علت لرزش دست چیست؟ ۶ درمان رعشه و لرزش دست‌ها

لرزش دست یا Hand Tremors همان اسپاسم عضلانی است که به صورت غیرارادی اتفاق می‌افتد. این انقباضات عضلانی ممکن است در هر جایی دیگر هم باشد. در بسیاری از موارد لرزش دست در جوانی مشکل حادی نیست. اما اگر تکرار داشته باشد باید پیگیری شود.

همچنین در مواردی لرزش از وجود بیماری‌های مرتبط با مغز و اعصاب به خصوص پارکینسون خبر می‌دهد. هر چند بررسی و اثبات این مسئله نیاز به آزمایش و چکاپ توسط دکتر مغز و اعصاب دارد، اما در این مطلب به بررسی علت لرزش دست ها و درمان آن به صورت ساده می‌پردازیم.

چرا دست‌ها شروع به لرزش می‌کنند؟ مشکل عصبی است یا بیماری؟

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در شرایط خاص، قلبتان تند تند می‌زند، گلو خشک شده و همزمان دست‌ها به لرزش می‌افتند. این وضعیت در تنش‌های عصبی برای اغلب ما اتفاق می‌افتد. سؤال این است آیا لرزش دست طبیعی و به خاطر اعصاب است یا خبر از بیماری می‌دهد؟

پاسخ این است که اعصاب تنها دلیل لرزش دست ها نیستند. بلکه علل مختلفی وجود دارد که می‌توانند باعث لرزش دستان یا دیگر اعضای بدن شما شوند. در واقع پزشکان بر این عقیده هستند که دستان بسیار بیشتر از آن چه که شما حس می‌کنید یا می‌بینید می‌لرزند. اما متوجه آن نشوید.

تعریف علمی لرزش (Tremor)

لرزش به انقباضات غیرارادی و ریتیمک عضلانی است که سبب لرزیدن برخی از نواحی بدن می‌شود. در اغلب اوقات، لرزش در دست‌ است اما گاهی هم بازوها، پا، بالاتنه، تارهای صوتی و یا سر هم لرزش دارند. طبق گفته پزشکان، لرزش دست امری فیزیولوژیک است. یعنی همواره لرزش خفیفی در دست وجود دارد.

لرزش اساسی دست‌ها

شاید در میان عموم مردم این باور مرسوم باشد که علت لرزش دست، بیماری پارکینسون است. اما یافته‌ها نشان می‌دهد که اکثر لرزش‌ها به دلیل لرزش اساسی (Essential Tremor) است. منشا این اختلال حرکتی ناشناخته است و از آن با عنوان لرزش خوش‌خیم، لرزش خانوادگی و یا ET نیز یاد می‌شود.

تفاوت این لرزش با لرزش دست در بیماری پارکینسون این است که لرزش اساسی زمانی رخ می‌دهد که فرد سعی دارد کاری مثل نوشتن یا خوردن را انجام دهد. اما در بیماری پارکینسون این گونه نیست و حتی وقتی بیمار در حال استراحت است هم لرزش دارد.

مهم‌ترین دلایل لرزش دست چیست؟ لرزش دست نشانه چیست؟

لرزش دست به خودی خود نگران‌کننده نیست. اما در برخی موارد بیش از حد نرمال بوده و سبب اختلال در انجام کارهای روزمره می‌شود. در این حالت حتما باید با دکتر لرزش دست مشورت کرد تا کنترل شود. در حالت کلی ممکن است لرزش به یکی از دلایل زیر باشد:

افزایش لرزش فیزیولوژیک دست

گفتیم که لرزش دستان امری طبیعی است. اما گاهی به علت موارد زیر دفعات و مدت لرزش‌ها زیاد می‌شود. این عوامل عبارتند از:

 • لرزش دست هنگام استرس
 • خستگی
 • مصرف بیش از اندازه کافئین
 • تیروئید پرکار
 • اضطراب
 • قند خون پایین
 • سیگار
 • ترک الکل
 • شرایط روانپزشکی مثل افسردگی یا شوک پس از سانحه
 • کمبود ویتامین B12
 • اختلالات کبدی یا کلیوی
 • فشار عصبی
 • ورزش شدید
 • کمبود خواب

در این حالت معمولا نیازی به درمان نیست. در واقع لرزش دست هنگام استرس و فشارهای عصبی طبیعی است و درمان دارویی ندارد. مگر در مواردی که زندگی عادی فرد را دچار مشکل کند.

لرزش دست نشانه چیست؟
لرزش دست نشانه چیست؟

تاثیر این ۶ بیماری‌ عصبی بر لرزش دست

از آن جایی که علت لرزش‌ها وجود اختلال در عمق مغز است، در از برخی بیماری‌های مغز و اعصاب هم فرد دچار لرزش دست و پا یا دیگر اعضای بدن می‌شود. مهم‌ترین این بیماری‌ها عبارتند از:

۱. لرزش دست به علت بیماری پارکینسون (Parkinson’s Disease)

بیماری PD یک اختلال عصبی است که در آن بخشی از سلول‌های مغزی در ناحیه‌ای به نام ماده سیاه از بین می‌رود. این قسمت مسئول نورون‌های تولیدکننده دوپامین است که نقشی مهم در لرزش دارند. پارکینسون از آن دست بیماری‌های است که علائم کم‌کم بروز پیدا کرده و شدت آن‌ در هر فرد متفاوت است.

در این بیماران لرزش دست یکی از علائم است که معمولا در هر دو حالت استراحت یا عملی رخ می‌دهد. لرزش در این بیماران اغلب از یک سمت بدن شروع و سپس گسترش پیدا می‌کند. همچنین در شرایط استرس و فشارهای عصبی شدید، لرزش بیماران بیشتر می‌شود.

۲. لرزش دست در بیماری MS (Multiple sclerosis)

بیماری ام اس، بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن به غلاف میلین سلول‌های مغز و نخاع حمله و آن‌ را تخریب می‌کند. در بیمارانی که سلول‌های سیستم عصبی مرکزی آن‌ها مورد تهاجم قرار گرفته، لرزش یکی از عوارض بیماری است که تجربه می‌کنند.

۳. رعشه دست با سکته مغزی (Stroke)

یکی از عوارض سکته مغزی، لرزش است که بسته به محل آسیب مغز، خود را به شکل لرزش عملی یا لرزش در حالت استراحت نشان می‌دهد.

۴. بیماری ژنتیکی هانتینگون (Huntington’s Disease)

۵. بیماری دیستونی (Dystonia)

۶. آسیب‌های مغزی تروماتیک (Traumatic Bain Injury)

لرزش دست به علت عوارض برخی از داروها

مصرف برخی از داروها ممکن است سبب لرزش دست شود. معروف‌ترین این داروها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • داروهای ضد افسردگی
 • ضد تشنج
 • بعضی از داروهای آسم
 • داروهای سرطان
 • آنتی‌بیوتیک‌های خاص
 • داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی
 • آمفتامین
 • کورتیکو استروئیدها
لرزش دست عصبی
لرزش دست عصبی

علت لرزش دست و تپش قلب همزمان چیست؟

در لرزش دست عصبی یا بر اثر استرس، معمولا تپش قلب وجود ندارد. اما گاهی برخی از بیماران از لرزش دست چپ و قلب با ضربان تند شاکی هستند. علت این موضوع می‌تواند یکی از بیماری‌های زیر باشد:

 • بیماری فیبریلاسیون دهلیزی (Atrial Fibrillation)
 • حملات پانیک
 • افت قند خون (هیپوگلیسمی)

بهتر است اگر لرزش و تپش قلب به طور همزمان برای شما اتفاق می‌افتد، حتما با یک دکتر مغز و اعصاب آنلاین مشورت کنید.

راه‌های درمان لرزش دست

حتما شما هم بعد از خواندن این مطلب و داشتن این لرزش دست، این سؤالی در ذهنتان طرح می‌شود که «برای لرزش دست چی خوبه؟» در پاسخ باید گفت که قبل از هر کاری باید به یک فوق تخصص لرزش دست مراجعه کنید تا علت این مشکل پیدا شود. چراکه لرزش دست ممکن است نشانه‌ای از یک بیماری باشد که تشخیص زود هنگام می‌تواند روند درمان را تسریع کند.

درمان لرزش دست در سالمندان
درمان لرزش دست در سالمندان

در ادامه با تشخیص دکتر می‌توان از روش‌های زیر برای درمان قطعی لرزش دست یا کنترل آن کمک گرفت.

۱. درمان رعشه دست با تغییر لایف استایل (سبک زندگی)

در اولین قدم بهتر است برای درمان لرزش دست در جوانی، در زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید. ورزش، مدیتیشن و رژیم غذایی مناسب و سرشار از سبزیجات و میوه‌ها از جمله فاکتورهایی هستند که می‌توانند نقش مهمی در کنترل بیماری عصبی داشته باشند.

حذف سیگار و الکل و کاهش مصرف کافئین هم در درمان لرزش بسیار تأثیرگذار هستند. هیدراته کردن بدن با مصرف روزانه ۴ تا ۶ فنجان آب، در جهت دفع سموم از بدن، راهی دیگری برای درمان لرزش دستها است.

۲. فیزیوتراپی لرزش دست

یکی دیگر از راه‌های درمان قطعی لرزش دست، مراجعه به یک فیزیوتراپیست و انجام تمرینات درمانی در ناحیه دست و مچ است.

۳. حفظ آرامش در هنگام لرزش دست

یکی از دلایل اصلی لرزش دست، اضطراب و استرس زیاد است. بسیاری از افرادی که دچار این مشکل هستند همواره در معرض فشارهای عصبی بوده و شخصیت مضطربی دارند. بنابراین انجام تکنیک‌های تمدد اعصاب و ماساژ درمانی می‌تواند کمک زیادی به درمان آن‌ها بکند. همچنین نباید از معجزه خواب کافی و استراحت نیز غافل شد.

۴. مصرف قرص برای لرزش دست

گاهی پزشک مجبور است برای کنترل لرزش‌ها، از دارو استفاده کند. قرص‌های مسدودکننده بتا (نظیر پروپرانولول ، نادولول، متوپرولول و یا بیسوپرولول)، لوودوپا، پریمیدون و داروهای ضد تشنج از مهم‌ترین داروهای لرزش دست به شمار می‌آیند.

۵. درمان لرزش دست با جراحی

در مواردی هم که درمان‌های دارویی و تمرینات فیزیوتراپی جواب نمی‌دهد پزشک از عمل‌های جراحی مثل تالاموتومی و یا تحریک عمیق مغز (DBS) برای رفع لرزش استفاده می‌کند.

۶. درمان گیاهی لرزش دست

یک راه دیگر رفع لرزش دست، به دست آوردن آرامش از طریق نوشیدن دمنوش‌های گیاهی مثل چای بابونه، اسطوخودوس یا چای والری است. همچنین مصرف مکمل‌های ویتامین B12 هم می‌تواند لرزش را کمتر کند.

درمان لرزش دست
درمان لرزش دست

چه زمانی به پزشک باید مراجعه کرد؟

همانطور که گفته شد علل لرزش دست مختلف است. گاهی نشانی از یک بیماری در بدن بوده و گاهی هم کاملا طبیعی است. ناگفته نماند که لرزش دست و استرس رابطه مستقیمی با هم دارند و اکثرا در مواقع اضطراب و فشار عصبی دچار لرزش می‌شوند.

با این حال اگر لرزش دست شما باعث اختلال در زندگی روزمره شده و کنترل آن برای شما سخت و ناممکن است، حتما به پزشک مراجعه کنید. در سایت پذیرش ۲۴ هم پزشکان حاذقی هستند که می‌توانید با بهترین دکتر فوق تخصص مغز و اعصاب به صورت آنلاین یا حضوری مشورت کنید.

منابع:

https://www.singlecare.com/blog/shaking-hands/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322195

https://www.bannerhealth.com/healthcareblog/teach-me/why-are-my-hands-shaking-nerves-or-medical-problem

 

۰/۵ (۰ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا