انواع درمان خانگی شپش سر با طب سنتی و داروهای گیاهی

چگونه شپش سر را از بین ببریم؟ درمان خانگی موثر شپش سر برای بچه‌ها

درمان خانگی شپش سر چگونه است؟

شپش سر نوعی حشره است که از طریق تماس با پوست یا وسایل شخصی فرد آلوده منتقل می‌شود. این حشره روی مو می‌ماند و از آن تغذیه می‌کند. اولین نشانه برای شپش خارش شدید است که فرد را آزار می‌دهد. شپش سر بیشتر کودکان و خردسالان را در مهد کودک مبتلا می‌کند و به این وسیله بقیه‌ی اعضای خانواده نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. اکثر افراد با مشاهده‌ی اولین علائم تمایل دارند به سرعت درمان خانگی شپش سر را شروع کنند.

درمان خانگی شپش موی سر با روغن‌های گیاهی

اولین اصل برای درمان شپش موی سر این است که کاری کنیم حشره دیگر نتواند از پوست و مو تغذیه کند و از بین برود. روغن‌های گیاهی به دلیل خاصیت ویسکوزیته‌ای که روی موها ایجاد می‌کنند مانند یک محافظ روی شپش می‌چسبند. این شرایط باعث می‌شود اکسیژن کافی به شپش نرسد و نتواند تغذیه کند و از بین برود. روغن‌های زیر درمان فوری خانگی شپش سر هستند.

گفتگو با متخصص ظب سنتی برای درمان خانگی شپش سر

درمان شپش سر با روغن نارگیل

درمان گیاهی شپش سر در کودکان با استفاده از روغن نارگیل ساده و آسان است. برای انجام این روش باید موهای خود را به روغن نارگیل آغشته کنید و با استفاده از یک کلاه حمام یا پلاستیک موها را بپوشانید. می‌توانید شب قبل از خواب این کار را انجام دهید و صبح بعد از بیدار شدن با شانه کردن مو با شانه‌ی ضد شپش موهای خود را تمیز کنید و شپش‌های مرده را از موهای خود جدا کنید. بعد از شستن موها می‌توانید مجدداً این کار را تکرار کنید.

روغن درمانی شپش سر

درمان شپش سر با روغن شمعدانی

روغن شمعدانی یکی از موثرترین شیوه‌ها برای دفع شپش سر است. برای خفه کردن شپش‌ها شب قبل از خواب ریشه‌ی موها را به روغن آغشته کنید و تا صبح صبر کنید. شانه کردن و شستشوی مو موجب از بین رفتن شپش‌ها می‌شود. اضافه کردن روغن شمعدانی به شامپو هم یک اقدام موثر برای درمان خانگی شپش سر است.

درمان شپش سر با روغن درخت چای

روغن درخت چای یک درمان خانگی موثر برای شپش سر است. برای استفاده از این روش باید روغن درخت چای را با آب مخلوط کنید و به موها اسپری کنید و کلاه حمام روی سر خود بگذارید. بعد از چند ساعت موها را شانه کنید و شپش‌های مرده را با شانه و شستشو از موها جدا کنید. استفاده از روغن درخت چای برای درمان شپش تا دو مرتبه در هفته مجاز است. همچنین می‌توانید چند قطره از روغن را داخل شامپو بریزید.

درمان شپش سر با روغن اوکالیپتوس

برای درمان شپش سر با روغن اوکالیپتوس مانند روغن‌های دیگر باید آن را به موها بمالید و بگذارید چند ساعت روی مو باقی بماند. سپس با استفاده از شانه شپش‌های مرده را از موها جدا کنید و موها را بشویید.

درمان شپش سر با روغن چریش

روغن چریش را به شامپوی خود اضافه کنید و موهای خود را شستشو دهید. اگر به دنبال درمان قطعی شپش سر به صورت خانگی با استفاده از روغن‌های گیاهی هستید باید در انجام این روش مداومت داشته باشید و آن را تا درمان کامل تکرار کنید.

در استفاده از روغن‌های گیاهی باید به حساسیت برخی از کودکان به روغن‌ها توجه داشته باشید. اگر شما یا کودکتان نشانه‌های غیر طبیعی مانند زخم شدن سر، یا خارش غیر معمول داشت مصرف روغن را متوقف کنید و حتماً با متخصص پوست برای درمان شپش سر مشورت کنید.

پذیرش ۲۴ یک وب سایت آنلاین است که به شما کمک می‌کند با استفاده از سامانه‌ی نوبت دهی آنلاین در کمترین زمان ممکن با دکتر آنلاین پوست در تماس باشید و با راه‌های درمان  خانگی شپش سر آشنا شوید. در استفاده از این شیوه نیازی به خروج از منزل وجود ندارد و هزینه‌ی آن در مقایسه با مراجعه‌ی حضوری بسیار کمتر است.

درمان خانگی شپش سر با پیاز

آب پیاز خواص بسیاری در درمان بیماری‌ها دارد به همین جهت در طب سنتی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. درمان خانگی شپش سر کودکان با استفاده از آب پیاز یک روش اثربخش است. برای استفاده باید چند عدد پیاز را رنده کنید و آب آن را بگیرید. موها را با آب پیاز آغشته کنید و بعد از چند ساعت شستشو دهید.

این شیوه باعث می‌شود شپش‌ها کشته شوند و بین موها باقی بمانند و بعد از شستشو از موها جدا شوند. استفاده از این روش به صورت یک روز در میان می‌تواند شپش سر را درمان کند.

درمان خانگی شپش سر با سیر

سیر در طب سنتی به عنوان یکی از گیاهان دارویی است که خاصیت از بین بردن عوامل بیماری‌زا را دارد. به همین جهت برای از بین بردن شپش سر می‌تواند یک گزینه‌ی مناسب باشد. برای استفاده از سیر و تهیه‌ی یک ماسک طبیعی باید چند حبه سیر را له کنید و با آب لیمو یا یکی از انواع روغن نارگیل، سیاه دانه یا روغن اوکالیپتوس ترکیب کنید و روی پوست و موهای خود بمالید.

درمان شپش سر با سیر و پیاز

ماسک گیاهی با سیر را نمی‌توان مثل روش‌های دیگر شب تا صبح یا چندین ساعت روی پوست خود بگذارید و باید بعد از ۲۰ دقیقه آن را با آب ولرم شستشو دهید و خشک کنید.

درمان خانگی شپش سر با سرکه

سرکه حاوی استیک اسید است و می‌تواند پوشش محافظی که روی تخم‌های شپش وجود دارد را از بین ببرد. بین سرکه سیب و سرکه انگور در درمان خانگی شپش سر تفاوتی وجود ندارد. فقط کافی‌ست سرکه را به صورت خالص بر روی موها و پوست سر خود اسپری کنید. ترکیب سرکه و یکی از روغن‌های گیاهی نیز می‌تواند  موجب کشته شدن و لیز خوردن شپش‌ها از روی مو می‌شود. پس یک ساعت بعد از آغشته کردن موها به این مواد موها را با شانه‌ی شپش تمیز کنید و شستشو دهید.

مخلوط نمک و سرکه هم در درمان شپش سر موثر است. نمک با خاصیت ضدعفونی کننده درمان خانگی شپش و رشک سر است. هنگام استفاده موها را به چند بخش تقسیم کنید تا تمام قسمت‌های مو با سرکه مرطوب شود و موجی خفگی شپش‌ها شود.

درمان خانگی شپش سر با جوش شیرین

جوش شیرین می‌تواند باعث کشته شدن شپش‌ها شود. اما باید به خاطر داشته باشید جوش شیرین را با نسبت سه به یک با آب مخلوط کنید و سپس آن را روی پوست سر و موهای کودکان مبتلا یا اطرافیان آن‌ها که به شپش مبتلا شده‌اند اسپری نمایید. بعد از چند ساعت با شستشوی موها شپش‌های مرده از موها جدا می‌شوند.

درمان خانگی شپش سر با سس مایونز

سس مایونز نیز یک درمان سریع خانگی برای شپش سر است. زیرا مقادیری از سرکه برای تهیه‌ی سس مایونز استفاده شده است که می‌تواند شپش‌های بالغ را از بین ببرد. اما سرکه‌ی موجود در سس مایونز به قدری نیست که بتواند تخم‌های شپش را هم از بین ببرد. به همین جهت بهتر است برای درمان خانگی شپش سر از سس مایونز در کنار روش‌های دیگر استفاده کنید.

 سس مایونز را تا سه مرتبه در هفته می‌توان استفاده کرد. شیوه‌ی استفاده از سس مایونز مانند روش‌های دیگر است و بعد از آغشته کردن مو باید آن را با کلاه پوشاند و بعد از چند ساعت با شانه‌ی مخصوص شانه کرد.

به یاد داشته باشید شانه کردن موهای مرطوب و استفاده کردن از نرم کننده می‌تواند موجب جدا شدن شپش‌ها از مو شود. پس حتماً این کار را انجام دهید.

درمان خانگی شپش سر با نمک اپسوم

نمک اپسوم یا منیزیم سولفات یکی ترکیباتی است که در طب سنتی برای درمان‌های خانگی موارد مختلفی استفاده می‌شود. نمک اپسوم از موثرترین ترکیبات برای درمان خانگی شپش سر است. برای استفاده ترکیب کردن آن با آب و اسپری کردن به بخش‌های مختلف مو می‌تواند اقدام موثری برای درمان باشد.

درمان خانگی شپش سر با اسپند

استفاده کردن از اسپند یکی از شیوه‌های معمول و موثر در درمان شپش سر است. این شیوه حتی برای کودکانی که مبتلا به شپش سر نشده‌اند هم موثر است و می‌تواند از ابتلا پیشگیری نماید. شیوه‌ی استفاده به این صورت است که باید کمی اسپند را پودر کنید و و آن را دم کنید. این دم کرده باید به قدری روی حرارت بماند که کمی غلیظ شود. بعد از سرد شدن موهای خود یا کودک مبتلا را به آن آغشته کنید و بعد از یک ساعت شستشو دهید.

اگر می‌خواهید این ترکیب هرچه سریع‌تر شپش‌ها را از بین ببرد، بعد از آغشته کردن موها و پوشاندن آن با کلاه با سشوار موهای خود را گرم کنید. این گرما روند از بین رفتن شپش‌ها را تسریع می‌کند.

درمان خانگی شپش سر با نظافت کردن

یکی از مهم‌ترین بخش‌های درمان شپش سر در کنار استفاده از انواع ماسک‌های گیاهی و روغن‌ها رعایت نظافت منزل و وسایل است. با توجه به این‌که شپش‌ها روی بالش و ملافه‌ی فرد مبتلا می‌ریزد و از این طریق در سایر بخش‌های منزل پخش می‌شود برای پیشگیری از شیوع شپش در بین اعضای خانواده باید با دقت و وسواس زیاد  ملافه‌ها شستشو شود. برای شستشو بهتر است از آب داغ استفاده کنید.

نظافت موها برای درمان شپش

وسایل و اسباب بازی‌های کودکان مبتلا نیز باید شستشو و ضدعفونی شود یا این‌که به مدت دو هفته و اطمینان کامل از بین رفتن شپش‌ها داخل یک پلاستیک در بسته و خارج از محل زندگی نگهداری شود.

یکی دیگر از اقدامات مهمی که برای درمان شپش سر باید انجام شود این است که هیچ‌وقت از شانه‌ی پلاستیکی استفاده نکنید. شانه‌های مخصوص شپش به شما کمک می‌کند تا موهایتان به سرعت از شر شپش خلاص شود.

درمان خانگی شپش سر با استفاده از سشوار

سشوار کردن موها باعث کشتن و از بین بردن شپش‌ها و تخم‌های آن‌ها نمی‌شود اما به طرز موثری با استفاده از حرارت گرم سشوار می‌توان تخم‌های شپش را از بین برد. البته به خاطر داشته باشید این روش به تنهایی نمی‌تواند موثر باشد و باید حتماً در کنار یکی دیگر از روش‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

نکات مهم درمان قطعی شپش سر به صورت خانگی

  1. در استفاده از روش‌های خانگی باید تنوع را رعایت کنید و از دو یا سه روش همزمان استفاده کنید. زیرا استفاده کردن از یک روش موجب مقاومت نسبت به آن روش می‌شود.
  2. برای اثربخشی بهتر و بیش‌تر روش‌های خانگی باید این شیوه‌ها را نیمه کاره رها نکنید و به طور مداوم تا بهبودی کامل آن‌ها را ادامه دهید.
  3. هنگام استفاده از ماسک‌های گیاهی یا روغن‌ها دقت داشته باشید که این مواد با چشم در تماس نباشد زیرا ممکن است موجب آسیب به چشم شود.
  4. هیچ کدام از روش‌ها را بیش از مقدار توصیه شده یعنی دو یا سه مرتبه در هفته استفاده نکنید.

نکات مهم درمان خانگی شپش سر

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شپش یکی از بیماری‌هایی است که در اثر تماس با شانه، ملافه، روسری فرد مبتلا به دیگران منتقل می‌شود. همین امر دلیل کافی برای این است که با شروع خارش در سر و ظاهر شدن پوسته‌های ریز شبیه شوره که به راحتی از پوست جدا نمی‌شود درمان خانگی شپش سر را شروع کنید.

اگر با هیچ کدام از این روش‌ها شپش سر درمان نشد و همچنان موها درگیر بود حتماً باید به دکتر مو مراجعه کنید. هنگام مراجعه باید تمام روش‌هایی که استفاده کردید و جواب نگرفتید را برای پزشک توضیح دهید.

گفتگوی آنلاین یا متخصص پوست و مو

سایت پذیرش ۲۴ امکان ارتباط شما را با پزشک آنلاین پوست فراهم کرده است. علاوه بر سایت می‌توانید از طریق اپلیکیشن نیز مشاوره‌های آنلاین دریافت کنید. دسترس آسان و هزینه‌ی کم از مزیت‌های استفاده از این شیوه است.

۲.۹/۵ (۸ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

منبع
www.12taste.commoms-mimosa.comwww.liceclinicsoftexas.compediatrichairsolutions.comwww.babycenter.compediatrichairsolutions.comwww.cdc.gov

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
15 پرسش و پاسخ
بیشترین امتیاز
جدیدترین قدیمی ترین
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
آمنه
آمنه
1 ماه قبل

سلام وقتتون بخیر
برای شپش سر دخترم،شامپو سریتا گرفتم و استفاده کردم ولی تاثیری نداشته میشه راهنمایی کنید؟

سوگند
سوگند
در پاسخ به  آمنه
9 روز قبل

۶ بار سرکه سفید بزنید خوب میشه اما یه روز در میون که موهای دخترتون نریزه

علی
علی
6 روز قبل

سلام
اب تنباکو هم خوبه واسه شپش سر

خدیجه
خدیجه
11 روز قبل

سلام دکتر یک ماهه شپش گرفتم خوب شده ولی خارش زیاده

خدیجه کرمی
خدیجه کرمی
11 روز قبل

سلام دکتر یک ماهه شپش گرفتم ولی الان ک خوب شده خیلیی خارش داره

سحر
سحر
12 روز قبل

دخترم شپش گرفته راهنماییم کنید

سوگند
سوگند
در پاسخ به  سحر
9 روز قبل

دختر منم ۳ ماهه شپش گرفته بریدم موهاشو کوتاه کردیم بعد اومدم شامپو مخصوص واسه شپش سر از داروخونه میتونید پیدا کنید به سرش زدم بردمش حموم بعد سرکه سفید زدم ۵ بار خوب شد

بهرامی
بهرامی
19 روز قبل

درمان قطعی و صد در صد تضمینی شپش سر

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

میشه راجع به درمان خانگی شپش سر راهنمایی کنید؟

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

سلام من هرسال شپش میگیرم و وقتی تمیز میشه سال دیگه هم میگیرم الان هم دوستم شپش داشت به من هم منتقل شد موهامم پرپشت هست چیکار کنم دیگه نگیرم شپش

شهلا
شهلا
1 ماه قبل

سلام ببخش مو های من خیلی میرزه چه کار کنم

ناشناس
ناشناس
1 ماه قبل

سلام من موهام پر پشت هست و بلند هست تقریبا ۵ ماهست شپش دارم و نمیتونم درمان کنم (اصلا هم دوست ندارم موهام روکوتاه کنم)
یه روش بگین که برا موهای بلند باشه ممنون

مرضیه
مرضیه
در پاسخ به  ناشناس
14 روز قبل

سلام من شپش دارم سرم خیلی خارش میکنه چیکار کنم

ایلکین
ایلکین
5 ماه قبل

باسلام پسرم۵سالشه توسرش فقط شپش سفید زیادهستش ازپودررختشویی استفاده کردم ولی فکرنمیکنم خوب بشه راهنمایی میکنین.ولی اینم بگم که امروز فقط ازپودر استفاده کردم

ناشناس
ناشناس
در پاسخ به  ایلکین
1 ماه قبل

سلام عزیزم از پودر استفاده نکردم ولی من خیلی زیاد بود تو موهام من روغن بادام تلخ رو به مقدار زیاد یک روز درمیان به موهام زدم بعد رفتم حموم با شونه های ریز، شونه کردم و هر دو الی سه هفته از شامپومخصوص شپشاستفاده کردم الان خیلی کم شده ولی کنارش از اسپند هم استفاده کردم فقط از این دوتا

دکمه بازگشت به بالا