پوست و مو و زیباییخبرها

پولیپ بینی را چگونه درمان کنیم ؟

ممکن است بارها اسم پولیپ بینی را شنیده باشید. عمل های جراحی زیادی برای درمان این بیماری تنفسی انجام میشود. از شایع ترین علائم این بیماری میتوان به اختلال در تنفس ، خروپف و آبریزش مداوم بینی نام برد.

پولیپ بینی توده هایی غیر سرطانی هستند که معمولا بدون درد بوده و ممکن است در اثر التهابات ناشی از آسم ، عفونت های بینی و حلق (قارچی یا باکتریایی) و یا آلرژی ها ایجاد شوند. این توده ها میتوانند در درون حفره های بینی و یا داخل سینوس ها رشد کنند و در صورت بزرگ شدن میتوانند تنفس را سخت و یا غیرممکن سازند. پولیپ بینی معمولا به شکل دانه های انگور تکثیر میشود و هر دو حفره ی بینی را درگیر میکند اما میتواند به شکل تکی هم ظاهر شود.

این توده ها اندازه های متفاوتی دارند و اگر به شکل غیر عادی بزرگ باشند از داخل بینی و یا حلق قابل دیدن هستند. و حتی در گاهی موارد ممکن است این بیماری با سینوزیت اشتباه گرفته شوند اما میتواند با انسداد جاری تنفسی عاملی برای تشدید یا ابتلا به سینوزیت باشد.

بیمارانی که مبتلا به پولیپ بینی هستند ممکن است مجبور به تنفس از راه دهان شوند که این مورد منجر به خشکی شدید گلو و در گاهی موارد التهاب و خونریزی در حلق شود.

علل ابتلا به پولیپ بینی :

 • عفونت های سینوسی مزمن
 • آسم
 • آلرژی نسبت به قارچ های موجود در هوا
 • فیبروز کیستیک : یکی از شایع ترین اختلالات ژنتیکی که ترشحات ریه ، پانکراس ، کبد ، روده و سیستم تناسلی غلیظ و چسبنده می شود و همچنین میزان نمک موجود در ترشحات غدد عرقی نیز افزایش می یابد.
 • آلرژی به برخی داروهای شیمیایی مانند آسپرین ، ایپوبروفن و ناپروکسن
 • عوامل ژنتیکی
 • عملکرد خاص در سیستم ایمنی بدن
 • سندروم چرگ اشتراوس : واکنش خود ایمنی در عروق متوسط و کوچک
 • رینیت آلرژیک : التهاب مخاط بینی

علائم پولیپ بینی :

 • سر درد مزمن
 • گرفتگی دائمی بینی
 • اختلال در حس بویایی
 • ترشحات بینی
 • جمع شدن خلط در پشت حلق
 • عفونت های مکرر
 • صدای تو دماغی
 • خرناس کشیدن در هنگام خواب
 • خر و پف
 • کاهش حس چشایی
 • آبریزش بینی
 • عطسه کردن
نشانه های پولیپ بینی

از آنجایی که پولیپ بینی اکثرا منشا آلرژیک دارند در فصل ها و یا فضاهایی خاص تشدید خواهند شد ، مثلا در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گل ها و گیاهان و همچنین در فصل پاییز و زمستان به دلیل خشکی و برودت هوا میتواند باعث خشکی بینی و گلو شود. ذرات معلق تحریک کننده ی تنفس نیز مانند آلودگی هوا ، دود ، بوی سرخ کردنی مواد غذایی نیز میتوانند در تحریک و تشدید پولیپ های بینی موثر باشند.

در صورتی که پولیپ بینی درمان نشود میتواند باعث آسیب جدی به حواس بویایی و چشایی شده و با ورود عفونت به حلق و بینی باعث بیماری های تنفسی و حلق شود. خر خر در هنگام خواب از دیگر آسیب های عدم درمان پولیپ بینی بوده و در موارد شدید میتواند حتی باعث تغییر شکل ظاهری بینی گردد.

پولیپ بینی را چگونه درمان کنیم ؟ | پولیپ بینی | ممکن است بارها اسم پولیپ بینی را شنیده باشید. عمل های جراحی زیادی برای درمان این بیماری تنفسی انجام میشود. از شایع ترین علائم این بیماری میتوان به اختلال در تنفس ، خروپف و آبریزش مداوم بینی نام برد.

تشخیص و درمان پولیپ بینی :

پولیپ بینی میتواند از طریق معاینه ی بالینی ، آندوسکوپی ، سی تی اسکن ، ام آر آی و تست آلرژی تشخیص داده شود.

در اکثر موارد برای کنترل التهابات ناشی از بینی از درمان دارویی و از کورتیکواستروئید ها به صورت موضعی و یا عمومی استفاده میشود. استفاده از آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها روش دیگری برای درمان پولیپ بینی می باشد.

در صورتی که دارو درمانی موثر نباشد میتوان از عمل های جراحی برای برداشتن پولیپ بینی استفاده کرد.

عمل های جراحی برای درمان پولیپ بینی به دو روش عمده انجام می شود :

 1. پولیپکتومی : یک جراحی سرپایی و بدون بیهوشی است که رایج ترین راه درمان پولیپ بینی می باشد.
 2. آندوسکوپی سینوسی : این روش برای درمان پولیپ های حاد تر استفاده میشود.

جراحی پولیپ بینی میتواند در مواردی عوارض بخصوصی را نیز به همراه داشته باشد. این عوارض می تواند شامل خونریزی ، عفونت و یا اختلال در حواس چشایی و بویایی باشد. اما انتخاب ، همراهی  مشاوره با یک پزشک متخصص و حاذق در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا بهترین و ماندگارترین نتیجه در از جراحی خود بگیرید.

درمان طبیعی و خانگی پولیپ بینی :

موارد زیادی هست که شما میتوانید با رعایت کردن آنها از پولیپ بینی پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا علائم آن را بهبود ببخشید. این موارد میتواند مانند تغییر سبک زندگی ، تغذیه سالم و ورزش کردن باشد.

 • به اندازه کافی آب بنوشید : کم آبی بدن میتواند باعث غلظت خون و ترشحات بدن گردد.
 • ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید : با این کار میتوانید سوخت و ساز بدن خود را بالا نگه دارید و به تقویت سیستم ایمنی خود بپردازید.
 • مصرف پوسته ی گیاه مگنولیا : این گیاه اثر خلط آوری دارد و باعث محدود کردن غشای مخاطی بینی شده و پولیپ را کوچک کند.
 • مصرف روغن کرچک : این روغن با تقویت سیستم ایمنی میتواند درمان خوبی برای مقابله با حساسیت ها و عفونت ها باشد.
 • مصرف موضعی روغن درخت چای : این روغن میتواند تورم ناشی از پولیپ بینی را کاهش دهد.
 • از مصرف مواد غذایی حساسیت زا خودداری کنید : مواد آلرژی زای غذایی مانند غذاهای پرنمک و پرادویه و تند مثل مواد غذایی فرآوری شده میتواند ابتلا به واکنش های آلرژیک را افزایش دهد.
 • ویتامین A ، روی و امگا۳ مصرف کنید : این مکمل های غذایی با تقویت سیستم ایمنی میتوانند در درمان عفونت ، قارچ و واکنش های آلرژیک موثر باشند.
 • سیر و پیاز خواص آنتی اکسیدانی داشته و در کنترل و پیشگیری از بیماری های عفونی بسیار موثرند. جایگیری این مواد در رژیم غذایی خانواده میتواند موثر باشد.
 • رعایت بهداشت فردی نکته ی مهمی برای پیشگیری از تمام بیماری های عفونی و قارچی می باشد.
 • زردچوبه نیز یکی از آنتی اکسیدان های قوی بوده که در درمان پولیپ بیی شناخته شده است.
درمان طبیعی پولیپ بینی

پولیپ بینی و بوی بد دهان

از آنجایی که پولیپ بینی با مسدود شدن جاری تنفسی و التهاب سینوسی همراه است، این التهابات میتواند منجر به عفونت و یا رشد باکتری های بینی و دهان گردد که باعث بوی بد دهان و بینی می شود. رعایت بهداشت دهان و دندان علاوه بر اهمیتی که در پیشگیری از پولیپ دارد میتواند برای کنترل این بیماری هم موثر باشد.

پولیپ بینی را چگونه درمان کنیم ؟ | پولیپ بینی | ممکن است بارها اسم پولیپ بینی را شنیده باشید. عمل های جراحی زیادی برای درمان این بیماری تنفسی انجام میشود. از شایع ترین علائم این بیماری میتوان به اختلال در تنفس ، خروپف و آبریزش مداوم بینی نام برد.

نکته ی آخر در مورد پولیپ بینی :

پولیپ بینی ۱تا ۴ درصد مردم را درگیر می کند ، برخی معتقدند درمان دارویی موثر است و برخی فکر می کنند باید جراحی کنند. و اما توصیه ی ما به شما مشاوره با یم متخصص آگاه است. پزشک می تواند به طور صحیح تشخیص بدهد بیماری شما چیست و بهترین راه درمانی آن چیست و شما را در رسیدن به نتیجه ی دلخواه همراهی کنند.

پزشکان زیبایی پذیرش۲۴ ، با سابقه و تخصص در زمینه های زیبایی در کنار شما هستند تا بتوانید بدون دغدغه مشکلات خود را حل کنید. شما می توانید به راحتی نوبت خود را دریافت کنید و در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

آرزوی پذیرش۲۴ سلامتی شماست.

برای خواندن سایر مطالب مرتبط با جراحی بینی می توانید به لینک های زیر مراجعه کنید.

تمام آنچه در مورد جراحی و عمل بینی باید بدانید

مراقبت های بعد از عمل بینی را درست انجام دهیم!

درمان ۰ تا ۱۰۰ انحراف بینی

عمل لیزر بینی ، فریب یا واقعیت ؟

جراحی بینی استخوانی و توصیه های مرتبط با آن!

عوارض عمل بینی و ۲۱ توصیه برای آن !

عمل جراحی بینی گوشتی ، همه ی آنچه میخواهید بدانید !

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

‫۲۷ دیدگاه ها

 1. عالی…مطالب آموزنده وآگاهی بخش جنابعالی بسیار دقیق ومشعوف کننده بود…متشکرم.

 2. سلام. میشه با جراحی زیبایی بینی پولیپ رو هم ورداشت؟ من پولیپ دارم که از بینی قابل مشاهده هست و تمام عوارض رو هم دارم.بهترین درمان چی میتونه باشه واسم؟

  1. نازنین عزیز وقتتون بخیر
   شما باید این مورد رو با یک متخصص در میون بزارین.
   میتونید جهت دریافت نوبت از متخصصین ما از طریق سایت paziresh24.com و اپلیکیشن پذیرش۲۴ اقدام کنید.

  2. باسلام و احترام ّ-مطالبتان مفید بود،ممنون، چون تنگی نفس شدید دارم تقریبا سی درصد ریه هایم کارایی دارند هم مشکل بیهوشی دارم و چنانچه در موقع عمل مقداری حتی یک قطره خون و… وارد ریه ام بشود عواقب خطر ناکی دارد،پس باید دنبال دارو باشم .

  3. سلام .وقت بخیر من هم پولیپ بینی داشتم ولی الان بدون عمل جراحی رفع شده است .من بخاطر کرونا مدت زیادی است که ماسک می زنم بعد از حدود ۴یا۵ ماه استفاده از ماسک امروز این مشکل من حل شد و هنگامی که محکم بینی ام تمییز می کردم پولیپ به شکل یه چیزی مثل گوشت سیاه مثل لخته خون سیاه رنگ افتاد.به شما هم پیشنهاد می کنم.

 3. سلام. پلیپ دارم . مدت خیلی زیادی مقطعی خوب میشم ولی دوباره مشکل دارم .‌نمیدونم چیکار کنم کجا و پیش کدوم‌ دکتر برم

  1. علیرضا عزیز وقتتون بخیر
   جهت دریافت نوبت از طریق سایت paziresh24.com و اپلیکیشن پذیرش۲۴ می تونین برای دریافت نوبت اقدام کنید. شما میتونید از طریق فیلتر نوع تخصص مورد نظرتون رو انتخاب کنید و براساس پروفایل پزشکان که شامل سوابق تحصیلی وکاری پزشک هستش و نظرات کابران پزشک موردنظرتون رو انتخاب کنید.

  2. سلام. به عنوان کسی که سه مرتبه عمل پولیپ داشتم ب ه تمام اونایی که پولیپ بینی دارن پیشنهاد میکنم به هیچ عنوان عمل پولیپ نکنن چون برگشت میکنه ومثل یه مار زخمی میشه وهمیشه اذیتتون میکنه

 4. وقتتون بخیر.
  البته مشکل من بیشتر عوارض بعد عمل شکستگی بینی است ولی بعد از حدود بیست سال هنوز مشکلاتی دارم که راه حلی برای آن پیدا نشده.هر چند روز یکبار داخل یکی از حفره های بینی من پوست اضافی رشد می‌کنه و در تابستان شایعتره و این پوست خشک میشه و حالت کراتین و شاخی پیدا می‌کنه و بسیار آزار دهنده است و مجبورم با ناخن بردارمش و البته گاهی با درد و خونریزی کم همراهه.لطفا بفرمایید این راه حلی داره یا نام این عارضه چیست! سپاس

  1. سلام وقت شما بخیر. لطفا برای بررسی تخصصی و مورد اطمینان مشکلتون حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا بهترین راهنمایی رو دریافت بکنید. برای شما آرزوی شادی و بهبود داریم

 5. ضمن سلام من۶۴ ساله هستم وپولیپ بینی دارم یکبار درسن ۲۰سالگی ویکبار در۵۰ سلگی عمل پولیپ انجام دادم درحال حاضر پولیپ دارم که منجربه آسم شده حس بویایی وچشایی ندارم به دکتر متخصص مراجعه کردم ایشان گفتند عمل کردن فایده نداره دوباره عود میکنه من چکار کنم؟ لطفا مرا راهنمایی کنید

 6. پانزده سال پیش عمل کردم دوباره مشکلم برگشت.
  ولی تمام مشکلاتم رفع شده بود مشکل تنفس عطسه ابریزش بینی خلط در گلو.
  دوباره باید ببرم دکتر متخصص تا ببینم چی میگه.

 7. با سلام
  در مورد عمل پولیپ بینی بصورت سرپایی چقدر هزینه میبرد
  با تشکر
  مجید بابازاده شهریور

 8. سلام !
  من همیشه بعد از استحمام ( حمام ودوش ) آب ریزش بینی دارم که بی اختیار می ریزد و همیشه دماغ ها بند است
  وهم چنین در بیرون از خانه که به پیاده روی می روم همین اتفاق می افتد
  بیرون و دوش حمام هر دو برایم مشکل سازشده است
  در غیر این دو صورت تقریبا نورمال است ولی بلافاصله بعد از حمام بند شدن دماغ ها و ریزش آب دماغ شروع می شود
  ممنون می شوم اگر رهنمایی نمایید

 9. من هم عمل ریبای انجام دادم ک پلیپمم عمل کرده هم یکبارم پلیپ جداگانه عمل کردم ولی باز کیپ شدن بینیم از همیشه بیشتر شده.کلافم کرده.ایا کسی میدونه با دارو خوب میشه یا نه

 10. با سلام ، همسرم پولیپ بینی دارد ، از طرف دیگر آسم شدید . پزشکان نمیتوانند او را بیهوش کنند تا بینی را عمل کنند ، راه حل چیست . ممنون از راهنمایی شما

 11. سلام وقتتان بخیر من امروز از دست پولیپ راحت شدم .و پولیپ بصورت لخته بزرگ سیاه رنگ از راه دهانم بیرون آمد. من بخاطر کرونا ۵ ماه میشه کا مرتب ماسک میزنم فکر کنم بخاطر استفاده بلند مدت از ماسک پولیپ خشکیده و امروز که محکم بینی ام را به داخل کشیدم یه چیز بزرگ به دهانم آمد(شرمنده)ترسیدم تف کردم دیدم مثل لخته سیاه خون به اندازه بند انگشت شصت می باشد بعد دیدم راحت نفس می کشم و متوجه شدم خداوند مهربان بوسیله ماسک زدن این مشکل را رفع کرد.خیلی خوشحالم حتما مرتب ماسک بزنید من نتیجه اش را دیدم حتما ماسک بزنید.

 12. سلام ،من یک سال هست پولیپ بینی دارم، خیلی اذیت هستم، چیکار کنم ،علائم پولیپ بینی را دارم ، مثلا خرخر کردن،گرفتگی بینی،گرفتگی گلو،سردرد،و…آیا راه درمانی به غیر عمل هست؟راهنمایی ام کنید.مهدی سرگزی فرهنگی خراسان رضوی تربت جام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا