علائم روماتیسم چیست؟ و انواع درمان روماتیسم از نظر طب سنتی و دارویی

روماتیسم و انواع درمان خانگی و دارویی آن

روماتیسم( rheumatoid arthritis )

روماتیسم به طور کلی به یک بیماری خاص اطلاق نمی شود، یعنی اگر شما بخواهید تشخیص یک بیماری را روماتیسم بدانید خیلی کلی صحبت کرده اید. زیرا این واژه که از ریشه یونانی روما به معنای جریان یافتن وارد علم پزشکی شده است در واقع مجموعه درد های مفاصل و سایر ارگان های حرکتی را شامل می شود. اما با کمی کندوکاو پیرامون این بیماری خواهید فهمید که این بیماری از اندام های حرکتی فراتر رفته است. این بیماری نتیجه حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های بدن است.

سیستم ایمنی که وظیفه حفاظت از بدن در مقابل عوامل بیگانه مانند میکروب ها و ویروس ها را دارد، گاهی به برخی دلایل ممکن است که بافت های بدن را به عنوان عامل بیگانه تشخیص دهد و به آن ها حمله کند. این نوع اختلال در سیستم ایمنی را بیماری خود ایمنی می گویند.

بنابراین روماتیسم یک بیماری خود ایمنی است و اگر بخواهیم بدانیم علت روماتیسم چیست؟ و چرا سیستم ایمنی بدن به عضلات و مفاصل حرکتی ما حمله می کند؟

باید بگوییم هنوز دلیل واضح و مشخصی برای این پرسش یافت نشده است، برخی محققان معتقدند این بیماری ریشه وراثتی و خانوادگی دارد و ممکن است در بدن فرد به صورت نهفته باشد اما هر گونه عوامل محیطی و شرایط نادرست زندگی می تواند محرک آغاز این بیماری در بدن فرد باشد.

علل روماتیسم

علائم روماتیسم

این بیماری انواع مختلفی دارد و علائم در هر گونه متفاوت است، اما به طور کلی همه انواع روماتیسم دارای چند علائم یکسان هستند که از بین آن ها می توان به تب، خستگی، کم اشتهایی، التهاب و خشکی و درد در مفاصل اشاره کرد. پس ابتدا نگاهی به انواع این بیماری می اندازیم و علائم هر یک را جداگانه بررسی می کنیم، سپس به شیوه های درمان خواهیم پرداخت.

انواع روماتیسم

این بیماری انشعابات زیادی دارد که می توان برخی از مهمترین آن ها را در چهار دسته زیر قرار داد:

  • عضلانی
  • پوستی
  • قلبی
  • مفصلی

روماتیسم عضلانی

روماتیسم عضلانی  که ماهیچه ای هم نامیده می شود، نوعی بیماری خود ایمنی است که سیستم ایمنی بافت های ماهیچه ای بدن را هدف قرار می دهد و باعث ایجاد التهاب در این نواحی می گردد. علائم روماتیسم ماهیچه ای درد و خشکی عضلات، تب خفیف، خستگی و درد در نواحی شانه ها است. برای درمان این نوع پزشکان بیشتر رو به تجویز داروهای کورتیکو استروئید می آورند.

 روماتیسم پوستی

در این نوع سیستم ایمنی به پوست و سایر اندام های داخلی مانند ریه و کلیه ها حمله می کند. علائم روماتیسم پوستی شامل، ظاهر شدن ضایعات پوستی، درد در مفاصل و استخوان ها، تغییر فرم انگشتان دست، التهاب در مفاصل و افزایش قند خون است. برای تشخیص این نوع بیشتر از تست های فاکتور روماتوئید استفاده می شود. برای درمان هم احتمال تجویز کورتون در این نوع بسیار بالاست.

روماتیسم قلبی

این نوع را بیشتر با نام تب روماتیسمی میشناسیم که در کودکان شایع تر است. علت این تب حضور باکتری به نام استرپتوکوک است که باعث ایجاد گلودرد و التهاب و عفونت در نواحی گلو می شود.

همچنین علائمی مانند تب، ورم مفاصل، کاهش وزن و تحریک پوستی به سراغ بیمار می آید. روماتیسم قلبی از طریق تجویز آنتی بیوتیک ها قابل درمان است. اما اگر شخص درمان نشود عوارضی مانند درد در قفسه سینه، اختلال در ضربان قلب و تنگی نفس به سراغ او می آید، که این علائم بخاطر آسیب دریچه های قلب به ویژه دریچه میترال و آئورت است. و بعد از مدتی فرد باید تحت درمان و گاهی جراحی قلب قرار بگیرد.

روماتیسم مفصلی

این نوع خود شامل چند زیر مجموعه دیگر می شود که عبارتند از:

نقرس، که از ازدیاد اسید اوریک در بدن ایجاد می شود و ابتدا انگشت شست پا را درگیر می کند و سپس به باقی مفاصل آسیب می زند و گاهی باعث اختلال در عملکرد کلیه ها می شود.

التهاب رگ و یا واسکولیت هم یکی دیگر از بیماری های این گروه است که تقریبا تمام عروق بدن را درگیر می کند، و باعث التهاب در دیواره عروق می شود این التهاب باعث کاهش جریان خون درون رگ ها می شود. علائم این نوع لکه های قرمز و زخم روی پوست و سرفه و تب است.

لوپوس این بیماری که در زنان شایع تر است بیشتر پوست و برخی از اندام های داخلی مانند ریه، کلیه و سیستم گوارش را درگیر می کند. و همچنین با درد های مفاصل و خستگی همراه است.

مهمترین و شایع ترین نوع روماتیسم مفصلی نوع آرتریت روماتوئید است. آرتریت، که نوعی التهاب درد مفاصل است، البته در سایر ارگان های بدن هم ممکن است ایجاد اختلال کند. بیشترین نوع آن در دست و پا و زانو ایجاد می شود.

علت این درد ها در مفاصل در این است که در بین دو استخوان غشایی به نام سینوویوم وجود دارد که ماده ای تولید می کند که حرکت استخوان ها را تسهیل می بخشد، در بیماری روماتیسم سیستم ایمنی بدن غشای سینوویوم را مورد حمله قرار می دهد به دنبال آن فعالیت غضروف بیشتر از حد طبیعی شده و در نتیجه دچار التهاب می شود و غضروف و مفاصل اطراف آن را از بین می برد و فرد احساس درد در نواحی مفصلی مانند دست و پا و زانو می کند.

علائم روماتیسم پا بیشتر درد در جلوی پا و انگشتان یا به اصطلاح پنجه پا و همچنین کف یا سینه پا و مچ پا دردناک می شود. علائم دیگری مانند تورم و تغییر شکل انگشتان پا، از بین رفتن شکل قوس زیر پا و ایجاد میخچه و پینه در کف پا هم دارد.

علائم روماتیسم زانو به شکل درد، تورم و سفت شدن زانو و گرم شدن اطراف زانو خود را نشان می دهد.

درد روماتیسم

فرق آرتروز و آرتریت

ممکن است برای شما هم سوال شده باشد که آرتریت همان آرتروز است یا متفاوت است. در جواب باید بگوییم این دو با این که ممکن است علائم یکسان داشته باشند اما متفاوت هستند. همانطور که قبل تر هم گفتیم آرتریت یک بیماری خود ایمنی است که به دلیل اختلال سیستم ایمنی باعث آسیب به مفاصل می شود اما آرتروز یک عارضه فرسایشی است که به دلیل فعالیت شدید و نادرست مفاصل، افزایش سن، آسیب دیدگی ایجاد می شود.

انواع دیگر روماتیسم

علاوه بر مواردی که به آن ها اشاره کردیم که از مهمترین و شناخته شده ترین انواع روماتیسم بودند، این بیماری چند گونه دیگر دارد که نسبت به انواعی که پیش تر معرفی کردیم از میزان ابتلای کمتری برخوردارند، که به اختصار به توضیح و شرح علائم آن ها می پردازیم.

روماتیسم ناشی از التهاب روده که باعث آسیب به پرزها و بافت های روده می شود و با علائمی مانند دردهای شکمی اسهال و دفع خون همراه است.

بهجت که یکی از بیماری های این گروه است با شکل آفت در نواحی پوستی و دهان و ناحیه تناسلی ایجاد می شود و در نهایت سبب تورم و درد مفاصل می گردد و به غیر این برخی از اندام های داخلی را هم درگیر می کند.

اسکلرودرمی از بیماری هایی است که با تجمع کلاژن در پوست  سبب ظخیم شدن و سفت شدن پوست می گردد و به غیر این به سایر اندام های بدن مانند ریه و کلیه آسیب وارد می شود

روماتیسم عصبی در این نوع به علت آسیب به بافت های بدن فشار مضاعفی به رشته های عصبی وارد می شود، که در نتیجه باعث احساس سوزن سوزن شدن دست و پاها و همچنین احساس کرختی و عدم تحرک برخی از نقاط بدن می گردد. گاهی عدم تحرک دست و پا به دلیل آسیب اعصابی است که به ماهیچه ها متصل اند.

درمان روماتیسم

در انتخاب نوع درمان باید نوع روماتیسم را در نظر بگیریم. برای تشخیص نوع آن علاوه بر توجه به علائم مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد یا پزشک آنلاین متخصص استخوان و ارتوپد ضرورت دارد. در این مواقع پزشکان علاوه بر بررسی حالات و علائم بیمار با تجویز آزمایشات خونی و سیتی اسکن از مفاصل و اندام ها نوع بیماری را تشخیص می دهند. اما برای درمان چند روش وجود دارد.

روش درمان خانگی درمان روماتیسم

درمان های خانگی بیشتر می تواند در کاهش درد روماتیسم های مفصلی و ماهیچه ای موثر باشد. چند ترکیب وجود دارد که می تواند در کاهش درد بیمار موثر باشد از جمله، با استفاده از موم عسل و سیاه دانه و روغن زیتون و روغن کافوری ضمادی را می توان ساخت که بیمار هر شب پیش از خواب محل درد را با این ترکیب آغشته کند و سپس ببندد تا درد او تسکین یابد. همچنین مصرف روزانه عسل به همراه سیاه دانه می تواند در بهبود حال بیمار موثر باشد و در این راستا ترکیب زنجبیل به همراه فلفل سیاه و زیره با یک لیوان آب معجونی است که می توان روزانه مصرف کرد. همچنین استفاده از کمپرس های آب سرد و گرم هم می تواند در تسکین دردهای بیمار موثر باشد. البته بهتر از درمان های خانگی خود را با دکتر روماتیسم مفصلی نیز درمیان بگذارید و از مشورت او بهرهمند شوید.

درمان روماتیسم با طب سوزنی

درمان روماتیسم باطب سوزنی

طب سوزنی با فرو کردن سوزن ها به شکل خاص در بدن باعث کاهش تورم و التهاب و میزان درد بیمار می شود. متخصصان طب سوزنی معتقدند طب سوزنی باعث افزایش تقویت سیستم ایمنی بدن می شود پس به نوعی یک راه پیشگیرانه برای ابتلا و فعال کردن بیماری های روماتیسمی در بدن است.

درمان روماتیسم بافیزیوتراپی

این روش درمان بیشتر برای نوع عضلانی و مفصلی و عصبی میتواند موثر باشد. استفاده از روش های گرما درمانی، سرما درمانی، نرمش ها و ورزش های مخصوص و الکتروتراپی در فیزیوتراپی می تواند در تسکین دردهای بیماران موثر باشد. همچنین ماساژ های مخصوص در قسمت مفاصل بدن باعث بهبود حرکت در این مناطق می شود.

گفت و گو با پزشک متخصص روماتیسم

درمان روماتیسم با تجهیزات پزشکی

برخی از پزشکان ممکن است برای بهبود و تسکین دردهای بیماران مبتلا به آرتریت مفصلی نوعی بریس های طبی یا زانوبند تجویز کنند در برخی از انواع روماتیسم های پا هم تجویز کفی های مناسب یا کفش های طبی می تواند در وضعیت بیمار تاثیر داشته باشد.

درمان روماتیسم با دارو

روش های گفته شده در بالا بیشتر برای کاهش درد تجویز می شوند و احتمال بهبودی بیمار را ندارند. بنابراین برای ایجاد بهبودی و کنترل بیماری باید به دکتر روماتیسم مراجعه کرد. پزشکان متخصص در این حوزه را روماتولوژیست می نامند. در مراجعه به پزشک، تجویز دارو بعد از تشخیص بیماری اولین راه است. برخی از این داروها برای کاهش درد بیمار هستند که مسکن هایی مانند پروفن را شامل می شوند و برخی دیگر از داروها با توجه به نوع بیماری برای کنترل بیماری تجویز می شوند مانند مانند کرتن و ناپروکسن، سولفاسالازین و سایر داروها. اما داروی DMARDS که به عنوان داروی ضد روماتیسمی شناخته می شود، از داروهای تجویزی برای بیماران با علائم گفته شده است. همچنین با تزریق استروئید برای بیماران نوع مفصلی میتوان دردها و حرکت مفاصل آنها را به صورت موقت بهبود بخشید.

درمان روماتیسم با جراحی

این روش درمان برای نوع مفصلی بسیار کاربردی است بخصوص برای روماتیسم های دست و پا و زانو. در این روش به دو شکل می توان بیمار را مداوا کرد. روش اول که فیوژن نام دارد محل اتصال دو استخوان را به هم وصل می کنند و به اصطلاح دو تکه استخوان را یکی می کنند این کار باعث عدم تحرک استخوان می شود اما در طی درمان بافت استخوان جدید دوباره شکل می گیرد. روش دوم که به تعویض مفصل معروف است محل آسیب دیده مورد جراحی قرار گرفته می شود و ساختار آسیب دیده با یک مفصل مصنوعی که پروتز نامیده می شود تعویض می گردد. بعد از عمل بیمار تا مدتی باید تحت درمان و فیزیوتراپی قرار بگیرد.

بیماری روماتیسم دارای انواع مختلفی است که مهمترین آن نوع مفصلی، عضلانی، قلبی و پوستی هستند. این بیماری دارای علائم متفاوتی است که بستگی به نوع آن دارد اما یک سری علائم یکسان مانند تب، تورم، خشکی و درد عضلات و مفاصل در اکثر انواع آن دیده می شود. برای درمان این بیماری راه هایی وجود دارد اما بیشتر آن ها مانند درمان خانگی، طب سوزنی، فیزیوتراپی تسکین درد و یا بهبودی موقت برای بیمار به دنبال دارند اما برای درمان قطعی بیمار باید به پزشک متخصص مراجعه کند تا بعد از انجام آزمایشات مربوط نسبت به نوع درمان اقدام شود. درمان پزشکان متخصص استخوان و ارتوپد معمولا تجویز داروهای ضد روماتیسمی و عمل جراحی است.

وب سایت و اپلیکیشن پذیرش۲۴، امکان مشاوره آنلاین را برای شما عزیزان فراهم کرده است تا در سریعترین زمان ممکن با پزشک آنلاین متخصص استخوان و ارتوپد تلفنی و یا متنی صحبت کرده و از ایشان برای درمان یا بهبود روماتیسم خود استفاده کنید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در باره روماتیسم، پیشگیری و درمان آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص استخوان و ارتوپد پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

مشاوره آنلاین استخوان و ارتوپد

۳.۶/۵ (۸ نظر)

منبع
nhs

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
43 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
رامین
رامین
5 ماه قبل

سلام من ماه یک بار شدیداً دل درد می‌گیرم و تا سرم و آمپول کار نکنم آروم نمیشه میشه راهنماییم کنید ممنون

فاطمه
فاطمه
9 ماه قبل

سلام .یکی از بستگان ما التهاب پوستی داره الان ۶ماه هست که اینطوریه ضایعات پوستی مثل کهیر .اونم نه همه جا .شب زیر گلو .صبح محو میشه پشت کمر .ظهر روی دست .ممکنه روماتیسم پوستی باشه؟؟؟

جابر
جابر
1 سال قبل

سلام.دکتر.درددست.وکتف.بعد.فعالیت.فیزیکی.کوتاه.بیشتر.درناحیه.دست.علت.اتروز.یا.نقرس.یا.رمتیسم.کارمند.بانک.لطفا.پیام.بفرست

مریم
مریم
2 ماه قبل

سلام وقت بخیر من خانمی پنجاه ودوساله هستم چندین ساله روماتیسم مفصلی دارم وزیرنظردکترهستم هرچندوقت یکباردرناحیه ی مچ پاها دچارخارش وسوزش شدیدمیشم که که همونموقع زخم میشه وقرمزوبعدهم تیره رنگ گاهی هم کف دستها وپاهام داغ میشه وبشدت میسوزه ومیخاره خواستم بدونم اینها هم ازعوارض رماتیسم هست یاخیر

راضیه
راضیه
3 ماه قبل

سلام من چندوقته که پاشنه پاچپم درد میکنه وقتی میرم حمام ویا درآب میزنم خیلی درد میکنه دکتر
رفتم فقط مسکن داده وقتی دارو رو قطع میکنم دوباره درد شروع میشه

مزینانی هستم
مزینانی هستم
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من حدود پنج شش ماهه ک بازوهام شدید درد میگیره ولی همیشگی نیس گاهی اوقات
الانم حدود یک ماهه ک پاهام بیشتر درناحیه ران خواستم ببینم این دردها احتمال روماتیسم هست آیا یا نه؟ ممنون از شما موفق باشید

سلطانی هستم
سلطانی هستم
3 ماه قبل

سلام خسته نباشید من چند سال هست که روماتیسم دارم ولی هر چی دکتر میرم خوب نمیشم ورامین زندگی میکنم اگه میشه راهنمایی کنید که یه دکتر خوب معرفی کنید برم خوب شم واقعا خسته شدم از این مریضی

لیلا
لیلا
در پاسخ به  سلطانی هستم
2 ماه قبل

سلام دکتر ناهید کیانمهر خیلی دکتر خوبی هستن ، حتما نتیجه میگیرید

رضا
رضا
5 ماه قبل

سلام خسته نباشید.. همسر بنده ۳۵ ساله هستن و الان دو ماهه باردارن و بارداری سوم هست . حدود دو الی سه هفته پیش تنگی نفس شدید داشتن که بعد از مراجعه به پزشک میشه گفت که خوب شدن و تا الان مشکل تنفسی ندارن،اما حدود ده روزی هست که مچ دست راستشون ورم کرده و درد شدید داره و همینطور انگشت اشاره دست چپ و همینطور زانوهاشون که درد شدید دارن . بطوری که کارهای روزانه رو به سختی انجام میدن..به خیلی از پزشکان سر زدیم و آزمایشات مختلف.. اما جواب درستی نگرفتیم. یکی از آزمایشها رو گفتن عفونت وارد خون شده یا همچین چیزی… و آخرین مورد مراجعه به پزشک گفتن که آزمایش روماتیسم بدید..
خواهش میکنم از شما با این مواردی که عرض کردم راهنمایی و نظرتون رو بفرمایید… واقعا دیگه خسته شدیم اینقدر دوندگی کردیم و نتیجه نداد.. ممنون

رضا
رضا
5 ماه قبل

سلام همسر من توی دهان وگلو دونه میزنه یا له می‌کنه لباس هم ترک خورده دکتر گفت که روماتیسم داری البته هنوز آزمایش نداده بعد درد مفاصل هم نداره هیج جاش میشه که روماتیسم باشه ممنون میشم جواب دهید

فاطمه اسلامی
فاطمه اسلامی
6 ماه قبل

سلام به تشخیص دکتر من رماتیسم پوستی دارم تست ناخن دادم ریه من رو درگیر کرده چسبندگی ریه دارم چندساله بشدت نفس تنگی وسرفه دارم کرونای شدید گرفتم بدتر شدم قبلا پرفمینکس میخوردم گفتن نه سل سپت الانم بعد از کرونا ده ماه قطع کردم باز دکتر ریه ورماتیسم گفتن سل سپت ..بشدت پادرد دارم مچ پام وانگشتان دست وپام ـنمیتونم راه برم ب نظرتون باز سل سپت استفاده کنم ایا دوباره من میتونم راه برم بشدت افسرده شدم خونه نشین وزمینگیر شدم لطفا منو راهنمایی کنید

ژیلا
ژیلا
7 ماه قبل

سلام روماتیسم مفصلی دارم داروی پردنیزولون مصرف میکنم ولی صبح ها خیلی دست وپاهام خشک میشه راهنماییم بکنید چکارکنم

محمد
محمد
7 ماه قبل

سلام پدر من یک ماه هست که پا درد دار پیش هر دکتری میرود یکی میگوید عفونت یکی دیه میگه روماتیسم هیچکس نتوانست خوبش کنه هاله چکار کنیم خوب شه با تشکر……

فاطمه
فاطمه
8 ماه قبل

آیا اصلا روماتیسم درمان میشه

فرحت حسینی
فرحت حسینی
8 ماه قبل

سلام من خانم هستم ۳۰ سال دارم و صبح ها از خواب بیدار میشم درد دارم دوکتور رفتم آزمایش داد بعداً داروی روماتیسم را داد و بهم گفت اعصابت هم است الان نمیدانم واقعا روماتیسم دارم یا نه درد در نواحی گردن کمر پا بیشتر صبح ها دارم لطفاً راهنماییم کنید

یوسفعلی سیفی
یوسفعلی سیفی
8 ماه قبل

سلام دکترمن روماتیسم داخلی دارم درضمنم دیسک کمرم هم دارم به چه دکتری مراجعه کنم

شمس الدینی
شمس الدینی
11 ماه قبل

سلام خسته نباشید ایا روماتیسم پوستی درمان دارد که کلا برطرف شود؟
ایا امکان این هست که فرد مبتلا به روماتیسم پوستی که بعداز ۴سال استفاده قرص خودش داروهایش راقطع کرده مبتلا به روماتیسم مفصلی شود؟

محمد رضا قنبری
محمد رضا قنبری
1 سال قبل

سلام.و عرض ادب خدمت شما پزشکان خوب وطنم
مدتی هست که بعد از باشگاه، سر انگشتان و روی ناخن دست چپم بشدت شروع به درد گرفتن میکنن.ویک روز بعدش دچار التهاب چشم راست میشم.
آیا این علائم نشانه روماتیسم هست؟
ممنون میشم جوابمو بدین

مهدی
مهدی
در پاسخ به  محمد رضا قنبری
2 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
علایم روماتیسم عصبی چیست؟
من آزمایش دادم میگن روماتیسم عصبی داری؟؟؟

زهرا
زهرا
1 سال قبل

سلام چند ماه است که ابتدا مچ پاو حالاکف وپاشنه پاهایم دردمیکندوهمچنین استخوان پیش قوزک داخلی وهمچنین درسرماورطوبت بیشتر میشود
علت آن چیست ؟

احمد چشمه نور
احمد چشمه نور
1 سال قبل

سلام رماتیسم پوستی دارم آزمایش دادم چه دارویی باید مصرع کنم ممنون میشم

دکتر یاسر عسکری
پزشک متخصص
در پاسخ به  احمد چشمه نور
1 سال قبل

سلام
معاینه حضوری شوید تا تشخیص دقیق داده شود

فاطمه
فاطمه
در پاسخ به  احمد چشمه نور
2 ماه قبل

با وجود رماتیسم میشود یه بارداری خوب پشت سر گذاشت

مهسا پرتو
مهسا پرتو
1 سال قبل

سلام آقای دکتر برادر ی جوان بیست ساله هست الان چند سالی بود دست وپاش کرخت میشد ولز حرکت می افتاد ولی بردم پیش دکتر گفت روماتیسم عصبی داره الان ی مدت میگه تو کتفش که طرف قلب هست گرفته نمیدونم چکار کنم تو رو خدا راهنمایی کنید برادرم بچه هست هنوز

دکتر راحله سجادی نیا
دکتر راحله سجادی نیا
در پاسخ به  مهسا پرتو
1 سال قبل

سلام وقتتون بخیر
در مورد برادرتون سوال پرسیدین ایشون حتما باید در حقیقت به صورت حضوری ویزیت بشن و بررسی بشن ولی دردی که باعث در حقیقت مشکل قلبی باعثش شده باشه ایشون ندارند چون دردی که منشا قلبی داشته باشه به منزله گرفتگی عروق قلب هست که برای ایشون در این سن مطرح نیست بنابراین به نظر میرسه حتما با پزشک روماتولوژیشون مشورت بفرمایین

مریم
مریم
1 سال قبل

سلام دکتر رماتیسم عصبی دارم آزمایشاتم در مورد روماتیسم منفی بوده ولی تمام علائمروماتیسم رو دارم میخواستم بدونم این بیماریدرمان میشه یا اینهم بیماری مزمن هست

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مریم
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص ارتوپد گفت و گو کنید .
مشاره آنلاین با متخصص ارتوپد

گلی
گلی
1 سال قبل

سلام من ۳۷سال سن دارم واین ۳ سالی هست کلا راه رفتنم عوض شده از پله ها خیلی سخت بالا میرم اگر وسیله ای دستم باشه نمیتونم بالا برم میخوام بدونم مشکلم چیه به سختی چیزی رد از زمین برمیدارم مگر آینه یک دستم به زانوم باشه

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  گلی
1 سال قبل

سلام دوست عزیز
با تشکر از ثبت مشکل شما
کامنت شما توسط پزشک متخصص دیده شد اما نیاز به شنیدن شرح بهتر و بیشتری از بیماری شما دارد.
لطفا از طریق این لینک با پزشک آنلاین متخصص ارتوپد گفت و گو کنید .
مشاره آنلاین با متخصص ارتوپد

مریم پوراسکو
مریم پوراسکو
در پاسخ به  پشتیبانی پذیرش24
10 ماه قبل

سلام وقت بخیر. من بیماری صدف رماتیسم پوستی دارم الان زده به پام واقعا دردش شدیده انگشتهای پام انگارشکسته. رگهای پشت پام میزنه بالا لطفا بگین چیکار کنم به کدام دکنر مراجعه کنپ من سال ۸۰ امدم درمانگاه رماتیسم بایه دارو خوب شدم.

مصطفی عرفانی
مصطفی عرفانی
1 سال قبل

سلام من مدیست مفاصل انگشتان هر دو دستم دچار خشکی می‌شود.اخیرا هم پای راستم از ناحیه مفصل انگشت کوچک دچار ورم و درد شده و درد به استخوان کف پا کشیده شده.۶۲ سال سن و مرد هستم.با تشکر از توجه شما

پشتیبانی پذیرش24
پشتیبانی پذیرش24
در پاسخ به  مصطفی عرفانی
1 سال قبل

مورد شما نیاز به مراجعه حضوری دارد لطفا به یک معتخصص ارتوپد مراجعه کنید

زهراهاشمی
زهراهاشمی
1 سال قبل

سلام من ۴۲سال سن دادم چندمدت هست که انگشتای دستم وقتی کاری انجام میدم یاضرف میشورم دردمیکنه صبح که ازخواب بیدارمیشم تمام بدنم دردمیکنه دستام خواب میرن چندروزهم میشه که ماهیچه ی دستام دردمیکنه به نظرشما ریماتیسم دارم؟

دکتر جمشید شایان فر
در پاسخ به  زهراهاشمی
1 سال قبل

سلام
دردهایی که با استراحت بیشتر می‌شوند و موقع فعالیت کردن ، درد آرام تر و کمتر میشه، احتمال داره از روماتیسم های مفصلی باشه. البته ممکنه علائم دیگری مثل تورم مفصل، قرمز شدن ناحیه اطراف مفصل و گرم شدن در اون ناحیه هم همراه درد وجود داشته باشه ولی درد شایعترین علامت هست. برای تایید این موضوع باید آزمایش خون داده بشه.

بهار
بهار
1 سال قبل

باسلام،خانمی ۳۴ساله هستم،حدودسه هفته است صبح هاکه از خواب بیدارمیشم دردخشک وشدیددرانگشتان دستم دارم طوری که دستم خم و راست نمیشه تایک ساعت،وهمچنین درددر گردن و پاوزانو هم دارم طوری که به سختی میتونم از زمین بلندشم اینم،صبح که ازخواب بیدارمیشم حدودا تایه ساعت درد ادامه داره بعدش یه کم بهترمیشم به پزشک مراجعه کردم قرص فولیک اسید،مداکوینیل۲۰۰،نیزوپرد۵ویه قرص که برای کم کاری تروئیدهست تجویزکردن،یک عفته اس دارم اینارو مصرف میکنم ولی هیج تغییری نکردم،آقای دکتر نظر شماچیست ممنون میشم پاسخ بدیدسپاس.
ق

فاطمه
فاطمه
1 سال قبل

سلام من تقریبا ۳هفته پیش فرش اتاق رو خودم تنها کشیدم بیرون تختا رو جا بجا کردم از همون روزه دستام دردمیکنه از شونه ب پایین انگار سنگینی کنه رو بدنم،درد خفیف داره اما مدام هست اذیتم ب نظرتون عصبهای دستم ضعیف شده یا روماتیسم میتونه باشه

دکتر فرهاد مهدوی
پزشک متخصص
در پاسخ به  فاطمه
1 سال قبل

سلام
سلام وقت بخیر
این علامت ارتباطی با روماتیسم و عصب نداره
بیشتر علائمتون شبیه التهاب تاندون های شونه هست

رویا نادری
رویا نادری
1 سال قبل

سلام ،آقای دکتر
من چن سال پیش روماتیسم مفصلی داشتم الان چن سال آزمایش ندادم
من موقعه فعالیت یا زیاد بشینم بدنم متورم میشه خارش های شدید با سوزش ودرد بعد باد میکنم زیر پوستم توده‌ مانند میشه بعد چن رور میره میتونه برای روماتیسم باشه ممنون میشه راهنمایی کنید

دکتر فرهاد مهدوی
پزشک متخصص
در پاسخ به  رویا نادری
1 سال قبل

سلام
روماتیسم مفصلی بیماری مزمنی هست
حتما باید داروهاتون چک بشه
و آزمایش انجام بدید تا فعالیت بیماری بررسی بشه

محفوظه
محفوظه
در پاسخ به  رویا نادری
5 ماه قبل

سلام یک ماه که مچ پا وکف پا هام ومچ دست وآرنج وکتف قفسه سینه سمت چپ درد میکنه وسط شانه میزنه از درد شب ها خواب ندارم آزمایش روماتیسم دادم منفی بود

محفوظه
محفوظه
در پاسخ به  رویا نادری
5 ماه قبل

سلام یک ماه که مچ پا وکف پا هام ومچ دست وآرنج وکتف قفسه سینه سمت چپ درد میکنه وسط شانه میزنه از درد شب ها خواب ندارم آزمایش روماتیسم دادم منفی بود کمر درد دارم

عصمت مظفری
عصمت مظفری
1 سال قبل

سلام خانم ۵۲ ساله ام، دردهای استخوانی که متغیر است در ناحیه زانوها، مچ پاوسینه پای چپ، در راه رفتن حتی در منزل بی قرارم می کند، تاکنون هیچ پزشکی تشخیص خاصی نداده، تنها یک ارتوپدداروی پوکی استخوان داد که موقتا تاحدودی موثربود، باتشکر

دکتر فرهاد مهدوی
پزشک متخصص
در پاسخ به  عصمت مظفری
1 سال قبل

سلام
در مرحله اول ،درد هایی که کل بدن درگیر میکنن حتما باید به کمک آزمایش از نظر بیماری های سیستمیک بررسی بشن.
در صورتی که بیماری های سیستمیک رد شدن عمدتا درد های مفاصل اندام تحتانی به علت ضعیف بودن عضلات هست که باعث افزایش فشار به مفاصل و به دنبال اون درد میشه.
که درمان دارویی و فیزیوتراپی و انجام ورزش های تقویت کننده عضلات توصیه میشه.
نکته کلی جهت اطلاع :پوکی استخوان هیچ گونه دردی نداره و زمانی باعث درد میشه که شکستگی اتفاق بیافته

دکمه بازگشت به بالا