آبله مرغان | علائم، علل ابتلا، پیشگیری و درمان

آبله مرغان از دسته بیماری‌های ویروسی و شایع در دوران کودکی می‌باشد که همراه با ایجاد بثورات جلدی و خارش شدید ظاهر می‌شود. این بیماری شدیدا واگیر دار بوده و می‌تواند از افراد بیمار به افراد سالم منتقل شود. ابتلای بزرگسالان به این بیماری ویروسی از شدت بیشتری نسبت به کودکان برخوردار است. از زمان ابتلا به بیماری تا ظاهر شدن علائم حداکثر ۲۱ روز طول می کشد و پس از ۱۰ روز بهبودی حاصل می‌شود. فرد بیمار به راحتی می‌تواند از طریق سرفه، عطسه و همچنین زخم‌های بثورات پوستی خود، سایر افرادی که با او از نزدیک در ارتباط هستند را هم مبتلا کند. تمام افراد باید در صورت داشتن علائم سریعا به دکتر آنلاین عفونی مراجعه نمایند تا علاوه بر گذراندن دوره درمان، از انتقال بیماری به سایر افراد و نزدیکان جلوگیری کنند.

آبله مرغان

آبله مرغان یک نوع از بیماری‌های ویروسی است که در اثر عفونت با ویروس واریسلا زوستر (VZV) به وجود می‌آید. این بیماری ویروسی، بثورات پوستی ایجاد می‌کند که با تاول‌های کوچک، همراه با خارش شروع شده و در نهایت تبدیل به جوش می‌شود، شروع علائم از قسمت‌های صورت، پشت و سینه است. حدود ۲۵۰ تا ۵۰۰ تاول در بدن افراد ظاهر می‌شود.

علائم بیماری آبله مرغان و مدت زمان خوب شدن آبله مرغان

تقریبا ۱۰ تا ۲۱ روز بعد از در معرض ویروس آبله مرغان قرار گرفتن، تاول‌های خارش دار بر روی نقاط بدن ظاهر می‌شوند. که این شرایط، تقریبا ۵ تا ۱۰ روز طول می‌کشد. ۱ تا ۲ روز قبل از ظاهر شدن بثورات جلدی، علائمی از قبیل؛ تب و لرز، سردرد، بی‌اشتهایی و خستگی و احساس ضعف به وجود می‌آید.

خارش از علائم اولیه آبله مرغان است.

بثورات پوستی آبله مرغان از هنگام ظاهر شدن بر روی پوست، سه مرحله را طی می‌کنند:

 1. در طی چند روز اولیه برجستگی‌های قرمزی بروز می‌کند.
 2. سپس این برجستگی‌ها به تاول‌های پر از مایع تبدیل می‌شوند که به راحتی باز شده و نشت می‌کنند.
 3. بعد از این دو مرحله، پوسته‌هایی تاول‌های شکسته را می‌پوشاند و چند روز طول می‌کشد تا بهبودی حاصل شود.

بثورات ممکن است طی چند روز ظاهر شوند که هر سه مرحله، برجستگی، تاول و ضایعات پوستی را حتما طی می‌کنند. تا زمانی که تمام تاول‌های پوستی باز نشوند، امکان انتقال بیماری به افراد سالم وجود دارد. و معمولا از زمان ظاهر شدن علائم تا خوب شدن آن‌ها، ۵ تا ۱۰ روز طول می‌کشد.

افراد باید با دیدن علائم و ایجاد خارش در قسمت‌های مختلف خود، حتما جهت معاینه و تشخیص به پزشک مراجعه نمایند، زیرا در این صورت می‌توانند هم از شدت بیماری خود بکاهند و هم از انتقال آن به دیگران خودداری کنند.

علائم آبله مرغان در نوجوانان

بیماری آبله مرغان در کودکان معمولا به صورت خفیف ظاهر می‌شود و از بیماری‌های شایع در زمان کودکی محسوب می‌شود، ابتدا علائمی مانند سرماخوردگی در فرد احساس می‌شود و ممکن است آبریزش بینی یا حتی سرفه و عطسه نیز مشاهده شود. ولی در موارد شدید آن بثورات جلدی ممکن است کل بدن را درگیر کنند. ایجاد ضایعات چشمی و گوشی نیز در اثر این بیماری مشاهده شده است.

اگر حدس می زنید که کودک شما به آبله مرغان مبتلا شده است، برای سپری کردن دوره درمان به پزشک مراجعه نمایید تا در روند بهبودی به شما کمک کند. اگر فرزند شما مبتلا به آبله مرغان بود علاوه بر تحت درمان قرار دادن او، تا بهبودی کامل زخم ها، کودک را از رفتن به مدرسه منع کنید تا بیماری به سایر افراد انتقال پیدا نکند.

علائم آبله مرغان در بزرگسالان

از خطرناک‌ترین بیماری‌های ویروسی برای بزرگسالان، آبله مرغان است. علائم آبله مرغان در بزرگسالان، بسیار شدیدتر از نوجوانان و کودکان است، همچنین مرگ و میر و خطر بستری شدن در بزرگسالان ۲۵ درصد بیشتر از کودکان است.

عفونت آبله مرغان در بزرگسالان ممکن است با سرگیجه، ضعف، تپش قلب، لرزش بدن همراه باشد، که در صورت شدیدتر شدن عفونت، استفراغ، سرفه‌های مکرر، سفتی گردن و همچنین تب بالای ۹/۳۸ درجه سانتی گراد مشاهده می شود.

برای درمان به موقع و در امان بودن از عوارض آبله مرغان، باید در اولین فرصت تحت معاینه پزشک قرار گرفت. پزشک متخصص عفونی، در صورت لزوم، داروهای مورد نیاز برای کاهش عوارض بیماری را تجویز می کند.

عوامل ایجاد بیماری آبله مرغان

آبله مرغان یک نوع عفونت ویروسی است، که در اثر عوامل زیر به وجود می آید:

تماس مستقیم با بثورات پوستی فرد مبتلا به آبله مرغان، باعث انتقال بیماری به سایر افراد می شود.

استشمام سرفه و عطسه‌ای که از فرد بیمار در هوا منتقل می‌شود به سرعت افراد نزدیک را به آبله مرغان مبتلا می‌کند.

عوارض ابتلا به آبله مرغان

با وجود اینکه آبله مرغان یک بیماری خفیف است، اما می‌تواند منجر به عوارض جدی از جمله: ذات الریه، کمبود آب بدن، آنسفالیت، سندرم شوک سمی، عفونت پوستی از نوع باکتریایی، عفونت بافت‌های نرم، عفونت استخوان‌ها، عفونت مفصل و همچنین جریان خون، سندرم در کودکان و نوجوانانی که سابقه مصرف آسپرین دارند و همچنین مرگ شود.

از عوارض شدیدی که افراد مبتلا به آبله مرغان ممکن است سال‌های بعد از بهبودی به آن دچار شوند، ظاهر شدن عارضه ی زونا می‌باشد. به وجود آمدن این عارضه به دلیل باقی ماندن ویروس عامل آبله مرغان در سلول‌های عصبی فرد مبتلا شده به این بیماری است.

عارضه زونا سال ها بعد از بهبودی بیماری، به صورت تاول‌های دردناک و کوتاه مدت، بر روی بدن این افراد ظاهر می‌شود. عارضه زونا بیشتر در افراد بزرگسال و مسن و همچنین افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به وجود می‌آید. درد تاول های زونا ممکن است پس از بهبودی هم وجود داشته باشد.

مزایای بیماری آبله مرغان

از مزایای این بیماری ویروسی ایمن شدن تمام افرادی است که یک بار به این بیماری مبتلا شده‌اند. همچنین واکسینه شدن علیه آبله مرغان، ایمنی کاملی را در برابر ویروس عامل آن ایجاد می کند.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر ابتلا به آبله مرغان هستند؟

 • نوزادانی که مادر آنها هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده و علیه این بیماری هم واکسیناسیون دریافت نکرده است.
 • زنان بارداری که هرگز به بیماری آبله مرغان مبتلا نشده اند.
 • افراد سیگاری
 • نوجوانان و بزرگسالان
 • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف، از جمله: بیماران سرطانی با سابقه شیمی درمانی
 • بیماران مبتلا به آسم و همچنین مصرف‌کننده داروهای استروئیدی

با وجود اینکه ابتلای مجدد به آبله مرغان نادر است ولی معدود افرادی از جمله: افراد مبتلا به بیماری ایدز و همچنین کسانی که سیستم ایمنی آن‌ها توسط مصرف داروهای خاص سرکوب شده است، افرادی که به نسبت به داروی نئومایسین حساسیت دارند، ممکن است برای بار دوم نیز به این بیماری مبتلا شوند.

آبله مرغان در حاملگی زنان

اغلب خانم‌هایی که در هنگام بارداری خود به آبله مرغان مبتلا شده‌اند، کودکانی با وزن کم و دارای ناهنجاری‌های جسمی به دنیا می‌آورند. اگر مادر باردار در یک هفته یا چند روز مانده به تولد نوزاد، به آبله مرغان مبتلا شود، خطر انتقال عفونت و همچنین مرگ برای نوزاد او وجود دارد.

استفاده از واکسن آبله مرغان در طول دوره حاملگی معمولا منع مصرف دارد، بنابراین، اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد حامله شدن دارید یا جز مادران بارداری هستید که در طول عمر خود به آبله مرغان مبتلا نشده‌اید و علاوه بر آن واکسن این بیماری را هم دریافت نکرده‌اید، توصیه می‌شود که برای مشاوره و پیشگیری از ابتلا به این بیماری، حتما به پزشک متخصص جهت مشاوره مراجعه نمایید.

تشخیص آبله مرغان

بثورات پوستی از نشانه‌های مشخص آبله مرغان است که معمولا پزشکان از طریق آنها، بیماری را تشخیص می‌دهند. اگر هنوز بثورات به صورت کامل ایجاد نشده و فقط خارش و قرمزی پوست وجود داشته باشد، از طریق آزمایش خون بیماری تشخیص داده می‌شود.

پیشگیری از بیماری آبله مرغان و زونا

اولین و بهترین راه پیشگیری از ابتلا به بیماری آبله مرغان، واکسیناسیون است. واکسن آبله مرغان در دو نوبت و دو دوز تجویز می‌شود و طبق تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های کشور آمریکا، ۹۸ درصد از کسانی که هر ۲ دوز این واکسن را به موقع دریافت می‌کنند به ایمنی صد در صد در برابر ابتلا به آبله مرغان دست پیدا می‌کنند.

واکسن آبله مرغان

برای پیشگیری از عارضه زونا نیز دو واکسن در دسترس است که برای افراد ۵۰ سال به بالا توصیه می‌شود، همچنین افرادی که واکسن زونا را دریافت می‌کنند تا ده سال بعد نمی‌توانند این واکسن را دریافت نمایند. اگر با دریافت واکسن ایمنی کامل حاصل نشود، شدت بیماری را به مقدار زیادی کاهش می دهد.

افرادی که دریافت واکسن آبله مرغان به آن‌ها توصیه می‌شود:

 • کودکان باید ۲ دوز از واکسن آبله مرغان را در سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی و ۴ تا ۶ سالگی دریافت کنند تا به ایمنی کامل در برابر این بیماری دست یابند.
 • کودکانی که در سن ۶ تا ۱۲ سالگی واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده‌اند، باید هر دو دوز آن را به فاصله ۳ ماه دریافت نمایند.
 • کودکانی که تا ۱۳ سالگی واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده‌اند، باید به فاصله ۴ هفته هر دو دوز آن را دریافت کنند.
 • افرادی که حتما باید واکسن آبله مرغان را دریافت نمایند، چون در معرض ابتلا قرار دارند، عبارتند از: معلمان، کارکنان مراکز بهداشتی، مربی‌های مراقبت از کودکان، پرسنل نظامی، مسافران بین المللی، زنان باردار و بزرگسالانی که با کودکان زندگی می‌کنند.

افراد بزرگسالی که هرگز واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده‌اند، باید هر دو دوز واکسن را به فاصله حداکثر ۸ هفته دریافت کنند. اگر جز افرادی هستید که به یاد ندارید واکسن دریافت کرده‌اید، آزمایش خون می‌تواند شک شما را برطرف کند.

واکسن آبله مرغان را می‌توان با مشورت پزشک متخصص با واکسن‌های اوریون، سرخجه و سرخک، ترکیب کرد. ولی حتما این عمل با دستور و مشورت پزشک باشد زیرا ممکن است عوارض خطرناکی را به همراه داشته باشد.

درمان آبله مرغان

دوره درمان را کامل کنید.

برای درمان بیماری آبله مرغان، داروهای ویروسی موثری موجود هستند. در صورتیکه در اولین فرصت بعد از احساس علائم به پزشک مراجعه کنید، داروها تاثیر بیشتری را در کنترل بیماری دارند. معمولا برای درمان آبله مرغان، پزشک داروی آسیکلوویر را تجویز می کند.

استفاده از درمان های خانگی و همچنین درمان آبله مرغان با عسل

در هنگام ابتلا به آبله مرغان علاوه بر مراجعه به پزشک و مصرف مرتب داروها، می توانید در جهت بهبود سریع‌تر از درمان‌های مکمل خانگی نیز استفاده نمایید. در این هنگام سعی کنید به مقدار لازم آب بنوشید و خوراکی‌های مایع مصرف نمایید، تا بدن شما دچار کم آبی نشود.

اگر کودک شما به آبله مرغان مبتلا شده، ناخن‌های او را کوتاه کنید و همچنین از دستکش برای او استفاده نمایید تا بدن خود را در اثر خارش زخم نکند. برای تسکین درد از پاراستامول استفاده نمایید. کرم‌های آبرسان نیز می توانند برای خنکی پوست بسیار مفید باشند.

استفاده عسل به بهبود زخم‌ها و بثورات ناشی از آبله مرغان کمک می‌کند. روزانه دو بار به مدت بیست دقیقه به محل زخم‌ها عسل بمالید و سپس با ولرم شست و شود دهید.

درمان خارش آبله مرغان

یکی از آزاردهنده ترین علائم بیماری آبله مرغان، خارش بثورات پوستی است که حتما باید برای تسکین خارش، پزشک عفونی آنلاین دارو تجویز کند، معمولا استفاده از پمادهای تجویز شده، خارش بدن را به طور قابل توجهی کاهش می دهد. همچنین می توان از لوسیون‌های ضدخارش کالامین و حمام کردن مرتب همراه با جوش شیرین برای کاهش خارش بثورات استفاده نمود.

در صورت ابتلا به بیماری آبله مرغان، برای بهبودی سریع، به راهنمایی ها در ویزیت آنلاین متخصص عفونی خود توجه کنید، همچنین، داروها را به موقع مصرف نمایید، با توجه به واگیر دار بودن این بیماری، سایر افرادی که با شما در ارتباط هستند برای پیشگیری و کاهش علائم و عوارض بیماری باید دارو مصرف کنند. در طول دوران بیماری به صورت مرتب با آب ولرم دوش بگیرید و از تماس با سایر افراد و بستگان خودداری کنید.

در شرایط فعلی کرونا که باید از رفتن به مراکز درمانی پر خطر پرهیز کرد شما می‌توانید در هر زمان از شبانه روز در هرکجای ایران که هستید با دکتر عفونی انلاین تلفنی صحبت کنید و از ایشان برای درمان خارش ناشی از آبله مرغان یا جای باقی مانده از لکه های آبله مرغان خود یا کودکانتان غیرحضوری مشاوره بگیرید.

۳.۵/۵ (۵۱ نظر)

منبع
www.cdc.govwww.mayoclinic.orgwww.healthline.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
403 پرسش و پاسخ
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیر
امیر
15 ساعت قبل

سلام من ۱۸ سالمه آبله مرغون گرفتم خوب شدم
روز اول بشدت قفسه سینم درد میکرد قلبم داشت از جا کنده میشد پهلومم خیلی درد داشت روز بعدش بدن دردم خوب شد ولی کل بدنم و صورتم تاول زد وحشتناک
بعد از ۴تا ۶ روز تقریبا زخماهمشون داشتن خشک میشدن تو مدت درمان قرص هیدروکسیزین میخوردم با استامینوفن پماد اصلا نزدم
تو این مدت بدنم اصلا خارش نداشت سعی کنید حتما حتما روزی دوبار با آب ولرم نسبتا سرد برید حموم(آب گرم استفاده نکنید که تحریک بشن ) احساس بهتری بهتون میده تاول ها هم زود تر خشک میشن مایعاتم زیاد بخورید
اصلا دست به تاول ها نزنید که زمان درمانشون بیشتر میشه جاشونم میمونه
دیگه کار خاصی نمیخاد انجام بدید تحمل کنید تا خوب بشید

ال کثیر
ال کثیر
19 ساعت قبل

سلام پسرم بثوراتی تو ناحیه گردن و شونه و سینه اش زده و یکیشون که سالم بود حالت ابکی داشت تب ۳۸ درجه داره که با استامینوفن بهتر شد ولی خارش نداره ایا این ابله مرغان هست؟

محیا
محیا
21 ساعت قبل

وایی من دوست سمیمیم گرفته خیلی نزدیکش بودم کمکم کنید بگید گرفتن آبل مرغونم حتمیه

علی
علی
2 روز قبل

تورخدا یکی راهنمای کنع دارم شدتع خارش میمیرم

محدثه
محدثه
2 روز قبل

سلام دخترم ۱۸سالمه روز سومه آبله مرغونمهِ تا کیِ هی دونه جدید میزنم؟میخوابم پا میشم یه جام دونه زده و روز چندم خشک میشن؟من امتحان نهایی و کلی کلاس و… دارم آخه…

رها
رها
2 روز قبل

وای من ۳۳ سالمه و الان که داشتم پیامارو میخوندم فهمیدم منم آبله گرفتم ، شب اول تب و لرز شدید گرفتم با سردرد ،شب دوم و سوم تب داشتم طوری که لباسام خیسه خیس میشد از عرق ، بعدشم دونه های تاول در اومدن و از سر و صورت گردن و خارش با گلودرد شدید و غده های متورم توو سرم ، چه مسیبتیه بخدا دارم هلاک میشم

زهرا
زهرا
3 روز قبل

من دو هفته ی پیش فشارخیلی پایین و سر درد و بی حالی داشتم رفتم دکتر سرم دادن و دیفن هیدرامین یک هفته بعدش خوب شدم بازم دیروز بی حالی و سر درد و فشار پایین گرفتم رفتم دکتر دوباره سرم و داروی سرماخوردگی دادن ، امروز صبح ک بیدار شدم تو صورتم و سینه و کمرم و دستام پر از دونه های قرمز آبکی شده فعلآ خارش نداره ، بچه ی یک سال و نیمه دارم ک شیر خودمو میخوره ، ب بچه هم منتقل میشه از طریق شیر ؟؟ توروخدا اگ راهکاری دارید بم بگید

بینام
بینام
4 روز قبل

سلام من الان حس میکنم ابله مرغان گرفتم بعد از چه زمانی خوب میشه لطفاً کمکم کنید
مرسی

ابولفضل
ابولفضل
6 روز قبل

من یه سوال دارم
منم ۱۵ سالمه آبله مرغان گرفتم دندونم هم درد می کنه اگه دندونم بکشم زرر داره یا نکشم ؟

محمد
محمد
6 روز قبل

سلام‌ من رفیقم ابله مرغون گرفت و تا چند روز داخل خونه بود. حدودا شاید ۱ هفته بیشتر داخل خونه بوده تا درمان بشه. به گفته خودشون مدت دوره درمانی رو گدرونده و فقط جوش ها مونده. ایا هنوز ایشون باعث انتقال ابله مرغون هست؟

Karimi
Karimi
9 روز قبل

سلام ینی ادم کرونا بگیره ولی ابله رو نگیره ن شب خاب داری ن روز کل صورتم پف کرده چهار روزه شبا از شدت خارش خابم نمیبره قبلشم قفسه سینم تیر میکشید و تنگی نفسو تب و لرز نمیدونم چرا ی مدته انقد زیاد شده این بیماری کسی ک گرفته فقط باید صبر کنه تا دوران بیماری طی بشه همین

ندا
ندا
پاسخ به  Karimi
3 روز قبل

سلام برای خارش قرص هیدرو کسی زین بخور ارومت میکنه هرروزبروحمام داروها رو به موقع بخور ،تب ولرز داشتی تب برخور

ماری
ماری
پاسخ به  Karimi
2 روز قبل

واااای منم گرفتم مردم قشنگ خیلی بیماری وحشتناکه تو بزرگسالی

مریم
مریم
9 روز قبل

من ۱۶ روز هست که آبله مرغون گرفتم الان همه دونه های صورتم افتاده ولی جاشون هشت و یکی دوتاشونم یه ذره تو خالی هستن چقدر طول می‌کشه تا جاشون کامل خوب خوب بشه؟

پروین
پروین
10 روز قبل

سلام من ۱۸سالم. آبلوم مرغان گرفته حرف ک شنیدم بعد چند سال تکرار میشه هر فردی باید سه بار این یروس تکرار بشه

پیمان
پیمان
11 روز قبل

سلام من دو سه روزه گرفتم هر ۶ ساعت باید استامینیفون بخوری جای تاریک باشی دو سه روز اول هم حمام خوب نیست و تا میتونید شربت و غذای خنک بخورید مایعاد زیاد مصرف کنید

مهدی
مهدی
21 روز قبل

سلام
من آبله گرفتم دارم کلافه میشم خیلی جاهاشون خارش داره
یک درمان خانگی بگویید

آیا حمام نمک خوبه؟
آیا رفت جلو بخار کتری خوبه؟
خوردن کباب خوبه؟

زهرا
زهرا
پاسخ به  مهدی
16 روز قبل

نه حمام نمک خوب نیست منم ابلع مرغان گرفتم ولی نمک بدتر میکنه نباید غذاهای گرم وتند بخری
باید بری هرروز حمام و دوش اب خنک بگیری ولباس نخی تنت کنی و غذاهای سرد ومایعات خیلی بخری مثل سوپ اب میوه اب انار

پیمان
پیمان
پاسخ به  مهدی
11 روز قبل

سلام رو زخم رو میگن با عسل باید بمالی و چند روز اول حموم براش خوب نیست باد براش خوب نیست و جای تاریکمایعات سرد زیاد مصرف کن هر ۶ ساعت استامینیفون مصرف کن

دکترطالبی
دکترطالبی
پاسخ به  مهدی
1 روز قبل

فقط استراحت مطلق+مولتی ویتامین+هیدروکسی زین+استامینوفن مایعات سوپ زیا.حمام روزانه ..جدیدا بعدکرونا جهش یافته حتما قرص اسیکلویر ۲۰میل گرم به ازای یکیلو وزنکودکان ۴بار درروز بزرگسالان ۵بار درروز توکودکان جدی بگیری چندتا مرگ داده

مهدی
مهدی
21 روز قبل

مهدی

طهورا صابری
طهورا صابری
23 روز قبل

من فقط می خواستم بدونم ابلی مرغان هست یا نه

طهورا صابری
طهورا صابری
24 روز قبل

من یه سوال داشتم من سرگیجه با احساس بیهالی دادم و سطح پوستم کمی خارش می‌دهد چیست

فادیه
فادیه
پاسخ به  طهورا صابری
14 روز قبل

هیچیت نیست

طاها
طاها
24 روز قبل

من ۴روزه ابله مرغان گرفتم شبا خوابم نمی بره چیکار کنم کمکم کنید

جا های آبله مرغان را نکن میمونه جاش
جا های آبله مرغان را نکن میمونه جاش
پاسخ به  طاها
16 روز قبل

روزی دوبار برو حموم یک بار صبح یک بار بعد از ظهر برو دکتر پماد بگیر

فادیه
فادیه
پاسخ به  طاها
14 روز قبل

منم مس ت هیچ راهی نداره عزیرم

رضا راه راه
رضا راه راه
29 روز قبل

داارو خانگی ابله چیه

نازنین
نازنین
1 ماه قبل

من ۱۳ سالمه و تا حالا نگرفتم و الان داداشم علائم آبله مرغون داره بعد اگه من بگیرم چطوریه ؟

و اینکه میترسم کوشته شوم

زهرا
زهرا
پاسخ به  نازنین
16 روز قبل

عه این چه حرفیه من میترسیدم ولی خب الان گرفتم اشکال نداره من ۱۷ سالمه تو که سنت کمتره زودتر خوب میشی فقط باید رعایت کنی

مهدی
مهدی
پاسخ به  نازنین
14 روز قبل

کووشته شد

Fatima
Fatima
1 ماه قبل

سلام من سیزده سلامه. دیروز کنار پسر عمو که تازه خب شده ،بودم. ولی نه بهش دست زدم نه زیادی نزدیک اون شدم. نمیدونم که گرفتم یا نه. بدنم خارش داره ولی احساس میکنم بخاطر ترس هست. به نظرتان گرفتم؟؟

Asra
Asra
پاسخ به  Fatima
22 روز قبل

نترس فقط بخاطر ترسه

ngr
ngr
پاسخ به  Fatima
22 روز قبل

فکر نمیکنم به این زودی منتقل بشه اگرم بشه بعد از دو هفته

فادیه
فادیه
پاسخ به  Fatima
14 روز قبل

خیر بخاطر استرسه

نیلوفر
نیلوفر
1 ماه قبل

دوستان من به تازگی ابله مرغان گرفتم از نوع خیلی شدید دختر هستم مجرد و‌۳۰سالمه. دکتر نرفتم.روز اول بی حالی داشتم و کمی حالت تهوع شب شروع شد به سردرد شدید و سرگیجه شدیدا چنان که خوردم زدم و چشام تارشد.خلاصه من روز اول چون بدن درد داشتم از استامینوفن ۵۰۰شروع کردم دیدم فایده نداره شیاف دیکلوفناک استفاده کردم و بعد شروع کردم به استفاده از ازیترومایسین‌روزی یک عدد. و برای بدن دردم ناپروکسین خیلی خوبه.بخور بابونه و کاکوتی رو صد در صد پیشنهاد میکنم که شفای سردرد و‌بدن درد هست و نصف لیوان از اون خوردم.بعد سریعا خوب شدم.چنان که در چهار روز کمی بدن درد داشتم‌فقط. هرچقدر میتونید مایعان بخورید حتی اگر حالت تهوع داشتید.میوه نارنگی پرتقال سیب کمپوت اناناس و اش و سوپ.قول میدم خیلی سریع خوب میشد.نوشتم برای شما

Nazi
Nazi
پاسخ به  نیلوفر
23 روز قبل

عزیزم قرص عفونت ازیترومایسین برا ابله مرغان خوب نیس

وایف
وایف
پاسخ به  نیلوفر
20 روز قبل

شیاف خیلی بده

ممد
ممد
1 ماه قبل

سلام دوستان من تقریبا از سه یا چهار روز پیش گلودرد شدید داشتم بعد از ۲ روزه پیش سردرد و تب هم بهش اضافه شد دیشب متوجه شدم تو بدنم تعداد انگشت شماری دونه قرمز بیرون اومده میخواستم بدونم آبله گرفتم اگه گرفتم چرا هنوز دونه هاش بیرون نزده

یوسف
یوسف
1 ماه قبل

سلام من دو روز گرفتم۱۵ سالمه سردرد و تپش قلب و گلودرد خیلی دارم و خارش سرم خیلیه
یه غده هایی پشت سرم دراومده مال اینه یا چیز دیگس؟؟

محمد
محمد
پاسخ به  یوسف
1 ماه قبل

منم پشت سرم غده دوتا در اومده

نیلوفر
نیلوفر
پاسخ به  یوسف
1 ماه قبل

اره همش از ابله هست

محمد امین
محمد امین
پاسخ به  یوسف
21 روز قبل

دقیقا من هم همه‌ی این علائم رو دارم

Sarita
Sarita
پاسخ به  یوسف
16 روز قبل

منم دو روزه متوجه شدم گرفتم اول گلو درد شدید داشتم بعد ضعف رفتم بیحال شدم کسالت داشتم تب هم اضافه شده الان بدنم کم کم داره مریزه بیرون چیکار کنممم راهنمایی کنید دوستان

Zo.gh
Zo.gh
1 ماه قبل

سلام پسرم ابله گرفته،خودم نگرفتم برای پیشگیری چه دارویی استفاده کنم

Nazi
Nazi
پاسخ به  Zo.gh
23 روز قبل

هیچی

مهدی
مهدی
پاسخ به  Zo.gh
21 روز قبل

حمام نمک

محمد امین
محمد امین
پاسخ به  Zo.gh
20 روز قبل

ببر دکتر دیگه

اتنا
اتنا
1 ماه قبل

سلام۴٢سال دارم ۴روز هست که به ابله مرغان مبتلا شدم از دخترم که بعد از ١٧روز از بیماریش میگذره بهم انتقال پیدا کرده داخل دهان گوش وهمه سرم دانه ها پخش شده تب ولرز دارم پزشک هم داروی خاصی بهم نداده دردم وحشتناک هست. چیکار کنم

نرگس
نرگس
پاسخ به  اتنا
1 ماه قبل

سلام من ۳۳سالنه ابله مرغان گرفتم سه روزه با تبو لرز شدید و دانه های بدن بشدت زیادتر شده حتی تو گلو ودهان گوشم است چکار کنم زودتر بهبود پیدا کنم دکتر هم رفتم کالامین داده با چندتا قرص لطفا کمکم کنید

حسین
حسین
پاسخ به  نرگس
25 روز قبل

سلام به طور مداوم حمام وار جوش شیرین استفاده کنید و پماد کالاندولا
برچسب اتفاق وتجربه
یاعلی

سودی
سودی
پاسخ به  اتنا
1 ماه قبل

سلام من حدود یک هفته پیش مبتلا شدم و الان رو به بهبودم. به دلیل ویروسی بودن درمان خاصی ندارد و باید دوره بیماری طی بشه. استامینوفن مصرف کن روی تب و خوابت تاثیر خوبی داره. خوراکی های خنک مثل ماست و خیار و انواع میوه بجز میوه های استوایی و محرک عالیه.نوشابه و کافیست قدغن. هر روز هم یه دوش ولرم.لباس خنک پنبه ای بپوشی اصلا خارش نمی‌گیری.

محمد
محمد
پاسخ به  اتنا
1 ماه قبل

۶

شمیم
شمیم
1 ماه قبل

من ابله گرفتم سی سالمه دو روز اول سر درد شدید داشتم روز سوم تب لرز وحشتناک شدید
روز چهارم صورتم ریخت بیرون گردن سر
کمرم روی سینه ها بشدت ریختن بیرون دست پام کمتر
خارش شدید به همراه درد
سر گیجه دارم
دکتر گفت طبیعی فقط ضد خارش قرص داد
پماد گفت بدتر میکنه نمیخواد
سن بالا بگیرید رسما میمیرید زنده میشید
وحشتناکه

رضا
رضا
1 ماه قبل

اخ اخ نزدیک ۵روزه گرفتم صورتم همش پوف زده بعضی جاها هم داره سیاه میشع بنظر داره خوب میشه خیلی بده

نعمت
نعمت
1 ماه قبل

سلام من ۳۴ سالمه ابله مرغان گرفتم ولی اصلا ن میخاره ن میسوزه الان ۵ روزه فقط گردنم درد گرفته

رضا
رضا
پاسخ به  نعمت
1 ماه قبل

داداش به وقتش خارشش هم میاد سراغت

یه نفر
یه نفر
پاسخ به  رضا
30 روز قبل
حلما
حلما
پاسخ به  نعمت
1 روز قبل

منم گردن درد دارم. گردنتون خوب شد؟

قاسم
قاسم
1 ماه قبل

یه ناحیه هایی از بدن. ابله میزنه که. تا الان نمیدونستی همچین جایی تو بدنت هس،

....
....
پاسخ به  قاسم
1 ماه قبل

حق

سارا
سارا
پاسخ به  قاسم
1 ماه قبل

منم گرفتم اشتهام صفر شده

رها
رها
پاسخ به  قاسم
27 روز قبل

خخخخخ وای ممردم از خنده

سوین
سوین
پاسخ به  قاسم
25 روز قبل

وای دقیقا

بنیامین
بنیامین
1 ماه قبل

سلام منم این مریضی وحشتناک گرفته باید چند روز استراحت کنم تا خوب شم ۱۷سالمه

مهسا
مهسا
1 ماه قبل

من ۳۱ سالمه سه روز لرز شدید داشتم بعد پشت گوشم ورم کرد و توی سرم جوش زد فهمیدم ابله مرغون گرفتن الان گردن و یکم رو صورتم پاشیده و خیلی میسوزه دکتر بهم کالمین دی با بتامتازون داده به نظرتون جواب میده

سارا
سارا
پاسخ به  مهسا
1 ماه قبل

سلام منم دقیقا همینجوری شدم

جاوید
جاوید
پاسخ به  سارا
4 روز قبل

ببخشید من هم گرفتم بعضیا میگن دوش نگیر بد تر میشی ایا حقیقته

محمدی
محمدی
1 ماه قبل

سلام من ناحیه تناسلیم خیلی اذیتم میکنه خارش داره
و لای موهای سرمم خیلی میخاره . خاروندم آبای داخل جوشها خارج شد جاش میمونه؟

....
....
پاسخ به  محمدی
1 ماه قبل

خاک تو سرت پاره ای

شاهرخ
شاهرخ
1 ماه قبل

سلام من زخم هارو بعد ۳ روز خاروندم بعد ازش نثل تاپل اب بیرون زد … جاش میمونه ؟؟

سجاد
سجاد
1 ماه قبل

من الان ۳روزه آبله مرغان گرفتم ۲۹سالمه دارم میمیرم تمام بدنم حتی تو دهنم تاول زده یه طرف گلوم باد کرده دکتر فقط دو بسته قرص هیدروکسی داده و یه پماد کالامین
تروخدا ردهکاری دارین بگین

سامی
سامی
پاسخ به  سجاد
1 ماه قبل

سلام قرص آسیکلوویر۴۰۰مصرف کنید

شراره
شراره
پاسخ به  سامی
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر من ۲۲سالمه دیروز روی قفسه سینم یه عالمه لکه های قرمز ریخت بیرون با سوزش و خارش داروخانه قرص سیتریزین و پماد هیدروکوتیزون داد امروز کمرنگ شدن و فقط خیلی کم صورتم داغه دستو پام یخه رو صورتم و اینا هم نزده به نظرتون آبله مرغونه؟واکسنامم زدم

ستاره
ستاره
پاسخ به  شراره
1 ماه قبل

نه این کهیره.. بخاطر گرمی وحرارت کبدت بالاست باید خنکی بخوره حرارتش بیاد پایین

...
...
1 ماه قبل

تو چشمم زده چیکار کنم؟

نگین
نگین
1 ماه قبل

من ۲۱ سالمه خیلی میترسم که ابله بگیرم تاحالا نگرفتم از بچگی همه واکسنامم زدم اما خیلیام همه واکسناشونو زدن بازم ابله میگیرن،الان چیکار کنم که هیچوقت ابله نگیرم؟

Melika
Melika
پاسخ به  نگین
1 ماه قبل

سلام دوست عزیز
هرکاری کنی شاید بگیری البته اگه ناقلی پیشت باشه .
وابنکه نترس درسته آبله مرغون کشنده است اما چون همه واکسن هات رو زدی اگه بگیری هم زیاد اذیت نمیشی .
من خودم اینطوری شدم

ویروس
ویروس
پاسخ به  نگین
1 ماه قبل

هر کاری بکنی اخرش باید بدی

مهسا
مهسا
1 ماه قبل

سلام غده هایی ک از پشت سر در میان چی هستن آیا مشکلی داره؟

سعید
سعید
پاسخ به  مهسا
1 ماه قبل

سلام ابله مرغان گرفتید اینجوری شدید منم غده در اومده پشت سر

سعید
سعید
پاسخ به  سعید
1 ماه قبل

ولی نمیدونم ابله مرغان یان اگه شما گرفتید و این دونه پشت سر در اومده مثل قده ب من بگید بدونم ابله مرغان دارم یان

هلیا
هلیا
پاسخ به  سعید
12 روز قبل

اره برای منم دراومده
ابله ست

مراد
مراد
پاسخ به  سعید
21 روز قبل

برای من هم درومده

امیر
امیر
پاسخ به  مهسا
1 ماه قبل

غده لنفاوی زیاد مهم نیس خودش خوب میشه

M.t
M.t
پاسخ به  مهسا
1 ماه قبل

سلام نه من آبله گرفتن یکی دو روز پست گوشم ورمکرد خیلی ترسیده بودم اما بعد از اینکه بدنم آبله کامل بیرون ریخت خوب شد

صادق
صادق
1 ماه قبل

من هجده سالگیمه گرفتم خیییلی بده اولش با دل‌پیچه و کمر درد و تب و لرز شروع شد حالا ام که روز سومه از درومدن تاول ها بشدت خارش و سوزش و لرز دارم سعی کنید تو بچگی بگیرید

امیر
امیر
پاسخ به  صادق
16 روز قبل

الان چطوری برگردم بچگیم

کیارش
کیارش
1 ماه قبل

من پسرم تازه چهار ماهشه ابله مرغان گرفته چی گار کنم

ابوالفضل
ابوالفضل
2 ماه قبل

سلام ابوالفضل هستم ۱۲ساله خسته نباشی چه دارویی برا خارش آبله مرغان وجود داره و برای درمان چه باید کرد

آتنا
آتنا
پاسخ به  ابوالفضل
1 ماه قبل

بری از داروخونه یک شاپویی میده آبله مرغانت از بین میره

افسون
افسون
پاسخ به  آتنا
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر میشه لطف کنید اسم شامپو بگین ممنون میشم

سامی
سامی
پاسخ به  آتنا
1 ماه قبل

سلام اسم شامپو رو لطف می کنید

بهروز
بهروز
پاسخ به  ابوالفضل
1 ماه قبل

با ناخن بخارون و حالشو ببر

M.m
M.m
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید من باردار هستم وقبلا ابله مرغان گرفتم الان پسر ۵ ساله ام ابله مرغان گرفته امکان داره من دوباره مبتلا بشم؟

بهروز
بهروز
پاسخ به  M.m
1 ماه قبل

نه شما دیگه آبله مرغون نمیگیری ولی امکان گرفتن آبله بوقلمون داری

امیر
امیر
پاسخ به  M.m
1 ماه قبل

سلام اگه یه بار بگیری دوباره نمیگیری

عرفان
عرفان
2 ماه قبل

من یه هفته پیش زده بودم باحموم رفتن و شامپوبدن زدن خوب شدم آب باید زیاد بخورید

افسون
افسون
پاسخ به  عرفان
1 ماه قبل

سلام چند روز طول کشید تا خوب شدید

فاطمه
فاطمه
2 ماه قبل

سلام من دخترم ۱۲سالمه
من آبله مرغون گرفتم روز اول ه ولی خارش ندارع!
بخار واسه آبله مرغون بده ؟
ممنون میشم اگه جوابم بدید

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط فاطمه
بهروز
بهروز
پاسخ به  فاطمه
1 ماه قبل

مگه گرفتگی سینوسه که آبله مرغون براش خوب باشه

انیس
انیس
2 ماه قبل

سلام من الان روز سوم هست دارم میمیرم با هیچ مسکنی آروم نمیشم اینکه میگن عسل بمالید و نمی‌دونم روغن نارگیل درسته من صورتم زیاد زده خیلی میترسم جاش بمونه ،

زهرا
زهرا
پاسخ به  انیس
2 ماه قبل

روغن بابونه اصل بمالید

الی
الی
پاسخ به  انیس
1 ماه قبل

سلام شما الان خوب شدید؟
منم مثه شمام الان ۴ روزه گرفتم

هلیا
هلیا
پاسخ به  الی
12 روز قبل

الان خوب شدید؟

بهروز
بهروز
پاسخ به  انیس
1 ماه قبل

روغن مار بمالید یا روغن کروکودیل

مریم
مریم
پاسخ به  انیس
1 ماه قبل

سلام اگه جوشها رو نکنی جاش نمیمونه

آرین
آرین
پاسخ به  انیس
30 روز قبل

سلام استرس نداشته باشید نخارونید قرص سیتیریزین ۱۰ هر ۱۲ ساعت بخورید پماد هیدرو یا کالامین بزنید و هر موقع خشک و خوب شده بر ای اینکه رد جوش نمونه از پماد اسکار لیفیت بزنید وخشک کننده سفالکسین ۲۵۰ هر ۸ ساعت الان بخورید به همراه اب فراوان

آرمانی
آرمانی
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید
چهار روز هستش که آبله مرغان گرفتم الان بعضی از جوش ها سیاه شدن این نشانه بدی ؟

آخرین ویرایش 2 ماه قبل توسط آرمانی
زهرا
زهرا
پاسخ به  آرمانی
2 ماه قبل

گل سرشور و ماست بمالید بعد بشورید خیلی خوبه
سردر و مورد هم عالیه حتما امتحان کنید

افسون
افسون
پاسخ به  زهرا
1 ماه قبل

سلام گل سرشور چیه
بعد چطور با استفاده کنیم

هادی
هادی
پاسخ به  آرمانی
2 ماه قبل

نخیر نیست دارن خشک میشن و میرن دیگه

بهروز
بهروز
پاسخ به  آرمانی
1 ماه قبل

خیر سیاهی به خاطر اینکه احتمالا از عقوامشون فوت شدن

بکن بهروز
بکن بهروز
پاسخ به  بهروز
1 ماه قبل

خیلی نمک داری سوراخ

خودم
خودم
پاسخ به  بکن بهروز
1 ماه قبل

دمت گرم با اسمت و جوابت حال کردم

بکن بهروز ۲
بکن بهروز ۲
پاسخ به  بهروز
5 ساعت قبل

نمک نریز ک.. نمک

روشا ۱۵ ساله
روشا ۱۵ ساله
2 ماه قبل

سلام خسته نباشید من ابله گرفتم دکتر نرفتم از داروخانه برام یه مسکن با کالین دوتا کرم دیگه گرفتن کرم هارو میزنم بدتر میشه هیچ کدومش هم خشک نشده خیلی درد دارم سوژه شدید گلو درد خارش شدید کل بدن حتی لا به لای موهام ابله زده با وسط گوشم تو دهنم هم یه التهاب سفید زده ولی دردی نداره سردرد هم میگیرم با مسکن خوب میشه
اگه برم دکتر چیز خاصی میده که به درد بخوره یا فایده ای نداره باید با همین کرم مسکن چیزای خنک مواد غذایی اینا صبر کنم توروخدا جواب بدین هیچی نمیتونم بخورم دارم میمیرم
چیکار کنم واکسن زونا چیه یکم توضیح بدید دربارش

مریم
مریم
پاسخ به  روشا ۱۵ ساله
2 ماه قبل

سلام۔من دخترم ۱۳ سالہ ھست۔آبلہ گرفتہ ھمہ جای بدنش جوش زدہ بردم دکتر دارو و پماد دادہ۔منم در کودکی گرفتم احتمال چکار کنیم من و پسر کوچیکم نگیریم برا دخترم چکار کنیم

بهروز
بهروز
پاسخ به  مریم
1 ماه قبل

هرکاری بکنی میگیری

پارسا
پارسا
پاسخ به  روشا ۱۵ ساله
2 ماه قبل

باید بری
دکتر

قهرمان
قهرمان
پاسخ به  روشا ۱۵ ساله
1 ماه قبل

حتمابه دکتر عفونی مراجعه کنید چون داروهای ضد ویروس و ضدحساسیت بهتون میده و درمان ذو سربعتر میکنه

علی
علی
پاسخ به  روشا ۱۵ ساله
1 ماه قبل

سلام من پسرم ۸ سالش بردم دکتر گفت ابله مرغان گرفته بهش قرص افلوفکت و پماد کالامین داده

ابولفضل
ابولفضل
2 ماه قبل

هیمن الانشم از خارش دارم میمیرم کهساعت ۴هست از نصفه شبه بیدارم

بهروز
بهروز
پاسخ به  ابولفضل
1 ماه قبل

فرصت خوبیه فیلم نگاه کن

ابولفضل
ابولفضل
2 ماه قبل

حتی پماد هم اثری نداره

دکمه بازگشت به بالا