دارو

داروی نفازولین (قطره و اسپری بینی) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Naphazoline nasal Drops | Naphazoline nasal Spray

همه چیز در رابطه با تفاوت قطره نفازولین چشمی و بینی، اختلالات دارویی و مطالب مرتبط با آن

آشنایی با مصارف داروی نفازولین ( اسپری و قطره بینی) Naphazoline

از اسپری نفازولین در مواردی به صورت موقت برای تسکین دادن سوزش های چشم که از حساسیت های هوایی و یا آلرژی ها به وجود می آید استفاده می شود.
نفازولین مصرف دارویی زیادی داردکه از جمله ی این ها خارش ها، سوزش و یا تحریکاتی که در بینی اتفاق می افتد است،  در موارد مصرفی چشمی زمانی از این دارو استفاده می گردد که چشم بر اثر باد و یا گردو غبار و حتی در هنگام رانندگی بیش از حد دچار سوزش و یا آلرژی می شود. در واقع باید گفت که از این دارو برای کم تر کردن علائم رینیت و سینوزیت استفاده می شود.

مکانیسم تاثیر گذاری داروی نفازولین Naphazoline

قطره نفازولین به عنوان آمین تقلید کننده سمپاتیک در بدن انسان وارد عمل می گردد، زمانی که چشم و یا بینی دچار سوزش و یا آلرژی می گردد این دارو با ایجاد تحرک در گیرنده های آلفا، این عروق را تنگ می کند و باعث جلوگیری از سوزش می گردد.

می‌توانید به صورت غیر حضوری و ۲۴ساعته،با پزشک آنلاین متخصص گوش، حلق و بینی و متخصص چشم پزشک، تلفنی و متنی صحبت کنید، و از ایشان برای مصرف این دارو مشاوره بگیرید.

فارماکوکینتیک داروی نفازولین Naphazoline

زمانی که این دارو مورد استفاده قرار می گیرد به صورت تقریبی ۱۰ دقیقه بعد شروع به تاثیرگذاری می کند و اثر آن ۲ الی ۶ ساعت در بدن می ماند.


Advertisement

منع مصرف داروی نفازولین Naphazoline

از نفازولین در گلوکوم به وسیله زاویه نازک نباید استفاده شود، مگر این که شرایط خاصی وجود داشته باشد.

عوارض جانبی موجود در داروی نفازولین Naphazoline

در هنگام مصرف این دارو ممکن است در بینی سوزش و یا خشکی آب بینی به وجود آید. هنگام مصرف چشمی احتمال وجود خشکی، سوزش و یا فشار در داخل چشم نیز وجود دارد و در حالت کلی وجود بالا رفتن فشار خون، خستگی، سردرد، تعریق و تهوع نیز وجود دارد.

تداخلات دارویی نفازولین Naphazoline

زمانی که نفازولین با داروی ماپروتیلین استفاده گردد موجب تداخل دارویی می شود و حتی مصرف با قرص های ضدافسردگی سه حلقه ای ممکن است فرد را دچار افزایش فشار خون کند.

هشدار های داروی نفازولین Naphazoline

  1. به دلیل پایین بودن سیستم عصبی کودکان و نوزادان استفاده از این دارو باید با توصیه پزشک باشد زیرا ممکن است مشکلاتی در سیستم عصبی بوجود آورده و کودک دچار پایین آمدن دمای بدن و اغماء گردد.
  2. اگر از این قطره به صورت مکرر و چند روز پشت سرهم استفاده شود ممکن است باعث ایجاد خشکی و سوزش در بینی شود.
  3. این دارو حتما باید براساس توصیه پزشک تجویز گردد و میزان استفاده از نفازولین بیشتر از ۷۲ ساعت نباشد.

توصیه های دارویی نفازولین Naphazoline

  1. در هنگام استفاده از این دارو باید بازه ی زمانی را در نظر گرفت و بیش از ۳ الی ۴ روز از آن استفاده نکرد مگر در مواقعی که دستور پزشک باشد.
  2. موارد استفاده ی این دارو برای کودکان و نوزادان مناسب نمی باشد.

ارتباط مستقیم انلاین با متخصص چشم پزشک

ارتباط مستقیم با پزشک انلاین متخصص گوش، حلق و بینی


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا