتق فمورال یا فتق نافی نیز شوند.

آیا فتق در زنان نیز وجود دارد؟

همانطور که ذکر شد، فتق فمورال در زنان بیشتر مشاهده می‌شود و در صورت مشاهده علائمی مثل درد ناگهانی کشاله ران، درد شدید معده، حالت تهوع، استفراغ و تب باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد. چرا که می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که فتق فمورال یا رانی، روده شما را مسدود کرده است. در این شرایط احتمالا جراح عمل لاپاراسکوپی فتق کشاله ران را در نظر می‌گیرد.

فتق در بارداری

به علت فشاری که بارداری به شکم وارد می‌کند؛ ممکن است عضلات ضعیف‌شده و فتق شکمی در بارداری، فتق نافی یا فتق فمورال بروز کند. ممکن است آن را به صورت یک توده یا برآمدگی زیر پوست مشاهده کنید. همچنین یک درد مرموز، به طور معمول در زمانی که شما فعالیت‌هایی از قبیل عطسه، سرفه و خم شدن حس کنید. اما آیا فتق ناف برای بارداری خطرناک است؟ بستن فتق‌بند موثر است یا خیر؟ آیا بارداری بعد از عمل فتق کشاله ران امکان‌پذیر است یا خیر؟

اگر باردار هستید و فکر می‌کنید فتق دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید. چرا که می‌تواند تشخیص دهد که آیا خطرات سلامتی برای شما یا جنین وجود دارد یا خیر. اغلب ترمیم فتق به پس از زایمان موکول می‌شود. با این حال، اگر فتق کوچکی که قبل یا حاملگی وجود دارد بزرگتر شود یا باعث ناراحتی شود؛ ممکن است برای ترمیم آن توصیه به جراحی شود. زمان ترجیحی برای انجام این کار در سه ماهه دوم است.

فتق‌هایی که قبلاً ترمیم شده‌اند ممکن است با حاملگی‌های بعدی دوباره عود کنند؛ زیرا بارداری باعث فشار بر روی عضله شکم می‌شود که ممکن است در اثر سزارین ضعیف شده باشند. حتی خود زایمان سزارین و برش ناشی از آن بر روی شکم و رحم، می‌تواند باعث ایجاد فتق شکافی شود. برای شما که والدینی دغدغه‌‌مند هستید، مرکز مشاوره آنلاین پذیرش ۲۴ بهترین جراحان فتق را گرد هم آورده تا به صورت مشاوره آنلاین فتق تمامی سوالات شما را در این زمینه پاسخ دهند. همین الان نوبت بگیرید!

فتق در بارداری

انواع فتق در کودکان دختر و پسر

آیا می‌دانید که علائم فتق بیضه در کودکان پسر چیست؟ از جمله علائم فتق بیضه کودکان برآمدگی در ناحیه شکم یا کشاله ران است که ممکن است با ایستادن یا سرفه کردن بزرگ‎تر شود. درمان فتق بیضه در نوزادان معمولا با جراحی امکان‌پذیر است. در نوزادان دختر نیز احتمال بروز فتق رحم وجود دارد. همچنین مواردی از فتق کشاله ران و فتق ران در نوزادان دختر مشاهده شده که علت اکثر آن‌ها نقص مادرزادی است.

طبق آمار، بین ۱۰ تا ۲۵ درصد نوزادان دختر و پسر با فتق ناف متولد می‌شوند. این نوع فتق در نوزادانی که زودرس و یا با وزن کم به دنیا می‌آیند نیز بیشتر دیده می‌شود. علت فتق ناف نوزادان را می‌توان جدا شدن عضلات شکم و یا پارگی قسمتی از دستگاه گوارش (بخصوص روده) دانست. اگر کودک شما فتق نافی داشته باشد، احتمالا هنگام گریه یا سرفه بیشتر متوجه آن می‌شوید.

معمولا فتق نافی در کودکان بدون درد است؛ اما در مواقعی با کج‌خلقی و بی‌اشتهایی کودک همراه است. هنگامی که علائمی مانند درد، استفراغ یا تورم در محل فتق ایجاد شد، باید به دنبال فوریت‌های پزشکی باشید. فتق‌های نافی معمولاً وقتی کودک ۱ یا ۲ ساله است از بین می‌روند. با این حال، اگر تا ۵ سالگی از بین نرود، می‌توان از جراحی برای ترمیم آن استفاده کرد.

بهترین راه درمان فتق بیضه و ناف در کودکان را می‌توانید از بهترین فوق تخصص جراحی فتق آنلاین پذیرش ۲۴ در هر لحظه و هرجا بصورت تلفنی و متنی دریافت کنید.

روش‌های درمانی انواع فتق

اگرچه تنها درمان موثر برای انواع فتق، ترمیم جراحی است؛ با این حال، نیاز یا عدم نیاز به عمل جراحی به اندازه فتق و شدت علائم شما بستگی دارد. مواردی وجود دارد که جراح تشخیص می‌دهد که نیاز به جراحی نیست و فقط مراعات کردن و بستن فتق‌بند برای کمک به عضلات ضعیف‌شده و ثابت ماندن فتق کافی است؛ بخصوص در مورد فتق‌های کشاله ران و بیضه.

فتق کودکان

اگر فتق هیاتال دارید، داروهایی که اسید معده را کاهش می‌دهند می‌توانند ناراحتی شما را برطرف کرده و علائم را بهبود بخشند. در حال حاضر انواع مختلفی از جراحی‌ها برای ترمیم فتق وجود دارد (جراحی باز یا جراحی لاپاراسکوپی فتق) و جراح می‌تواند در مورد اینکه کدام یک از آن‌ها بر اساس ماهیت فتق، علائم و سلامت کلی شما برای شما مناسب‌تر است؛ مشاوره بدهد.

اما اینکه رانندگی بعد از عمل فتق کشاله ران مشکلی ایجاد می‌کند یا خیر؟ ابهامی است که می‌توانید در مرکز آنلاین مشاوره پذیرش ۲۴ به کمک مشاوره آنلاین فتق با بهترین جراحان پاسخ خود را دریافت کنید.

جراحی لاپاراسکوپی فتق

اگر قبلا جراحی شکم داشته‌اید و یا الان تحت شرایط درمانی خاصی هستید؛ ممکن است به تشخیص پزشک کاندید مناسبی برای جراحی باز فتق نباشید و بهتر است جراحی لاپاراسکوپی انجام دهید.

این نوع جراحی با درد و ناراحتی کمتر برای بیمار همراه است و به همین دلیل بیمار می‌تواند سریع‌تر به کار و فعالیت‌های روزمره خود بازگردد. چرا که در طی آن به جای یک برش طولانی، با ایجاد برش‌های کوچک و به کمک دستگاه لاپاراسکوپ متصل به میکروسکوپ، پارگی‌های دیواره عضلات ترمیم می‌شوند.

درمان فتق در طب سنتی

از نظر متخصصان طب سنتی تغییر سبک زندگی و مراعات بهترین راه درمان فتق است. علاوه بر مصرف داروهای گیاهی، اخیرا درمان فتق دیسک کمر با طب سوزنی نیز رایج شده است. متخصصان طب سنتی پذیرش ۲۴ می‎توانند اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه در اختیار شما بگذارند.

درمان فتق

درمان گیاهی فتق

طبق تجربه، مصرف روزانه دو قاشق چایخوری سرکه سیب با عسل یا تخم شوید آسیاب‌شده در آب گرم و یا دمنوش‌های دارچین، شیرین‌بیان، بابونه و گل ختمی به صورت ناشتا، در کاهش علائم و درمان گیاهی باد فتق بیضه بسیار موثر است. چرا که همگی دارای خاصیت ضدالتهابی هستند. معمولا با توجه به اینکه نوزاد نمی‌تواند انواع داروهای گیاهی را مصرف کند؛ درمان گیاهی فتق ناف نوزاد با مالیدن روغن‎های اساسی مثل وغن بادام شیرین انجام می‌‎شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

از آنجایی که فتق باعث توقف خونرسانی به بخشی از اندام یا بافت محبوس‌شده می‌شود؛ ممکن است علاوه بر احساس یک توده یا برآمدگی در زیر پوست، درد ناگهانی و شدید در ناحیه‌ای از بدن بخصوص کشاله ران، ران، اطراف ناف، زیر سینه و اطراف بیضه احساس کنید. پس اگر فکر می‌کنید فتق دارید ابتدا به پزشک عمومی مراجعه کنید. در صورت لزوم ممکن است شما را برای جراحی به جراح متخصص ارجاع دهد.

 مشاوره آنلاین رایگان جراحی فتق

البته! مدت مدیدی است که پلتفرم پذیرش ۲۴ زیرساخت‌های لازم برای مشاوره آنلاین پزشکی فراهم کرده و به راحتی می‌توانید با مراجعه به وب سایت و یا اپلیکیشن آن، از مشاوره با مجرب‌ترین پزشکان متخصص و جراح کشور در زمینه درمان و جراحی فتق بهره‌مند شوید.

فتق اینگوینال

علاوه بر این، پذیرش ۲۴ در مناسبت‌های متفاوت کد تخفیف صددرصدی به کاربران خود ارائه می‌دهد. در این صورت، می‌توانید از دکتر آنلاین جراحی فتق پذیرش ۲۴ مشاوره رایگان پزشکی دریافت کنید. علاوه بر امکان ارتباط با پزشکان متخصص و خبره پذیرش ۲۴، به کمک نوبت‌ دهی آنلاین آن نیز می‎توانید از منزل برای هر روز و ساعتی که راحت‎تر هستید با چند کلیک از پزشک مورد نظر خود نوبت ملاقات بگیرید.

با توجه به اهمیت درمان فتق، پیشنهاد می‌کنیم از امکانات عالی پذیرش ۲۴ برای مشاوره با دکتر آنلاین و جراح متخصص باد فتق درباره‌ علائم و درمان فتق کمک بگیرید و این فرصت عالی را از دست ندهید!

مشاوره آنلاین جراحی فتق

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی درباره باد فتق، جراحی و درمان آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص جراحی فتق پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. 

۳.۸/۵ (۱۲ نظر)

از طريق
https://www.healthline.comhttps://www.nhs.ukhttps://www.medicalnewstoday.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
65 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
نگار
نگار
1 سال قبل

با سلام
من بعد از سونگرافی متوجه شدم فتق شکم حدودا بالای ناف به اندازه ی ۸ m دارم
ولی هیچ حس و درد و ناراحتی ندارم
ایا نیاز است به جراحی یا دکتر

هانیه
هانیه
در پاسخ به  نگار
7 ماه قبل

سلام دخترم ٣سالشه نفق سواراخ شده نیازبه جراحی داره دردهم نداره

دنیا
دنیا
در پاسخ به  هانیه
10 روز قبل

سلام من شوهرم کیسه استومی استفاده میکنه،الان دوسالی هست فتق خیلی شدید اطراف استومی داره ایا نیاز به جراحی داره،

سعیده
سعیده
در پاسخ به  نگار
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر من ۳سال که فتق ناف دارم اندازه آن۶mm الان چندروزی هست سمت راست شکم وپهلوم دردمکنه به رانم هم میزنه این دردآیاازفتق هستش دردم

زهرا
زهرا
در پاسخ به  نگار
4 ماه قبل

سلام من حدودا ۵سال هست که باد فتق دارم ولی تا الان درد نداشتم ولی چند روزی درد دارم وبه پهلم میزنه به کدام دکتر باید مراجعه کنم وآیا خودش خوب میشه یانه

اعظم دباغ
اعظم دباغ
2 روز قبل

سلام پدر من ۸۰ سال داره ومشکل ریوی هم داره الان هم باد فتق داره دکتر گفته باید عمل بشه وگرنه رودهاش سیاه میشه وکار دستتون میده حالا من را راهنمایی کنید ممنونم

منصور
منصور
3 روز قبل

سلام من فتق کشاله ران پایین شکم و بالای بیضه سمت راست دارم وچند سالیه اینجوری هستم فتقم بزرگتر شده آیا باید جراحی کنم اگه جراحی کنم موجب نا باروری نمیشه

منصور
منصور
3 روز قبل

سلام من فتق کشاله ران بین پایین شکم و بالای بیضه دارم آیا اگر جراحی کنم موجب نا باروری میشه

سبحان
سبحان
20 روز قبل

سلام خسته نباشید
کودک ۹ ماه جنسیت پسر فتق در ناحیه کشاله راست حدوده ۱۰روزه که متوجه شدیم با وزیت متخصص کودک باید به جراح کودکان مراجعه کنیم بعضی وقت ها فتق باد میکند و بعضی وقت از بین میرود و بضیه ها بالا پایین میشود

علی ملکی
علی ملکی
25 روز قبل

علت ورم بیضه بعد از عمل فتق چیست؟

معصومی
معصومی
25 روز قبل

با سلام من حدود ۱۳ سال پیش فتق قسمت راست کشاله ران را عمل کردم مجددا بیرون زده آیا باید عمل بشوم

چالاکی
چالاکی
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر دخترم در ناحیه راست شکم خیلی نزدیک به آپاندیس فتق داره،چند روزی هست مثل عادت ماهانه خونریزی داره آیا این خونریزی ربطی به فتق داره؟
ممنونم

آرام
آرام
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید
ببخشید دخترمن سال ۹۷ درد زیر شکم داشت با انجام سونوگرافی فتق تشخیص داده شد البته ورم یه طرفه در ناحیه شرمگاهی هم داشت اون موقع ۷ سالش بود دکتر عمل را توصیه کردن که به دلایلی انجام ندادیم.الان اون درم زیاد دیده نشده و درد گهگاهی داره که نمیدونم به خاطر همین مشکله یا نه ؟ آیا عمل لازم داره؟

الوندی
الوندی
3 ماه قبل

سلام.نوه ام دونیم سالشه.موقع تعویض پوشک متوجه برآمدگی روی استخوان شرمگاهی شدم که حرکت هم میکرد.به پزشک متخصص کودکان مراجعه کردیم.فرمودند باد فتق می‌باشد و باید پیش دکتر جراح ببرید.حتما باید جراحی بشه؟ایا درمان دارویی داره؟

مرسانا سادات حسینی
مرسانا سادات حسینی
در پاسخ به  الوندی
2 ماه قبل

سلام دختر من ۳ سالشه و۱۵ کیلویه و سمت چپ شرمگاهی بزرگتر شده بود بردمش سونو گرافی گفت فتق ۶ میلی داره و عمل کنید بهتره …ایا بجز عمل روش دیگه یا دارویی نیست .چون از عمل میترسم اخه خیلی بچس وکوچولویه ..تورو خدا راهنمایی کنید

hamad
hamad
3 ماه قبل

آیافطق عفونت هم میکند؟

محمد فرامزی
محمد فرامزی
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید بنده ۴۸سال سن دارم و فتق ناف دارم فقط ورم من رو حساس ‌اذیتم میکنه دکتر داخلی رفتم ۵۰درصد خوب شدم لطف بفرمایید کدام بیمارستان مراجعه کنم برای خوب شدم ممنون از زحمات شما

غلام شاکرمی
غلام شاکرمی
4 ماه قبل

سلام من حدود ا۲ سال پیش اپاندیس عمل کردم الان جای آن سفت و اطراف آن سوزش وبه رانم میزند البته بعد از جراحی عفونت کرد و دکتر بخیه را باز کرد و همان طوری جوش اورد لطفا راهنمایی بفرمایید

م ش
م ش
4 ماه قبل

سلام وقت بخیر مادرمن ۸۰سالش است دوسال پیش به خاطر انسداد روده بزرگ عمل جراحی انجام داده حالا دقیقا همون جای انسداد فتق به ابعاد ۲۴, م،م ایجاد شده لطفاً مرا راهنمایی که باید چی کار کنم

زهرا صدیقی
زهرا صدیقی
7 ماه قبل

با سلام من در طرف راست بالای شکم پارگی فتق دارم که سالهای خیلی قبل اتفاق افتاده و قبلا که لاغر بودم از روی شکم بیرون زدگی مشخص بود ولی در حال حاضر به دلیل چاقی فقط در سونوگرافی مشخص است. در دو سال اخیر درد در ناحیه زیر دنده راست داشتم که در سونو گرافی کبد، کلیه و کیسه صفرا و روده ها سالم بود ،ولی شکمم در طرف راست کاملا برجسته تر شده، گاز زیاد و نفخ و مشکل سوزش معده و گاهی درد زیر دنده‌ای دارم آیا مربوط به پارگی فتق است و آیا نیاز به عمل جراحی دارد؟ با سپاس از پاسخگویی شما

AMIR
AMIR
7 ماه قبل

با سلام . ۱۷ روز قبل جراحی فتق ایگونیال باز سمت راست انجام دادم و مش گذاشتند . مقداری سوزش دارم و هنگام خم شدن فشار حس میکنم . خواستم بدانم آیا پیاده روی ممتد روزانه ۱ ساعت اشکال دارد و اینکه خصوصا رانندگی با ماشین دنده ای ( نه کلاج دار ) از چه زمان مجازه و “مدت مجاز رانندگی ممتد” چقدر است . مثلا مسافت تهران تا شمال میشود یا هنوز زوده

پرهام رمضانی
پرهام رمضانی
7 ماه قبل

سلام دکترپسرم ۱۲سالش هست فتق ناف داره علاقه به ورزش کشتی داره آیاضررداره

قاسمی
قاسمی
در پاسخ به  پرهام رمضانی
2 ماه قبل

سلام عرض ادب ….خواهرم چند سالی هست فتق شکم دارند قسمت ناف برجستگی زیاد هست البته درد ندارد بعد از زایمان دوم بیشتر شده الان باید چکار انجام داد تا کاملا برطرف شود

پرهام رمضانی
پرهام رمضانی
7 ماه قبل

آیا گشتی برای فتق ناف ضررداره

عباسی
عباسی
8 ماه قبل

سلام و خسته نباشید پسر من فتق ناف داره خیلی هم بزرگ شده ۳۷ سالشه درد نداره ولی از روی لباس بد دیده میشه رفته دکتر گفته باید عمل شه ولی نارسایی قلبی داره نمیتونه عمل کنه شما آقای دکتر راه دیگه ای دارید با تشکر

Mr.s
Mr.s
10 ماه قبل

سلام دکتر وقت بخیر علت ورم سمت چپ شکم در طولانی مدت چی هست ؟

سهراب خداکرمی
سهراب خداکرمی
10 ماه قبل

سلام ۵روز است که بالای الت سمت چپ نصف گردو ورم کرده وکمی درد دارم درضمن دیسک کمر دارم وشدید شده چه کنم وکجا مراجعه کنم

مریم
مریم
1 سال قبل

سلام من خانمی هستم که بعد از بارداری اولم وزایمان دچار فتق ناف شدم ونافم کاملا بیرون زده وشکمم برجسته هست ولی درد ندارم . میخوام دوباره باردار بشم آیا باید جراحی کنم یا نه دوباره با بارداری دوم دوباره عود می کند وعمل فعلا قبل بارداری دوم انجام ندهم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید.

حمید .ع
حمید .ع
1 سال قبل

سلام.آیا بیماره فتق عفونت هم داره؟چون من با توجه به انجام سونوگرافی و اعلام نتیجه فتق توسط پزشک،دکتر عمومی به من قرص سیپروفکت ۵۰۰ داده و در قسمت ختمه گاه (دور سر آلت تناسلی)متورم شده و با فشار دادن آن احساس کمی درد دارم.متشکرم

دکتر سید ناصر سید اسماعیلی
دکتر سید ناصر سید اسماعیلی
پزشک متخصص
در پاسخ به  حمید .ع
1 سال قبل

فتق ( باد فتق ، و با هرنی ) احتمال داره عفونت کنه ولی حتما باید عمل بشین
قبل عمل حتما نیاز به معاینه و ویزیت حضوری دارید
برای تورم آلت هم عفونت احتمالا هست و با درمان دارویی حل می شه

علی
علی
1 سال قبل

سلام وخسته نباشی..دوماه پیش عمل امسدادروده انجام دادم وپس از مدتی دوطرف نافم بصورت ورم باد کرد..چند روزی هست متوجه شدم که ورمش بزرگتر شده…خیلی میترسم .میخاستم ببینم ایا بزرگ شدن این دو توده خطرناک نیست..البته به گفته پزشک متخصص باید عمل کنم..اما نگرانی من الان اینه که این توده که بزرگتر شده میتونه خطرناک باشه..چون الان دسترسی به دکتر ندارم خواستم بپرسم..البته درد ندارم فقط این توده بزرگتر شده..ممنونم اگه جواب منو بدید..یک دنیا سپاس از شما

اکر
اکر
1 سال قبل

سلام من فتق ناف دارم الان ۵سال است ولی درد ندارم مگر هنگام ترش کردن کمی اذیت کند باید چه کنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  اکر
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص جراح گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص جراح

قوامی
قوامی
در پاسخ به  اکر
6 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ عمل فتق سمت راست با مش انجام دادم چندروزی هست که خیلی درقسمت گشاله رانمهم درد وسنگین میکنه حتی پاشنه پاهمم دردداره ایا مشکلی ندارد.اما راهنمایی کنید

سکینه ارجمندی
سکینه ارجمندی
1 سال قبل

سلام سلام خسته نباشیدمن مشکل متق شکم سصفراداشتم یعنی کیسه صفرادرآوردم الان فتق شده دکترچکارکنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  سکینه ارجمندی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص جراح گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص جراح

ناصر
ناصر
1 سال قبل

سلام می‌بخشید سوالم اینه که پسرم ۸سالشه که یه تخمکش بزرگ شده ودرد هم داره

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  ناصر
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص کلیه و مجاری ادرار گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با متخصص کلیه و مجاری ادرار

علی
علی
1 سال قبل

شوهرم چند روزی فتق گرفته درد هم نداره به پزشک مراجعه بکنه یا نه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  علی
1 سال قبل

دوست عزیز باید به صورت حضوری توسط پزشکتون معاینه شوید

سورن
سورن
1 سال قبل

سلام.پسرم پنج ماه هستن زیرشکمش فتق داره بعضی وقتامیزنه بیرون میخوام بدونم الان نیاز ب عمل داره یابا دارورفع میشه؟یامشکلی نداره فعلا بزارم تابزرگتربشه؟خیلیممنون

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  سورن
1 سال قبل

دوست عزیز باید به صورت حضوری توسط پزشکتون معاینه شوید

نفس
نفس
1 سال قبل

سلام دو سه ماهی میشه که نزدیکای زمان قاعدگیم و زمانی که دو سه لیوان یهو اب میخورم سمت چپ نافم ، شکممو که باد میکنم میزنه بیرون، میتونه فتق باشه؟

دکتر ندا اکتابانی
پزشک متخصص
در پاسخ به  نفس
1 سال قبل

سلام خیر ولی بهتر است معاینه حضوری شوید.

مریم
مریم
در پاسخ به  دکتر ندا اکتابانی
7 ماه قبل

سلام من عمل فتق کشاله ران داشتم الان قصد بارداری دارم می‌خوام بدونم زایمانم سزارینه یا طبیعی

م. ش.
م. ش.
1 سال قبل

سلام، من فتق هیاتال معده دارم. خیلی درد هم می‌گیرد. معده ام به سمت مری می‌رود و بر می‌گردد. درد شدید. رفلاکس.
پارگی ناف هم دارم. خیلی شکمم درد می‌کند.

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  م. ش.
1 سال قبل

سلام
لطفا برای درمان به یک جراح ومتخصص گوارش مراجعه کنید .

ستاره اسماعیل پور
ستاره اسماعیل پور
1 سال قبل

سلام ۴ ماه پیش زایمان کردم که بعد از آن دچار فتق شکمی شدم که با بلند کردن جسمی یا فعالیت زیاد دچار کمر درد میشوم آیا نیاز به جراحی دارم ؟ بالای ناف هم ورم زیادی وجود دارد

رضاحسینی
رضاحسینی
1 سال قبل

سلام دکتر بادفددارم دردم زیاده دسترسی به دکترندارم چه کارکنم ارامشه

رضا اکبری
رضا اکبری
در پاسخ به  رضاحسینی
1 سال قبل

سلام رضا اکبری چندروزییه که کشاله ران سمت راستم یک برامدگی ایجاد شده ایا بادارو رفع مشود یا باید جراحی بشه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  رضا اکبری
1 سال قبل

دوست عزیز باید به صورت حضوری توسط پزشکتون معاینه شوید

سنا پناهی
سنا پناهی
1 سال قبل

سلام. پدر من چند ساله که بر اثر انجام کار های سخت حین کار دچار فتخ بیضه شده. ولی برای جراحی به پزشک مراجعه نمی کنه. سوال من این هستش که بعد از جراحی چند روز باید استراحت کنه و این جراحی سخته یا بی دردسر؟ ممنون از زحمات شما.

محمود
محمود
در پاسخ به  سنا پناهی
1 سال قبل

سلام اقای دکتر من تق بیضه سمت راست و میگوین پروستات دارم ایا پروستا و فتق بیضه را میشود همزمان عمل لیزری کرد بعداز عمل چندروز باید استراحت کنم

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  محمود
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین جراح گفت و گو کنید .
مشاوره آنلاین با پزشک جراح

یگانه
یگانه
1 سال قبل

سلام روز بخیر برای فتق ناف باید به چگونه جراحی مراجعه کرد؟

پذیرش 24
پذیرش 24
در پاسخ به  یگانه
1 سال قبل

برای پیگیری مشکل پیش آماده برای شما باید جراح عمومی باید مراجعه کنید

زهرا فرمانی
زهرا فرمانی
1 سال قبل

سلام من دچار فتق در شکمی در قسمت بالای ناف هستم‌
هیچ دردی نداره ولی مثل یک‌ بادکنک از اتدازه ی یک گردو طی یک‌سال شده اندازه ی یک‌پرتقال بزرگ‌

به خاطر شرایط کرونا مراجعه نداشتم به هیچ بیمارستانی شما چه پیشنهادی برای من دارید ؟

دکتر هادی عبداللهی
در پاسخ به  زهرا فرمانی
1 سال قبل

با سلام به هم وطن عزیز
فتق یعنی بیرون زدن هر قسمت از بدن از خلال یک سوراخ غیر طبیعی ایجاد شده در بدن…
فتق نافی شما حتما نیاز به درمان جراحی به نام هرنیورافی دارد که توسط جراح عمومی به راحتی انجام میشود با یا بدون استفاده از مش بسته به سایر و ماهیت فتق در معاینه و حین عمل
عمل ترمیم فتق شما واجب است اما اورژانسی نیست
در صورت عدم ترمیم فتق ممکن است در آینده یک لوپ روده در این سوراخ غیر طبیعی ایجاد شده گیر کند و ایجاد احتناق و نکروز شدن روده و دردسر شود

نیما
نیما
5 ماه قبل

سلام پدرم ۹۲سالشه وباد فتق داره وجراهی براش خطر داره چه کا باید کرددرد زیادی دارد

زهرامیاحی
زهرامیاحی
5 ماه قبل

سلام من الان ۶ماه عمل معده وشکم انجام دادم معدم سوراخ بود بعداز۶ماه الان شکمم فتق داره دردیست یاحالت تهوع ندارم ایانیازبه عمل جراحی دارم یانه

کوششی
کوششی
6 ماه قبل

ببخشید من درد از کشاله وزیر شکم داشتم سومو رفتم گفتن کشیدگی عضله داری ولی پارگی نداره تا به فتق تبدیل بشه ورم هم ندارم ولی درد کمی دارم فوتبال حرفه ی هستم و هر روز تمرین دارم ایا میتونم ادامه بدم

حسین فروتن
حسین فروتن
11 ماه قبل

سلام دو سال میشه که فتح سمت راست دارم ولی از جراحی میترسم خواستم ببینم من که دو سال میشه که فتح دارم عمل نکردم مشکلی برای سلامتی من که پیش نمیاد

اکرم خالقی
اکرم خالقی
در پاسخ به  حسین فروتن
7 ماه قبل

سلام خسته نباشی ببخشید من خانم ۴۰ساله هستمفتق ناف دارمجراح هم نکردم خواستم ببینم واسه باردارشدن خطرناک هست

محمد علی موسای
محمد علی موسای
1 سال قبل

با سلام اقای دکتور حدود ده روز پیش چندین س امیک سنگین جابجا گدم که مقداری زیر شکمم سمت راست شروع به سوزش کرد وگاهی وقتها متورم می شود وبعض وقتها هم خوب است ایا بادفتقهست وایا برای مدتی میتوانم باین مشکل بکارم ادامه بدهم

دکمه بازگشت به بالا