درمان عفونت ریه و انواع آن | بررسی علل ابتلا و راه های پیشگیری

نشانه های ابتلا به عفونت ریه، نحوه تخلیه عفونت ریه، عفونت ریه باعث مرگ می‌شود؟

عفونت ریه

هنگامی که قسمتی از بافت ریه و کیسه‌های راه‌‌های هوایی التهاب یابند و در آن­‌ها خلط و ترشحات مسیر تنفسی را ببندد و در تنفس فرد مشکل ایجاد شود، می‌گویند که عفونت ریه رخ داده است. عفونت ریه ممکن است در اثر حضور ارگانیسم‌های مختلفی در ریه صورت گیرد. این ارگانیسم‌ها می‌توانند شامل انواع ویروس‌ها، انگل‌ها و یا باکتری‌ها باشند.

ارگانیسم‌های کوچک از طریق جریان خون به ریه‌‌ها رسیده و سبب ایجاد عفونت می‌گردد. اما در اغلب اوقات ارگانیسم‌ها توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی یا همان قطرات تنفسی که از فردی به فرد دیگری منتقل می‌‌شوند به ریه‌ها منتقل می‌گردند.

دمای معمولی بدن افراد معمولاً در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد می‌باشد که اگر فرد دچار عفونت‌های باکتریایی در ریه شده باشد، ممکن است که دمای بدن فرد به اندازه حدود ۴۰.۵ درجه سانتی گراد نیز بالا رود که این میزان از تب بالا بسیار خطرناک است.

عفونت ریه چیست؟

هنگامی که قسمتی از بافت ریه و کیسه‌های راه‌های هوایی التهاب یابند و در آن­ها خلط و ترشحات مسیر تنفسی را ببندد و در تنفس فرد مشکل ایجاد شود، می‌گویند که عفونت ریه رخ داده است.

عفونت ریه ممکن است در اثر حضور ارگانیسم‌های مختلفی در ریه صورت گیرد. این ارگانیسم‌ها می‌توانند شامل انواع ویروس‌ها، انگل‌ها و یا باکتری‌ها باشند. عفونت ریه بیماری شایعی می باشد که این بیماری به خصوص در کودکان خردسال و افراد مسن بسیار خطرناک است.

عفونت به وجود آمده در ریه بیشتر کیسه‌های هوایی که در ریه موجود می‌باشند را درگیر کرده و مجاری هوایی انتقال دهنده هوا به ریه‌ها را به میزان کمتری درگیر می کند. بخشی از ریه که دچار عفونت بسیار شدیدی شده باشند توسط مایعی پر می گردد. این مایع حاوی گلبول‌های سفید می‌باشد که برای مقابله با عفونت تولید شده‌اند.

شیوع عفونت ریه همان گونه که اشاره شد بسیار بالا می‌باشد و در هر سال حدود یک درصد از افراد بالغ گرفتار این بیماری می‌شوند. همچنین هر ساله تعدادی از این افراد دچار مرگ نیز می‌گردند.

متخصص ریه آنلاین

عفونت ریه| علائم، راه های درمان و پیشگیری
عفونت ریه

دلایل و منشاء به وجود آمدن بیماری عفونت ریه

همان گونه که اشاره شد عفونت ریه یا پنومونی توسط ارگانیسم‌های کوچکی مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و غیره که منجر به بیماری می‌شوند، به وجود می‌آید. این ارگانیسم‌ها معمولاً در ریه افرادی که سالم هستند وجود ندارد و در برخی مواقع این ارگانیسم‌های کوچک از طریق جریان خون به ریه‌ها رسیده و  سبب ایجاد عفونت می‌گردد. اما در اغلب اوقات ارگانیسم‌ها توسط قطرات ریز آب موجود در هوای تنفسی یا همان قطرات تنفسی که از فردی به فرد دیگری منتقل می‌شوند به ریه‌ها منتقل می‌گردند.

منبع این ارگانیسم‌های کوچک می‌توانند افرادی باشند که به دلیل بیماری خود با سرفه و عطسه سبب انتشار قطرات تنفسی خود به دیگران می‌شوند. برخی مواقع این میکروب‌ها از مکان‌های ناشایع نیز منشا می‌گیرند. به عنوان مثال ارگانیسم‌های که سبب ایجاد یک نوع خاص از عفونت ریوی به نام پنومونی لژیونلایی می‌گردند، ارگانیسم‌هایی هستند که در آب‌های گرم زندگی می‌کنند.

به عنوان مثال دیگر می‌‌توان پسیتاکوز را نام برد که معمولاً از پرندگان به خصوصی مانند طوطی‌ها منشا می‌گیرد. همچنین استافیلوکوک‌های مقاوم به متی سیلین نیز معمولاً در بیمارستان ها یافت می‌گردند و می‌ توانند در افرادی که به علت‌های متفاوت در بیمارستان پذیرش شده‌اند ایجاد عفونت ریه یا پنومونی کنند.

علاوه بر ارگانیسم‌هایی که می توانند سبب ایجاد عفونت ریه شوند، ممکن است عوامل دیگری از جمله استنشاق انواع مواد شیمیایی مانند بخارهای سمی سبب ایجاد التهاب در ریه افراد گردد. در برخی موارد نادر نیز ممکن است التهابات ریه در اثر استنشاق موادی که حساسیت زا هستند ایجاد گردد.

افرادی که دارای مشاغل خاص هستند ممکن است در هنگام کار با موادی که در محیط کاری یا انواع محیط‌های دیگر وجود دارد، مواجه شوند که این موارد سبب ایجاد التهاب در بافت ریه این افراد می‌گردد. مثلاً به عنوان مثال می‌توان برخی از کشاورزان را نام برد که در زمان تنفس گرد و غبارات حاصل از غلات کپک زده ممکن است دچار التهابات ریوی گردند.

افرادی که دارای مشاغل خاص هستند ممکن است در هنگام کار با موادی که در محیط کاری یا  انواع محیط های دیگر وجود دارد، مواجه شوند که این موارد سبب ایجاد التهاب در بافت ریه این افراد می گردد. مثلاً به عنوان مثال می توان برخی از کشاورزان را نام برد که در زمان تنفس گرد و غبارات حاصل از غلات کپک زده ممکن است دچار التهابات ریوی گردند.

افرادی که دارای مشاغل خاص هستند ممکن است در هنگام کار با موادی که در محیط کاری یا  انواع محیط های دیگر وجود دارد، مواجه شوند که این موارد سبب ایجاد التهاب در بافت ریه این افراد می گردد. مثلاً به عنوان مثال می توان برخی از کشاورزان را نام برد که در زمان تنفس گرد و غبارات حاصل از غلات کپک زده ممکن است دچار التهابات ریوی گردند.

علائم عفونت ریه

علائم عفونت ریه معمولا به صورت ناگهانی بروز می کند. از علائم شایع عفونت ریه می توان:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • سرفه و تب و لرزهای گاه گاهی نام برد.
 • سرفه ها در ابتدا خشک می‌باشند، اما هنگامی که یکی دو روز از روند بیماری گذشته باشد، ممکن است با خلط‌های زرد سبز و رگ‌های خونی همراه باشند.

علائم عفونت ریه می‌تواند از علائم و نشانه‌های خفیف تا نشانه‌های شدید متفاوت باشد. بروز علائم و شدت آن‌­ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که می‌ توان از این عوامل به سن فرد، سلامتی عمومی بدن وی و این که آیا بیماری فرد توسط باکتری، ویروس و یا قارچ ایجاد شده باشد، بستگی دارد. علائم ممکن است مانند علائم ساده شبیه به علائم سرماخوردگی و آنفولانزا باشند، اما تمایل به ماندگاری بیشتری در بدن دارند.

در ادامه مبحث علائم را به صورت مفصل شرح خواهیم داد.

اولین موردی که در عفونت ریه پدیدار می‌ گردد سرفه‌هایی هستند که مخاطب غلیظی را ایجاد می‌‌کنند. سرفه‌ها به بدن فرد کمک می‌‌کنند که مخاطی که بر اثر التهاب راه‌های هوایی و ریه‌ها ایجاد شده است ، خلاص گردند. همچنین ممکن است در برخی مواقع این سرفه‌ها حاوی خون باشند.

هنگامی که فرد مبتلا به برونشیت یا ذات الریه می‌گردد ممکن است سرفه‌ای داشته باشد که مخاط ضخیمی دارد و ممکن است رنگ آن هم بین رنگ‌هایی مانند:

 • شفاف
 • سفید
 • سبز
 • و زرد مایل به خاکستری متفاوت باشد.
 • همچنین لازم به ذکر است که حتی بعد از بهبود علائم نیز ممکن است سرفه‌ها تا چندین هفته  در بدن فرد باقی بمانند.

مورد بعدی احساس درد تیز و سوزاننده در قفسه سینه می‌باشد. دردی که در قفسه سینه در هنگام عفونت ریه ایجاد می‌گردد، به صورت دردهای تیز و یا سوزاننده توصیف می‌شود. هنگام سرفه و نفس کشیدن‌های عمیق توسط فرد درد قفسه سینه شدت می‌یابد. گاهی اوقات دردهای شدید می‌توانند در قسمت های میانی بدن و در پشت کمر فرد نیز احساس شوند.

تب از جمله علائم بعدی است که در عفونت ریه مشاهده می‌گردد و در این جا آن را شرح خواهیم داد. هنگامی که بدن فرد در مقابله با عفونت، سیستم ایمنی خود را به کار می‌ اندازد، تب ایجاد می‌ شود.

دمای معمولی بدن افراد معمولاً در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد می‌باشد که اگر فرد دچار عفونت‌های باکتریایی در ریه شده باشد، ممکن است که دمای بدن فرد به اندازه حدود ۴۰.۵ درجه سانتی گراد نیز بالا رود که این میزان از تب بالا بسیار خطرناک است. ممکن است تب دوباره بالا رود، بنابراین باید حتماً برای جلوگیری از افزایش تب فرد اقداماتی را انجام دهد.

اگر تب فرد بالای ۳۸.۹ درجه سانتی گراد رود، اغلب منجر به علائمی از جمله :

 • لرز
 • تعریق
 • دردهای عضلانی
 • سردرد
 • ضعف
 • و کمبود آب در بدن می‌شود.
 • همچنین اگر تب فرد بالاتر از ۳۸.۹ درجه سانتی گراد رود یا بیش از سه روز ادامه پیدا کند حتماً فرد باید به پزشک مراجعه کند.

درد بدن نیز از دیگر عوامل علائمی است که در هنگام عفونت ریه در بدن فرد مشاهده می‌گردد. ممکن است در هنگام ابتلا به عفونت ریه عضلات و کمر فرد دچار دردهایی شود که به این عارضه میالژی نیز گفته می‌شود. در بعضی اوقات ممکن است که در عضلات نیز التهاب ایجاد گردد که در صورت ابتلا به عفونت می‌تواند به درد بدن هم منجر شود.

آبریزش بینی نیز یکی دیگر از علائم می باشد که این آبریزش بینی اغلب در عفونت ریه های شبیه به برونشیت می باشد و با یک سری از علائم‌ آنفولانزا نظیر عطسه همراه است.

تنگی نفس و خس خس سینه نیز از دیگر علائم می‌باشند. تنگی نفس در این حالت به این معناست که فرد احساس می‌کند نمی‌تواند نفس بکشد یا در هنگام تنفس در ریه خود احساس سختی دارد‌. اگر فرد در تنفس خود دچار مشکل شود باید فوراً به پزشک متخصص مراجعه کند.

 همچنین هنگام بازدم و بیرون دادن نفس نیز ممکن است سینه فرد صداهایی مانند سوت‌های پر صدا ایجاد کند که فرد به صورت خس خس آن را بشنود، این حالت در هنگام باریک شدن مجاری هوایی و یا التهاب این مجاری صورت می‌گیرد.

معمولاً در هنگام مواجه با عفونت بدن احساس تنبلی و خستگی می‌کند. این موضوع به این دلیل می‌باشد که در این هنگام بدن در حال مبارزه با عفونت است و سبب ایجاد احساس خستگی در بدن می گردد. استراحت یکی از مهم ترین عوامل برای بهبود در این موقعیت می‌باشد.

کبود شدن رنگ پوست و یا لب‌ها نیز ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن در هنگام عفونت ریه رخ دهند. در این حالت لب و یا ناخن های فرد با رنگی متمایل به رنگ آبی پدیدار می‌ شوند. صدای ترک خوردگی و یا خرخر در ریه ها نیز یکی از علائمی است که حاکی از وجود عفونت ریه می باشد. این صدا از انتهای ریه‌ها به وجود می آیند که به عنوان کراکل یا ترک‌های bibasilar نیز شناخته می‌ شوند. پزشک متخصص می‌ تواند با استفاده از ابزارهایی مانند گوشی های طبی یا استتوسکوپ این صداها را شنیده و بیماری را تشخیص دهد.

علل ایجاد عفونت ریه

عفونت ریه انواع مختلفی دارد که در اثر وجود ویروس ها، باکتری ها و قارچ های مختلف ایجاد می‌ شود.

از جمله سه نوع از شایع ترین عفونت های ریوی می باشند.

شایع‌ ترین میکروارگانیسم هایی که سبب بروز برونشیت می‌شوند عبارتند از ویروس‌هایی مانند ویروس‌های آنفولانزا یا ویروس‌های سینسیتیال تنفسی. همچنین باکتری‌هایی مانند :

 • مایکوپلاسما پنومونیه
 • پنومونیه کلامیدیا
 • و بوردتلاپرتوسیس

نیز از جمله میکروارگانیسم‌هایی هستند که سبب ایجاد برونشیت می‌شوند.

از جمله شایع‌ترین میکروارگانیسم که مسئول ایجاد ذات الریه می‌گردند نیز می‌توان باکتری‌هایی مانند استرپتوکوک پنومونیه که شایع‌ترین میکروارگانیسم پدیدآورنده ذات‌ الریه می‌باشد و همچنین باکتری‌های آنفولانزای هموفیلوس و مایکوپلاسما پنومونیه و همچنین ویروس‌هایی مانند ویروس آنفولانزا یا (RSV) را نام برد.

انواع عفونت‌های ریوی به ندرت توسط قارچ‌هایی مانند :

 • پنوموسیستیس جیرووسی
 • کپسولاتوم هیستوپلاسما
 • و یا آسپرژیلوس در بدن فرد ایجاد می‌گردد.

عفونت‌های قارچی ریه در افرادی که سیستم ایمنی آن‌­ها سرکوب شده‌اند بیشتر رخ می‌دهد. این سرکوب به دلیل بروز انواع خاصی از سرطان، ایدز و یا مصرف داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی سیستم ایمنی در برخی از افراد رخ می‌دهد.

مشاوره آنلاین با متخصص ریه

عفونت ریه| علائم، راه های درمان و پیشگیری
ریه درگیر عفونت ریه

بررسی علائم در انواع مختلف عفونت ریه

علائم ذات الریه

ذات الریه یکی از شایع ترین عفونت های ریوی می باشد که دلایل وجود آن می‌ تواند باکتریایی، قارچی و یا ویروسی باشد. این بیماری اغلب پس از ایجاد آنفولانزا در بدن رخ خواهد داد.

 این بیماری به عنوان یک نوع بیماری التهابی ریوی نیز شناخته می‌ شود. بیشتر اشخاص درگیر، اشخاص مسن، سیگاری و همین طور کودکان و نوزادان هستند که در معرض ابتلای بیشتری به این بیماری قرار دارند.

علائم بیماری ذات الریه با توجه به میزان شدت آن از خفیف تا شدید می باشد. با توجه به سن فرد و وضعیت سلامتی جسمانی فرد این شدت متفاوت خواهد بود. به طور کلی می‌ توان از علائم ذات ریه در بیماران به علائمی شبیه به آنفولانزا و سرماخوردگی در بیماران خفیف و همچنین

 • التهاب ریه
 • درد عضلانی
 • خستگی
 • درد و گرفتگی قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • تب و لرز بالا
 • استفراغ به خصوص در نوزادان
 • و همچنین تغییر سطح هوشیاری و عملکرد مغزی در افراد مسن نام برد.

علائم سل

لازم به ذکر است که سل یکی از بیماری‌ های عفونی ریوی است که علت به وجود آمدن آن باکتری به نام باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس می باشد. این بیماری به وسیله سرفه سرایت می کند. از طریق غذا، یا تزریق خون و نیش حشرات امکان  انتقال این بیماری به افراد دیگر ممکن نمی باشد.

از نشانه ها و علایم بیماری نیز می توان :

 • تنگی نفس
 • تب
 • سرفه
 • خلط سبز یا خلط آلوده به خون
 • کاهش اشتها
 • خستگی زودرس
 • ضعف عمومی و بی حالی و تعریق شبانه را نام برد.

علائم برونشیت

هنگامی که در پوشش لوله‌های برونش ریه التهاب و عفونت رخ دهد و سیستم ایمنی فرد ضعیف گردد عفونت ریه ای رخ می‌دهد که به آن بیماری برونشیت می‌گویند. برونشیت می‌ تواند به صورت حاد و مزمن رخ دهد‌. از جمله علائم این نوع از عفونت ریه می‌توان به:

 • خس خس سینه
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • مخاط‌‌های سنگین
 • سرفه‌های مداوم
 • و خستگی اشاره کرد. دبهتر است برای اطمینان از اینکه این علائم مربوط به عفونت ریه می باشند ویزیت آنلاین متخصص عفونی را با بهترین دکتر انلاین عفونی دریافت کنیم و از ایشان مشورت بگیریم.

سینوزیت و عفونت ریه

برای دریافت اطلاعات درباره ی بیماری سینوزیت می توانید مقاله سینوزیت از  سایت پذیرش ۲۴ را مطالعه بفرمایید.

عفونت ریه در کودکان

هنگامی که بخشی از ریه و یا کیسه‌های راه هوایی دچار التهاب شوند و در آن‌ها خلط و ترشحات مثل تنفس فرد را ببندند مشکلات ریوی از جمله عفونت ریه در کودک ایجاد می شود در این حالت کودک دچار تنفس‌های سطحی شده و اکسیژن و اکسیژن خون وی پایین می‌آید.

این بیماری در کودکان ممکن است به دنبال یک سرماخوردگی شدید که به درستی درمان نشده باشد رخ دهد. برخی از علائم و نشانه‌های بیماری در کودکان با بزرگسالان تقریباً یکسان می باشد. از جمله نشانه‌های یکسان با بزرگسالان به دلیل وجود عفونت ریه در کودکان می‌توان به:

 • درد قفسه سینه
 • تب
 • سرفه
 • بی حالی
 • و بی اشتهایی اشاره کرد.
 • همچنین ممکن است در کودکان تندی نفس
 • تندی نبض
 • کبود شدن پوست بخصوص اطراف دهان رخ دهد.
 • استفراغ
 • اسهال در شیرخواران
 • و همچنین بی‌قراری و خوب شیر نخوردن
 • اتساع و درد شکم نیز از جمله علائم در نوزادان است که می‌توان به آن‌­ها اشاره کرد.

برای درمان تب کودک می توان :

 1. از پاشویه و یا تن شویه صحیح کودک
 2. داروهای تب بر که توسط پزشک تجویز شده اند
 3. قطره
 4. شربت
 5. شیاف استامینوفن
 6. و شربت بروفن استفاده کرد.

همچنین برای راحت‌تر نفس کشیدن کودک می‌توان هوای اطراف کودک را مرطوب نگه داشت. برای این کار بهتر است از دستگاه‌های بخور گرم و مرطوب در قسمت بالایی سر کودک استفاده کرد. بخور به شل شدن ترشحات کمک کرده و تخلیه آن را برای کودک راحت‌تر می‌کند.

گفت و گو آنلاین با متخصص ریه آنلاین

عفونت ریه| علائم، راه های پیشگیری و درمان
درمان پزشکی عفونت ریه

تشخیص عفونت ریه

برای تشخیص عفونت ریه پزشک سوالاتی درباره علائم بیماری از فرد بیمار می‌پرسد و سپس با گوش دادن به وسیله گوشی پزشکی قادر به شنیدن صداهای غیر طبیعی می‌باشد و در نتیجه نواحی گرفتار در ریه را تشخیص خواهد داد. این بیماری به همین سادگی تشخیص داده نمی‌شود و معمولاً باید عکس‌هایی از قفسه سینه بیمار گرفته شود تا تشخیص پزشک با کمک آن‌­ها تایید گردد.

درمان عفونت ریه

درمان عفونت ریه در افراد مسن

راه‌های درمان عفونت با توجه به منشاء ایجاد عفونت، سن و ویژگی‌های بدنی افراد متفاوت می‌باشد و پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که چه دارویی را با توجه به تمام جوانب تجویز کند. اما درمان اصلی عفونت‌های ریوی به وسیله آنتی‌بیوتیک‌ها می‌باشد. یکی دیگر از عوامل مهم برای درمان عفونت ریه استراحت در منزل است که حال عمومی فرد بهتر می‌کند.

اگر افراد دچار انواع شدیدتری از بیماری شوند باید حتماً در بیمارستان بستری گردند تا سطح اکسیژن خون آن‌­ها تحت نظر پزشک متخصص باشد. همچنین مایعات به صورت مداوم به وسیله سرم به آن­‌ها تزریق گردد. با وجود این که بیشتر افراد در روند درمان حال عمومی بهتری پیدا می‌کنند، اگر بیماری در بدن این افراد بسیار شدید باشد، حتی با بهترین شیوه‌های درمانی نیز ممکن است این بیماری منجر به مرگ افراد شود.

درگیر شدن ریه ها براثر کرونا

سوال بیمار :
آیا بدون اینکه هیچ نشانه دیگری از علایم کرونا در فرد باشد احتمال دارد ویروس ریه را درگیر کرده باشد؟ یعنی در همان مرحله آخر متوجه شوند که ریه درگیر شده و به دلیل نبودن علایم دیگر مثل تب و سرفه خشک و … متوجه بیماری نشده باشند؟
خیر از لحاظ علمی هرگز همچین چیزی امکان پذیر نیست ریه ارگانی هست  در بدن که وظیفه اصلیش تامیین اکسیژن خون بدن است بنابر این اگر قرار باشه درگیری ایجاد شده باشه که بخواهد در عملکرد ریه اختلال ایجاد بکنه قطعا علامت های بالینی اون هم قطعا مشخص شده خواهند شد در کرونای دلتا یک مطلبی رایج شده بود که بدون اینکه شخص علامت داشته باشد ریش درگیر شده معمولا به این صورت بوده که علائم ریوی دیرتر ظاهر شده اند  اما علائم خارج ریوی شخص داشته مثل بی حالی شدید بنابراین بخواهیم بگوییم صرفا بدون اینکه علامتی وجود داشته باشد ریه درگیر شده باشد هرگز همچین چیزی را نداریم

خلط سینه کودک یک و نیم ساله

از دو هفته پیش پسر یک و نیم ساله ام دچار آبریزش بینی مختصر شد از شش روز پیش سرفه هایی از سینه میکنه که انگار خلط سینه داره روزی دو سه بار سرفه میکنه

شش روزه بهش آزیترومایسین ۲۰۰ میدم ولی بهتر نشده نمیدونم چه کار کنم تو رشت زندگی می کنم و بخاطر کرونا نمی تونیم بچه رو ببریم دکتر

از طرفی میترسم خدای نکرده کرونا باشه

ضمنا پسرم فاویسم شدید داره

پاسخ دکتر رقیه زارع دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی:

با سلام، از شرح حالی که شما مطرح کردید کودک شما فعلا فقط سرفه خلط دار دارد پس فعلا جای نگرانی ندارد ولی اگر تب دار شد یا احساس کردید تنگی نفس دارد به پزشک مراجعه کنید.برای راهنمایی بیشتر میتوانید از خدمات مشاوره تلفنی رایگان پذیرش ۲۴ استفاده کنید

درمان عفونت ریه و گلو درد در منزل

سوال بیمار:

چه هنگام به پزشک مراجعه کنیم؟

هنگامی که فرد در قفسه سینه خود احساس درد می‌کند، یا حال خوبی ندارد و علائم عفونت ریه در بدن وی به صورت مداوم شدیدتر می‌شود، اگر سرفه‌های خونی داشته باشد و یا در مخاط سینه وی خون دیده شود، بیشتر از سه هفته به صورت مداوم سرفه کند،  فرد بالای ۶۵ سال سن داشته باشد، سیستم ایمنی بدن وی بر اثر عواملی از جمله شیمی درمانی، دیابت ضعیف شده باشد و در آخر  اگر وضعیت خاص و حساسی در رابطه با قلب و کلیه داشته باشد و این مشکل در بلندمدت با وی همراه بوده باشد، باید به سرعت به پزشک متخصص ریه و دستگاه تنفسی مراجعه کند.

در صورتی که به سرطان ریه مبتلا شده‌اید، می‌توانید با متخصص سرطان ریه مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

افراد می‌توانند به وسیله تماس با مشاورین سایت پذیرش ۲۴ با کارشناسان ارتباط برقرار کرده و علائم خود را با مشاوران در میان بگذارند. همچنین می‌توانند به صورت آنلاین از متخصص ریه آنلاین و یا پزشک عفونی آنلاین نوبت دریافت کرده و در مورد عفونت ریه با آنها گفت و گو کنید.

۴.۱/۵ (۱۵ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
healthline.comverywellhealth.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
214 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
خانم احمدی هستم
خانم احمدی هستم
1 سال قبل

سلام من دو ماه هست که به درد قفسه سینه دچار شدم رفتم دکتر متوجه شدم که التهاب ریه دچار شدم تحت نظر دکتر هستم سوالم این است که خوب میشم یا درمان ندارد ممنون میشم جواب من رو بدهید با تشکر

دکترعلیرضا عشقی
پزشک متخصص
در پاسخ به  خانم احمدی هستم
1 سال قبل

سلام.التهاب ریه معمولا با دارو بهتر میشه مگر اینکه در زمینه یک بیماری روماتولوژی مزمن باشه.

فرزان
فرزان
در پاسخ به  دکترعلیرضا عشقی
1 سال قبل

سلام داکتر صاحب قفس سینه من گاهی وقت میسوزد اخلات میاید رگه رگه خون یک وقت دارد زیاد نه

دکترعلیرضا عشقی
پزشک متخصص
در پاسخ به  فرزان
11 ماه قبل

سلام.اگه سرفه دارید علتش اون هست باید سرفه رو کنترل کنید.بهتره اگه تکرار شد مراجعه کنید

رحیم علی سمی پور
رحیم علی سمی پور
10 ماه قبل

سلام.وقت بخیر دکتر من بعد از زدن دور دوم واکسن ریه ام عفونت کرده وچرک از گلویم هنگام سرفه خارج می شود خس خس ودرد سینه دارم چه دارویی مصرف بکنم ممنونم آگه جواب بدید

دکتر نیما دستگیر
در پاسخ به  رحیم علی سمی پور
10 ماه قبل

اگر که حالتی هست ک با سرفه خلت خارج میشه و خلت تغیر رنگ داده احساس درد قفسه سینه و خس خس دارین حتما باید مراجعه کنید به پزشک تا در صورت نیاز ازمایشا لازم انجام بشه و تحت درمان قرار بگیرید

محمد رضا کاظمی
محمد رضا کاظمی
5 روز قبل

سلام ۵۵۵ سال ۳۰ساله سیگار میکشم عمیق یک ساله خلط دارم زیاد الان چند وقتیه سمت راست یک نطقه در پشتم روی کتف درد داره چکنم

محمد رضا کاظمی
محمد رضا کاظمی
5 روز قبل

سلام بنده سیگار میکشم مدت یک ساله خلط میاد الان ریه سمت راست در ناحیه کتفم درد میکنه ولی سمت چپ خیر بنظر شما چکار کنم
تشکر

صادق
صادق
9 روز قبل

سلام من سینم خس خس میکنه موقع نفس کشیدن و وقتی سلفه میکنم خس خس سینم بند میشه
آیا عفونت سینه دارم باید چیکار کنم

مریم
مریم
25 روز قبل

پسرم ۱۵روزدکترگفته التهاب ریه دارد۵روزاست برای درمان سرفه اش اسپره میزنه فوق تخصص ریه گفت یکماه دیگه بیارش دکترآیالازم زودترببرمش؟سرفه هاش تاکی هست؟

فیروزه هستم
فیروزه هستم
1 ماه قبل

سلام همسرم خیلی وقته درد سینه داره هر وقت هم دردش شروع بشه چشماش باد می‌کنه اب ریزش بینی و تنگی نفس هم میشه

هاشم
هاشم
1 ماه قبل

سلام من خلط سبز بالا می آورم برام ازیترومایسین نوشته شده و دیفن هیدرامین.آستامینوفن.ولی الان شش روزه تب و لرز و بی حالی است خون درد و سردرد شدید دارم هر چی مسکن هم می خورم جواب نمی دهه.چیکار کنم.

فاطمه پورسید
فاطمه پورسید
1 ماه قبل

سرفه های خلط دارم
ونمیدونم که ریه من عفونتی یا نه راهنمایم کنید

محمد یونس
محمد یونس
1 ماه قبل

سلام پدرم دو ماه هست که ریه هایش بنام ggo مشکل پیدا کرده سرفه و کوتاهی نفس دارد در ایران است پزشک برایش CT scan داده هما سرفه بسیار شدید دارد این مرض قابل تداوی است ؟

مسعود
مسعود
1 ماه قبل

سلام با عرض خسته نباشید خدمت پزشک محترم
پدرم نزدیک بیست روزآی سی یو برای پنومونی ریه تحت مراقبت و مشکل بله داره به خاطر آلزایمر دایم ساکشن میکنن و آنتی بیوتیک قوی بهش میدن الان ریه سمت راست پاک شده اما ریه سمت چپ ترشحات زیادی داره پزشک معالجش میفرمایند تو سی تی اسکن مشکوک به توده دیده شده میخواستم بدونم معمولا این توده ها قابل درمان هستند از اینکه وقت میزارین نهایت تقدیر و تشکر رو دارم.

علیرظ
علیرظ
1 ماه قبل

سلام پسر۶ساله دارم تاالان دوبار بستری شده تمامی ازمایشات که ازش میگیرن خوبه ولی دوباره هی تب میکنه تو رو خدا منو راهنمایی کنید کجا برم چه آزمایشی ازش بگیریم بدانیم چه مریضی داره

مهسا
مهسا
1 ماه قبل

سلام اقای دکتر
ایا عفونت ریه مانع عمل بینی میشه؟

رادین
رادین
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر پسرم پنج سالشه سه روز پیش سرماخورده بودآموکسیسیلین ۲۵۰باایبوپروفن برای تب دادم الان تبش‌ وگلودردش‌خوب شده مدام سرفه می‌کنه امکان داره عفونت ریه باشه؟

مهدی
مهدی
2 ماه قبل

سلام پدری دارم ۸۸ ساله که دارای عفونت ریوی هستن و در بیمارستان بستری هستن و حدود یکهفته میباشد که برای تنفس دستگاه استفاده میکن ، با وجود دریافت قویترین آنتی بیوتیک ها ولی عفونت از بین نمیرود ، علت و راه حل چیست. با تشکر

سلام
سلام
در پاسخ به  مهدی
1 ماه قبل

سلام وارزادب خدمت دکتر من هدود سه سال پیش توسرما میزدم ازخونه بیرون ی درد افتادتو قفسه سینم حالا سه گذاشته ولی هنوز زمستان میشه من ازاین درد بخود میپیچم راحل این مشکل رو میخوام باتشکر

الاهه
الاهه
2 ماه قبل

سلام مادرم عفونت شدید داره بیمارستان بستری هست. ما باید چکار کنیم بجز داروهای بیمارستان می‌توانیم داروهای گیاهی بهش بدیم لطفآ جواب

محسن
محسن
2 ماه قبل

سلام من دامداری دارم یه روز گردخاک خیلی زیاد در اونجا برای مدت حدودا ۱ساعت تنفس کردم وقتی از اونجا خارج شدم شروع به صرفه کردم و بعدش تب و لرز گرفتم قرص استامینوفن خوردم تبم برطرف شد باید به پزشک مراجعه کنم یا نیاز نیست ؟ برای تمیز شدن ریه ها چیکار باید کنم

یونس
یونس
2 ماه قبل

سلام آقای دکتر خانمم سه هفته پیش گلو درد داشت رفتیم دکتر دوتا پلی سیلین ۶-۳-۳ تزیق کرد گلودرد بهتر شده اما سرف کم داره ۲ هفته است

محبوبه
محبوبه
2 ماه قبل

سلام کدورت مختصر ریه دارم
آیا میتونم عمل جراحی بینی داشته باشم و راه درمان کدورت ریه چیست

حبیب
حبیب
در پاسخ به  محبوبه
1 ماه قبل

سلام دکتر خسته نباشین پدرم حدود دو سال همش راهی بیمارستانم واقعا هر دارویی ک دکترا دادن بهش مصرف کرده ولی یه ماه تا دو ماه بیشتر خوب نیست میخوام مشکلم واقعا برطرف بشه گذرم حدود ۸۵ سال سنشه واقعا خودم از حرص دارم میمیرم بخدا تورو خدا اگ راهی هست بهم بگین ممنون از لطف شما

سعید
سعید
2 ماه قبل

باسلام. پسری هستم ۳۳ ساله هیچ گونه دخانیات و غذاهای مضر مصرف نمیکنم و فقط کمکاری تیرویید دارم که قرص مصرف میکنم بخاطر اون
حدود چهار الی پنج روز پیش، گلوم درد میکرد و حس خشکی گلو داشتم بخصوص درصبح. اب نمک مرتب قرقره کردم بهتر شد الان حس میکنم کمی سینه ام درد میکنه و در آستانه درد هست. مخاط بینی و گلوم رنگ سبز روشن است. و هیچ گونه علایم دیگری از قبیل تب و بی حالی و سرفه ندارم. آب ریزش بینی خیلی کم دارم و گاهی عطسه. ولی احساس خشکی گلو دارم هنوز.
سه دوز واکسن کرونا یک دوز استرازنکا و دو دوز واکسن چینی زدم.
آیا نیاز به مصرف آنتی بیوتیک مثل سفالکسین دارم؟ چه مقدار ؟
باتشکر

نرگس ریوندی
نرگس ریوندی
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر من مادرم تصادف کرد‌ خونریزی مغزی کرد عملش کردن اومد تو بخش ولی گفتن یه نوع باکتری وارد ریه شده و باعث عفونت ریه شده الان تو آی سی یو میگن سطح هوشیاری پایین اومده.
الان چی میشه جواب درستی هم نمیدن بهمون

مر ضیه محمدی
مر ضیه محمدی
3 ماه قبل

بچم دیروز به دنیا آمده دکتر ا گفتن ریه هاش مشکل داره آیا خوب می شود

محمهرسینی
محمهرسینی
3 ماه قبل

سلام من سینوزیت شدید دارم الان وقتی باد ب سرم میخوره بعد یک روز استفراق میکنم و خلط خونی بالا میارم اخر استفراق درمانش چیه؟

افسانه
افسانه
3 ماه قبل

سلام . وقت بخیر .
یک هفته هست امیکرون گرفتم . به شدت دارای خلط گلو هستم و سرفه های خیس دارم . تو این یک هفته قرص کلداکس . آزیترو ۵۰۰ . مونته لوکاست . شربت دیفن هیدرامین بنا له تجویز پزشک مصرف کردم .
ولی همچنان سرفه خیس و پر ترشح دارم .
ایا نیاز به دارکی دیگری هست ؟
آزیترو تا کی بخورم ؟

الهه حشمی
الهه حشمی
3 ماه قبل

سلام اقای دکتر…من حدودا سه هفته پیش بدلیل عفونت ریه از بیمارستان مرخص شدم …الان عطسه و ابریزش بینیم زیاد شده و ترشح و خلط دارم دکترم این علائم رو طبیعی میدونه تا کل عفونتها تخلیه بشه به نظرتون طبیعیه یا خیر؟

صفدر زارعی
صفدر زارعی
4 ماه قبل

برای عفونت ریه چه قرصی بخورم

احسن رضازاده
احسن رضازاده
4 ماه قبل

سلام خسته نباشید خانمم عفونت ریه دارد ۲۰روزه توبیمارستان بستریه….آب جمع شده تو ریه تخلیه شده ولی یکمی از عفونت مانده تو این مدت داخل ریه شلنگ گذاشته بودند ولی عفونت تخلیه نمیشه می‌خوان دوباره عمل کنند این کار خطر ناکه یا خوبه ؟

سیاوش
سیاوش
4 ماه قبل

سلام و وقت بخیر، در روزهایی که هوا آلوده هست به ویژه در این روزها که گردوغبار زیاد شده، درد شدیدی در قسمت وسط پشت، تقریبا قسمت پایین دنده ها وجود دارد. وقتی در یک محیط بسته قرار می گیرم این درد رو ندارم. آیا علت می تواند از التهاب یا عفونت ریه ها باشد، در حالی که اصلا سرفه و اینا ندارم

رادمهر
رادمهر
5 ماه قبل

سلام اقای دکتر خسته نباشد یه نوزاد دوماهه دارم بل علائم پنومونی بستری شد ولی خوب نشده شربت ازیترو ۱۰۰ بهش دادن یک هفته میخوره تغییر نکرده سرفه های خلط دار داره بدون تب خودمم همینجوری شدم الان چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

خانم رحمانی
خانم رحمانی
5 ماه قبل

سلام من و داداشم ازکوچکی به بیماری ریه مبتلا هستیم ریه امون خلط داراست سبزرنگ شما لطف کنیدرادرمان خانه گی به مابگیم بدازخوردن غذابیشترازسینه ام خلط سبزرنگ میادمن۲۶ساله داداشم ۲۰ساله ممنون

Last edited 5 ماه قبل by خانم رحمانی
پروین حیدری
پروین حیدری
5 ماه قبل

سلام مادرم ریه اش عفونت کرده وانتی بیوتیک میخوره ولی بازو هاش کلا دستهاش درد میکنه مربوط به عفونت ریه اش است؟

صمدی
صمدی
5 ماه قبل

سلام، دخترم ۵سالش هست سرما خوردگی داشت سرفه میکرد بردیم دکتر الان خوب شده ولی شبا سرفه شدید داره وقتی میخواد بخوابه یک ساعت یا دو ساعت سرفه میکنه سرفه خشک هست ممنون میشم راهنمایی کنید

الناز
الناز
5 ماه قبل

سلام من این سه ماهه صفره شدید دارم هرچه دکترم رفتم خوب نشدم سینم خس خس میکنه ایا این مشکله من عفونت ریه هست یا نه باتشکر

محمودیلالی
محمودیلالی
5 ماه قبل

سلام صبح بخیر مریض داریم که هم مشکل تنگی نفس دارد وموقعی که خلت بالا میاره همراه با رگهای خون می ندازه داریم سرم وامپولهای آنتی بیوتیک استفاده می‌کنیم ولی اثر به اون صورت ندارد

روح اله
روح اله
در پاسخ به  محمودیلالی
2 ماه قبل

سلام. پسرم ۱۰ساله هست از کوچکی آبریزش بینی.وبیشتراوقات سینه اش صدامیده..پولیپ هم عمل کرده..علت چیه

رویا رنجبر
رویا رنجبر
5 ماه قبل

سلام خسته نباشد من چند روزه سرفه میکنم اول رفتم دکتر گفتن عفونت گلو سینوز و لی دیشب تب کردم و سرفه هام خیلی بده بود امروز دکتر رفتم و عکس از ریه گرفتم عفونت ریه نشون داد که دکتر عمومی بودن و گفتن حتما باید به دکتر داخلی مراجعه کنی ولی چند تا فرض و آمپول داد بهتر شدم کمی ولی کامل نه قرص مونت کارلوس داده و لووفلوکساسین حالا من چه کنم دکتر داخلی مراجعه کنم؟

مهشید صالح پور
مهشید صالح پور
5 ماه قبل

سلام دکتران محترم با عرض معذرت این مقاله ها برای پیش قدمی دکتر شدن کافی هستش ؟

علی
علی
5 ماه قبل

سلام من دچار تنگی نفس شدم

سلیمان غفاری
سلیمان غفاری
5 ماه قبل

گلودرد وسوزش گلو داشتم خوب شد به همراه خلط وعفونت وبی حالی بدن پزشک قرص سرماخوردگی وجوشان وویتامین ث داد والان سرفه هم میکنم وبهترنشدم نظر شما چیست ؟

علی
علی
در پاسخ به  سلیمان غفاری
15 روز قبل

ددکتر من بیماریمزمن ریه دارم وروزی یکبار قلیون تنباکو خونساری میکشم الان چند روزه مرتب سرفه وخلط دارم البته خلطم چرکی نیست ام هم خیلی سرفه میکنم وهماحساس سنگیننی روی قعسه سینه لطف کنید راهنماییم کنید

سلیمان غفاری
سلیمان غفاری
5 ماه قبل

سلام‌ گلو درد وسوزش گلو همراه با خلط زیاد حلق وبینی دارم با ضعف بدن گلو دردم خوب شده بود پزشک قرص سرماخوردگی و قرص جوشان وویتامین ث داد خوب نشدم والان سرفه ام میکنم مریضی من وپیشنهاد چیست ممنون

مریم
مریم
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید
من الان یک هفته است دچار عفونت ریه شدم داروی آزیتروماسین ۵۰۰ خوردم کمی علائم بهتر شده ولی وقتی می خوابم صدای خس خس دارم و حتی با خندیدن شروع به سرفه می افتم و خلط هنوز دارم سرفه ها هم خلط دار است چیکار کنم اگه لازم است دوباره مراجعه کنم به متخصص لطفا بگید

Last edited 5 ماه قبل by مریم
دکتر علی
دکتر علی
در پاسخ به  مریم
3 ماه قبل

هیچوقت انتی بیوتیک بدون کشت ازمایشگاه نخورید دکترها و داروخانه ها انتی بیوتیک فروش تروریست قرن نامگذاری شدند توسط سازمان بهداشت جهانی. یا کم خوردی موثر بوده یا تلقینه که بهترشدی یا مقاوم شده

ناصر
ناصر
5 ماه قبل

سلام،من حدودچندسال اعتیاد داشتم و بعدازچندسال اعتیاد سینه ام چرک شدید پیداکرد طوری که وقتی سرفه میکردم از صدای ان افراد نزدیک من چندششان می آمد،بازیک هفته که دودنمیکشیدم خوب میشد،الان دیگه برای همیشه خداراشکر ترک کردم،الان حدود ده روز هست ترک کردم،ولی هنوز سینه او دردمیکندوچرک دارد ،بنظرتان با انتی بیوتیکها خوب میشه،یاممکنه ادامه داشته باشه،تشکر

حبیب
حبیب
6 ماه قبل

سلام روز بخیر بابام مشکل تنفسی دارد البته این مشکل بعداز اینکه یک دوره طولانی با ویروس کرونا دست و‌پنجه نرم کرد و دکتر ها گفتن شش هایش بسیار صدمه دیده حالا همیشه سرفه میکند و گاه کاهی تب میکند .
راه حل این چی است؟

نرگش
نرگش
6 ماه قبل

سلام اقای دکتر وقت بخیر حدود یکسال ترشح شدید ریه دارم و سیگار هم میکشم کمی تنگی نفس دارم و هر روز بدتر میشوم لطفا راهنمایط کنید

موسی
موسی
7 ماه قبل

سلام و وقت بخیر
تقریبا یک هفته هست درد در ناحیه سمت چپ پایین قفسه سینه دارم که به پشتم هم میزنه اول فکر کردم درد کلیه هست ولی امروز متوجه شدم ی رگه خونی تو خلط دارم لطفا راهنمایی کنید

سمیه
سمیه
7 ماه قبل

ایا عفونت ریه میتونه منجر به قطع شدن صدا بشه و فرد نتونه صحبت کنه مثل افراد لال

حدیث
حدیث
7 ماه قبل

سلام من وخواهرم دو هفته ای میشه که تنگی نفس دارم و دو سه باری دکترعمومی رفتم و هیچکدوم حال منو بهتر نکردن ,تنگی نفس خلط و ابریزش بینی خیلی زیادی دارم اگر میشه راهنماییم کنین که درمنزل خودم رو درمان کنم و اگر نیازه برم پیش متخصص هم حتما بهم بگین ممنون از لطفتون

جاوید مرداسی
جاوید مرداسی
7 ماه قبل

من یه پسر ۷ ماهه دارم الان سینه درد داره و سرفه هاش خیلی ان قبلا هم بخاطر مشکل ریه بستریش کردم بیمارستان الانم نمیدونم‌چکار کنم چی بهش بدم که عفونت سینه اش خشک‌ و خوب بشه لطفا کمک کنید وضع مالیمون هم خوب نیست بخدا کمک کنید چکار کنم واسه بچه ام

شهرام
شهرام
در پاسخ به  جاوید مرداسی
6 ماه قبل

بیمارستانی دولتی زیر پل حق شناس تهران هست که واقعا عالی و هزینه های درمانی پایین و دارای متخصص های خوبیه و خوبیش اینه که دیگه کارآموز اونجا نمی بینی و همه دکتر های با تجربه هستن

نویان
نویان
در پاسخ به  شهرام
1 ماه قبل

میشه اسم بیمارستان رو لطف کنید

حسین
حسین
8 ماه قبل

سلام من برونشیت مزمن ریه دارم و ای اف قلب ۴۰ حدود ۱۶ روز پیش سرما شدید خوردم و بعد آن زگلو درد شدید وسینه درد و سرفه همراه خلط سبز دارم ۷عدد تاوانکس ۵۰۰ و۷عدد تاوانکس۷۵۰ خوردم و اسپری سروتاید استفاده میکنم و قرص ا ث ث ۶۰۰ و مونته لوکاست ۱۰ ولی هنوز دکتر خلط سبز بعضی وقتها تو سرفه ها هست و صدای خر خر موقع نفس کشیدن عمیق باید چه کنم

دکتر علی
دکتر علی
در پاسخ به  حسین
3 ماه قبل

کشت خلط انتیبیوگرام

محمدرضا
محمدرضا
8 ماه قبل

سلام ببخشید من حدودا دو ساله موقع استحمام شاهد خلط کاملا سیاه هستم ولی سرفه و درد قفسه سینه ندارم آیا میتونه مشکل جدی داشته باشم؟سی ساله هستم

ناشناس
ناشناس
8 ماه قبل

سلام ببخشید من چند وقته خیلی دلم درد میکنه و اسهال دارم نه استفراغ میکنم نه حالت تهوع دارم میخواستم بدونم چه چیزهایی برای دل درد عفونت معده و ریه خوبه؟؟

مجید کریمیان
مجید کریمیان
8 ماه قبل

سلام اقای دکتر من چند روزه که عفونت ریه اذیت میکنه درمانش چیه

داریوش حاجی عزیزی
داریوش حاجی عزیزی
در پاسخ به  مجید کریمیان
8 ماه قبل

سلام دکتر خونمون یه روستای مرزی دوروزه سینه ام عفونت کرده نفسم پایین نمیره الان احساس خفگی دارم چکارکنم ممنونم

هادی شونده
هادی شونده
در پاسخ به  داریوش حاجی عزیزی
6 ماه قبل

سلام دو روزه سرفه میکنم که روده هام میخاد کنده بشه رفتم دکتر آزیرومایسین ۵۰۰داده وپرودنیزول روز یکی بخورم تاحالا سابقه ریه هم نداشتم ۴۶سالمه چکار کنم سمت چپ پشتم همدرد می‌کنه اینم از ریه هستش دکتر گفت ریه ملتهب شده

دکمه بازگشت به بالا