دارو

داروی فاکتور ۹ | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Factor IX

نام تجاری

نام تجاری:

کاربرد

کاربرد:


Advertisement

اشکال دارویی
آمپول تزریقی

اطلاعات دارویی آمپول فاکتور ۹

این دارو شبیه ساز فاکتور ۹ انعقاد خون بدن انسان است که به صورت نوترکیب توسط انسان ساخته شده است. آمپول فاکتور ۹ در مواردی که بیمار به خاطر بیماری (هموفیلی یا کمبود فاکتور انعقادی ۸) که دارد با اختلال انعقاد مواجه است، استفاده می‌شود. فاکتور انعقادی ۹ باعث لخته شدن خون می‌شود و به این ترتیب از خونریزی جلوگیری می‌کند. آمپول فاکتور ۹ انعقادی طی خونریزی و برای جراحی افراد بیماری که مشکل خونریزی دارند تزریق می‌شود.

مقدار و روش درست مصرف آمپول فاکتور ۹

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار Factor IX ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
دوز دارو بر اساس وزن و وضعیت بیمار تجویز می‌شود.
این دارو به صورت وریدی (طی چند دقیقه) به بیمار تزریق می‌شود.

موارد منع مصرف آمپول فاکتور ۹

به تاریخ انقضای آمپول فاکتور ۹ توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز Factor IX را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی فاکتور ۹ را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف فاکتور ۹ انعقادی در دوران بارداری و شیردهی
مطالعات دقیقی راجع به مضر بودن مصرف این دارو در دوران بارداری انجام نشده است اما نباید این دارو را بدون مشورت پزشک استفاده نمایید. به دلیل بزرگ بودن مولکول‌های پروتئینی این دارو امکان ترشح این دارو در شیر مادر بسیار پایین است اما در دوران شیردهی نیز بدون مشورت، نباید از این دارو  استفاده کنید.
تاثیر مصرف آمپول فاکتور ۹ بر رانندگی
فاکتور ۹ باعث خواب آلودگی و سرگیجه می‌شود، اگر چنین علائمی داشتید از رانندگی و کار با ماشین آلات اجتناب کنید.
 تداخل دارویی آمپول فاکتور ۹
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
این دارو نباید همراه با دیگر فاکتورهای انعقادی و یا داروهایی مانند پروترومبین که مخلوطی از فاکتورهای انعقادی است، استفاده شود.
 هشدار درباره مصرف آمپول Factor IX
بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف فاکتور ۹ ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
در صورتی که مشکل خونی خاصی ( مانند آنمی همولیتیک) دارید.
در صورتی که مشکل عروقی دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف آمپول فاکتور ۹
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

تب
سردرد
سرگیجه
خواب آلودگی
حالت تهوع و استفراغ
قرمزی ، درد و تورم در محل تزریق
خستگی
واکنش آلرژیک، کاهش فشار خون، واکنش محل تزریق : این عوارض به ندرت اتفاق می‌افتند.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از Factor IX می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد آمپول Factor IX ( مسمومیت با فاکتور ۹ )

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس و از حال رفتن در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

 هشدار درباره مصرف آمپول Factor IX

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا