دارو

داروی آزلائیک اسید | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Azelaic acid

نام تجاری

Finacea , Skinoren

کاربرد

برای آکنه یا جوش و روزاسه


Advertisement

اطلاعات داروها : آکنه یکی از دلایل اصلی لکه‌های صورت است که معمولاً قابل درمان می‌باشد. حدود ۹ نفر از هر ۱۰ نوجوانان تا حدودی دچار آکنه می‌شوند. بیشتر موارد ملایم بوده و با کرم‌های پوستی نظیر آزلائیک اسید قابل درمان هستند. آزلائیک اسید دو عملکرد دارد، اولاً آزلائیک اسید باکتری‌ها را از بین می‌برد و دوما می‌تواند منافذ بسته پوستی را باز نماید. داروی آزلائیک اسید برای درمان روزاسه نیز به کار می‌رود. به نظر می‌رسد که از طریق کاهش التهاب این عمل انجام می‌شود. آزلائیک اسید به صورت کرم یا ژل در داروخانه‌ها در دسترس است.
موارد منع مصرف داروی آزلائیک اسید
• به تاریخ انقضا دارو توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
• هرگز دارو را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
• دارو را بیش از دوز تجویزشده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
• تداخل دارویی دارو را چک کنید و حتماً به پزشکتان،اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.
تداخل دارویی آزلائیک اسید
ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (از جمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
نکاتی که قبل از مصرف آزلائیک اسید باید در نظر گرفته شود
بعضی داروها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی داروها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف آزلائیک اسید ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد.
• اگر از سایر داروها استفاده می‌کنید. این داروها شامل تمام داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدن تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
• اگر نسبت به دارویی آلرژی و حساسیت داشته‌اید.
اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به واسطه مصرف داروی آزلائیک اسید می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.
عوارض جانبی احتمالی داروی آزلائیک اسید
تمام داروها در کنار تأثیرات مثبتشان، می‌توانند مسبب عوارض ناخواسته‌ای در بدن شوند. هر چند که این عوارض در همه افراد به وجود نمی‌آید. اگر پس از دریافت دارو تغییری منفی در وضعیت سلامتی شما پدید آمد بهتر است که با پزشک خود مشورت نمایید. بسیاری از عوارض ممکن است با علائم سایر بیماری مشابهت داشته باشد.
• خشکی و سوزش پوست: در صورت آزار دهنده شدن تعداد دفعات استفاده از دارو را کاهش دهید وقتی که پوستتان بهبود پیدا کرد دوباره استفاده از دارو را آغاز کنید. اما از مقدار کمتر شروع کنید.
نحوه نگه‌داری داروی آزلائیک اسید
• دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
• دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه دارید.

قطره چشم برینزولامید,Brinzolamide eye drops,Azopt


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا