محتوای سلامتیزنان و زایمان

درباره دلایل پریود نامنظم در دوران شیردهی بیشتر بدانید

علل انواع پریود نامنظم در دوران شیردهی و درمان آن‌ها

پریود نامنظم در دوران شیردهی | علائم، علل، نحوه پیشگیری و انواع راه‌های درمان آن

تقریباً تمام مادران شیرده در شش ماه اول پس از زایمان عادت ماهانه یا پریود نمی‌شوند. این مسئله به‌عنوان آمنوره شیردهی شناخته می‎شود. اساساً، شیردهی منظم از کودک به‎ عنوان یک بازدارنده در ترشح هورمون‌های لازم برای آماده شدن برای بارداری جدید عمل می‎کند. عدم ترشح هورمون‌ها به معنای عدم تخمک‌گذاری است و بنابراین شما پریودی ندارید.

حتی اگر هنگام شیردهی دوباره پریود شدید، ممکن است لکه‌بینی و قاعدگی نامنظم را تجربه کنید و از خود بپرسید آیا این پریود نامنظم در دوران شیردهی طبیعی است؟ داشتن چرخه‌های قاعدگی نامنظم، طولانی‌تر یا کوتاه‌تر هنگام شیردهی کاملاً طبیعی است و دلیل اصلی آن فراز و فرود همان هورمون‎هایی است که باعث آمنوره شیردهی شده‎اند.

ممکن است قبل از شروع عادت ماهانه تحریک‌پذیر یا بدخلق شوید و در طول تخمک‌گذاری، روزهای منتهی به پریود یا هر دو حساسیت پستان‌‎های شما بیشتر شود. به طور کلی، ثبات چرخه و علائم مربوط به دوره قاعدگی شما تحت تأثیر تعداد دفعات شیردهی و تأثیر آن بر هورمون‌های شما است.

البته دلایل دیگر مثل کیست تخمدان، فیبروم رحم، کاهش وزن زیاد و غیر طبیعی نیز می‌توانند باعث پریود نامنظم در دوران شیردهی شوند. به‎ همین ‎دلیل، توصیه می‌کنیم این مسئله را دست کم نگیرید و در اولین فرصت با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

Advertisement

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

علائم پریود نامنظم در دوران شیردهی

درحالی‌که برخی از زنان در دوران شیردهی (بین شش ماه تا دو سال) به هیچ وجه پریود نمی‌شوند اما برخی دیگر به طور نامنظم پریود می‎شوند و این مسئله بسیار ناراحت‌کننده است.

جدول زمانی مشخصی برای بازگشت چرخه‌های طبیعی قاعدگی وجود ندارد زیرا این مسئله برای هر زنی متفاوت است. البته این احتمال وجود دارد که اگر قبل از بارداری پریود شما کاملا منظم بوده است، پس از قطع شیردهی نیز باید سریعاً برگردد و عادی شود.

مطلب مرتبط
همه‌چیز درباره بارداری بدون دخول

جالب است بدانید که بعضی از خانم‌ها تصور می‎کنند چون نامنظمی پریود بعد از زایمان را تجربه می‎کنند، دیگر نمی‎توانند هنگام شیردهی باردار شوند. درصورتی‎که این مسئله یکی از عوامل اصلی بارداری‎های ناخواسته در مادران شیرده است. به خاطر داشته باشید که هورمون پرولاکتین هم مسئول تولید شیر و هم حمایت از بارداری است.

به طور کلی از علائم پریودهای نامنظم در دوران شیردهی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شروع دوباره پریودی قبل یا بعد از طی شدن چرخه قاعدگی طبیعی ۲۸ تا ۳۰ روزه
 • افزایش درد بدن و تحریک‏ پذیری پستان در دوران پریود یا قبل از آن
 • لکه‎ بینی و خونریزی‎های مقطعی قبل از شروع عادت ماهانه، بین دوره ‏ها یا در دوران تخمک‎ گذاری
 • خونریزی بیش ‏ازحد در دوران پریود
 • به‎ جای پریود شدن در هر ماه، این مسئله هر ۲ یا ۳ ماه یکبار اتفاق می‎افتد

علائم پریود نامنظم در شیردهی

در مباحثی با عنوان نامنظم شدن پریود در شیردهی نی نی سایت یا نامنظم شدن پریود در دوران شیردهی نی نی سایت می‎توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

علت پریود نامنظم در شیردهی

مطمئنا این سوال به ذهن شما رسیده است که واقع چرا در دوران شیردهی پریود نامنظم می‎شود؟ هورمون پرولاکتین که تسط غده هیپوفیز مغز تولید می‎شود، مسئول اصلی تولید شیر مادر است و همچنین از قاعدگی جلوگیری می‎کند.

تغذیه با شیر مادر سطح این هورمون را بالا نگه می‎دارد، بنابراین تا زمانی‎که به کودک خود شیر می‎دهید، احتمال اینکه دوره‎ای پریود نشوید وجود دارد. به‏ همین‏ دلیل است که وقتی کودک خود را از شیر مادر جدا می‌کنید، دوران پریود شما نسبتاً سریع بر می‎گردد.

نوزاد شما در طی چند ماه اول زندگی خود بیشترین شیر مادر را می‎نوشد. ازآنجایی‌که با افزایش سن کودک شما به شیر کمتری احتیاج دارد و همچنین شروع به خوردن غذاهای جامد می‎کند، غده هیپوفیز این تغییر در تغذیه را احساس کرده و پرولاکتین کمتری تولید می‎کند. در نتیجه با کم شدن سطح پرولاکتین، ممکن است متوجه نامنظم شدن پریود در شیردهی شوید. بنابراین نامنظم بودن روند شیردهی کودک می‎تواند باعث نامنظم بودن پریود در شیردهی شود.

علل بسیار دیگری وجود دارند که می‎توانند بر یک چرخه قاعدگی منظم حتی در زمان شیردهی تأثیر بگذارند. مواردی چون:

 • فیبروم رحمی (سلول‎های غیر سرطانی روی رحم)
 • کاهش شدید وزن
 • کیست تخمدان یا سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS)
 • بیماری التهابی لگن
 • آندومتریوز
مطلب مرتبط
درباره امکان زایمان طبیعی بدون درد و بخیه بیشتر بدانید

انواع پریود نامنظم و شیردهی

همانطورکه ذکر شد، پریود نامنظم در دوران شیردهی علل مختلفی دارد و شدت و علائم هرکدام تاحدودی متفاوت است. به‎ همین ‎دلیل، توصیه می‎کنیم در مورد قاعدگی نامنظم خود با پزشک صحبت کنید، حتی اگر به کودک خود شیر می‎دهید. در صورت بروز درد شدید یا لکه‏ بینی شدید بین پریودها، باید فوراً با پزشک تماس بگیرید.

آیا امکان پیشگیری از پریود نامنظم در دوران شیردهی وجود دارد؟

پیشگیری از پریود نامنظم در شیردهی

پزشکان توصیه می‎کنند که در صورت رعایت نکات زیر احتمال اینکه پریود نامنظم را تجربه کنید کم است مگر اینکه به یکی از بیماری‏های ذکر شده در بالا مبتلا شده باشید:

 • کودک شما به طور انحصاری و بدون استفاده از شیر خشک یا مکمل‏های دیگر از شیر مادر تغذیه کند
 • شما در طول شب نیز به درخواست کودک به او شیر دهید
 • بعد از ۶ ماهگی نیز با وجود خوردن غذاهای جامد روند شیر دادن شما منظم باشد

بازگشت پریود حتی یک پریود نامنظم در دوران شیردهی به این معنی است که شما می‎توانید بار دیگر باردار شوید بنابراین اگر نکات ذکر شده را رعایت کنید و سطح پرولاکتین بدن خود را بالا نگهدارید، می‎توانید از این روش برای پیشگیری از بارداری استفاده کنید زیرا کمتر از ۲ درصد احتمال بارداری شما وجود دارد.

انواع راه‎های درمان پریود نامنظم در دوران شیردهی

اگر در دوران شیردهی پریود می‎شوید، ممکن است تغییرات غیرمنتظره دیگری را نیز مشاهده کنید. برای مثال ممکن است دریابید که کودک شما در طول دوره قاعدگی کمتر شیر می‎خورد. کارشناسان معتقدند که این مسئله مربوط به تغییرات طعم شیر است زیرا پرولاکتین در دوران قاعدگی به اندازه کافی تولید نمی‎شود.

بنابراین بهتر است زیر نظر پزشک به فکر روش درمانی برای کنترل پریودهای نامنظم و گاه ‏به‏ گاه خود باشید. اگرچه که این مسئله اغلب طبیعی است. حتی در زنانی که شیرده نیستند، قاعدگی بعد از زایمان ممکن است نامنظم باشد زیرا بدن برای بهبودی از بارداری و زایمان نیاز به زمان زیادی دارد.

پزشک ممکن است در مواردی مصرف داروهای هورمونی یا قطع شیردهی را توصیه کند. حتی مواردی مشاهده شده که به دلیل سندرم تخمدان پلی‎کیستیک (PCOS) یا آندومتریوز مادر نیاز به جراحی فوری پیدا کرده است و دیگر قدرت شیردهی به کودک خود را ندارد.

مطلب مرتبط
عفونت واژن چیست؟ و دلایل مبتلا شدن به آن؟

درمان پریود نامنظم در زمان شیردهی با داروهای گیاهی

اگرچه داروهای گیاهی ممکن است کمک زیادی به رفع این مشکل کنند اما احتمال تداخل آ‎نها با داروهای شیمیایی یا ورود آن‌ها به شیر نوزاد وجود دارد. پس پیش از مصرف دمنوش گیاهان زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • رازیانه
 • اسطوخودوس
 • دانه‎های گشنیز
 • بابونه

درمان پریود نامنظم در زمان شیردهی با طب سنتی

طب سنتی معتقد است که در صورت گرم نگهداشتن طبع غذایی و رحم امکان کنترل پریود نامنظم بعد از شیردهی وجود دارد. خوردن مواد غذایی مثل موز، عسل، خرما، انبه و مغزجات بسیار موثر است. مویز و کشمش باید جز رژیم غذایی روتین باشند. در مواردی خوردن کندر یا موم عسل اثرگذار بوده است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بنابراین در پاسخ به سوال آیا در دوران شیردهی پریود نامنظم می‌شود؟ متوجه شدید که این مسئله به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد و در اکثر موارد طبیعی است.

پس از زایمان یک زن، پزشک یا ماما باید در مورد علائم هشداردهنده هر مشکلی توصیه‎ های لازم را به او کنند. الگوهای طبیعی خونریزی در دوران پریودی، بسته به روش زایمان، سابقه پزشکی زن و سایر عوامل فردی متفاوت است. در صورت مشاهده علائم زیر باید فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید:

 • چند ماه یکبار پریود شدن
 • خونریزی بسیار شدید که باعث شود در هر ۲ ساعت بیش از یک پد خیس شود
 • خونریزی همراه با تب
 • گرفتگی شدید عضلات شکم در هر دوره قاعدگی
 • خروج لخته‌های بزرگتر از یک توپ گلف در پریودی

درصورتی‌که شرایط مراجعه حضوری ندارید، از پزشک آنلاین متخصص زنان و زایمان پذیرش ۲۴، مشاوره تلفنی و متنی بگیرید و مشکلات خود را مطرح کرده و از مشاوره‌های ایشان استفاده کنید.

مشاوره آنلاین متخصص زنان و زایمان

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
www.healthline.comwww.verywellfamily.comwww.medicalnewstoday.com

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
4 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
افسانه

سلام ۴۰ ساله هستم یه پسر ۱۷ ماهه دارم داد پزیود شدم اواسل زایمان دوماه پریود نشدم دکتر بهم امپول الان ۶ روز تاخیر داشتم بیبی چک گذاشتم منفی بود علتش رو می خواستم بدونم

دکتر زهرا بهرامی

سلام
پیامتون ناواضحه، اگه الان شیردهی دارین نامرتبی پریودی عجیب نیست فقط مراقب باشین باردار نشین

سمانه

سلام.من سه ماهه زایمان کردم طبیعی خونریزی از زمان زایمان قطع نشدخیلی دکتررفتم دارومختلف دادن خوب نشدم مجبورشدم قرص ال دی بخورم الان خوبم ولی خونریزی موقع پریودی شدیده قرص ال دی تاچندماه بخورم خوب بشم

دکتر ندا اکتابانی

سلامکه تا سه ماه ادامه بدید
احتمال داره که خونریزی شما به خاطر مشکلات هورمونی باشه اگر با ال دی خوب هستید میتونید که تا سه ماه ادامه بدید و بعد قطع کنید.

دکمه بازگشت به بالا