داروی سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید (کپسول) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Hyaluronic acid | Sodium Hyaluronate

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

تسکین درد ناشی از آرتروز – برطرف کردن چروک‌های پوستی

اشکال دارویی
ویال، کپسول، کرم، قطره چشم

 

 اطلاعات دارویی کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید  
داروی سدیم هیالورونات (هیالورونیک اسید) در اشکال دارویی متنوعی وجود دارد و هر یک از آن‌ها مصارف پزشکی متفاوتی دارند. سدیم هیالورونات به صورت طبیعی در مفاصل بدن انسان وجود دارد و مانند یک روان کننده حرکت مفاصل را آسان می‌کند، به همین دلیل است که برای درمان درد ناشی از بیماری آرتروز تجویز می‌شود.
هیالورونیک اسید یک ماده طبیعی در پوست است که دارای ظرفیت خیره کننده برای جذب و حفظ مقدار زیادی رطوبت است. با بالاتر رفتن سن ، پوست شما توانایی حفظ رطوبت را از دست می‌دهد و به همین دلیل چین و چروک پوست بیشتر می‌شود. سدیم هیالورونات برای لایه‌های زیرین پوست رطوبت ایجاد می‌کند و با این کار طراوت و جوانی پوست را چندین برابر می‌کند. در عین حال، لایه‌های بیرونی پوست را احیا کرده و خطوط و چین و چرو‎ک‎ها را بهبود می‎بخشد.
اگر به کسب اطلاعات بیشتر راجع به دیگر اشکال دارویی سدیم هیالورونات مانند قطره چشم سدیم هیالورونات ، سدیم هیالورونات تزریقی و کرم سدیم هیالورونات علاقه دارید، می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.
مقدار و روش مصرف کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید

قبل از شروع درمان با هیالورونیک اسید ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
مقدار مصرف هیالورونیک اسید ، ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. به طور معمول پزشک روزانه ۲-۱ کپسول برای بیمار تجویز می‌کند.
هیالورونیک اسید را به طور منظم و سر یک ساعت مشخص مصرف کنید تا آن را فراموش نکنید
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید

به تاریخ انقضای هیالورونیک اسید توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز این دارو را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی این دارو را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف کپسول سدیم هیالورونات در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر کپسول سدیم هیالورونات بر رانندگی و کار با ماشین آلات
سدیم هیالورونات ممکن است باعث سرگیجه شود، تا زمانی که احساس سرگیجه می‌کنید، از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب نمایید. 
تداخلات دارویی کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروها یا محصولات دارویی با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی که باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به داروی دیگری دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.

عوارض جانبی کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سرگیجه و ضعف
مشکل در بلع
سرفه
گر گرفتگی
تنگی نفس
گرفتگی بینی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از هیالورونیک اسید می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد سدیم هیالورونات (مسمومیت دارویی)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری کپسول سدیم هیالورونات | هیالورونیک اسید

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.

۰/۵ (۰ نظر)

منبع: https://www.paziresh24.com/blog/

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش۲۴

تیم تحریریه پذیرش۲۴ متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش۲۴ از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.
guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا