پوست و مو و زیباییبیماری

زگیل | دلایل ابتلا، انواع و راه های درمانی

درمان صد در صد انواع زگیل تناسلی، پماد زگیل

زگیل چیست؟  

است که انسان را آزار می دهند در مومیایی های ۳۰۰۰ ساله کشف شده اند و از دیر باز در ادبیات کهن ما وجود داشته اند.

HPV به طور کلی خطرناک نیست، اما وجودش روی پوست میتواند برای شما ناخوشایند باشد. کما اینکه باعث ایجاد درد خاصی هم نمیشوند اما مسری بودن آن می تواند اوقات شما را تلخ کند. زگیل روی پوست کودکان خیلی بیشتر از بزرگسالان پخش می‌شود. اگر تصمیم گرفتید که  به خودی خود بهبود یابد ، سعی کنید آن را لمس نکنید زیرا ممکن است ویروس را به سایر قسمت های بدن شما یا افراد دیگر منتقل کند. می توانید با متخصص پوست و مو گفت و گو کنید.

گفت و گوی با دکتر پوست و مو

انواع زگیل

زگیل های معمولی

این زگیل ها تقریباً به اندازه یک نخود هستند ، سطح سفت و زبری دارند است.در ابتدا یکی وجود دارد و با پیشرفت بیماری این HPV ها افزایش می یابد. زگیل های معمولی که به صورت گرد یا چند ضلعی هستند بیشتر مواقع روی پست در بزرگسالان دیده می شوند تا کودکان . بیشتر در انگشتان، کمر و لبه های پا وجود دارد. حالت اول معمولاً در پلک ها و گردن دیده می شود و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است و علائمی ندارد. نوع دوم معمولاً در پوست سر ، صورت و انگشتان پا دیده می شود ، دارای بافت نرم ی است و مواد کراتین در نوک آن بیرون می زند.

زگیل کف پا

زگیل کف پا در سطح پوست کف پا رشد میکند و باعث ایجاد آن تعریق زیاد پا است. سفر طولانی یا ضربه نیز می تواند باعث ایجاد زگیل کف پا شود. در مرحله اولیه ، تاول های براق روی پا به وجود می آید، رنگ آنها  خاکستری قهوه ای یا خاکستری کثیف با مرزهای مشخص و حلقه های شاخی در اطراف پا هستند . همچنین ممکن است  HPV کف پا خشن ناهموار و گرد روی سر متاتارس یا بین انگشتان پا ظاهر شوند که بیشتر ناشی از اصطکاک است. چند روز پس از شروع بیماری ، HPV های کف پا به خودی خود از بین می روند. در صورت ناپدید شدن آنها باید با پماد درمان شوند.

Advertisement

زگیل پا

زگیل های تخت

این نوع بیشتر در  صورت و پشت دست نوجوانان به دلیل عفونت های ویروسی HIV به وجود می آید . آنها بیضی ، چند ضلعی یا گرد هستند و تعدادشان متفاوت است. HPV های صاف در امتداد خراش ها رشد می کنند ،پس به آنها دست نزنید. اما زگیل های تخت برعکس چیزی که با آرامی به وجود می آیند سریع محو میشوند .  لطفا از بیماری نترسید و حتما به دکتر آنلاین پوست و مو مراجعه کنید ، باید در اسرع وقت برای درمان به یک بیمارستان عادی پوست مراجعه کنید.

درمان خانگی زگیل

در زیر چندین درمان خانگی برای زگیل که معمولا دارای کمترین عوارض هستند را توضیح می دهیم

 سرکه سیب

خرید سرکه سیب از سوپرمارکت ها آسان است و گران هم نیست ، سرکه سیب می تواند با انواع زگیل ها مقابله کند. زیرا اسید مالئیک و اسید لاکتیک موجود در سرکه سیب (در واقع اجزای اصلی بسیاری از داروها برای درمان آکنه صورت این دو مورد هستند) می توانند بر روی خود زگیل اثر بگذارند و آن را از پوست اطراف جدا کرده و ویروس داخل بدن را از بین ببرند. همچنین باعث نرمی و لایه برداری پوست می شود. سرکه سیب به عنوان نوعی غذا ، برای پوست صورت و بدن نیز بی خطر است ، هنگام استفاده از آن می توان با خیال راحت روی هر قسمت از بدن که با نسبت ۱: ۱ با آب رقیق شود و به نصف غلظت اصلی رقیق شود. پاک کردن سرکه سیب بسیار ساده است. همین حالا یک پنبه را در مایع ۱: ۱ خیس کنید ، سپس پنبه را روی آن  قرار دهید و آن را با کمک باند یا نوار پزشکی به مدت ۱۲ ساعت ثابت کنید ؛ زمان بیشتر یا کمتر مشکلی ندارد.

مطلب مرتبط
با انواع مختلف جنس پوست اشنا شویم!

پوست پرتقال

یکی دیگر از داروهای محبوب  HPV،  با اینکه سند علمی معتبری وجود ندارد اما گفته می شود پوست پرتقال حاوی مقدار کمی الکل است که سوزش آن را هنگام فشردن روی پوست می توانید حس کنید. روش کار درمان شامل مالیدن پوست پرتقال روی این عارضه پوستی  یکبار در روز است. ظاهراً ، این عارضه به تدریج بعد از ۱۴ روز کم کم  می افتد.

علف هرز قاصدک

شاید تا بحال به دید درمانی به قاصدک نگاه نکرده باشید. اما جالب است بدانید در ایران  از دیرباز از قاصدک و بسیاری دیگر از شیره های گیاهان استفاده درمانی می شده است. صمغ تلخ و سوزاننده برخی و حتی شیرین بخی مانند قاصدک دشمن کشنده زگیل است طبق دستاورد های مطالعاتی نیز این گیاه دارای خواص خوبی برای کلاژن پوست است. توجه داشته باشید از قاصدکی استفاده کنید در مکان های سمی و فاضلاب های شیمیایی رشد کرده باشند و حتما طبیعی باشند برای امتحان این روش برای این کار میتواند به دشت یا محلی که قاصدک های زیاد دارد سفر کنید یا به روستایی که در نزدیک تان است بروید و حدود ده روز از صمغ آن بر روی HPV خود بریزید تا اینکه نتیجه بهتری کسب کنیم.

درمان زگیل با سیر

اگر می خواهید از سیر برای از بین بردن زگیل به طور طبیعی استفاده کنید ، ابتدا باید منطقه آسیب دیده را با آب و صابون بشویید یک حبه سیر را خرد کنید تا آب سیر خارج شود سیر له شده را مستقیم به HPVبمالید و سپس از یک باند استفاده کنید تا آب سیر به منطقه آسیب دیده نفوذ کند. به مدت چند هفته هر روز در صورت نیاز تکرار می شود.

سیر برای درمان زگیل های معمولی بسیار موثر است. سیر تازه بهترین عملکرد را دارد و از آب سیر نیز می توان استفاده کرد. سیر را روی تکه کوچکی از پوست بمالید تا ببینید پوست به سیر حساسیت دارد یا خیر. برخی از افراد ممکن است در معرض سیر تازه دچار جوش شوند. با این که برای پوست ضرری ندارد اما کمی احساس  سوزش خواهید کرد. اگر به سیر حساسیت دارید ، هنوز می توانید از این روش استفاده کنید. اگر هر بار آن را فقط به مدت یک ساعت استفاده کنید ، از بین بردن HPV ممکن است بیشتر از دیگران طول بکشد.

پس دوباره زخم را بشویید و خشک کنید. سیر تازه خرد شده یا خرد شده را روی HPV قرار داده و با باند جدید بپیچید. یا اینکه  HPV را با نوار پارچه ای بپیچانید تا زگیل خشک شود.

مطلب مرتبط
راهنمای کامل مراقبت از پوست

یک مطالعه روی کودکان برای درمان HPV  توسط سیر ، نشان داد که همه زگیل ها با موفقیت از بین می روند و به جز بوی شدید هیچ عارضه جانبی واضحی  برای سیر وجود ندارد مگر حساسیت های پوستی خیلی کوچک بی ضرر.

زگیل پوست لب

زگیل های معمولی

این نوع HPV بر پشت دست و انگشتان شما رشد میکند . حجم آن از اندازه یک غله خردل ، تا اندازه نخود است. گاهی اوقات رگهای خونی لخته ای ریز که شبیه نقاط سیاه هستند می توانند در یکی از آنها  دیده شوند.

زگیل قصاب ها

این نوع مانند زگیل های معمولی به نظر می رسند  و کسانی بیشتر به آن مبتلا می شوند که مکررا با گوشت و ماهی خام در ارتباط لمسی دارند ، از این رو با این اسم نامگذاری شده است.  البته هنوز  اینکه ویروس hpv از گوشت خام است یا نه  تایید و بررسی دقیق نشده.

زگیل تخت

زگیل های تخت بیشتر اوقات روی بازوهای شما دیده میشوند و ممکن است به جای یک جوش و آکنه اشتباه گرفته شوند، این زگیل ها حجم زیادی نمیگیرند و در همان انداز خردل یا کمی بیشتر رشد میکنند. رنگ آنها همسان پوست یا  کمی خاکستری تر از آن می باشد.

کف دست

زگیل کف دست از انتشار و تکثر زگیل پا یا جاهای دیگر بدن که قصد داشته اید آن را دستکاری کنید، بخارانید یا بکنید به وجود می آید. اندازه آن هم همانطور که قبلا گفته شد میتواند تا حجم یک نخود رشد کند.

این عارضه پوستی مستعد تکثیر خوشه ای بر روی پوست است و باید قبل از آن که به صورت سرامیکی در بیاید به آن رسیدگی کنید.

پماد زگیل دست

بسیاری از پمادهای از بین برنده زگیل بدون نسخه کار می کنند . آنها اساساً می توانند ساختار زگیل را در سطح شیمیایی تخریب کرده و از بین ببرند برای از بین بردن زگیل توسط  پماد ابتدا قبل از استفاده زگیل های دستان خود را در آب گرم خیس کنید تا پوست نرم شود. این کمک می کند دارو در جایی که زگیل وجود دارد به پوست نفوذ کند.سالیسیلیک اسید را مستقیم به زگیل بمالید ، نه به پوست اطراف آن.این قسمت را با یک باند بپوشانید و یک شب آن را حفظ کنید.
هر روز این کار را تکرار کنید و هر هفته بافت ناکروزه را با پمپ های ماسه بردارید تا زگیل از بین برود. بسیاری از پمادهای از بین برنده زگیل بدون نسخه موثر هستند. آنها اساساً می توانند ساختار زگیل را در سطح شیمیایی تخریب کرده و از بین ببرند. پماد از بین برنده زگیل را روی زگیل های دست خود بمالید و بگذارید چند دقیقه قبل از شستن دست ها ، پماد جذب شود.به جای آن از پد زگیل استفاده کنید.
اثر پد های زگیل مشابه ترشح برای از بین بردن زگیل است. می توانید دارو را روی پد HPV مستقیماً روی آنها بمالید ، یا می توانید یک قطعه کوچک از پد HPV را روی پوست به مدت یک ساعت فشار دهید ، یا برای استفاده از آن از نوار پزشکی استفاده کنید.
پماد رتینوئید را امتحان کنید. برخی از پمادهای رتینوئید را فقط می توان از طریق نسخه پزشک خریداری کرد ، اما برخی از داروهای خفیف نیز وجود دارد که بدون نسخه نیز تهیه می شوند.
فقط پماد را مستقیماً روی ناحیه زگیل قرار دهید.از رتینوئیدها به طور کلی برای از بین بردن اثرات پیری استفاده می شود ، اما می توان از آنها برای از بین بردن سلول های مرده پوست صورت و جلوگیری از ورود هرگونه منافذ پوست استفاده کرد. این شامل زگیل نیز می باشد.
در برخی موارد به اثرات تحریک پوستی رتینوئیدها توجه کنید.

مطلب مرتبط
13 مورد از بهترین روش های طبیعی و خانگی برای چاقی صورت

چسب زگیل

برای از بین بردن ویروس   HPV یک روش خوب با قیمت کم به اسم نوار چسب وجود دارد که با نوار می شود HPV را از روی پوست برداشت و کند..  اندازه زگیل یه سایز کوچک وار چسب ببرید و آن را تا حدود یک هفته روی قسمتی که میخواهید از روی پوست حذف کنید بگذارید و اگر نوار خاصیت خود را از دست داد میتوانید چسب جدیدی برش داده و در محل قرار دهید . بعد از یک هفته محل ویروسی را در آب بخیسانید.و با یک شیء زبر مانند چوب یا سنگ پا صاف کنید و چسب را در همانجا تا شب قرار دهید این پروسه را آنقدر ادامه دهید که خبری از وجود  ویروس روی سطح پوست نباشد.

البته اینکه با انجام دادن این کارها پروسه درمانی را به جلو کشیده اید یا خیر هنوز مدرکی در دست نیست.
اگر  از انجام درست این کار  اطمینان ندارید.  بهتر است به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

کندن زگیل

این نوع درمان  یعنی کندن ،فقط باید توسط افراد متخصص این حوزه انجام شود. جراحی الکتروشیمیایی (سوختن) درمان خوبی برای انواع معمولی ، فیلی های پا است. این کندن ها شامل تراشیدن زخم توسط چاقوی تیز یا ابزاری کوچک و به شکل قاشق است. این دو روش اغلب با هم استفاده می شوند. متخصص پوست ممکن است با تراشیدن  قبل یا بعد از عمل جراحی ، این عارضه پوستی را از بین ببرد. ممکن است پزشک زگیل را برش دهد (برداشتن). 

درمان زگیل با لیزر

زگیل سرطانی

این عارضه پوستی معمولاً توس ویروسی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد به وجود می آید و معمولا خطر جانی ندارد اما باعث برخی درد ز ها ئ عذاب های میشود. اولین کاری که در مواج با این ویروس ها و عوارض پوستی به آن فکر خواهید کرد قطعا برداشتن آنها برای جلوگیری از تکثیر این ویروس است هرچند که برای زنده ماندن فرد اثر تهدید کننده ای ندارند . تفاوت اصلی زگیل ها با سرطان پوست در این است که زگیل ها درد و خونریزی ندارند و پوست را شقه نمی کنند تا از دور پوسته پوسته بنظر برسد ام در سرطان این موارد دیده میشود اگر مدام از این زائده های پوستی و درد نامک بی از ۶ میلی متر باشد ممکن است سرطان پوست باشد. مخصوصا اگر روی گردن یا صورت و نواحی که می تواند بخاطر آفتاب زدگی در طولانی قرار گرفته باشد.
در شرایط فعلی کرونا که رفتن به مراکز درمانی بسیار خطرناک است، شما می‌توانید در سریعترین زمان ممکن با پزشک متخصص پوست و مو در مورد درمان زگیل پوست خود از متخصص آنلاین پوست و مو بگیرید.

شما عزیزان می‌توانید، در صورت داشتن هرگونه سوالی در زمینه زگیل مسائل مربوط به آن، در قسمت نظرات برای ما بنویسید. پزشکان متخصص پوست و مو پذیرش ۲۴، به سوالات شما در سریعترین زمان ممکن پاسخ خواهند داد.

  • لطفا اگر این مقاله برای شما کاربردی بود، برای دوستان خود ارسال کنید. تا با کمک یکدیگر جامعه ای سالم تر داشته باشیم.

مشاوره آنلاین زگیل با دکتر پوست و مو انلاین

Advertisement

متخصص زنان و زایمان تهران
منبع
medicalnewstoday

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
7 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
میثاق

سلام وقتتون بخیر پسرم زگیل در ابتدای سر و رویش مو دارد تقریبا این زگیل بزرگ است لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه از شر آن خلاص شویم ممنون

دکتر یاسر عسکری

سلام حتما لیزر انجام شود.

دکتر ندا اکباتانی

سلام. چنتا زگیل روی گردنم در اومده لطفا یه پمادی که موثر باشه رو معرفی میکنید از داروخونه بخرم

دکتر یاسر عسکری

سلام
پماد ندارد، کرایوتراپی یا لیزر شود.

سمیه موسوی

سلام خانم دکتر وقت بخیر
روی ساعد دست همسرم تعدادی زگیل دراومده ومن همش نگرانم …احساس میکنم همه جا هستن…هر زگیلی خطر زگیل تناسلی رو داره؟
اخه نمیدونم اونایی که روی الت ایشونم هست زگیله یا نه لطفا راهنماییم کنید

دکتر یاسر عسکری

خیر زگیل دستها، خطر زگیل تناسلی ندارد. ضایعان آلت باید معاینه شود

دکتر ندا اکتابانی

سلام
نگران نباشید زگیل بدن با زگیل تناسلی کاملا متفاوت است و امکان انتقال ندارد

دکمه بازگشت به بالا