پوست و مو و زیباییعمومیمطالب عمومی

ریزش مو تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium)

ریزش مو تلوژن افلوویوم، نوع متداول دیگری از ریزش مو در خانم‌ها و آقایان است که هرچند شاید نامش کمی ترسناک به نظر برسد، اما خوشبختانه با نظارت و درمان اصولی، به‌سادگی قابل‌کنترل است. برای درک بهتر ریزش مو تلوژن افلوویوم، آشنایی بیشتر با آن خالی از لطف نیست.

مو سر، چرخه حیات مشخصی دارد. در هر مقطع زمانی معین، حدود ۸۵ الی ۹۰ درصد موی سر یک فرد، فعالانه و در طول چند سال رشد می‌کند و ۱۰ الی ۱۵ درصد موی باقی‌مانده به‌طور هم‌زمان، وارد فاز ریزش می‌شود. به مرحله رشد فعالانه موها، آناژن و به مرحله ریزش آن‌ها تلوژن می‌گویند. با ریزش موها، موهای جدید که در ابتدای فاز آناژن قرار دارند، جایگزین آن‌ها شده و این چرخه به‌طور مستمر ادامه پیدا می‌کند. ریزش مو تلوژن افلوویوم زمانی رخ می‌دهد که این چرخه، دچار نقص و اختلال شود. یعنی چرخه حیات مو، در فاز تلوژن (ریزش) باقی بماند و رویش فاز آناژن، آن‌قدر نباشد که بتواند خلأ موهای ازدست‌رفته را جبران کند. به‌عبارت‌دیگر، رویش مجدد موهای ریخته شده آن‌طور که بایدوشاید صورت نگیرد.

ریزش مو تلوژن افلوویوم
ریزش مو تلوژن افلوویوم

دلایل ریزش مو تلوژن افلوویوم

مجموعه‌ای از دلایل مختلف می‌توانند باعث ریزش مو تلوژن افلوویوم شوند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • جراحی
 • شوک‌های شدید جسمی
 • استرس روانی شدید
 • تب بالا، عفونت شدید یا بیماری‌های دیگر
 • کاهش وزن شدید
 • تغییر ناگهانی و شدید رژم غذایی
 • تغییرات هورمونی ناگهانی ناشی از مواردی مثل زایمان، یائسگی و …
 • فقر آهن
 • اختلالات غده تیروئید
 • اثرات جانبی بعضی داروها

تشخیص ریزش مو تلوژن افلوویوم

تشخیص این نوع ریزش مو باید توسط متخصص و بر مبنای سوابق پزشکی و معاینه پوست سر انجام شود. الگوی ریزش مو در تلوژن افلوویوم، معمولاً یکنواخت است. یعنی برعکس ریزش مو آناژن در مردان، مثلاً فقط در ناحیه فرق سر اتفاق نمی‌افتد. اگر ریزش مویتان چند ماه است که شروع شده، شاید لکه‌های کوچکی روی پوست سر، قابل‌رؤیت باشند. اگر الگوهایی مثل طاسی سکه‌ای روی سر وجود داشته باشند، آنگاه ریزش مو احتمالاً از نوع تلوژن افلوویوم نیست. متخصص، مجموعه‌ای از روش‌های خاص علمی را برای تشخیص ریزش مو تلوژن افلوویوم به کار می‌گیرد. مثلاً ممکن است تکه‌ای از موی سرتان را به‌طور ناگهانی بکشد و چنانچه ۴ یا بیش از ۴ تار مو از پوست سرتان جدا شد، آنگاه تلوژن افلوویوم را به‌عنوان یکی از گزینه‌های احتمالی، مدنظر قرار دهد. ریزش مو تلوژن افلوویوم معمولاً دو الی چهار ماه بعد از دلیل بروز عارضه، خود را نشان می‌دهد و تقریباً شش ماه طول می‌کشد.

درمان ریزش مو تلوژن افلوویوم

خبر خوب درباره ریزش مو تلوژن افلوویوم این است که این نوع ریزش مو، معمولاً پس از مدتی به‌طور خودبه‌خود بهبود می‌یابد اما این نباید مبنایی برای سهل‌انگاری درباره مسئله باشد. چون همان‌طور که دیدیم دلایل این نوع ریزش مو، بعضاً می‌توانند دلایل حساس و نگران‌کننده‌ای باشند که در این صورت، نمی‌توان انتظار داشت مشکل به‌طور خودبه‌خود حل شود. درمان تلوژن افلوویوم، یک امر تخصصی است که باید با تکیه بر قواعد به‌روز پزشکی صورت گیرد. ضمناً هیچ نسخه‌ی واحدی برای درمان ریزش مو تلوژن افلوویوم وجود ندارد چون دلایل متنوعی می‌توانند در بروز این عارضه دخیل باشند و هر دلیل، درمان متفاوتی را می‌طلبد.

ریزش مو تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium) | ریزش مو | مو سر، چرخه حیات مشخصی دارد. در هر مقطع زمانی معین، حدود 85 الی 90 درصد موی سر یک فرد، فعالانه و در طول چند سال رشد می‌کند و 10 الی 15 درصد موی باقی‌مانده به‌طور هم‌زمان، وارد فاز ریزش می‌شود. به مرحله رشد فعالانه موها، آناژن و به مرحله ریزش آن‌ها تلوژن می‌گویند. با ریزش موها، موهای جدید که در ابتدای فاز آناژن قرار دارند، جایگزین آن‌ها شده و این چرخه به‌طور مستمر ادامه پیدا می‌کند. ریزش مو تلوژن افلوویوم زمانی رخ می‌دهد که این چرخه، دچار نقص و اختلال شود. یعنی چرخه حیات مو، در فاز تلوژن (ریزش) باقی بماند و رویش فاز آناژن، آن‌قدر نباشد که بتواند خلأ موهای ازدست‌رفته را جبران کند. به‌عبارت‌دیگر، رویش مجدد موهای ریخته شده آن‌طور که بایدوشاید صورت نگیرد.
مشاوره ریزش مو

تشخیص دلایل ریزش مو تلوژن افلوویوم باید توسط پزشک متخصص انجام شود و متناسب با دلیل، اقدامات لازم برای درمان عارضه صورت گیرد. مثلاً اگر رژیم غذایی نامناسبی دارید، پزشک به شما کمک می‌کند با اصلاح آن روند ریزش مو را متوقف کنید. یا اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، با مشورت پزشک می‌توانید، دُز مصرف آن را کاهش دهید یا داروی معادلی را جایگزین داروی فعلی کنید. اگر درمانگر تشخیص دهد ریزش مویتان در اثر استرس شدید یا تجربه یک رویداد تلخ در گذشته است، ممکن است هیچ نسخه‌ای تجویز نکند و پس از مدتی، رویش موهایتان به حالت عادی بازگردد. گاهی هم ممکن است برای درمان ریزش مو تلوژن افلوویوم به دارو نیاز پیدا کنید که این هم فقط باید با نظر پزشک معالج باشد.

مشاوره درست و درمان اصولی، ریزش مو تلوژن افلوویوم را ظرف مدت نسبتاً کوتاهی متوقف می‌کند. بنابراین جداً توصیه می‌کنیم با آگاهی علمی و رویکردی تخصصی برای مقابله با آن وارد عمل شوید و استفاده از خدمات مشاوره‌ای – درمانی، قاعده‌ای بسیار مهم است که برای حصول نتیجه مطلوب، باید از مرحله تشخیص تا درمان، به آن متعهد بمانید.

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

‫۴ دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیر
  بنده ۲۸ سالمه و موهای پر پشتی داشتم اما یه دو ماهی هست که به شدت هرچه تمامتر دچار ریزش مو شدم به صورتی که در حین استحمام و خشک کردن مو حجم بسیار زیادی از مو رو از دست میدم و هر روز این حجم افزیش پیداه کرده و از موی جلوی پیشانی تا بخصوص پشت سر درگیر ریزش هست و این در صورتی هست که به هیچ وجه مشکل وراثتی طاسی نداریم ، داروهای زیادیم مصرف کردم و دکترهای متفاوتی هم رفتم اما بدتر شده و بهتر نشده آزمایشم دادم که تنها کبدم مختصر چرب بوده و غلظت خون داشتم ، ناگفته نماند که همین دو ماه پیش هم دچار یبوست شدم و ریزش شدید موم شروع شد
  در آخرین مراجعه یکی از متخصصین این نوع ریزشو با توجه به نوع ریزش مو تلوژن افلوویوم معرفی کرده
  ممنون میشم اگه راه حل درمانی مناسبی رو پیشنهاد بدین

  1. سلام .من۳۵ سالمه ودچار بیماری کرونا شدم واز لحظه ای که بیماریم شدت پیدا کرد ریزش موهام هم شروع شد سه ماه گذشته ولی هنوز ریزش مو دارم دکتر هم رفت ودارو مصرف میکنم ولی هنوز ریزش موهام قطع نشده درضمن ۴ ماه که متوجه شدم بیماری سلیاک دارم ومصرف هر چیزی که گندم وجو داره قطع کردم راهی هست دقیقن فهمید دلیل ریزش موهام چیه .
   ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا