دارو

داروی آسکلوفناک | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Aceclofenac

نام تجاری

Preservex

کاربرد

تسکین درد و التهاب در بزرگسالان مبتلا به آرتریت یا اسپوندیلیت آنکیلوزان

Advertisement

اطلاعات دارویی : مسکن‌های ضد التهابی نظیر فلوربی پروفن گاهی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) و یا تنها ضد التهابی نیز نامیده می‌شوند. فلوربی پروفن برای تسکین درد در بیماری‌هایی نظیر آرتروز، پیچ خوردگی و کشیدگی عضلات، رگ به رگ شدن، در دوره قاعدگی، درد میگرن و درد پس از عمل جراحی تجویز می‌گردد.
قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب سبب مهار آنزیم سیکلواکسیژناز می‌گردد. سیکلواکسیژناز سبب ساخته شدن موادی در بدن به نام پروستاگلاندین‌ها می‌شود. بعضی از پروستاگلاندین‌ها در محل آسیب و جراحت تولید می‌شوند و سبب درد و التهاب می‌شوند. با مهار شدن تأثیر آنزیم COX پروستاگلاندین های کمتری تولید می‌شوند که به معنای کاهش درد می‌باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به داروی فلوربی پروفن نیز می‌توانید به صفحه آن دارو مراجعه کنید.
موارد منع مصرف قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب

به تاریخ انقضای قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک، مصرف نکنید.
تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
برخی از داروهایی که ممکن است با این دارو تداخل کنند عبارت‌اند از: آلیسکیرن (aliskiren)، مهارکننده‌های ACE (مانند کاپتوپریل (captopril)، لیزینوپریل (lisinopril))، مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین II (مانند لوزارتان (losartan)، والزارتان (valsartan))، سیدوفوویر (cidofovir)، لیتیوم، متوترکسات (methotrexate)، کورتیکواستروئید (مانند پردنیزون (prednisone))، قرص‌های آب یا دیورتیک‌ها مانند فوروزماید (furosemide).
قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب اگر با داروهای دیگر استفاده شود، ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. مثال این داروها عبارت‌اند از: داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل (clopidogrel)، “رقیق کننده خون” مانند: دابیگاتران (dabigatran) / انوکساپارین (enoxaparin) / وارفارین (warfarin).
برچسب روی تمام داروهایتان به‌خصوص داروهای ضد درد یا تب (داروهای غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند سلکوکسیب (celecoxib)، آسپیرین، ایبوپروفن (ibuprofen)، کتورولاک (ketorolac) و ناپروکسن) را بررسی کنید، زیرا مواد تشکیل‌دهنده‌ای آن‌ها شبیه به فلوربی پروفن است و ممکن است عوارض جانبی این دارو را شدیدتر کند. اگر پزشک به شما آسپرین با دوز پایین (معمولاً ۳۲۵-۸۱ میلی‌گرم در روز) را برای جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی تجویز کرده است، باید این دارو را حتماً مصرف کنید. حتماً راجع به مصرف این دارو با داروهای دیگر با داروساز خود مشورت کنید.
نکاتی که قبل از مصرف قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌های آلرژیک هستید.
در صورتی که مبتلا به زخم‌های معده و اثنی عشر هستند و یا در صورتی که دچار اختلالات روده نظیر بیماری کرون و یا کولیت هستید.
در صورت حاملگی و یا در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که زیر ۱۸ سال و یا بالای ۶۵ سال هستید.
در صورتی که دچار اختلالات کبدی و یا کلیوی هستید.
در صورتی که مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی هستید.
در صورتی که فشار خون بالا دارید.
در صورتی که تاکنون دارای لخته‌های خونی بوده‌اید.
در صورتی که مبتلا به بیماری لوپوس اریتروما (SLE) هستید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر تا به حال به داروی خاصی از جمله هر نوع مسکن ضد التهابی، حساسیت داشته‌اید.

عوارض جانبی احتمالی قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب
تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن باشند. اگرچه این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. با گذر زمان بدن خود را با داروی جدید وفق می‌دهد و این علائم نیز برطرف می‌شوند اما اگر علائم زیر ادامه پیدا کرد و یا رنج‌ آور شد با پزشک خود مشورت نمایید.

یبوست یا اسهال ، احساس بیماری ، سوء هاضمه ، شکم یا معده درد ، سوزش سر دل

نکته مهم: در صورتی که هرکدام از موارد نادر اما جدی زیر را در خود مشاهده کردید سریع به پزشک مراجعه نمایید:

در صورتی که دچار مشکلات تنفسی نظیر خس خس کردن و تنگی نفس شده‌اید.
در صورتی که علائم آلرژی دارویی نظیر ورم دهان و صورت و یا کهیرهای پوستی خارش‌دار در خود مشاهده می‌کنید.
در صورتی که مدفوعتان خونی شده است و یا استفراغ خونی و یا شکم درد دارید.

اگر علائم دیگری در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
نحوه نگهداری قرص فلوربی پروفن برای درد و التهاب

دارو را در جایی خنک، خشک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم آفتاب نگه دارید.
تمام داروها را دور از دسترس کودکان نگه دارید.

Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا