داروی فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل (آمپول) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Fluorouracil

نام تجاری

Adrucil

کاربرد

سرطان کولون، پستان، تخمدان، کبد، پانکراس، رکتوم، معده

اشکال دارویی
کرم، محلول، ویال تزریقی

اطلاعات دارویی آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل
فلورواوراسیل یک داروی ضد سرطان است که در درمان سرطان کولون، پستان، تخمدان، کبد، پانکراس، رکتوم، معده تجویز می‌شود. داروی فلوروئوراسیل برای درمان سرطان‌های بدخیم تجویز می‌گردد. این دارو اشکال دارویی متفاوتی دارد، برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به کرم فلورواوراسیل به صفحه مربوط به این داروها مراجعه کنید.
مقدار و روش مصرف آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
بیمار باید در شروع درمان در بیمارستان بستری شود و تزریق وریدی فلورواوراسیل زیر نظر پزشک باشد.
دوز و مقدار داروی فلورواوراسیل ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. مقدار مصرف نگهدارنده دارو بر اساس نیازهای فردی هر بیمار و بر مبنای پاسخ‌های هماتولوژیک بیمار متناسب با مقدار مصرف قبلی توسط پزشک تنظیم می‌شود. مقدار مصرف بعدی دارو، تنها بعد از بهبود عوارض سمی مقدار مصرف قبلی باید تجویز شود. اندازه گیری هموگلوبین و شمارش لکوسیت و پلاکت در ابتدا و طول درمان برای تجویز میزان دوز داروی مورد نیاز بیمار لازم است.

موارد منع مصرف آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل

به تاریخ انقضای داروی فلوروئوراسیل توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی فلوروئوراسیل را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی فلوروئوراسیل را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
فلورواوراسیل نباید برای درمان سرطان‌های خوش خیم تجویز گردد.

مصرف فلورواوراسیل در دوران بارداری و شیردهی
هرگز این دارو را در دوران بارداری و شیردهی استفاده نکنید، فلورواوراسیل به شدت برای زنان باردار خطرناک است.
تاثیر فلورواوراسیل بر رانندگی و کار با ماشین آلات
فلورواوراسیل می‌تواند باعث مشکلاتی مانند تهوع و استفراغ در شما شود، قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری و سلامت خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف این دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردارید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر مشکل کلیوی دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

حالت تهوع
استفراغ
اسهال
ازوفاگوفارنژیت
کاهش گلبول‌های سفید یا گسترش عفونت
استوماتیت اولسراتیو
درماتیت
زخم گوارشی

نکته مهم: فلورواوراسیل بسیار سمی است و به محض بروز اولین علائم مسمومیت مثل اسهال، کاهش سلول‌های خون، زخم و خونریزی گوارشی، ازوفاگوفارنژیت، خونریزی در هر عضوی، استئوماتیت و استفراغ، مصرف دارو باید قطع گردد. با این وجود می‌توان مصرف دارو را با مقدار کمتر بعد از برطرف شدن این علائم، مجدداً از سر گرفت.
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از فلورواوراسیل می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری آمپول فلورواوراسیل | فلوروئوراسیل

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

۰/۵ (۰ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
2 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
حسنعلیزاده
حسنعلیزاده
1 سال قبل

از کدوم داروخانه تبریز میتونیم امپول فلورواوراسیل رو تهیه کنیم

دکتر ارمین محمدی لیر
در پاسخ به  حسنعلیزاده
1 سال قبل

سلام موجودی داروخانه ها در اختیار ما نیست.

دکمه بازگشت به بالا