دارو

داروی تریامسینولون (اسپری بینی) | کاربرد ، مقدار و روش مصرف ، عوارض جانبی و میزان مصرف | Triamcinolone nasal spray

نام تجاری

Nasacort® Allergy , Nasacort

کاربرد

پیشگیری و درمان رینیت آلرژیک


Advertisement

اشکال دارویی
قطره چشم، اسپری بینی

 اطلاعات دارویی اسپری بینی اولوپاتادین
قطره بینی اولوپاتادین یک آنتی هیستامین است که با مهار کردن ماده‌ای به نام هیستامین که در واکنش‌های آلرژیک نقش دارد باعث کاهش علائم آلرژی که در بینی رخ می‌دهد، مانند خارش، گرفتگی بینی و عطسه می‌شود.
اگر به کسب اطلاعات بیشتر راجع به قطره چشم اولوپاتادین علاقه دارید، به صفحه مربوطه مراجعه کنید.
مقدار و روش مصرف اسپری بینی اولوپاتادین

قبل از شروع درمان با اسپری بینی اولوپاتادین ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار استفاده از اسپری بینی اولوپاتادین ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقا همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. از پزشکتان بپرسید که در هر بار استفاده، باید چند پاف از اسپری را استفاده کنید و در هر ۲۴ ساعت مجاز به استفاده از چند پاف اسپری بینی اولوپاتادین هستید. معمولا باید ۲ بار در روز از این اسپری استفاده کنید.

طرز استفاده از اسپری بینی اولوپاتادین

با دستتان یک طرف بینی خود را گرفته و اسپری را در یک سوراخ بینی وارد کرده و آن را فشار دهید، زمانی که این اسپری بینی را فشار می‌دهید، هماهنگ و منظم نفس بکشید تا دارو وارد بینی‌تان شود.
جای دستتان را عوض کنید و دارو را داخل سوراخ دیگر بینی وارد کرده و همراه با فشار دادن اسپری، به آرامی نفس بکشید.
نازل اسپری بینی را با یک دستمال تمیز پاک کنید و کلاهک اسپری را روی آن بگذارید، می‌توانید بطری را با آب گرم بشویید.

موارد منع مصرف اسپری بینی اولوپاتادین

به تاریخ انقضای اسپری بینی اولوپاتادین توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌ شده است، از آن مصرف نکنید.
هرگز اسپری بینی اولوپاتادین را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی اسپری بینی اولوپاتادین را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.
این اسپری بینی برای کودکان زیر ۲ سال مناسب نیست.

مصرف اسپری بینی اولوپاتادین در دوران بارداری و شیردهی
در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می‌توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند.
تاثیر اسپری بینی اولوپاتادین بر رانندگی و کار با ماشین آلات
اسپری بینی اولوپاتادین ممکن است باعث خواب آلودگی در شما شود، حتماً قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری و دید کامل خود مطمئن شوید.
تداخلات دارویی اسپری بینی اولوپاتادین
تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروها و قطره‌های چشمی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.
اگر داروهایی مصرف می‌کنید که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند، به دکتر یا داروساز خود بگویید، از جمله: الکل، ماری جوانا، آنتی‌ هیستامین‌ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، داروهای خواب و یا اضطراب (مانند آلپرازولام (alprazolam)، دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین).

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند و یا خطر خونریزی را افزایش می‌دهند. از پزشک خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف اسپری بینی اولوپاتادین

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف دارو، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

اگر باردار هستید. در این دوران باید فقط دارویی را مصرف کنید که پزشک به شما توصیه کرده است.
اگر شما الکل یا ماده مخدر دیگری استفاده می‌کنید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویز شده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض جانبی اسپری بینی اولوپاتادین
همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

طعم تلخ در دهان
خونریزی خفیف از بینی
سوزش بینی
خواب آلودگی

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از اسپری بینی اولوپاتادین می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
مصرف بیش از حد اسپری بینی اولوپاتادین (مسمومیت دارویی)

این اسپری بینی را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر متوجه علائمی مانند خواب آلودگی شدید، بی قراری، تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در خود یا فرد دیگری شدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری اسپری بینی اولوپاتادین

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.


Advertisement

تیم تولید محتوای پزشکی و سلامتی پذیرش24

تیم تحریریه پذیرش24 متشکل از پزشکان متخصص و پرستاران دارای مجوز، مترجمان و نویسندگان با تجربه در حوزه تولید محتوای پزشکی و سلامتی تمام تلاش خود را در جهت اطلاع رسانی و آگاهی سازی کامل و جامع در خصوص داروها، بیماری‌ها و سایر اطلاعات سلامتی برای استفاده عمومی کاربران پذیرش24 از منابع معتبر علمی به کار می‌بندد.

نوشته های مشابه

guest
0 پرسش و پاسخ
Inline Feedbacks
نمایش همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا