چشم پزشکیخبرها

اگر مبتلا به بیماری دیابت هستید بیشتر مراقب چشم هایتان باشید

دیابت یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی است که افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید به شما توصیه می کنم که سهل انگاری نکنید زیرا پیشرفت دیابت در بدن باعث می شود که گرفتار بیماری های زیادی شوید. یکی از این اختلالات، عوارض چشمی دیابت است که در نهایت منجر به کم بینایی یا نابینایی در فرد می شود.

انواع عوارض چشمی دیابت

رتینوپاتی دیابتی

رتینوپاتی دیابتی یکی از مخرب ترین بیماری های چشمی ناشی از دیابت است که بر اثر آسیب رگ های خونی شبکیه چشم بروز می کند. معمولا این بیماری علایم بارزی ندارد. اما بعد از خونریزی دید تار شده و لکه هایی در چشم پیدا می شود و حتی ممکن است دید فرد به کلی از بین برود. حاملگی و افزایش فشار خون در بعضی موارد این بیماری را تشدید می‌کند.

رتینوپاتی دیابتی با جراحی لیزر یا لیزر درمانی و برداشتن زجاجیه درمان می شود. البته گاهی این بیماری پیشرفت کرده و به کوری فرد می انجامد.


Advertisement

دریافت نوبت از دکتر پرویز محمدی مزلقانی متخصص چشم

آب مروارید

بروز آب مروارید در افراد مبتلا به دیابت ۲ تا ۴ برابر افراد سالم است. این آمار در بیماران دیابتی زیر ۴۰ سال به ۱۵ تا ۲۵ برابر می رسد و بیشتر در سنین پایین اتفاق می افتد. افراد مبتلا به آب مروارید همه چیز را تار می بینند. جوانان دیابتی گاهی طی چند هفته دچار آب مروارید می شوند.

درمان این بیماری با تعویض عدسی طبیعی چشم با عدسی مصنوعی انجام می شود.

تغییرات ناگهانی در نزدیک بینی و دوربینی

اگر دیابت تحت کنترل نباشد، تغییرات قند خون در نزدیک بینی و دوربینی فرد تغییر ایجاد می کند. در صورتی که قند خون به طور مرتب کنترل شود، این عارضه رخ نمی دهد.

آب سیاه (گلوکوم)

گاهی رگ های خونی جدیدی در شبکیه چشم رشد می کنند که مانع از جریان طبیعی مایعات به خارج از چشم می شوند. بعد از مدتی فشار داخل چشم زیاد شده و باعث بروز آب سیاه می شود. این عارضه نتیجه رتینوپاتی دیابتی پیشرفته است.

فلج شدن عضلات چشم

در بیماران دیابتی به علت درگیری عصب عضلات، ممکن است عضلات این ناحیه صدمه ببینند و فلج شوند. در این حالت ممکن است بیمار با دوبینی، لوچی و یا حتی افتادگی پلک مواجه شود.

مطلب مرتبط
مزایای نوبت دهی نظام ارجاع در پذیرش24 برای بیمارستان ها

اگر با این موارد روبرو شدید اصلا نترسید زیرا این صدمات قابل ترمیم هستند و معمولا بیمار بعد از ۴ الی ۶ ماه بهبود می یابد.

دریافت نوبت از دکتر احمد شجاعی باغینی متخصص و جراح چشم

بهترین راه های پیشگیری عوارض چشمی دیابت

  • به صورت مرتب و دقیق قند خونتان را کنترل کنید.
  • اگر دیابت‌تان تشخیص داده شده تحت معاینه کامل چشم پزشکی قرار بگیرید و حداقل سالی یک بار معاینه شوید.
  • ورزش ها و فعالیت های سنگینی که فشار داخل چشم را بالا می برند به هیچ وجه انجام ندهید.
  • به طور مرتب قند، فشار و کلسترول خون را کنترل کنید و ریسک مشکلات چشمی وابسته به دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.
  • سیگار نکشید.

متاسفانه عوارض چشمی ناشی از دیابت روز به روز بیشتر می شود. اما اگر مراقب باشید می توان با تشخیص و درمان به موقع از اثرات مخرب چشمی این عارضه جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط با بیماری های چشم :

بیماری آب سیاه (گلوکوم)

افتادگی پلک و راه های درمانی

آسیب های چشمی

عمل لیزیک چشم


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا