دارو

داروی اسپری فلوتیکازون | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Fluticasone inhaler

نام تجاری

Flixotide , Seretide , Flutiform

کاربرد

آسم


Advertisement

اطلاعات دارویی : فیبروئیدهای رحم (myomas) رشد توده‌ای غیر سرطانی در رحم است. آن‌ها گاهی اوقات می‌توانند موجب دوره‌های قاعدگی سنگین و یا دردناک، تورم شکم و مشکلات ادراری شوند. جراحی شایع‌ترین درمان فیبروئید همراه با علائم است. اولیپریستال استات به منظور کاهش حجم فیبروئید قبل از عمل جراحی تجویز می‌شود.
هورمون پروژسترون در زنان نقش مهمی را در توسعه فیبروئید بازی می‌کند. اولیپریستال استات اثرات هورمون پروژسترون زنان را مسدود می‌کند، در نتیجه رشد فیبروئیدها متوقف شده و کوچک باقی می‌مانند.
داروی اولیپریستال استات در دو برند به فروش می‌رسد و حاوی مقادیر و استفاده‌های مختلف می‌باشد. قرص‌ کم قدرت ( با نام تجاری Esmya حاوی ۵ میلی‌گرم اولیپریستال استات ) برای درمان دوره‌های سنگین و دردناک ناشی از فیبروئید رحم استفاده می‌شود. قرص با قدرت بالاتر اولیپریستال استات ( با نام تجاری EllaOne) که داروی پیشگیری از بارداری اورژانسی نام دارد ، در مطلبی جداگانه بحث خواهد شد.
ساخت داروی جلوگیری از مرگ بیماران دیابتی در ایران
کلیک کنید
موارد منع مصرف داروی اولیپریستال استات

به تاریخ انقضای داروی اولیپریستال استات توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
اولیپریستال استات را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
تداخل دارویی اولیپریستال استات را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخل دارویی اولیپریستال استات
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
سایر داروها می‌توانند بر حذف اولیپریستال استات از بدن تأثیر بگذارند و عملکرد آن را تغییر دهند.این داروها عبارت‌اند از: ضد قارچ‌های آزولی (مانند ایتراکونازول ، کتوکونازول)، گریزئوفولوین ، مودافینیل ، ریفامایسین‌ها (مانند ریفامپین ، ریفابوتین)، مخمر سنت جان، داروهای ضد تشنج (مانند باربیتورات‌ها ، کاربامازپین ، فلبامات ، فنی توئین ، پریمیدون ، توپیرامات) ، داروهای درمان HIV (مانند نلفیناویر ، نویراپین ، ریتوناویر).
نکاتی که قبل از مصرف اولیپریستال استات باید در نظر گرفته شود
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی اولیپریستال استات ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر باردار و یا شیرده هستید.
اگر آسم شدید دارید.
در صورتی که هر گونه مشکل کبدی و یا کلیوی دارید.
اگر به سرطان‌هایی مثل سرطان پستان ، رحم ، گردن رحم (دهانه رحم) و یا تخمدان مبتلا هستید.
اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی احتمالی داروی اولیپریستال استات
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.
عوارض خیلی رایج

پریود نشدن در دوره درمان با این دارو و چند هفته پس از آن ، ضخیم شدن دیواره رحم

عوارض رایج
سردرد ، دردهای دیگر ، سرگیجه و خستگی ، احساس بیماری ، درد شکم ، جوش ، افزایش وزن ، حساسیت به لمس پستان ، گرگرفتگی
اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از این دارو می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
نحوه نگهداری داروی اولیپریستال استات

تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا