بیماریعفونیمحتوای سلامتی

آبله مرغان | علائم، علل ابتلا، پیشگیری و درمان

آبله مرغان از دسته بیماری های ویروسی و شایع در دوران کودکی می باشد که همراه با ایجاد بثورات جلدی و خارش شدید ظاهر می شود. این بیماری شدیدا واگیر دار بوده و می تواند از افراد بیمار به افراد سالم منتقل شود. ابتلای بزرگسالان به این بیماری ویروسی از شدت بیشتری نسبت به کودکان برخوردار است. از زمان ابتلا به بیماری تا ظاهر شدن علائم حداکثر ۲۱ روز طول می کشد و پس از ۱۰ روز بهبودی حاصل می شود. فرد بیمار به راحتی می تواند از طریق سرفه، عطسه و همچنین زخم های بثورات پوستی خود، سایر افرادی که با او از نزدیک در ارتباط هستند را هم مبتلا کند. تمام افراد باید در صورت داشتن علائم سریعا به دکتر آنلاین عفونی مراجعه نمایند تا علاوه بر گذراندن دوره درمان، از انتقال بیماری به سایر افراد و نزدیکان جلوگیری کنند.

آبله مرغان

آبله مرغان یک نوع از بیماری های ویروسی است که در اثر عفونت با ویروس واریسلا زوستر (VZV) به وجود می آید. این بیماری ویروسی، بثورات پوستی ایجاد می کند که با تاول های کوچک، همراه با خارش شروع شده و در نهایت تبدیل به جوش می شود، شروع علائم از قسمت های صورت، پشت و سینه است. حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ تاول در بدن افراد ظاهر می شود.

علائم بیماری آبله مرغان و مدت زمان خوب شدن آبله مرغان

تقریبا ۱۰ تا ۲۱ روز بعد از در معرض ویروس آبله مرغان قرار گرفتن، تاول های خارش دار بر روی نقاط بدن ظاهر می شوند. که این شرایط، تقریبا ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد. ۱ تا ۲ روز قبل از ظاهر شدن بثورات جلدی، علائمی از قبیل، تب، سردرد، از دست دادن اشتها و خستگی و احساس ضعف به وجود می آید.

خارش از علائم اولیه آبله مرغان است.

Advertisement

بثورات پوستی آبله مرغان از هنگام ظاهر شدن بر روی پوست، سه مرحله را طی می کنند:

 1. در طی چند روز اولیه برجستگی های قرمزی بروز می کند.
 2. سپس این برجستگی ها به تاول های پر از مایع تبدیل می شوند که به راحتی باز شده و نشت می کنند.
 3. بعد از این دو مرحله، پوسته هایی تاول های شکسته را می پوشاند و چند روز طول می کشد تا بهبودی حاصل شود.

بثورات ممکن است طی چند روز ظاهر شوند که هر سه مرحله، برجستگی، تاول و ضایعات پوستی را حتما طی می کنند. تا زمانی که تمام تاول های پوستی باز نشوند، امکان انتقال بیماری به افراد سالم وجود دارد. و معمولا از زمان ظاهر شدن علائم تا خوب شدن آنها، ۵ تا ۱۰ روز طول می کشد.

افراد باید با دیدن علائم و ایجاد خارش در قسمت های مختلف خود، حتما جهت معاینه و تشخیص به پزشک مراجعه نمایند، زیرا در این صورت می توانند هم از شدت بیماری خود بکاهند و هم از انتقال آن به دیگران خودداری کنند.

مطلب مرتبط
پسوریازیس؛ نشانه ­ها و راه ­های درمان آن

علائم آبله مرغان در نوجوانان

بیماری آبله مرغان در کودکان معمولا به صورت خفیف ظاهر می شود و از بیماری های شایع در زمان کودکی محسوب می شود، ابتدا علائمی مانند سرماخوردگی در فرد احساس می شود و ممکن است آبریزش بینی یا حتی سرفه و عطسه نیز مشاهده شود. ولی در موارد شدید آن بثورات جلدی ممکن است کل بدن را درگیر کنند. ایجاد ضایعات چشمی و گوشی نیز در اثر این بیماری مشاهده شده است.

Advertisement

اگر حدس می زنید که کودک شما به آبله مرغان مبتلا شده است، برای سپری کردن دوره درمان به پزشک مراجعه نمایید تا در روند بهبودی به شما کمک کند. اگر فرزند شما مبتلا به آبله مرغان بود علاوه بر تحت درمان قرار دادن او، تا بهبودی کامل زخم ها، کودک را از رفتن به مدرسه منع کنید تا بیماری به سایر افراد انتقال پیدا نکند.

علائم آبله مرغان در بزرگسالان

از خطرناک ترین بیماری های ویروسی برای بزرگسالان، آبله مرغان است. علائم آبله مرغان در بزرگسالان، بسیار شدیدتر از نوجوانان و کودکان است، همچنین مرگ و میر و خطر بستری شدن در بزرگسالان ۲۵ درصد بیشتر از کودکان است.

عفونت آبله مرغان در بزرگسالان ممکن است با سرگیجه، ضعف، تپش قلب،لرزش بدن همراه باشد، که در صورت شدیدتر شدن عفونت، استفراغ، سرفه های مکرر، سفتی گردن و همچنین تب بالای ۹/۳۸ درجه سانتی گراد مشاهده می شود.

برای درمان به موقع و در امان بودن از عوارض آبله مرغان، باید در اولین فرصت تحت معاینه پزشک قرار گرفت. پزشک متخصص عفونی، در صورت لزوم، داروهای مورد نیاز برای کاهش عوارض بیماری را تجویز می کند.

عوامل ایجاد بیماری آبله مرغان

آبله مرغان یک نوع عفونت ویروسی است، که در اثر عوامل زیر به وجود می آید:

تماس مستقیم با بثورات پوستی فرد مبتلا به آبله مرغان، باعث انتقال بیماری به سایر افراد می شود.

استشمام سرفه و عطسه ای که از فرد بیمار در هوا منتقل می شود به سرعت افراد نزدیک را به آبله مرغان مبتلا می کند.

عوارض ابتلا به آبله مرغان

با وجود اینکه آبله مرغان یک بیماری خفیف است، اما می تواند منجر به عوارض جدی از جمله: ذات الریه، کمبود آب بدن، آنسفالیت، سندرم شوک سمی، عفونت باکتریایی پوست، عفونت بافت های نرم، عفونت استخوان ها، عفونت مفصل و همچنین جریان خون، سندرم در کودکان و نوجوانانی که سابقه مصرف آسپرین دارند و همچنین مرگ شود.

از عوارض شدیدی که افراد مبتلا به آبله مرغان ممکن است سال های بعد از بهبودی به آن دچار شوند، ظاهر شدن عارضه ی زونا می باشد. به وجود آمدن این عارضه به دلیل باقی ماندن ویروس عامل آبله مرغان در سلول های عصبی فرد مبتلا شده به این بیماری است.

عارضه زونا سال ها بعد از بهبودی بیماری، به صورت تاول های دردناک و کوتاه مدت، بر روی بدن این افراد ظاهر می شود. عارضه زونا بیشتر در افراد بزرگسال و مسن و همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به وجود می آید. درد تاول های زونا ممکن است پس از بهبودی هم وجود داشته باشد.

مزایای بیماری آبله مرغان

از مزایای این بیماری ویروسی ایمن شدن تمام افرادی است که یک بار به این بیماری مبتلا شده اند. همچنین واکسینه شدن علیه آبله مرغان، ایمنی کاملی را در برابر ویروس عامل آن ایجاد می کند.

مطلب مرتبط
کهیر چیست | علل، علائم، راه های تشخیص و درمان

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

 • نوزادانی که مادر آنها هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده و علیه این بیماری هم واکسیناسیون دریافت نکرده است.
 • زنان بارداری که هرگز به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده اند.
 • افراد سیگاری
 • نوجوانان و بزرگسالان
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، از جمله: بیماران سرطانی با سابقه شیمی درمانی
 • بیماران مبتلا به آسم و همچنین مصرف کننده داروهای استروئیدی

با وجود اینکه ابتلای مجدد به آبله مرغان نادر است ولی معدود افرادی از جمله: افراد مبتلا به بیماری ایدز و همچنین کسانی که سیستم ایمنی آنها توسط مصرف داروهای خاص سرکوب شده است، افرادی که به نسبت به داروی نئومایسین حساسیت دارند، ممکن است برای بار دوم نیز به این بیماری مبتلا شوند

آبله مرغان در حاملگی زنان

اغلب خانم هایی که در هنگام بارداری خود به آبله مرغان مبتلا شده اند، کودکانی با وزن کم و دارای ناهنجاری های جسمی به دنیا می آورند. اگر مادر باردار در یک هفته یا چند روز مانده به تولد نوزاد، به آبله مرغان مبتلا شود، خطر انتقال عفونت و همچنین مرگ برای نوزاد او وجود دارد.

استفاده از واکسن آبله مرغان در طول دوره حاملگی معمولا منع مصرف دارد، بنابراین، اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد حامله شدن دارید یا جز مادران بارداری هستید که در طول عمر خود به آبله مرغان مبتلا نشده اید و علاوه بر آن واکسن این بیماری را هم دریافت نکرده اید، توصیه می شود که برای مشاوره و پیشگیری از ابتلا به این بیماری، حتما به پزشک متخصص جهت مشاوره مراجعه نمایید.

تشخیص آبله مرغان

بثورات پوستی از نشانه های مشخص آبله مرغان است که معمولا پزشکان از طریق آنها، بیماری را تشخیص می دهند. اگر هنوز بثورات به صورت کامل ایجاد نشده و فقط خارش و قرمزی پوست وجود داشته باشد، از طریق آزمایش خون بیماری تشخیص داده می شود.

پیشگیری از بیماری آبله مرغان و زونا

اولین و بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری آبله مرغان، واکسیناسیون است. واکسن آبله مرغان در دو نوبت و دو دوز تجویز می شود و طبق تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های کشور آمریکا، ۹۸ درصد از کسانی که هر ۲ دوز این واکسن را به موقع دریافت می کنند به ایمنی صد در صد در برابر ابتلا به آبله مرغان دست پیدا می کنند.

واکسن آبله مرغان

برای پیشگیری از عارضه زونا نیز دو واکسن در دسترس است که برای افراد ۵۰ سال به بالا توصیه می شود، همچنین افرادی که واکسن زونا را دریافت می کنند تا ده سال بعد نمی توانند این واکسن را دریافت نمایند. اگر با دریافت واکسن ایمنی کامل حاصل نشود، شدت بیماری را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

افرادی که دریافت واکسن آبله مرغان به آنها توصیه می شود:

 • کودکان باید ۲ دوز از واکسن آبله مرغان را در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و ۴ تا ۶ سالگی دریافت کنند تا به ایمنی کامل در برابر این بیماری دست یابند.
 • کودکانی که در سن ۶ تا ۱۲ سالگی واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اند، باید هر دو دوز آن را به فاصله ۳ ماه دریافت نمایند.
 • کودکانی که تا ۱۳ سالگی واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اند، باید به فاصله ۴ هفته هر دو دوز آن را دریافت کنند.
 • افرادی که حتما باید واکسن آبله مرغان را دریافت نمایند، چون در معرض ابتلا قرار دارند، عبارتند از: معلمان، کارکنان مراکز بهداشتی، مربی های مراقبت از کودکان، پرسنل نظامی، مسافران بین المللی، زنان باردار و بزرگسالانی که با کودکان زندگی می کنند.
مطلب مرتبط
کبودی بی دلیل بدن چرا اتفاق می‌افتد و چگونه درمان می‌شود؟

افراد بزرگسالی که هرگز واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اند، باید هر دو دوز واکسن را به فاصله حداکثر ۸ هفته دریافت کنند. اگر جز افرادی هستید که به یاد ندارید واکسن دریافت کرده اید، آزمایش خون می تواند شک شما را برطرف کند.

واکسن آبله مرغان را می توان با مشورت پزشک متخصص با واکسن های اوریون، سرخجه و سرخک، ترکیب کرد. ولی حتما این عمل با دستور و مشورت پزشک باشد زیرا ممکن است عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد.

درمان آبله مرغان

دوره درمان را کامل کنید.

برای درمان بیماری آبله مرغان، داروهای ویروسی موثری موجود هستند. در صورتیکه در اولین فرصت بعد از احساس علائم به پزشک مراجعه کنید، داروها تاثیر بیشتری را در کنترل بیماری دارند. معمولا برای درمان آبله مرغان، پزشک داروی آسیکلوویر را تجویز می کند.

استفاده از درمان های خانگی و همچنین درمان آبله مرغان با عسل

در هنگام ابتلا به آبله مرغان علاوه بر مراجعه به پزشک و مصرف مرتب داروها، می توانید در جهت بهبود سریعتر از درمان های مکمل خانگی نیز استفاده نمایید. در این هنگام سعی کنید به مقدار لازم آب بنوشید و خوراکی های مایع مصرف نمایید، تا بدن شما دچار کم آبی نشود.

اگر کودک شما به آبله مرغان مبتلا شده، ناخن های او را کوتاه کنید و همچنین از دستکش برای او استفاده نمایید تا بدن خود را در اثر خارش زخم نکند. برای تسکین درد از پاراستامول استفاده نمایید. کرم های آبرسان نیز می توانند برای خنکی پوست بسیار مفید باشند.

استفاده عسل به بهبود زخم ها و بثورات ناشی از آبله مرغان کمک می کند. روزانه دو بار به مدت بیست دقیقه به محل زخم ها عسل بمالید و سپس با ولرم شست و شود دهید.

درمان خارش آبله مرغان

یکی از آزاردهنده ترین علائم بیماری آبله مرغان، خارش بثورات پوستی است که حتما باید برای تسکین خارش، دکتر آنلاین آبله مرغان دارو تجویز کند، معمولا استفاده از پمادهای تجویز شده، خارش بدن را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین می توان از لوسیون های ضد خارش کالامین و حمام کردن مرتب همراه با جوش شیرین برای کاهش خارش بثورات استفاده نمود.

در صورت ابتلا به بیماری آبله مرغان، برای بهبودی سریع، به راهنمایی ها و مشاوره های دکتر انلاین آبله مرغان خود توجه کنید، همچنین، داروها را به موقع مصرف نمایید، با توجه به واگیر دار بودن این بیماری، سایر افرادی که با شما در ارتباط هستند برای پیشگیری و کاهش علائم و عوارض بیماری باید دارو مصرف کنند. در طول دوران بیماری به صورت مرتب با آب ولرم دوش بگیرید و از تماس با سایر افراد و بستگان خودداری کنید.

در شرایط فعلی کرونا که باید از رفتن به مراکز درمانی پر خطر پرهیز کرد شما می‌توانید در هر زمان از شبانه روز در هرکجای ایران که هستید با مشاوره آنلاین آبله مرغان تلفنی صحبت کنید و از ایشان برای درمان خارش ناشی از آبله مرغان یا جای باقی مانده از لکه های آبله مرغان خود یا کودکانتان غیرحضوری مشاوره بگیرید.

متخصص زنان و زایمان تهران

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا