پوست و مو و زیباییمحتوای سلامتی

هر آنچه که باید در مورد جراحی و عمل بینی بدانید

در این مطلب سعی میکنیم از نگرانی و علامت سوال های شما صحبت کنیم و اطلاعات جامعی در باره عمل جراحی زیبایی را در اختیار شما قرار دهیم.

ترس از عمل بینی

جمله های آشنایی که این روزها بیشتر از قبل در میان جوان ها زمزمه میشود. نگرانی ها و سوال هایی توام با شرم برای پرسش ، در چهره ی پرسشگر آدمهایی که به طبق عادت در اینترنت و گوگل به دنبال جواب سوال هایشان برای انجام دادن یا ندادن عمل بینی میگردند ، صحبت های طولانی در مورد عمل بینی در خوابگاه های دخترانه و چهره ی نوجوان های مدرسه ای که گاه به گاه در مورد عمل بینی ، پروتز لب و … از معلم بهداشت یا دوستان خود در مدرسه میپرسند ، انگیزه ای برای من شد تا سعی کنم همه ی آنچه که دختر ها و پسر ها در مورد عمل جراحی بینی میخواهند بدانند وبه دلایل مختلفی از جمله نا آگاهی ، در دسترس نبودن یک راهنما و مشاور آگاه ، عدم مراجعه به یک متخصص زیبایی ، شرم و خجالت و یا حتی ترسیدن از پدر و مادر و همسر و… نمیدانند و نمیتوانند جوابش را پیدا کنند ، در اختیار آنها بگذارم. می توانید با متخصص زیبایی گفت و گو کنید .

در این مطلب سعی میکنیم از نگرانی و علامت سوال های شما صحبت کنیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم که به هر دلیل نتوانستید تا به امروز پیدا کنید. با ما همراه باشید تا در نهایت به معرفی مشاوران و متخصصان حوزه ی زیبایی بپردازیم و شما ، ما را به دوستانتان معرفی کنید.

مشاوره آنلاین جراحی بینی

عمل جراحی زیبایی دماغ

همه ی آنهایی که بینی خود را عمل کرده اند ، روزهایی را گذراندند که از عمل بینی ، خونریزی ، تامپون بینی و بیهوشی میترسیده اند. و حالا همه ی آنهایی که میخواهند بینی خود را عمل کنند با این ترس ها مواجه میشوند.

Advertisement

اگر واقعانه به عمل بینی نگاه کنیم مثل تمامی عمل های جراحی خونریزی ، درد و یا حتی عوارض هم ممکن است به همراه داشته باشد. اما باید به این نکته آگاه باشید که نکات ظریف و مهمی در مورد نحوه ی انتخاب پزشک و جراحی وجوددارد که بسیار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید با امنیت خاطر این دوران را سپری کنید و در نهایت به آن نتیجه و شکل مطلوبی که انتظار دارید دست پیدا کنید.

 • حتما با یک متخصص زیبایی با تجربه و آگاه مشورت کنید.

مشاوره پیش از جراحی بینی دید وسیعی به شما در مورد انواع مشکلاتی که بینی شما دارد ، راه های مختلف درمانی و انواع مراقبت های قبل و بعد ازعمل میدهد. زمانی که شما با پزشکتان در مورد بینی خود و توقعاتی که از شکل بینی خود بعد عمل دارید صحبت کنید ، علاوه بر این که بار ذهنی و روانی خود را کاهش داده اید میتوانید به انتخاب درست تری دست بزنید.

 • انتظارات خود را برای پزشک به طور دقیق بازگو کنید.

پزشک بدون شک محرم شماست. او باید نسبت به تمامی نکاتی که در ذهن شما در مورد بینی تان وجود دارد آگاهی داشته باشد تا بتواند مشاور و جراحی خوب برای شما باشد.

هرگز اجازه ندهید شرم ، خجالت و یا هر مانع دیگری باعث شود شما سوالات خودتان را از پزشکتان نپرسید.

شما باید تصویری از آنچه که برایتان ایده آل است برای پزشک بسازید. اگر بینی شخص خاصی را مد نظر دارد حتما با پزشکتان در مورد آن صحبت کنید تا او بتواند شما را نسبت به اینکه این عمل امکان پذیر است یا خیر آگاه کند.

 • اطلاعات لازم در مورد وضعیت سلامتی خود را در اختیار پزشک قرار دهید.
  پزشک باید نسبت به وضعیت جسمانی شما آگاه باشد و بتواند متناسب با آن تصمیم بگیرد.

مواردی که پزشک باید درباره ی آن اطلاعات داشته باشد :

 1. سابقه ی بیماری ها ، عمل ها و بیهوشی های شما در گذشته
 2. نوع و دوز داروهای مصرفی شما
 3. بیماری های ژنتیکی شما و شایع درخانواده
 4. وضعیت تنفسی

ضمن انجام این موارد پزشک باید شمارا تحت معاینه ی بالینی دقیق قرار دهد و آزمایشات و تست های مورد نیاز به طور کامل انجام شود.

انواع عمل بینی

عملی جراحی بینی میتواند با سه هدف مجزا انجام شود.

 • عمل زیبایی بینی
 • عمل ترمیمی بینی
 • عمل زیبایی و ترمیمی بینی

هر کدام از این سه مدل جراحی بینی ، نیاز به تشخیص تخصصی پزشک داشته و راه های درمانی و جراحی متفاوتی دارند که به توضیح هر یک میپردازیم.

 

عمل زیبایی بینی ( Rhinoplasty )

عمل زیبایی بینی به منظور بهبود ویژگی های ظاهری انجام میشود. کسانی که از شکل بینی خود ناراضی هستند ، از بینی گوشتی یا استخوانی یا قوزدار خود خسته شده اند ، و فکر میکنند زشتی بینی آنها در بقیه ی اجزای صورت آنها تاثیر منفی گذاشته است و یا حتی سایر زیبایی های آنان را از بین برده است بیشتر به دنبال این هستند که عمل زیبایی بینی را انجام دهند.

مطلب مرتبط
همه چیز درمورد لیفت بینی | مزایا و معایب

عمل زیبایی بینی در چندین مورد انجام میشود :

عمل بینی گوشتی

بینی گوشتی با نشانه هایی از جمله ضخیم تر بودن پوست بینی و پهن تر بودن پره های بینی شناخته میشود معمولا عمل این نوع بینی ظرافت ها و تفاوت هایی نسبت به سایر انواع بینی دارد.

عمل بینی استخوانی

بینی استخوانی نوعی بینی با استخوان و غضروف های مستحکم و پوستی نازک است. معمولا نتیجه عمل بینی استخوانی و تغییرات آن بسیار چشمگیر و مطلوب خواهد بود زیرا تغییرات انجام شده از زیر پوست نازک بینی کاملا قابل مشاهده است.

عمل بینی معمولی

بینی معمولی مشخصاتی مابین بینی گوشتی و استخوانی دارد. پوست این مدل بینی ضخامت متوسطی دارد و از نظر ظاهری نسبتا طبیعی و بدون مشکل است. بیشترین انگیزه برای انجام عمل زیبایی بینی معمولی رسیدن به یک بینی کوچک و یا اصطلاحا عروسکی است.

هر سه عمل زیبایی که برای بینی گوشتی ، استخوانی و یا معمولی انجام میشود باید در تناسب با سایر اجزای صورت انجام بگیرد چون همانطور که زشتی بینی میتواند مانع از بروز زیبایی سایر اجزای صورت شود ، زمانی که بینی متناسب با فرم صورت ، دهان و چشم های شما نباشد میتواند جلوه ی بدی داشته باشد. بهترین راه برای حل این مشکل دریافت مشاوره و نوبت از یک متخصص باتجربه است.

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیم بینی برای رفع مشکل و یا اختلالی که برای شخص مشکلاتی از جمله مشکلات تنفس ، خر و پف ، بسته شدن مجرای تنفسی و … به وجودآورده است، انجام میشود.

در زیر انواعی از مشکلاتی که در جراحی ترمیمی بینی رفع میشود را مرور میکنیم :

 • ترمیم یا حذف قوز بینی

این نوع جراحی ترمیمی که با اصلاح و کوچک کردن استخوان بینی همراه است شایع ترین دلیل انجام عمل بینی ترمیم است. قوز بینی میتواند به صورت مادرزادی و یا بر اثر ضربه و شکستگی بینی به وجود آمده باشد. در هر حال این امکان وجود دارد که قوز بینی علاوه بر زشتی ظاهری مشکلاتی در تنفس فرد ایجاد کرده باشد.

 • پولیپ بینی (Nasal polyp)

به توده هایی که در اثر عفونت ، آلرژی و یا فیبروز کیستیک ایجادمیشود و با مسدود کردن مجرای تنفس بینی و سینوس ها باعث ایجاد اختلال در تنفس فرد میگردد پولیپ گفته میشود. این مشکل که در بیماران مبتلا به آسم و آبریزش بینی آلرژیک بسیار شایع است با مسدود کردن راه تنفسی و ایجاد خشکی و خلط گلو بسیار وضعیت ناخوشایندی را برای فرد مبتلا ایجاد میکند.

در نهایت این جراحی با برداشتن توده و باز کردن مجرای تنفسی همراه است باعث بهبود سلامت فرد میشود.

انحراف بینی

 • انحراف بینی (Septal Deviation)

انحراف بینی به آسیب در غضروف تیغه میان دو حفره ی بینی گفته میشود. انحراف بینی در اکثر اوقات تغییری در ظاهر بینی فرد ایجاد نمیکند. اگر کجی تیغه میانی (سپتوم) بینی درمان نشود مشکلاتی از قبیل انسداد راه تنفس ، خرخر ،خشکی گلو و خونریزی میشود که کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار میدهد.

 • عمل ثانویه بینی (جراحی ترمیمی بینی) (Revision rhinoplasty)

این نوع جراحی زمانی انجام میشود که شخصی از نتیجه ی اول بینی خود راضی نبوده. عمل ثانویه بینی میتواند دلایل مختلفی از جمله نارضایتی از فرم ظاهری بینی و یا برای رفع مشکلات ایجاد شده در تنفس فرد انجام میپذیرد.

عمل زیبایی و ترمیمی بینی

در دو مبحث بالا به شرح انواع عمل های زیبایی و ترمیمی پرداختیم. عمل زیبایی و ترمیمی تلفیقی از عمل زیبایی و عمل ترمیمی است. برای مثال عملی که برای یک بینی گوشتی که دارای پولیپ انجام میشود که نتیجه ی عمل درمان پولیپ و کوچک کردن اندازه ی بینی انجام میشود ، مثالی از این نوع جراحی است.

عوارض عمل جراحی بینی

عمل بینی نیز مانند تمامی عمل های جراحی میتواند عوارض بخصوصی را به همراه داشته باشد. همواره این سوال توام با نگرانی وجود دارد که آیا با بالا رفتن آمار بالای درخواست برای جراحی های زیبایی ، استاندارد های لازم برای انجام اینگونه عمل ها هم به همان میزان رشد میکند ؟

عوامل مختلفی از جمله میزان بالای تقاضای عمل های زیبایی باعث شده تا انواع مختلفی از عمل ها و جراحی ها با متد های گوناگون و هر کدام در رقابت با یکدیگر و عموما با شعار هایی مبنی بر آسان تر بودن هر یک از این روش ها به وجود آید، در کنار راه و روش های اصولی و منطقی برای تغییر ظاهر اجزای صورت ،روش هایی ظهور پیدا کرده اند که با هزینه های بسیار پایین ، روش های غیر تکنیکی درمکان های نامناسب و غیر استریلیزه همراه با متریال بی کیفیت و ابزار غیر بهداشتی و توسط افراد نامتخصص انجام میشود.

مطلب مرتبط
بوتاکس چیست؟ چه عوارض و فوایدی دارد

در نظر داشته باشد انتخاب یک پزشک متخصص به شما کمک میکند تا بتوانید تا حد بسیار زیادی از عوارض عمل جراحی بینی پیشگیری کنید.

از عوارضی که میتوان در جراحی بینی به آن اشاره کرد خونریزی ، عفونت ، بی حسی ، باقی ماندن جای زخم ، ورم صورت و از بین رفتن دائمی عصب است.

سپردن مسئولیت های حساس به دست افراد غیرمتخصص میتواند منجر به هریک از این عوارض شود. پس به شما توصیه میکنیم از بهترین متخصص و از بهترین جراح بینی کمک و مشاوره بگیرید.

عمل جراحی زیبایی دماغ

توصیه های قبل از انجام عمل بینی

 • از یک متخصص حرفه ای مشاوره های لازم را در مورد مراقبت ها و دستورالعمل های مربوط به جراحی بگیرید.
 • از دو هفته قبل از عمل مصرف الکل و سیگار خود را متوقف کنید.
 • از دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهایی نظیر بروفن و آسپرین خودداری کنید زیرامصرف این داروها باعث رقیق شدن خون میشود و ممکن فرد را در حین و بعد از عمل دچار خونریزی کند.
 • آزمایش های مخصوص پزشکی را که توسط پزشک تجویز می شود انجام داده و پزشک را در جریان سوابق بیماری های خود بگذارید.
 • هشت ساعت قبل از انجام عمل جراحی چیزی نخورید.

مراقبت های بعد از انجام عمل بینی

 • برای رفع و بهبود کبودی صورت تا ۲۴ساعت بعد از انجام جراحی از کمپرس سرد بر روی صورت خود استفاده کنید.
 • سعی کنید تا ۴۸ ساعت از غذاهای نرم و مایعات استفاده کنید به به عضلات صورت فشار وارد نشود.
 • از حرف زدن ، باز کردن دهان و خندیدن زیاد و شدید تا چند روز اول خودداری کنید.
 • ترشحات خونی بینی و گلودرد در چند روز اول طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
 • از فین کردن و تخلیه ی شدید بینی خودداری کنید.
 • تا دو هفته بعد از جراحی هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و از خم کردن سر خود خودداری کنید.
 • از بلند کردن و کشیدن اجسام سنگین تا یک ماه بعد از جراحی جدا خودداری کنید.
 • در هنگام عطسه دهان خود را تا جای ممکن باز کنید تا فشار کمتری به بینی واردشود.
 • تا دو ماه شنا کردن ، سونا ، جکوزی و آفتاب گرفتن ممنوع است.
 • در صورت بروز خونریزی از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • از لباس های دکمه دار و گشاد برای پوشش استفاده کنید تا فشاری به بینی وارد نشود.
 • در هنگام خواب مراقب باشید تا صورت خود را به بالش فشار ندهید چون میتواند موجب تغیی شکل بینی شود.
 • بعد از دو هفته میتوانید پیاده روی سبک را انجام دهید اما ورزش های سنگین را میتوانید بعد از دو ماه انجام دهید.
 • برای شست و شوی بینی از سرم مخصوص و پنبه باید استفاده کنید که روش استفاده از آن توسط پزشک آموزش داده میشود.
 • مصرف آنتی بیوتیک ، مسکن ها و داروها باید حتما طبق دستور متخصص مصرف شود.


  عمل های جراحی زیبایی به خصوص در صورت با پیشرفت پزشکی ،گسترش تنوع مد و سلیقه ی زیبایی شناختی و مفهوم جدیدی که این روزها از زیبایی سراغ داریم به سرعت در حال شیوع است. گرایش به این عمل ها در کل جهان رو به افزایش است. در این مطلب سعی کردیم تا جای ممکن با تمام آنهایی که ازظاهر و بینی خود راضی نیستند همزاد پنداری کنیم و با استفاده از تجربیات متخصصین این زمینه مطلبی علمی و کاربردی در مواردی که میخواهید بداند و بخوانید برای شما آماده کنیم. در نهایت مهم ترین نکته ای که میتوانیم به آن اشاره کنیم لزوم مشاوره و همراهی با یک متخصص آگاه و باتجربه در این زمینه است که نیاز های شما را درک کند و بهترین روش را برای دستیابی شما به ظاهر ایده آلتان انتخاب کند.

سوالات متداول درباره ی جراحی بینی

پاسخ سوالات از نظر و مورد تایید خانم دکتر گیلدا گیوه چی متخصص گوش و حلق و بینی می‌باشد.

آیا عمل بینی سخت است؟

جراحی زیبایی بینی بین بقیه جراحی های زیبایی از بابت تکنیک های جراحی جزو سخت ترین جراحی است منتها از بابت بیمار نه جراحی زیبایی بینی برای بیمار عمل دردناک نیست ریکاوری خودش از وقتی بیهوشی و اینها معمولا ۲۴ ساعتی هست بیمار بلافاصله بعد از مرخص شدن میتواند کارهای شخصی انجام بده فقط باید رعایت کند که سرش خم نمونه کارهای سنگین انجام ندهد و اینها احیانا اگر که بیماری تامپون داشته باشد ۳۴ ساعتی است و قالب سبکی هم که روی بینی گذاشته می شود تا یک هفته ای هست و بعدش برداشته میشه نهایتا چسب را تا یک ماهی استفاده کند گرچه از بابت ریکاوری بیمار معمولاً خیلی سنگین و آزاردهنده نیست مگر در مواردی که جراحی های ترمیمی بخواهد انجام بشه و از غضروف دنده پیوند برداشته می شود یا از غضروف گوش خوب اینها ممکنه اضافه کند به اذیت بیمار ولی در کل عمل زیبایی بینی عمل دردناک و آزاردهنده برای بیمار نیست اگر که نیاز باشد بیمار مسکن داره که می تواند استفاده کند که گاهی اوقات بیمار اصن نیازی هم پیدا نمی‌کند.

مطلب مرتبط
مراقبت های بعد از عمل بینی را درست انجام دهیم!

عمل بینی به روش پرزرویژن؟

جراحی زیبای بینی چون جراحی خیلی پرطرفداری هم هست در طول سال ها خیلی خیلی زیاد تکنیک هاش دستخوش تغییر شدن یک زمانی فقط به صورت بسته جراحی می شد بعد اومدن تغییر دادند به روش باز جراحی انجام شد یک زمان خیلی همه ترند بر این بود که بینی ها خیلی کوچک و سربالا باشه سرسره ای بشه بعد دیدن که اینها مشکل تنفس درست میکنند برگشتند به این قضیه که ما اول عملکرد بینی را حفظ کنیم و ایرادات ظاهری بعد برطرف کنیم جراحی بینی عملکردی آمد و نهایتاً الان چیزی که جدیداً در چند سال اخیر راجع بهش صحبت شده البته سال‌های قبل هم مطرح شده بود ولی جدید دوباره راجبش صحبت شده جراحی بینی پرزرویژن است عملاً فلسفه جراحی جراح احترام به بافت میگذاره ان قسمت‌هایی که لازم نیست دست زده بشه سعی می‌کنیم که آناتومی رو حفظ کنه و با تهاجم کمتر عملا آن تغییرات لازم است ایجاد کند که این نتیجه این میشه که بینی تورم کمتر بعد از عمل داره و بیمار نتیجه‌اش خیلی زود تر می تونه ببینه نتیجه ان شکل بینیش رو به هر حال این روش حالا خودش شاخه‌های مختلف داره زیر شاخه های مختلف داره منتها تا اصلش این است که احترام به پوست و بافت زیر جلدی غضروف های سر بینی و اسکلت استخوانی بینی هست یعنی در این روش سعی میشه که به این قسمت ها خیلی بیشتر از قبل احترام گذاشته بشه و دستگاری بی‌مورد نشه حتی اگر لازم نیست یک قسمت دست زده بشه دست زده نشه و این همه کمک می‌کند که تورم بیمار کمتر و خوب دوره جا افتادن بینی عملاً کوتاه تر میشه و این به خصوص در یکی از علت های رایج شدن مجدد این باشه چون امروزه به خاطر این فضای مجازی و اینستاگرام و اینکه همه دوست دارند که از خودشون تصاویریشان را خیلی سریع شریک بشن با بقیه این باعث میشه که این هرچقدر زودتر جراحی این دوره ریکاوری کوتاه تر باشد بیماری طبیعتاً از عملی که کرده راضی و خوشحال زودتر میتونه این نتیجه را با دوستاش شریک بشه و در نتیجه تقاضای بیمار ها باعث شد که عملاً دوباره جراح ها برگردند و تکنیک ها روی بازنگری بکنند و بسیار روش خوبی هست در ایران هنوز خیلی باب نشده من خودم از اینکه انجام میدم ولی خیلی در ایران هنوز جراحی ها ی ایران خیلی محدود هستند و تازه دارند شروع می کنند این کار رو و انشالله که با گذشت زمان بقیه هم آشنا بشند و نتیجه‌اش حتما به نفع بیماران هست و رضایت بیماران و رضایت جراح یک نکته در رابطه با پرزرویژن قسمت استخوانی بینی این است که تصور کنید شما یک ساختمان ۵ طبقه دارید و میخواهید ارتفاع ساختمان رو کم بکنید میشه این کار رو انجام داد که طبقه پنجم روش اقدام انجام بدین و ارتفاع را کم کنید که این همان کاری هست که ما در جراحی‌ها انجام می‌دهیم در روش پرزرویژن ما بخواهیم ساختمان ۵ طبقه رو طبقه اول اقدام انجام بدیم و ساختمان بیاد پایین این هست که جایی که کار انجام میشه خیلی در معرض لمس بیمار نیست در پایه ی بینی کار انجام میشه و در نتیجه وقتی که بیمار به پشت بهش دست بزنه بعد از عمل دیگه نامنظمی ها و حالا به هر حال غیر قرینگی پیدا بشه کمتر است.

مطالبی که در مقاله بالا ذکر شد فقط جنبه آگاهی بخشی و افزایش اطلاعات شما عزیز ان را دارد. و به هیچ وجه جایگزین توصیه پزشک متخصص نیست. لازم است برای مصرف کردن دارو های معرفی شده در این مقاله و انجام دادن روش های درمانی دیگر با توجه به سوابق پزشکی خود با دکتر متخصص مشورت کنید.

 

پذیرش۲۴ این امکان را فراهم کرده است تا قبل از عمل جراحی به صورت تلفنی و یا متنی با پزشکان آنلاین متخصص پوست و مو و جراحی های زیبایی صحبت کنید. و از مشاوره های ایشان استفاده کنید.

شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را درزمینه عمل جراحی زیبایی بینی و موارد مربوط به آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص چشم پذیرش۲۴، به آن ها پاسخ خواهند داد.
 • لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

متخصص آنلاین جراحی زیبایی

[ifso id=”16549″]

Advertisement
متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
Nose reshaping

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
5 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
Yas

وای خدا چقد دردسر دارهههه

vdabir

سلام و عرض ادب دوست عزیز بابت تجربه بدی که برای شما اتفاق افتاده متاسفیم ..لطفا در صورت امکان مشکل خود را با جزئیات عنوان کنید تا بتوانیم در امر نوبت دهی و سهولت دریافت ان شما را راهنمایی کنیم .. با تشکر

فاطمه

از هزینه ی عمل بینی اگر بخواهیم در بیمارستان عمل شویم میخواستم اطلاع پیدا کنم

ساناز

برا عمل بینی ترس دارم آیا در عمل بینی طبیعی هم امکان اینکه بعدها دچار تنگی نفس و گرفتگی بینی شویم وجود داره ? ایا عمل بینی سخته

دکترگیلدا گیوه چی

سلام
اگر جراحی بینی به درستی انجام شود خیر.

دکمه بازگشت به بالا